آگاهی از اهمیت ازدواج لازمه ازدواج موفق

آگاهی از اهمیت ازدواج لازمه ازدواج موفق

مشاوره ازدواج

ازدواج یکی از تصمیمات مهم در زندگی همه افراد است و از مصادیق مختلف دارای اهمیت میباشد در این مقاله قصد داریم اهمیت ازدواج را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

برپایه اعتقادات مذهبی و اعتقادات دینی ما تاریخچه خانواده به همان ابتدای آفرینش باز میگردد جایی که آدم و حوا در واقع اولین خانواده روی زمین بوده و با گذشت زمان و به دنیا آوردن فرزندان خود آن را گسترش داده و مفاهیم اولیه زندگی مشترک را پایه گذاری کردند. بنابراین خانواده اولین نهاد اجتماعی است که از ابتدای خلقت انسان تا کنون پیشرفت کرده اما هیچگاه اصل خود را فراموش نکرده است. اما در این برای تشکیل خانواده باید ازدواج کرد به این منظور که دختر و پسر همدیگر را شناخته و پس از تحقیقات لازم برای ازدواج اقدام کرده و زندگی مشترک خود را آغاز کنند. پس از آنجا که خانواده اهمیت بسیار و نقش به سزایی از دیدگاه اسلام دارد، اهمیت ازدواج در اسلام نیز بسیار بالاست و به آن سفارش فراوان شده است.

اسلام از ابعاد گوناگون به موضوع ازدواج اسلامی پرداخته و ازدواج سالم همراه با خوشبختی را بسیار مهم دانسته و به آن تاکید کرده است. ازدواج امری الهی بوده و سنت پیامبر و بزرگان دین می باشد بنابراین اهمیت ازدواج اصلاً پوشیده نسیت. بنا بر توصیه های بزرگان و ادیان الهی، ازدواج لازمه بقای نسل انسان و همچنین تکمیل کننده فرد می باشد به نوعی که یک ازدواج موفق می تواند تضمین کنده سلامت روانی فرد و سلامت جامعه بوده و به طبع طلاق و جدایی و ازدواج ناموفق می تواند بنیاد جامعه را سست و تخریب نماید.

محاسن و فواید ازدواج :

ازدواج محسنات فراوانی داشته که می توان به یک نمونه از آن یعنی استقلال اقتصادی جوان اشاره کرد و فردی که مزدوج می شود درواقع اعلان استقلال در تمامی زمینه ها می کند این یعنی که وی با استفاده از تجربیات بزرگتر ها خودش تصمیم می گیرد و خودش مسئول اعمال خود است. او باید توانایی مدیریت داشته و زندگی را اداره کند همچنین او است که باید به مشکلات ازدواج وضعیت اقتصادی خانواده رسیدگی کرده و به نوعی می توان گفت وی دچار تکامل شخصیتی و رفتاری شده و با کلام عامیانه بزرگ می شود.

خصوصیات و ویژگی های یک ازدواج موفق:

خصوصیات ازدواج موفق را می توان در ازدواج پر مهر علی (ع) و فاطمه زهرا (س) جستجو کرده و بدان دست یافت. انگیزه ازدواج باید مشخص باشد و اهداف آن نمایان تا بتوان برای آینده برنامه ریزی خوب انجام داده و خانواده را به سوی خوشبختی هدایت کرد بنابراین دختر و پسر پس از ازدواج با تمام مشکلاتی که وجود داشته و به وجود خواهد آمد بایستی با کمک یکدیگر جلو رفته و همین تعامل و همکاری است که زندگی را شیرین و هیجان انگیز می کند. آنان باید تقسیم کار داشته و حس مسئولیت پذیری و همچنین کمک به یکدیگر را داشته باشند. بنابراین بنا بر آمار مشاوران مبنی بر وجود ۱۱ میلیون دختر آماده ازدواج میبینیم که این بستر برای ازدواج دختران و پسران در جامعه فراهم نشده است و چه خوب است با فرا رسیدن روز ازدواج و روز بدون طلاق بیاییم با کمک به جامعه و با تغییر نگرشمان نسبت به ازدواج گامی بزرگ برای پیشرفت جامعه خودمان و همچنین خوشبختی فرزندان ایران برداریم. مطمئن باشید با تغییر نگرش نسبت به ازدواج بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی ایران برطرف شده و سلامت روانی بیشتری را در جامعه شاهد خواهیم بود.

نقش مشاوره در داشتن ازدواجی موفق:

کانون مشاوران ایران به منظور داشتن سهمی در ازدواج موفق جوانان و راهنمایی آنان در خصوص انتخاب همسر مناسب، با ارائه بهترین خدمات مشاوره قبل از ازدواج ، دوران آشنایی ، انتخاب همسر ، روش های آشنایی ، دوران نامزدی و همینطور مشاوره پس از ازدواج در پی محقق کردن این هدف والا میباشد. شما میتوانید برای انجام مشاوره به یکی از مراکز تحت پوشش این کانون مراجعه کنید.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

منبع:مقالات کانون مشاوران ایران

12 پاسخ
 1. وحید1366
  وحید1366 گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من پسری هستم متولد۱۳۶۶/۰۳/۱۶ با دختری متولد۱۳۷۹/۱۰/۲۹ میخوام ازدواج کنم یعنی تفاوت سنی ۱۳ سال ولی همدیگه رو دوست داریم …نمی دونم چکار کنم… لطفا راهنمایی کامل نمایید
  خیلی خیلی سپاسگزارم

  پاسخ
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی گفته:

   شما می توانید با خواندن و مطالعه و همچنین مشاوره با این مرکز از این مهم آگاه شوید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *