شبکه رسیدگی به شکایات در خصوص وام ازدواج در همه استانهای کشور راه اندازی شد

عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد؟Reviewed by Dr saki on Sep 11Rating: 4.0عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد؟عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ با توجه به پیشرفت های جامعه و عوض شدن نسل ها و طرز تفکرشان، نحوه و شیوه های همسریابی عوض شده و نوع ازدواج ها از حالت سنتی خارج و به شیوه های امروزی انجام می پذیرد.

با توجه به پیشرفت های جامعه و عوض شدن نسل ها و طرز تفکرشان، نحوه و شیوه های همسریابی عوض شده و نوع ازدواج ها از حالت سنتی خارج و به شیوه های امروزی انجام می پذیرد. به گونه ای که دختران و پسران خود حق انتخاب داشته و می توانند با فردی ازدواج کنند که دوستشان داشته و از هر نظر به همدیگر شبیه هستند البته با شرط آنکه احساسی برخورد نکرده و درباره فرد مورد نظر فکر کنند و عقل را در انتخاب خود دخالت دهند. بنابراین به نظر می رسد که اینگونه ازدواج ها می تواند سرانجام بهتری داشته باشد.

line-separator

اما متاسفانه در اکثر موارد شرط لازم برای خوشبختی در این نوع ازدواج که همان تصمیم نگرفتن احساسی می باشد، اجرایی نشده و این ازدواج ها در ذهن عموم شکل بدی را گرفته است. درصورتی که اگر با انتخاب صحیح همراه باشد می تواند یک زندگی خوب را رقم بزند. برخی معتقدند که عشق بعد از ازدواج پدید می آید اما چقدر زیبا است که این عشق وجود داشته و بعد از زندگی مستحکم شود! عشق قبل از ازدواج به منزله آشنایی دختر و پسر است. این آشنایی میبایست به منظور شناخت و به قصد ازدواج باشد زیرا هر قصدی غیر از این مردود بوده و سرانجامی خوب را برای آنان در پی ندارد. بنابراین توصیه اکید مشاوران به والدین بر این است که به صحبت های فرزند خودشان دربراه فرد مورد نظرشان برای ازدواج گوش دهند سپس در آن زمینه همفکری دهند زیرا آنان بدون دخالت احساسات می توانند تصمیم گیری کرده و بهترین راه را پیش روی فرزندشان بگذارند.

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

168 پاسخ
 1. الهه ۲۰۰۰
  الهه ۲۰۰۰ میگه:

  با سلام.
  آیا باید از پسر درباره خواستگاری قبلی پرسید؟
  در مورد عشق و شکست عشقی قبلی چطور؟
  اگر خواستگاری قبلی پسر از بین دختران فامیل باشه که به اصطلاح چشم تو چشم هستند….چطور باید برخورد کرد؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   بهتره فرد با این تصورات ازدواج نکنه چون شدیدا تحت رفتارهای کودکانه است و مسلما چنین فردی نمیتونه فرد مناسبی برای ازدواج باشه

   پاسخ دادن
    • مشاور
     مشاور میگه:

     با سلام
     دوست گرامی منظورم این بود اولا کنکاش زیادی در گذشته افراد اصلا درست نیست و خودش مشکل ساز است مگر اینکه مساله شکست عشقی باشد که خود فرد هم مطرح کند که طبیعتا این شکست عشقی مسائل زیادی را ایجاد می کند وقتی فرد فراموش نکرده باشد و با ازدواج به دنبال صرف جایگزین است .فرقی نمی کند چه دختر چه پسر هر دو اگر چنین شرایطی برایشان ایجاد شود خوب مشکلاتی را در اینده مواجه خواهند شد .چون فردی که شکست عشقی رو حل نکرده مدام در حال مقایسه خواهد بود و اصلا ازدواج فقط برای پر کردن خلا است ولی وقتی تفاوت هایی را می بیند خوب طبیعتا نمی تواند با مساله کنار بیاید شما در کنار فردی زندگی می کنید که ظاهرا با شما و قلبا با فرد دیگری است و حتی در بسیاری مواقع بعد از مدتی فرد اقدام به جدایی می کند و بهتره حتما تحقیقاتی در این زمینه داشته باشید که مشکلی پیش نیاید .به هر حال مساله یک عمر زندگی است و حساسیت های خاص خودش را دارد پس باید دقت داشته باشید که در سوال پرسیدن هم خیلی عجله نداشته باشید اجازه بدهید طرف مقابل خود واقعی اش را نشان دهد نه اینکه مطابق سلایق و علایق شما رفتا رکند و صحبت کند .در هر صورت خوشبخت باشید

     در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
     ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
     موفق باشید

     پاسخ دادن
     • ناشناس
      ناشناس میگه:

      خیلی متشکرم.
      میشه بگید با چه جملات یا سوالاتی باید پرسید و سر صحبت رو بازکرد که به قول شما خود واقعی اش رو نشون بده…و نتونه دروغ بگه؟
      خیلی فک کردم…نشد…اگه من در طرز سوال پرسیدن.. نشون بدم که نسبت به این قضیه منعطف هستم …ممکنه فک کنه برای خودم هم همچین قضیه ای بوده..در حالی که نبوده…و در حالیکه اگه رابطه عاشقانه بوده ..واقعا برام اهمیت داره..چرا الکی بگم اهمیت نداره برام؟..
      .چون خودشون میگن مسیله ای نبوده…
      اما اقوام یه جور دیگه میگن…
      .و البته میدونم که این اقوام .. متاسفانه دروغگو و دو به هم زن هستن….خصوصا به خاطر کینه های قدیمی که از ما دارن…که نمیدونم چرا اینا رو موفق نشدم از زندگیم حذف کنم…البته تو فکرشم….ههههه….
      کلا نمیشه فهمید..
      خیلی سخته
      اه

     • مشاور
      مشاور میگه:

      با سلام
      دوست عزیز بهتون قبلا گفتم شاید جنبه مهم تحقیق کردن باشد واینکه اگر فکر می کنی مرع صحبت خود ایشونه و بقیه دروغ می گن خوب اعتماد کنید ولی اگر واقعا داشتن رابطه قبلی تا این حد براتون مهمه و چندین نفر در مورد ایشون چنین نظری دارند چرا جدی نگیرید یعنی همه می خواهند دو به هم زنی کنند و فقط خود ایشون دارند درسیت میگن .افراد در ازدواج باید روی مسائلی که براشون حساسیت داره خوب بیشتر تمرکز کنند چون همین مسائل ممکنه بعدا ایجاد مشکل کند .بهتره دقت داشته باشید که سوالاتی رو روی برگه بنویسید و در پرسیدن عجله نکنید هر کدام مطرح نشد و ابهامی در ان وجود داشت بر همان اساس پیش بروید و مطرح کنید .اینکه شما مستقیقما نپرسید دال بر این نیست که برای شما بی اهمیت است .بله شاید زیاد مستقیم و تند مطرح کردن طرف مقابل را ازار دهد به هر حال شرایط را بسنجید اگر واقعا شواهد دال بر داشتن ارتباط قبلی است و شما نمی پذیرید چرا خودتون رو اذیت می کنید خوب ادامه ندهید اگر نه مطمئنید که حرف ها دروغ و تهمت است بهتر است وسواس به خرج ندهید در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید و با هم رفتن به مشاوره پیش از ازدواج خیلی از مسائل را مشخص می کند .

      در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
      ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
      موفق باشید

     • ناشناس
      ناشناس میگه:

      میشه بگید با چه جملات یا سوالاتی باید پرسید و سر صحبت رو بازکرد که به قول شما خود واقعی اش رو نشون بده…و نتونه دروغ بگه؟
      خیلی فک کردم…نشد…اگه من در طرز سوال پرسیدن.. نشون بدم که نسبت به این قضیه منعطف هستم …ممکنه فک کنه برای خودم هم همچین قضیه ای بوده..در حالی که نبوده…و در حالیکه اگه رابطه عاشقانه بوده ..واقعا برام اهمیت داره..چرا الکی بگم اهمیت نداره برام؟..
      .چون خودشون میگن مسیله ای نبوده…
      اما اقوام یه جور دیگه میگن…
      .و البته میدونم که این اقوام .. متاسفانه دروغگو و دو به هم زن هستن….خصوصا به خاطر کینه های قدیمی که از ما دارن…که نمیدونم چرا اینا رو موفق نشدم از زندگیم حذف کنم…البته تو فکرشم….ههههه….
      کلا نمیشه فهمید..
      خیلی سخته
      خیلی متشکرم

     • مشاور
      مشاور میگه:

      * چگونه شروع به صحبت کنم؟
      شما وقتی می خواهید با دوستی تبادل اطلاعات کنید چگونه شروع می کنید؟ جلسه خواستگاری هم چیزی ماورایی و عجیب نیست که شروع کردن صحبت در آن با مواقع دیگر تفاوت داشته باشد.شما می توانید با بیانی رسمی و متین ، پس از احوال پرسی های معمول، با یک بیوگرافی کامل از خود شروع کنید (نام، نام خانوادگی، سن ، تحصیلات، شغل خود ، شغل پدر و مادر و …) و از طرف مقابل هم بخواهید همین کار را بکند و سپس بحث را به روی موضوعات اصلی بکشانید.

      * سوالات باز باشد یا بسته؟
      در این گونه جلسات معمولاً سؤال های بسته اطلاعات خاصی را به فرد نمی دهد و معقول نیست. مثلا شما به طرف مقابل می گویید بد اخلاق هستید یا نه؟ طرف مقابل هم می گوید نه. (هیچ کسی هم خودش را بد اخلاق نمی داند و اگر بگوید هستم که دیگر جلسه خواستگاری ادامه پیدا نخواهد کرد) حال آیا شما به شناختی رسیدید؟ اینگونه سوالات جواب های کلی به شما می دهد. شاید بتوان گفت جواب فرد مورد نظر در زمینه بد اخلاقی در برخی زمینه ها جواب درستی است؛ اما از نوع جواب های درست اما به درد نخور است، چون شناختی که با یک کلمه حاصل شود شناخت صحیحی نیست؛ مانند اینکه کسی بگوید امروز دوشنبه است و فردا سه شنبه. حرف درستی است ولی به درد نخور .
      پس اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این جلسات کسب کنید باید سعی کنید با سوال هایتان فرد مورد نظر را در موقعیت های عینی قرار دهید و پاسخش را در آن موقعیت ها بشنوید و تحلیل کنید. دریافت جواب های بله و خیر کمکی به شناخت فرد مورد نظرتان نخواهد کرد و به نوعی خود فریبی است.

      * طرف راست می گوید یا دروغ؟
      فراموش نکنید که یکی از منابع شناخت طرف مقابل، صحبت مستقیم و رو در رو با اوست. شما باید با تحقیقاتی که از دیگران می کنید و مشورت هایی که می گیرید اطلاعاتی به دست آورید و آن ها را کنار صحبت های مستقیمی که با طرف مقابل کرده اید بگذارید تا به یک نتیجه گیری صحیح برسید.خیلی از اوقات تحقیقات ما، صحبت های راست و دروغ طرف مقابل را برای ما نمایان می کند (البته برخی اوقات هم این اتفاق رخ نمی دهد).
      همچنین برای اینکه به نظر واقعی طرف مقابل پی ببرید، می توانید از روش «طرح سؤالات معکوس» استفاده کنید. برای درک این مسأله برای شما مثالی می آوریم: مثلاً شما فردی اهل سفر هستید و حداقل ماهی یکبار باید به یک سفر هر چند کوچک بروید. بنابراین تمایل دارید همسر آینده تان نیز دارای چنین روحیه ای باشد و با شما در سفرها همراه شود. برای اینکه از نظر واقعی طرف مقابل تان مطلع شوید و پاسخ صادقانه ای از ایشان دریافت کنید می توانید بپرسید :
      «اگر همسر آینده شما اهل سفر کردن و مسافرت نباشد و در این زمینه با شما همراهی نکند، نظر شما چیست؟»
      در صورتیکه طرف مقابل جواب موافق بدهد و چنین برداشت کند که شما اهل سفر کردن نیستید و بگوید که من هم اهل مسافرت نیستم، شما توانسته اید به پاسخ مورد نظرخود دست یابید و حال آنکه اگر سوال می کردید که آیا شما اهل سفر هستید؟ جواب «بله» می شنیدید و طرف مقابل را به درستی نمی شناختید.
      این نوع سوال کردن را در بسیاری از زمینه ها مانند جنبه های اعتقادی (نماز خواندن و روزه گرفتن و…)، اشتغال، نحوه پوشش و… می توانید مطرح کنید.
      نکته دیگر که باید در نظر داشت این است که گاه طرح سوال به گونه ای جهت دار است و به شنونده القاء می کند که چگونه پاسخ دهد و یا اینکه پاسخ مشخصی را بدهد؛ مثلاً اگر سوال شود که «من به نماز اول وقت خیلی اهمیت می دهم و از افراد کاهل نماز خوشم نمی آید. شما چطور؟» طبیعی است که برای ایجاد احساس رضایت در طرف مقابل باید پاسخ بلی داد، هر چند که در واقع چنین نباشد. بنابراین بهتر است این گونه سوال شود «نظر شما در مورد انجام وظایف دینی مانند نماز خواندن و نخواندن چیست؟» این نحوه سوال پرسیدن القا کننده نبوده و فرد را وادار می کند نظر شخصی خود را ارائه دهد. (تبیان)
      یا مثلاً اگر می خواهید نظر طرف مقابل را درباره ادامه تحصیل شما در دانشگاه بدانید. بهتر است از او بپرسید : نظر شما درباره تحصیل علم و دانش چیست؟ اگر بپرسید آیا موافق هستید که من در دانشگاه تحصیل کنم. طرف مقابل چون از سوال شما اینگونه برداشت می کند که شما علاقه مند به تحصیل هستید ممکن است در جواب به شما صادقانه پاسخ ندهد.
      البته معمولاً زمانی که نسبت به صراحت طرف مقابل، دچار تردید باشیم، خوب است که از این شیوه ها استفاده شود در غیر اینصورت می توانید سوالات خود را به صورت مستقیم و سر راست مطرح کنید؛ ولی در هر حال استفاده از شیوه های پرسیدن «معکوس و یا بی جهت» می تواند به اطمینان بخشی بیشتری بینجامد و لااقل در انتخاب خود تردید کمتری داشته باشید. (تبیان)

      * چه سوالاتی پرسیده شود؟
      موضوعات قابل طرح در گفتگوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زیرا افراد عقیده ‏ها، آرمان‏ها، هدف‏ها و خواسته‏ هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى یافتن از ویژگى‏هاى جسمانى، روانى، اخلاقى یکدیگر مطرح کنند و درباره آن‏ها به گفتگو بنشینند. ناگفته پیداست، این گونه جلسات حتماً باید تحت اشراف خانواده‏ هاى دو طرف صورت گیرد؛ زیرا مذاکره مستقیم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در اکثر موارد مورد پسند شرع و عقل نیست و به جاى این که زوج جوان را به حقیقت برساند، مایه انحراف و مشکلات دیگر مى ‏شود. در این جلسات مى ‏توان درباره مسائل زیر گفتگو کرد :
      ۱٫ خط مشى کلى زندگى آینده‏
      مراد تبیین مبناى زندگى آینده است؛ براى مثال جوان متدین مى ‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانین اسلام بنا شود. در این جا باید از میزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دینى و اخلاقى سؤال شود.
      ۲٫ اهداف زندگى‏
      یعنى هدف هایى که هر کدام قصد دارند در زندگى آینده شان دنبال کنند؛ هدف‏ها و آرمان‏هاى علمى و تحصیلى، اجتماعى، شغلى و…؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه‏مند است و مشکلات تحصیل را تحمل مى‏ کند. شغل مناسب و مورد علاقه‏اش چیست؟ جایگاه اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى‏ داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏ اندیشد و حداقل و حداکثر چقدر است؟
      ۳٫ چگونگى رابطه با خانواده و بستگان
      براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خویشان و نیز دوستان اهمیت مى‏ دهید و بر آن اصرار مى‏ ورزید؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پایبندید؟
      ۴٫ خواست‏ ها و انتظارات دو طرف از یکدیگر
      ۵٫ شیوه تربیت فرزندان در آینده
      ۶٫ نقص‏ هاى جسمانى و بیمارى ‏هاى مزمن احتمالى یکدیگر

