رابطه ناخواسته با فرد متاهل

خواستگاری توسط دختران

خواستگاری توسط دخترانReviewed by Dr taheri on Sep 14Rating: 4.5خواستگاری توسط دخترانباید داست که خواستگاری دختران اشکال و مانعی نداشته و ندارد اما برای این کار باید نکاتی را در نظر گرفت.

از قدیم ودر فرهنگ بسیاری از جوامع، خواستگاری مردان متداول بوده و بیان خواستگاری از طرف دختران عرف نبوده است مهمترین دلیل این کار حفظ حرمت و حیثیت زن و تکریم و احترام به شخصیت بزرگ وی بوده است. عده ای بر این باورند که خواستگاری مردان بر طبق اصول بوده و بیان خواستگاری و ازدواج از طرف دختران، خلاف قانون آفرینش بوده و از عفت و حیا زن به دور است. بنا بر گفته استاد مطهری، این طبیعت مرد است که طلب عشق و اظهار محبت کند و زن مظهر مطلوب و معشوق بوده و در واقع مرد پروانه و زن شمع می باشد. این گفته استاد مطهری نشان دهنده این موضوع است که خواستگاری از سوی مردان نه تنها در کشورمان بلکه در دنیا رواج و مرسوم است زیرا می توان به عنوان قانون طبیعت از آن یاد کرد.

 

اما همانطور که همواره نمی توان یک موضوع طبیعی را به عنوان قانون در نظر گرفت، باید داست که خواستگاری دختران اشکال و مانعی نداشته و ندارد اما برای این کار باید نکاتی را در نظر گرفت. در ابتدا اینکه پسران باید بدانند اظهار عشق از سوی دختران به منزله صداقت و پاک بودن عشق بوده و فقط به قصد ازدواج است و نه چیز بیشتر البته این کار باید زیر تظر والدین صورت پذیرد.در ادامه دختران تا حدی که می توانند باید از اظهار علاقه به قصد ازدواج به پسر مورد علاقه شان به صورت مستقیماً خود داری مرده و روش های غیر مستقیم را پیش رو بگیرد تا ضمن حفظ شأن دختر، عشق و علاقه وی نیز بیان شود. در ضمن باید بدانید که طرح مسئله ازدواج از سوی دختر ، موضوعی جدید نبوده و پیشینه ای تاریخی اسلامی دارد به گونه ای که حضرت خدیجه وقتی کمالات و ایمان پیامبر اکرم (ص) را مشاهده نمود، به آن بزرگوار پیشنهاد ازدواج داد. بنابراین اقدام به خواستگاری از سوی دختران منع شرعی نداشته و ندارد.البته به شرطی که برای دختران باکره به اذن پدر باشد.اما این امر پیامدهایی منفی نیز در بر دارد که البته بسته به پسر و دختر می تواند ضعف و شدت داشته باشد. شنیدن جواب منفی از سوی دختران به همان اندازه که بد و منفی است ، شنیدن نه از سوی پسران نیز می تواند ضربات بدی به روحیه دختران وارد کند بنابراین دختران باید خود را آماده شنیدن جواب رد نمایند. به دلیل اینکه این خواستگاری خارج از عرف می باشد پیامدها و حرف و سخ هایی از سوی آشنایان و اطرافیان را در بر دارد بنا براین زوجین باید خود را آماده این سخنان کرده و برای مدیریت و پشت سر گذاشتن آن خود را آماده نمایند. بنابراین بنا به طبیعت و اینکه همواره مرد اظهار عشق کرده و زن معشوق بوده است خواستگاری از سوی پسران صورت می گیرد البته بیان خواستگاری از سوی دختران موردی نداشته و میتواند صورت بگیرد.

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

76 پاسخ
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   به هر حال حتما علاقه ای است که که ایشون شخصیتشون رو زیر پا گذاشتند و مطرح کردند .اگر واقعا برای پسر این مساله بی اهمیت باشد .و حتی مایل نباشد که طرف مقابل اینگونه ابراز کند می تواند با لحن درست و محترمانه مسئله را گوشزد کند ولی اگر شرایط عاطفی برای شما هم پیش امده باشد و تمایلی داشته باشید بهتره این شروع را به فال به نیک بگیرید و بیشتر اشنا شوید البته اگر هدف ازدواج است نه صرف دوستی که در این شرایط بسته به حد و حدود خود شما دارد و چهارچوب ها و خط قرمزها .همه این مسائل بسته به شرایط فرهنگی و عقاید شما دارد که چقدر پذیرا باشید در این رابطه . در هر صورت شاید در عرف ما این مساله نه تنها پذیرفته نباشد بلکه برای پسر حس ناخوشایندی به همراه داشته باشد .در هر حال امیدوارم با شناختی که نسبت به طرف مقابل در مورد نیت ایشون قضاوت کنید
   خوشبخت باشید

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 1. 6098
  6098 میگه:

