مردانی که به دنبال همسری بسیار کوچکتر از خود هستند بخوانند

مردانی که به دنبال همسری بسیار کوچکتر از خود هستند بخوانند

بسیاری از والدین بر این باورند که اختلاف سنی برای دختران و پسران به منظور ازدواج الزامی است. این بحث درست است  اما آنان این نکته را در نظر نمیگیرند که اختلاف سنی در ابتدا برای همگان مشکل ساز نیست به این معنی که بسیاری از زوجین در سال های اخیر با اختلاف سنی کم و یا با سنی یکسان ازدواج کرده و زندگی خوشی را تجربه کرده اند اما بعضی نیز با همین شرایط دچار مشکل می شوند درواقع این موضوع بسته به بلوغ فکری و آن خواست فرد از زندگی دارد و شرایط فکری زوجین است که وضعیت زندگی و شرایط آن را رقم می زند.

line-separator

اما شرایط و آمار نشان می دهد که اختلاف سنی زیاد همواره مشکل ساز بوده است. طرز تفکر و همچنین عقیده ی آنان بسیار متفاوت است و هنگامی که چند سالی از زندگی بگذرد، این اختلافات با توجه به انگیزه زندگی آنان که فرد بزرگتر حال و حوصله کاری نداشته و فرد کوچکتر خواهان شادی و تفریح است ، نمایان می شود.

line-separator

اصولاً در این موارد دختران بسیار کوچک تر بوده و مردان با سن زیاد انتخاب می شوند! جالب است بدانید که در قدیم، همواره عقیده بر این بوده است که دختران با سنین کم می بایست با پسرانی بالغ و با سنین بالا ازدواج کنند اما هر چه جلوتر آمدیم این اختلاف کمتر شده و زندگی ها بهتر شده است. زیرا اختلاف سنی کم فاصله طرز تفکر کمتر را در بر داشته و زندگی ها زیبا تر خواهند شد.

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع:مشاورانه

176 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
 1. ترانه
  ترانه میگه:

  سلام دختریرهستم ۱۹ ساله چن هفته برای کارورزی مختص رشتم رفتم برای کار اما کیی ک اونجا کار میکرد ازمن خوشش اومده نمیدونم چیکارکنم همسن پدرمه زن داره اما دوسش نداره تاحالاراولین باره ک عاشق شده اونم منم ک گفته قسم خورده یکی دیگ هم هس کدخیلی دوسش دارم ک مزاحمتون شدم ی بار ک بهم توضیع دادید دستتون درد نکنه الان بهم اونی ک هم سن پدرمه پیامک میده حرفای عاشقانه میزنه میگه دوسم داره میگ میخوام بیام خواستگاری میشه بهم بگید چیکار کنم دارم دیوونه میشم

 2. مهسا
  مهسا میگه:

  با سلام من ۲۶ سال دارم و یه خواستگار ۳۵ دارم بنظرتون این اختلاف سنی در آینده مشکلی پیش میاره یا نه ؟ با تشکر

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   وت سنی مناسب

   اگر تفاوت سنی میان زن و مرد سه تا چهار سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. این مورد بستگی به این دارد که چقدر زن و مرد بتوانند این فاصله را باور داشته باشند. این مساله را نمی توان به همه تعمیم داد و به این معنا نیست که همه کسانی که چنین اختلاف سنی ای دارند، زندگی خوبی هم دارند.

   البته هرچه فاصله سنی زوجین کمتر باشد احتمال تفاهم بیشتر است. چراکه دو نفر با تفاوت سنی زیاد در دو مرحله متفاوت از زندگی هستند و نیازها و خصوصیات آنها بالطبع متفاوت است.

   همان طور که از گذشته تا به حال شنیده ایم، تفاوت در سن بلوغ دختر و پسر این روند را طوری نهادینه کرده که پسرها باتوجه به دیرتر بالغ شدنشان باید از دخترها بزرگ تر باشند.

   با این حال فاکتور سن به تنهایی نمی تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد. انگیزه زوج ها برای ازدواج با یکدیگر در این زمینه بسیار دخیل است. هستند کسانی که با انگیزه های اقتصادی با افرادی ازدواج می کنند که تفاوت سنی بسیار زیادی با آنها دارند؛ ازدواجی بدون پایه های عاطفی و شناخت که نبودن عامل علاقه در این نوع از ازدواج ها آنها را با شکست مواجه می کند. در این صورت نمی توان گفت شکست این زندگی تنها به خاطر بالابودن سن یکی از دو زوج بوده است.

   بزرگ تر بودن مرد

   از گذشته تا به امروز تفاوت سنی در ازدواج به گونه ای بوده که مرد چندسالی بزرگ تر از زن بوده است. مرد ایرانی با خاصیت مردسالارانه ای که از گذشته در اطراف خود دیده و شنیده، مدیر بودن در خانواده و حرف آخرزدن را تعریفی از خود می داند. از سوی دیگر بزرگ تر بودن مرد نوعی توازن رفتاری را در خانواده به دنبال دارد. با این حال معیارها با گذشت زمان در حال تغییر و دگرگونی است.

   حضور زنان در جامعه و فعالیت های اجتماعی آنها، توجه بیشتر آنها به تحصیلات و ارتقای علم و به دست آوردن موقعیت هایی برتر حتی بسیار معتبرتر از مردها تا حدودی باعث تغییر سن ازدواج شده و به همین خاطر است که در جامعه امروز زنانی که از همسران خود بزرگ تر هستند، بیشتر از قبل دیده می شوند.

   بزرگ تر بودن زن

   اگرچه هنوز مساله بزرگ بودن زن از مرد چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی در جامعه ما پذیرفته شده نیست اما نمی توانیم برای همه افراد، نسخه های واحد و یکسانی بپیچیم. اگر دو نفر تفاهم فرهنگی و اخلاقی داشته باشند، همسن بودن یا بزرگ تر بودن دختر از پسر، مشکل خیلی حاد و پیچیده ای نیست.

   کسانی که مخالف بزرگ تر بودن زن هستند معمولا دلایل زیرا برمی شمارند: ترس از اینکه این ازدواج ها بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه شود؛ به ویژه اگر این ازدواج به خاطر موقعیت مادی زن صورت گرفته باشد، همیشه موردتوجه است.

   زنی که چندسال بزرگ تر باشد، معمولا انتظار دارد همسرش هم همانند او فکر کند و مسائل را بسنجد ولی وقتی با چیزی غیر از این مواجه می شود، این فاصله را بیشتر درک می کند.

   از سوی دیگر، مردی که با زن بزرگ تر از خودش ازدواج می کند، ممکن است پس از چند سال زندگی، با تحلیل رفتن جسم زن، احساس ناخوشایندی پیدا کند و شاید به فکر جدایی و یا ازدواج دوم بیفتد و… درحالی که این احتمال ها تنها مختص به زن هایی نیست که از شوهرانشان بزرگ ترند بلکه ممکن است در رابطه سایر زن ها با شوهرانشان نیز اتفاق بیفتد.

   چنین ازدواج هایی جنبه های مثبتی هم دارد؛ ازجمله اداره زندگی از سوی زنی آگاه و مدیر. البته به شرطی که خود فرد پذیرای شرایطش باشد و بتواند نگاه جامعه و مردم را تحمل کند. چراکه تاثیرهای منفی برخورد جامعه و اطرافیان ممکن است در زندگی بروز پیدا کند.

   می توان خانواده های زیادی را یافت که با بزرگ تر بودن زن از شوهر، زندگی هایی شاد و زیبا دارند. این مساله درصورتی که عشق و علاقه طرفین به همدیگر زیاد باشد و زندگی خوبی داشته باشند مشکل ساز نخواهد شد.

   همسن بودن یا نبودن

   تعریف تفاوت سن و پذیرش آن، کاملا به فرهنگ و تربیت خانوادگی بستگی دارد. در مساله ازدواج درصورت فراهم بودن نیازهای اساسی و شناخت متقابل نمی توان فاصله سنی را از عوامل و عناصر اصلی دوام زندگی دانست. با این حال هرچقدر فاصله و اختلاف سنی بین زن و مرد کمتر باشد آنها به درک بهتری از یکدیگر می رسند.

   زن و مرد هرچقدر تناسب و سنخیت بیشتری داشته باشند پیوند و ازدواج مستحکم تری خواهند داشت. یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است. به هر حال افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه ها و خاطره های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت.

   دختر و پسری که در سن ازدواج قرار دارند باید از نظر فکری در یک سطح قرار گیرند. تفاوت سن در فرهنگ ما اهمیت دارد ولی میزان آن را هم هیچ علم و منطقی با قاطعیت تخمین نزده است. باتوجه به عرف جامعه بزرگ تر بودن زن از مرتد، چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی پذیرفته شده نیست. علی رغم پیشرفت های همه جانبه و تغییر باورها هنوز هم موفقیت این گونه ازدواج ها در مقایسه با ازدواج هایی با تفاوت سنی مناسب برای افراد ثابت نشده است.

   زن و مردی که ۱۲ تا ۱۵ سال اختلاف سن دارند نمی توانند همدل و همراه خوبی برای یکدیگر باشند اما باوجود تمام ایرادها، در این بین، نمونه های موفق زیادی نیز وجود دارند. ازدواج پسران با دختران بزرگ تر از خود به دلایل مختلف، یکی از عوامل نگران کننده در خانواده هاست. چراکه به زعم آنها این نوع ازدواج ها از ریسک بالایی برخوردارند. چون دخترها از لحاظ جسمی و عقلی زودتر بالغ می شوند؛ بنابراین به همسرانی احتیاج دارند که هم سطح خودشان باشند اگرچه باز هم توجه به مسائل پیچیده زندگی نسبی است.

   فاصله سنی زیاد و از ۱۰ سال به بالا به دلیل اینکه تفاوت زمانی و یک دهه فاصله زندگی کردن بین دو فرد وجود دارد، مشکلاتی برای هر دو زوج به وجود می آورد. مشکلاتی چون عدم درک صحیح و متقابل، برآورده نشدن انتظارات دو طرف بعد از مدتی و بی حوصلگی فرد بزرگ تر، به خصوص احساس پشیمانی و بروز مشکلات بیشتر از عواملی هستند که بین زوج ها با فاصله سنی زیاد دیده می شوند.

 3. مهسا
  مهسا میگه:

  سلام من ۲۶ سال دارم و یه خواستگار ۳۵ دارم بنظرتون این اختلاف سنی در آینده مشکلی پیش میاره یا نه ؟ با تشکر

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   بارها این موضوع مطرح شده است که اگر همسر شما به لحاظ سنی اختلاف داشته باشد ایا مساله ساز می شود یا خیر ؟دوست عزیز مهم خود شما هستید و شناختی که کسب کردید و اینکه چقدر فکر می کند اشتراک نظر دارید حرف یکدیگر را درک می کنید به لحاظ سطح هیجانی مشابه هستید و شرایط به گونه ای نیست که هیجان و نشاطی که شما در این سن نیاز دارید ایشون نداشته باشند و بخواهند همه مسائل را منطقی حل کنند و بالعکس .بحث درک شرایط عاطفی خانم ها و اینکه چقدر ایشون به شما در اینده بها خواهند داد مباحثی که شما هم اکنون می توانید بپرسید و به ان پرداخته شود .اینکه مهم خود شما هستید یعنی هر فردی متوجه می شود تقریبا با فردی در چه سن و سالی به توافق می رسد و پذیرش بیشتری دارد مثلا برخی از خانم ها با فرد کوچکتر راحت تر کنار می ایند دوست دارند مدیریت کنند و این مساله براشان اهمیت دارد برای برخی خانم ها داشتن حمایت اهمیت دارد و به همین خاطر تلاش می کنند با فردی بزگتر ازدواج کنند تا از حمایت برخوردار شوند در نهایت به دلیل بلوغ فکری دریرس در مردان اختلاف سنی به این صورت انچنان مشکل ساز نخواهد شد البته که به سطح انعطاف پذیری هر دو طرف هم بستگی دارد .موفق باشید

 4. فرشته مهربون
  فرشته مهربون میگه:

  با عرض سلام
  شیفته ی پسری شدم که ۱۰ سال از خودم بزرگتر است پدرم مخالفت می کند با او ازدواج کنم.الان ۳ ساله با هم رابطه مخفیانه داریم تقریبا بهم وابسته شدبم.چیکار کنم نمیتونم فراموشش کنم.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست عزیز ار خودتون این اختلاف سنی و احیانا مشکلات همراه رو پذیرفتید بهتره به جای رابطه مخفیانه که تبعات ناخوشایندی ممکن است بعدا داشته باشد با پدرتون منطقی صحبت کنید چهدشما چه یک نفر واسطه که پدرتون ازاون فرد حرف شنوی داشته باشه .و اون فرد رو قبول داشته باشد .مطرح کنید که ایشون رضایت بدهند حداقل یک صحبت مختصری باشد با این اقا در فضای بیرون از منزل و شرایط و دیدگاه های ایشون رو بشنوند و ببینند ایا مطابق با انتظارات ایشان هست با خیر ؟به هر حال مسئله مهمی است و اینده شما در میان است و پدرتون حق بدید که اضطراب داشته باشند و مخالفت کنند ولی بدونید به عنوان مرد شناخت بیشتری می توانند پیدا کنند .اگر شما هم احساسی تصمیم گرفته باشید ایشون بهتر می توانند بفهمند ایا این فرد می تواند شما را خوشبخت کند یا خیر ؟توجه داشته باشید هیچ پدر و مادری بد فرزندان خود را نمی خواهند و با تجربه و اینده گری تمایل به بهترین انتخاب شما را دارند .موفق و خوشبخت باشید

 5. benyamin.97
  benyamin.97 میگه:

  من قصد ازدواج با دختری ۵ سال کوچکتر از خودم را دارم آیا این اشکالی ندارد؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   تفاوت سن مرد با زن: کارشناسان فیزیولوژیک معتقدند که رشد دختران بیشتر از رشد پسران است لذا یک دختر ۱۴ ساله خیلی از مسائل را درک می کند و خیلی از واژه های اخلاقی ، اجتماعی و انسانی را می فهمد . در مقابل یک پسر ۱۴ ساله خیلی عقب تر است از نظر جسمی هم همینطور است . دخترها زود تر از پسرها رشد می کنند . بخاطر همین مطلب اسلام بلوغ تکلیفی را برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال تمام ذکر کرده است . پس می توان نتیجه گرفت که دختران زود تر از پسران به بلوغ جسمی ، جنسی ، عقلی ، اجتماعی ، و تکلیفی می رسد .

   در ازدواج هم بهتر است این موضوع رعایت شود .
   حال سوالی که مطرح می شود این است که چقدر تفاوت سنی خوب است ؟
   ؛به نظر من برای تفاوت سنی هفت سال عالی است اگر بیشتر از این نباشد بهتر است . البته تفاوت ۱۰ سال یکسری حسن ها دارد و یک سری قول ها که بحث آن در آینجا نیست . البته واضح است که اگر تفاوت سنی کمتر از ۱۰ سال باشد بهتر است . حداکثر و حداقل سنی که به نظر می رسد مناسب باشد ۴ سال و ۷ سال است .
   زمانی مشکل بین همسران ایجاد می شود که تفاوت سنی آنان ۱۰ سال با بالا باشد یا اینکه سن دختر بیشتر از سن پسر باشد .

   این موارد احتمال یکسری اشکالات را در بر خواهد داشت که به چند علت آن اشاره می کنیم :

   نکته اول : یکی از بحران‌ها و آفات انتخاب جوانان و تصویرسازی ذهنی ، سن زیاد است.

   نکته دوم : زنان چون از بدنی نازک تر و نرم تر برخوردار هستند ، به مجرد آنکه فرزندی را به دنیا می آورند ، در وجود جسمانی و زیبایی آنان ۵۰ در صد ، شکست ایجاد می شود . البته در همه زنان اینطوری نیست . ولی در زنانی که سن زیادتری دارند چون جوان تر نیستند شکست آنها بیشتر نمایان می باشد .

   نکته سوم : بروز اختلافات است چون زن بیشتر در جامعه بوده لذا بیشتر با مسائل آشناست از آن طرف هم مرد سرپرستی خانوده را به عهده دارد و تجربه او از همسرش کمتر است لذا یکسری بگومگو ها و اختلافات بروز می کند . اینجاست که زن نمی تواند هدفش را به مرد بفهماند و مردم هم هرچه می گوید به حساب خودش زن درک نمی کند و منظور مرد را نمی فهمد .

