آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!

آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!

آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!Reviewed by Dr taheri on Sep 7Rating: 3.0آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟ هیچ دختر یا پسری دوست ندارد که همسر آینده وی از لحاظ ظاهری بد بوده و یا زشت باشد البته این تشخیص بسته به سلیقه خودتان بوده ، اختلاف قد بین زن و شوهر و هر فرد متناسب با ظاهر خودش، یک تیپ ظاهری را برای همسرش می پسندد. یکی از این مشخصه های ظاهری قد و جثه می باشد.!

مشاوره ازدواج  مشاوره ازدواج  مشاوره ازدواج  مشاوره ازدواج  مشاوره ازدواج  مشاوره ازدواج 

بحث ازدواج علاوه بر مشخصه های اخلاقی و رفتاری و همچنین مسائل اقتصادی و شخصیتی که دارد، ویژگی های ظاهری طرف مقابل را هم در بر می گیرد. هیچ دختر یا پسری دوست ندارد که همسر آینده وی از لحاظ ظاهری بد بوده و یا زشت باشد البته این تشخیص بسته به سلیقه خودتان بوده ، اختلاف قد بین زن و شوهر و هر فرد متناسب با ظاهر خودش، یک تیپ ظاهری را برای همسرش می پسندد. یکی از این مشخصه های ظاهری قد و جثه می باشد.

line-separator

به طور معمول ازدواج بین دختر و پسری که دختر خانم از قد و جثه بزرگتری برخوردار است متداول نمی باشد و اصولاً دختران دوست دارن که پسرانی با قد و هیکل بزرگتر نسبت به خودشان را انتخاب کنند و همچنین پسران اصلاً تمایلی به ازدواج با دخترانی با قد و جثه بزرگتر نسبت به خودشان ندارند. طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی انتخابهای افراد برای اولویت ازدواجشان، مردان انعطاف بیشتری نسبت به زنان در مورد انتخاب هایشان دارند به این معنی که مردان حاضرند با برخی از انتخاب ها که دختران  قد بلندتری دارند کنار بیایند اما دختران جوان به هیج وجه اینگونه عمل نمی کنند. جالب است بدانید براساس همین تحقیقات زمانی که سن دختران بالا می رود ، آنان هستند که انعطاف بیشتری نسبت به گزینه ای خود نشان می دهند.

line-separator

اگر مسائل ظاهری را که اهمیت بسیاری نیز دارند و دختر و پسر از لحاظ قدی و هیکلی باید کاملاً به هم بیایند را کنار بگزاریم، قد بلندتر و جثه ی بزرگتر خانم می تواند مشکلات جدی را از لحاظ مسائل زناشویی پدید بیاورد.اما در کل این انتخاب سلیقه ای بوده و تا حد بسیاری به خود فرد برمیگردد این خود فرد است که باید انتخاب کند و تا انتها پای انتخاب خود بایستد. بنابرایم برای جلوگیری از هر مشکلی می توان با دقت انتخاب کرد و همچنین در انتخاب خود با افرادی آگاه مشورت کرد تا بتوان زندگی خوب را رقم زد.

618 پاسخ
  • التاز
   التاز می گوید:

   من دختری هستم با قد ۱۷۲
   هرچی فکر میکنم میبینم نمیتونم با فردی که از خودم کوتاهتر باشه ازدواج کنم
   شوهرم حداقل باید از خودم ۱۰ سانت بلندتر باشه. چون در غیر اینصورت کنارش احساس امنیت نمیکنم،فک میکنم نمیتونه ازم مراقبت کنه. خب این حس مهمترین حس تو کل زندگیه. و از نظر دینی هم گفته شده مرد حداقل باید ۵ سانت از زن بلندتر باشه.

   پاسخ دادن
  • کمی تعامل
   کمی تعامل می گوید:

   دختر باس ریزه میزه باشه اما این به این معنا نیست که اگه نشد و نیود دنیا به اخر رسیده لکن مقوله قد و اندام هم یه مساله ایه دیگه شما با یه فمر سطحی ام میتونی متوجه بشی
   فرض کن میخوای بغلش کنی و …
   از نظر سکس و .. کوتاهی زن بهتره

   پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس می گوید:

    مردانی که قد همسرشون۲۰سانت کوتاهترباشد زودتراز افرادعادی دچارخمیدگی و قوز بین شانه ها وخمیدگی ستون فقرات خواهند شد عزیزان اینو دقت داشته باشند

    پاسخ دادن
  • Z
   Z می گوید:

   سلام من با پسر عموم میخوام ازدواج کنم یعنی باهم نامزادیم قدی من ۱۵۴ اس قدی نامزادم ۱۷۳ به نظری شما قدی بچه ها مون کتاه نمیاد 😢

   پاسخ دادن
   • ►Responder◄
    ►Responder◄ می گوید:

    کوتاهی قد، علت شایعی برای مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصصان غدد است، ولی هر فردی که با شکایت از کوتاهی قد مراجعه می ‌کند، واقعا قد کوتاه نیست. مهم تر اینکه افزایش قد با روش‌هایی مانند استفاده از صندل‌ها یا کفش‌های مخصوص که تبلیغ می‌ شود یا امواج لیزری و… امکان‌پذیر نیست. این روش‌ها غیرعلمی و بدون تأثیر هستند.
    فرمول محاسبه تقریبی قد:
    ژنتیک نقش مهمی در تعیین قد نهایی هر فرد دارد. بر اساس تحقیقات جمعی، فرمول زیر برای محاسبه تقریبی قد نهایی در هر فرد پیشنهاد شده است:
    ۵/۶- تقسیم بر ۲ (قد پدر + قد مادر) = قد دختران
    ۵/۶+ تقسیم بر ۲ (قد پدر + قد مادر) = قد پسران

    تشخیص علت کوتاهی قد:
    پس از تشخیص قطعی علت کوتاهی قد، باید درمان متناسب با علت کوتاهی قد شروع شود؛ برای مثال، در کوتاهی قد ژنتیکی درمان با هورمون رشد مؤثر نیست.
    کمبود هورمون رشد، تنها بر اساس آزمایش‌های هورمونی مشخص نمی شود و حتما سرعت رشد در دوران کودکی نیز باید بررسی شود، یعنی اگر در دوران کودکی، سرعت رشد قدی خوب بود، بر اساس یک آزمایش هورمونی نمی ‌توان کمبود هورمون رشد را تشخیص داد و درمان را شروع کرد. علت باید معلوم شود و قد کودک به طور دقیق بر اساس منحنی‌های استاندارد رشد سنجیده شود.
    با یک رادیوگرافی ساده از استخوان‌های مچ دست(به طور معمول دست چپ)، سن استخوانی تعیین ‌شود که در واقع نشان‌دهنده سن بیولوژیک واقعی کودک است.

    علل کوتاهی قد:
    علل کوتاهی قد شامل موارد زیر است:
    کوتاهی قد ژنتیکی: که در این نوع کوتاهی قد، سرعت رشد کودک در سال طبیعی است و سن استخوانی نسبت به سن تقویمی عقب نیست.
    تأخیر سرشتی در رشد: کودکانی که از سن دو سالگی، کوتاهی قد دارند و سرعت رشد آنها در سال تقریبا طبیعی است، ولی سن استخوانی آنها عقب تر است. بلوغ در این کودکان با تأخیر است، ولی در نهایت، بیشتر این کودکان به حد ژنتیکی قد خود می‌ رسند.
    بیماری هایی مانند: سوء‌تغذیه، کمبود ویتامین D و کمبود کلسیم که موجب نرمی استخوان می ‌شود، بیماری سلیاک(عدم تحمل گلوتن موجود در گندم)، کم‌خونی‌ها، بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش ، بیماری‌های کلیوی مزمن، نارسایی قلبی، بیماری‌های مزمن ریوی یا کبدی و کم‌کاری تیروئید از عوامل موثر در کوتاهی قد هستند.
    مصرف برخی داروها مانند داروهای کورتونی نیز می ‌تواند موجب اختلال در رشد شود.
    اختلالات رشد داخل رحمی نیز از علل دیگر کوتاهی قد کودکان هستند.

    مراحل افزایش قد:
    یادمان باشد همه ما در سه مرحله رشد می ‌کنیم:
    ۱- در دو سال اول زندگی ۳۰ تا ۳۵ سانتی‌متر افزایش قد داریم. این رشد سریع قد با افزایش سن کاهش می‌ یابد.
    ۲- از دو سالگی به بعد کودکان هر سال ۵ تا ۷ سانتی‌متر قد می ‌کشند. البته در نزدیکی سنین بلوغ سرعت رشد کمتر خواهد ‌شد.
    ۳- سرانجام در دوره بلوغ یک جهش رشد قدی وجود دارد که به طور متوسط در پسران ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و دختران ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متراست. حداکثر جهش رشد قدی در دختران پیش از شروع عادت ماهیانه و در پسران در مراحل انتهایی‌تر بلوغ است.
    به‌ طور معمول در سنین ۱۵ تا ۱۷ سالگی در دختران و ۱۶ تا ۱۸ سالگی در پسران، صفحات رشد(صفحات غضروفی استخوان) بسته می ‌شوند و امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.
    در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه

    پاسخ دادن
 1. حامد
  حامد می گوید:

  من میخوام با یکی ازدواج کنم قدش خیلی از من کوتاهتره تقریبا ۱۶۰ ولی من ۱۹۸ ام سر این بابام گیر داده میگه این خوب نیس! آخه من چیکار کنم!

  پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس می گوید:

    سلام. من یک دختر ۱۵۰ سانتیمتری هستم. البته لاغر و متناسب و با چهره جذاب. عقیده دارم قد کوتاهم بلاخره باید یجوری توسط قد یک نفر حداقل حدود ۱۷۰ یا ۱۶۵ جبران بشه اگر هم کسی با این قد پیدا نشد برام معتقدم اصلا تا آخر عمر مجرد بمونم بهتر از اینه که بچه هامو دوباره گرفتار بلای کوتاه قدی کنم!

    پاسخ دادن
     • ناشناس
      ناشناس می گوید:

      سلام تصورم اشتباه که نیست هیچ خیلی هم معقول هست. کسانی مثل شما که دختران کوتاه قد را محوم به ازدواج با مردان کوتاه قد تر از خودشون میکنن نمی دونن که قد کوتاه برای زن حسن و برای مرد بزرگترین عیب به شمار میاد. حالا اگه خودتون زن باشید و قد کوتاه خوشتون میاد همچین حکمی بهتون بدن؟! ما مسلمانیم حضرت علی ع فرمودند آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه را برای خود ناپسند می دانی برای دیگران هم ناپسند بدار!

     • Derakht
      Derakht می گوید:

      دوست عزیز شما مشکل کپتاهی قد نداری و فشارهای روانی رو درک نمیکنی
      منم ب این اعتقاد هستم ک با فرد قد کوتاه ازدواج نکنم ولی متاسفانه افراد قد بلند حاضر ب ازدواج با افراد کوتاه نیستن
      انگار ما ک قدمون کوتاهه جزام داریم

     • محسن
      محسن می گوید:

      سلام من محسن قدم۱۵۴ عاشق دخترای بلند قدم ایول به همشون من در کنارشون خودمو ریز میبینم

     • ►Responder◄
      ►Responder◄ می گوید:

      باورهای غلط درباره افزایش قد
      این روزها وقتی می‌خواهند درباره زیبایی و جذابیت کسی بپرسند، معمولا علاوه‌ بر فرم صورت و چهره و رنگ چشم و مو، سوال دیگری هم می‌پرسند: « قدش بلنده؟ »

      شاید به همین دلیل باشد که خیلی‌ها برای چند سانتی‌متر بلندتر شدن حاضرند کفش‌های پاشنه ۱۰‌ سانتی‌ بپوشند و از انواع ماساژورهای کف‌ پا استفاده کنند و حتی گاهی استخوان پای‌شان را با جراحی بشکنند و چند ماه خانه‌نشین شوند تا اندکی قد‌ بلندتر به‌نظر برسند….

      باورهای رایج اما نادرستی که درباره قد بلند شدن در بین مردم رواج دارد، یکی دو تا نیست. ما ۶ مورد از این باورهای غلط را به شما معرفی می کنیم .

      ۱ – قد یک پدیده ارثی و ژنتیکی است

      از آنجایی که قد بچه‌ها به قد والدین‌شان می‌رود، هیچ پدر و مادر کوتاه‌قدی نمی‌توانند فرزندی قدبلند داشته باشند. البته قد‌ بلندی و قد کوتاهی بیشتر یک پدیده ژنتیکی و ارثی است تا اکتسابی، اما این دلیل نمی‌شود که هر کسی که والدین قدکوتاهی داشته باشد محکوم است به کوتاه ماندن.