      * به چه نکاتی توجه شود؟
      در این جلسات باید به نکات زیر توجه شود تا به شکل مناسب انجام گیرد و دو طرف به هدف خود دست یابند :
      ۱٫ گفتگو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد.
      ۲٫ گفتگو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط که در مرحله تفحص به دست مى ‏آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى؛ به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفتگو تحقق یابد.
      ۳٫ براى موفقیت بیش‏تر، دو طرف باید در ابتداى جلسه از یکدیگر بخواهند صادقانه به پرسش‏ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصیات یکدیگر آگاهى یابند. (پرسمان)

 2. fardin
  fardin میگه:

  سلام من دوساله با دختری ۱۳ ساله عقد کردم خودم ۲۳ سالمه درکم نمیکنه میخواستم بدونم در اینده امیدی هست بتونه درک کنه یا عاشق بشه همیشه با هم دعوا میکنیم من اصلا باورش ندارم .وقتی کنار همییم خوبیم وقتی دوریم با هم بدیم راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام دوست عزیز در فضای امروز جامعه و نسل جدید ۱۳ سالگی چگونه سنی است خود شما بفرمایید که اصلا درکی از زندگی زناشویی و الزامات دارد ممکنه درمور خود شما هم صادق باشد ولی به هر حال ایشون در فضای ذهن کودکی خود شاید بیشتر به سر ببرد تا اینکه مسئولیت ازدواح و زندگی مشترک را بپذیرید و خوب طبیعی است با کمی بزرگ تر شدن و کسب تجربیات زندگی تغییرات رفتاری هم عارض شود ولی باید صبور باشید ایشون از نوجوانی تا بلوغ کامل را باید در کنار شما باشند و شما باید همراهی داشته باشید .تا ایشون متوجه شرایط و درک نیازهای شما باشند و خوب طبیعی است که در کنار هم شرایط مطلوبی وجود دارد .عاشق شدن بستگی به تعریف شما دارد و همچنین دامنه انتظارات شما از عشق که باید مشخص باشد .به هر حال هر دو با هم رشد کنید و به سطح معقولی از شرایط طندگی برسید و هر دو نفر باید انتظارات هم را براورده کنید و به هیچ وجه فقط انتظار تغییر از یک سو را نداشته باشید .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید و روانشناس هم می تواندحضوری به شما کمک کندو

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 3. mina
  mina میگه:

  سلام خسته نباشین .من تا الان با پسری دوستی نکردم و اهل شهرستانم .همیشه سر به پایینم یعنی از دوستی متنفرم و متنفر بودم. خودمم دانشجوهستم بیست و یک سالمه .خواستگار داشتم خیلی ولی قبولشون نکردم . دو ماهه پسری بهم علاقمند شده . فرهنگ و خونوادش هم عین خونواده ی ماست .بیرون توی پارک ازم خوشش اومده ، از اینکه همش سر به پایینم .من خبر نداشتم خودم . خواهرم توی گروه شهرمون بوده .از اونجا به خواهرم گفته .خواهرمم بمن گفته . بعد پی وی هم رفتیم چن بارم بیرون از دور منو دیده دوباره. اولین حرفی که بهم زده این بوده که قول میدم خوشبختت کنم میخوام برای من باشی خیلی دختر خوبی هستی ، به مادرمم گفتم یکیو دوس دارم و بعده سربازی میرم خواستگاریش .خودشم تاکید کرده توی رابطه و عشق ، صداقت و اعتماد مهمترینه. فقط از شما مشاور محترم میخواستم بپرسم ، با این همه حال ، فقط دو سال ازم کوچیک هست آیا مشکلی بوجود میاد؟ خودشم پسر سنگینی هست، خیلی هم به ازدواج تاکید کرده .گفته یا تو یا هیچ کس ، دختری مثل تو کم یابه.باید چیکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنونم

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست عزیز در مورد اختلاف سنی این سن مشکلی ایجاد نخواهد کرد منتهی بستگی به طرف مقابل دارد .اینکه به عنوان مرد انتظارات شما را براورده کند بتواند مسئولیت پذیر باشد .متعهد باشد و مردانگی مد نظر را داشته باشد اگر انتظار حمایت از شما را داشته باشد .خب شرایط سخت می شود .که همه این موارد را باید مد نظر داشته باشید صرف ابراز علاقه اولیه اهمیت ندارد .بهتره به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید .منتهی ببینید وقتی فضای احساسی پیش بیاید دیگر نمی توانید تصمیم منطقی بگیرید مخصوصا برای شما که می فرمایید بسیار سر به زیر بودید به محیط اطراف توجهی نداشتید .خب وقتی با جنس مخالف و ابراز محبت او رو به رو می شوید بیشتر به لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار می گیرید .
   این شاید برای شما که تجربه برخورد اینچنین را نداشتید اجازه تصمی منطقی را سلب کند.امیدوارم در نهایت تصممی درستی بگیرید و خوشبخت باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 4. mina
  mina میگه:

  سلام خسته نباشین .من تا الان با پسری دوستی نکردم و اهل شهرستانم .همیشه سر به پایینم یعنی از دوستی متنفرم و متنفر بودم. خودمم دانشجوهستم بیست و یک سالمه .خواستگار داشتم خیلی ولی قبولشون نکردم . دو ماهه پسری بهم علاقمند شده . فرهنگ و خونوادش هم عین خونواده ی ماست .بیرون توی پارک ازم خوشش اومده ، از اینکه همش سر به پایینم .من خبر نداشتم خودم . خواهرم توی گروه شهرمون بوده .از اونجا به خواهرم گفته .خواهرمم بمن گفته . بعد پی وی هم رفتیم چن بارم بیرون از دور منو دیده دوباره. اولین حرفی که بهم زده این بوده که قول میدم خوشبختت کنم میخوام برای من باشی خیلی دختر خوبی هستی ، به مادرمم گفتم یکیو دوس دارم و بعده سربازی میرم خواستگاریش .خودشم تاکید کرده توی رابطه و عشق ، صداقت و اعتماد مهمترینه. فقط از شما مشاور محترم میخواستم بپرسم ، با این همه حال ، فقط دو سال ازم کوچیک هست آیا مشکلی بوجود میاد؟ خودشم پسر سنگینی هست، خیلی هم به ازدواج تاکید کرده .گفته یا تو یا هیچ کس ، دختری مثل تو کم یابه.باید چیکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنونم

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   اساس کار در انتخاب همسر، تقدم عقل بر احساس در زمان انتخاب و آمادگی پذیرش مسئولیت در رابطه‌ای بر پایه تعهد، اطمینان و علاقه و داشتن مهارت‌های زندگی برای مقابله با مشکلات زندگی با بیشترین فایده و کمترین ضرر به خود و همسر و جامعه و لذت بردن از لذایذ مادی و معنوی زندگی با بیشترین فایده و کمترین ضرر به خود و همسر و جامعه است. بعد از آن باید به شخصیت سالم و همخوان (یعنی داشتن شخصیتی در طیف سلامت و تطابق ویژگی‌های شخصیتی و سازگاری آن در دو طرف) توجه داشت. درصورتی‌که این دو عامل وجود داشته باشد، می‌توان با اطمینان بیشتر سایر عوامل را بررسی کرد.

   باور عرفی و سنتی در ایران که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ‌تر باشد، از جهاتی دارای نقاط قابل‌توجه علمی‌‌ و منطقی است؛ مانند بلوغ زودرس جسمی‌‌ و جنسی و عاطفی و عقلانی اجتماعی در زن، رضایتمندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن و…. نقطه ضعف اساسی این باور هم، توجه‌نکردن به تغییرات مختصات زمان و مکان، تغییر نگرش‌ها، سلایق‌ها و خواسته‌ها در نسل‌های رو به جلو است بنابراین با اینکه می‌‌توان آن را یک قاعده کلی در نظر گرفت، استثناهای فراوان هم دیده می‌شود. خوب است بدانید قبل از ۳۰ سالگی، فاصله سنی دختر و پسر، پسر بزرگ‌تر از دختر از تقریبا همسن تا ۸ سال فاصله سنی و بعد از ۳۰ سالگی از تقریبا هم سن تا ۱۱ سال بزرگ‌تر بودن پسر توصیه می‌شود.
   البته در صورتی که دو طرف به بلوغ لازم برای ازدواج رسیده باشند، شخصیت‌های سالم و همخوان داشته باشند و تطابق سایر عوامل ذکر شده، تا حداکثر ۲ سال بزرگ‌تر بودن دختر از پسر هم در این شرایط می‌‌‌تواند قابل‌قبول باشد. البته این گفته، به این معنا نیست اگر دختری ۵ سال بزرگ‌تر از پسر باشد، قطعا دچار مشکل خواهند شد چون این قضیه بیشتر برای سنین زیر ۴۰ سال مطرح است. ثانیا، فقط می‌‌توان از لحاظ آماری با نگرانی بیشتر به این قضیه نگاه کرد و هیچ قطعیتی وجود ندارد (هرچند که توصیه نمی‌‌شود). از سوی دیگر، هماهنگی سایر عوامل به شدت می‌‌تواند اثر این تفاوت سنی را کمرنگ کند. باید اشاره کرد که یک نکته بسیار مهم، توجه به سن عقلی است نه سن تقویمی‌‌ و شناسنامه‌ای، چون مثلا ممکن است یک مرد ۳۰ ساله به اندازه یک مرد ۴۰ ساله بفهمد یا برعکس مهارت زندگی اواندازه یک جوان ۲۰ ساله باشد بنابراین به جز تفاوت سنی، باید حتما تفاوت سن عقلی با سن تقویمی‌‌ را هم در نظر گرفت.

   توجه داشته باشید در صورت بزرگ‌تر بودن زن، آسیب‌هایی که ممکن است بروز کنند عبارتند از:

   ۱- جابجایی یا تغییر نقش از همسری به «والد- فرزند» یا «معلم- شاگرد». یعنی زن با سن بالاتر از مرد چون خود را پخته‌تر، باتجربه‌تر و عاقل‌تر از مرد کم‌سن و سال می‌‌‌داند (که می‌‌تواند نگاه درستی هم باشد) در طول زمان با تغییر نگاه همسری به نگاه مادری، شروع به نصیحت، اندرز، سرزنش و آموزش شوهر خود می‌کند و در عین حال ممکن است یکی از این اتفاق‌ها بیفتد: گاهی زن دچار خستگی، درماندگی و استیصال می‌‌شود چون شوهر در حال مبارزه و حل مشکلاتی است که زن آن را قبل‌تر به نوعی تجربه کرده و برخی رفتارها، ناپختگی‌ها و حتی خطرکردن‌های معقول مرد برایش جذاب نیست و حتی او را به نوعی بی‌مسئولیت تصور می‌‌کند. در برخی موارد، مرد برای حفظ اقتدار مردانه، شروع به مقابله و ایستادگی در مقابل همسرش می‌کند طوری که حتی شاید نظرهای پخته و منطقی او را هم نپذیرد و محیط پرتنشی ایجاد کند. برخی زنان هم در ازدواج دنبال تکیه‌گاه مطمئن و عاقلی هستند که احتمالا نمی‌‌توانند این حس را از همسری که تصور می‌‌کنند ناپخته است، بگیرند.

   ۲- اگر ازدواج بر مبنای توان اقتصادی زن انجام شده باشد، چند حالت ممکن است پیش بیایید؛ زن احساس عشق واقعی از مرد نگیرد، زن به خاطر مسئولیت امور مالی، دچار فرسودگی جسمی‌‌ و روانی شود و رابطه به تعارض کشیده شود، زن عامل اقتصادی را وسیله‌ای برای حفظ تسلط یا زن‌سالاری قرار دهد که اگر با شخصیت مرد سازگار نباشد، شرایط بحرانی ایجاد خواهدشد. البته بعضی مردها، مخصوصا مردان وابسته یا کسانی که همیشه دنبال مادر حامی‌‌ یا فرد حامی‌‌ در زندگی خود بوده‌اند یا از لحاظ مالی وضعیت چندان مطلوبی ندارند و به دنبال برآورده شدن آرزوهایشان هستند، این وضعیت را احتمالا با رضایت می‌پذیرند.

   ۳- اگر ازدواج با تصور تغییر کردن و خود را وفق دادن انجام شده باشد؛ این اشتباه رایج وجود دارد که افراد، مخصوصا خانم‌ها فکر می‌‌کنند با تزریق عشق و محبت و علاقه می‌‌‌توانند طرف مقابل را تغییر دهند که به‌هیچ‌وجه درست نیست. در بیشتر موارد این رفتار باعث بروز تغییرات ماندگار و نهادینه در طرف مقابل نمی‌‌‌شود. از طرفی، دور شدن از خود واقعی و خود را مطلوب دیگری کردن، بالاخره به‌تدریج باعث نارضایتی از خود می‌شود و کم‌کم تنش و بحران با بازگشت به خود واقعی ایجاد خواهد شد.

   ۴- اگر ازدواج بر پایه عشق و دوستی بنا شده باشد، باز هم نمی‌‌شود روی آن حساب باز کرد چون عشق در طول زمان تمایل بیشتر به کمرنگ‌تر شدن به دلیل شناخت بیشتر از هم و دیدن تفاوت‌ها دارد. علاوه بر این، عشق هیچ سیر ثابت و مشخصی ندارد و می‌‌تواند در طول زمان نوسان داشته باشد. از طرفی، عشق برای زندگی لازم است ولی کافی نیست و باید عوامل دیگر هم تا حد ممکن هماهنگ باشند.

   ۵- اگر ازدواج با اجبار یکی از دوطرف، مخصوصا مرد باشد و خانواده رضایت نداشته باشد، به‌خصوص اگر مرد از استقلال مالی و فکری برخوردار نباشد، آثار منفی آن می‌‌تواند به‌دلیل از دست دادن حمایت‌های خانواده یا نگاه منفی همیشگی خانواده به عروس، تا مدت‌ها بر خانواده تاثیر داشته باشد.

   ۶- امکان دارد در صورتی که زن از مرد بزرگ‌تر باشد، در آینده در مورد مسائل جنسی و زناشویی دچار مشکلاتی با همسرش شود هرچند که این هم باز به دو طرف بستگی دارد.

   مشورت کنید، خوب فکر کنید

   اگر بلوغ ازدواج و شخصیت‌های همخوان و سالم وجود داشته باشد و سایر عوامل هم متناسب باشند و باوجود تفاوت سنی و بزرگ‌تر بودن سن تقویمی‌‌ دختر، سطح سن عقلی پسر و دختر متعارف و متناسب باشد، تفاوت سنی و بزرگ‌تر بودن زن نمی‌‌‌تواند آثار منفی پررنگی در زندگی داشته باشد. نکته مهم این است که درصد اندکی از افراد به بلوغ ازدواج می‌‌‌رسند و تعریف شخصیت و همخوانی آن، کاملا تخصصی است و باید به‌وسیله مشاور حرفه‌ای بررسی شود. از سوی دیگر، خیلی از تناسب‌ها می‌‌تواند در آینده با تغییر سلایق و نگرش افراد در دچار تغییرات بنیادی شوند. نکته بسیار مهم دیگر اینکه در صورت نگرش منفی خانواده پسر(که معمولا همینطور هم هست و با اجبار پسر ازدواج انجام می‌شود) تبعات منفی چنین ازدواجی تقریبا همیشگی خواهد بود.

   اگر مردد یا حساس باشید…

   نگرش زوج مخصوصا مرد در این خصوص اهمیت بسزایی دارد. اگر پسری از همان اول با شک و تردید در مورد بزرگ‌تر بودن خانمش بیندیشد، آمادگی دارد که بعدا با دخالت یا کنایه یا سرزنش یا حرف و حدیث یا دخالت مستقیم و غیرمستقیم اطرافیان، به هم بریزد. اگر هم دچار تعارض‌های طبیعی زناشویی با همسر هم شود، احتمالا آنها را بزرگ‌نمایی می‌کند و سایر تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی هم برایش پررنگ‌تر می‌شود و این مساله را مرتب به رخ همسرش می‌کشد. گاهی هم مرد به‌‌ علت فرسودگی جسمی‌‌ و جنسی زودرس زن، مخصوصا در یائسگی، احساس ضرر می‌کند. البته اگر پسری نگاه مثبتی به این قضیه داشته باشد، شاید به سادگی از کنار این مساله بگذرد. همچنین دختری که به این مساله (بالاتر بودن سن زیاد خودش) حساس باشد، یا حساسش کرده‌ باشد، بعدا هر مساله‌ای در رابطه‌اش را به خودش و سن بالاترش نسبت می‌‌‌دهد.