   نکته چهارم : سطح توقعات بالاست مرد جوانتراست ، توقعهایش جوانانه و گاهی اوقات بچه گانه است . اما همسرش یک زن و یک مادر مجرب است . و هماهنگی این دو سقف می شود اگر مرد آشنا به مسائل آیین همسرداری نباشد اختلاف ایجاد می شود . ولی اگر عقل میان این مرد و زن حاکم شد در زندگی مشکلی پیش نمی آید حتی اگر اختلاف این چنینی هم داشته باشد .

   نکته پنجم : پاسخ به نیازها ، اگر تفاوت سن زن با مرد از ده سال زیاد تر باشد مرد زودتر پا به پیری و زمان رکود جنسی می گذارند ولی زن که از نظر شهوت بالا تر از مرد است ، از همسرش توقع ارضای جنسی دارد و مرد توان پاسخگویی ندارد لذا احتمال گرایش به انحطاط جنسی و مسائل حرام پیش می آید و اگر هم این نشود ، زن خودش را در زندکی شکست خورده و ناکام می داند و همیشه غصه می خورد که چرا تن به این ازدواج و زندگی داده است.
   Age difference in marriage rates2 میزان تفاوت سنی در ازدواج

   دوم : از نظر شخصیت خانوادگی :

   مرد باید از خانواده ای باشد که در اجتماع از خانواده همسر خود یک درجه بالاتر باشد . مثلاً اگر جامعه را به ۵ دسته تقسیم کنیم :

   دسته اول : رجال : امرا ، وزراء ، نمایندگان ، مهندسین ، دکترها ، روسا، …

   دسته دوم : سر شناسها : فلان حاج آقا ، فلان رئیس اداره شهرستان ، یا رئیس فلان کارخانه ، …

   دسته سوم : متوسطین : فلان دبیر ، فلان استاد دانشگاه ، فلان حاج آقا کاسب ، …

   دسته چهارم : متوسطین و ضعیف تر : مغازه دار ، کاسب معمولی ، کارمند ، معلم دبستان و …

   دسته پنجم : مستضعفین : که اکثراً کارگر ، خدمتکار ، روز مزد ، کلفت ، رخشوی ، نمکی و… می باشند .

   اگر جامعه را از نظر شخصیت اجتماعی به این پنچ سطح تقسیم کنیم . من از خانواده پنجم باشم و دختر از خانواده اول ، بسیار اشتباه است .
   مرد یک خدمتکار قراردادی اداره شهرداری و مثلاً دختر از خانواده وزیر و امیر و…
   عقلاٌ این دو با هم هماهنگ نمی شود . خیلی بعید می رسد که بتوانند با هم زندگی خوشبختی داشته باشند . اگر هم نمونه ای باشد بسیار نادر است و برعکسش به وفور پیدا می شود .
   فاصله طبقاتی یک درجه خوب است که مرد بالا تر از همسراش باشد . این موارد اثرات خوبی را برای تحکیم زندگی ایجاد می کند و زن همیشه به وجود مردش افتخار می کند . که از خانواده بالاتری هستند و در میان اقوامش همیشه سر بلند است . اما اگر زن بالاتر بود ، احساس سرشکستگی می کند . مخصوصاً اگر از دو درجه بالاتر باشد و چون مرد ، رئیس خانواده است لذا دچار اختلاف زدگی می گردد .
   پس بهتر آن است که اگر بشود همان روایت پیامبر (ص) را عملی کرد .

   سوم : از نظر اقتصادی :

   بهتر است مرد و خانواده اش یک درجه از خانواده ی زن بالاتر باشد تا همسرش از نظر مادی و خرج در زندگی احساس راحتی کند و به خودش بیشتر دلگرم شود. مثلا: زن تا دیروز در خانه ی پدرش پرتقال و سیب می خورده حالا که ازدواج کرده گاهی موز، کیوی و آناناس هم بخورد.یا از نظر پوشاک، کفش و… هم باید همینطور باشد. این مایه دلگرمی و شادابی زن می شود و علتش هم همان فاصله اقتصادی خانواده ی مرد با زن است. اما اگر بر عکس شود چقدر خطرناک می شود. مثلا تا دیروز دختر در خانه پدرش کباب،موز، نوشابه ی خارجی می خورده حالا در خانه همسرش ، خیلی رفاه داشته باشند یک دوغ ترش است. تا دیروز کفش چرمی و خارجی آنچنانی می پوشیده حالا باید کفش پلاستیکی بپوشد. یواش یواش اختلافها، سردی ها، عدم دلبستگی بین زن و شوهر، بروز می کند. پس مرد باید یک درجه از نظر اقتصادی از همسرش بالاتر باشد نه کمتر و نه بیشتر. فاصله یک درجه خوب بنظر می رسد.

   چهارم : از نظر قد :

   پیامبر (ص) فرمودند: “بهتر است مرد مقداری از نظر قد و قامتش از همسرش بالاتر باشد.” این مطلب از نظر روانی و تحکیم روابط زندگی برای زن و مرد اثرات خوبی دارد. با ذکر مثالی مطلب را بیان می کنیم: مثلا کسی که می خواهد با بچه کوچکی صحبت کند و بازی کند باید قامتش را خم کند و با بچه ها بگو مگو کند و بخندد و مثل آنها بازی کند تا بین بچه و تو ارتباط محبت آمیز برقرار شود. با قامت ایستاده نمی شود با بچه رابطه برقرار کرد.
   بنظر می رسد در زندگی زناشویی نیز این قضیه حاکم است. از آنجائیکه مردها دارای غرور مردانه هستند و این غرور مزاحم مسیر عاطفه و عشق زندگی است و از طرفی زندگی بین زن و شوهر باید از محبت و عطوفت برخوردار باشد لذا این غرور کاذب مردها مزاحم ایجاد محبت و عطوفت میان زن و شوهر می شود. و وقتی قد کمی کوتاه تر باشد، مرد مجبور است بخاطر اینکه حرف را بشنود یا دقیقاًبا او گرم بگیرد، خود را بشکند تا با او هم اندازه شود و این در سلامت روابط زن و شوهر مؤثر است. برای مرد هم خوب است؛ چون مرد رئیس خانواده است، اِشرافیت بیشتری بر کوچکترها دارد و کوچکها هم اطاعت بیشتری از بزرگترها دارند. این از نظر روانی مؤثر تر است و همسرش را بیشتر اطاعت می کند.

   Age difference in marriage rates3 میزان تفاوت سنی در ازدواج

   دلایل افزایش تمایل پسرها به ازدواج با دختران بزرگتر از خود

   اگر تا همین چند وقت پیش یکی از هشدارهایی که مسئولان و کارشناسان حوزه خانواده می‌دادند در رابطه با تمایل ازدواج مردان با دختران کم سن و سال بود، الان ماجرا کمی برعکس شده و مسئولان کشوری می‌گویند که در سال‌های اخیر تمایل ازدواج پسرها با دخترهای بزرگ‌تر از خودشان به شدت افزایش پیدا کرده است. این خبر را علی‌اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال به خبرگزاری ایسنا داده و گفته است: «در ۱۰٫۷ درصد ازدواج‌هایی که در سال ۱۳۹۱ در کشور ثبت شده، سن زوجه بیشتر از زوج بوده است.» او همچنین می‌افزاید: «در سال ۹۱ بیش از ۸۳۱ هزار ازدواج در کل کشور ثبت شده که در ۸۸ هزار و ۶۳۱ مورد سن زوجه بیش از زوج بوده که بیشتر این افراد فاصله سنی یک تا پنج ساله دارند.»

   همچنین آمارها نشان می‌دهد در ۱۱ هزار و ۱۲۰ مورد از ازدواج‌های ثبت شده در سال ۱۳۹۱ سن زوجه بین ۶ تا ۱۰ سال بیشتر از زوج بوده و در ۱۸۹۳ مورد نیز فاصله سنی زوجه ۱۱ تا ۱۵ سال بالاتر بوده است. همچنین سال گذشته در ۴۴۱ ازدواج ثبت شده در کشور زوجه ۱۶ تا ۲۰ سال و در ۲۸۴ مورد نیز بیش از ۲۰ سال بزرگ‌تر از زوج بوده است.