      قد متوسط یک فرد به ‌صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می‌رود و انتظار نداریم پدر و مادری که قد ۱۵۰ سانتی‌متری دارند، فرزندی با قد ۱۷۰ سانتی‌متر داشته باشند ولی با ورزش و تغذیه مناسب در سنین مناسب می‌توان قد کودکان را تا ۱۰ سانتی‌متر بلندتر از آن‌ چه هستند افزایش داد. اگر ما در سنین قبل از بلوغ منحنی‌های رشدی فردی را رسم کنیم و ببینیم این منحنی‌ها نشان می‌دهد که قد کودک با استانداردهایی که سازمان بهداشت جهانی برای قد او در این سن در نظر گرفته، کوتاه‌تر است باید به بررسی علل این کوتاهی قد بپردازیم؛ یعنی باید برخی از هورمون‌ها و بیماری‌ها را در آن فرد بررسی کنیم. هورمون‌های غده تیرویید و هورمون‌های جنسی باید بررسی شوند تا اگر میزان این هورمون‌ها دچار اختلال است درمان‌های لازم آغاز شود تا به کوتاهی قد او در بزرگسالی منجر نشود و باید قبل از بلوغ او دارو درمانی را آغاز کنیم.

      ولی اگر قد فردی متناسب با قد متوسط والدین‌اش است ولی باز هم اصرار به قد‌بلندتر شدن دارد،‌ ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشد. در این شرایط، بهتر است قبل از انجام جراحی افزایش قد یا هر روش دیگر، یک مشاوره روان‌شناسی روی فرد انجام گیرد. چون حتی با افزایش قد هم مشکل او برطرف نمی‌شود و فردا به دنبال جراحی بینی، لب و… می‌رود.

      ۲ – اثر ورزش برای قد بلند کردن بچه‌ها، بیشتر از آنکه واقعی باشد، تلقینی است

      این‌طور نیست! اگر همه چیز از نظر هورمونی و خانوادگی طبیعی باشد، با یک ورزش و رژیم غذایی مناسب قبل از بلوغ می‌توان به نوجوان کمک کرد که حتی تا ۱۰ سانتی‌متر بلندتر شود. در این روش بدون هیچ عارضه‌ای قد او بلند می‌شود و به آرزویش هم می‌رسد. در دختران، بلوغ در ۱۴، ۱۵سالگی رخ می‌دهد و در پسرها در ۱۶ تا ۱۷ سالگی. ورزش در سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا قبل از بلوغ رشد قدی خودشان را انجام دهند. تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش‌های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد‌بلندتر شدن بسیار مناسب‌اند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می‌کند.

      ۳ – مصرف داروهای هورمونی قبل از شروع بلوغ، بهترین راه برای قد بلند شدن بچه‌های کوتاه‌قد است

      این کار خطر دارد. ممکن‌ است مصرف داروهای هورمونی قبل از بلوغ فقط باعث قد‌بلندتر شدن او نشود و عوارض بسیار دیگری را هم در پی داشته‌باشد. برای مثال، گاهی باعث اختلال هورمون‌های دیگر بدن می‌شود که نتیجه‌اش کلفت شدن سایر اجزای بدن مثل مچ دست، قاعده بینی و زشتی صورت است و قیافه خشنی را برای او به وجود می‌آورد. کودک و نوجوان دوست دارد قدش بلند شود و زیباتر شود به‌ جای‌ آن یک قیافه خشن و زمخت پیدا ‌کند. بنابراین توصیه می‌شود اصلا در سنین قبل از بلوغ، داروهای هورمونی برای قد‌بلندتر شدن کودک درنظر گرفته نشود.

      ۴ – مطمئن‌ترین راه افزایش قد جراحی است

      نه! ما جراحی را فقط به افرادی ‌که دچار نقص عضو یا معلولیت هستند، توصیه می‌کنیم (مانند مبتلایان به فلج‌اطفال و تومورها یا شکستگی‌هایی که باعث اختلال در رشد استخوان‌های فرد شده و این بیماری‌ها در سنین قبل از بلوغ باعث می‌شوند که یک عضو از عضو دیگر کوتاه‌تر شود؛ برای مثال، یک پا از پای دیگر کوتاه‌تر شود). ما بلندتر کردن پاها با مقاصد زیبایی را اصلا توصیه نمی‌کنیم چون در این جراحی، استخوان سالم باید شکسته شود و عصب، عضله و تاندون باید خودشان را با آن استخوان بلند وفق دهند. گاهی هم در بین عمل جراحی ممکن‌ است ببینیم که یک عضو ( پا ) ۱۴ سانتی‌متر بلند می‌شود ولی پای دیگر در ۱۰ سانتی‌متر دیگر عضله یا تاندون‌اش کشش ندارد که بلند شود. در‌ این‌ صورت یک پا از دیگری کوتاه‌تر می‌شود. در این صورت دو پای سالم به دو پای معلول و نامتناسب تبدیل می‌شوند.

      مشکل دیگر این‌که عضله باید کشیده شود تا با این استخوان درازتر خودش را تطابق دهد و بنابراین دیگر قدرت سابق‌اش را ندارد. عملا بعد از بلند کردن قد، قدرت عضلانی کاهش می‌یابد. توصیه اکید این است که اصلا با مقاصد زیبایی، به سمت این جراحی‌ها نروید. ضمن این‌که گاهی در این جراحی‌ها هماهنگی و تناسب بین بالا تنه و پایین تنه به ‌هم می‌خورد. اگر بالاتنه فرد کوتاه باشد، هر‌قدر پاها را با این جراحی‌ها بلندتر کنیم، نتیجه زیبایی به دست نمی‌آید و شخص شکل شترمرغ پیدا می‌کند. بالاتنه کوتاه و پاهای دراز و ضعف عضلات، در ورزش و پیاده‌روی خیلی خسته‌کننده خواهد شد.

      ۵ – بسکتبالیست‌ها گزینه‌های مناسبی برای جراحی‌های قامت هستند تا دسترسی‌شان به تور بیشتر شود

      این طور نیست!‌با این جراحی‌ها اگرچه ممکن است قد آن ورزشکار بلندتر ‌شود و در بسکتبال به تور دسترسی بیشتری پیدا کند ولی قدرت عضلانی پاهایش کاهش یافته و نمی‌تواند خوب و راحت بجهد و قدرت ورزشی‌اش کافی نخواهد بود. ضمن این که این جراحی‌ها بی‌عارضه نیستند. گاهی این جراحی‌ها باعث عفونت استخوان و استئومیلیت‌های طولانی می‌شوند که سال‌ها فرد را درگیر می‌کند؛ قدرت عضلات کاهش می‌یابد و حتی بی‌هوشی‌های این جراحی‌های چندباره خطرناک است؛ داروی‌های بی‌هوشی نیز روی کبد اثر بدی دارند و ظاهر دستگاه هم روی پا خیلی زشت است. روزانه کشیدن استخوان، درد زیادی دارد که گاهی برخی بیماران را از ادامه درمان منصرف می‌کند. ضمن این که برای دوباره راه رفتن پس از عمل باید حدود یک سال صبر کرد و در تمام این مدت باید با چوب دستی راه رفت و تازه، فعالیت ورزشی را باید از حدود ۲ سال بعد از این جراحی در پیش گرفت.

      ۶ – به کمک دستگاه‌های لرزاننده کف پا و طب سوزنی می‌توان قد را بلندتر کرد

      هیچ‌کدام از این روش‌هادر افزایش قامت مؤثر نیستند؛ نه آن دستگاه‌ها و نه این طب سوزنی.

     • کوروش
      کوروش می گوید:

      سلام به همگی من قدم ۱۱۹۴سانته دوس دخترم ۱۵۲ اما از همه نظر تفاهم داریم باهم ولی واقعا قدمون اختلاف داره والا موندم چی کنم

     • مشاور
      مشاور می گوید:

      پس ادامه این رابطه به درک دو طرف بستگی داره که با چنین شک و تردیدی مطمئنا” ایشون رو تنها خواهید گذاشت
      پس تا دیر نشده بهتره با احساسات هم بازی نکنید و تکلیف چنین رابطه ای رو روشن کنید

     • ناشناس
      ناشناس می گوید:

      قد یک صفت پلی ژنیکه و هرچند عوامل محیطی هم در اون نقش داره اما به طور کلی حداقل قد فرزندان از میانگین قد پدر و مادر سه سانت بلند تر میشه

    • ناشناس
     ناشناس می گوید:

     سلام من هم همین قد رادارم اما دختری با انرژی و فعال بودم هیچ گاه حسرت نخوروم چون کوتاهی قدم را با تلاش وتحصیل هضم میکردم و همیشه توکلم به خدا بود الان ده سالی است ازدواج کردم شوهرم ۱۷۰ الان یک دختر ویک پسر زیبا دارم با پیشرفت هایی که همه انگشت به دهان ماندهاند و عاشقانه با هم زندگی میکنیم و قد انگار موضوع فراموش شدهای در زندگی ما است به خدا امیدوار باش خداوند اگر محاسنی را از ادم میگیرد مطمین باش که محاصن زیبا تری را به انسان داده است که باید ان را پیدا کنیید

     پاسخ دادن
     • شيرين
      شيرين می گوید:

      قد من ١۶٠هست و همسرم حدود٣ سانت از خودم بلندتر هست گاهی از نیش و کنایه های اقوام و دوستام و نگاه های مردم( در مورد قد همسرم)
      خیلی ناراحت میشم چیکارکنم 😔

     • ►Responder◄
      ►Responder◄ می گوید:

      اما آن چه باعث شده روحیه شاد و با نشاط خود را از دست داده و تنها و دوری از مردم گرایش پیدا کنید، مرور گذشته و خاطرات تلخ به جای مانده از دیگران و یا برخورد غیر منطقی اطرافیان ، نیز تلقین منفی و نگرش بدبینانه به خود و تلقی بدشانس بودن از خود است. جواب همه سؤالات شما یک جمله است و آن اصلاح فکر و اندیشه خویش است.
      به نظر بعضی از روان شناسان افکار ما معرّف شخصیت ما است و زندگی ما ساخته افکار است. «وینسنت پیل» می گوید: «شما آن طوری که فکر می کنید هستید، نیستید بلکه آن طوری که فکر می کنید هستید».(۱)
      ای برادر تو همه اندیشه ای ما بقی خود استخوان و ریشه ای
      گر بود اندیشه ات گل، گلشنی گر بود فاری، تو هیمه گلخنی
      کسی که خود را بدشانس بداند یا شکست خورده و غیر مفید بپندارد، برای ناکامی خود اولین قدم را برداشته است. کسی که فکر مثبت داشته باشد، در سخت ترین اوضاع، از زندگی لذت می برد و احساس خوبی از آن دارد. «ناپلئون آن چه را که بشر می تواند آرزو کند، مانند شهرت، قدرت و ثروت را دارا بود و باز می گفت: هرگز شش روز خوش در زندگانیم نداشته ام ، در صورتی که «هلن» که از دو سالگی کور، کر و لال بود، از زندگانی اظهار رضایت می کرد و اعلام می داشت که : زندگانی را بیش از آن چه تصور می کردم زیبا یافتم».(۲)
      مونتیس، فیلسوف شهیر فرانسوی جمله زیر را شعار خود در زندگانی قرار داده بود: «بشر آن قدری که از فکر حوادث ناراحت می شود، از خود آن حوادث زحمت نمی بیند».(۳)
      دختری برای پدر از زندگی بسیار سخت خود شکایت کرد، حتی گفت: در این صورت تنها راه چاره را خودکشی می بیند. پدر در پاسخ نامه دختر نوشت: دو نفر از زندان بیرون آمدند. یکی پایین پای خود را دید که جز لجن و کثافت نبود، اما دیگری سر را بالا کرد و آسمان آبی را دید. دختر با خواندن نامه پدر مسیر زندگی اش تغییر کرد و همه چیز برای او معنا دار و لذت بخش شد.
      وقتی برای خود عقاید و باید و نبایدهایی درست می کنیم، چون بر آورده نمی شوند، نگران می شویم، مثلاً می گوییم مردم باید محبت هایم را پاسخ دهند؛ مردم باید مرا ستایش کنند؛ آنان باید حق شناس باشند اما وقتی «بایدها» را فراموش می کنیم، صرف نظر از رفتارهای دیگران می توانیم همیشه شاد و خوشبخت زندگی کنیم.
      اعتقاد به بایدها هیچ کمکی به ما نمی کند، زیرا دنیای واقعیت ها باید را نمی شناسد. باید و نبایدی وجود ندارد . همه چیز همین است که هست. وقتی از واقعیت انتقاد می کنیم، همیشه بازنده می شویم… پس هیچ کس نمی تواند به اندازه اعتقاداتتان شما را عصبانی کند.(۴) البته وظیفه انسانی اسلامی حکم می کند افرادی که به آن ها کمک کرده اید، سپاسگزاری کنند، ولی تکیه بر منطق همیشه کارساز نیست.
      خواه ناخواه با برخوردهایی رو به رو هستیم که پایه منطقی و عقلایی ندارد.
      پس به عوض نگران شدن از ناسپاسی، انتظار ناسپاسی را داشته باشید. می گویند: از ده بیمار جذامی که عیسی (ع) شفا بخشید، فقط یک دختر از او تشکر کرد.(۵)
      نکته دیگر : نیکی و احسان اگر برای خدا باشد، او تلافی می کند و همین امر کافی است.
      امام علی(ع) می فرماید: «به خاطر ناسپاسی افراد ، از کار نیک خودداری نکنید ، چون که در عوض گاهی کسی از تو سپاسگزاری می کند که از عمل نیک بهره ای نبرده، چه بسا همین شکرگزاری ها اثرش بیش از ناسپاسی افراد ناسپاس است».(۶)
      سعدی می گوید:
      تو نیکویی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز
      حافظ می گوید:
      تو با خدای خویش انداز و کار دل خوش دار که رحم اگر نکند مدعی، خدا بکند
      اگر در پی شادابی هستید، به رویدادهای زندگی بر چسب خوب یا بد نزنید و دنیا را به همین صورتی که هست بپذیرید. «آن چه مایه خوش بختی و شادی انسان می شود، درون اوست، نه عوامل بیرونی».(۷)
      اگر با زندگی بجنگید، همیشه بازنده می شوید، پس باید با دیگران کنار بیایید و با زندگی رابطه دوستی برقرار کنید.
      البته به خاطر داشته باشید که می توانید اندیشه های خود را تغییر دهید. روی اندیشه های خود کار کنید تا کیفیت زندگی تان را بهبود بخشید اما در مورد افکار گذشته، لازم است دیروز را از امروز جدا سازید . بدانید تنها امروز را در اختیار دارید، نه دیروز و فردا را که گفته اند: دیروز بخشی از تاریخ است. فردا رمز و رازی بیش نیست، امروز هدیه است، به همین دلیل است که آن را هدیه می نامیم.(۸)
      پیشوایان بزرگ اسلام قرن ها پیش به این مسئله اشاره کرده اند. امام علی (ع) می فرماید: «گذشته گذشت و آینده روشن نیست، باید در این میان امروز را غنیمت دانست».
      سعدی با استفاده از این سخن گفته اند:
      سعدیا دی رفت و فردا همچنان معلوم نیست درمیان این و آن فرصت شمار امروز را
      اگر انگیزه خود خود را الهی کنیم، دیگر از ناسپاسی و یا احتمالاً زخم زبان ها و تمسخر دیگران احساس ناراحتی نمی کنیم، چنان که پیامبران و اولیای الهی همواره مورد انتقاد بیرحمانه مغرضان بودند، ولی با خونسردی از کنار آن عبور کردند. قرآن کریم توجه نکردن به انتقادات بی جا را از صفات نیک کسانی می شمارد که در راه خدا تلاش می کنند.(۹)
      . فکر دیگران را نسبت به خود یا سخنان یا نظرشان را به طور کلی از خود دور نمایید. دیگران هیچ گاه نمی توانند از درون تان و احساساتی که دارید، آگاه شوند.
      دیگران انسان هایی ناقص در فکر و اندیشه هستند که گاهی ارزش گذاری آنها در خوبی ها و بدی ها هیچ معیار صحیحی ندارد. دیگران دچار اشتباهات بسیاری می شوند که متوجه نیستند.
      اگر به آنها بفهمانی، باز متوجه نمی شوند، پس چرا باید به خاطر دیگران و سخنشان به خود آسیب برسانیم؟!
      ما نمی توانیم جلو زبان مردم را بگیریم، ولی می توانیم از خود مراقبت نماییم. اگر به راه و گفتار خود ایمان داریم، با قاطعیت دنبال کنیم و به ستایش یا نکوهش دیگران اعتنایی ننماییم.
      لینکلن می گفت: «اگر بخواهم نامه های انتقادی را که برایم می آید بخوانم، وقت هیچ کاری را نخواهم داشت. من کار خود را به بهترین وجهی که می توانم، انجام خواهم داد، اگر خوب از آب درآمد، انتقادها مهم نیست و اگر بد در آید، فرشتگان هم اگر قسم بخورند که این کار صحیح بوده، تأثیری در حقیقت امر نخواهد داشت».(۱۰)