   پاسخ دادن
 5. سوسن
  سوسن میگه:

  سلام
  من ۶ ساله که با پسری دوستم إز دوم دبیرستان، این شخص منو به بهترین چیزا رسوند، و بسیار باعث موفقیتم شد تا حدی که من دانشگاه پزشکی قبول شدم نمیگم خانوادم بی تأثیر بوده اما ایشون بسیار مشوق واقعی خوبی واسه ی من بوده و هیچوقت بد منو نخواسته، فقط بهم خیانت کرده و زمانی که فهمیدم خودشو به هر کاری زِد تا ببخشم، و البته منو اون تو یک شهر نبودیم واسه همینم خیانت کرده چون من هیچوقت نبودم پیشش حتی واسه یه ساعت بیرون رفتن
  پارسال. اومد خواستگاریم بابام کلی عصبی شد اصلا اجازه نداد وارد خونه بشن گفت باید یک کاره درست و حسابی داشته باشه که بیچاره کلی سختی کشید تا تونست ظرف یک سال یه کلی فروشی بزنه و کلی موفق شه حالا امسال دوباره اومده خاستگاریم که بایام با کلی حرف مادرم و خودم اجازه ورود به خونه رو بهشون داد حتی خیلی أم خوب برخورد کرد تا حدی که گفت برین یک سال دیگه بیاین ازدواج کنین
  اما وقتی رفتن دوباره ناراحته و میگه من خیلی بهترم هم أز لحاظ قیافه هم کار
  میگه موقعیت های خیلی بهتری دارم چون پزشکی میخونم
  رأست مبگه من خودم میدونم که خیلی بهتر إز ایشون واسم هست
  اما من عاشقشم و مطمئنم اونم عاشقمه ، میشه واقعا إز عشق گذشت؟
  و اینکه اون منو کمک کرد به اینجا رسیدم حالا که رسیدم میشه نادیده بگیرمش؟
  خواهش میکنم کمکم کنین من نمیدونم چیکار کنم اخه من هم عاشق پدرمم هم اون اقا نمیخوام هیچکدومشون یه ثانیه غصه بخورن

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   دوست عزیز اتفاقا این پسر بهتر تونسته شرایط و آنالیز کنه و اینکه پدرتون گفته بریدتا یک سال دیگه میدونه در آینده با چه مشکلاتی میتونید مواجه بشید
   اینکه ایشون شمارو تشوریق کرده توجیحی نمیشه و شما باید در این زمان فقط و فقط به تحصیلتون توجه کنید و گرنه تمام زحماتتون بر باد خواهد رفت
   ایشون اگر در آینده با مشکل مالی مواجه باشه خود شما یکی از مدعیان خواهید بود و سرزنشش میکنید پس از احساسی برخورد کردن خوداری کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ دادن
   • سوسن
    سوسن میگه:

    درسته
    ولی اون کاملا مشوق درسیه منم هست من مطمئنم کنار اون هیچوقت إز تحصیلم عقب نمی افتم چه بسا اگه نباشه دیگه انگیزه ای ندارم
    از لحاظ مالی أم جایگاه خوبی داره
    فقط پزشک نیست و خانواده ی خیلی سطح بالا نداره
    پدر من بیشتر مشکلش اینکه به دیگران چی بگه ، هی میگه بقیه میگن دخترم همه خاستگارتشو رد کرد که تهش با کسی ازدواج کنه که حالا درسته وضع مالیش بد نیست اما موقعیت احتماعی خوبی نداره
    من مشکلم اینکه درسته من در اینده جایگاه خوبی دارم اما نباید واسه أین جایگاه کسی و که خیلی دوسش دارمو نادیده بگیرم که
    تازه اون خودش منو إز منجلاب کثافت به اینجا رسوند
    اَی کاش روزگار من أین نمیشد

    پاسخ دادن
    • مشاور
     مشاور میگه:

     با سلام
     دوست عزیز شرایط شما قابل درکه و خب قرا ر نیست بخواهید روی خواستگارها ارزش گذاری کنید و نگران این باشید که در اینده چه طوری قضیه را مطرح کنید .و مثلا مجبور باشید با فردی ازدواج کنید که از نظر دیگران مقبول باشد به هر حال باید شما در زندگی احساس رضایت داشته باشید نه نگران حرف مردم بودن ولی با همه این شرایط با ید توجه به تفاوت ها و ..داشته باشید .هر چند ایشون به شما کمک کرده باشند و بدون در کنار ایشون باعث ارامش خاطر باشد و در درس هاتون پیشرفت داشته باشید ولی باید واقع بین باشید و همه جوانب امر را در نظر بگیرید .زندگی با سختی هایی همراه خواهد بود که توانایی امرار معاش اهمیت پیدا می کند .و شاید امروزه شما توجهی نداشته باشید .دوست داشتن رو بررسی کنید چقدر منطقی و چقدر صرف احساسات است امیدوارم خوشبخت باشید و تصمیم درستی بگیرید

     پاسخ دادن
 6. setare
  setare میگه:

  سلام من یه خواستگار دارم که پسر عمم هستش ایشون تمام شرایطش خوبه و من احساس میکنم میتونم به او علاقه منند بشم ولی به چیزی که فکر میکنم و عذابم میده اینه که دختری هستم که به عشقم محبت زیاد میکنم و دوست دارم به همون اندازه بهم محبت کنه و از این لحاظ نمیدونم بعد از ازدواجمون ایشون نسبت به من اینجوری میشه یا نه؟ چون اون منو ایده ال میدونه ولی نمیدونم به من علاقه داره یا نه و اول خانواده منو انتخاب کردن و بعد خودش.

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   این بحثی که شما دارید در مورد ایشون و تمایل دارید که به اندازه ای که شما محبت می کنید ایشون هم محبت داشته باشند .خوب یک مساله طبیعی است که برای همه خانم ها اهیمت ویزه ای دارد .خب به هر حال در رفتار هر فردی نوع عاطفه و محبت مشخص است اینکه چه تیپ شخصیتی هستند چقدر به شما تمایل دارند و شما انتخاب خود ایشون هم بوید یا خیر اهمیت دارد .به هر حال پسر عمه شما هستند قطعا از کودیک با اخلاق و رفتارشون اشنا هستید و فردی که با محبت باشد در درجه اول با مادر و خانواده خودش روابط صمیمی خواهد داشت .و این مساله کاملا مشخص است .پس جای نگرانی وجودندارد .فقط توجه داشته باشید که بهتره برای شناحت بیشتر اشنا شدن با خلق و خو و ویژگی های رفتاری یکدیگر بهتره جلساتی را داشته باشید .و کاملا در مورد انتظارات و ملاک های هم صحبت کنید و خوب قبل از ازدواج مسائل را روشن و شفاف مشخص کنید .که بعدا مساله ای در بین نباشد ضمن اینکه یک سری مسائل هم غیر قابل پیش بینی است و نمی شود از حالا راجب ان صحبت کرد .و حتی پیش بینی داشت و باید درصدی از انعطاف را هر دو نفر داشته باشید .امیدوارم خوشبخت باشید .

   پاسخ دادن
 7. حسین
  حسین میگه:

  سلام من یه دو.ست دختردارم یه چند ماهیه باهم دوستیم خیلی دوسش دارم می خوام بدونم این عشق هوس یا عشق من ۱۹ سالماون ۱۶ سال در مورد خانوادمون حرف میزنیم و اینده قوربون صدقه هم زیاد میریم تا حالا باش در مورد رابطه جنسی صحبت نکردم دلم نمیخوام تا موقعی که نگرفتمش صحبت کنم هر شب توفکرشم واسه هم هدیه می خریم جشن تولد واینا می خوام بدونم عشق یا هوس

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   سلام .دوست عزیز این سوال پاسخ داده شده و شاید بهترین ملاک حس خود شما باشد احترامی که برای او قائلید حاضرر نیستید سو استفاده جنسی اتفاق بیفتد و حواستان به او هست .اینها همه اهمیت دارند .و اینکه تمایل واقعا برای ازدواج باشد نه اینکه هر لحظه که با او هستید دوست داشته باشید به نحوی به سمت گفت و گوهایی جنسی او را سوق دهید .در هر حال عشق همراه با تعهد و مسئولیت پذیری در طرف مقابل است ولی در مورد هوس این صادق نیست .

   پاسخ دادن
 8. حسین
  حسین میگه:

  سلام من یه دو.ست دخترم الا یه چند وقتیه باهم د.ستیم من خیلی میخوامش بهش وابسته شدم عاشقشم ولی نمیدونم عشق یا هوس من۱۹ سالمانم منو میخواد تا حالا در مورد رابطه جنسی صحبت نکردم و خلیلی دوس دارم پیشم باشه همیشه بهش فکر میکنم مثلن الان کجاست داره چیکار میکنه مواظب خودش هست یانه میخوام بدونم اینا عشق یا هوس

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام فرق بین عشق و هوس این است که اگر هوس باشد قطعا پیشنهاد ازدواج مطرح نیست با خانواده مطرح نمی کنید و می خواهید رابطه مخفی باشد و اینکه بیشتر به جذابیت های جنسی طرف مقابل تا اخلاق و صفات مثبت دقت دارید و در نهایت به دنبال فرصتی برای ارضای نیاز جنسی هستید دروغ می گویید و شرایط را غیر واقع بینانه در نظر می گیرید .و مدام تلاش دارد در هر فرصتی راجب مسائل نسی صرف صحبت کند حواسش به نیازهای روانی طرف مقابل نیست جنبه حمایت گری ضعیفی دارد .و مدام دنبال پنهان کردن اشنایی و دوست داشتن است در هر حال اگر این موارد وجود دارد قطعا هوس زودگذر است و اگر غیر از این است خوب واقعا تمایلی است که وجود دارد امیدوارم خوشبخت باشید.

   پاسخ دادن
 9. حسین
  حسین میگه:

  سلام من یه دو.ست دخترم الا یه چند وقتیه باهم د.ستیم من خیلی میخوامش بهش وابسته شدم عاشقشم ولی نمیدونم عشق یا هوس من۱۹ سالمانم منو میخواد تا حالا در مورد رابطه جنسی صحبت نکردم و خلیلی دوس دارم پیشم باشه همیشه بهش فکر میکنم مثلن الان کجاست داره چیکار میکنه مواظب خودش هست یانه میخوام بدونم اینا عشق یا هوس

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   جاذبه‌ی جسمانی، گاهی اوقات، می‌تواند پرده از چهره‌ی احساس مشترک بردارد تا بفهمیم آن‌چه تاکنون عشق می‌انگاشته‌ایم در واقع چیزی جز هوس نبوده است. کاملا چشم پوشیدن از تمام نشانه‌های هشدار دهنده و نادیده گرفتن آنها – مبنی بر این‌که دو نفر برای هم ساخته نشده‌اند- امری چندان غیرعادی نیست؛ چون بدنِ آنها را سراسر هورمون‌های داغ و سوزان گرفته است. پس این ۱۰ نشانه را بخوانید تا پی‌ببرید تفاوت میان عشق حقیقی و ماندگار با هوس زودگذر در چیست.

   ۱. شما هیچ‌وقت با هم درباره‌ی زندگی واقعی صحبت نمی‌کنید

   صحبت کردن درباره‌ی آینده و مشکلات زندگی واقعی بخشی از یک رابطه‌ی معنا‌دار است. اگر فقط پای افکار هوس‌آلود در میان باشد، آن‌وقت بسیار محتمل است که نخواهید دنیای واقعی را در هوای نفس‌تان دخالت دهید؛ در نتیجه هر دوی شما از موضوعات معنا‌دار برای گفت‌وگو پرهیز خواهید کرد.

   ۲. پاک دیوانه‌ی زیبایی حیرت‌انگیزش شده‌اید

   اگر تمام آن‌چه فکرتان را مشغول کرده است اندام متناسب و ظاهر دلفریب و حیرت‌انگیز او باشد، ممکن است بعضی از مهم‌ترین جنبه‌های شخصیتی‌اش را نادیده بگیرید. قطعا در یک رابطه‌ی ماندگار چیزهای بیش‌تر و مهم‌تری از ظواهر وجود دارد، پس کمی عمیق‌تر پیش بروید و ببینید چه در می‌یابید.

   ۳. هیچ وقتِ مفیدی را با هم نمی‌گذرانید

   تفاوت میان عشق و هوس در چیست؟‌ خیلی راحت می‌شود تحریک شدن را با عشق اشتباه گرفت. شاید در این برهه حرف‌زدن نوعی کسالت و وقت تلف کردن به‌نظر برسد، ولی اگر با هم حرف نزنید پس از چه راه دیگری می‌توانید نسبت به یک‌دیگر شناخت پیدا کنید؟

   ۴. تمام دلواپسی‌ها، ترس‌ها و نگرانی‌های‌تان را سرکوب می‌کنید

   احتمالا به چند نکته درباره‌ی او پی برده‌اید که باعث شده باشد فکر کنید این آن شخصی نیست که می‌خواهید، ولی سریعا آن افکار را پس می‌زنید تا لحظه‌ی شما را خراب نکند. این هوس است که بر ذهن‌تان فائق آمده است، ولی، نهایتا، مجبور خواهید شد به تمام آن نگرانی‌ها و ترس‌هایی که نسبت به او دارید توجه کنید.

   ۵. دیگر هیچ مشکل یا راز خصوصی را با هم در میان نمی‌گذارید

   در یک رابطه‌ی معنادار دوستی هم‌سطح شور و هیجان قرار می‌گیرد، پس اگر برای در میان گذاشتن مشکل یا راز خود آمادگی ندارید، این یعنی او برای‌تان صرفا حکم یک عاشق را دارد و نه شریک واقعی زندگی.

   ۶. برای هیچ‌کس دیگری وقت ندارید

   اگر هوس‌تان نسبت به کسی تا مرز علاقمندی افراطی و جنون پیش رفت، پس بدانید رابطه‌ی‌تان سالم نیست. آیا او را به دوستان و خانواده‌ی‌تان معرفی کرده‌اید؟ اگر نکرده‌اید، پس دلیل‌اش این است: تنها مکانی که می‌خواهید با او باشد داخل اتاق‌خواب است.

   ۷. بعد از نزدیکی دور و بر هم نمی‌پلکید

   یکی از شاخصه‌هایی که نشان می‌دهد در یک رابطه هوس از عشق مهم‌تر شده است، اتفاقی است که صبح روز بعد می‌افتد. آیا طرف می‌گوید: «بسیار ممنون‌ام، بار بعد می‌بینم‌ات» یا دست‌کم صبحانه را با شما می‌خورد؟

   ۸. به نظر می‌رسد تمام گفت‌وگوهای‌تان اشاره‌ها و کنایاتی عشوه‌گرانه و هوس‌انگیز است

   آیا تجربه‌ی اتاق‌خواب تنها چیزی است که از آن حرف می‌زنید؟ اگر تک تک گفت‌وگوهایی که دارید به عشوه‌گری و مباحث جسمانی ختم می‌شود، پس این هوس است و نه عشق. عشق‌ورزی بی‌نظیر و نزدیکی مهم است، ولی نباید محور تمام گفت‌وگوها باشند و قطعا تنها اساس یک رابطه‌ی معنادار واقعی نیستند.

   ۹. از شیوه‌ی رفتارتان احساس گناه می‌کنید

   خیلی محتمل است، وقتی او کنارتان نیست، احساس خوش‌آیندی نسبت به خودتان نداشته باشید چون در اعماق قلب‌تان می‌دانید که احساس‌تان حقیقی نیست. به ندای قلب‌تان گوش کنید و نگذارید هوس بر زندگی‌تان حکمرانی کند.