   میزان طلاق در این ازدواج‌ها بالاست

   دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس در مورد این ازدواج‌ها می‌گوید: بررسی‌هایی که از سال ۱۳۵۶ انجام شده حاکی از آن است که اینگونه ازدواج‌ها سرانجام درستی نداشته و طلاق در بین این زوج‌ها بیشتر است. او ادامه می‌دهد: اینگونه ازدواج‌ها در گذشته کمتر از چند سال اخیر بوده و عوامل مختلفی برافزایش این ازدواج‌ها دخیل است. مثلا در اکثر این وصلت‌ها برای پسر مزایای مادی دختر مانند میزان درآمد، داشتن خانه،‌ ماشین و… بیشتر از سایر مزیت‌هاست. به گفته این جامعه‌شناس حتی در برخی موارد دیده شده که پسرها به دلیل ادامه تحصیل تن به چنین ازدواجی داده‌اند و با رسیدن به تحصیلات عالیه یا به اصطلاح هدف، سرناسازگاری گذاشته و در آخر این ازدواج به طلاق منجر شده است.

   وی در ادامه می‌افزاید: ازدواج پسران کوچک‌تر از دختران با سنت‌ها و ارزش‌های فرهنگی ما سازگاری نداشته و با آن منافات دارد. تاثیری که خانواده‌ها، بستگان و دوستان و… بر روح و روان یک پسری که قصد ازدواج با دختر بزرگ‌تر از خود را دارد می‌گذارند بسیار زیاد است. اطرافیان اغلب به‌دنبال منصرف کردن پسر یا دختر از این ازدواج هستند

   پشیمانی از ادامه زندگی مشترک

   وی در توضیح دلایل گسترش ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خودشان می‌گوید: اینگونه ازدواج‌ها برای پسرها بیشتر کمبود‌های دوران کودکی است که با دارایی و ثروت دختر پر خواهد شد. پس از پر شدن خلأهای کودکی یا نوجوانی احساسات کنار رفته و عقل جای آن را گرفته عاقبت ازدواج مشخص می‌شود. مسائل اقتصادی در ذهن پسران و ترس از آینده در فکر دختران برای تن دادن به چنین ازدواجی مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. براساس تحقیقات انجام شده در این مورد پس از آنکه شر و شور خواسته‌های هر دو طرف کاسته می‌شود، نارضایتی و مخالفت خانواده‌ها را درک می‌کنند. دکتر قرایی‌مقدم در تحلیل وضعیت طلاق این زوج‌ها می‌گوید: قطعا همه ازدواج‌هایی که دختر بزرگ‌تر از پسر است به طلاق نمی‌انجامد و در مواردی ازدواج موفق هم دیده شده است چرا که شکل‌گیری یک طلاق حدود ۱۷-۱۸ عامل مانند اختلاف فرهنگی، درک متقابل، ناتوانی جنسی مردان، اعتیاد، شغل و… دخالت دارد که یکی از این عوامل می‌تواند اختلاف سنی باشد و این عامل هم به چند دسته تقسیم می‌شود. مهم‌ترین بخش این تقسیم‌بندی هم طلاق دخترانی است که از همسران خود بزرگ‌تر هستند.

 6. ترانه
  ترانه میگه:

  سلام من چن ماهی هس با یک پسر درارتباطم از من ۱۰ سال بزرگتره اما خیلی دوسش دارم مهم برای من سنش نیس مهم دوس داشتن دو طرفه اس اماهنوز چیزی در موردش با خونوادم حرف نزدم خودش میگه اول از خونواده خودش مطمعن بشه بعد من۱۹ سالمه اون۳۰ سالشه اختلاف سنی آیا تو ازدواج خیلی مهمه یا نه فقط دوست داشتن لطفا کمکم کنید

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   اگر واقعا تا این حد به هم علاقه دارید بهتره با خانواده ها مطرح شود و در فرایند رسمی شرایط رو در نظر بگیرید .اختلاف سنی وقتی باعث تفاوت در درک و شریط روحی افراد و توثعات و انتظارات شود مشکل ساز است مخصوصا وقتی خانم بزرگتر باشد که خب مشکل خاصی نخواهد بود چون مردان دیر تر به بلوغ فکری می رسند .ولی در مورد خانم ها در سن پایین تری می توانند زندگی را اداره و مدیریت کنند .اختلاف سن در این موارد مطرح شده اهمیت پیدا می کند ضمن اینکهممکنه فردی در سن پایین انتظار همراهی همسرش را در یک سری برنامه های تفریحی و حتی فعالیت هایی که برای او هیجان انگیز است را داشته باشد ولی طرف مقابل به خاطر همین اختلاف سنی تمایلی نداشته باشد .خب خودش مشکل ایجاد می کند .بهتر است ابتدا از رسمی بودن اطمینان داشته باشید و بعد اقدام کنید و سایر شرایط را در نظر بگیرید .موفق و خوشبخت باشید.

 7. فهیمه
  فهیمه میگه:

  تقریبا مدت ۵ سال است که با پسری که ۱۴ سال از من بزرگتره دوست هستیم.و میخواهیم با هم ازدواج کنیم میخواستم بپرسم آیا عامل مشکلات زندگی میشه اختلاف سنیمون؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   خیر هیچ وقت سن به این صورت مشکل ساز نخواهد شد مگر شما در سلایق و علایق و بحث ملاک ها تفاوت را احساس کنید و فرضا در بحث روحیات شما فردی هیجان طلب باشید ولی با توجه به سن طرف مقابل این فرد این طور نباشد .و یا سطح درک و انتظارات دو طرف متفاوت باشد به هر حال باید خودتون بعد از ۵ سال جوانب امر رو در نظر بگیرید اینکه ظاهری و رفتاری ایشون برای شما مورد قبول هستند خودتون در این مدت ایت تفاوت رفتاری رو در بعضی شرابط و رفتارها احساس کردید یا خیر این ها همه مسائل مهمی است .که امیدوارم توجه داشته باشید و در نهایت خوشبختب باشید .

 8. fighter
  fighter میگه:

  با سلام خدمت شما
  من چند وقتیه که به قصد ازدواج در آینده و آشنایی های بیشتر با دختری در ارتباطم که تقریبا دو سال از من بزرگتره میخواستم ببینم این اختلاف سنی دو سال مشکل ساز میشه.هر دو دانشجوییم ایشون کارشناسی مدیریت و بنده کارشناسی نرم افزار کامپیوتر البته من متولد ۷۳ ام تا یکی دو سال دیگه شرایط ازدواج برام فراهم میشه.با تشکر

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   ایشون به لحاظ روحی و فکر ی بهش ما شباهت دارند یا خیر ؟شاید این مساله مهم تر از این دو سال اختلاف است .قانون کلی در مورد اینکه این شرایط و اختلاف منجر به مشکل شود وجود ندارد ولی تجربه نشان می دهد با توه به شرایط بارداری در خانم ها و سایر مسائل ممکنه کم کم برای مردی که کوچکتر است ادامه دادن دشوار شود .چون به هر حال همه مردان توقعات و انتظاراتی دارند ممکنه با گذشت زمان براورده نشود .بهتره هر دوی شما اگر شرایطش رو دارید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید.امیدوارم تصمیم درستی بگیرید .

 9. naseri
  naseri میگه:

  سلام دختری بیست ساله هستم که خواستگاری دارم ایشون تمام معیارهای ازدواج منو دارن جز یکیش و اونم اختلاف سنی من و اون آقا هستش که ایشون ۱۳ سال از بنده بزرگتر هستن من الان تردید دارم که به ایشون حواب مثبت بدم یا نه,خواهشا راهنمایی بفرمایید.ممنون

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   با توجه به اینکه ایشون ۳۳ ساله هستند خب شما دو نفر در دو دهه متفاوت با شرایط متفاوت هستید .برای اینکه از انتخابتون مطمئن باشید با اینکه اختلاف سنی وجود دارد باید ببینید چقدر نظرات و دیدگاه هاتون به هم نزدیک است چقدر می توانید به یکدیگر اعتماد کنید و چقدر نسبت به هم انعطاف و پذرش وجود دارد .و ایا درک متقابل وجود دارد یا خیر ببینید تک تک این مسائل مهم هستند و باید بررسی شوند .برای ازدواج اگر در همه زمینه ها استراک وجود داشت و هر دو به لحاظ بلوغ فکری در یک سطح بودند و تفاهم برقرار شد سن خیلی موثر نخواهد بود مخصوصا اگر مرد بزرگتر باشد که سازگاری بیشتر است چون انتظار زن در ازدواج حمایت عاطفی و روانی است و این مساله در این ازدواج ها تا حدی براورده می شود باز هم از مشاوره پیش از ازدواج حضوری استفاده کنید تا تصمیم درستی بگیرید .موفق باشید

