تاثیر کوتاهی قد در ازدواج

دختر و پسرهای مجرد در بحث ازدواج، معیارها و ملاک هایی از جمله کوتاهی یا بلندی قد همسر را برای انتخاب خود در نظر دارند که جز ویژگی های طاهری می باشد. قد یکی از ملاک های ظاهری نسبتا مهم است که هم دختران و هم پسران در انتخاب خود به آن دقت می کنند.

معمولا پسران تمایل به ازدواج با دختری دارند که قد کوتاه تری نسبت به آن ها داشته باشند و دختران نیز قد بلندی پسر را ملاکی برای انتخاب خود در نظر می گیرند. این مساله گاهی باعث می شود تا گزینه هایی که شرایط مناسب و ملاک های دیگر را داشته اند، به خاطر مساله قد کنار گذاشته شوند.

اما آیا صرفا بلندی یا کوتاهی قد ملاک و معیار مناسبی برای انتخاب است؟

ریشه و علت توجه به قد چیست؟

شاید این نکته برای شما جالب باشد که این مساله به هزاران سال پیش بر می گردد. یکی از ملاک های مهم در ازدواج، قدرت باروری بوده است و باور گذشتگان این بوده است که دختران قد بلند، قدرت باروری کم تری دارند، چون دیرتر به بلوغ می رسند، در نتیجه مردها برای ازدواج دخترانی با قد کوتاه تر را انتخاب می کردند.

همچنین قد بلند در پسران نشان دهنده قدرت، هوش و مردانگی بیشتر بوده است، بنابراین این باورها نیز می تواند دلیل محبوبیت مردان قد بلند نزد دخترها باشد. احتمالا این باورها از نسل گذشته به نسل های بعدی منتقل شده است.

این معیارها می تواند برای ازدواج پسرانی با قد کوتاه و دخترانی با قد بلند مشکلاتی ایجاد کند و انتخاب های آن ها را محدود سازد.

جالب است بدانید که مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که قد پسر به مادرش و قد دختران به پدرش مرتبط است و مادران قد بلند با احتمال بیش تر پسری با قد کوتاه و یا متوسط خواهند داشت.

قد ایده آل مردان از دید خانم ها

معیار انتخاب ظاهری انتخاب دختران، بلند قد بودن مرد است. مردانی که قد کم تر از ۱۷۰ داشته باشند، کوتاه قد محسوب می شوند.

اما معیار انتخاب خانم ها اختلاف قدی مرد با آن ها است. ۷۰ درصد خانم ها تمایل به ازدواج با مردی قد بلندتر از خود نشان داده اند. درصد زیادی از خانم ها اختلاف قدی ۲۰-۱۵ سانتی متری را مناسب می دانند و درصدی نیز هم قد بودن را ترجیح می دهند.

قد ایده آل خانم ها از دید آقایان

نتایج تحقیقات نشان می دهند که مردان ازدواج با زن کوتاه تر از خود را ترجیح می دهند.  میانگین قدی که مردان برای انتخاب همسر ایده آل می دانند بین ۱۶۲ تا ۱۷۰ سانتی متر می باشد. البته تفاوت قدی زیاد نیز برای مردان نامطلوب است، آن ها اختلاف قدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر را ترجیح می دهند.

جالب است بدانید که مردان در این زمینه منعطف تر از خانم ها عمل می کنند. قد همسر برای خانم ها از اهمیت بالاتری برخوردار است و انعطاف کم تری در برابر آن نشان می دهند.

آمار طلاق بخاطر قد

بر اساس گزارشی که در سال ۱۳۹۸ منتظر شد آمار طلاق به موضوعاتی همچون، اقتصادی، خیانت، بی توجهی، شکستن خط قرمزها، دعوای مادر شوهر و مادر زن و اختلالات روان پرداخته شده است اما گزارش در مورد مشکلات ناشی از قد همسر حدود یک یا دو مورد بوده است که خانم یا آقا در جامعه مورد تمسخر قرار گرفته و این عدد بسیار ناچیز است.

تاثیر قد مردان در مسائل مختلف

 • ارتباط قد و اخلاق

تحقیقات نشان می دهد که مردانی که قد کوتاه تری دارند نسبت به مردان بلندقد، خوش اخلاق تر، مهربان تر و صبورتر هستند، آن ها همچنین از ملایمت بیشتری برخوردارند. این مساله می تواند به این علت باشد که افرادی با قد کوتاه، برای کم کردن تاثیر کوتاهی قدشان، تلاش زیادی می کنند.

