کنار گذاشته شدن دختران مجرد از جامعه در طرحی جدید

مشاوره ژنتیک ازدواج

مشاوره ژنتیک ازدواجReviewed by مشاور on Aug 3Rating:

ممکن است برخی افراد دارای بیماری هایی باشند که وراثتی هستند ، میخواهند ازدواج کنند و سعی بر این دارند که مطمئن شوند این بیماری های به فرزندشان منتقل نشده و خطرناک نباشد ، به همین دلیل اقدام به انجام آزمایش ژنتیک میکنند. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با مشاوره ژنتیک ازدواج تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما شما را بیشتر راهنمایی کنند تا ازدواجی موفق به دور از نگرانی با مشاوره ژنتیک داشته باشید.

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

82 پاسخ
 1. mey
  mey میگه:

  با سلام من قصد دارم با نوه عمم ازدواج کنم.آیا برای ما مشکل ژنتیکی به وجود میاد؟آزمایش ژنتیک هزنیش چنده؟ کسی میتونه راجب آزمایش ژنتیک توضیح کامل بده؟با تشکر

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   بزرگ‌ترین تست ژنتیک، مشاوره ژنتیک است؛ زیرا وقتی این تست انجام شد، بقیه تست‌هایی که لازم است انجام شود، در پی آن خواهد آمد. این جمله را دکتر محمدتقی اکبری، متخصص ژنتیک انسانی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید…
   رییس انجمن ژنتیک ایران معتقد است ازدواج‌های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی شده که این بیماری‌های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند زیرا در کشورهای اروپایی حدود چند صد سال است که ازدواج‌های فامیلی صورت نمی‌گیرد.

   سوال: آقای دکتر! در مشاوره‌های قبل از ازدواج چگونه به وجود یک بیماری یا مشکل خاص در زوجین پی می‌برید؟
   در مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج شجره‌ خانوادگی‌ زوجین و اینکه چه نوع بیماری‌هایی در این شجره وجود داشته را مورد سوال و بررسی قرار می‌دهیم تا اطلاعاتی درباره اینکه زمینه چه ژن‌های بیماری‌زایی ممکن است در آن فامیل وجود داشته باشد برای ما فراهم ‌شود. از این طریق می‌توانیم با کشف اختلالی در سابقه ژنتیکی فامیلی، کمک‌های بسیار جدی و مهمی را به آن خانواده بکنیم.

   به عنوان نمونه فرض کنید در این بررسی معلوم ‌شود که پسرهای خانواده به بیماری هموفیلی مبتلا می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید هموفیلی یک ژن وابسته به جنس است و ژن آن از طریق خانم‌های ناقل به پسرها منتقل شده و آنها را مبتلا می‌کند. طی این بررسی‌ها، چنانچه خطر و احتمال ابتلای فرزند به بیمارهای ژنتیکی وجود داشته باشد ژن‌های بیماری‌زا به طور دقیق بررسی می‌شوند و در صورت بارداری تشخیص قبل از تولد برای آنها داده می‌شود.
   سوال: اگر کسی اطلاعی در زمینه این بیماری‌ها در شجره‌ خانوادگی‌اش نداشت، چه می‌کنید؟
   در اغلب موارد، زوجین چنین اطلاعات دقیقی را ندارند و شجره مشخصی که بیماری در خانواده معلوم شده باشد در دسترس نیست. گاهی نیز ممکن است در خانواده بیماری‌هایی وجود داشته باشد اما به دلیل همپوشانی آنها با بیماری‌های اکتسابی، نتوانیم اطلاعاتی از بیماری‌هایی که در سنین بالا بروز می‌کند به علت فوت فرد مبتلا و عدم ظهور در خانواده کسب کنیم. بنابراین بسیاری از این اشکالات و بیماری‌ها در خانواده‌ها را نمی‌توانیم با شجره به دست بیاوریم. به همین دلیل از روش غربالگری بیماری‌های شایع در کشور استفاده می‌کنیم.
   سوال: یعنی سراغ آزمایش‌هایی می‌روید که به وسیله آنها غربالگری و زمینه بروز بیماری را شناسایی می‌کنید. درست است؟
   بله، دقیقا. چون می‌دانیم شیوع بعضی از بیماری‌ها در جمعیت خاصی از کشور فراوان است به همین دلیل براساس محاسبه منفعت و هزینه بررسی می‌کنیم که این برنامه غربالگری به‌رغم اینکه هزینه‌های زیادی دارد، ارزش انجامش را دارد یا خیر. ما در ایران برای بیماری تالاسمی بتا این کار را انجام دادیم و طبق آمار و اطلاعات‌مان به این نتیجه رسیدیم که ۵ درصد مردم ما دارای این ژن هستند. به عبارتی از هر ?? نفر در ایران، یک نفر ناقل تالاسمی است.