  با سلام دختری ۲۷ ساله هستم.مدتی است به همکلاسی قدیمی ام علاقه مند شدم.از آنجایی که ایشان تدریس می کنند به کلاسهایشان میروم.طرز فکر، اخلاق و رفتار مناسبی دارند که با تمام الگو های من از مرد ایده آل هماهنکی دارد.می خواهم بدانم دوست داشتن چنین فردی درست است ؟با وجود اینکه قصد عظیمت از ایران را دارند، آیا ابراز علاقه من کار درستی است؟ یا نتیجه ای خواهد داست؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام دوست عزیز چون خانم ها روحیات حساسی دارند مخصوصا وقتی مورد طرد قرار بگیرند شاید درست باشد که از واسطه ای مطمئن بخواهید که شما رو به ایشون برای ازدواج معرفی کنند تا هم از خواست ایشون مطمئن شوید و هم از ملاک ها و معیارها و حتی ممکنه ایشون اصلا قصد ازدواج نداشته باشند با توجه به اینکه می فرمایید از ایران قرار است خارج شوند .ممکنه ایشون اصلا علاقه ای در مورد شما نداشته باشند که خب این طور که خودتون جلو نروید بهتر است چون شخصیت شما اسیب می بیند اگر ابراز علاقه ای داشته باشید و توجهی نشود .در مورد مردان اگر واقعا به فردی علاقه مند شوند خیلی زود مشخص می شود از نوع رفتار و ..و کمتر از خانم ها می توانند در رفتارشون سانسور داشته باشند شما هم کلاسی ایشون بودیدو اکنون هم در کلاس درس ایشون هستید شاید چیزی متوجه شده باشید در هر حال بهتر است توسط فرد دیگری غیر از شما مساله مطرح و پیگیری شود
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 2. golbahdr
  golbahdr میگه:

  سلام، منم با یه پسر آشنا شدم و بعد از یکماه بهش گفتم لطفا هدفتو از این رابطه مشخص کن، ببین هدفت چی هست ما الان بچه نیستیم، اون دانشجوی دکترای شیمی و من لیسانس شیمی و هر دو کار مناسبی داریم، توی یه گروه تلگرامی مربوط به دانشگاه دوره لیسانسمون کم کم آشنا دشیم، بعد ایشون گفتن دنبال تعهد نیستن و من ضربه بدی خوردم، الان هر چند روز یکبار پیام میده و منم جوابشو میدم، نمیدونم چرا نمیتونم ندم، هیچ رابطه جنسی درکار نبوده حتی کم، میدونه من چطور دختری هستم، از نظر ظاهری هم شاید واقعا بشه گفت ازش خیلی بهترم، همقد هستیم، ایشون لاغر هستن خیلی اما من متناسبم، ظاهرم خوبه واقعا، نمیدونم نمیتونم بفهمم چرا نخواست این رابطه به شکل جدی ادامه پیدا کنه و اینکه چرا هرازگاهی دوباره دو سه روز یکبار میاد سراغم، چرا حس می کنم دوسم داره، تازگیا هم منو به یه گروه اینستاگرامی دعوت کرد که کلا ۷ نفر توش هستیم.
  راستی ما هر دو متولد ۶۶ هستیم.

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست عزیز قرار نیست در مورد مباحث علاقه و ازدواج ذهن خوانی کنیم اون چیزی که محرز است ایشون خودشون قاطع گفتن تعهدی نمی دهند و اگر واقعا مایل به ازدواج و یا ادامه دادن رابطه بودند اقدام می کردند البته که جس شما نسبت به ایشون کاملا طبیعی و قابل درک است ووقتی دلبستگی ایجاد شود کوچکترین رفتار طرف مقابل را دال برعلاقه قلمداد می کنیم و ممکنه ایشون هم بی علاقه به شما نباشند ولی اینکه ذهنتون رو درگیر ایشون کنید اشتباهه و ممکنه فرصت های پیش رو رو از شما بگیره و البته که خودتون قطعا متوجه این مسائل هستید ولی اجازه بدید طمان بگذره ایشون اگر واقعا قصد و هدفی داشته باشد دز گذر زمان مشخص خواهد شد
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۹۰
   موفق باشید

   پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   خب ایشون تکلیفشو با شما ورشن کرده و این شما هستید که باید تکلیف خودتون رو مشخص کنید
   هر روز که بگذره وابستگی شما بیشتر خواهد شد و این خود شما هستید که در این رابطه ساده دوستانه آسیب خواهید دید
   پس شما نیاز به مشاوره ندارید چون خودتون دوست دارید به چنین رابطه ای ادامه بدید

   پاسخ دادن
 3. asaal
  asaal میگه:

  دوباره سلام
  باور کنید اینجوری نیست ک میگید کاش یکی اموزش میداد ک تو روابط درسی نباید عاشق شد. من اینو خوب میدونم و میفهمم. من با کلی اساتید در این زمینه بودم. کلی درس و … ولی ب خداوندی خدا قسم یادم نمیاد حتی ب کسی فکذر کنم. ب هیچکدوم. …. حتی گاهی ممکن بود اونا بی میل نباشن. من اما سرسنگین.
  نمیدونم چه جوری اما میدونم یه مدت باید فقط ب کنکور فکر کنم…..
  اما استرس این زمان کوتاه…. یعنی میتونم ب هدفم برسم؟ تو ۴ ماه و اندی…. میدونم فوق العاده باهوشم و یادگیریم عالی این تعریف نیستا حقیقته. اما…. حال من برون از گفتن است… نیمدونم باید چیکار کنم. شما فک میکنید میشه از این زمان کم بهترین استفادهرو برد و هدفم که پزشکی هست برسم؟
  دوس داشتن یهو میاد… بدون اینکهع بفهمی یکی میشه خط ب خط زندگیت…
  دلیل نمیخواد ک اگر بخواد اسمش عشق نیست داد و ستد هست. خواستن در قبال یک ادله محکمه پسند…
  اگه امسال قبول نشم. هم آبروم میره. فکر میکنن نتونستم. هم اینکه افسرده میشم.
  زمان کم نیست؟ میشه یعنی؟ لطفا با من کمی حرف بزنید. لطفا