در تحقیقی که در امریکا روی این موضوع انجام شد، مشاهده شد افرادی با قد کوتاه در بازی ویدیوئی که نیاز به صبر زیادی داشت، صبوری بیشتری نسبت به افراد قد بلند نشان دادند. در حین این آزمایش مشاهده شد که افراد قد بلندتر زودتر عصبانی می شدند و با عصبانیت بازی را ترک می کردند، این در حالی بود که تعداد زیادی از افرادی که کوتاه قد بودند، موفق به اتمام بازی شدند و درصد کمی از آن ها صبر خود را از دست داد.

نتیجه این آزمایشات می تواند دلیلی خوبی باشد که بلندقد یا کوتاه قد بودن مردان نمی تواند معیار خوبی برای انتخاب همسر و ازدواج باشد و خوشبختی و موفقیت در ازدواج بیشتر به اخلاق و ویژگی های رفتاری فرد وابسته است تا قد او.

 • ارتباط قد و میزان عمر

مطالعات و آزمایشات نشان می دهد که یکی از معیارهایی که می تواند روی طول عمر انسان ها اثرگذار باشد، قد است. نتایج این تحقیقات بیان گر این موضوع است که افراد کوتاه نسبت به افراد بلندقد طول عمر بیشتری دارند.

 • ارتباط قد و موقعیت اجتماعی

یکی از مشکلاتی که اغلبِ مردان کوتاه قد با آن دست و پنجه نرم می کنند، اعتماد به نفس پایین است و این موضوع می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در اجتماع برای آن ها شود. از طرفی مردان بلندقد اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند، همین موضوع باعث می شود افراد بلند قد در گرفتن شغل موفق تر عمل کنند و در نتیجه موقعیت اجتماعی بهتری داشته باشند.

 • ارتباط قد و بیماری های روانی

مردان قد کوتاه، به علت کوتاهی قد خود معمولا احساس امنیت کم تری دارند و به افراد بلند قد حسادت می کنند، همچنین اعتماد به نفس پایین تری نیز دارند؛ این مسایل می تواند احتمال ابتلا به بیماری های روحی و روانی را در افراد کوتاه قد افزایش دهد.

احتمال ابتلا به بیماری روانی در مردان کوتاه قد نسبت به مردان بلندقد بیشتر خواهد بود.

 • تاثیر قد بر روی صدا

از آن جا که مردان قد بلند، مسیر تنفسی و ریه بزرگ تری دارند، صدای بم تر و تاثیرگذارتری نیز خواهند داشت و این باعث جذابیت صدای آن ها می شود. خانم ها نیز به جذابیت صدای مرد توجه زیادی دارند و همین موضوع نیز می تواند باعث جذب شدن خانم ها به مردان قد بلند شود.

تاثیر قد روی ازدواج

نتایج تحقیقاتی که توسط محققان در سرتاسر جهان انجام شده است، نشان می دهد که خانم هایی که با مردهای کوتاه تر از خود ازدواج کرده اند، رندگی بهتری داشته اند و ازدواج ناموفق در این گروه کمتر بوده است. این اتفاق می تواند به دلایل زیر باشد:

 • همان طور که قبلا هم گفته شد، مردان کوتاه قد برای جبران این موضوع، تلاش بیش تری برای بهبود سایر زمینه ها از جمله زمینه های اقتصادی و ویژگی های اخلاقی می کنند تا رضایت و توجه طرف مقابل خود را کسب کنند و همچنین اعتماد به نفس آن ها افزایش یابد.
 • قدبلند بودن مرد فقط روی جذابیت های ظاهری و میزان اعتماد به نفس او تاثیر گذار است و روی ویژگی ها و ملاک های مهم دیگر مثل اخلاق تاثیرگذار نخواهد بود.
 • از آن جا که پسران قدکوتاه انتخاب محدودتری دارند و احتمالا دیرتر نیز ازدواج می کنند، از پختگی و بلوغ فکری بیشتر برخودار بوده و در انتخاب خود، دقت بیشتری به خرج می دهند.