      با توجه به مطالب پیش گفته، روحیه شما بهبود خواهد یافت و به تدریج شادابی گذشته را باز می یابید. در آن صورت نسبت به ادامه تحصیل انگیزه لازم را پیدا می کنید. در فرصت باقی مانده ، نکات ذیل را به کار بندید:
      ۱ – تنها به امروز و وظیفه کنونی خود فکر کنید. درهای گذشته و آینده را روی خود ببیندید.
      ۲ – منتظر معجزه از سوی دیگران نباشید، بلکه خود معجزه گر باشید.
      ۳ – با تلقین مثبت و پرهیز از واژه های منفی مانند بدشانسی یا غیره نیروی خود را چند برابر سازید.
      ۴ – به سخنان دیگران اهمیت ندهید و برای خود زندگی کنید، نه برای دیگران .
      ۵ – برای قبولی در کنکور به خود باوری برسید و به استعداد و قابلیت خود ایمان داشته باشید. برای آن برنامه ریزی کنید و به قضاوت اطرافیان توجهی ننمایید.

 2. zahra
  zahra می گوید:

  من یه خاستگاردارم ازهمه نظرعالیه امایه چندسانتی ازخودم کوتاه تره /بااین که واسه خودم قدبلندنیس امامیترسم تواینده مشکل سازبشه /ایامشکلی بابت قدمیتونه زندگیمونو دراینده تحت تاثیرقراربده؟؟؟

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی می گوید:

   سلام
   از نظر روانشناسی این موضوع اصلا در روابط شما و آیندتون مشکل بوجود نمیاره
   مگر اینکه مسئله قد براتون بیش از حد مهم باشه و حساسیت نشون بدید نسبت بهش
   مسائل خیلی مهم تری در زندگی هستن که باید بهشون اهمیت بدید نسبت به جزئیات زیاد حساسیت نشون ندید
   کمی در معیار هاتون تجدید نظر کنید

   پاسخ دادن
    • ملیکا
     ملیکا می گوید:

     تروخدا یکی بہ من کمک کنہ، من و شوھرم ۱۶۸ قدمونہ، من با اینکہ مسئلہ قد جز اولین فاکتورھام بود اما بدلیل شرایط خوب اقا و شرایط بدی کہ تو خونوادہ داشتم از مسئلہ قد چش پوشی کردم، حالا بماند کہ ھرجور شدہ تحمل میکنم ھم قد بودنمونو وقتی تو خیابون راہ میریم، اما بیشتر نگران بچہ ھستم کہ چند سال دیگہ قرارہ بیاد، واقعا علم پزشکی انقدر پیشرفت نکردہ کہ بشہ جلوی ژنتیک رو تا حدودی گرفت کہ بچہ قدش بلندتر از پدر مادرش شہ؟؟؟؟😥😥😥

     پاسخ دادن
     • ►Responder◄
      ►Responder◄ می گوید:

      وقتی شرایط دیگر ایشون خوب بوده طرح چنین مسایلی کاملا” بچگانه است
      چون شما با اگاهی کامل وارد چنین رابطه و زندگی مشترکی شدید

      عوامل موثر در کوتاهی قد
      علل مختلفی وجود دارد که باعث کوتاهی یا بلندی قد افراد می‌شود. دکتر مسعود رحمانیان، فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم نیز با اشاره به این مطلب به «جام‌جم» می‌گوید: میزان رشد قدی کودکان تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی است، ولی متاسفانه در بسیاری از موارد، مسائل ژنتیکی نادیده گرفته می‌شود و والدین چندان توجهی به آن ندارند.
      بروز بیماری‌های مختلف و شیوه تغذیه‌ از جمله مسائل محیطی است که می‌تواند در رشد قدی بچه‌ها تاثیرگذار باشد؛ اما به گفته این پزشک متخصص، موضوع ژنتیک که بیشتر نادیده گرفته می‌شود، به این معنی است که اگر پدر و مادری قدشان متوسط یا کوتاه باشد، نباید انتظار داشته باشند فرزندشان خیلی قد بلند شود.
      وی می‌افزاید: نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد قد بچه‌ها به اندازه میانگین قد پدر و مادرشان است. البته این میزان برای پسرها ممکن است کمی بیشتر از مقدار میانگین باشد و برای دخترها کمی کمتر، ولی به طور کلی اندازه قد پدر و مادر هم در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.
      هر کوتاهی قدی غیرطبیعی نیست
      هر کوتاهی قدی نشان‌دهنده مشکل نیست و نیازی به بررسی و درمان هم ندارد. دکتر رحمانیان ضمن بیان این مطلب می‌گوید: در صورتی که کودکی با افزایش سن، روند طبیعی‌ای را که براساس منحنی‌های رشد انتظار می‌رود طی نکند، باید بررسی‌های بیشتری را برای او انجام داد؛ بنابراین زمانی که با افزایش سن، قد کودک ثابت می‌ماند یا میزان افزایش قدش به حدی نیست که طبیعی حساب شود، به بررسی‌های دقیق‌تر نیاز خواهد بود.
      وی می‌گوید: البته در صورتی که کودک تغذیه خوبی داشته باشد و به اندازه کافی ورزش کند و به دیگر مسائل محیطی هم توجه شود، ممکن است قدش از میانگین قد پدر و مادر هم بلندتر شود، اما اگر به همان اندازه میانگین قد والدینش بود نیز اتفاقی غیرطبیعی رخ نداده و جای نگرانی ندارد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود والدین میزان قد کودک را با آرزوها و تمایلات خودشان مقایسه نکنند.
      دیر کنید کاری از دست‌تان برنمی‌آید
      خیلی می‌دانند قد فرزندشان کوتاه‌تر از حالت طبیعی است، اما دست روی دست می‌گذارند و کاری انجام نمی‌دهند تا زمانی که فرصت داشته باشند یا وقتی کوتاهی قد، کودک‌شان را آزار دهد. در صورتی که دکتر رحمانیان می‌گوید برای درمان کوتاهی قد کودکان باید بموقع به پزشک مراجعه شود.
      وی با بیان این مطلب خاطرنشان می‌کند: بیشتر موارد کوتاهی قد را در صورتی که بموقع تشخیص داده شود، می‌توان درمان کرد؛ بنابراین حتما پیش از پایان بلوغ و قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانی باید مشکل کوتاهی قد را تشخیص داده و آن را درمان کرد.
      این فوق‌تخصص غدد ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه برای درمان کوتاهی قد دختری که از شروع قاعدگی‌اش گذشته یا پسری که در سنین حدود شانزده سالگی است و تاکنون از نظر کوتاهی قد بررسی نشده‌، کار زیادی نمی‌توان انجام داد و حتی اگر مشکل تشخیص داده شود هم دیگر دیر شده است؛ زیرا در این سنین صفحات رشد بسته شده و استخوان‌ها دیگر رشد طولی نخواهند داشت؛ بنابراین پس از این سنین حتی اگر بخواهند نوجوان را درمان کنند و از هورمون رشد کمک بگیرند باز هم استخوان‌ها رشد طولی ندارد و فقط عرض آنها زیاد می‌شود، در نتیجه بر میزان قد تاثیری نمی‌گذارد.
      هورمون رشد برای هر کوتاهی قدی نیست
      این روزها نه‌تنها پدر و مادرها که گاهی خود نوجوانان هم به محض این‌که احساس می‌کنند قدشان کوتاه است به فکر هورمون رشد می‌افتند و می‌خواهند با استفاده از این هورمون مشکل کوتاهی قدشان را درمان کنند. در صورتی که استفاده از این هورمون برای همه مناسب نیست و نباید خودسرانه از آن استفاده کرد.
      دکتر رحمانیان در این‌باره توضیح می‌دهد: استفاده از هورمون رشد برای بچه‌هایی که واقعا با مشکل کمبود هورمون رشد مواجه هستند، در صورتی که از سوی پزشک تجویز شود، موثر است و می‌تواند قد آنها را افزایش دهد، اما برای بچه‌هایی که عامل کوتاهی قدشان کمبود هورمون رشد نیست، استفاده از این هورمون هم موثر نخواهد بود.
      وی می‌افزاید: استفاده از هورمون رشد برای کسانی که علت کوتاهی قدشان موارد دیگری مانند بلوغ زودرس یا مسائل ژنتیکی است یا افرادی که دیر به پزشک مراجعه کرده‌اند، نه تنها به افزایش قد کمکی نمی‌کند که حتی ممکن است به بروز عوارض ناخوشایندی مانند افزایش فشار خون، دیابت و بدشکل شدن استخوان‌ها هم منجر شود.
      براین اساس، وی به پدر و مادرهایی که احساس می‌کنند فرزندشان قد کوتاهی دارد، توصیه می‌کند بموقع به پزشک مراجعه کنند و بررسی‌های لازم را انجام دهند تا مشخص شود کوتاهی قد کودک واقعا نگران‌کننده و نشانه مشکل است یا موضوعی طبیعی به حساب می‌آید. همچنین به هیچ عنوان نباید برای استفاده از هورمون رشد بی‌دلیل به پزشک اصرار کنند، زیرا این هورمون در مواردی که نباید استفاده شود، فقط عارضه برجای خواهد گذاشت و فایده‌ای ندارد.
      دکتر رحمانیان به افرادی اشاره می‌کند که در باشگاه‌های بدنسازی از این هورمون‌ها استفاده می‌کنند و می‌گوید: این روزها متاسفانه برخی ورزشکاران هم از این هورمون کمک می‌گیرند، اما باید بدانند استفاده از این هورمون‌ها از طرفی دوپینگ به حساب می‌آید و از طرف دیگر عوارضی هم برایشان برجای می‌گذارد.
      وی تاکید می‌کند: اگر هورمون رشد در مواردی استفاده شود که به آن نیاز است و اثر درمانی دارد، ممکن است عوارض بسیار کمی برای فرد داشته باشد، اما وقتی جنبه درمانی ندارد و به عنوان مکمل استفاده می‌شود، عوارض بسیار زیادی برجای خواهد گذاشت.
      توصیه‌هایی برای افزایش قد کودکان
      دکتر رحمانیان به والدین توصیه می‌کند برای افزایش رشد قدی بچه‌ها به تغذیه آنها اهمیت دهند و سعی کنند موادی را که برای رشد استخوان‌ها لازم است بویژه در سنین کودکی و نوجوانی و حین بلوغ در برنامه غذایی‌شان بگنجانند.
      همچنین وضع خواب کودکان هم باید طوری باشد که هورمون رشد بخوبی ترشح شود. وی با بیان این مطلب توضیح می‌دهد: بیشترین میزان ترشح هورمون رشد در طول شبانه‌روز، در زمان خواب شبانه اتفاق می‌افتد و به همین دلیل خوب است بچه‌ها حتما حداکثر تا ساعت ۱۱ شب خواب باشند، چون اگر در زمان اوج ترشح هورمون رشد که حدود ۱۲ نیمه‌شب است، نخوابیده باشند این هورمون هم به اندازه کافی ترشح نمی‌شود، بنابراین کودکانی که دچار اختلالات خواب هستند با مشکل کوتاهی قد نیز روبه‌رو خواهند شد. موضوع دیگری که برای رشد قدی بچه‌ها باید در نظر گرفته شود، ایجاد محیطی آرام برای کودک است که می‌تواند در میزان ترشح هورمون رشد اثر بگذارد