   بنابراین احتمال اینکه زوجین هر دو ناقل باشند و با هم ازدواج کنند و فرزندانشان با احتمال یک‌چهارم مبتلا شوند، بسیار بالاست. باید بدانید درمان یک بیمار تالاسمی ماژور سالانه هزینه بسیار بالایی را بر دوش خانواده و دولت می‌گذارد و بنابراین انجام غربالگری این بیماری پیش از ازدواج با اینکه هزینه بالایی دارد، در مقایسه با هزینه‌های درمان بیماران تالاسمی ماژور به‌صرفه است.
   سوال: انجام این برنامه در کاهش میزان ابتلای کودکان به تالاسمی ماژور تاثیری داشته است؟
   بله! براساس یافته‌های واقعی بروز بیماری در میان جمعیت در گذشته، سالیانه حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کودک مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا می‌آمد اما بعد از انجام این برنامه تا حدود بسیار زیادی از تولد این کودکان پیشگیری شد.
   سوال: به‌جز تالاسمی، چه بیماری‌های دیگری را در مشاوره‌های قبل از ازدواج بررسی می‌کنید؟
   بیماری دیگری که ما پیش از ازدواج آن را بررسی می‌کنیم، نشانگان داون است. نشانگان داون از مشکلات بسیار مهم ماست. به طور میانگین از هر ۷۰۰ نوزادی که به دنیا می‌آید یک نفر از آنها به نشانگان داون مبتلاست. در این نشانگان کودک به عقب‌ماندگی ذهنی مبتلا می‌شود و مشکلات زیادی برای کودک و خانواده ایجاد می‌کند.

   علاوه بر این، بیماری‌های دیگری داریم که می‌توانند به تدریج وارد برنامه ملی شوند مانند دیستروفی یا اختلالات و اشکالات عضلانی، بیماری دوشن، بیماری SMA یا آتروفی نخاعی و… که هر کدام از اینها دارای فراوانی قابل ملاحظه‌ای هستند. به عنوان نمونه در بیماری دوشن از هر ۳ هزار و ۵۰۰ پسر یک نفر به آن مبتلا می‌شود. در بیماری SMA از هر ۴ تا ۵ هزار نفر یکی به آن مبتلا می‌شود و این آمار کمی نیست. در بعضی از کشورها بسته به امکاناتی که دارند غربالگری این بیماری‌ها در برنامه ملی‌شان قرار گرفته است.

   سوال: مراحل انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج به چه شکل است؟
   خوشبختانه امروزه در دفترخانه‌های ثبت ازدواج به زوجین، فرم‌های آزمایش تالاسمی داده می‌شود که شامل یک آزمایش خون است. پس از انجام آزمایش اگر زوجین ناقل تالاسمی باشند به آزمایشگاه‌های ژنتیک ارجاع داده می‌شوند. در آزمایشگاه ژنتیک، آزمایش مولکولی و ژنتیکی برایشان انجام شده و ژن معیوب مورد شناسایی قرار می‌گیرد. پس از آن راه برای امکانات بعدی باز است.
   سوال: افرادی که با هم نسبت فامیلی ندارند هم باید آزمایش ژنتیک بدهند؟
   برای آزمایش‌های ژنتیک فقط نسبت فامیلی مدنظر ما نیست. ما باید کشور و فرهنگ‌مان را نیز در نظر بگیریم. در کشور ما ازدواج‌های فامیلی زیاد انجام می‌شود و این امر در بار ژنتیکی افراد کشور بسیار تاثیر دارد. ممکن است حتی آنهایی هم که با هم فامیل نیستند در منطقه‌ای زندگی ‌کنند که اجدادشان چند نسل قبل‌تر با هم منسوبین خیلی نزدیکی بوده‌اند.