 10. معین
  معین میگه:

  سلام ،من یه پسر متولد۱۳۶۷ هستم ویه دختردوست دارم از فامیلهامو که متولد۱۳۸۳هستش اما هم قدش بلنده هم از نظر بلوغ فکری و… کامل هستش اما بخاطر اختلاف سنی تردید دارم ممنون میشوم اگه راهنماییم کنید.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   این اختلاف سنی خب زیاده و ایشون در دوران نوجوانیه صرف داشتن قد و هیکل که اهمیت ندارد .داشتن روحیه و شرایط ازدوا هم مهم است و دیدی که به ازدوا ممکنه داشته باشند فکر می نید ایشون معنی زندگی متاهلی و مسئولیت هاش رو درک خواهند کرد هر چند به بلوغ فکری رسیده باشند می توانند مسئولیت زندگی رو بپذیرند و انتظارات شما را براورده کنند .شما در دو دهه متفاوت و فضای فکری متفاوت خواهید بود چطور به توافق خواهید رسید ازدواج صرف علاقه نیست .البته اگر اصرار دارید می توانید با ایشون صحبت کنید و از انتخابتون و اینکه می توانند همسر ایده ال شما باشند مطمئن شوید در قدیم این ازدوا ج ها زیاد اتفاق می افتاد پون دختر ها بعد از بلوغ امادگی رفتن به منزل همسر را داشتند و خیلی از مسئولیت ها را اموخته بودند و این مساله برایشان توجیه پذیر بود ولی امروز ه بیشتر از زندگی فانتزی های خیالی را در سر دارند و رمانتیک به زندگی نگاه می کنند .که ممکن نیست چقدر این فضا با فضای واقعی مطابقت داشته باشد و فرد بتواند روابط با همسرش را مدیریت کند و اصلا درکی از داشتن همسر داشته باشد .بهتر است کمی دقت داشته باشید
   موفق باشید

  • مشاور
   مشاور میگه:

   اگر تفاوت سنی میان زن و مرد سه تا چهار سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. این مورد بستگی به این دارد که چقدر زن و مرد بتوانند این فاصله را باور داشته باشند. این مساله را نمی توان به همه تعمیم داد و به این معنا نیست که همه کسانی که چنین اختلاف سنی ای دارند، زندگی خوبی هم دارند.

   البته هرچه فاصله سنی زوجین کمتر باشد احتمال تفاهم بیشتر است. چراکه دو نفر با تفاوت سنی زیاد در دو مرحله متفاوت از زندگی هستند و نیازها و خصوصیات آنها بالطبع متفاوت است. فاصله سنی از ۱۰ سال به بالا به دلیل اینکه تفاوت زمانی و یک دهه فاصله زندگی کردن بین دو فرد وجود دارد، مشکلاتی برای هر دو زوج به وجود می آورد. مشکلاتی چون عدم درک صحیح و متقابل، برآورده نشدن انتظارات دو طرف بعد از مدتی و بی حوصلگی فرد بزرگ تر، به خصوص احساس پشیمانی و بروز مشکلات بیشتر از عواملی هستند که بین زوج ها با فاصله سنی زیاد دیده می شوند.

   یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است. به هر حال افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه ها و خاطره های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت.

 11. حسین
  حسین میگه:

  سلام
  من تازه نامزد کردم اختلاف سنیمون ۹ ساله
  از ی لحاظایی همو دوست داریم ولی نمیدونم چرا هرچی جلوتر میرم احساس ترس میکنم فک میکنم ک نمیتونیم خوب باهم درارتباط باشیم دختره تک دختره و خیلی حساس میگه ک دوست نداره عصبانی باشم و سرش داد بزنم ولی من خودم در کل یکم آدم عصبی هستم زود از کوره در میرم و تند حرف میزنم میترسم بریم سر زندگیمون بعدارب مشکل بر بخوریم …
  بنظر شما رفتار من قابل کنترل هست یا میتونیم با حرف زدن باهم کنار بیایم؟؟؟؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   خب دوست عزیز دوره نامزدی رو برای شناخت بیشتر قرار دادن پس فرصت دارید در این مورد خوب تصمیم گیری کنید
   در این مورد حتما مشاوره حضوری داشته باشید
   به هر حال هر رفتاری که امروز میبینید در آینده هم خواهید به همین خاطر باید از امروز متوجه این مسایل باشید
   اگر قصد ادامه دارید متن زیرو مطالعه کنید …
   ویژگی های خاص افراد خیلی حساس آنها را از افراد با حساسیت های عادی جدا می کند. خصوصیات افراد خیلی حساس شبیه به افراد درونگرا است. درست مثل افراد درونگرا، این افراد هم نیاز به تنهایی دارند. آنها گاهی به راحتی از کوره در می روند یا احساساتشان به جوش می آید و گریه شان می گیرد، نسبت به درد سریع واکنش می دهند، از حالات دیگران خیلی زود تاثیر می پذیرند و… این افراد سیستم عصبی بسیار حساس تری دارند که وضعیتی فیزیولوژیکی و در عین حال روانی است. اصولاً افراد بیش از حد حساس نسبت به محرک های خارجی (صدا، تصویر یا حتی لرزش ها) حساس تر هستند. جالب است بدانید که سیستم دفاعی بدن آنها به گونه ای است که به هوا، خوراکی ها و برخی مواد حساسیت دارند و در واقع این آلرژی یا حساسیت به همه چیز، یک وضعیت عمومی بدنی برایشان به حساب می آید نه صرفا روحی.

   نمی توان گفت بیش از حد حساس بودن بد، خوب، سالم یا ناسالم است. این هم یک نوع روحیه است. و هرچقدر بیشتر درمورد افراد حساس بدانید، بهتر می توانید با این افراد و موقعیت های دور و برتان کنار بیایید.آنها ویژگی های بسیار مثبتی هم دارند که در دیگران ممکن است وجود نداشته باشد. مثلا دل رحم تر هستند، عاطفی ترند، می توانند اطلاعات را عمیقاً پردازش کنند و تمرکز بهتری دارند. در کارهایی که نیازمند دقت، سرعت و جزئیات است مهارت دارند. شدیدا وظیفه شناس هستند. نیمکره راست مغزشان قوی تر است و این یعنی خلاق تر هستند. آنها می توانند فکر دوستان و اعضای خانواده شان را هم بخوانند. حتی می توانند شخصیت و خصوصیات افراد غریبه را هم تشخیص دهند.

   افرادی که بسیار حساس هستند، تا می‌توانند از افراد تند و ناملایم دوری می‌کنند. اگر فردی عصبی و تهاجمی هستید و زود شروع به فریاد زدن می‌کنید، این را بدانید که نمی‌توانید در رابطه با افراد حساس به سرانجام خوبی برسید.

   البته توصیه ما به شما این نیست که به طور کامل انتقاد کردن را کنار بگذارید. گاهی اوقات انتقاد کردن بسیار ضروری است، اما سعی کنید به طور مداوم از او انتقاد نکنید. هر چه از او بیشتر انتقاد کنید، او نیز از شما بیشتر دوری می‌کند.

   افرادی که بسیار حساس هستند، با عواطف و احساسات خود فکر می‌کنند؛ به خصوص در روابط‌شان. هر چه در برابر همسر حساس خود رمانتیک‌تر رفتار کنید، او بیشتر شما را دوست خواهد داشت.

   اگر با یک خانم حساس و نازک نارنجی طرفید یا ازدواج کرده اید و قصد دارید همه عمر در کنار او بمانید، باید برای کم کردن تنش ها تلاش کنید. شما قطعا بعد از مدتی می دانید که خط قرمزهای همسرتان کجاست و چه رفتارهایی او را از کوره در می برد، پس با دم شیر بازی نکنید.

   بسیاری از غرولندهای خانم های حساس به دلیل ترس از نشنیده شدن اتفاق می افتد. او شما را تهدید می کند و از همان اول با توپ پر سراغ تان می آید تا بهتر شنیده شود. اگر از همان آغاز به او نشان دهید که حرف هایش را می شنوید و قصد برآورده کردن خواسته های منطقی او را دارید، دیگر دلیلی برای غر زدن باقی نمی ماند.