     • سارا
      سارا می گوید:

      اصلا نگران نباش من شهرم هردو هم قدیم قدمون ۱۶۵هستش ولی پسرم ۱۰ سالشه الان ۱۵۱سانت قد داره میتونی با لبنیات قده بچهای ایندتو افضایش بدی

   • علی
    علی می گوید:

    سلام دوستان عزیز منم درگیر همین مشکل هستم و لحظه ای نیست که به این موضوعفکر نکنم 🙁

    الان حدود یکسال از آشنایی من و خانمم میگذره و اینکه قد خانمم کوتاهه خیلی منو اذیت میکنه(من ۱۷۲ هستم و خانمم ۱۴۸)
    به جایی رسیدم که فقط این موضوع رو میبینم دیگه و ویژگی های خانمم رو نمیبینم
    لطفا راهنمایی کنید
    شرایط خیلی بدی دارم
    اصلا نمیتونم از زندگیم لذت ببرم 🙁

    پاسخ دادن
    • فائزه
     فائزه می گوید:

     برادرم بنظرمن قد ۱۴۸ دختر مناسب با قد ۱۵۰ تا ۱۶۵ هست . اما شما که ۱۷۲ هستید حق دارید بهتون بد بگذره! اما کلا من اگه مرد بودم دنبال بلندی قد زنم نبودم به این دلیل که مرد به طور طبیعی دنبال سروری و ریاست هست و زن دنبال حمایت شدن! اینه که میشه قد کوتاه زن رو اغماض کرد ( تحت شرایطی مثل نمکین بودن چهره اون زن یا تحصیلات و سواد و شعور بالای او و اصالت خانوادگیش یا مجموعه این شرایط) اما قد کوتاه مرد مشکلات عدیده شفلی و اجتماعی و روانی رو ایجاد میکنه.( البته استثنا هم داریم که مردهایی قد کوتاه و حتی با اندام آنرمال بودن که بسیار هم موفق بودن در زندگیشون ) بنظر من زیبایی و یا حداقل قابل تحمل بودن چهره برای یک دختر خیلی مهمتر از بلندی قدشه! کما اینکه دختران بلند قد زشت چهره و کوتاه قدی نمکین هم کم نداریم!

     پاسخ دادن
     • مهرناز
      مهرناز می گوید:

      به طور متوسط تو کل دنیا قد زنا از مردا ۱۵ سانت کوتاه تره، یعنی اختلاف قد ایده آل ۱۵ سانته، حالا ده سانت بلندتر و ده سانت کوتاهترم وارد بازه ی مقبول در نظر بگیریم، اختلاف قد ۵ تا ۲۵ سانتم نرماله. اختلاف قد این دو نفر نرماله، من ۱۵۸ ام و همسرم ۱۸۴ اختلاف قدمون ۲۶ سانته و خیلی هم به هم میایم. مشکل این اقا اصن اختلاف قد نیست اینه که دختر تو بازه ی قدی خیلی کوتاه قرار داره و تو جامعه این مسیله خیلی به چشم میاد.

    • لیلا
     لیلا می گوید:

     اولش چشمات ندید؟دلتو زده؟می خوای کنارش دوست دختر هم داشته باشی؟بهانت مسخرست.مردا به این چیزا توجه نشون نمی دن.اولش که شرایط خوبی داشتی نه؟حالا بد شد؟

     پاسخ دادن
 3. elnaz
  elnaz می گوید:

  با سلام
  من میخوام با یکی ازدواج کنم.قد اون ۱۸۴ و قد من ۱۵۹
  اون با قد من مشکل داره.میگه از لحاظ رابطه جنسی با هم مشگل داریم
  ایا واقعا این صحت دارد؟میگه باید اختلاف قد بین ۵ تا ۱۸ سانتی باشد
  اختلاف قد ما حدود ۲۵ سانتی متر است

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی می گوید:

   سلام
   تاثیر قد بر روی رابطه جنسی وجود دارد اما نه به آن اندازه ای که ایشون بر روی آن تاکید دارند اختلاف قد شما به گونه ای نیست که بتواند برای رابطه جنسی شما مشکلی را ایجاد گند بیشتر اختلاف قد بر روی ظاهر دو زوج تاثیر دارد البته تا حدی .
   اگر اختلاف قد دو طرف بالای ۵۰ سانتیمتر باشد می تواند مشکلات جدی را در رابطه جنسی ایجاد کند.
   به وی بگویید که مشکلی نیست و شما می توانید از پس آن بر بیایید

   پاسخ دادن
    • مشاور
     مشاور می گوید:

     در ایران برای مرد ۱۷۰٫۲۷ و برای زن ۱۵۷٫۲

     تحقیقی بر روی اولویت‌های قد از نظر جنس مخالف بر روی مردان و زنان انجام گرفته است. کلیشه این است که زنان مردان قدبلند را دوست دارند، یعنی مردانی که حداقل از خودشان بلندتر باشند و مردان هم زنان کوتاه‌قدتر را دوست دارند (برحسب قد خودشان).

     نتایج نشان می‌دهد که مردان انعطاف‌پذیری بیشتری درمورد بلندی یا کوتاهی قد طرف مقابلشان نشان می‌دهند. جالب است بدانید که نتایج این تحقیق نشان داده است که خانم‌ها با بالاتر رفتن سنشان بیشتر در این زمینه کوتاه می‌آیند. البته میانگین در خانم‌های سن‌بالاتر یکسان بود اما مرز بالا و پایین آن کم شده بود. در مردان الگوی چندان مشخصی به دست نیامد که با افزایش سن مرز بالایی قد دلخواه افزایش یابد.
     —————————————-
     نمونه اطلاعات
     محدوده سن ۶۵-۱۸ سال
     از ۱۲۴۹ مرد
     از ۱۴۵۸ زن
     قد متوسط زنان در نمونه ۱۶۵ سانتیمتر
     قد متوسط مردان در نمونه ۱۷۸ سانتیمتر
     —————————————-
     سوالی که پرسیده شد:
     چه محدوده قدی به نظر شما برای جنس مخالفتان جذاب‌تر است؟
     شرکت‌کننده‌ها می‌توانستند مرز بالا و پایین، بین ۱۲۰ سانتیمتر تا ۲۱۰ سانتیمتر را انتخاب کنند.
     اولویت‌های قد
     زنان و مردان
     * میانگین متوسط قد دلخواه زنان برای مردان ۴ سانتیمتر کوتاهتر بود که محدوده ایدآل کلی ۵/۱۲ سانتیمتر کوتاه‌تر تا ۴ سانتیمتر بلندتر بوده است.
     * میانگین متوسط قد دلخواه مردان برای زنان ۲۰ سانتیمتر بلندتر بود که محدوده ایدآل کلی ۵/۱۳ سانتیمتر بلندتر تا ۵/۲۶ سانتیمتر بلندتر بوده است.
     زنان کوتاه‌قد
     * قد متوسط ۱۵۶ سانتیمتر
     * قد بین ۱۷۰ سانتیمتر تا ۱۸۲ سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
     * اولویت متوسط گروه ۱۷۸ سانتیمتر بوده است
     زنان با قد متوسط
     * قد متوسط ۱۶۵ سانتیمتر
     * قد بین ۱۷۵ سانتیمتر تا ۱۸۷ سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
     * اولویت متوسط گروه ۱۸۲ سانتیمتر بوده است
     زنان بلندقد
     * قد متوسط ۱۷۴ سانتیمتر
     * قد بین ۱۷۸ سانتیمتر تا ۱۹۳ سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
     * اولویت متوسط گروه ۱۸۸ سانتیمتر بوده است
     زنان به طورکل
     * متوسط قد ایدآل مردان برای خانم‌ها به‌طور‌کلی ۱۷۸ سانتیمتر تا ۱۸۳ سانتیمتر بوده است.
     * هر سه گروه از زنان به‌طور متوسط ۱۳ تا ۱۵ سانتیمتر بین محدوده ایدآلشان فاصله وجود دارد.
     * هرچه زنان کوتاه‌قدتر باشند، درمقایسه با زنان با قد متوسط و بلند، مرز پایین قد ایدآلشان برای مردان بالاتر است.
     مردان کوتاه‌قد
     * قد متوسط ۱۶۹ سانتیمتر
     * قد بین ۱۵۷ سانتیمتر تا ۱۷۳ سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
     * اولویت متوسط گروه ۱۶۵ سانتیمتر بوده است
     مردان با قد متوسط
     * قد متوسط ۱۷۸ سانتیمتر
     * قد بین ۱۶۰ سانتیمتر تا ۵/۱۷۶ سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
     * اولویت متوسط گروه ۱۶۸ سانتیمتر بوده است
     مردان بلندقد
     * قد متوسط ۱۸۷ سانتیمتر
     * قد بین ۱۶۲ سانتیمتر تا ۱۸۰ سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
     * اولویت متوسط گروه ۱۷۱ سانتیمتر بوده است
     مردان به‌طور کل
     * متوسط قد ایدآل زنان برای مردان به‌طور‌کلی ۵/۱۶۲ سانتیمتر تا ۱۷۳ سانتیمتر بوده است.
     * هر سه گروه از زنان به‌طور متوسط ۱۳ تا ۱۵ سانتیمتر بین محدوده ایدآلشان فاصله وجود دارد (درست مثل زنان).
     * فقط مردان کوتاه‌قد به طور متوسط زنان بلندقدتری را ایدآل می‌دانستند، مرز بلندترین در محدوده ایدآل مردان برایمردان با قد متوسط و بلند پایین‌تر از قد متوسط هر گروه است.
     خلاصه
     اگر تفاوت‌های قد مردان و زنان را درنظر بگیرید (مردان بلندتر هستند)، جهت‌گیری مردان در قد دلخواهشان برای جنس مخالف تقریباً متضاد است. به‌طور متوسط زنان ترجیح می‌دهند که طرف‌مقابلشان ۸/۰ سانتیمتر تا ۱۴ سانتیمتر از خودشان بلندتر باشد (این میزان قبل از حساب کردن متوسط مقدار، ۵/۱۳ تا ۵/۲۶ سانتیمتر بوده است). مردان ترجیح می‌دهند که زنان ۵/۱۲ تا ۴ سانتیمتر از آنها کوتاه‌تر باشند. درنتیجه، محدوده‌ قابل‌قبول برای مردان به‌طورمتوسط ۵/۲ سانتیمتر وسیع‌تر است. این ۵/۲ سانتیمتر در مرز بلندتر محدوده قابل‌قبول است.

     بنابراین، مردان گزارش می‌کنند که به سمت زنان بلندقدتر جذب می‌شوند درحالیکه برای زنان این مسئله در جهت متضاد صادق نیست. اولویت قابل‌قبول برای زنان کمی بالاتر از قد متوسط جنس خود آنها است. از دیدگاه تکاملی این کاملاً با عقل جور درمی‌آید. انتخاب اولویت در هر جنسیت باید برعکس باشد و در مردان انعطاف‌پذیری بیشتری دیده می‌شود زیراکه زنان قدرت انتخاب قوی‌تری اعمال می‌کنند.
     نتایج این تحقیق کاملاً با نتایج به‌دست آمده از تحقیقات قبلی مطابقت می‌کند. در تحقیقی که توسط گیلیس و آوریس در ۱۹۸۰ انجام گرفت، فقط در ۲ زوج از ۷۲۰ زوج مرد کوتاه‌تر از زن بود. در تحقیقی که توسط هانسلی در سال ۱۹۹۴ انجام گرفت، زنان مردانی را ترجیح می‌دادند که ۱۸۲ سانتیمتر قد داشتند. در تحقیق کمرون در سال ۱۹۷۸، ۱۰۰ درصد از زنان اعلام کردند که دوست دارند با مردانی باشند که ۱۰ سانتیمتر از نه بلندتر باشند.

     پاسخ دادن
  • لیلا
   لیلا می گوید:

   ازدواج نکن باهاش.مشکل قد تو یا اون نیست،به حرفاش خوب فکر کن مرد مناسبیه به نظرت؟از الان داره می گه هیچ جوره نمی خوامت.چقدر ج ن س ی نگاه می کنه.

   پاسخ دادن
 4. سراب
  سراب می گوید:

  من هم دختری هستم با ۱۷۰ سانت قد. خواستگاری رارم که همین حدود یا شاید دو سه سانتی کوتاهتر باشه. خودم از معیار قد صرف نظر کردم اما خانوادم به شدت مخالفن اما خودم بهش علاقه دارم. خواستگارم هم بقیه شرایطش خوب و ایده آله. نمیدونم چکار کنم. به نظرتون ممکنه در آیتده از انتخابش پشیمون بشم!!!

  پاسخ دادن
 5. دیوانه
  دیوانه می گوید:

  به خدا حوصله داریناااا. الان همه مشکلات اقتصادی و مالی واسه ازدواج حل شد و فقط این چند سانتی متر بلندی و کوتاهیش مونده؟؟؟ دختر خوب پیدا شه من اصلا رو کولم میذارمش

  پاسخ دادن
 6. fariba
  fariba می گوید:

  من یه خواستگارداشتم قدش چن سانتی از من کوتاهتر بود. ردش کردم.از همه لحاظ خوب بود. الان احساس پشیمونی میکنم.باید چیکار کنم؟واقعا قد خیلی مهمه؟بیشتر به خاطر حرف مردم بود

  پاسخ دادن
  • دکتر شانه چی
   دکتر شانه چی می گوید:

   سلام
   ماندانا جان فراموش نکن که شما و دوستتان باید از این رابطه راضی باشید نه کسانی که شما آنها را نمیشناسید
   بنابراین حساس نباشید و به حرف دیگران توجه نکنید اگر دوست شما مشکلی ندارد پس دیگر جای بحث نیست

   پاسخ دادن
 7. سحر
  سحر می گوید:

  من و خواستگارم هم خیلی اختلاف قد داریم من ۱۵۰ و اون ۱۸۳ !!! خیلی ناارحتم از این بابت وقتی بیرونیم و من کفش می پوشم اختلافمون بد نیست اما تو خونه بدون کفش خیلی ضایع میشه!! نمیدونم باید چیکار کنم. خواستگارم میگه برام مهم نیست اما من باورم نمیشه. به نظر پسرایی که قد بلندن اگه خانومشون ۱۵۰ باشه خیلی بده؟ یا براشون مهم نیست؟ پسرا لطفا جوابمو بدید مرسیییییییییییی

  پاسخ دادن
 8. baran
  baran می گوید:

  من و دوستم تقریبا هم قدیم.اولش مشکلی نداشتم اما خانوادم مخالف ازدواج ما هستن میگن بچتون قد کوتاه میشه چون خودمم زیاد قد بلند نیستم ۱۵۸ قدمه.فک کنم دوستم ۱۶۰ باشه.من باید چیکار کنم؟شب عروسیم چیکار کنم؟با اون تاج و پاشنه های بلند خیلی بلندتر میشم ازش

  پاسخ دادن
 9. ستاره
  ستاره می گوید:

  سلام
  قد من ۱۶۳ سانته و قد شوهرم ۱۶۸
  از اول با این موضوع مشکل داشتم والان بعد از ۲ سال که از ازدواجمون میگذره بیشتر ذهنم و مشغول کرده و از این بابت واقعا ناراحتم وقتی با همیم احساس خوبی نسبت به خودم ندارم احساس زمخت بودن میکنم
  به جرات میتونم بگم که همسرم از هر لحاظ واقعا خوبه ولی قدش بلند نیست
  خیلی وقتا به طلاق فکر میکنم
  ولی میترسم

  پاسخ دادن
 10. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  منم خودم قدم ۱۵۰٫ولی وقتی پای عشق و دوست داشتن در میان باشه این مسائل مثله قد و سن و… اعدادی بیش نیست.اگه اینطوری بود که همه عاشق مانکنا و خوشتیپا میشدن ! ولی اینطوری نیست.خانما آقایون قد ظاهر و… بعد یه مدت عادی میشه این اخلاقه که میمونه.اونای که براتون این مسائل مهمه و حتی بعد تعهد به طلاق فکر میکنید مشکل قد و … نیست عدم عشق و علاقه اس.

  پاسخ دادن
 11. یک بنده خدا
  یک بنده خدا می گوید:

  سلام
  همه اونایی که میگن قد مهم نیس لطفا نظر منو بخونید
  من دختری هستم با قد ۱۵۵ تا الان هرچی خواستگار داشتم قد بلند بودند از ۱۷۰ تا ۱۹۰ همشون بخاطر قدمنو نپسندیدن با اینکه مذهبی و محجبه هستم و اصلا سخت گیری نکردم حتی بخاطر اخلاق خوبشون حاضر شدم مهریه حضرت زهرا مهریم باشه اما یا خودشون کنار کشیدن یا خانوادهاشون مخالفت کردن
  پس لطفا آقا پسرا نگید مهم نیس شما بخاطر چند وجب قد کل شخصیت یه دختر رو زیر سوال می برید لطفا شعار ندید

  پاسخ دادن
 12. یک بنده خدا
  یک بنده خدا می گوید:

  بله یا خودشون گفتن یا اینکه خانوادشون مخالفت کردن
  با وجود اینکه از همه نظر بهم شبیه بودیم
  برا من که شده کابوس

  پاسخ دادن
 13. یک بنده خدا
  یک بنده خدا می گوید:

  البته اوناییکه قد۱۷۰ تا ۱۷۸ داشتن مخالفت خونواده رو مطرح کردن و گفتن خودشون براشون مهم نیس و این اختلاف خوبه اما خانواده برای قد نوه نگرانن!ضمن اینکه شما می تونید تصور کنید قد ۱۷۸با۱۵۵کنار هم خیلی ضایع نیس
  اما نشد…ما هم گذاشتیم پای مصلحتش

  پاسخ دادن
 14. رسام
  رسام می گوید:

  سلام من یه پسر ۲۰ ساله هستم با قد ۱۷۵ یا ۱۷۶ ولی همیشه احساس کوتاهی میکنم اصلن مثل خوره افتاده به جونم خدا وکیلی من کوتاهم؟

  پاسخ دادن
 15. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  من با نظر اون خانومی که گفت به خاط قد شخصیت آدم را زیر سوال می برند موافقم.
  خواستگار من به خاطر مخالفت مادر و خواهرهاش به خاطر اختلاف قدمون تحت تاثیر قرار گرفته. بااینکه ما بیش از دو ساله همدیگر را می شناسیم ودر مورد همه چیز با هم به تفاهم رسیدیم.هیچ وقت نمی بخشمشون.

  پاسخ دادن
 16. رسام
  رسام می گوید:

  سلام دوستای خوبم امیدوارم موفق باشید من خیلی روی قدم حساس بودم و اصلا اعتماد به نفس نداشتم ولی الان به این نتیجه رسیدم که قد جذابیت ساز نیست و شخصیت هستش که به ادم جذابیت می بخشه بخاطر همین روی شخصیتم کار کردم و الان حس میکنم از خیلی از قد بلندها خوشحال تر و موفق تر هستم و به کسایی که مشکل سابق منو دارن توصیه میکنم حتما پیش مشاور برن

  پاسخ دادن
 17. کامبيز
  کامبيز می گوید:

  انسان اگه انسانیت داشته باشه بنده هاى خدا رو به هر شکل و ظاهرو جثه اى که هستند مسخره نمیکنه… بلخره پنج انگشت اندازه هم نیستند کوتاه و بلند داره…. من قدم ۱۵۵ و ۲۳ سالمه و فقط به خاطر دید دیگران ناراحت میشم که فکر میکنن پسر قد بلند فرشتس در صورتى که خیلى ها قد و تیپ دارن ولى شعورو معرفت و وفا ندارند… در مقابل پسرایى هم هستند قد کوتاه یا متوسط که شاید ظاهر و تیپ نداشته باشن اما معرفت و اخلاق دارن…. و مسخره کردن دیگران به خاطر ظاهرشون در اصل مسخره کردن آفریده و صلیقه خداست…. پس یکم فرهنگمونو درست کنیم…به نظر من بهتر اینه که دختر پسر هم قد باشن و یا چند سانت کمتر این تاثیرى نداره… ممنون که مطلب من رو خوندید… موفق باشید

  پاسخ دادن
 18. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام من قدم ۱۵۷ و همه چیم خوبه هم قیافم هم موقعیتم ولی هیچ پسری منو نمیپسنده لابد بخاطر قدمه دیگه.واسه همین خیلی غصه میخورم.

  پاسخ دادن
  • سارا
   سارا می گوید:

   عزیزم قدت کاملا در ایران متوسطه، مطمئنن بیرون مردم رو میبینی گلم….و در ضمن من قدم ۱۵۴،۵هست، حالا اینجا که کسی آدمو نمیشناسه و تعریف از خود نیست، چهره خوبی دارم و همه به روم میارن، هیکلمم متناسبه و در عین لاغری ولی خیلی اندام زنانم متناسب هست، ودر کل خواستگار هایه زیادی داشتم تا با همسرم آشنا شدم و همه قد بلند بودن خودمم با یکی از خواستگارام که ۱۸۷ بود معذب بودم ولی به چشم بقیه حتی کسایی که دوستم نبودن به هم میومدیم.به دلایل دیگه ای البته جواب رد دادم، همسرم الان ۱۸۰ هستاندامم کشیده هست و خیلیا بهم میگن متوسطی،بیرونم با کفش لژ میرم…حالا من که تقریبا هیچ وقت قد رو مانع ندیدم…و میخوام اشاره کنم کلی دختر تو رنج قد خودم دیدم که نه خیلی زیبا و نه خوش اندام هستن اما همسران قدبلند دارند…و حالا قد شما که حتی کوتاه هم نیست، و من وقتی میگم بیرون حتی به چشم زیادن زنو مردان با اختلاف قدی به وضوح خانم های ۱۵۰ و کمتر هستن، مطمعن باش هنوز قسمتت نیمده…عجله نداشته باش و اعتماد به نفس داشته باش…حتی آقایون که قدشون بیشتر ملاک میشه هم اعتقاد دارم باید فارغ از خلقت خدادادی با اعتماد به نفس به تقویت زندگیشون بپردازن و ان شاا.. همه ازدواج های موفقی داشته باشن

   پاسخ دادن
   • سحر
    سحر می گوید:

    دقیقا درسته اکثر دوستای من که قدشون حدود ۱۵۰ شوهراشون حدود ۱۸۰…بیرون هم خیلی میبینم و برام عادی شده…البته همه جوره زوج هست ولی واقعا قد ۱۵۷ کوتاه نیست حتی تو ویکی پدیا متوسط قد زن تو ایرانه. من خودم قدم ذقیق ۱۶۱ واقعا میگم از خیلی از دوستام بلندترم و تو عروسیا با یه پاشنه معمولی خیلی بلند میشم، به عدد شاید یه قدهایی بلند نباشه اما واقع بینانه مردمو ببینید میفهمید خیلی عادیه، خیلیا قدشون رو دروغ میگن و معیارها و ذهنیتو تغییر میدن…نه اینکه مقایسه باشه ولی خیلی از افراد معروف هالیوود و سرشناس هم حول همین ۱۵۰ هستن که تو اینترنت هم قابل سرچ هستن و خیلی متناسب و مورد پسندند…ولی تو همین ایران راحت میگن فلان قذ کوتاهه، در حالی که از متوسط هم بالاتره حتی.