   به همین دلیل ما افراد یک منطقه را هم خویشاوند در نظر می‌گیریم. در واقع بیماری‌های ژنتیکی فقط در خویشاوندان بروز نمی‌کند. به عنوان نمونه تالاسمی به دلیل شیوع بالایی که دارد اغلب در افراد غیرخویشاوند دیده می‌شود یعنی زوجینی که اصلا فامیل نیستند ممکن است به دلیل شیوع بالای ژن در جامعه ناقل آن باشند.

   علاوه بر این، بیماری‌های دیگری وجود دارند که افراد از آنها هم در امان نیستند؛ مانند اختلالات مادرزادی، عقب‌ماندگی‌های ذهنی، اختلالات ساختاری و فیزیکی که سبب ایجاد معلولیت‌ها می‌شوند. ضمن اینکه بیماری‌های ژنتیکی فقط در ۶ ماه اول تولد ظاهر نمی‌شوند. بعضی از بیماری‌ها در ۵ تا ۶ سالگی، برخی در دوران بلوغ، برخی در اوایل دهه دوم و سوم زندگی‌ و حتی در میانسالی و سالمندی خودشان را نشان می‌دهند. به همین دلیل بهتر است همه زوجین قبل از ازدواج برای انجام آزمایش‌های ژنتیک اقدام کنند.
   سوال: با توجه به اینکه بیشتر آزمایش‌های ژنتیک مربوط به قبل از ازدواج و بارداری است، آیا برای نوزاد تازه‌متولد هم می‌توان این آزمایش‌ها را انجام داد و جلوی بیماری‌های بعدی را گرفت؟
   ما در خصوص پیشگیری از اشکالاتی که برای نوزادان پیش می‌آید، امکانات وسیعی داریم. یکی از این بیماری‌ها که بعد از تولد مورد بررسی قرار می‌گیرد، بیماری PKU یا فنیل‌کتونوری است.

   این بیماری در اثر افزایش اسیدآمینه فنیل‌آلانین در خون و ادرار ایجاد می‌شود. انباشته‌شدن این اسیدآمینه در خون باعث ایجاد عقب‌ماندگی ذهنی در کودک می‌شود. اگر نوزادانی که مبتلا به این بیماری هستند را بتوانیم با غربالگری پیدا کنیم با رژیم شیری که فاقد فنیل‌آلانین است و در آینده غذاهایی که فاقد این ماده هستند از مبتلا شدن کودکان به عقب‌ماندگی ذهنی جلوگیری می‌کنیم. افرادی را داریم که حدود ۲۰ سال پیش مورد چنین درمانی قرار گرفته‌اند و در حال حاضر دانشجو هستند.

   البته بیماری‌های متابولیک متعددی در این زمینه وجود دارد که اگر در بدو تولد متوجه آنها شویم، می‌توانیم از ادامه روندشان جلوگیری کنیم. امروزه حتی می‌توانیم بیماری‌هایی را که جنین در رحم مادر به آنها مبتلا شده را درمان کنیم یا از بروز علایم آنها پیشگیری کنیم. به عنوان نمونه مشکلی تحت عنوان ابهام تناسلی داریم که دختر یا پسر بودن نوزاد را با ابهام مواجه می‌کند. اگر به این مشکل در دوران جنینی پی ببریم، می‌توانیم با تجویز داروهایی از آن جلوگیری کنیم.
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 2. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام می خواستم بدونم درآزمایش گروه خونی بایدهردوطرف یه گروه خونی مشابه داشته باشند چکار کنند

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   ربطی نداره بستگی به اختلال ژنتیکی افراد داره …
   با متخصص ژنتیک مشورت کنید و سوالتون رو روشن بپرسید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