   ۱۰. هیچ‌وقت باهم جایی نمی‌روید

   تفاوت میان عشق و هوس در چیست؟ عشق یعنی شریک شدن هرچیزی با هم؛ که شامل رفتن به جاهای مختلف و دیدار آدم‌ها هم می‌شود. اگر به‌نظر می‌رسد کانون رابطه‌ی‌تان اتاق‌خواب است و نقطه‌ی برجسته‌ی تمام قرارهای‌تان همان جا است، پس یقینن پای چیز دیگری در میان است که شما به آن توجه ندارید موفق باشید

   پاسخ دادن
 10. محمد
  محمد میگه:

  سلام من الان دوماه با یه یه دختر دوست شدم می خوام بدونم عشق یا هوس دوسش دارم خیلی اونم دوسم داره تو حرفام باهم دلش میخواد پیشم باشه تو بغلم باشم زیاد قوربون صدقه میره منم همینجوری دلم میخواد بوش کنم بوسش کنم و تا حالادر مورد رابطه جنسی صحبت نکردم باش موقعی باش صحبت میکنم دلم می خواد پیشم باشه در مورد ایندمون حرف میزنیم میخوام باش ازدواج کنم می خوام بدون عشق یا هوس

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام وقتی هوس است که هر وقت می بینیدش به جای اخلاق و یا فتار دوست داشتنی و مورد قبول شما مدام ذهنتون درگیر مسائل جنسی و حسی باشد و ارزیابی که از اندام او دارید برایتان لذت بخش باشد در این حالت هوس است و احساس و کاملا زودگذر و غیر قابل اعتماد و شاید بعد از رفع هیجانات و رابطه جنسی کاملا از بین برود .و به هر حال بهتر وقتی فردی برای ازدواج قرار ایت ارزیابی شود دقت کنید که از او چه می خواهید انتظارات معقول یکدیگر چیست ؟و در هر حال بهتره منطقی تر تصمیم بگیرید .موفق باشید

   پاسخ دادن
 11. ...😊
  ...😊 میگه:

  سلام خوب هستین من دختری ۱۶ ساله از اهواز پسر عمومو دوست دارم ونمیدونم دوسم داره یانه چکار کنم که بفهمه دوسش دارم بقیر از اینکه بش بگم

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام .به نظرتون داشتن داشتن علاقه یک طرفه درست است ان هم شما که ۱۶ ساله هستید و در اوج هیجان ها هستید .و خب شاید طبیعی به نظر برسد که انقدر شیفته فردی شوید و دنبال راهکاد ولی به چند نکته توجه کنید اینکه شما چند سال دیگر این ملاک ها را برای ازدواج نخواهید داشت له دلیل پختگی عقلی .داشتن عشق یک طرفه برای فرد بحران ساز است .و اگر بسته به شرایط فرهنگی به فرض توجه مقابل بعد از مطرح کردن شما تمایلی نشان نداد چه ؟این طور با مشکل مواجه خواهید شد .بهتره در این سن به موارد مهمی غیر از ایجاد علاقه توجه کنید و صرفا احساسی قضاوت نکنید امیدوارم خوشبخت باشید

   پاسخ دادن
 12. فتانه
  فتانه میگه:

  سلام .پسر داییم چند وقتیه اومده خواستگاریم اما من هیچ علاقه ای بهش ندارم و نمیدونم آیا این علاقه بعد از ازدواج به وجود میاد یا نه بدجوری دو دلم از لحاظ اخلاقی و ایمانی پسر خوبیه ولی ظاهرش چندان دلچسب من نیست فقط میخوام بدونم آیا علاقه بعد ا به وجود میاد؟؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام داشنم ظاهر مناسب برای هر فردی نسبی است و هر فردی ظاهری را قبول می کند که بستگی به شرایط خودش دارد .ولی باید ظاهر به دل بنشیند چون به هر حال این مساله بعدا در رضایت زناشویی نقش مهمی را ایفا می کند .و باید به ان توجه کافی شود .اگر هم می توانید زمان بگذارید گاهی اوقات فردی در ابتدا ممکن است دلخواه شما به عنوان خانم نباشد ولی بعدا با چند جلسه صحبت واقعا شیفته ی او شوید چون خانم خها از طریق شنوایی بیشتر عاشق می شوند .همیشه برای پاسخ منفی دادن زمان خواهید داشت پس تلاش کنید که با هر فردی طوری جوانب را در نظر بگیرید و شرایط را بسنجید که اگر پاسخ منفی دادید فایل این فرد در ذهن شما به صورت منطقی بسته شده باشد و بعدا از تصمیمی که گرفتید پشیمان نباشید .امیدوارم خوشبخت باشد و سعی کنید همه شرایط رو در نظر بگیرید و در ابتدا به خاطر ظاهر فردی رو رد نکنید ولی اگر با چند جلسه صحبت باز حس جلسه اول را داشتید و ظاهر فرد را نپسنیدید دیگر ادامه ندهید چون دچار مشکل خواهید شد .موفق باشید

   پاسخ دادن
 13. shayan22
  shayan22 میگه:

  سلام بنده ساکن تهران هستم ۲۲ سالمه وقتی ۱۷ سالم بود فهمیدم دختر فامیلمون منو دوس داره ولی من اونو نخواستم .پارسال عقد کرد ولی چند ماه بعد جدا اخیرا بهم گفته به خاطر من از نامزدش جدا شده و خیلی به من علاقه داره حتی گفته که یا با من ازدواح میکنه یا خودشو میکشه.از نظر ظاهری و اجتماعی در یک سطحیم واقعا تعحب میکنم چرا اینقدر ازم خوشش اومده.منم میدونم که مهمترین عامل خوشبختی عشقته ولی بابام که دایی دختره میشه شدیدا مخالفه و میگه دختری که شروع کننده رابطه باشه به درد زندگی نمیخوره؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام در مورد استدلال ایشون و اینکه چرا این حرف رو زدن نمی شود قضاوت کرد و لی خب پدر شما قطعا تربشون از شما بیشتر است و نگران زندگی و اینده شما هستند .از طرفی اون خانم ازدواج ناموفقی داشتند که شاید این برای خانواده شما و حتی شما پذیرفته شده نباشد .البته شاید پدر شما دلیلی دیگر هم داشته باشد که به این نحو بازگو شده است در هر صورت اگر حمایت خانواده ها برای شما اهمیت دارد باید بدانید این مساله و صورت گرفتنش مشکل ساز است وضمن اینکه وقتی دختر خانمی انقدر هیجانی با مساله ای برخورد می کند که یا تو یا هیچکس خیلی شرایط جالبی نخواهد بود با توجه به اینکه تجربه ناموفقی داشتند باید کمی معقولانه تر عمل کنند .و این احساسی تصمیم گرفتن ممکنه دوباره برای ایشون با شکست مواجه شود .در هر حال تصممی گیرنده نهایی خود شما هستید و شاید بهتر باشد ایشون رو متوجه شرایطتتون و مخالفت خانواده کنید که ذهنیت سازی اتفاق نیفتند البته اگر شما به اندازه ایشون تمایل و گرایشی ندارید .موفق باشید

   پاسخ دادن
 14. ناشناس
  ناشناس میگه:

  واسم سوال هست که آیا همه ی آدم هایی که ازدواج میکنن ابتدا عاشق می شون ؟ نمیدونم چه درجه ای از دوست داشتن برای ازدواج کافی هست.مثلا اگر طرف از هر نظر منطقی باشه از یک تا صد چه میزان باید یک نفر رو دوست داشت که بشه باهاش ازدواج کرد؟ چقدر عاشق بودن در ازدواج موثر هست؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   پاسخ سوال اولتون منفیه چون اتفاقا عشقی که بعد از ازدواج ایجاد شود پایدار تر است .قبل از ازدواج اسمش عشق به اون معنی نیست بلکه بحث به دل نشستن و تفاهم است اینکه فردی با همه منطق به این نتیجه برسد که طرف مقابل مناسب اوست می تواند او را برای یک عمر زندگی بپذیرد و می تواند او را قبول کند .و اینکه این عشق به خاطر ویژگی های مثبت و منفی فردی در کنار هم در طرف مقابل ایجاد شود و افراد صادقانه و غیر مشروط یکدیگر رو بپذیرند و نخواهند یکدیگر رو تغییر بدهند نقش اساسی و مهمی دارد .امیدوارم مسائل رو درصدی حساب نکنید و از فرد به فرد یگر و شرایط اشنایی و فرهنگ و عقیده تفاوت وجود دارد .مهم دلبستگی به طر ف مقابل است و حس اشتراک که افراد را به سمت هم جذب می کند .امیدوارم خوشبخت باشید و طبق جمله معروف با عق تصمیم بگیرد و با عشق زندگی کنید .دید منطقی اولیه کمک می کند راحت بگذریم و اصراری به شدن ها نداشته باشیم تاوقتی اطمینانی از تصمیم خود نداریم .موفق باشید.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۹۰
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 15. یلدا
  یلدا میگه:

  بابام ازمشهدیه بدش نمیومد اشتباه تایپی شد بالا!!ولی میگه اگه قسمت باشه زبون مابسته میشه ولی اینطوری نیس ماهرروزنگرانیمون زیادمیشه پس قسمت نیستش.من سوالات زیادی ذهنمه اینکه واقعازبون آدم بسته میشه ونمیتونه مخالفت کنه چون ازخیلیاشنیدم اینطوری شده واینکه پدرمادرم خودشون با نداری وسن کم ازدواج کردن ولی هنوزم که هنوزه عاشق همن بعدازدواج بابام خیلی سختیاومشکلاتوبه جون خریده ومامانمم همه جوره پشتش وایساده الان اگه کوچکترین اختلافیم پیش بیادبابامیگه یاداونروزامیفتم که پشتم وایسادی پشیمون میشم ومیام معذرت خواهی منم همچنین زندگیومیخوام ولی بابا میگه الان باشرایط الان زمانه نمیشه باید استقلال مالیت اون حدی باشه که نیازتونوبرطرف کنه آخه حداقل

  پاسخ دادن
 16. یلدا
  یلدا میگه:

  مشاوراوخانواده و اطراف دومیو تاییدمیکنن و وقتی به خانوادم گفتم پسروامتحانش کردم جواب داد و…گفتن ایناتومجردی پیش میاد بازم تونمیتونی زودقضاوت کنی اون یکی خوب بود این یکی بد من حتی انقدتو۲راهی بودم استخاره هم کردم!مشهدی خوب ولی دومی بداومد نمیدونم چیکارکنم بامشهدی که باباکلامخالفه خانواده اونم زیادراضی نیستن بیاد این طرف بمونه ولی بخاطراصرارپسرشون کوتاه میان

  پاسخ دادن
 17. یلدا
  یلدا میگه:

  اینم اضافه کنم ازطرفی دلمم برا مشهدیه میسوزه یکم چون واقعاهرروزداره تلاش میکنه واین برام باارزشه ولی متاسفانه شغل ثابتی تاالان نداشته مدام شغل عوض کرده وپس اندازشون کمه خانوادشونم پرجمعیتن ومن میترسم واقعا این مشکل بزرگیه به قول بابام که بیاداین طرف شغل پیدا کنه و….

  پاسخ دادن
 18. یلدا
  یلدا میگه:

  سلام خسته نباشید من ۲۱سالمه وحدود۱سالی هس باپسری ازطریق چت آشناشدم ارتباط احساسی نداشتیم تاالان به هیچ وجه حتی اسم کوچیک همم نگفتیم ینی تااین حد رسمی بوده!چون هیچ کدوم به دوستی وروابط احساسی قبل ازدواج معتقدنیستیم ازخیلی لحاظ شباهت داریم به هم واینکه بعد۲ماه ازنزدیک همودیدیم بعدشم زنگ زدن براخواستگاری امابازهم مخالفت کردچون ایشون مشهدهستن ومن شهری درآذربایجان شرقی ولی شدیدبه مشهدعلاقه داشتم ودارم واسه همون میخواستم طرفم اهل اونجاباشه به هرحال ما بعدمخالفت پدرم بازهم ارتباطمونو ادامه دادیم وخانواده هم اطلاع داشتن ادامه میدیم هربارمخالفت میکردن من ناراحت میشدم میگفتم چرااجازه نمیدین ازنزدیک باهم صحبت کنیم اونوخ تصمیم نهاییوبگیریم آقاپسرمدام منودلداری میداد که صبرکن من همه تلاشمومیکنم یه بازتصمیم گرفتم برم پیش مشاور اونم حرف منوتاییدکردکه بهتره بیادازنزدیک حرف بزنیم با بابامم حرف زد یه روز راضی یه روزناراضی خلاصه بعد۱سال بعد عید امسال یه راضی شد بیاد اومدوازنزدیک صحبت کردیم میگف پسرساده ودرستی بنظرمیاد خلاصه بدش میومدولی درست همون روز یه خواستگاردیگه که ازآشناهامون زنگ زدن این یکی روهم ازبچگی میشناختم همه شرایطشم خوبه به دلمم میشینه ولی اون یکی مشکل بزرگش اینه که این طرف شغلی نداره وبایدبیادپیداکنه اونم پیدابشه نشه بتونه بمونه نمونه منم که بابام اجازه نمیده برم مشهد!ولی این آقا خیلی به مشخصات آدمی که تورویاهام بود نمیخواستم شباهت داره والبته بعددیدن ازنزدیک میگه علاقم خیلی بیشتر شده چون ازحیاونجابتم خیلی بیشترخوشش اومده وخلاصه دست بردارنیس ومیگه ۲ماه میاداینجاکارمیکنه بابام بره بررسی کنه کارشو ولی بابااصلازیربارنمیره میگه تواین۲ماه بلایی سرت اومدمن چکارکنم و….ازاون طرفم اون یکی خواستگارمو ولی همه تاییدمیکنن من میدونم خودش منوانتخاب کرده ولی میگن مامانش !!من دوسدارم خود طرف انتخاب کنه واینکه واسه رسیدن به کسی که دوسش داره خیلی تلاش کنه قدرشوبیشترمیدونه ولی اینا فقط چن بارزنگ زدن واسه خواستگاری کردن البته اینم گفتن که تاهروقت که بگین منتظرمی مونیم همه شرایطش خوبه وقرارهس همین روزابیان خواستگاری من بااینکه ته دلم خوشحالم ولی از۱طرفم میگم من ازاول دوس داشتم طرفم مشهدی باشه،خیلی برام تلاش کنه،علاقه وعشقشم زیاد باشه که اولی اینارو یه جورایی ثابت کرده واینکه بادختردیگه ای ارتباط نداشته باشه چندبارامتحانش کردم ولی جواب کسی دیگه رونمیده ولی اون یکی اشنامون تواینیستاپیداش کردم جوابمودادوحتی ازم آدرس خونه میخواست!!البته شایدم فهمیده منم خواسته خودم اعتراف کنم نمیدونم!خونوادشم خیلی خوبن بایدازنزدیک باخودش صحبت کنم فقط یکم این فکرادرگیرم میکنه ببخشیدطولانی شد ولی لازم دونستم کامل توضیح بدم ممنون میشم زودمنوراهنمایی کنین چون این هفته خواستگاریه!