    پاسخ دادن
 19. فاطمه
  فاطمه می گوید:

  سلام.من قدم ۱۶۶و خواستگارم ۱۷۴هستش.روز خواستگاری وقتی کنارمن بود انگار هم قد بودیم و من هیکلم درشتر بود نمیدونم چرا اینجوری بود آیا من درست حدس زدم یا حساسیت بی جا بوده؟

  پاسخ دادن
 20. راضیه
  راضیه می گوید:

  سلام من دختری هستم با قدی ۱۶۹٫۱۷۰ چهارشونه هم هستم.یه خواستگار خوب دارم همه چی دارهولی قدش از من کمی کوتاه تره حدودا ۱۶۶٫به دلم نشسته ولی سرقدش شک دارم نمیدونم چیکارکنم؟به نظرتومن خیلی مهمه؟

  پاسخ دادن
 21. معما
  معما می گوید:

  بابا کجایین!؟؟
  واقعیت رو نمی بینید؟
  من ۱۶۸ هستم، دانشجو ارشد، کار دارم، به بیان خیلیا آدم خوبی هم هستم. متاسفانه از یکی خوشم اومده ۱۷۳٫ یک دو سالی هست همدیگر رو می شناسیم. به هیچ وجه حدود اخلاقیات رو زیر پا نذاشتیم.وقتی ازش درخواست ازدواج کردم این جواب بود: کاملا می شناسمتون، کاملا قابل اعتماد هستین، از لحاظ عاطفی هیچ چیز کم نمی ذارید، هنوز مطمئن نیستم که از لحاط تکیه گاه بودن ۱۰۰ در ۱۰۰ باشید. آهان یه مساله خیلی خیلی مهم شما قدتون از من کوچکتره پس نه. شما مثل داداشم هستید و خیلی به من لطف داشتین. من متاسفم.

  پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس می گوید:

    سلام ببخشید میخواستم بپرسم اکه کسی به شما بگه شما پسر عاقلی هستید و خوب و با شخصیت اما بکه نه در صورتی که من ۱۵۷ قدمه اون شاید ۲ سانت از من بلندتر باش این معنیش جیه؟!!

    پاسخ دادن
 22. سحر
  سحر می گوید:

  سلام من حدوده۳ ماه هست که نامزد کرذم البته با کلی مخالفت خانوادمبه خاطره اختلاف فرهنگ و خسیس بودن خانواده نامزدم و مسایل مهریه و بحث هاش!همه جیز خوب بود اما چند وقته قد وهیکل نامزدم روش حساس شدم آخه اون بیش از حد لاغره و برعگس من استخوان بندی درشت و ما هم قدیم اما باوجوده۸ سال اختلاف سن من بزرگتر دیده میشم ذیگه واقعا کلافه شدم میخوام بهم بزنم ولی فکره گناهشم جون اون عاشق شده

  پاسخ دادن
 23. ع
  ع می گوید:

  سلام به نظر من قد مهم نیست اما میدونم که واسه ۹۵% پسرا قد مهمه،به نظر من اه دوطرف خوشگل وقدبلند و خوشتیپ باشن اما اخلاق نداشته باشن همون اولش از هم جدا میشن،اگه عشق واقعی باشه دیگه قد مهم نیست،اخلاق از همه چیز مهم تره قدواینچیزا که نشد معیار

  پاسخ دادن
 24. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام..پسری ۲۵ ساله هستم با قد ۱۷۲٫٫عاشق دختری شدم که قدش ۱۷۶٫٫بهم علاقه داریم..میترسم بعد از ازدواجمون مثه تام کروز و نیکول کیدمن از هم جدا شیم!!!حرف مردم رو چقد میشه تحمل کرد..
  ..چیکار کنم قدم بلند شه؟؟میخوام جراحی کنم..به آخر خط رسیدم…دایی ش گیر میده..کمکم کنید..

  پاسخ دادن
 25. سمیه
  سمیه می گوید:

  باور کنید این ظاهر کوتاه نیست که زندگی رو خراب میکنه بلکه مناع طب کوتاهه افراد کوتاه قد که زندگیارو خراب میکنه.دنبال معنی ظاهری کلمات نباشیم.میگن حضرت علی هم قد بلند بودن.افراد قد کوتاه زیاد دیدم که به دنبال حسرت و کینه و سیاست های زشت دنیا هستن و این یه چیز خدا دادی در این افراد است که نمی شه خرده گرفت واین افراد باید با مثل خودشان کوتاه قد ازدواج کن تا به زندگی خود و افراد دیگه خدشه ای وارد نشه و هم تراز و کفه همشند از

  پاسخ دادن
 26. Mohammad A
  Mohammad A می گوید:

  سلام من یه پسری هستم با قد ۱۶۸ که عاشق یه دختره متینو خوش اخلاق شدم ولی قدش حدود ۱۵ سانت باهام اختلاف داره
  ولی حالا که نظراتونو خوندم خیلی خورده شدم
  مجبورم ولش کنم با این که خیلی خیلی دوسش دارم
  کاشکی اینطور نمیشد حیف

  پاسخ دادن
 27. عشق واقعی
  عشق واقعی می گوید:

  سلام به همه عزیزان.به نظرمن و درواقع اگه دونفرعاشق واقعی همدیگه باشن،هیچ چیزی نمیتونه مانع ازدواجشون بشه.
  من خودم ۱۳۰سانت قد دارم دانشجوی ارشدم و وضع مالی متوسطی دارم.باخانمی نامزدکردم که قدش۱۷۰ هستش و فوق العاده عاشق همیم وبه زودی باهم ازدواج میکنیم.شایدبعضی دوستان فک کنن حتما این خانم یه جای کارش میلنگه درصورتی که هیچ ایرادی نداره وچه ازنظرزیبایی وچه اخلاق وخانواده.فقط اینو میگم دوستان اگه دوطرف واقعا همدیگرو بخوان هیچ چیزی نمیتونه مانع خوشبختیشون بشه.ودرآخراینکه هیچ آدم کاملی تو دنیا وجود نداره.

  پاسخ دادن
 28. آسمان
  آسمان می گوید:

  سلام دوستان. من نظرات همه رو خوندم. قدم ۱۶۹-۱۷۰ هست و کسى که به من علاقه داره ۱۷۸ هست قدش. وقتى کنار همیم من همش حس درشت بودن مى کنم و حس مى کنم اگه کفش پاشنه بلند بپوشم خیلى بلند تر از اون به نظر میام. علاوه بر این حس حمایت شدن از طرف اون (از لحاظ جسمى) بهم دست نمیده چون خیلى لاغره! به جز این همه چیزش از ظاهر و اخلاق و … خوبه. میخواستم نظرتون رو بدونم!

  پاسخ دادن
 29. مشورت؟
  مشورت؟ می گوید:

  سلام
  من از اخلاق و رفتار آقایی خوشم میاد و از همه نظر به هم می خوریم. اما از لحاظ قد تقریبا هم قد هستیم و از لحاظ هیکل هم از ایشون درشت تر هستم. ایشون خیلی لاغره. به طوری که به نسبت خیلی های دیگه جاذبه ی کمتری برام داره.
  من عاشقش نیستم و هیچ حسی نسبت بهش ندارم.
  اما از لحاظ عقلی فکر می کنم که اخلاقش و یکسری ویژگی هاش خیلی خیلی خوبه.
  فقط نگرانم که از لحاظ جنسی به مشکل بخوریم. هر دو هم مزاجمون گرمه. به نظر شما چیکار کنم؟ لطفا جواب خوبه و بده ندید و دلیلتون رو هم بگید
  ممنون

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   پله اول در ازدواج اینه که به دل هم بشینید … وقتی چنین اتفاقی نیفتاده پس چطور میتونید وارد روابط بعدی بشید …؟
   بهتره واقع بین باشید و در این مورد مشاوره ای حضوری و دو نفره داشته باشید
   به هر حال این به خواست و علاقه شما بستگی داره که چه شوهری با چه ظاهری رو مدنظر داشته باشید … خوب فکر کنید و براساس معیارهایی که دارید انتخاب کنید
   درسته هر دو گرم هستید ولی وقتی حسی نسبت بهش ندارید خودبخود در مقابل سرد مزاج خواهید شد

   پاسخ دادن
 30. فاطمه
  فاطمه می گوید:

  سلام من یه خواستگار خیلی خوب داشتم ازهمه نظر عالی بودولی قدش هم اندازه خودم بود درضمن قد خودمم کوتاه من ۱۵۵ الی ۱۶۰ دقیق نمیدونم .اندازه خودم بود بخاطر همین قبولش نکردم به نظر شما اشتباه کرد؟؟؟

  پاسخ دادن
 31. سارا
  سارا می گوید:

  سلام من قدم ۱۵۷ یه خواستگار دارم قدش ۱۸۰یا۱۸۵ پسر خوبیه وضع مالیشون عالیه پسره هم منو دوست داره ولی نمیدونم چرا هر وقت میبینمش احساس میکنم شاید از کوتاه بودن قدم خوشش نیاد آخه تو خانواده اونا همه قد بلندن حتی مامانش.تازه خیلی درشت و هیکلی ولی من ریزه میزه ام.قیافش هم خوشگله شاید خوشگل تر از من.وقتی به دوستام گفتم خیلی هاشون حسودیشون شد نمیدونم باید چیکار کنم اختلاف سنیمون ۵ساله ولی چون من چهره بچه گانه دارم و بر عکس اون به خاطر جثه بزرگش بزرگتر از سنش به نظر میاد انگار اختلاف سنیمون یه ده سالی هست.دارم دیونه میشم خیلی دوسش دارم ولی میترسم منو با این قدم مسخره کنن….

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   دوست عزیز مگر خواستگار شما نیست ؟ پس اجازه بدید شمارو ببینه و پسند کنه بعد نگران باشید …
   چون وقتی خودش با شرایط و ظاهر شما وارد این خواستگاری شده پس میدونسته چه انتخابی داره انجام میده و نگرانی شما کاملا” بی مورده
   اگر شما تمایلی به این خواستگاری ندارید مشاوره حضوری مراجعه کنید و جواب منفی بدید .. به همین سادگی

   پاسخ دادن
  • سارینا
   سارینا می گوید:

   سلام.یه دخترم باقد۱۶۰شوهرم حدود ۱۸۸ هستش دوساله ازدواج کردیم هیچ مشگلی هم باهم نداریم البته اون اولا خواهراومادرش خیلی تیکه مینداختن ولی واسه شوهرم مهم نبودیعنی رفتارش نسبت به من تغیر نمیکردوبعضی وقتاهم طرف منومیگرفت عاشق هم بودیم الانم همودوست داریم وقتی هم باهاش بیرون میرم کفش ۱۰ سانتی میپوشم اصلا به این چیزافک نکن اگه پسره دوستت داره

   پاسخ دادن
 32. مهیار
  مهیار می گوید:

  سلام به دوستای عزیز میخواستم بگم قد یه چیز ظاهریه و اگه ژنتیکی باشه نمیشه کاریش کرد باید همون اندازه از قدت رو قبول کنی و نباید به اینکه مردم چی میگن اهمیت بدی چون اگه قد بلند باشی میگن چه قد بلنده اگه قد کوتاه باشی میگن چه قد کوتاهه خلاصه هر جوری که باشی چه بخوای چه نخوای مردم نظر میدن.پس نباید به حرفای بقیه گوش داد و فقط باید خودت رو قبول کنی و با خود کم بینی مبارزه کرد.

  پاسخ دادن
 33. سارا
  سارا می گوید:

  ی خاستگاری دارم با هم همکلاس بودیم…اون منو خیلی دوست داره منم کم کم علاقه مند شدم قد من ۱۶۴ و قد اون ۱۶۷وقتی دیگران میگنن قدش کوتاه و ریز میزس سست میشم و علاقم کم میشه بهش خیلی منو دوست داره و پسر خیلی خوبیه لطفا نظر بدبد

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   دوست عزیز قد شما هم ۱۶۴ هست و با ایشون تناسب داره … پس هر دوی شما در یک مقیاس اندازه قرار دارید
   توصیه اینکه مشاوره ای حضوری و دو نفره با مشاوری مجرب داشته باشید …. ولی شما برای ازدواج نگرانی خاصی نخواهید داشت … و اینو بدونید مردم در همه حال حرف میزنن
   و شما قرار نیست ارامش زندگیتون رو به خاطر چنین موارد بی ارزشی از بین ببرید …. مگر اینکه شما کلا” از ایشون خوشتون نیاد که مسئله راه دیگه ای رو طی خواهد کرد

   پاسخ دادن
 34. تنها
  تنها می گوید:

  سلاام. من دختری هستم با قد ۱۴۵ مادر خوهر پسری،به خواستگاری میاد منو رد میکنه و برای،پسرش،نمیپسنده . من افسردگی دارم میگیرم . کم مونده خودمو بکشم

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   دوست عزیز خودتون رو از این افکار پوچ جدا کنید … حالا یکی دو نفر شما رو پسند نکردن که دلیلی برای خودکشی نیست … هر کسی قسمت و مسیری در زندگی داره که باید طی کنه … پس همسر شما هم در وقت معین به شما خواهد رسید … اگر فردی معتقد باشید خوندن هر شب ۵ بار سوره شمس میتونه به شما کمک کنه پس به خداوند توکل کنید و شاکر باشید که سالم هستید

   پاسخ دادن
 35. نازنین
  نازنین می گوید:

  سلام
  من ۲۴ ساله و قدم ۱۶۵
  و همسرم ۳۰ ساله و ۱۶۳
  موقع ازدواج خیلی تردید داشتم واسه جواب دادن
  از لحاظ تیپ و ظاهری من بلندتر و درشت تر به نظر میام هرچند یکم وزنم بیشتره
  اولاش از نگاه مردم ترسیدم اما اینقد همسرم خوبه و از هر لحاظ عالی که حرف مردم برام مهم نیست
  گاهی اوقاتم شده تا الان خیلی مقایسه میکنم اما یاد خوبیاش می افتم یادم میره . اما اینو بدونید از لحاظ جنسی تا الان مشکلی نداشیم
  شما هم نگران نباشید
  اخلاق و تفاهم حرف اول رو میزنه !
  اشتباهه به خاطر چند سانت پسر خوب و پاک و با اخلاقو از خونتون بیرون کنید
  چون با هر کی باشه همسرش خیلی خوشبخته

  پاسخ دادن
 36. najme
  najme می گوید:

  سلام خواستگاری دارم که از لحاظ قد یکم کوتاه تره باتوجه به شرایط مورد بدی نیست اما من خیلی برام چهره وقدو هیکل مهم بود حالا باتوجه به این که سنم بالا تر رفته ازخواسته هام کم کردم اما نمیدونم واقعا میتونم اهمیت ندم به این وضع نمیخوام تصمیم اشتباه بگیرم.