به طور کلی اختلاف قد در ازدواج می تواند با سایر معیارها از جمله جذابیت ظاهری و موفقیت های علمی، اقتصادی و موقعیت اجتماعی و … تا حدودی جبران شود.

نکته پایانی: الویت شما در مورد کوتاهی قد در ازدواج چیست؟

در پایان این مطلب باید بگوییم که این مقاله به این دلیل نوشته شده است تا اطلاعاتی بر پایه تحقیقات در مورد تاثیرات اختلاف قد در ازدواج را بیان کند و نتایج تحقیقات و مطالعات محققان در این زمینه را بازگو نمیاد.

اما در مورد تصمیم گیری شما برای ازدواج با مرد کوتاه تر از شما، تنها شخص تصمیم گیرنده خودتان هستید؛ اگر موضوع قد برای شما موضوعی بسیار با اهمیت است، نباید صرفا با خواندن این مطلب و مطالب مشابه نظر و معیارتان را نادیده بگیرید؛ بهتر است برای اینکه تصمیم بهتر و مناسب تری داشته باشید از یک مشاور ازدواج مجرب کمک بگیرید.

 

بحث ازدواج علاوه بر مشخصه های اخلاقی و رفتاری و همچنین مسائل اقتصادی و شخصیتی که دارد، ویژگی های ظاهری طرف مقابل را هم در بر می گیرد. هیچ دختر یا پسری دوست ندارد که همسر آینده وی از لحاظ ظاهری بد بوده و یا زشت باشد البته این تشخیص بسته به سلیقه خودتان بوده ، اختلاف قد بین زن و شوهر و هر فرد متناسب با ظاهر خودش، یک تیپ ظاهری را برای همسرش می پسندد. یکی از این مشخصه های ظاهری قد و جثه می باشد.

line-separator

به طور معمول ازدواج بین دختر و پسری که دختر خانم از قد و جثه بزرگتری برخوردار است متداول نمی باشد و اصولاً دختران دوست دارن که پسرانی با قد و هیکل بزرگتر نسبت به خودشان را انتخاب کنند و همچنین پسران اصلاً تمایلی به ازدواج با دخترانی با قد و جثه بزرگتر نسبت به خودشان ندارند. طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی انتخابهای افراد برای اولویت ازدواجشان، مردان انعطاف بیشتری نسبت به زنان در مورد انتخاب هایشان دارند به این معنی که مردان حاضرند با برخی از انتخاب ها که دختران  قد بلندتری دارند کنار بیایند اما دختران جوان به هیج وجه اینگونه عمل نمی کنند. جالب است بدانید براساس همین تحقیقات زمانی که سن دختران بالا می رود ، آنان هستند که انعطاف بیشتری نسبت به گزینه ای خود نشان می دهند.

line-separator

اگر مسائل ظاهری را که اهمیت بسیاری نیز دارند و دختر و پسر از لحاظ قدی و هیکلی باید کاملاً به هم بیایند را کنار بگزاریم، قد بلندتر و جثه ی بزرگتر خانم می تواند مشکلات جدی را از لحاظ مسائل زناشویی پدید بیاورد.اما در کل این انتخاب سلیقه ای بوده و تا حد بسیاری به خود فرد برمیگردد این خود فرد است که باید انتخاب کند و تا انتها پای انتخاب خود بایستد. بنابرایم برای جلوگیری از هر مشکلی می توان با دقت انتخاب کرد و همچنین در انتخاب خود با افرادی آگاه مشورت کرد تا بتوان زندگی خوب را رقم زد.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

در بخش کامنت ها سوالات خود در موضوعات زیر را مطرح کنید:

 • قد و هیکل در ازدواج
 • اختلاف قد زن و شوهر
 • ازدواج با مرد قد کوتاه
 • عکس مرد با قد ۱۶۰
 • شوهر قد کوتاه
 • ازدواج با دختر کوتاه قد
 • مشکلات داشتن زن قد بلند
 • اختلاف قد و تردید در ازدواج

منبع:ساینس دیلی

سکستراپی مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج بسیار مهم است و ما می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم. ترس از آینده رابطه جنسی شما قابل درک است و ما با متخصصانی رجه یک در کنار شما هستیم. آموزش جنسی جهت بهبود رابطه زناشویی و همسران بسیار اهمیت دارد.
سکستراپی مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج بسیار مهم است و ما می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم. ترس از آینده رابطه جنسی شما قابل درک است و ما با متخصصانی رجه یک در کنار شما هستیم. آموزش جنسی جهت بهبود رابطه زناشویی و همسران بسیار اهمیت دارد.
700 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
 1. مهر
  مهر گفته:

  سلام میخواهم در مورد یک انتخاب با شما مشورت کنم .اگر یک دختر خانمی تمام شرایط ازدواج را داشته باشد ولی قد کوتاه باشد.چیکار باید کرد آیا میشه جلو رفت به امید اینکه در آینده ای این مسئله عادی میشود.از طرفی من هم خیلی تمایل به دختر قد بلند دارم.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام .کاملا بسته به ملاک و اولویت شما دارد وقتی با وجود این ه به همه محسنات این خانم واقف هستید ولی به خاطر قد تردید دارید و به طور کل هم به فردی قد بلند تمایل دارید خب شاید بهتر باشه بیشتر فکر کنید چون این تردید بعدا اگر در زندگی حالت حسرت پیدا کند .شاید شرایطی سختی حداقل به لحاظ روحی برای شما باشد .و خب طرف مقابل هم به خاطر این مساله اذیت شود .پس ابتدا تکلیفتون رو با خودتون و خواسته هاتون مشخص کنید .می توانید از مشاوره فردی در این زمینه بهره ببرید البته در نظر داشته باشید در زندگی مشترک خیلی از ملاک ها حائز اهمیت می شود که موارد اینچنینی شاید کم رنگ تر باشد در حال شما حق انتخاب دارید و با توجه له خواسته ها و روحیاتتون تصمیم بگیرید و اگر اختلاف قد محسوسی نیست فکر نکنید در زندگی زناشویی ایجاد مشکل کند امیدوارم خوشبخت باشید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   مهم پذیرش دو نفر است و اینکه خیلی تضاد ی نباشد که به چشم بیاید چون کم کم قضاوت و صحبت های دیگران شما را ازار می دهد .اینکه تفاوت قد اینچنین در رضایت زناشویی و …اثر گذار باشد خوب بسته به خود افراد دارد .وقتی همسر شما بپذیرد که با وجود قد بلند تر با فردی کوتاه تر ازدواج کند و اصلا حرف دیگران برایش اهمیت نداشته باشد فکر نمی کنم مشکلی ایجاد شود ضمن اینکه چون خانم ها ظرافت های ظاهری دارند شاید با وجود قد بلندتر در کنار مردی با استخوان بندی درشت خیلی به چشم نیایند و مساله ای نباشد .به هر حال شاید رفتن به مشاوره پی از ازدواج در این موارد بسیار کمک کننده باشد .ولی انتظارات اولویت و ملاک ها در بحث ازدواج اهیمت بسیاری دارد ظاهر در حدی که دو نفر هم را بپذیرند و قبول داشته باشند موثر است .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید

   پاسخ
 2. نسترن
  نسترن گفته:

  سلام دوستای خوبم.به نظرتون اگه قد خانم ۱۵۹ باری همسرش خوبه؟ اصلا قد ۱۷۴ برای مرد کوتاه نیست؟ لطفا کمکم کنید خیلی تو این مساله وسواس شدم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام .مساله قد و حتی وزن و هیکل کاملا شخصی است و افراد باید بپذیرند و بخواهند .خود افراد باید تصمیم بگیرند که چنین شرایطی رو تمایل دارند یا خیر ؟شاید برای مردی قد همسرش ۱۷۰ باشد پذیرش داشته باشد .و برای فرد دیگری قد دیگر و در مورد خواست خانم ها هم تفاوت وجود دارد .پس دقت داشته باشید زندگی اهمیت ویژه ای دارد برای برخی ها ظواهر در حد له دل نشستن و برای برخی دغدغه است خوب باید به این نکات دقت داشته باشید .این مسائل قطعیتی در مورد ش وجود ندارد .امیدوارم خوشبخت باشید .