  پاسخ دادن
 19. مصطفی
  مصطفی میگه:

  سلام منم چند وقت پیش بهمین روش سنتی پیش رفتم و دختری بهم معرفی کردند که تو شهرستان زندگی میکرد و منم رفتم خواستگاری تو روز خواستگاری جوری رفتار کردند که گفتم اینا خیلی خوبن بعد از دوهفته صیغه محرمیت خونده شد تا اخلاق همو بشناسیم واقعا هرروز که می گذشت بدتر و بدتر میشد و آخرش هم ازش جدا شدم و خیلی هم پشیمون شدم که سنتی رفتم جلو این برام شد عبرت تا اینبار نفر مو خودم انتخاب کنم ن دیگران چوبشم خوردم شماهام خودتون انتخاب کنید

  پاسخ دادن
 20. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام
  من ۲۸ سالمه و دو سال پیش با دختری آشنا شدم که به نظرم خیلی خوب اومد واقعا هم خوب بود بعد شش ماه باهاش ازدواج کردم و اما بعد یک سال از طریقی متوجه شدم با دوست پسری که قبل من داشته رابطه داشته البته فقط یه بار تو عمرش اینو تجربه کرده بوده و خودشم پشیمون بوده بهش گفتم که فهمیدم ولی بعدش خودم دلم یجوری شده .
  با اینکه خیلی خیلی دوسش دارم و از همه لحاظ بیسته ولی وقتی میخوام باهاش رابطه داشته باشم یا درمورد خیانت و اینجور چیزا صحبتی پیش میاد دلم بد جور داغون میشه .
  میشه منو راهنمایی کنید ببینم چطور میتونم این مشکل و حل کنم یا اینکه طلاق بهترین راه حله؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   خودتون رو جای ایشون بذارید …. چه احساسی دارید ؟ چرا وقتی مردی خیانت میکنه زن باید تحمل کنه و با محبت نظر مرد و جلب کنه
   ولی وقتی زنی یک رابطه ساده داشته بدون هیچ حاشیه ای مرد باید به طلاق دادنش فکر کنه ؟ به این مسایل فکر کنید چون مشکل بین شما بسیار ساده است و هر کسی میتونه در این شرایط قرار بگیره … باید بدونید دوست عزیز اگر محبت و علاقه شما به اندازه کافی نبوده که ایشون به سمت دیگه ای کشیده شده ..پس اول روی رفتار خودتون تمرکز کنید و بعد با ایشون صحبتی قاطع داشته باشید و تمام حدود و خطوط رو برای هم روشن کنید … بعد اگر ایشون و یا شما از این حدود تخطی کردید میتونید در موردش تصمیم گیری کنید

   مطلب زیرو مطالعه کنید :

   خیانت، زیان‌آورترین عمل در یک ارتباط است که نه تنها منجر به صدمه‌های غیرقابل جبران به طرفین می‌شود، بلکه اعتماد و اطمینان کسی که مورد خیانت قرار گرفته شده را نیز نسبت به افراد دیگر از بین خواهد برد. به‌طور معمول نارضایتی از مسائل گوناگون در یک رابطه باعث خیانت می‌شود، ولی در کل…

   خیانت، زیان‌آورترین عمل در یک ارتباط است که نه تنها منجر به صدمه‌های غیرقابل جبران به طرفین می‌شود، بلکه اعتماد و اطمینان کسی که مورد خیانت قرار گرفته شده را نیز نسبت به افراد دیگر از بین خواهد برد. به‌طور معمول نارضایتی از مسائل گوناگون در یک رابطه باعث خیانت می‌شود، ولی در کل هیچ عذری برای این عمل نکوهیده پذیرفته نیست و باید از آن دوری نمود.
   خوشبختانه در جامعه‌ی ما به‌دلیل فرهنگ و آداب و رسوم غنی و اصیل ایرانی، تعداد زنانی که به شوهران خود خیانت می‌کنند، بسیار اندک است. در زیر برخی از دلائل خیانت زنان را می‌خوانید.
   ۱ـ ماجراجوئی و حسادت:
   به‌نظر می‌رسد پست‌ترین دلیل برای انجام خیانت، حس ماجراجوئی و برانگیخته شدن احساس‌ها بر اثر حسادت نسبت به شوهران زنان دیگر می‌باشد. این نوع انگیزه‌ها به طور معمول در زنانی که به نوعی دارای مشکل‌ها و کمبودهای روانی در زندگی می‌باشند، دیده شده و خوشبختانه دارای تعداد بسیار اندک است.
   ۲ـ ارضاء نشدن جنسی:
   مشکل برطرف نشدن نیاز جنسی هم از جمله مواردی است که گاهی توسل به پدیده‌ی نکوهیده‌ی خیانت را در برخی زنان موجب می‌شود. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، بسیاری از مشکل‌ها و کمبودهای جنسی چه در مردان و چه در زنان به‌راحتی قابل درمان می‌باشد.
   ۳ـ پول و وضعیت اقتصادی:
   با کمال تأسف، برخی از زنان به‌دلیل این که شوهر آنها دارای وضعیت مالی خوبی نیست و به مقدار کافی به آنها پول پرداخت نمی‌کند، فقط و فقط به‌خاطر پول (و نه عشق) برآورده شدن نیازهای مادی خود، سمت دیگری کشیده می‌شوند که این بسیار جلوه‌ی زشت و ناپسندی دارد چرا که با کمی همدلی و تلاش می‌توان به‌راحتی به خواسته‌های معقول مادی زندگی دست یافت.
   ۴ـ مورد غفلت واقع شدن:
   او احساس می‌کند کسی که دوست داشت تمام وقت خو را با او بگذراند، اکنون بیشتر وقتش را در محل کار و با همکاران و دوستان خود صرف می‌کند، احسا تنهائی می‌کند چرا که هرگاه همسر خود را می‌طلبد با پاسخ منفی مواجه می‌شود، به‌خاطر آن‌چه که انجام داده، مورد تحسین قرار نمی‌گیرد، احساس کمبود می‌نماید چون شوهرش حتی انتظارهای کوچکش را هم برآورده نمی‌کند.
   ۵ ـ عدم توجه و بی‌اهمیتی توسط شوهر:
   تنها چیزی که می‌توان با اطمینان کامل بیان‌ کرد، این است که همه‌ی زنان، تشنه و عاشق تعریف و تمجید توسط شوهرشان هستند، به‌خصوص هنگامی‌که تغییری در آنها به‌وجود آید. اگر او موهای بلند و بلوند خود را کوتاه و تیره نموده و توسط شوهرش مورد توجه و تعریف قرار نگرفت. باید انتظار داشت فرد دیگری زحمت این کار را بکشد!
   ۶ـ دیدگاه اشتباه:
   برخی مردان متأسفانه به همسر خود فقط به‌عنوان یک ”شریک جنسی“ نگاه می‌کنند و از ارزش‌های دیگر زندگی مطلع نیستند که این امر موجب می‌شود به امور دیگر نپرداخته و مسیر اصلی زندگی را منحرف می‌سازند و در نتیجه سرشکستگی و پوچ‌گرائی را برای همسر خود به ارمغان خواهند آورد که این نیز فکر ”نادرست“ خیانت را در او برای جبران کمبودهای زندگیش و به‌دست آوردن آن‌چه که شوهرش از او دریغ نموده، تقویت خواهد کرد.
   ۷ ـ تغییرهای شدید شخصیتی و رفتاری شوهر:
   او دیگر مانند گذشته، مهربان و با محبت نیست، زود عصبانی می‌شود، به هر دلیل نزاع به راه می‌اندازد، کمتر صحبت می‌کند، بهانه‌جوئی می‌کند، ایراد می‌گیرد، به ظاهرش اهمیت نمی‌دهد، به همسرش اهمیت نمی‌دهد، دیگر از حرف‌های عاشقانه‌اش خبری نیست و همه‌چیز به یک‌باره تغییر کرده است.
   ۸ـ ابراز علاقه‌ی بیشتر توسط دیگری:
   اگر فیلم ”بی‌وفا“ را دیده باشید، متوجه خواهید شد که زنان به‌طور معمول وقتی مورد وسوسه و اغوای شخص دیگری قرار می‌گیرند، ممکن است دچار انحراف شوند، او پشیمان شود و دوباره برگردد اما به‌ چه قیمتی؟ آیا ارزش آن را دارد؟
   ۹ـ خیانت شوهر:
   اگرچه همه‌ی زنان برای انتقام‌جوئی از همسرشان به آنها خیانت نمی‌کنند، ولی بیشتر احساس می‌کنند حال که مورد خیانت قرار گرفته‌اند، آنها نیز مجاز به مقابله به مثل می‌باشند. برخی تصور می‌کنند باید طعم تلخ داروئی که به‌ آنها خورانده شده را به شوهرانشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آن‌چه که بر سر همسرشان آمده، بشوند.
   ۱۰ ـ فاسد اخلاقی
   فساد اخلاقی و عدم داشتن پاکدامنی برخی از زنان باعث می‌شود این عمل ناپسند انجام گیرد.
   – نتیجه
   خیانت به هر صورتی‌که باشد و به هر دلیلی که انجام گرفته باشد، ناپسند و منفور است و تنها یک نتیجه در بر خواهد داشت: شرمندگی

   پاسخ دادن
 21. محسن
  محسن میگه:

  سلام
  دو تا سوال دارم
  یه سوال از مدیر محترم:
  آیا ممکنه کسی در این سایت نظری ثبت کنه و تاریخ ثبت اون نظر غیر واقعی باشه؟
  مثلا من یه نظر در تاریخ ۳ فروردین ۹۶ ثبت کنم ولی باعث بشم تاریخ ثبت توی سایت به هر روشی (مثلا تغییر تاریخ کامپیوتر خودم یا هر چیز دیگه…) یه چیز دیگه باشه. مثلا بشه ۲ شهریور ۹۴؟
  تو رو خدا جواب بدید. خیلی خیلی برام مهمه

  یه سوال از دختر ها:
  چرا اغلب شما ها یه حد وسط ندارید…
  یه عده تون با کوچکترین ابراز محبت یه پسر (معمولا علاف، بیکار، هوس باز، بی مسئولیت و…)، همه هستی و وجودتون رو مفت در اختیارش میزارید و در نهایت بعد از اینکه هر کاری دلش خواست باهاتون کرد، در دریایی از غم و غصه تنهاتون میزاره و میره…
  یه عده تون هم وقتی یه پسر خوب و متعهد و اهل کار میاد سراغتون و حاضر میشه برای خوشبخت کردنتون دست به هر کاری بزنه، شروع به بهانه گرفتن می کنید که این به دلم نیست…اون کارش فلانه و…
  آخرش هم یا مجبور میشید در شرایط بسیار بدتر تن به ازدواج بدید و یا کلا قیدش رو بزنید…

  پاسخ دادن
 22. یسنا
  یسنا میگه:

  سلام من دختری ۱۸ ساله ترم اول دانشگاه .ببخشید خواستم ازتون بپرسم ک اگه ی پسر بیاد از دوستای کسی بپرسع که آیا مجرده یا ازدواج کرده برا چیشه ب نظرتون….؟؟؟؟!!

  پاسخ دادن
 23. leili
  leili میگه:

  سلام. بنظر من هیچ چیزی نفرت انگیز تر از عشق قبل از ازدواج نیست. من قبل ازدواجم کسی رو دوست داشتم.ولی اون به من گفت ضامن کسی شده و طرف فرار کرده و افتاد زندان. من حتی کمکش کردم و کلی پول دادم بهش.(من فوق لیسانسم و جند سالی هست که شاغلم) ولی احساس کردم داره ازم سو استفاده میکنه و پول زیر دندونش مزه کرده. باهاش کات کردم و ازدواج کردم. الان ۳ ماهه رفتم سر خونه زندگیم. ۲ ماهشو حرومم کرده. زنگ میزنه یه حرفای زشتی میگه به همسرم. اونم نمیزاره شکایت کنم. که چون خودت باهاش دوست بودی خودتم محکوم میشی. زندگیم داره از هم می پاشه. نمیدونم چکار کنم 🙁

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   بهترین اره قطع کلیه وسایل ارتباطیه … در ضمن شما در گذشته کار خلافی نکردید فقط به ایشون اعتماد کردید پس میتونید از مشاوران حاضر در پلیس ۱۱۰ کمک بگیرید
   تا راهکار مناسب رو ارائه بدن …

   پاسخ دادن
 24. رزیتا
  رزیتا میگه:

  دوستان گلم منم فک میکردم عشق قبل ازدواج خیلی خوبه ولی دخترا حواستون رو خیلی جمع کنین پسرا خیلیا دنبال رفع نیازاشون میان سمت دخترا والکی میگن ازدواج بعدش هم بهانه میارن و میرن .من خودم یه نفر بودم حتی صیغه محرمیت هم خوندیم بعدش ایشون یه دختر پولدارتر رو که دید رفت سمتش وباز با منم مونده بود وبه من میگف من افیردگی گرفتم باهات بد شدم حتی یه بار هم بهم گف اگه رشته ات تغییر بدی شاید نظرم عوض شد من مهندسی میخونم بعدش منم ساده دوباره کنکور دادم همون رشته روزانه اوردم ولی این فریب کار باز الکی مونده بود نقش بازی میکرد تا دوسه سال همش میمد میگف مریضم وافسرده هستم هرچی اصرار میکردم که صیغه محرمیتو باطل کن میگف نه من دوست دارم نمیتونم فراموشت کنم تا اینکه اواخر به شدت بهم توهین میکرد که من تعجب کرده بودم بهش گفتم که دوس ندارم واینا ومن نمیتونم نیاز جنسیت براورده کنم وگفتم صیغه طلاق رو بخون اونم گفت باشه یه هفته نشده بود که از یه جا فهمیدم که ایشون با یه دختری رشته رادیولوزی بودن همزمان با من وبا وجود قسمای که میخورد دروغ های خیلی زیادی بهم گفته رفتم بهش گفتم که حلالت نمیکنم گفت نکن نمیخوامم حلالم کنی بعدش هم گفت تو احمقی منی که بهش بیشتر از لیاقتش اعتماد کرد خودش اینقد اذیتم داد که کنکور که باعث شد به خیلی از اهدافم نرسم افت تحصیلیم از رتبه یک کلاس به رتبه اخر الانم رفته کلی هم تهدید کرده برا خودم متاسفم که شش سال از زندگیم رو به پای یه نامرد هوس باز سوزوندم امیدوارم کسی مثه من نشه

  پاسخ دادن
 25. محمد
  محمد میگه:

  سلام…۲۸سالمه و کارمند…خاستگاریای زیادی رفتم ولی یکی دوتا بیشتر ب دلم ننشستن…یکیشونو بهم منفی دادن…یکیشونم ب حجاب زیاداهمیت نمیداد..ردش کردم.الان بین دوتامورد گیر کردم…یکیش ب دلم نشسته ولی میخاد درسشو ادامه بده و بره سرکار…یکیش بااینکه چن باری باهاش بودم انقدی بدلم ننشسته…ولی احساسم میگه شاید بعدا خوشم بیاد ولی نمیخاد درسشو ادامه بده ولی حرفاش متناقضه…میترسم بعدازازدواج نظرش عوض بشه …ب قول خودش منو خ دوس داره..برا خاستگاری هردوتاشونم رفتم…خونواده میگن برو جایی ک دوست دارن…ولی من همیشه دوس داشتم طرف مقابلم انقدی برام مهم باشه ک برارسیدن بهش لحظه شماری کنم..ن اینکه بیخیال ازدواج کنم…مورد دومی اینجوریه…هی میگن ک دخترمون خاستگار داره…سریع تصمیم بگیرین…یعنی یه هفته ای…موندم چیکارکنم…از‌‌سنمم‌میتریم…ظاهرم‌ خوبه…کار‌و وضعیت مالیمم‌بدنیس..ادم‌ خوش برخورد و جذابی ام هستم ب‌ قول اطرافیانم…خدا هیچیکیو سردوراهی نذاره…

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   قدم اول در ازدواج به دل هم نشستنه …. پس وقتی چنین احساسی رخ نداده در اینده هم چنین احساسی رخ نخواهد داد و شما ممکنه در اون سالها فقط به بودن در کنار هم عادت کنید
   پس در ازدواج عجله نکنید و با چشمانی باز برای اون اقدام کنید

   پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   هنگامی که احساس تنهایی می کنید بیش از هر زمان دیگری دوست دارید دوستانی دور و برتان باشد تا با آنها لحظه های خوشی برای خود رقم بزنید. اما گاهی پیدا کردن یک دوست خوب و مناسب بسیار دشوارتر از آن چیزی است که تصور می کنید. به همین دلیل با این مطلب می خواهیم به شما کمک کنیم تا دوستان خود را زیاد کنید و هیچ گاه تنها نمانید.

   البته با این راهکارها قرار نیست تا همین هفته آینده برای خود کلی دوست پیدا کنید، بلکه در طولانی مدت جواب می دهد. اما کاربردی و مفید هستند.

   ۱٫ تصمیم گیری برای افزایش تعداد دوستان

   پیش از آغاز هرکاری باید تصمیم گیری کنید. در این رابطه نیز باید ابتدا با خود مشورت کنید و مطمئن شوید که به دوستان بیشتری نیاز دارید. دوستی با دیگران باعث می شود تا زندگیِ متنوع تر و شادتری داشته باشید. دوستان جدید باعث می شوند تا دید و نگاه جدیدی به زندگی و فعالیت های مختلف داشته باشید و ایده های جدید پیدا کنید. حتی راه های جدیدی برای شاد و سرگرم بودن نیز پیدا می کنید.

   البته اگر افراد ناموفقی در اطراف خود داشته باشید هرگز به موفقیت دست پیدا نخواهید کرد. شما باید مجموعه ای از افراد موفق را در اطراف خود داشته باشید تا الهام‌بخش شما در زندگی باشند و باعث پیشرفتتان شوند.

   راه هایی برای پیدا کردن دوستان جدید

   ۲٫ قبول کنید که همیشه حق با شما نیست و همیشه دیگران مقصر نیستند

   یکی از بزرگ ترین موانع برای داشتن دوستان جدید این است که به عقاید و اعتقادات خود چسبیده اید و دیگران و نظراتشان را قبول ندارید. حق داشتن یا نداشتن به اندازه شاد بودن مهم نیست. برای شاد بودن باید تحمل شنیدن نظرات دیگران را داشته باشید. در این صورت آنها می توانند با شما دوست باشند.