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   دوست عزیز اگر ایشون نتونسته به دل شما بشینه پس چطور انتظار دارید با ایشون رابطه عاطفی برقرار کنید و شناخت و اعتماد رو بدست بیارید ؟
   بهتره در این مورد بیشتر تفکر کنید چون همین مورد میتونه زندگی شما رو در مدت کوتاهی به جدایی و طلاق بکشونه

   پاسخ دادن
 37. BaraN
  BaraN می گوید:

  Slm mnm 18 salame v qadam 1.57-1.60 hame pesarayi k azam xosheshOon miad qadeshOon az 1.80 bolandtare benazaram inke qad xeili moheme v ina hamash cherte xob bazia k asan qad nadaran face v qiafe v tipeshOon ham b dard naxore k xastegar nadaran vali mn az qadam ziadi raziam v hich vaqt b kamm razi nashodam v nemisham baqie ham bayad roOo etemad b nafseshon kar konan

  پاسخ دادن
 38. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام من دختری هستم۲۸ ساله لیسانس دارم خانواده خوب دارم ماشین دارم قدم ۱۷۶ سانته یک ساله با کسی هستم که قدش ۱۶۶ سانته لاغره اما من متناسبم ب ظاهر همه میگن اون سنش کمتره اما فقط ۸ ماه من بزرگترم خیلی منو میخواد اما من نمیذارم بیاد خواستگاری چون از فامیل و اشنا خجالت میکشم بنظر شما چیکار کنم وضع مالیشم از من کمتره خانوادشم همینظور دیپلمه هم هست اما خیلی خیلی دوسم داره.ممنون از راهنماییتون

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous می گوید:

   دوست عزیز وقتی در هیچ موردی به دل شما نتونسته بشینه پس این آشنایی مردود هست و شما بیهوده نگران انتخاب هستید
   پس خواهشا” خودتون رو با توجیحات ” دوسم داره ” گول نزنید چون شما هم اگر مدتی یک گنجیشک رو داشته باشید بهش وابستگی پیدا میکنید و این ربطی به دوست داشتن / عشق و یک عمر زندگی نداره

   پاسخ دادن
 39. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام من وقتی ازدواج کردم فکرکردم قد زیاد مهم نیست و بقول خیلی از شماها به معیارهای دیگه توجه کردم ولی متاسفانه بعد از۳سال زندگی مشترک هررزوز کوتاهی قد شوهرم مثل تیری به روحم میخوره هردوی ما۱۶۳ هستیم …
  البته ازخیلی جهاتهم باهم اختلاف داریم…
  اما اگر شوهرم ان کسی بود که من میخواستم شاید برای خیلی از چیزها کوتاه می آمدم خیلی به طلاق فکرمیکنم اما میترسم…
  خیلی ظاهر برام مهمه درانتخابم سعی کردم باعقل تصمیم بگیرم و به دلم گوش ندهم اما نتاسفنه نشد…
  من بخاطر زیبایی و نجابت بعد از ازدواج در موقعیت های کاری و دانشگاه چندین خواستگار هم پیدا کردم که باز این بیشتر من را آزار میددهد…
  توروخدا کمکم کنید خیییییییلی بلاتکلیفم

  پاسخ دادن
 40. شیدا
  شیدا می گوید:

  من قدم۱۶۱٫پسری ک میخامش ۱۹۳ازش خجالت میکشم..بخاطرقدم خیلی ناراحتم..افسرده شدم..دیگه هم امیدی ندارم.دخترای بلندقدو میبینم بغض میکنم.روزی صدبارارزومیکنم ای کاش جای اونها بودم..نمیتونم زندگیمو به روال عادی برگردونم.

  پاسخ دادن
  • س
   س می گوید:

   قدت که خیلی هم خوبه متوسطه پس من چی بگم قدم ۱۵۲ هست ؟پسری که دوستش داشتم هم به خاطر همین قد از دست دادم ولی برام دیگه مهم نیست چون مطمعنم اون لایق من نبوده وگرنه هیچ وقت برا فقط قد منو رها نمیکرد با این که بارها بهم میگفت عاشق اخلاق و رفتارتم اوایل خیلی افسرده بودم ولی الان دیگه تصمیم گرفتم به این مسایل فکر نکنم و میخوام با پیشرفت زیاد توی تحصیلات و کار به آرزوهام برسم نه اینکه واسه خاطر قد بخوام عمرمو تو ناراحتی بگذرونم. موفق باشی عزیزم

   پاسخ دادن
 41. مهسا
  مهسا می گوید:

  سلام
  من قدم ۱۶۳ و دوستم ۱۶۹ هردو چهره جذابی داریم و هرکی ( جز دخترای فامیل ) مارو دیدن گفتن چه بهم میاین
  همه چیزش عالی چهرش و فرهنگ و خانواده و اخلاق به هم میخوریم وضعشون هم خیلی خوبه
  فقط اولین بار که دیدمش همین قد زد تو ذوقم ولی بقیه مسائل و اینکه همو عاشقانه میپرستیم مانع این شد که بهم بزنیم. فقط ازش خواستم باشگاه بره با هیکل درشت جذاب تر میشه و اختلاف قد دیگه واسم مهم نمیشه . گاهی تفکرات فامیل منو میترسونه ولی میبینم که اقایون قدبلند حداقل توی فامیل هم چنان اش دهن سوزی نیستن. گاهی فقط میگم کفش پاشنه بلند نمیتونم بپوشم واسه مجلس که خودمو قانع میکتم چون میشه باز کاریش کرد.
  الان چهار ساله باهمیم و خواسته های من واسه ازدواجو یکی یکی داره فراهم میکنه تا بعدش بیاد خاستگاری.
  جوری شدم. که وقتی کنار یه قد بلندتر می ایستم احساس راحتی ندارم چون مجبورم سرمو خیلی بلند کنم و گردنم درد میگیره!!!! هروقت هم این افکار میاد سراغم به خودم میگم باز داری بچه میشی و سطحی نگر.
  امیدوارم روزی دید و ملاک ازدواج تو جامعه مون تغیر کنه::

  پاسخ دادن
 42. Msm
  Msm می گوید:

  سلام ببخشید من عضو کوتاه قد یه خانواده بلند قامتم؛یعنی تمام اعضای خانواده بلند قدن؛برادرهام ١٩٠ به بالا و فقط منم که قدم ١۶۵ هست، حالا یه خواستگار دارم که این پسر هم قد منه!!! ینی ١۶۵!!! ازلحاظ اخلاقی و سایرمعیارها تقریبا خوبه، ولی از لحاظ ظاهری نمیدونم تصمیم درست چیه؟ و از هرکس هم کمک میخوام میگن نظر خودت مهمه! خب ازنظر من این اقا کیس خوبیه ولی من که هنوز وارد زندگی مشترک نشدم. و مخصوصا با مادرم که مشورت میکنم میگن این قد برای پسر ایجاد مشکل میکنه علی الخصوص که در خانواده ما همه بلند قدن و مدام باید حرف از غریبه و آشنا بشنوی درحالیکه فرصتهای خیلی بهتری برای ازدواج داری که از لحاظ ظاهری م برات مشکل ساز نخواهند بود.از یه طرف میترسم با رد کردن بعداً پشیمون بشم و از یه طرف با قبول کردن… میشه لطفاً راهنماییم کنید!

  پاسخ دادن
  • پاسخگو
   پاسخگو می گوید:

   خب دوست عزیز قد شما هم در همین حده و تناسب خوبی دارید … بهتره در این مورد مشاوره ای حضوری کنید … چون فکر کنید شما با ۱۶۵ با پسری ازدواج کنید که ۱۹۰ باشه آیا ۳۰ سانت تناسب خوبی به حساب میاد ؟
   کمی واقع بین باشید و با توجه به قد و شرایط خودتون موضوع رو بسنجید

   پاسخ دادن
 43. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام.به نظر من قد اصلا مهم نیست
  من خودم١۵٠سانت قد دارم اما پسری که قراره باهاش ازدواج کنم١٨۵!واقعا هم عاشق هم هستیم و بی صبرانه منتظر بهم رسیدنمون

  پاسخ دادن
 44. نگران
  نگران می گوید:

  باسلام، من دختری هستم ۱۷۰ سانتی و ۳۰ ساله یه خواستگار دارم که ۳۸ سالشه و ۱۷۵ سانت. خودم دانشجوی دکترام ولی ایشون مهندس هستند و یه جای خوب مشغول کار و از لحاظ مالی در حد متوسطه. از نظر اخلاقم تا حالا به تفاهم رسیدیم. یه جورایی به اشتراک در زندگی مشترک ایمان داره و حرفاش منطقی و پختس و برای خانوم آیندش خیلی احترام قائله.
  مشکل اینجاس که من همیشه آرزو داشتم همسرم قدش خیلی بلندتر از من باشه. واقعا الان موندم چکار کنم. میترسم بعدا پشیمون بشم. میشه بهم کمک کنید؟

  پاسخ دادن
  • پاسخگو
   پاسخگو می گوید:

   دوست عزیز اول از همه برای زندگیتون معیارهای استاندارد و درست تعریف کنید … اگر واقعا” فکر میکنید برای زندگی آینده شما این قد ایجاد مشکل میکنه بهتره زودتر رابطه رو کات کنید تا وابستگی بیشتر از این نشه و هر دو تکلیفتون روشن بشه به هر حال هر کسی حق داره تا نظر و درخواستی داشته باشه

   پاسخ دادن
  • پاسخگو
   پاسخگو می گوید:

   دوست عزیز مسلما” اگر قد بری شما مهم باشه میتونه روی زندگی آینده شما تاثیرمنفی بذاره …در این موارد به خود شما بستگی داره که کدوم کفه رو انتخاب کنید دوست داشتن و یا مشکل قد
   باید تصور کنید در آینده میتونید با ایشون توی خیابون قدم بزنید و احساس ناراحتی هم نکنید ؟
   آیا میتونید اونو به راحتی به دوستانت نشون بدی ؟ و …
   اگر لازم باشه باشید مشاوره حضوری مراجعه کنید تا در این جلسه بهتر به شما در مورد راهکارها کمک بشه

   پاسخ دادن
 45. ماریا
  ماریا می گوید:

  سلام
  دوستان منم همین مشکلو دارم خودم ۱۶۰ و خواستگارم ۱۶۴ . ولی همیشه دوست داشتم همسرم قد بلند باشه. همه شرایطش خوبه . اخلاق و رفتارش خیلی خوبه. فقط میترسم در اینده تو روحیم اثر بزاره و تو زتدگی برام عقده بشه که چرا همسرم کوتاهه. چی کار کنم ؟؟؟

  پاسخ دادن
  • پاسخگو
   پاسخگو می گوید:

   دوست عزیز همینکه در کنار هم تناسب و توازن داشته باشید ملاک عمله ولی اگر فکر میکنید در آینده زندگی شمارو تحت تاثیر قرار خواهد داد بهتره خوب فکر کنید و بعد با مشاوری مجرب مشاوره ای حضوری و دو نفره داشته باشید تا بتونید به تصمیم و انتخابی درست برسید
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   پاسخ دادن
 46. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام ببخشید میخواستم درباره مشکلم از شما مشاوره بگیرم یه ماهه با پسری اشنا شدم خیلی دوستش دارم اونم منو دوست داره اومده خواستگاریم اما پدرم جواب رد داده چون قدش از من کوتاهتره بهم بگید چیکار کنم

  پاسخ دادن
  • پاسخگو
   پاسخگو می گوید:

   دوست عزیز پدر شما بهتر میدونه دخترا دوست دارن به کسی در زندگی تکیه کنن که از همه لحاظ در مرتبه ای بهتر و بالاتر از خودشون باشه به همین خاطر در آینده همین کوتاهی قد ممکنه زندگی شما رو به چالش بکشونه … چون ممکنه شما از معرفی کردن ایشون در اجتماع احساس خوشایندی نکنید … پس اگر در این مورد مشکلی ندارید با پدرتون صریح و روشن صحبت کنید …
   در ضمن چنین اتفاقاتی نیاز به گذشت زمان داره تا خانواده ها بتونن با شرایط جدید اشنا شده و به نوعی قبول کنن … البته نباید در هیچ مرحله ای پیشگویی کنید تا وقتی که به نتیجه برسید ..پس مدتی صبور باشید تا جو آرام بشه و بعد در این مورد صحبت کنید … استفاده از افرادی معتمد در خانواده که بتونن واسطه بشوند میتونه تاثیر زیادی داشته باشه

   پاسخ دادن
 47. پریسا
  پریسا می گوید:

  سلام من چندماهه یه خاستگاردارم باقد۱۶۵ وقدمن ۱۶۷به نظرشمادر آینده افسوس مردهای قدبلندرانمیخورم؟اینم بگم پسرخوشگل وخوش تیپیه

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   خانم ها دوست دارن به افرادی ازدواج کنن که از هر نظری از خودشون برتر باشن .. از نظر تحصیلات/موقعیت اجتماعی / قد و سن و … پس این مورد به خود شما برمیگرده که شما چقدر این دو سانت قد براتون مهم باشه….