   پاسخ دادن
 3. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام من وپسرعموم میخواهیم ازدواج کنیم درصورتی که دوعموی من لال هستن میخواستم ماراراهنمایی کنید باتشکر۰

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   ناشنوایی و یا کم شنوایی در بسیاری از موارد به صورت توارثی در خانواده ها وجود دارد و در برخی موارد ژن عامل بیماری مشخص بوده و قابلیت پیشبینی، پیشگیری و یا جلوگیری از موارد جدید در خانواده با تست های ژنتیک فراهم می باشد.
   ناشنوایی ژنتیکی به دو نوع عمده سندرمیک و غیر سندرمیک تقسیم می گردد. در نوع اول (سندرمیک) علاوه بر ناشنوایی و یا کم شنوایی علایم و اختلالات دیگری نیز وجود دارند. در حالت دوم و یا غیر سندرمیک ناشنوایی و یا کم شنوایی تنها علامت بیماری بوده و همراه با سایر عوارض و علایم نمی باشد. البته قابل ذکر است که عدم توان تکلم (لال بودن) نتیجه ناشنوایی بوده و در هر دو گروه بیماران دیده می شود و عامل آن عدم یادگیری مهارت تکلم از راه گوش دادن می باشد. هر چه ناشنوایی در سنین پایین تر تشخیص داده و درمان شود احتمال عدم توان تکلم کاهش می یابد.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه

   پاسخ دادن
 4. م. ه
  م. ه میگه:

  درصورت عدم تطابق خون های طرفین، ایا قانون میتونه جلوی ازدواج دو نفر رو بگیره؟

  پاسخ دادن
  • نویسنده سایت
   نویسنده سایت میگه:

   با سلام خدمت شما
   خیر منع قانونی وجود ندارد اما عواقب این مسئله را باید ببرسی کنید .

   پاسخ دادن
 5. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام من حدود یک سال که ازدواج کردم همسرم علاقه زیادی به فیلم های سکسی داره آیا به زندگیمون لتمه وارد میشه؟
  چکار کنم که دیگه نگاه نکنه؟

  پاسخ دادن
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ میگه:

   ‌در مواجهه با همسرتان یا هر فرد دیگری که بکرات از ابزارهای پورنو استفاده می‌کند، باید در اولین گام، انگیزه فرد را از این تمایل مشخص کنید. بدانید که چرا او سراغ چنین رفتاری رفته است‌. آیا او کاملا آگاهانه وارد این جریان شده یا ناآگاهانه؟ آیا همسرتان را یک کنجکاوی به دیدن پورنو کشیده ؟ آیا در روابط جنسی‌اش با شما دچار مشکل شده است؟ آیا مشکلات زندگی و خانوادگی باعث کاهش روابط عاطفی‌اش با شما شده؟ علت هر چه باشد شما می‌توانید با یک گفت‌وگوی صریح و بی‌پرده به شناسایی انگیزه‌ها و رفع مشکل بپردازید.

   نکته: درست است که پورنو می‌تواند به سردی روابط زناشویی و کمرنگ شدن عاطفه مثبت بین زوجین منجر شود، اما ممکن است سردی میان شما به دلایل دیگری ایجاد شده باشد که با گفت‌وگو با یک مشاور می‌توانید مشکل اصلی را پیدا کنید، شاید مقصر این فاصله خود شما هم باشید.

   پاسخ دادن
 6. ناشناس
  ناشناس میگه:

  من و دختر خالم چند ماهه نامزد کردیم میترسیم آزمایش ژنتیک بدیم جوابش منفی بشه؟

  پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   natarsin hamishe ke manfi nemishe shayadam mosbat shod

   پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    من و پسر داییم که آزمایش دادیم جواب منفی شد نامزدیمونو بهم زدیم خیلی بد شد

    پاسخ دادن
    • ناشناس
     ناشناس میگه:

     آخی دلم سوخت

     پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    az in behtare ke farda ye bache aghab oftade dashte bashin

    پاسخ دادن
 7. fa
  fa میگه:

  باسلام و خسته نباشید
  من دختری ۲۲ساله هستم که پسری به خواستگاری من آمده است پدر ایشون دیابت نوع۱ داشته که بر اثراین بیماری ازبین رفته است می خواستم بدانم آیا اگر من با این آقاپسر ازدواج کنم ممکن است فرزندان من نیز مبتلا شوند؟چند درصد امکان دارد؟

  پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   شما باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنید

   پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   شما باید زنگ بزنید با متخصیصین صحبت کنید

   پاسخ دادن
 8. ناشناس
  ناشناس میگه:

  به احتمال زیاد داشته باشه

  پاسخ دادن
 9. Anonymous
  Anonymous میگه:

  مشاوره ژنتیک نیاز به آزمایش داره؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   زنگ بزن بپرس

   پاسخ دادن
   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    فک نکنما

    پاسخ دادن
    • Anonymous
     Anonymous میگه:

     واسه اینکه مطمئن شی زنگ بزن بپرس

     پاسخ دادن
 10. Anonymous
  Anonymous میگه:

  من و همسرم رفتیم مشاوره ینتیک گفت مشکلی ندارید و لی دکتر خودم میگه مشکل دارید چیکار کنم؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   دکتر های مختلف را امتحان کنید

   پاسخ دادن
   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    مشاوره ژنتیک اینجا خوبه یه سری بزن

    پاسخ دادن
    • Anonymous
     Anonymous میگه:

     ممنونم

     پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    اینکه خیلی هزینه میبره

    پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    اینطوری که نمیشه خرجش بالا میره

    پاسخ دادن
   • ناشناس
    ناشناس میگه:

    مگه الکیه کلی هزینه داره

    پاسخ دادن
 11. Anonymous
  Anonymous میگه:

  ببخشید مشکلات عصبی هم به فرزند منتقل میشه؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   والا تا اونجایی که میدونم نه!

   پاسخ دادن
   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    بستگی داره آره بابا نمیدونید نگین خوب آره ژنتیک دیگه ممکنه انتقال پیدا کنه

    پاسخ دادن
    • Anonymous
     Anonymous میگه:

     ممنون دوستان

     پاسخ دادن
    • ناشناس
     ناشناس میگه:

     شما باید این سؤال رو از یک متخصص بپرسید

     پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   بله حتمأ

   پاسخ دادن
 12. ناشناس
  ناشناس میگه:

  مشاوره ژنتیک و آرمایش ژنتیک خیلی خوبه اینطوری آدم با خیال راحت ازدواج میکنه و بچه دار میشه

  پاسخ دادن
 13. Anonymous
  Anonymous میگه:

  من و همسرم دختر عمو و پسر عمو بودیم رفتیم واسه آزمایش اما از ما چندتا سوال پرسید و گفت آزمایش خون نمیخواد درسته؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   یعنی چی؟!

   پاسخ دادن
   • Anonymous
    Anonymous میگه:

    gahi injorie baba asan nemikhan azmaiesh khoon
    ama man jaye shoma bodam ye ja dg ham miraftam

    پاسخ دادن
    • Anonymous
     Anonymous میگه:

     اما از ما آزمایش خون گرفتنا

     پاسخ دادن
     • ناشناس
      ناشناس میگه:

      بگیرن چه اشکالی داره تازه اینطوری مطمئن ترم هست

  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   لابد درست بوده دیگه

   پاسخ دادن
 14. ناشناس
  ناشناس میگه:

  آره خدایش خیلی خدماتشون خوبه

  پاسخ دادن
 15. ناشناس
  ناشناس میگه:

  من خاطره بدی از آزمایش ژنتیک دارم چند سال پیش قرار بود با پسر داییم ازدواج کنم که وقتی آزمایش دادیم متوجه شدیم که نمیتونیم به خاطر مشکل ژنتیک ازدواج کنیم.ولی در هر صورت خدا بهمون رحم کرد

  پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   اگه ازدواج میکردین عواقب بدی داشت

   پاسخ دادن
 16. Anonymous
  Anonymous میگه:

  merc azinke pasokhgo hastyd

  پاسخ دادن
 17. ناشناس
  ناشناس میگه:

  نمیدونم چرا خیلیا از نتیجه مشاوره ژنتیک میترسن

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   خوب فکر کن یهو آرزوها بر باد بره

   پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   nabayad tarsid mishe halesh kard

   پاسخ دادن
 18. ناشناس
  ناشناس میگه:

  اینم شد سؤال.معلومه دیگه

  پاسخ دادن
 19. ناشناس
  ناشناس میگه:

  به نظر من هم قبلش خوبه هم بعدش

  پاسخ دادن
 20. ناشناس
  ناشناس میگه:

  آیا مشاوره ژنتیک قبل نامزدی باشه بهتره یا بعد از نامزدی؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   khob malome ghablesh! 😐

   پاسخ دادن
 21. ناشناس
  ناشناس میگه:

  به نظر من مشاوره ژنتیک برا همه لازم فامیل دور باشه یا نزدیک

  پاسخ دادن
 22. ناشناس
  ناشناس میگه:

  من میخام با یکی از فامیلای خیلی دورمون ازدواج کنم آیا اگه مشاوره ژنتیک نرم مشکلی ایجاد میشه؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   are baba bayd beri dg 😐
   pa na pa

   پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   سلام
   بله شما حتماً نیاز به آزمایشات ژنتیک دارید

   پاسخ دادن
 23. ناشناس
  ناشناس میگه:

  مشاوره ژنتیک خیلی خوبه مخصوصأ الان که بیماریهای ژنتیک زیاد شده

  پاسخ دادن
 24. ناشناس
  ناشناس میگه:

  آیا آزمایش های مربوطه رو هم تو همین مرکز انجام میدن؟؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   ino dg zang bezan bepors ma az koja bedunim 😀

   پاسخ دادن
 25. Anonymous
  Anonymous میگه:

  hazinash cheghadre?

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   برای اطلاع از هزینه ها با شماره های ما تماس بگیرید

   پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   فکر نمیکنم زیاد باشه

   پاسخ دادن
 26. ناشناس
  ناشناس میگه:

  آدم وقتی مشاوره ژنتیک میره خیالش راحت میشه

  پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   آره همینطوره

   پاسخ دادن
 27. ناشناس
  ناشناس میگه:

  خواهش میکنم

  پاسخ دادن
 28. Anonymous
  Anonymous میگه:

  مرسی از مطالب مفیدتون

  پاسخ دادن
 29. Anonymous
  Anonymous میگه:

  آزمایش باید بدیم؟

  پاسخ دادن
  • Anonymous
   Anonymous میگه:

   ئالا مثکه همیشه نیس ولی اگه بخوان دقیق شن آزمایش ززیاد میگیرن

   پاسخ دادن
 30. ناشناس
  ناشناس میگه:

  حالا شما که رفتید مفید بوده

  پاسخ دادن
 31. ناشناس
  ناشناس میگه:

  na baba hame miran ma ham famil nabudim vali raftim

  پاسخ دادن
 32. ناشناس
  ناشناس میگه:

  سلام
  آیا فقط زوجینی که فامیل هستن باید مشاوره ژنتیک برن

  پاسخ دادن
 33. ناشناس
  ناشناس میگه:

  آیا لب شکری هم یک بیماری ژنیتیک میباشد؟؟

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   لطفا با یک مشاور ژنتیک در مرکز مشاوره ازدواج مشورت کنید.

   پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   نه بابا فک نکنم!

   پاسخ دادن
  • ناشناس
   ناشناس میگه:

   شاید باشه

   پاسخ دادن
 34. ناشناس
  ناشناس میگه:

  baraye anjame msohavere bayad hatman huzuri biaym?

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   سلام مشاوره به صورت تلفنی ، حضوری و آنلاین انجام میشود.

   پاسخ دادن
 35. ناشناس
  ناشناس میگه:

  نه فک نکنم واسه همه انجام میشه مثل اینکه

  پاسخ دادن
 36. ناشناس
  ناشناس میگه:

  moshavere jenetic faghat vase familas?

  پاسخ دادن
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی میگه:

   خیر این تست برای همه زوج های جوان انجام میشود

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.