   بسیار خوب است که اعتقاد خود را در مورد موضوعی دارید. اما شاید با شنیدن اعتقاد و تفکرات دوستان خود بتوانید اعتقاد راسخ تری به ایده های خود پیدا کنید. اگر منحصرا روی اعتقادهای خود تکیه کنید، نمی توانید از تجربیات، مهارت ها و عقل و بینش دیگران استفاده کنید. همه مردم دوست دارند شنیده شوند و برای ارزش هایی که در زندگی دارند مورد احترام دیگران قرار بگیرند. روشنفکر بودن نخستین قدم برای احترام گذاشتن به عقاید دیگران است.

   ۳٫ در ارتباط بودن با رابط

   یکی از آسان ترین راه ها برای پیدا کردن دوستان جدید بدون هیچ دردسری، کمک گرفتن از رابط است. بعضی از افراد هستند که همیشه با آدم های جدید ملاقات می کنند و دوستان متعددی دارند و دوستان خود را با هم دوست می کنند. اگر از این افراد در اطراف خود دارید سعی کنید تا به آنها نزدیک شوید زیرا او باعث می شود تا دوستان بسیار بیشتری برای خود پیدا کنید. همین که به این افراد نزدیک شوید کافیست. یک دوست مساوی با پیدا کردن دوستان بیشمار است. در ضمن، از آنها اصول و روش های صحیح دوست یابی را نیز یاد می گیرید.

   ۴٫ پیدا کردن سرگرمی و فعالیت های جدید

   لازم نیست فعالیت یا سرگرمی جدیدی که پیدا می کنید را تا آخر عمر ادامه دهید. فقط کافیست به مکان های جدید بروید و با انسان های جدید ملاقات کنید. با تغییر سرگرمی های خود، افراد جدیدی را نیز ملاقات خواهید کرد که می تواند دوست شما بشوند. به طور مثال، در کلاس جدید ثبت نام کنید و از میان افرادی که ملاقات می کنید به دنبال یک دوست خوب بگردید.

   بهترین جا برای یافتن دوستان جدید، مکانی است که دیگران نیز به دنبال یافتن دوستان جدید هستند.

   ۵٫ قطع ارتباط با برخی دوستان (گزینشی رفتار کنید)

   شاید به نظرتان این آیتم چندان با موضوع مطلب که یافتن دوستان بیشتر است، تناسب نداشته باشد. اما اطمینان داشته باشید محدود کردن دوستان خود و ارتباط با آنها باعث می شود تا با افراد بیشتری در زندگی خود ملاقات کنید.

   وقتی تصمیم می گیرد فقط با نوع خاصی از افراد (قابل اعتماد، صادق، روشنفکر و …) ارتباط داشته باشید، آنها متوجه می شوند که شما فقط برای گریز از تنهایی با آنها دوست نیستید بلکه برای شخصیت آنها احترام قائل هستید. این کار باعث می شود تا دیگران شما را بیشتر دوست داشته باشند و برای مدت طولانی تری با شما دوست بمانند. نتیجه این کار چیست؟ با داشتن دوستانی که همیشه دوستتان دارند و از شما حمایت می کنند هرگز احساس تنهایی نخواهید کرد.

   پاسخ دادن
 26. مهسا
  مهسا میگه:

  بهترین خاستگار ها داشتم ولی با خودم میگم وقتی الان هیچ حسی بهش ندارم چطور قبول کنم.شاید بعد از ازدواج اصلا عشقی ب وجود نیومد. ولی وقتی از قبل یکیو دوست داشته باشی رسیدن ب اون ادم یک حس و حال و عالمی داره که با هیچی قابل قیاس نیست. نمیتونم ب زندگی تن بدم که بدون هیچ حس و شناختی شروع میشه از کجا معلوم فردا که رفتیم زیر یه سقف یه اخلاق جدیدی از خودش نشون بده .ولی الان پسر خالمو مثل کف دستم میشناسم.که از چی خوشش میاد ازچی بدش میاد.مهم تر از همه اینه که واقعا تو دلمه و عکسو نشون هرکس دادم تا الان از زیبایی ایشون تعریف کرده.تو خیابون با افتخار باهاش راه میرم.ترجیح میدم زن ی ادم بی پول بشم ولی خوشکل باشه.چون پول و خونه رو اخر هر ادمی تو زندگیش ب دست میاره. میگن زیبایی عادی میشه بعد از یک مدت ولی این حرف رو قبول ندارم‌.آیا طرز فکر من اشتباهه؟

  پاسخ دادن
 27. مهسا
  مهسا میگه:

  باتشکر از سایت خوبتون.از تجربیات دوستان و همچنین از راهنمایی های خوب شما بسیار استفاده کردم.نگرانی من اینه که پسرخالم بعد از ازدواج هم سر کار نره و میترسم از این بابت.خانوادم ب شدت مخالفن میگن جوونی ک از اولش کار نبوده دیگه هم کار کن نمیشه.الان یک وابستگی هم بین ما ب وجود اومده.و دل کندن برای هر دوی ما سخته.فقط میخوام چند ماهی بهش فرصت بدم ببینم چقدر پای کاری که چن روزه بخاطر من شروع کرده وایمیسه.درضمن خالم همیشه همه جا نشسته بدی های بچه هاشو به همه گفته الان همه دید بد نسبت به خصوصیات اخلاقی پسر خالم دارن.ولی من که باهاش بودم واقعا پسر بدی هم نیست و تنها مشکلش از نظر من همین بیکاری و اینکه پس اندازی از خودش نداره. ونگرانم از اینکه بخوام تو خونش سختی بکشم از نظر مالی. ولی خودش ادعا داره که نمیذاره چیزی کم داشته باشم.لطفا راهنماییم کنید. و مادرم اصرار داره که عشق قبل از ازدواج دوامی نداره هرچی بهش میگم من فقط پسر خالم تو دلمه میگه تو هر بار انتخاب بدتری نسبت ب قبل میکنی.و اصلا حرفمو قبول نمیکنه

  پاسخ دادن
 28. مهسا
  مهسا میگه:

  سلام.من ی دختر۲۱ ساله هستم .۱۶سالگی عاشق ی پسر شدم که نه قیافه داشت ن شغل ده سال هم ازم بزرگ تربود.واقعا میمردم براش.خاستگاریمم اومد ولی خانوادم راضی نبودن و من در سن ۱۸ سالگی رابطم رو با این اقا تموم کردم.و بعدش با ی پسر دیگه اشنا شدم بسیار چهره زیبا و موقعیت خانوادگی و شغلی خوب و هدف ایشون هم از اولش ازدواج بود خانوادم راضی بودن و بعداز یکسال با بهوونه های زیادی ک میوورد از زیر خاستگاری اومدن در میرفت و من رو ول کرد خیلی شکست روحی و عاطفی بدی خوردم.بعدش برای اینکه اونو فراموش کنم با پسر خالم وارد رابطه شدم و اون از اولش ب من گفت ک من رو برای ازدواج میخاد اما من ب دلیل شکست قبلیم نتونسم باورش کنم و هیچوقت ب شکل جدی باهاش نبودم و میشد بیست روز قهر میکردم.الان یکماهه که عاشقش شدم ولی اون یکساله بیکاره و خانوادم کاملا مخالفن و من رو مدام بخاطر انتخاب های قبلیم سرزنش میکنن .پسر خالم ۲۳سالشه و از نظر ظاهری چهره بسیار جذابی داره خصوصیات اخلاقیش هم اینه ک تعصبیه.خانوادم میگن کار کن نیست. و اصلا پس انداز و پول و شغل نداره.خاستگارای زیادی دارم و داشتم و همشو رد کردم چون تو دلم نبودن.من قیافه خیلی برام مهمه.خانوادم ب شدت مخالفن با ازدواجم با پسر خالم .پسرخالم چن روزه بخاطر من داره میره سرکار ب هم علاقه داریم.و میگم چون اقوام هست و کاملا میشناسمش بادید باز دارم اتتخابش میکنم.میگه بیکار بودم چون مجرد بودم و مسولیتی نداشتم. ولی وقتی ازدواج کنیم دیگه کار میکنم‌.و نظر خودم اینه ک ما باهم زندگیمون رو شروع کنیم و باهم از صفر بسازیمش‌.مشاوره رفتیم دوتایی گفت برای هم مناسبید ولی نمیتونم خانوادمو راضی کنم.مادرم حتی حاضر نیست با من ب مشاوره بیاد.میگه تو فقط بخاطر قیافش انتخابش کردی.از نظر پاکی پسر خالم جوون پاکی هست و اصلا اهل دود و مشروب نیست.و ی ادم بسیار خوش تیپ و خوش قیافه هست که عاشق تفریح کردن هست.خلاصه خیلی تو دلمه و دوسندارم مال کس دیگه ای بشه.الان نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ دادن
  • نویسنده سایت
   نویسنده سایت میگه:

   با سلام خدمت شما
   بهتر است ایشان سر کار بروند و سعی کنند با تعهد و مسئولیتی که نسبت به عشق به شما دارند دیگران را تحت تاثیر رفتار خود قرار دهند و نیاز است که کمی زمان بگذرد تا مادرتان بفهمد که علاوه بر چهره زیبا ایشان محاسن دیگری هم دارند مثل مسولیت پذیر و تعهد نسبت به خانواده و …. . روانشناسان کانون مشاوران ایران در این زمینه می توانند کمکتان کنند ۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ دادن
 29. ستاره
  ستاره میگه:

  من با پسری آشنا شدم و هردو قصد ازدواج داریم و عاشق همدیگه ایم
  اون به خونوادش گفته و داره کارای معاف از سربازیشو انجام میده و بعد از اینکه سر کار رفت میخواد بیاد خواستگاری
  دیروز خواهر من از این موضوع باخبر شد
  خیلی دختر با ایمانیه و ازدواجش هم سنتی بوده
  کلا خونواده ما مذهبی ان اما خونواده اون پسر نه
  وضع مالی و اجتماعیشونم از ما پایینتره
  خواهرم دیگه به من اجازه ارتباط با اونو نداده و گفته که اگرم بیاد خواستگاری من اجازه نمیدم ازدواج کنید چون این ازدواجای خیابونی عاقبت خوبی ندارن!
  من به اون پسر گفتم که خواهرم فهمیده و دیگه نمیتونیم با هم در ارتباط باشیم و من مجبورم که فراموشت کنم اما میدونم که هردومون خیلی زیاد همدیگه رو میخوایم
  من چحوری خونوادمو راضی کنم؟ آیا به صلاحمه این ازدواج؟؟

  پاسخ دادن
  • نویسنده سایت
   نویسنده سایت میگه:

   با سلام خدمت شما
   خواهر شما قابل احترام است اما ایشان تصمیم گیرنده اصلی نمی باشد و والدین شما حرف اصلی را می زنند بهتر است از طرف مقابلتان بخواهید رسما به خواستگاری بیایند و با خانواده شما آشنا شوند تا نیایند جلو آشنایی صورت نمی گیرد و شناختی پیدا نمی کنید و بعد از آن باید از جلسات مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید روانشناسان کانون مشاوران ایران در این زمینه می توانند کمکتان کنند ۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ دادن
 30. Ara
  Ara میگه:

  ممنون ازلطفتون ولی بخداخیلی دارم زجرمیکشم هم خودم هم خانوادم وشوهرم همه دارن اذیت میشن خیلی دوس دارم شوهرمودوس داشته باشم دلم براش تنگ شه ولی به هیچ وجه اینطورنیست حتی بیشترمواقع تلفن هاشوهم جواب نمیدم ۸ماه ازنامزدی و۴ماه ازعقدم میگذره ولی یکباربه شوهرم نگفتم دوست دارم نمیتونم الکی ادای عاشقارودربیارم چن بارم بخودش گفتم دوسش ندارم ولی اون همش میگه درست میشه بخانوادمم گفتم میخوام طلاق بگیرم ولی آب پاکی روریختن رودستم گفتن این فکروازسرت دربیارکه طلاقت بدیم فرهنگ طلاق بین ماجانیفتاده حالاموندم چکارکنم همش دعامیکنم زندگیم خوب شه شوهرم میگه شنیدم دوران عقدبهترین دوران ولی مال ماروتوداری خراب میکنی واقعاراستم میگه من وقتی مجردبودم یه رویاهای دیگه برا دوران عقدم ساخته بودم ولی الان داره به بدترین شکل میگذره…برام دعاکنیدزندگیم خوب شه توروخداراهنماییم کنید

  پاسخ دادن
 31. Ara
  Ara میگه:

  منم شرایط شماروداشتم پسرداییم ازبچگی دوسم داشت همیشه هم ابرازعلاقه میکردمنم خیلی خواستگارداشتم ولی هرموقع میخواستم جواب مثبت بدم دودل میشدم درنهایت همه روجواب رددادم ولی دوسال پیش بایه نفردوس شدم زیادم طول نکشید بهم زدیم بعداون یه خواستگاربرام اومدبازبخاطرپسرداییم میخواستم جواب ردبدم ولی این بارازاین یکی خوشم اومده بوددیگه به پسرداییم فکرنمیکردم ولی خانوادم نذاشتن بااوازدواج کنم درنهایت باپسرداییم ازدواج کردم ولی الان هیچ حسی بهش ندارم همش بفکرطلاقم نمیدونم چکارکنم

  پاسخ دادن
  • صدف
   صدف میگه:

   سلام دوست عزیز ،علت اینکه شما فکر میکنید خوشبخت نیستید اینه که همش به خواستگار قبلیتون فکر میکنید وظاهر اون رو با باطن زندگی خودتون مقایسه میکنید،شما تا با یک نفر زندگی نکنید اونو کامل نمیشناسید،از کجا معلوم که با اون فرد ازدواج میکردید وبعد از ازدواج شرایط بدتر نمیشد؟به نقاط مثبت زندگیتون فکر کنید ،عشق رو باید به وجود آورد،به همین دلیله که میگن اگر خواستگارای اولتون شرایط مناسب وایمان داشتند اونا رو رد نکنید ،چون هرچی گزینه ها بیشتر بشه سخت گیری بیشتر وانتخاب سخت تر میشه وفرد همه رو باهم مقایسه میکنه

   پاسخ دادن
 32. tarane
  tarane میگه:

  سلام من به دختر ۱۹ ساله ام یه پسر خاله دارم ۲۲ سالشه به گفته خودش خیلی بهم علاقه داره منم واقعا دوستش دارم بهم قول ازدواج داده از همون بچگی باهم بزرگ شده بودیم و همیشه توی فامیل حرف ازدواج ما بود مثلا من وقتی فهمیدم ک دوستم داره که ۱۲ سالم بود و از همون موقع هنوز همد دوست داریم و بابام هم میدونست ولی به روی خودش نمیاورد مثلا باباش همیشه منو عروس گلم صدامیکرد . من و مامانش واقعا همو دوست داریم یعنی هم مامانش هم باباش منو خیلی دوست دارن یه سری هم خودم شنیدم که درباره ازداوج پسرشون صحبت میکردن وهمش درباره من صحبت میکردن از اینکه من چقدر دختر خوب و نجیب و سربه زیریم الان یه مدته وقتی ازش میپرسم منو دوس داری میگه اره خیلی ولی ممکنه نتونیم ازدواج کنیم میگه نمیتونم واسه آیندم تصمیم بگیرم درست میگه نمیخوام تا وقتی نتونم از پس خودم بر بیام و اینده ی خوبی برا خودم درست کنم تو رو هم بدبخت کنم میگه اگه بتونم از پس زندگی بربیام اولین شخص برای ازدواج تویی و اگه اجازه ندادن اینقد میرم و میام تا اجازه بدن و گفت من خیلی دوستت دارم ولی تا وقتی نتونم از پس زندگی بربیام و نتونم آینده خوبی برات بسازم هیچوقت نمیام سراقت ولی وقتی این توانایی رو داشته باشم اولین نفر میام سراغ تو و هرکاری میکنم که راضی بشن و خوشبختت کنم .
  دررابطه مسائل جنسی هم وقتی ۱۶ یا ۱۷ سالش بود چندباری باهام صحبت میکرد و شوخی میکرد هنوزم میکنه ولی هیچوقت به طور جدی ازم درخواست نکرده میگه میخوام دختر وارد خونم بشی و تا وقتی ازدواج نکردیم پاک بمونی میگه ممکنه به هر دلیلی خدایی نکرده ازدواجمون منتفی بشه نمیخوام تو چشای شوهرت نگاه کنی و بگی من با پسر خالم رابطه داشتم میگه هیچوقت تا وقتی ازدواج نکردیم دست به بدنت نمیزنم با اینکه بهم گفت تو سن ۱۵ سالگی یه بار با یه دختر رابطه داشته ولی بهم قول داده بود ذیگه نداشته باشه و از همون سن هم توبه کرده بخاطر من و بهم قول داده دیگه تا وقت ازدواج با من از این کارا نکنه ولی خب گاهی هم بی میلی نشون میده مثلا اصلا با اس ام اس و زنگ آشنا نیس یا مثلا گاهی وقتا اصن حوصلمو نداره از همون سن ۱۲ ساگی تا الان دو بار دعوا کردیم یه بار قهر بقیش باهم خوب بودیم . گاهی اوقات حس میکنم خیلی دوستم داره گاهی حس میکنم دوستم نداره مثلا یه بار واسم یه حلقه طلا گرفت با مثلا یه بار تا یه ماه باهم هیچ رابطه ای نداشتیم درباره خیانش بهش اطمینان دارم چون آدم رکیه و اینجور چیزا رو میگه بهم میگه ۹۹٪ دوستم داره با اینکه قبل از سن ۱۱ سالگی ۶۰٪ دوستم داشت . به نظر شما با اینایی ک گفتم دوستم داره ؟؟ آخه گاهی اوقات شک میکنم به عشقش نسبت به من و نمیخوام اشتباه غلط بکنم واز یه طرف هم خیلی دوستش دارم راستی بهم گفته وقتی برم سر کار خوب میاد خواستگاری . این گاهی اوقات بی میلی هاش منو به شک میندازه با اینکه میگه درباره ازدواج میگه شاید نشه باهم ازدواج کنیم چون درباره آینده خیلی خوب نمینونم تصمیم بگیرم دمدمی بودنش منو به شک میندازه . بهنظرتون طبیعیه یا نه ؟؟ خواهش میکنم یه نفر جواب بده اینارو دیشب که شب تولدم بود گفت . مرسی