   پاسخ
 3. amir
  amir گفته:

  سلام پسری ۲۸ ساله هستم و قدم ۱۸۰ لیسانسه.با خانمی آشنا شدم از نظر قیافه خوب هستش تحصیلاتشم فوق لیسانسه.اخلاق خوبی داره قد ایشون ۱۶۲ هست.این تفاوت قد همش میاد تو ذهنم چون یکی از معیارهای من قد بوده.یه مدته که حسابی فکرم مشغوله.میترسم بعد ها دچار مشکل شم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • ارغوان
   ارغوان گفته:

   منم قدم ۱۶۷ هست…
   اما اونایی که میان مستم همش قدشون۱۷۲و یکو هفتاده و من واقعا سرد میشم نسبت بهشون الا هرچقدرم که عالی باشن اما خب من تمایلم ناخوداگاه کم میشه و علتش رو نمیدونم شاید دارم اشتباه میکنم اما واقعا تحملش سخته

   پاسخ
   • مشاور
    مشاور گفته:

    با سلام خب قد شما به نسبت سایر خانم هاواز نورم بالاتر است ولی علت اینکه نمی توانید فردی با قد متوسط را بپذیرید به خاطر شاید بازخورد اطرافیان و ذهنیت سازی خود شما از مرد ایده ال است .خب تا وقتی ما در ذهنمان فردی رد صد در صد تصور می کنیم مخصدصا ظاهری سخت است پذیرفتن فردی با ملاک های پایبن تر از ایده ال ما .پس بهتر است دقت داشته باشید در ازدواج ظاهر صرفا تمایل برای ادامه دادن است و مخصوصا خانم ها بعد از مدتی جذب اخلاق و رفتار طرف مقابل می شوند تا ظاهر او .پس بهتر است صرفا به خاطر این یک مورد افراد را رد نکنید بلکه جلساتی بگذارید تادشناخت بیشتر حاصل شود شاید دراین بین فردی که ملاک ظاهری ندارد بیشتر با روحیات شما سازگار باشد و با او خوشبخت شوید به نسبت فردی که اصلا هیچ شباهت فکری وجود ندارد .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید و تصمیم منطقی بگیرید که بعدا پشیمان نشوید به خاطر داشته باشید درزندگی زناشویی مهم مساله حمایت عاطفی است برای خانم ها و داشتم درک مشترک که نبود انها متاسفانه علت بسیاری از طلاق هاست .خوشبخت باشید.

 4. deam
  deam گفته:

  سلام به همگی.بنده یه خواستگار دارم که دکترا داره و استاد دانشگاه خیلی پسر خوبی و با ایمان و اهل نماز و روزه و این حرفا از نظر فرهنگی هم به هم نزدیکیم.منم که دانشجو کارشناسی هستم و یک خانواده معمولی دارم مشکل من میتونم بگم تنها مشکل من خودم قدم ۱۷۰ و همیشه دوست داشتم همسر آیندم ۱۸۰ به بالا باشه ولی متاسفانه او هم قد خودم چیکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام یعنی قد انقدر برای شما اهمیت دارد که تمام ویژگی های مثبت ایشون را نادیده بگیرید .اگر فکر می کنید که بعدا همین مساله قد ممکنه بعدا برای شما ایجاد مشکل کند خوب قاعدتا ادامه ندهید ولی زندگی صرف ظواهر نیست تا حدی ظاهر مهم است که فردی به دل بنشیند و بتوانید جلساتی را با او ادامه بدهید .و بهتره سریع تصمیم نگیرید .ملاک هاتون رو بررسی کنید .انتظاراتی که نسبت به هم دارید و تمام شرایطی که برای زندگی اینده برای شما اهمیت دارد مطرح کنید در انتخابتون منطقی عمل کنید تا زندگی سالمی داشته باشید .امیدوارم خوشبخت باشید .

   پاسخ
 5. meblacksky
  meblacksky گفته:

  سلام دوستان رفتم خواستگاری یه دختر.خیلی خوشگله اما وزنش ۴۰ کیلو هست قدشم ۱۵۶ یه جورایی انگار عروسکه.ولی موندم توش اینا بعدا برام ایجاد مشکل نمیکنه تو زندگی آینده.؟ دوستان لطفا کمک کنید دارم دیوونه میشم.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اگر برای خودتون اندام درشت تر و قد بلند تر مهمه خب بله ممکنه ایجاد مشکل کنه مخصوصا در روابط زناشویی که برای مردان اهمیت ویژه ای دارد .به هر حال ظاهر ایشون هر چند هم زیبا باشد .براتون کم کم تکراری میشه ولی خوب پذیرفتن اون فرد همان طور که هست اهمیت دارد .حالا به هر حال ممکنه بعد از ازدواج به لحاظ وزنی هم تغییر کنند که در مورد دختران اتفاق می افتد ولی خب صد در صد نیست و قد قطعا تغییری ندارد .باید خودتون ملاک هاتون رو بررسی و ارزیابی کنید که اگر واقعا براتون مهمه بهتره وارد این مساله نشوید و دیگر پیش نروید .ولی اگر فکر می کنید براتون مهم نیست خب اقدام کنید .به هر حال مهم نظر خودتون و خواستتون از ازدواج و ملاک های اصلی که دارید و براتون مهمه است .بهتره بررسی بیشتری کنید ودر نهایت امیدوارم خوشبخت شوید