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   هیچ وقت نباید ناامید باشید … در همین فرصت کم با جدیت بخونید میتونید موفق بشید … ولی نه پیشگویی کنید و نه انتظار معجزه داشته باشید
   شرایط رو در نظر بگیرید و خودتون رو محک بزنید
   پس سعی کنید از همین الان برای رسیدن به هدفتون مصمم باشید حتی اگر سال دیگه شکست بخورید و یا موفق بشید …. فقط هدف رو نگاه کنید تا چشمتون به روی چیزای دیگه ای مشغول نشه

   پاسخ دادن
 4. asaal
  asaal میگه:

  سلام. به عزیزی که نوشته منو میخونه.
  من یه دختر بیست و چند ساله هستم. دهه هفتادی ام. اما از اونام که خوشم نیماد سن ادم بالا بره 🙁 بگذریم

  لطفا کمکم کنید.
  منم دقیقا همین مساله خانوم بالایی رو دارم.
  وقتی برا کنکور نود و چهار درس میخوندم. تصادفی با یکی اشنا شدم که مشاوره تحصیلی میداد. پزشکی میخوند. هم سن خودم بودم. البته چند ماه فاصله سنی. خیلی پسره خوبی بودم. حاضرم سر این موضوع قسم بخورم.
  اما…. تا ب خودم اومدم علاقه شدیدی بهش پیدا کردم. اما دختر مغروری ام. هرگز ابراز نکردم. بعدم که کنکورو خراب کردم. برا ۹۵ هم افسردگی گرفتم. هرچند درس خودمو تموم کردم. من لیسانس دارم.
  اما جنون پزشکی هم دارم. و الان امسال باید قبول شم. کنکور از یه ور و اون علاقه از یه ور…. البته اینم بگم من قبلا یه شکست داغون هم خورده بودم. همون باعث شد منی که شاگرد زرنگ بودم از ارزوم ک پزشکی بود کمی دور شم.
  هیچ مردی ب دلم نمینشست. تا اینکه اونو دیدمو…
  حالا کنکور ۹۶ از یه طرف….. علاقه بی درو پیکر منم از یه ور…
  داستان من خیلی طولانیه.
  و زمانم خیلی کم.
  حالا نمیدونم باید چیکار کنم….. هرچند دوستشو میشناختم . یه چیزایی بهش گفتم. اونم هرچی فت بزار دوستتون کنم. گفتم نه. چون میدونم ابراز علاقه ای از طرف دختر باشه تهش کل یتوسری خوردن هست.
  بعدشم تا یه سال ب دوستش پیام ندادم.
  تا همین یکی دو ماه قبل. که یکم حرف زدیم و لاب لای حرفام فقط تونستم حال اون ادمو بپرسم. گفت بد نیست و یه استیکر خنده. …. بدترین قسمتش اینه که من الان ۱۸ روز هست انلاین نشدم. بخاطر اینکه اون ادم یه عکس پروفایل گذاشت که یه تیکش حذف شده بود و معلومه یه دختره…. خیلی بهم ریختم. فکرشم نمیکردم بخاطر یه مرد اشکم دراد.
  حالا دارم ب کنکورم فک میکنم. ب اینکه چقد باختم.
  🙁
  نمیشه یکی بیاد رو ایمیل من یکم راهنماییم کنه. لطفا. بخدا ثواب داره ها :(( همیشه برا همه صبور و همدرد بودم. اما امشب هیشکی نیست سنگ صبور شه 🙁

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   یک اصل وجود داره و اینکه عشق انسان رو آسیب پذیر میکنه … چنین عشقایی که ممکنه به وصال ختم نشه و دستمایه پیشگویی ماست ارمغانی جز استرس و نگرانی نخواهد داشت
   و این مشکل برای شمایی که قراره کنکور شرکت کنید بسیار خطرناک خواهد بود … و مشکل از جایی هست که ما اموزش ندیدیم که وقتی با دختری یا پسری رابطه ای کاری و با درسی برقرار مکنیم خیلی زود اونو شریک زندگی مشترک آینده خودمون نکنیم …
   به هر حال شما اول باید با خودتون کنار بیایت و ببینید در زندگی دنبال چی هستید … کنکور و یا روابط عاطفی که میتونه پوچ باشه ؟
   ترجیحا” و فعلا” دنبال چیزی باشید که بتونید از نظر واقعیت لمسش کنید و باعث پیشرفت شما باشه و اونم تمرکز روی درس و کنکوره چون چنین شرایطی در آینده در محیط بزرگتری که وارد میشید برای شما به وجود میاد