   در صورتی که می بینید خواسته همسرتان قابل اجرا شدن نیست، خودتان را به بی تفاوتی نزنید. با او در این مورد صحبت کنید و دلایل تان را بگویید. شاید در جریان این بحث ها شما قانع شدید و اگر هم نشدید لااقل دلایل مخالفت تان را با او در میان گذاشته اید و به بی خیالی متهم نمی شوید.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

 12. مریم
  مریم میگه:

  سلام من خواستگاری دارم که ا لحاظ مالی هم سطح هستیم و بسیار پسر خوبی است ولی اختلاف سنی ما ۷ساله من ۱۹ ساله ایشان ۲۶ ساله هستند به نظر شما سن ما مناسب ازدواج است

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   .مهم سن شماست که برای ازدواج بسیار کمه چون هنوز به بلوغ عاطفی نرسیدید

 13. محمد
  محمد میگه:

  سلام
  پسری هستم که دو سال است به دختری ساله علاقه پیدا کردم
  سن من در حال حاضر ۲۸ و دختر ۱۴ است
  خانواده خوبی هم هستند و اعتقاداتشونم در سطح دینی با ما یکیست
  دو سال هست که به او علاقه دارم و مدام با خودم در مورد اختلاف سن فکر میکنم که ایا مشکل برایمان در اینده پیش نمی اید.
  البته قیافه او از سنش بزرگتر است.
  لطفا راهنمایی کینید . خیلی سر در گمم
  نمیدانم موضوع را مطرح کنم یا خیر ان شالله که خدا اجرتون بده

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   با چنین اختلاف سنی ازدواج در این مورد مردوده
   بقیه موارد به خواست دو خانواده بستگی داره که بپذیرند و رضایت به این ازدواج دهند

 14. * maryam*
  * maryam* میگه:

  سلام دختری هستم ۳۹ ساله که مجردم ، پدرم فوت شده و مادرم هم مریض هست و برادرم ازش نگهداری می کنه الان من تنها زندگی می کنم ، همه خواهرام و برادرم ازدواج کردن و برای خودشون زندگی و زن و شوهر و بچه دارن
  خواستگاری دارم که با من اختلاف سن ۱۹ ساله دارن و ایشون قبلا ازدواج کردن و متارکه کردن و بچه هاشون رو سروسامان دادن الان می خوان ازدواج کنن
  از لحاظ ظاهر حداقل ۱۰ سال کوچکتر از سن واقعی شون دیده می شن ، خیلی اهل ورزش و تندرست هستن
  از لحاظ موقعیت اجتماعی و اقتصادی هم عالیه
  یک بار همدیگه رو دیدیم و از قیافه و ظاهرهمدیگه هر دو خوشمون اومد و قرار شد من کمی فکر کنم و جواب بدم
  من با سن ایشون مشکلی ندارم تنها دغدغه من بچه هاشون هستن و اینکه بعد ازدواج دخالت داشته باشن در زندگی مون و باعث ناراحتی بشن
  ایشون کاملا صادقانه بهم گفتن دختر بزرگ ایشون مخالف ازدواجش هست اما پسر بزرگش خیلی به فکرشه و می گه حتما ازدواج کنه
  شرایط من طوری است که می خوام ازدواج کنم در ضمن خواستگار زیادی هم ندارم ، من زندگیم طوری بوده که با اینکه مجردم اما تجربه یک زن خانه دار را دارم و به نوعی پخته هستم
  برای اینکه قبول کنم یا نه ، دو دل هستم و استخاره گرفتم خوب اومد
  اینجا اومدم که نظر مشاور رو بشنوم
  از کسانی که با من همفکری می کنند, و نظر می دن ممنونم

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   اینکه فقط هدفتون ازدواجه فکر درستی نیست … نگرانی شما به جا و به حقه و باید در این مورد خوب و منطقی پیش برید اگر ازدواج کنید و شرایط آرامش رو نداشته باشید ازدواج شما هیچ اثری نداره … دوره نامزدی رو حتما” داشته باشید ولی کنترل شده تا بتونید از هم شناخت پیدا کنید و حتما” در این مورد مشاوره حضوری با مشاوری مجرب داشته باشید …
   چون شما با کسی ازدواج میکنید که نزدیک ۶۰ سال سن داره و شما هنوز ۴۰ سالتون نشده و مسلما” در آینده میتونه منشاء تنش برای هر دوی شما باشه
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

 15. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام خاستگاری دارم که ۱۰سال ازخودم بزرگتراست چه کنم؟این فاصله سنی مشکل سازنیست؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   اگر تفاوت سنی میان زن و مرد سه تا چهار سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. این مورد بستگی به این دارد که چقدر زن و مرد بتوانند این فاصله را باور داشته باشند. این مساله را نمی توان به همه تعمیم داد و به این معنا نیست که همه کسانی که چنین اختلاف سنی ای دارند، زندگی خوبی هم دارند. البته هرچه فاصله سنی زوجین کمتر باشد احتمال تفاهم بیشتر است. چراکه دو نفر با تفاوت سنی زیاد در دو مرحله متفاوت از زندگی هستند و نیازها و خصوصیات آنها بالطبع متفاوت است. همان طور که از گذشته تا به حال شنیده ایم، تفاوت در سن بلوغ دختر و پسر این روند را طوری نهادینه کرده که پسرها باتوجه به دیرتر بالغ شدنشان باید از دخترها بزرگ تر باشند. با این حال فاکتور سن به تنهایی نمی تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد. انگیزه زوج ها برای ازدواج با یکدیگر در این زمینه بسیار دخیل است. هستند کسانی که با انگیزه های اقتصادی با افرادی ازدواج می کنند که تفاوت سنی بسیار زیادی با آنها دارند؛ ازدواجی بدون پایه های عاطفی و شناخت که نبودن عامل علاقه در این نوع از ازدواج ها آنها را با شکست مواجه می کند. در این صورت نمی توان گفت شکست این زندگی تنها به خاطر بالابودن سن یکی از دو زوج بوده است.بنابراین بستگی به شما و سن عقلی طرف مقابلتان دارد.درک داشتن بهترین تعریف برای سن است در ازدواج.مشاوره پیش از ازدواج را ازدست ندهید.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

 16. سعید
  سعید میگه:

  سلام
  چه جالب
  میتونیم از صحبتهای قبلی ها کلی چیز یاد بگیریم
  کس چه میداند در این بهر عمیق سنگ ریزه قرب دارد یا عقیق
  از مکافات عمل غافل مشو، گندم از گندم بروید جو ز جو
  منم ۳۲ سالمه ، دنبال دختری با مهریه سبک میگردم خودمم نسبت به بدهکاری بدم میاد
  از همتون خواهش میکنم اگه پسری یا دختری واسه ازدواج مهستید اگه حساسباشه، مشکلی نیست ولی وسواس نداشته باشد
  حساسیت خوبه واسه پیشرفت و حفظ چهار چوب خونه و گیر ندید مرد ها باید غرور داشته باشند و زنان مدیریت
  ولی کلا وسواس اگه اومد از خصلتهای شیطانیست و بسیار خطرناکه

  ادامه قبلی
  مردهایی که قطعا از حرف مادرشان و خواهرشان جهت زندگی استفاده میکنند خطرناکه ولی استفاده از تجربیات خانواده بسیار مفید است
  از همه بزرگترها خواهش میکنم صبر کنند کمی جوانهاشون کمی سرشان به سنگ بخورد
  ولی کاملا ولشان نکنند
  اول کار راهنمایی کنند ولی افسار زندگی فرزندانشان را نگیرند
  اگه راست میگویید تا حالا باید تربیتشان میکردید الان دیگه باید خودش حرکت کنه چون باید فردا خودمان پدر و مادری کنیم
  والله
  دعامون کنید و به خدا امیدوار

 17. alireza
  alireza میگه:

  باسلام.من عاشق یه دختری هستم که ۹ سال ازم کوچیکتره و به معنی واقعی کلمه عاشق هم هستیم.تو دوستان و اشناها بودن کسایی که با زنشون اختلاف سن حتی بیشتر از ۱۰ سال هم دارن وقتی هم باهاشون صحبت کردم میگن که سن فقط یه عدده و مهم تفاهم و عشقه خدا رو شکر اونها هم زندگی خوبی دارن ولی من هنوز به خاطر این اختلاف سنی دو دل هستم و میترسم برم جلو. واقعا ممنون میشم کمکم کنید

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   پس مشاوره کنید تا از این تردید بیرون بیایت
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

 18. محمد
  محمد میگه:

  سلام
  من یه پسر ۲۱ ساله هستم وضعیت مالی متوسطی دارم به پیشنهاد یکی از بستگان دختری هست ۱۷ساله که وضعیت مالی بهتری نسبت به ما دارن
  ۲تا سوال یکی اینکه الان سن دوطرف برای ازدواج کم نیس؟ واینکه این اختلاف سطح مالی خانواده ها مشکلی پیش نمیاره؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   اولا” سن دختر خیلی کمه و تازه در ۲۵ سالگی به بلوغ عاطفی میرسه و ممکنه در اون سالها نظرش با امروز تفاوت داشته باشه … و دوم همین اختلاف سطح خانوادگی وجود داره چون زنان دوست دارن با کسی ازدواج کنن که بتونن بهش تکیه کنن نه اینکه خودشون در موقعیت بالاتری باشه
   هر چند تمام این موارد به تربیت خانوادگی و سطح درک دو طرف بستگی پیدا میکنه ولی چنین مسایل و مشکلاتی رو پیش رو دارید … هر چند که سن شما هم برای پذیرش چنین مسئولیتی هنوز کمه …
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 19. ناشناس
  ناشناس میگه:

  در ضمن خودم هم از لحاظ سن عقلی بزرگتر هستم.و یعنی از سنم حس میکنم بزرگترم.

 20. من
  من میگه:

  سلام دختری ۲۳ ساله هستم چند ماهی میشه که در محیط کاری ام آقایی ۳۶ ساله پیشنهاد ازدواج دادن ولی من کمی فرصت خواستم ایشون هرلحطه اماده ازدواجند ولی من دودلم اینم بگم باور کنید پسرهای دهه ۵۰ خیلی بامرامند ایشون ازبچکی کارکردند و در جامعه بودن از لحاظ اجتماعی قوی و هم بدنی چون دائم ورزش میکنن و خیلی فرز و پر انرژی و شوخ و پایه! از لحاظ موقعیت کاری وخوانواده و رفتار و اخلاق و شخصیت خوب یعنی من بغیر از این فاصله سنی عیبی نمیتونم بذارم روشون واقعا موندم من همچین ادمی رو که انقدر خوبه بخاطر این مورد رد کنم و برم به خواستگار جوونتر جواب +بدم از کجا معلوم کذوم زودتر از حال و حوصله میفته یعنی میگم بعضیا شادو پر انرژی ان بعضیا کسل و سست زیاد اعتباری به سن نیست

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز به هر حال اختلاف سن میتونه در آینده جنسی شما موثر باشه و چندین سال دیگه خودش رو نشون میده….شما باید سطح حوصله و سن ایشون هم توجه داشته باشید … و خیلی احساسی برخورد نکنید … توصیه میکنم حتما” در این خصوص با مشاوری مجرب مشورت کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

 21. رضا
  رضا میگه:

  سلام
  من پسری ۲۳ ساله هستم و دانشجو البته کنار درس خوندن کنار پدرم تو مغازه هستم و هر چند کم ولی در آمدی هم دارم
  خانواده یک دختر ۱۴ ساله رو پیشنهاد میکند که با شناختی که ار خانوادشون داریم واقعا ایده آل برای من هستند از همه لحاظ اصلا تو شهر به پاکی و اصالت معروفند
  ولی من به خاطر سنش قبول نکیکنم.فکر میکنم سنش کمه و اختلاف سنیمون زیاده.البته من که زیاد دختر خانم مراوده نداشتم ولی همه میگن مثل یک فرد بالغ به اصطلاح خانم رفتار میکنه
  خانواذه میکن عقد کرده واسه ۲ سال میمونید تا هم درس من تموم یشه و هم ایشون به سن مناسب واسه خونه بخت رفتن برسند
  البته سرباز هم نرفتم
  به نظر شما چیکار کنم و چه راهنمایی میکنید؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   سن بلوغ فکری و عاطفی برای هر فردی بین ۲۱ تا ۲۵ سالگی رخ میده … به هر حال میتونه نظر ایشون در اون بازه زمانی با امروز تفاوت زیادی داشته باشه پس در این مورد اصلا” عجله نکنید
   متاسفانه باز سن و رسوم قدیمی ایرانی ها وجود داره و اجازه رسیدن به سن مناسب رو به دختر و پسر نمیدن

 22. fsm
  fsm میگه:

  سلام میخواستم بپرسم دختری ۱۶ ساله میخواد با پسری ۲۴ساله ازدواج کنه و تو مسایل دیگه مشکلی ندارن این اختلاف سنی مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟؟؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز سن بلوغ فکری و عاطفی بین سنین ۲۱ تا ۲۵ سالگی رخ میده و ممکنه در اون سال نظر شما با امروز بسیار تفاوت داشته باشه پس اول مشاوره کنید و اینکه عجله نکنید

 23. Nina
  Nina میگه:

  من ۲۵سالمه ونامزدم که خارج از کشوره ۴۳ سالشه،خیلی اخلاقش بچه گونه وهمیشه دوس داره حرفش اول باشه حرفامو قبول نداره،با حرفایه خواهرش زود تغیر رفتار میده،یه سری حرف بهش رسوندن اونم زود حرفایه مردمو دربارم قبول کرد و۶ماه ترکم کرد بعد ۶ ماه تازه گاوش یاد هندوستان کرده منم بهش گفتم که من دیگه نیستم به خونوادمم گفتم اقام میگه منتظر باش شاید واقعا تغیر کرده وتورو میخواد،میشه راهنماییم کنید؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز اختلاف سنی شما بسیار زیاده و در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد که امروز نشانه هایی از اون رو در حال مشاهده هستید … پیس این ازدواج مردوده و شما وقت و عمرتون رو به بازی گرفتید ..فکر کنید و تغییر رویه بدید

 24. آرتمیس
  آرتمیس میگه:

  با سلام
  دختری هستم ۲۵ ساله با پسری آشنا شدم که ۱۴ سال از من بزرگتره ولی همه شرایطش خوبه،به نظرتون اگه با هم ازدواج کنیم می تونیم زندگی خوبی داشته باشیم؟

  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   دوست عزیز قراره شما از زندگی لذت ببرید ولی وقتی شما در اوج نیاز و خواهش هستید ایشون داره دوره سردی و افول رو طی میکنه
   پس بهتره کمی با دید باز به افق زندگی نگاه کنید وفقط امروز رو در نظر نگیرید … با مشاوری در این مورد صحبت کنید تا بیشتر با مشکلاتش اشنا بشید
   به هر حال تمام این موضوعات به درک شما و ایشون از سن و اختلاف سنی برمیگرده
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 25. بهناز
  بهناز میگه:

  من و همسرم با هم سنیم . گاهی حس میکنم رفتارش خیلی احمقانه است و من اگر جای اون بودم بهتر برخورد میکردم و تصمیم درست تری میگرفتم . انگار اون هنوز دوست داره کارای مجردارو انجام بده و من همیشه این کاراشو میذارم رو حساب اینکه با هم هم سنیم و این خیلی منو ناراحت میکنه

 26. اوا
  اوا میگه:

  با سلام دختری۱۷ ساله هستم یک ساله با پسرخالم که ۱۱ سال از من بزرگتره با اصرارای دخترخاله هامو حرفای مامانم نامزد کردم الان هروقت بحثی پیش میاد منو قبول نداره و حرف حرفه خودشه هروقت هم حرف حق میزنم میگه قبول داری من از تو داناترم درصورتی که من دختری هستم که از بس تو خانوادمون دعوا بوده خیلی پخته هستم و همه میگن نسبت به هم سنات درکت بیشتره بعضی وقتا حس میکنم من دخترمو اون پدر خسته شدم میخوام بهم بزنم چون دیگه هیچ علاقه ای نسبت بهش ندارم اطرافیان میگن شاید بعدن بهتر بشه ولی من سر دوراهی گیر کردم.راهنماییم کنین

  • پاسخگو
   پاسخگو میگه:

   دوست عزیز وقتی در مورد اختلاف سن بحث میشه برای چنین مشکلاتی هست .. بدون اینکه وقتتون رو بگیریم به شما میگیم که اگر فکر میکنید رفتارهای ایشون بعد از ازدواج تغییر خواهد کرد سخت در اشتباه هستید
   پس بهتره تا در دوره شناخت و نامزدی هستید میتونید در این مورد تصمیم گیری کنید …
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

 27. مهدی
  مهدی میگه:

  سلام.پسری هستم ۲۹ ساله با تحصیلات مهندسی برق.چند روز پیش به خواستگاری دختری رفتم که ۸ سال از من کوچکتر است و او نیز دانشجوی سال اخر مهندسی است والبته از خانواده بسیار مذهبی.از صحبتهای ایشان دریافتم که علیرغم سن و سال نسبتا کمش ادم فهمیده و با شعوری است.حال با توجه به اینکه هر دو از خانواده ای با تشابهات فرهنگی یکسان هستیم.میخاستم بدونم ایا این اختلاف سنی ۸ ساله میتونه بعدها مشکل ساز باشه یا نه؟لطفا مرا راهنمایی کنید

  • پاسخگو
   پاسخگو میگه:

   دوست عزیز اگر در تمام موارد به تفاهم برسید میتونید زندگی خوبی رو داشته باشید … اتفاقا” اختلاف سنی دختر با پسر باید در نهایت ۷ سال باشه که شما میتونید اون یک سال رو نادیده بگیرید
   تمام این مورد به رفتار و نظر شما بستگی داره

 28. huri
  huri میگه:

  سلام من ۲۱ سالمه دانشجوام با ی اقایی اشنا شدم ۳۲ساله ما با هم رابطه خوبی داریم اما احساس میکنم این اقا براش سخته چون هر دفعه میگه من اون تجربه ای که دارم تو نداری سختت میشه خیلی فکر میکنه این از ی طرف خوبه از ی طرف بد من میخوام فکر نکنه این با ی بچه طرفه همه تلاشمو کردم به نتیجه هم رسیدم فقط گیر من تجربس میگید چیکار کنم؟

  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   دوست عزیز اختلاف سنی شما بسیار زیاده و میتونه زندگی شما رو در آینده تحت تاثیر قرار بده … به هر حال اگر قصد ازدواج دارید باید مشاوره ای دو نفره و حضوری رو انجام بدید تا بتونید به شناخت خوب و درکی متقابل برای تصمیم نهایی دست پیدا کنید …
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   • huri
    huri میگه:

    اخه ما هردوتامون ایران نیستیم بخاطر همین اینترنتی خواستن جزئی کمک بشه من میدونم فاصله سنمون زیاده حتی پدرمم هم اشاره کرد ازم پرسید که مشکلی دارم یا نه مشکل من اینه که اون اقارو چطوری متقاعد کنم؟!

 29. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام! دختری هستم۲۶ ساله مدتی است با پسری اشنا شدم که از من ۹ سال بزرگتر است در بیشتر ملاکهای من برای ازدواج نمره قبولی کسب کردهذولی دل مورد این تفاوت سنی خیلی تردید دارم! لطفا منو راهنمایی کنید

  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   دوست عزیز اگر در تمام موارد به تفاهم رسیدید بهتره برای اینکه به شناخت و تصمیم درست برسید با مشاوری مجرب در این خصوص مشورت کنید … شما باید با تمام مزیت و معایب در این اختلاف شوید … هر چند افراد زیادی با این اختلاف در حال زندگی هستند و زندگی خوبی هم دارن و این به درک و روش زندگی شما بستگی داره
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

 30. hamid
  hamid میگه:

  man ba khanoomi ashena shodam ke az man 4 sal bozorgtare yani man 31 oon 35 va moalem hastam va khili ba khnevadeh va mahgebe hastan mishe rahnamaiim konid mamnoon

  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   دوست عزیز اگر در تمام موارد تفاهم دارید بهتره مشاوره ای حضوری رو هم انجام بدید … به هر حال خانم ها به خاطر بارداری زودتر از نظر جنسی افتاده میشن و ممکنه در آینده در مسایل جنسی به مشکل برخورد کنید … که همین موضوع میتونه زندگی شمارو به سقوط بکشونه …
   بزرگتر بودن زن میتونه در زندگی مشکل دیگه ای رو ایجاد کنه که زن بیشتر نقش مادرانه داره تا نقش زنانه و همین هم میتونه ایجاد تنش کنه
   به هر حال با تمام مواردی که هست بستگی به شناخت و معیارهای هر دوی شما در زندگی داره به همین خاطر لازمه مشاوره حضوری داشته باشید

 31. ساني
  ساني میگه:

  من ۲۹ سالمه و همسرم چهل و یک سالشه.. سن برای من خیلی مهم بود دوست داشتم همسرم نهایت ۵ سال از من بزرگتر باشه.. ولی این مورد پیش اومدتردید کردم ولی با توجه به حرفاش و موقعیتش و اینکه به خودش خیلی میرسید تا خودشو جون نشون بده و اینکه خیلی حرفای قشنگ قشنگ زد اوایل احساس کردم سن خودمم خیلی پایین نیست که بخام سخت بگیرم و قبول کردم.. الان یکساله عقدیم و هر چند مدت یکبار جنگو دعوا و قهر… از یه طرف بخاطر سن بالاش یه سری اخلاقای بخصوص داره که قابل تحمل نیست و از طرفی انقدر بچه گانهه فکر میکنه و عمل میکنه که انگار چندین سال از من کوچکتره.. همه می گند هنوز ازدواج براش زود بوده و به بلوغ فکری نرسیده.. با اینکه بسیار تحصیلکرده و موقعیت اجتماعی کاری خوبی داره و بشدت دارای اخلاقا و رفتارهای بچه گانه ست.. قهر و ناز و وقتی هم دعوا میشه میخاد هرچی که بهم داده بهش پس بدم.. واقعل خنده اوره.. یا اگه پشت سر کسی حرف زده باشم موقع دعوا میگه میرم بهشون میگم چی گفتی پشت سرشون… من فکر میکردم اگه یازده سال از من بزرگتره ولی خیلی پخته و عاقلانه رفتار میکنه ..اوایل هم اینطور نشون میداد ولی حالا که بقول معروف خرش از پل گذشته وحشتناک شده.. همش ازم توقع داره .. در ضمن مسئله تامین بودن مالیش برای من خیلی مهم بود ولی متاسفانه انقدر خسیسه که اب از دستش نمیچکه.. همش میگه ندارم… باید فکرشو میکردم این ادم که انقدر جمع کرده با نخوردن جمع کرده نه خرج کردن.. تمام محاسباتم اشتباه از اب در اومد.. نه مهربونه نه پخته ست نه دستو دلبازه نه بخشش داره نه هیچ چیز دیگه… دو ماه دیگه قرار بود عروسیمون باشه ولی الان میخایم جدا بشیم و پیغام داده هرچی بهت داده بردار بیار وگرنه نمیزاره جهازتو ببری… حالا می فهمم چقدر سن و یا همون پختگی و بلوغ برای ازدواج مهمه…

  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   عجب آدمایی پیدا میشه .بعضیا میگن اختلاف سنی مهم نیست ولی گاهی اوقات میتونه در زندگی زناشویی مشکلات بزرگی به وجود بیاره

   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    به نظر منم الان طلاق بگیری بهتره تا بعد از ازدواج

  • ندا
   ندا میگه:

   به نظر من به سن ربطی نداره ادم با اضافه شدن سنش اخاتقش بهتر نمیشه بلکه بدتر میشه ادم خسیس موقع جوونیشم حتما خسیس بوده

 32. عاشق
  عاشق میگه:

  با سلام
  من ۲۴ سالمه و دختری که قصد ازدواج با اونا دارم ۱۴ سال سن دارد به نظر شما من چیکار کنم آیا از انتخاب خود چشم پوشی کنم یا اینکه ثابت قدم باشم لطفا راهنماییم کنید به نظر خودم تنها مشکلی ک بر سر راهم هست اختلاف سن هست

  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   ۱۴ سال برای ازدواج یک دختر سن خیلی پایینیه

  • علی
   علی میگه:

   اگه واقا همدیه رو دوست داشته باشین هیچ مشکلی پیش نمیاد موفق باشین

 33. ناشناس
  ناشناس میگه:

  اینه که میگن مرد باید از زن بزرگتر باشه

  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   labod ye chizi midonan k ino goftan

   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    آره همینطوره

  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   inke tekrare hamon jomle ghabliye

  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   ۲ sal chizi nist

 34. ناشناس
  ناشناس میگه:

  مگه از اول ازدواجتون نمیدونست؟

 35. ناشناس
  ناشناس میگه:

  من از شوهرم دو سال بزرگترم اوایل ازدواج مشکلی نداشتیم ولی الان شوهرم مدام به روم میاره دیگه خسته شدم

  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   اینه که میگن نباید پسر از دختر کوچیکتر باشه

« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
ارسال نظر