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   تا شرایط ازدواج رو نداشته باشه نمیتونید در موردش پیشگویی کنید … شما سنتون برای ازدواج کمه و به همین خاطر از نظر احساسی خودتون رو وابسته به این رابطه کردید
   بهتره در این مورد نه خودتون رو وابسته کنید و نه اینکه اینقدر ساده لوحانه به دوست داشتن این افراد دل ببندید

   پاسخ دادن
 33. ا
  ا میگه:

  یک نکته خیلی مهم :
  برای یک دوره ۱٫۵ تا ۳ ساله اول عشق و عاشقی، در بدن زن و مرد هورمونهایی تولید می شوند (مثل هورمونهای سروتونین و نورآدرنالین و …) که
  مثل “چسب” عمل می کنند
  یعنی هر چه قدر تفاوت ها و اختلاف ها هل می دهد که دو نفر از هم دور بشوند ولی این چسب هورمونی باعث میشه که دو نفر به سمت هم کشیده شده و در کنار هم بمانند.
  حالا نکته ای که می خواهم بگم اینه که
  در این مدت حداکثر ۳ سال، دو نفر باید “خود واقعی” شان باشند تا بتوانند از فرصت وجود “چسب عشق و علاقه” استفاده کنند و با هم هماهنگ تر بشوند تا
  در دوره بعدی زندگی مشترک ، صمیمیت و راحت بودن با هم، به صورت واقعی در همه زمینه ها وجود داشته باشه.
  وگرنه مجبور می شوند مثل خیلی از زن و شوهرهای ایرانی، خیلی چیزها را از همسرشان مخفی کنند و اون طوری میشه که نصف ایرانی ها در سطحی از طلاق عاطفی اند.

  پاسخ دادن
 34. محبوبه
  محبوبه میگه:

  سلام من الان ۶ساله با یه پسر دوستم واسه ازدواج باهمیم تا حالا هم موقعیت جور نشده ک ریمی بشه ولی خانواده ها کمی مطلع شدند از موضوع,مشکل من اینه که ایشون کار درستی ندارند منم نمیتونم با بی پولی زندگی کنم,دلمم میسوزه که بهشون بگم ,بعد منو دوست داره عاشقمم هست ولی ابرتز نمیکنه من ازین موضوع خیلی ناراحتم,,تولدامم کاصن چیزی برام نمیخره میگه پول ندارم,چکار کنم؟؟؟؟؟لطفا جواب رو ب ایمیل بفرستید

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   به هر حال برای ازدواج نیاز هست که شرایط و از همه مهمتر وضع کار و درآمدی مناسبی داشته باشه و گرنه هر دوی شما وقتتون رو میگذرونید چون هیچ ازدواجی با چنین وضعیتی ثبات و دوام نخواهد داشت

   پاسخ دادن
 35. ستاره
  ستاره میگه:

  سلام. من دختری ۲۵ ساله ام. سه سال پیش تو دانشگاه با پسری هم سن خودم آشنا شدم. دوتامونم رابطه اولمون بود. ظاهرش زیاد به دلم ننشست و کمی هم خجالتی بود ولی واقعا پسر خوبی بود و خیلی مثبت بود و من بخاطر خوب بودنش باهاش موندم. دوتامونم جریان رو به مامانامون گفتیم و قرار شد بعد از تموم شدن سربازیش بره سرکار و بیاد خواستگاریم. منم تو این سه سال خواستگارای خیلی خوبی داشتم و ردشون کردم. و برای اینکه بهونه واسه رد خواستگار داشته باشم به کمک ایشون شروع کردم واسه ارشد خوندم و ایشون جزوات و کتابهای لازم رو واسم تهیه میکرد و خیلی تشویقم میکرد. تا اینکه نتیجه ی کنکورم خیلی عالی شد و الان دارم ارشد میخونم. الان خواستگارای خیلی خوبی دارم و بابام دیگه شاکی شده که چرا همه رو رد میکنی.
  از طرفی من هنوز ظاهر این پسر به دلم ننشسته و رفتاراشم دوس داشتم مردونه تر باشه. اون خیلی به من وابسته شده. خیلی وقتا باهاش بحثم میشد. میگفتم توروخدا وقتی اشتباه میکنم عصبانی شو. انقد بی تفاوت نباش. انقد خنثی نباش. دوس داشتم شوهرم قوی تر از این حرفا باشه. دوس دارم جلو پسرای دیگه کم نیاره. دوس داشتم حاضر جواب باشه و به همه خودی نشون بده. دوس داشتم واسم مرموز باشه تا همیشه دنبال این باشم که کشفش کنم. ولی متاسفانه اینطور نبوده و من علاقم بهش کم شده. و بهش گفتم بهتره رابطه رو تمومش کنیم. چون ترسیدم خدایی نکرده بعد ازدواج دلم واسه مرد دیگه ای بلرزه. ولی اون شدیدا وابسته منه و میگه آیندمو خراب کردی و دیگه نمیتونم به کس دیگه فک کنم. خیلی داره عذاب میکشه.
  آخه ما تو این سه سال خیلی خاطرات با هم داشتیم. و فک نمیکردیم روزی به اینجا برسیم.اون میگه بهم فرصت بده خودمو اصلاح کنم. وضع مالیمم یکم صبر کنی خوب میشه.
  حالا عذاب وجدان شدید دارم و کارم هرروز گریه شده و فکرم درگیر اونه که چه حالی داره. از خودم متنفر شدم. یه خواستگارم دارم که شرایطش خیلی خوبه و رفتارشم کاملا مردونس و به دلم نشسته. ولی بخاطر عذاب وجدان و خاطراتی که باهاش داشتم و خوبیای زیادی که بهم کرده میخوام برگردم باهاش. لطفا بگید تصمیمم درسته؟

  پاسخ دادن
  • میثم
   میثم میگه:

   هیچ وقت بخاطر حس ترحم و دلسوز با کسی نباید ازدواج کرد چون انسان خسته میشم و اون ازدواج به احتمال قوی محکوم به شکست خواهد شد خداوند خودش گفته که مناسب حال بنده هاش کسی سر راه بندش قرار میدهند پس به نظر من شما نباید بخاطر حس ترحم ازدواج کنی بگرد با کسی که تفاهم داری واخلاق میپسندی ازدواج کن
   خدای اون هم بزرگتره و باکره حتی بیشتر از شما

   پاسخ دادن
 36. ناشناس
  ناشناس میگه:

  من یک ماه بود با دختری ارتباط داشتم.در این یک ماه به همدیگر علاقه مند شدیم و قرار شد من خونوادم رو در جریان ازدواجمون قرار بدم. وقتی با خانواده دختر تماس گرفتیم برای ازدواج اونا مشکلی نداشتن ولی خود دختر گفت منصرف شدم.الان ضربه روحی بزرگی به من وارد شده.هر چقدر ازش میپرسم علت عوض شدن تصمیمت چیه جواب نمیده.الان من چیکار باید بکنم؟؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   خب این اتفاق طبیعیه … و شما نباید برای یک رابطه یک ماهه پیشگویی میکردید … به هر حال این موضوع نیاز به گذشت زمان داره و بهتره مدتی ایشون رو به حال خودش بگذارید

   پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    ولی من خیلی به این دختره علاقه دارم.می ترسم اگه زیاد فاصله بیفته اون علاقه ای که نسبت به من داره از بین بره و من از دستش بدم.

    پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    اصلا خود دختره پیشنهاد داد که خونوادم رو در جریان بذارم.بار اول که تماس گرفتیم نظرش مثبت بود ولی بعد اینکه قرار شد بریم خونشون واسه خواستگاری نظرش عوض شد

    پاسخ دادن
 37. Daniyal
  Daniyal میگه:

  من با هی دخترى وارد رابطه شدم البته بطور مجازى و اون خیلى نسبت به من علاقه نشون میده و من هم قبل اینکه عکسشو ببینم ابراز علاقه نشون میقدادم اما الان که دیدم، أصلا به دلمم نمیشینه نمیدونم چیکار کنم چجورى بهش بگم تا دلش نشکنه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   خیلی محترمانه رابطه رو کات کنید و کامل هم قطع کنید تا هر دوی شما بتونید از این وابستگی رها بشید
   در مورد دل شکستن هم باید قبل فکر بکنید پس در این لحظه فقط باید به کات شدن فکر کنید بعد از مدتی اگر رابطه ای نباشه روال عادی برقرار خواهد شد پس نگران نباشید

   پاسخ دادن
 38. رضا عمانی
  رضا عمانی میگه:

  سلام خسته نباشید.من پسری ۱۹ ساله هستم وعاشق دختری شدم که ۷سال ازمن کوچکتر است و همسایه ماست.به او گفته ام که
  دوستش دارم ولی جوابی نگرفته ام قصدم ازدواج است و دو ماه دیگه میخوام برم سربازی سوال داشتم ایا به او پیشنهاد دوستی
  دهم که وقتی رفتم سربازی باکسی دوست نشودیا بدون هیچ دوستی بعد از سربازی به خواستگاری او بروم.ترو خدا راهنمایی
  کنیدلطفا مرسی.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   هر وقت تونستید کار و پشتوانه اقتصادی مناسبی مهیا کنید اونوقت میتونید در مورد دیگران تعصب داشته باشید چون ایشون میتونه هر کاری بخواد انجام بده و شما نباید روی ایشون متعصب باشید باید روی کار و سربازی خودتون تمرکز کنید تا حرفی برای گفتن داشته باشید و دیگران بتونن شمارو جدی بگیرند … و گرنه کسی گوش به حرف شما نخواهد داد …

   پاسخ دادن
   • رضا عمانی
    رضا عمانی میگه:

    اخه من هنوز به اون جایی نرسیدم که بخوام خودم رودرگیر پشتوانه ی اقتصادی و….کنم فقط یه زمین دارم که بعد از سربازی انشااله شروع به ساختوساز می کنم. اصل سوال من اینه که پیشنهاد برای دوستی بهش بدم کار منطقی هست یا خیر.(اخه قبل از این قضیه عاشق دختری بودم که با من ۵سال اختلاف سنی داشت به او هیچ درخواستی از دوستی ندادم در واقع فقط وفقط به فکر ازدواج باهاش بودم که ی خواستگار اومد براش که از او۱۰سال بزرگتر بود که ازدواج کرد و تموم شد)بخاطر اون قضیه من یکم میترسم که کسی بیاد این هم مثل اولی بشه.حالا به من بگید که باهاش دوست شم کار خوبیه یا بدیه؟اگه خوبه چه کار کنم که دلش رو بدست بیارم؟واگرکار بدیه راه حل چیه؟بالاخره من نمیتونم به خاطر پشتوانه ی اقتصادی و….کاری انجام ندهم.خواهشا بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

    پاسخ دادن
 39. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام ببخشید من عاشق یه مردی شدم که زن داره ودیگه خیلی برام سخته که بکشم کنار,واقعا آیندمو با اون میبینم, شما چه پیشنهادی میدین

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   بعید میدونم ساختن زندگیتون روی خرابه های زندگی یک نفر دیگه خوشبختی برای شما داشته باشه … چون دایم در هراس خواهید بود همین اتفاق برای شما هم تکرار بشه
   چون خیانت در زندگی به نتیجه ای نخواهد رسید

   پاسخ دادن
 40. فاطمه...
  فاطمه... میگه:

  خب شاید بعدا ک تایید بشه دیگه ب درد من نخوره و بم کمکی نکنه
  گگگگگگگگگگگ حرف از زندگی و ایندمه
  میدونم شاید شرایط من برا شما قابل درک نباشه حق میدم.
  ولی هر سایت دیگه ای رفتم یا تایید نشددن یا اگر شد بدون جواب تایید شد

  پاسخ دادن
 41. فاطمه...
  فاطمه... میگه:

  سلام.اقا تو رو خدا هر کی ک میتونه بم کمک کنه نظر بزاره لطفا خواهشا عاجزانه میخوام کمکم کنید…تو رو خدا قسمتون میدم

  من یه خواستگار دارم دوماهه ک می یاد و میره مثلا نامزدیم ولی هنو مراسم نانزادی هم نگرفتیم ..شرایطش خوبه کارمنده و پسر پاک و سالمیه تا حالا با احدی هم نبوده…
  تو این دوماه هیچ حسی هیچ علاقه هیچ اشتیاقی ب این پسر من پیدا نکردم حتی قیافشم خوبه ب خدا.کلا وقتی می اومد خونمون دوس داشتم زودتر بره خونشون.وقتی میگف بریم بیرون میگفتم نه چون واقعا بودن باهاش من و خوشحال نمیکرد اصلا دوس نداشتم باهاش برم بیرون حتی خرید…
  کلا خوشحال نبودم پیش خودم گفتم حتما دوسش ندارم و اینا…بهمش زدم ولی ول کن نیس میگه نمیتونم وابستت شدم..از طرفی هم خونودام بم فشار می یارن ک خوبه و دوستتم داره….۲۳ سالمه.مادرم میگه سنت هم زیاده بعدا دیگه کسی تو رو نمیخواد. میگن دل شکستن تاوان داره و فلان و بهمان….حالا موندم چ کنم واقعا دارم از زندگی سیر میشم ولی امید ب خداس ک زنده نگه ام میداره…

  پاسخ دادن
 42. لیلا
  لیلا میگه:

  سلام..چندماه پیش چندتا خواستگارداشتم،،یکی۳۲ساله،یکی۲۱ساله.خودم۲۲سالمه.یکی خیلی پولدار ولی دیگری سربازه،،من به سربازه علاقه داشتم.لطفا راهنمایی کنید منی که دانشجو هستم،،سخت نیست باآدمی ازدواج کنم که نه سربازی تموم کرده،نه دانشگاه رفته ولی نجابت وحیا داره..ازطرفی یکیشون کلی امکانات داره ولی ازانتخاب کردنش میترسم.موفق باشید،یاعلی.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز قدم اول در زندگی به دل هم نشستنه ولی داشتن استقلال مالی برای ازدواج و زندگی مشترک هم بسیار لازمه … ولی وقتی نمیتونید با ایشون رابطه عاطفی برقرار کنید بهتره رابطه رو برای هر دوی این خواستگارها کات کنید و صبور باشید … واقعا” این همه عجله برای انتخاب بین این دو نفر چیه ؟

   پاسخ دادن
 43. فرشته
  فرشته میگه:

  سلام. من تاحالا خواستگارزیادداشتم ولی اصلا به دلم نمینشستن الان ۲۷سالمه یه پسرخاله دارم که ۶ماهیه رفتاراشون واحترامشون عچیب به مازیادشده اون ۳۱سالشه من تنها فردمجردخونوادم اونم همین طورالبته خواستگاری نکردن ولی من انقدرموارد مشابه اون دیدم که میشه حدس زدحداقل یکی ازگزینه هاشم تنهاموردی که هست من ازدواج فامیلی روهیچ وقت نمیپسندیدم ولی تواین سالها فهمیدم همه چیزیه جاجمع نمیشه بقیه مواردش کاملاخوبه.اخه من دوست دارم اول کسیوبپسندم بعدبیادخواستگاری این شرایط برام پیش نیومد نگران سنمم هستم چه کنم؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   وقتی کسی برای ازدواج به دل شما نتونسته بشینه پس دلیلی به ادامه رابطه نیست … اگر واقعا” کسی رو دوست ندارید و نمیتونید باهاش ارتباط عاطفی برقرار کنید بهتره از قید ورود به رابطه ازدواج با فرد مقابل بگذرید ….در این مورد نگران سن خودتون نباشید و سعی کنید انتخاب درست و آگاهانه ای داشته باشید

   پاسخ دادن
 44. مهدیه
  مهدیه میگه:

  سلام من این هفته دوتا خاستگار خوب داشتم یکی پولدار یکی بسیجی اما انتخابش برام سخت بود تا اینکه یکی اومد تو زندگیم که عاشقش شدم اما پولی از خودش نداره نمیدونم چیکار کنم خیلی سخته برام ……خانوادم مخالفن میگن باید همین پولدارو قبول کنی اما علاقه ای به این ندارم نمیدونم چه کنم

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   ازدواج نیاز به وسایلی داره که برای تهیه اون نیاز به پول و هزینه کردنه پس بهتره در انتخاب همسر واقع بین باشید … علاوه بر داشتن تفاهم در زندگی داشتن استقلال مالی هم بسیار مهمه

   پاسخ دادن
 45. امیر حسین
  امیر حسین میگه:

  سلام
  بنده چند مدت پیش دل بسته ی یه دختر شیرازی شدم که خانواده ی خوبی داشتند و خود طرف هم بدجوری تو دلم نشست..
  اما نمیدونم چی کار کنم این مسافت دور این سطح اختلاف فرهنگی و .. آیا مشکل ساز میشه یا نه ..
  ببد جور درگیرم والا..
  یه سوال دیگه ! آیا میشه دختر رو تغییر داد؟ از لحاظ طرز تفکر و ..
  باتکر از پاسخگویی تون..