   توصیه های پیش رو بر اساس مطالعه ی منابع معتبر علمی و همچنین تجربیات چند سال اخیر نگارنده است که از نزدیک در یکی از دبیرستانهای نمونه ی شهر شیراز بدست آورده و شاهد موفقیت دانش آموزان در کسب رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی بوده است. توصیه های کلیدی عبارتند از:

   ۱- توکل بر خدا : توکل یعنی اینکه تلاش و کوششت را بکن و تدبیر امور را به خدا بسپار. قرآن کریم می فرماید: «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»؛ هر که اتکایش به خدا باشد، خدا برای‏ او کافی است، «إنَّ اٌللهَ یُحِبُّ اٌلْمٌتَوَکِّلِینَ.» خداوند توکل کنندگان را دوست دارد. به هر حال با هر توانایی که دارید به خدا توکل کنید؛ به قول حافظ: تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست/ راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش. توکل بر خدا به شما آرامش می دهد، چیزی که بدان محتاج هستید.

   ۲- داشتن هدف: داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد و مهمترین عامل برای کسب موفقیت می باشد. وقتی به هدفتان نگاه می کنید انگیزه ی شما برای تلاش و کوشش، مضاعف می شود و این بهترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال یک هدف بزرگ دارید، پس برای رسیدن به آن باید تمام همت خود را به کار بگیرید.

   ۳- برنامه ریزی صحیح: برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی صحیح داشته باشید. (شامل برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت) بدون برنامه ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. برنامه ریزی صحیح، مدیریت زمان را در اختیار شما قرار می دهد و شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد و هر زمان شما را متوجه می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای باید طی کنید. توجه داشته باشید که هر دانش آموز باید روش صحیح برنامه ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد و برای خود برنامه بنویسد.

   ۴- آشنایی با روش های صحیح مطالعه. یادگیری به دنبال یک فرایند علمی در فرد حاصل می شود. بنابراین برای یادگیریِ بهتر باید با اصول و فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. البته ممکن است در گذشته شما با یک روش خاص درس ها را آموخته باشید اما در هر صورت آگاهی از روشهای صحیح مطالعه برای شما سودمند خواهد بود.

   ۵- آمادگی جسمی: شرایط جسمی مطلوب در یادگیری شما تاثیر زیادی دارد؛ بنابراین برای اینکه جسم سالمی داشته باشید تا بتوانید خوب درس بخوانید باید: تغذیه مناسب داشته باشید، ورزش کنید و به میزان لازم بخوابید.

   ۶- به آرامش روحی و روانی خود توجه داشته باشید و در صورت داشتن اضطرابِ بیش از حد معمول یا هر مشکل دیگری که موجب اختلال در یادگیریتان می شود از مشاورتان کمک بخواهید.

   ۷- نگرش مثبت داشته باشید و در جهت آن تلاش و کوشش کنید. «اگر گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ و گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش منفی شما را از کوشش و تلاش باز می دارد. یادتان باشد که همیشه به خدا امید داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. اصلا امیدوار بودن و تلاش کردن، خود بخشی از موفقیت است!

   ۸- در یکی از آزمون های آزمایشی معتبر شرکت کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. سعی کنید بر اساس برنامه های میان مدت و بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این اقدام به شما در داشتن برنامه های بلند مدت و میان مدت کمک زیادی می کند و خیالتان را از این بابت راحت می کند. توجه داشته باشید که نتایج این آزمونها نباید شما را مغرور و یا مایوس کند. تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای آزمایشی بارها و بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.

   ۹- یک دانش آموز برای آمادگی در آزمون سراسری باید وقت ویژه ای برای مطالعه در نظر بگیرد و به قول معروف از خود مایه بگذارد. دانش آموزان موفق روزهای مدرسه ۵ ساعت و روزهای تعطیل ۱۰ ساعت مطالعه می کنند. البته این مقدار با توجه به میزان توانایی و نیاز شما می تواند متفاوت باشد. توجه داشته باشید که سلامت جسمی و روحی شما از هر چیز دیگری مهمتر است و نباید فدای ساعت مطالعه شود.

   ۱۰- مهمترین منبع برای آزمون سراسری کتاب های درسی است؛ اما در کنار آن به تهیه کتاب های کمک درسی و تستی مناسب اقدام نمایید. ( دبیران، دانش آموزان سال قبل و دوستان همکلاسی می توانند در این رابطه به شما کمک کنند) همچنین دفترچه های سوال های کنکور ۶ سال گذشته را تهیه کنید و در موقع مناسب از آنها استفاد کنید.

   ۱۱- مرور مرتب و به موقع درس ها: درس ها را به طور مرتب مرور کنید این امر باعث تثبیت یادگیری و جلوگیری از فراموش شدن مطالب آموخته شده می شود. (به ویژه به «مرور آخر» در یک ماه باقیمانده به آزمون سراسری توجه داشته باشید)

   ۱۲- از فنون تست زنی و هنر آزمون دادن آگاه شوید. آزمون دادن یک هنر است و داشتن معلومات درسی به تنهایی کافی نیست! مهمترین وظیفه ی شما پس از هر آزمون آزمایشی تحلیل علمی آن آزمون است. با استفاده از فرم های مخصوص می توانید به تحلیل آزمون بپردازید و از نقاط قوت و ضعف خود اطلاع یابید.