   پاسخ دادن
 48. ژاله
  ژاله می گوید:

  سلام من دختری ۲۰ ساله هستم خواستگاری دارم ۲۵ ساله با قد۱۹۷،و خودم قدم۱۵۸هست،اون میگه که دوست داشته همیشه با کسی ازدواج کنه که که خیلی کوتاه و ریز باشه،،ولی من میترسم از لحاظ جنسی در آینده مشکل پیدا کنیم،چون لوله ی رحم کوتاه باعث ایجاد دردهای شدید تو رابطه میشه آیا تفاوت قدی ما خیلی حاد هست!؟ البته خواستگار من خیلی لاغر و بلند هستو برعکس من تپل و کوتاه،ظاهر مهم نیس من نگران چیزای دیگم،ی مشکل دیگم هست،خواستگاری گفته اگه حرفم رو گوش نکنی میخوابونمت رو زانوهام. و حسابی تنبیهی میکنم،واقعا هم این زور رو داره هر بلایی بخواد سرم بیاره،اما در کل آدم مهربون و آرومی هست،دتحصیل کرده هم هست،فوق داره،حالا موندم باهاش ازدواج کنم یا نه،به مامانمینا خجالت می‌کشم بگم دست به زن داره،دوستشان دارم،اونم همینطور،ولی میترسم،آخه بچش نیستم که کتکم بزنه،حالا آقای دکتر به نظر شما باهاش ازدواج کنم!؟ میترسم بدجوری..

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   در این مورد با توضیحاتی که گفتید نباید مشکلی باشه و لی برای اینکه بتونید درست انتخاب کنید و همدیگرو خوب بشناسید حتما” باید با مشاوری مجرب مشورت کنید
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ دادن
 49. ژاله
  ژاله می گوید:

  ببخشید در قسمت قبل ادرس ایمیلم رو اشتباه وارد کردم میخواستم اگه میشه سوال من پنهان بمونه و لطف کنید از طریق ایمیل بهم پاسخ بدید،ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   دوست عزیز اینجا یک سایت با کاربرد عمومیه و امکان پنهانسازی نیست و در ضمن امکانات ارسال خصوصی رو هم نداره
   میتونید سوالتون رو پیدا کنید و لینکشو بذارید تا حذف بشه

   پاسخ دادن
 50. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  ژاله خدا نکشتت خیلی بانمکی من اگه جات بودم باهاش ازدواج میکردم خیلی ادم با مزه اییه من فک میکنم داره شوخی میکنه میخواد کرم بریزه اذیتت کنه احتمالا تو دلش کلی میخنده ولی زوج بانمکی هستین از نظر اخلاقی مخصوصا

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   وقتی در خواسته خودتون تردید دارید و نتونستید ارتباط برقرار کنید چرا به خواستگاری رفتید ؟ و اگر هم رفتید چرا اینقدر مضطرب هستید خب وقتی این اختلاف قد به دل شما نیست دلیلی برای ادامه این رابطه وجود نداره

   پاسخ دادن
   • غریبه
    غریبه می گوید:

    نمیدونم این پاسخ گو کی هست که این جوابها رو میده واقعا!! طرف میگه تردید دارم چرا میگی کنسل بشه یعنی به نظر شما آدم قبل ازدواج نباید تردید بکنه؟

    پاسخ دادن
    • ►Responder◄
     ►Responder◄ می گوید:

     دوست عزیز وقتی کسی برای رفع تردید خودش تلاش نکنه و بخواد با این شک و تردید وارد زندگی مشترک بشه مسلما” در آینده به مشکل برخورد خواهد کرد …
     کسی نباید با شک و تردید وارد ازدواج بشه باید با قطعیت باشه و این قطعیت با شناخت اتفاق میفته و این شناخت با مشاوره و مراوده و معاشرت
     به هر حال سوالات کلی مطرح میشه و جواب ها هم کلی …

     پاسخ دادن
 51. س.م.ی.ر.ا
  س.م.ی.ر.ا می گوید:

  این یه مساله ی سلیقه ایه، طرف مقابل اگه به دل بشینه دیگه مشکلی پیش نمیاد اما این که بعضیا میگن حالا همه ی مشکلات حل شده فقط مونده قد،یا این که میگن اصلا مهم نیست و از این حرفا باید بگم که شاید تو همچین موقعیتی قرار نگرفته باشن که کسی هم قد خودشون یا کوتاهتر بهشون پیشنهاد ازدواج داده باشه، چون وقتی ادم خودش تو این شرایط قرار میگیره واقعا تصمیم گیری سخت میشه.خدا همه رو ببخشه و به راه راست هدایت کنه.ان شاالله همه خوشبخت بشن

  پاسخ دادن
 52. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  دختری هستم با قد ۱۷۰ و شوهرم قدش ۱۶۵ است ۴ سال از ازدواجم میگذرد ولی با این موضوع هنوز کنار نیامده ام اقای دکتر تو رو خدا بگویید چه کنم؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   دوست عزیز اگر زندگی خوبی دارید پس شاکر خداوند باشید و کمی به عروسی های خارجی ها هم نگاه کنید که با چه اختلاف قدهایی ازدواج میکنن و خوشحال و شاد هستند
   متاسفانه این مشکلات بیشتر در کشورهای جهان سوم نمود داره

   پاسخ دادن
 53. دل شکسته
  دل شکسته می گوید:

  سلام،دختری هستم۲۷ساله دانشجوکارشناسی نقاشی و اوقات روز پیش دوستم اموزشگاه نقاشی همکارش هستم،الان جامعه ما شده فقط ظاهر نمیدونم اینقدر همه چیشون کامله ک فقط قد براشون مهم شده من خودم ۱۴۰قدم زیاد خواسگارنداشتم بخاطر قدرم خوداشون مشکل نداشتن اما خانوادهاشون مشکل داشتن از نظرمالی مشکلی نداریماین مسله برای خیلی مهم شده خواهرکوچیکم ازمن تقریبا بلندتره ازدواج کرده و این بیشترمنو ناراحت کردتمام دخترای فامیل از من کوچیکترازدواج کردن والین موضوع خیلی ناراحتم کرده در حال حاظر با اقای اشناهستم ک ۷ساله در ارتباط هستیم فقط تلفنی ایشون سال اول اشنای در مورد من ب خانوادشون گفته ولی بخاطر قدمن قبول نکردن خودش مشکلی نداشت ولی الان بعد۷سال خس میکنم این موضوع براش مهم شده،من خیلی بهش علاقه دارم و وقتی احساسم میگم رفتارش سرد میشه این موضوع خیلی اذیتم میکنه بارها بارها ب لین فکربودم ک از این زندگی خودم خلاص کنم شاید اون موقه احساس منو باورش بشه،دیگه از همه چی خسته شدم،ن هدفی دارم ن انگیزه،هیچی برام خوشایند نیس دنیای الان شده ظاهر وپول
  اون اقایون و خانمهای قد و پول برالشون مهمه ب نظرتون واقعا باهاشون خوشبختین؟اون اقایونی خیلی قد برلشون مهمه یاخانمها اینقدر مهمه براتون،یعنی اگه باکسی ک از نتظر قدی بهتون بخوره واقعا خوشبختین هیچی از زندگکی کم ندارین ک فقط مسله قد بود؟شمابایه زیبای خفته ازدواج کن اما اخلاقش مثل سگ باشه ایا خوبه واسه اونای ک ظاهر قد براشون مهمه
  اعتقاد من اینکه مهمترین اصل زندگی دو طرف عشو علاقه و تفاهم وقتی همو واقعا دوست داشته باشن هیچی مانعشون نیس حتی بدترین چیزها ک واسه بعضیا مهم اگه عشق باشه دوست داشتن باشه وقتی یه مشکل پیش میاد این دوست داشتن علاقه مانع مشکلشون نمیشه و باعث فراموش شدن مشکله فقط باید عشق واقعی باشه اگه دروغ تظاهر باشه اون دیگه عشق نیس داغون شدن طرفینه
  ای کاش تواین دنیای بی رحم فقط علاقه دوست داشتن و ارامش مهم بود برای همه ن قد و ظاهر یا پول
  …………..

  پاسخ دادن
  • زیبا
   زیبا می گوید:

   عزیزم خودتو ناراحت نکن.غصه این دنیارو نخور.خدا خودش اون بالا نشسته داره هممونو میبینه.بهت پیشنهاد میکنم برای اینکه آروم بشی با خدا خلوت کنی و سر نماز زیاد باهاش رازو نیاز کنی.باور کن اگه از ته دل واقعا از ته دل به خدا توکل کنی هیچ چیز غیر ممکنی تو این دنیا وجود نداره.من این تجربه رو داشتم که دارم بهت میگم.پیشنهاد میکنم حتما امتحان کنی به شرطی که ایمان و باور قلبی داشته باشی.

   پاسخ دادن
 54. دل شکسته
  دل شکسته می گوید:

  دختری هستم۲۷ساله لیسانس نقاشی دارم قدم ۱۴۰واین موضوع منو خیلی اذیت میکنه خواهرکوچیکترم ازمن تقریبابلندتره و ازدواج کرده تمام دخترای کوچکترازخودم از فامیل دوست و اشناهمه ازدواج کردن خیلی تنهاو دلشکسته شدم از بیرون رفتن دوست ندارم چون نگاهای مردم و حرفاشون خیلی ناراحتم میکنه هیچ دوستیم ندارم ک باهاش حرف بزنم از وقتیم خواهرم ازدواج کرده خیلی تنها شدم زیاد خواسگارنداشتم بخاط قدم خودشوم نشکل نداشتن اما خانوادشون مشکل داشتن از نظر مادی مشکلی نداریم ۷سال پیش با اقای اشناشدم همو خیلی میخواستیم ولی بخاطر قدم خانوادش قبولم نکردن الان بعد۷ سال دوباره باهم در ارتباط هستیم تلفنی سالای قبلم کموبیش در ارتباط بودیم ولی الان بیشتر اما هر موقه احساسمو بهش میگم رفتارش سر میشه نمیدونم دیگه چیکارکنم ک علاقه منو باور کنه بارهاشده ب فکر خلاص شدن ب لین زندگی ب سرم زده تاشاید احساس منو باور کنه خیلی تنهاو منزوی شدم،چراباید قد برای خیلیا مهمه چرا ایا این خوشبختی میاره وقتی کسی اخلاق نداشته باشه حالا قدشم بلند ایا بازم خوشبخته،ب نظر من علاقه و دوست داشتن و ارامش مهمه این خوشبختی میاره لذت زندگی میاره اکثر پسرا قد برلشون مهمه میخوان پز بدن ک طرف ببین چ چیزیه ولی ایا این خوبه اگه اخلاق نداشته باشه ایا بازم قد برلشون مهمه ؟ازنظرمن فقط ارامش دوست داشتن مهمه ن چیزی دیگه اونایم ک قد براشون مهمه برن پس باادامای قد بلندببینن بازم از نظر خودشون راضی هستن همه چی واسشون اوکی هست یا نه

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ می گوید:

   دوست عزیز چیزی که خیلی مهمه اینه که در زندگی ارامش داشته باشید و این آرامش رو شما با شریک زندگیتون بدست میارید که شمارو همینطور که هستید بپذیره
   به خدا توکل کنید و تفکرتون رو مثبت کنید هر چند سخت باشه … چون کسی از فردای خودش خبر نداره

   پاسخ دادن
 55. پریسا
  پریسا می گوید:

  سلام من ۲۳سالمه وبایه پسری نامزدکردم که دوسانتی ازمن کوتاه تربود ولی به مرورزمان قدش اذیتم میکرد حس بدی داشتم تااینکه نامزدی را به هم زدم الان هم پشیمان نیستم.واقعاحس بدی بود

  پاسخ دادن
 56. پریسا
  پریسا می گوید:

  خانم دل شکسته اصلا ناراحت نباشید هرکس لیاقت داشتن هردختری راندارد اگرواقعا شمارو دوست داشته باشه کسی حتما هرجاکه باشیدمیاد وشمارو مال خودش میکنه

  پاسخ دادن