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز خودتون میدونید چقدر اختلاف دارید و به خاطر مسافت دوری که دارید خانواده ها از هم شناخت ندارن و نمیتونن اعتماد کنن بهتره واقع بین باشید
   و بدونید هر انسانی هر خلقی داشته باشه رو حفظ خواهد کرد .. پس خودتون رو با این حرفها توجیه و سرگردان نکنید

   پاسخ دادن
   • امیر حسین
    امیر حسین میگه:

    بعله استاد
    اما ما طی سفری که به شیراز داشتیم به صورت خانوادگی با هم اشنا شدیم و حدود ۳ روز مهمانشون بودیم ..
    پدر خانواده و مادر و خود دختر بسیار خوب بودند ..
    اما متاسفانه من چند روز پیش با دختر صحبت کردم گفت می خواد درشو ادامه بده و سر کار ( که مهمان دار هواپیمایی) هست بره ..
    و منم متاسفانه شدیدا با این شغل و کلا اشتغال همسر مخالفم..
    قبول نکرد که از خواستش بگذره..
    حالا به نظر شما برم خواستگاری و ادامه بدم تا به نتیجه برسیم یا از همینجا تمومش کنم!!
    اگه نظرتون دومی هست بی زحمت راه های کنترل ذهن و.. را در شکست عشقی هم بگید..
    چون واقا داغونم…

    گفتمش دل میخری؟
    پرسید چند؟
    گفتمش دل مال تو تنها بخند..
    خنده کرد و دل زدستانم ربود
    تا به خود باز امدم او رفته بود.
    دل ز دستانش زمین افتاده بود..
    رد پایش روی دل جا مانده بود..

    پاسخ دادن
 46. ناشناس
  ناشناس میگه:

  ای بابا کدوم عشق هر پسری میاد میگه من دوستت دارم من با بقیه فرق دارم قصدم خیره بعد کلی درخواست ادمو دعوت میکنه ب خونه خالی بعدم کات میکنیم میگه تو عاشق نیستی فکرت قدیمیه

  پاسخ دادن
 47. فرزانه
  فرزانه میگه:

  من با یه پسری رابطه دارم و از اول هم قصدمون ازدواج بوده والان دوساله که عاشق همیم اما خانوادم به عشق قبل از ازدواج اعتقادی ندارن و اونو هوس بشمار میارن. نمیدونم چیکارکنم

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   خب دوست عزیز اگر واقعا” با هم تفاهم دارید و پسر موقعیت شغلی مناسبی داره و میتونه از پس زندگی مشترک بربیاد میتونید از طریق .واسطه ای با اعتماد این موضوع رو پیش ببرید و دلیلی مثل آشنایی در دانشگاه و یا کتابخونه و یا واز طریق وساطه ای دوست و آشنا رو معرفی کنید

   پاسخ دادن
 48. fatima hastam
  fatima hastam میگه:

  Man ashegh yeki digeh bodam vali az sar laj bazi bahash aros shodam vahala pashimonam chon aslan nemitonam faramoshesh konam va hanoz baham dar ertabatim hardao vase ashk mirizim vase in kar ahmaghane maghane .shoharam mano khiyli dost dare vali man aslan dosesh nadaram va delam mikhad zodtar bemiram .tirokhoda komakam konid halam khiyli bade

  پاسخ دادن
 49. محیا
  محیا میگه:

  ی جمله ی معروف هس ک میگ اگ عشق و عاشقی رو توی خونه یاد نگیری هیچ جای دیگ ای نمیتونی یاد بگیری و من واقعا ب این جمله ایمان دارم…نمیدونم چ ربطی داش ب این موضوع ولی یهو دلم خواس بگم اینو… ^_^

  پاسخ دادن
 50. لیدا
  لیدا میگه:

  سلام دوستان من ۲۸ سالمه یه خواستگار دارم خیلی منو دوس داره فوق لیسانس حقوق وبه زودی دانشجوی دکتری وکیل پایه یک متولد۶۵ وضع مال خوب .قیافشم خوبه ولی به دلم نیس تا حالا باش حرف نزدم .خیلی عصبیم میترسم باش ازدواج کنم پشیمون شم ده ماه ازم بزرگتره
  قیافه و تیپ خودم همه میگن خیلی خوبه ولی اهل دوست واین حرفا نیستم ولی دلم میخواد با یه آدم خوشگل ازدواج کنم خواستگار هم زیاد دارم ولی نمیدونم چرا کسی به دلم نیس

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز قدم اول در ازدواج همیشه گفتم به دل هم نشستنه … بهتره در این مورد با خودتون فکر کنید و نتیجه گیری کنید … شاید اگر بتونید معیارهای خودتون رو تغییر بدید بتونید در انتخاب تاثیر گذار باشید
   ولی با شک و تردید وارد روابط عاطفی و ازدواج که یک عمر زندگی شمارو میسازه نشید

   پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    سلام من با ی پسری دوساله اشنا شدم ک خودش میگه خیلی عاشقمه منم بدجور دلبستم بهش اما بعضی از رفتاراش منو میترسونه موندم چطور بهش عتماد کنم

    پاسخ دادن
    • ►Responder◄
     ►Responder◄ میگه:

     اگر به هم علاقه دارید وارد مرحله خواستگاری بشید و در دوره نامزدی ازش شناخت کامل بدست بیارید
     ولی شما دو سال ایشون رو میشناسید و بهتر از هر کسی میدونید ایا قابل اعتماد هست یا خیر ؟ پس با خودتون روراست باشید

     پاسخ دادن
 51. مریم
  مریم میگه:

  سلام
  من یک خواستگار دارم که باهاش مدتی صحبت کردم و تقریبا از نظر منطقی می تونه منو خوشبخت کنه.
  اما نمی دونم چرا دلم نمی گه دوسش داره!
  من آدم منطقی هستمو احساسات رو وارد تصمیم نکردم ولی همیشه دلم میخواست همسر آیندمو دوست داشته باشم.
  وقتی ازم می پرسن دوسش داری یا نه، نمی تونم بگم دوسش دارم. و دلمم نمی خواد بگم دوسش ندارم. ولی تو دلمم نیست
  البته مدت زیادی نیست می شناسمش.
  شاید مربوط به قیافش می شه که با اون چیزی که من همیشه تصور می کردم فرق داره.
  اون خیلی وابسته شده تو همین مدت کم ولی من هیچ وابستگی ندارم بهش هنوز، هیچ احساسی نیست.
  بهش حسودیم می شه، که اون اینقدر راحت تصمیمشو گرفته و منو دوست داره و خیلی راحت ابرازش می کنه ولی من نمی تونم.
  چون اخلاق خوبی داره نمی تونم بگم نه، و از طرفی می خوام دوسش داشته باشم به صورتی که دیگه قیافش برام مهم نباشه و نگم زشته.
  دیگه دارم دیوونه می شم.
  اونم داره اذیت می شه.

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز بهتره خودتون رو گول نزنید … شما برای خرید یک شلوار که بهش احتیاج دارید عاقلانه برخورد میکنید ولی باید اون جنس به دل شما بشینه تا بتونید دوستش داشته باشید و ازش استفاده کنید … پس چطور در مورد یک عمر زندگی خودتون اینقدر بی توجه هستید …؟ پله اول در ازدواج به دل نشستنه پس بهتره همزمان با عقلتون با دلتون هم کنار بیایت

   پاسخ دادن
  • عاشق مریم
   عاشق مریم میگه:

   باور کن اونم به این سادگی که تو میگی، تصمیمش رو نگرفته
   بین چندین و چند مورد، فقط تو رو انتخاب کرده
   مطمئن باش ابرازش هم به این سادگی که تو میگی نیست
   به هر حال نظر من اینه که با زندگی خودت و اون بازی نکن، یا باهاش همدل شو و خوشبخت، یا اگه نمی تونی اونو یه عمر با این کابوس که از اول دوستش نداشتی، نسوزون…

   پاسخ دادن
 52. صادق
  صادق میگه:

  سلام من مدت چهار سال از ی دختری خوشم میومد اما چون برا کنکور میخوند بهش نگفتم اما اطرافیانش کامل میدونستن و بعد کنکور ش من رفتم سربازی و دو سال طول کشید حالا باهاش مطرح کردم بهم گفت که قبل از شما شیش ماه با ی پسره که خواستگارم بود ارتباط تلفنی داشتم و دو بار هم همدیگر دیدیم .اما خانواده مخالفت کردن.حالا من موندم چیکار کنم دو دل شدم رابطه قبلیش اذیتم میکنه از طرفی دل کندن ازش برام سخته .لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز وقتی نمیتونید با چنین مسایل ساده ای کنار بیایت بهتره خودتون رو از این روابط بیرون بکشید و سد راه ایشون برای ادامه دادن نشید … و این موضوع بسیار ساده است
   چون هر دختری خواستگاران زیادی داره که در نهایت به یکی از اونا جواب میده پس وقتی تعصبات کور فردی اجازه منطقی فکر کردن نمیده بهتره اصلا” وارد چنین جریاناتی نشه چون با این اخلاق زندگی شما در آینده هم دچار تنش و سقوط خواهد شد .. موضوع کامل فراموش کنید

   پاسخ دادن
 53. Fateme
  Fateme میگه:

  سلام به همه
  من دو ساله با یه پسری دوستم همو دوس داریم ولی خانواده ها راضی نیستن بهم میگن تو کور شدی تو نمیبینی چیزایی که ما میبینیم،اصلا عشق قبل ازدواج خوب نیست رو هوا میمونین،عشق فقط بعد از ازدواج قبلش میتونین درست دربارش فک کنین تو رو دربایستی با احساستون نمیمونین

  پاسخ دادن
  • پیام
   پیام میگه:

   من با یه نفر حدود ۷ سال همو خواستیمو نذاشتن ازدواج کنیم بعد ۷ سال موفق شدیم الانم خدارو هزاران بار شکر بهترین زندگیو دارم که حاضرم واس خوب بودن زندگیمون جونمم بدم.هم شوق دارم هم ذوق حسش وصف ناشدنیه

   پاسخ دادن
 54. ali
  ali میگه:

  ashnaii ghable ezdevaj zamani khube k ehsas jaye
  aghl ru nagire..vaghti aadam ehsasi tasmim migiran
  digar shenakhti b voojud nemiyad .bekhatere inke
  ghodrate jazebe sabab mishe k tarafeyn eybhaye hamu nabinan
  pas chun axare mavaghe EHSAS jaye aghl ru migire
  pas behatare ashnaii baaad ashnaii khunevadeha va AGHELANE bashe

  ba arezuye tufiq baraye hameye dustane aziz

  پاسخ دادن
  • BEHNAM
   BEHNAM میگه:

   من میگم واسه اینکه همسر خوبی انتخاب کنیم بهتره خودمون اگر از کسی خوشمون اومد زیر نظرش بگیریم و قبل از اینکه مستقیما و عجولانه موضوع رو بهش بگیم مدتی تحقیق کنیم اگه از لحاظ سطح اجتماعی،فرهنگی ،مالی و… احساس کردیم میشه روش به عنوان شریک زندگی در ادامه ی مسیر زندگی حساب کرد باهاش موضوع رو مطرح کرد و چند جلسه باهاش حرف زد تا فهمید که آیا از لحاظ فکری به هم شبیه هستیم یا نه.چرا که من شدیدا معتقدم که” آنچه دو انسان را به یکدیگر نزدیک کرده و پیوند می دهد ،طرز فکر و روحیات آنهاست تا ظاهر و جسم آنها”.
   موفق باشید.

   پاسخ دادن
   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    نظر شما کاملأ قابل قبوله ولی باید این فرهنگ سازی بشه چرا که خیلیها به این بهونه از دیگران سوء استفاده میکنند و آخرشم همین دلیل رو میارن

    پاسخ دادن
    • Anonymous
     Anonymous میگه:

     ولی این کاری که شما میگید خیلی سخته شاید اولین مورد این ویژگی رو نداشت دومین مورد هم همینطور و همینجوری باید ادامه داشته باشه تا بلأخره یکی پیدا بشه که…و شایدم که هیچ وقت پیدا نشه

     پاسخ دادن
   • نسترن
    نسترن میگه:

    عشق قبل ازدواج چشم رو کور میکنه و گوش رو کر
    حتی اگه بخوایم تحقیق کنیم و با طرف صحبت کنیم ممکنه خیلی از مسائل رو که عقل رد میکنه بخاطر عشق نادیده بگیریم بعد از وصال که این عشق فروکش کرد تازه متوجه بشیم که چه اشتباهی کردیم
    پس عشق قبل ازدواج و خرج عاطفه برای کسی که محرمت نیست در اکثریت موارد نمیتونه منجر به انتخاب درست بشه
    آمار بالای طلاق شاهدی بر این ادعاست

    پاسخ دادن
    • میثم
     میثم میگه:

     واقعا عین حقیقت
     امام علی ( ع ) میفرمایند : اگر انسان عاشق چیزی شد چشمانش کور و پرده های عقلش دریده و با کوشی که از شنیدن حق ناتوان است و با دلی بیمار گونه مینگرد
     عشق قبل از ازدواج نمی بده اما کور کنند اس و باید خیلی مراقب باشیم و بیشتر از کسانی که عاشق نیست مراقبت بخرج بدیم چون بعد از ازدواج همانطوری که دوست خودمون گفتن تعدیل پیشه و به حد متعادل که رسید عیب ها نمایان خواهد شد و خواهیم دید دنیا دنیا فاصله بین خود و معشوقمان

     پاسخ دادن
 55. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام.
  من فکر میکنم باید با پسری که ازدواج میکنم حتمأقبل از ازدواج عاشقش باشم.اصلأنمیتونم قبول کنم که بعد از ازدواج عشقی به وجود میاد به نظر شما چکار کنم؟

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   ازدواج به معنای تکمیل شدن دو فرد می باشد ازدواج های سنتی با توجه به تغییر نسل در کشور دیگر جایی نداشته و عده ی کمی به آن روی می آورند اما ازدواج های مدرن به این معنی که خود دختر و پسر انتخاب کننده هستند بیشتر مورد پسند است.
   این نوع ازدواج که از قبل از آن آشنایی وجود دارد به دلیل شناخت بیشتر می تواند موفقیت آمیز تر باشد اما اگر احساس جای منطق و عقل را نگیرد.
   در هر صورت توصیه می شود قبل از هر تصمیمی مشورت با مشاوران با تجربه در این امر را فراموش نکنید

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.