   ۱۳- به طور همزمان درس های عمومی و اختصاصی را مطالعه نمایید. اشتباه بزرگی که بعضی داوطلبان مرتکب می شوند این است که دروس عمومی را برای ایام بعد از عید می گذارند! توجه داشته باشید که برخی از داوطلبان به برکت درصد های خوب ِ دروس عمومی به رشته ها و دانشگاههای خوب راه یافته اند.

   ۱۴- سعی کنید تراز درس های خود را میزان کنید. در نظر داشته باشید که بالا رفتن تراز شما در یک یا دو درس که توانایی خاصی دارید به نفع شماست اما عکس آن به ضرر شماست. در صورت نیاز، برای بالا بردن تراز درس هایی که در آن ضعیف هستید از کلاس های خاص استفاده کنید.

   ۱۵- پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری دارای وقت معینی است، حتما از جدول زمانبندی سوالات کنکور در رشته ی خودتان آگاهی داشته باشید.

   ۱۶- به توزیع مباحث دروس در آزمون های سراسری سال های قبل توجه داشته باشید اما تنها ملاک شما برای مطالعه نباشد!

   ۱۷- کارنامه ی داوطلبان سال قبل: به درصد داوطلبان سال قبل و رتبه های کسب شده و رشته ـ شهرهای قبول شده توسط داوطلبان سال قبل توجه داشته باشید و تعدادی ازکارنامه های آنها را نگاه کنید.

   ۱۸- از تجربیات دیگران استفاده کنید اما تقلید نکنید. هر کس شرایط و توانایی های خاص خودش را دارد و تقلید صرف از روش دیگران کار درستی نیست.

   ۱۹- از ضوابط و شرایط برگزاری آزمون سراسری آگاهی داشته باشید ؛ نوع پذیرش دانشجو در دانشگاههای کشور، رتبه، سهمیه، نمره کل، زیرگروهها، ضرایب دروس و …. از جمله نکاتی است که باید اطلاع داشته باشید.

   ۲۰- در نهایت جهت انتخاب رشته علاوه بر مطالعه ی دفترچه های راهنمای سازمان سنجش با افراد ذیصلاح مشورت کنید. انتخاب رشته برای کسانی که رتبه های پایین تری کسب می کنند کار ساده تری است اما هر چه رتبه ی شما بالاتر باشد باید در انتخاب رشته دقت بیشتری کنید.

   پاسخ دادن
 5. زهرا
  زهرا میگه:

  سلام. من یه دختر ۱۸ ساله هستم توی یه خانواده ی تحصیل کرده و نسبتا مذهبی بزرگ شدم. همه ی اطرافیانم پزشک هستن و خودم هم کنکوری هستم. تا حالا با هیچ پسری رابطه ی دوستی نداشتم و همه ی اطرافیان هم همینطور. هیچ وقت هم به نامحرم نگاه نکردم و همیشه هم حجاب و حیا رو رعایت کردم. دو ساله یک مشاور تحصیلی دارم که سه سال از من بزرگتره و پزشکی میخونه. میدونم که پسر پاکیه و با اخلاقش آشنا هستم. در مکالمات تلفنی هم با نهایت احترام صحبت می کنیم. اما ایشون خانواده ام رو نمی شناسه (چون فقط تلفنی حرف میزنیم) و بحث هم فقط درسیه. اما نمی تونم چیزی بگم و فکر نکنم ایشون هم نسبت به اینطور مسائل روی خوش نشون بده و عصبانی بشه. اما خیلی مودب هست و آرومه. فکر نکنم از من خودشش بیاد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  موفق باشید.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   پس بهتره حالا که شرایط برای ازدواج شما مهیا نیست تمام توان خودتون رو برای کنکور بذارید و بدانید عاشقی و چنین روابطی شمارو از بحث درس و کنکور حسابی دور خواهد کرد

   پاسخ دادن
  • asaal
   asaal میگه:

   شما چقد مثل منی.
   🙁
   من یکی رو دقیقا اینجوری دوست دارم. مشاورم. بود. پزشکی میخونه. اما الان دیگه مشاورم نیست. بیشتر از یه ساله ازش بیخبرم. 🙁 خیلی بهش علاقه دارم.

   پاسخ دادن
 6. میترا
  میترا میگه:

  با سلام . بنده ۵سال هست ک درگیر یک رابطه تلفنی هستم .خودم ۲۱سالمه ولی اون یک سالی ازم کوچیکتره و شدید بهش علاقه دارم اونم همین طور ولی هیچوقت بهم پیشنهاد ازدواج نداده . منم مورد های ازدواج داشتم ولی ب خاطر ایشون رد کردم ولی هیچوقت بهش نگفتم . حالا ب نظر شما اگه مستقیم بهش پیشنهاد ازدواج بدم کار بدیه یا باید تکلیف خودمو بدونم ؟

  پاسخ دادن
 7. سارا
  سارا میگه:

  سلام.من۲۰سالمه وشدیدایه پسری رودوست دارم.وازاونجاکه توضیحاتتون روخوندم که دخترنبایدپاپیش بذاره.نمیدونم چجوری بهش غیرمستقیم بگم.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   اولا” سنتون برای ازدواج کمه و الان قطعا” احساساتی برخورد میکنید پس عواقبش رو هم باید بپذیرید
   میتونید از فردی قابل اعتماد در خانواده و یا فامیل برای وساطت کردن و صحبت با پسر استفاده کنید

   پاسخ دادن
 8. افسانه
  افسانه میگه:

  سلام. مدتی پیش اقایی ازم خواستگاری کرد تو محیط مجازی و ازم خواست خونواده ها باهم اشنا بشن . البته از طریق دانشگاه منو میشناخت. اما من به دلیل بی اعتمادی جواب رد دادم. اما بعد از فکر کردن دیدم باید بهش اجازه میدادم اشنا بشیم. حالا موندم چیکار کنم؟ میتونم برم بگم میخوام این فرصت رو بهت بدم؟ چجوری بگم که به غرور خودم هم برنخوره؟

  پاسخ دادن
 9. هما
  هما میگه:

  سلام.من از ی پسر خوشم نیاد چون فکر میکنم اون ازم خوشش میومد.حالا نمیددنم چی کنم.شمارمو داره.مغازه داره و بنظر تحصیلکرده نمیاد.من فوق لیسانس دارم و به هرحال خیلی چیزا برام عادیه مثل خداستگاری دختر از پسر.اما اگ ازش خواستگاری کنم دگ بعیده بیاد سراغم.چی کنم.برم چطور بفهمونمش ک دوستش دارم.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   از یک فرد واسطه و قابل اعتماد استفاده کنید ولی در انتخابتون بیشتر دقت کنید
   به اختلافات خودتون و ایشون دقت کنید چون میتونه زمینه تنشهای آینده زندگی شما باشه

   پاسخ دادن
 10. هما
  هما میگه:

  سلام.من ییار با ی پسر آشنا شدم و ازش خواستم بیاد خواستگاریم.اون بالخره قبول کرد ولی خیلی زود فقط بدلیل اینکه من ازش خواستگاری کردم ،ب من بدبین شد و رابطپون بهم خورد.نکنین خواستگاری.پسر ها بدبین میشن و در یا میخوان از دختر و عشقش در راستا خواسته های شون استفاده کنن.

  پاسخ دادن
 11. پلین
  پلین میگه:

  باسلام دختری ۲۵ساله هستم که حدود دوهفته پیش در یک مراسم عروسی ازیکی از پسرای آشنامون خوشم اومد بدون قصدو منظور و ازروی کنجکاوی بهشون پیام دادم درحد سلام احوال پرسی…دوسال ازخودم بزرگترن…
  بعد یکی دوروز بااصرار ایشون خودمو بهش معرفی کردم و ایشون هم گفتن نظرم مثبته و ظاهرا ازم خوششون اومد و گفتن باتوجه به اینکه دنبال دختر مناسب برای ازدواج هستن درموردم بطور جدی و بهدف ازدواج فکر میکنه نظر منم پرسید منم گفتم باشه آشناشیم ..
  الان بعد دوهفته یخورده ادامه رابطه بصورت مخفی برام سخت شده چون رودرو و نزدیک باهم صحبتی نداشتیم میترسم از عاقبت این کار ووابستگی های بعدش..و میخوام باهاشون کات کنم ولی نذاشتن و گفتن فرصت بیشتری بدم برای آشنایی بعد به بخانواده ها بگیم..گفت فعلا تا مطمعن نشدیم به کسی نگیم منم با این حرفشون مشکل دارم خودم احساس میکنم میخاد رابطه رو تا وقتی که خانوادش براش زن پیدا کردن ادامه بده و بعد تمام…به همه چی بدبین شدم الان بنظرتون من چکار کنم ادامه بدم ارتباط تلفنیمونو یا ن؟؟
  دوست دارم خودش بهم پیشنهاد ازدواج و رسمی شدن رابطه رو بده و اشنایی رو زیر نظر خانواده ها انجام بدیم..چیکار کنم اینجوری پیش بره رابطمون؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   خیلی صریح و روشن با ایشون صحبت کنید و به ایشون بگید اگر نظری برای ازدواج با شما داره تا مدتی مشخص که تعیین میکنید اقدام کنه و گرنه اگر مشکلاتی در بین باشه وقتتون رو تلف میکنید
   و ارمغان این وابستگی استرس و نگرانی خواهد بود ….

   پاسخ دادن
 12. خ
  خ میگه:

  سلام من از یه پسری که ۴ سال از من کوچکتره و از همدوره دانشگاهیمه خوشم اومده و اون رو فردی مناسب و منطقی برای اینده خودم میبینم حالا نمیدونم ازش خواستگاری کنم یا نه؟ بعدا با مشکلی مواجه نمیشیم ؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   مشکلات اختلاف سن و خواستگاری مستقیم شما هر کدام میتونه در آینده مشکلساز باشه پس بهتره قبل از هر اقدامی مشاوره کنید و در این کار از واسطه ای قابل اعتماد استفاده کنید که اگر جواب ایشون منفی بودبرای شما از نظر ارتباط مشکلی پیش نیاد
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ دادن
 13. فاطمه
  فاطمه میگه:

  سلام من توی دانشگاهمون ازیه پسرخوشم اومد واز قضا اونم از من خوشش اومده ماباهم هیچ رابطه ای نداریم اون جریان روبا خانوادش در میون گذاشت اما مادرش میگه فقط از شهر خودمون وبا ازدواجمون مخالفه خیلی برای هر دومون سخته میشه کمکمون کنین

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز چه کمکی رو انتظار دارید ؟ با چنین شرایطی اعتمادی بین خانواده وجود نداره چون شناختی در کار نیست پس وقتی شرایط برای ازدواج مهیا نیست بیخودی خودتون رو وابسته یک رابطه مبهم نکنید

   پاسخ دادن
 14. sevin
  sevin میگه:

  با سلام؛ دختری ۲۲ ساله هستم و لیسانس IT دارم. تا به حال خواستگاران متعددی داشتم اما به دلایلی همه را رد کردم. مدتی است با فردی آشنا شده ام و هرچند وقت یکبار او را ملاقات میکنم البته ملاقات های ما به قصد دوستی یا برای ازدواج نبوده است. در این مدت ایشان رفتاری متفاوت با دیگران با من داشته اند و به من علاقه نشان می دهند اما این علاقه را مستقیما مطرح نکرده اند و من از رفتارشان متوجه شدم. ایشان شرایط خوبی دارند و بسیار انسان مهربان و خوش اخلاقی هستند و من هم به ایشان علاقه دارم. اما نمیدانم چرا پس از گذشت چند ماه علاقه شان را مستقیما مطرح نمیکنند. اولا از کجا می توانم متوجه شوم که علاقه ایشان به من جدی و واقعیست و ثانیا رفتار من با ایشان باید چگونه باشد؟ آیا من می توانم راه را برای ایشان باز کنم یا بهتر است به رفتار سرسنگینانه خود ادامه دهم و متین و با وقار رفتار کنم؟! آیا شایسته است که به ایشان اعتماد کنم و گاهی مسایل خارج از حیطه ایشان را باهاشون درمیان بگذارم تا سر صحبت راحت تر باز شود؟! فکر میکنم حدودا ۳۰ یا نهایتا۳۲ ساله باشد و ۸ الی ۱۰ سال اختلاف سنی داریم. از قبل از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم…

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز بهتره شما متانت در رفتارو رعایت کنید و در این موقع از وساطت فردی قابل اعتماد برای فهمیدن اینکه ایشون چه حسی نسبت به شما داره استفاده کنید
   به هر حال اگر ایشون علاقه ای به شما داشته باشه مسلما” با شما مطرح خواهد کرد … فقط امیدوارم برای خودتون پیشگویی نکنید

   پاسخ دادن
 15. morvarid
  morvarid میگه:

  به نظر منم اشتباه خواستگاری از طرف دختر
  من این کارو کردم
  هرچند در اول برخورد بدی ندیدم واتفاقا آقا خیلی هم استقبال کرد و گفت باعث افتخارش و حتی مثال حضرت خدیجه هم به کار بردن
  ولی در اولین عکس العملشون نسبت به موضوع که ناراحت بودن فوری گفتن شما از من خواستگاری کردی
  واین خارج از تحمل به خانم واقعا

  پاسخ دادن
 16. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام. دختر باحیایی که از پسری خواستگاری میکنه یعنی ادم خودساخته ای که برای زندگیش تلاش میکنه و حاضره با وجود همه سختی ها و شماتت های عرف ظاهر نگر خودش زندگیش رو بسازه و منتظر قسمت و از این دست حرفا نشینه و این یعنی زن زندگی و ادمی که میشه باهاش بهترین ها رو ساخت چون جرئت داره و ساختن رو بلده و همه اقایونی که این حرکت یه دختر با حیا رو جور دیگه ای تعبیر میکنن و رد میکنن شک نکنن یه روزی با پیشمونی به این حرف خواهند رسید شک نکنن

  پاسخ دادن
 17. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام. من بوسیله یکی از دوستان برای ازدواج به اقایی معرفی شدم یک جلسه با هم صحبت کردیم و افکار و نطراتمون با هم تفاهم زیادی داشت و از نظر تحصیلی و سنی هم مناسب هستیم در پایان گفتگو من از ایشون خواستم که چون اقایون ملاک اولشون ظاهر هست همین الان تا حدی نظرشون رو به من بگن و ایشون گفتن از همه نظر فعلا شما رو کاملا خوب دیدم و پسندیدم و واقعا به لحاظ اعتقادی تفاهم زیادی داشتیم اما بعد ایشون به معرف گفته بودن که روحیاتمون با هم جوور نیست من بهشون پیامک زدم و گفتم نظرتون محترم ولی حق نداشتید که در ملاقات به من دروغ بگید و باید وقتی نظرتون رو پرسیدم راستشو میگفتید و ایشون با معذرت خواهی فراوان توضیح دادن که در خانوادشون ضعفی وجود داره که از این نظر فک میکنن از با خانواده من تناسب ندارن و به همین دلیل رد کردن. حالا من میخوام به ایشون پیشنهاد بدم که در حد یک یا دو جلسه دیگه ما با هم اشنا بشیم شاید نظرات عوض شد چون من فک میکنم از هر جهت تا حد زیادی برای هم مناسبیم و این حرفو کاملا با معیار های عقلی میگم و اصلا احساسی نیست بنظرتون این کار رو انجام بدم؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز خیلی روشن و صریح باید بدونید ایشون شما نپسندیده …. حالا میخواد بخاطر افکار باشه و یا میخواد از نظر ظاهری باشه … بهتره در این مورد چون دختر هستید خوددار باشید و حجب و حیا رو رعایت کنید … چون اگر این رابطه با اصرار شما ادامه پیدا کنه و بعد دچار مشکلاتی بشه این شما هستید که باید سرزنش های ایشون رو برای همیشه تحمل کنید …
   برای همین موضوعه که بهتره صبر کنید … اگر کششی باشه در این مورد به شما رجوع خواهد کرد

   پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    چرا این حرکت رو به حیایی تعبیر کردید؟ یعنی واقعا معنای حیا اینیه که شما تعبیر میکنید یعنی با ضعف بشینی و نگا کنی که ایا چه پیش خواهد امد ان هم وقتی که ملاک انتخاب فقط و فقط ارزش های مقدسی است که خداوند سبحان انها رو برای ما روشن نکرده نه هیچکدوم از دلایل ظاهری که ادم های این دوره رو سرگرم کرده. نمیخوام از این کار دفاع کنم اما تعبیر ان به بی حیایی هم یک بی انصافی محض و نداشتن شناخت درست از انچه که حداقل در دین ما به عنوان حیا مطرح شده است اصلا قصد مقایسه ندارم اما اگر این کار تعبیر به بی حیایی بشه ان هم بر اساس این ارزش های مقدس پس حضرت خدیجه(س) خدای نکرده زن بی حیایی بودن اونم در اون زمان

    پاسخ دادن
 18. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام من یک دختر ۲۳ ساله هستم که لیسانس حقوق دارم با پسری ۳۰ ساله حدود ۲ ساله که دوستم و فوق لیسانس برق از دانشگاه شهید بهشتی داره بسیار باهم تفاهم داریم و از هیچ نظری با هم مشکل نداریم بسیار هم دیگرو هم دوست داریم ولی دوست پسرم اصلا به فکر ازدواج نیست میگه الان شرایطش رو نداره و من نمیدونم باید چی کار کنم؟ تا کی صبر کنم؟ و چه جوری میتونم ترسش از ازدواج رو از بین ببرم؟

  پاسخ دادن
  • سارا
   سارا میگه:

   ب نظر من ایشون داره شما رو میپیچونه و در نهایت باکسی ازدواج میکنه که افتاب مهتاب ندیدس من از تجربه میگما بعدم اگ ایشون واقعا شمارو بخاد الان ک ۳۰سالشه داره دیگ از سن ازدواج هم میگذره پاپیش میذاشتن

   پاسخ دادن
 19. mahnaz
  mahnaz میگه:

  man 24 salame darama rshad mikhunam be yeki az hamkelasiam ke 28 saleshe shadidan alaghe mand shodam injur ke malume ishun ham az man badeshun nemiad ama malume khejalati hastan va pa pish nemizaran age man beheshun pishnehad bedam khieli bad mishe? moshtaghim ya gheire msotaghim kodum behtar?

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   سلام
   شما به هیچ وجه نباید پیشنهاد بدید بلکه می توانید به صورت غیر مستقیم ایراز علاقه کنید اگر هم ایشون شما را دوست داشته باشند مطمئناً متوجه شده و خودشان اقدام می کنند

   پاسخ دادن
  • mohammad
   mohammad میگه:

   معمولا اگه یه دختر به یه پسر اظهار علاقه کنه ، پسرا تو ذهنشون اونو به دور از پاکی و نجابت و خیلی چیزای دیگه که اینجا جای گفتنش نیست می دونن
   بعضی از پسرا هم سوء استفاده گر هستند . یعنی منتظر همچین موقعیت هایی هستند تا از دختره بدلیل سادگی ، صداقت و علاقشون سوء استفاده کنن .

   پاسخ دادن
   • دختر عاشق
    دختر عاشق میگه:

    سلام. با حرف اولتون مخالفم. دختری اگر پسری رو دوست داره به قصد ازدواج، دختر بدی نیست. و فکر نمیکنم این ذهنیت همه پسرا درمورد این دختر ها باشه.

    پاسخ دادن
 20. مهدی
  مهدی میگه:

  سلام من یه همکار خانم دارم که یه جورایی به من ابراز علاقه کردن البته خودمم از ایشون خوشم میومد برای ازدواج در نظر داشتم اما از زمانی که ابراز علاقه کردن نظرم عوض شده با این که خانم با شخصیتی هستن ولی به نظرم این کارشون خوب نبود الان موندم چیکار کنم؟

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   سلام
   ابراز علاقه به هیچ وجه بد نمی باشد اگر به منظور ازدواج باشد شما به دلیل چیزی که در جامعه مد هست و آن تقاضای ازدواج از سمت مردان است با این مورد که مواجه شده اید برایتان غریبی می کند شما باید از او مطمئن شوید و دلسرد نشوید درباره ایشان تحقیق کرده و اینقدر زود قضاوت نکنید

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.