   پاسخ
 6. نیلوفر
  نیلوفر گفته:

  سلام.من و پسر عموم همدیگه رو دوس داریم خیلی برام ارزش قائله فقط چند تا مشکل هست تو ذهنم.اینکه شرابط من از لحاظ درسی خیلیی بالاتره ایشون حتی دیپلم نگرفته ولی خب این مسئله برام مهم نیست چون فرهنگ بالایی داره و مورد بعدی اینکه قدش یلی کوتاهه و من حس میکنم شبیه بچه ها میشیم تا زن و شوهر.یا مثلا یه مرد پیشش وا میسته حس میکنم داره تحقیر میشه.نمیتونم تنهاشم بزرام چون خیلی دوسش دارن.ولی به نظرتون قدش خیلی کواتس؟ ۱۶۰ سانت؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام اینکه ایشون رو به عنوان همسر ایندتون می پذیرید یا نه مساله مهم است .اون مسائلی که شما باهاش کنار می ایید فعلا اهمیتی ندارد مهم این است که چقدر ایشون برای شما به عنوان همسر اینده و مرد زندگیتون جذابیت دارند .اگر فکر می کنید علاقه دارید ولی نمی تونید به عنوان همسر اینده ایشون رو بپذیرید و یا ممکنه بعدا با دیگران مقایسه شوند و الان ممکنه حس ترحم باشه به نظرم دیگه جلو نرید چون این مسائل در رضایت از زندگی زناشویی تاثیر بسیاری داره همین که راجب قد ایشون می فرمایید و یا حتی اینکه فکر می کنید تحقیر میشه در برابر یک مرد و شاید چهره و رفتار بچگانه در هر حال بهتره بیشتر فکر کنید و به این نتیجه برسید ایشون رو به عنوان دوست می پذیرید و پسر عمو با به عنوان همسر اینده .تفکیک این دو اهمیت ویزه ای دارد در هر حال امیدوارم موفق باشید

   پاسخ
 7. فاطمه 12
  فاطمه 12 گفته:

  با سلام خدمت دوستان .من یه خواستگاری دارم که از لحاظ اخلاق سطح اجتماعی و … خوب هستن ولی الان فقدشون دو دلم کرده قدرت تصمیم گیری ندارم قد خودم ۱۷۵ و قد ایشون ۱۹۳ واقعا نمیدونم چیکار کنم .راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام خب اگر مسئله قد است که هر دوی شما به عنوان زن و مرد بالاتر از نورم جامعه هستید هم ۱۷۵ برای شما و هم ۱۹۳ برای ایشون .اگر فکر می کنید ایشون خیلی قد بلند هستند باید بدونید هیچ وقت شما به یک فرد نخواهید رسید که همه ملاک های شما باهم رو داشته باشه .در هر حال تصمیم گیری با شماست اگر نمی توانید این اختلاف قد رو بپذیرید خب شاید بهتر باشد ادامه ندهید چون پذیرش اولیه ظاهر اهمیت زیادی در روابط زناشویی مناسب دارد .ولی به نظرم کمی دچار وسواس انتخاب شدید و تردیدها دلیل این امر است چون هردوی شما له لحاظ قد بالاتر از متوسط هستید و خب شاید برای شما دیگررفردی با این شرایط پیش نیاید همه جوانب رو در نظر بگیریدوبعد تصمیم بگیرید در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید و از تصمیمی که می گیرید بعدا پشیمان نشوید .

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   خب وقتی تا این اندازه با معیارهای شما فاصله داره و قد برای شما بسیار مهمه دلیلی برای ادامه دادن به این رابطه وجود نداره

   پاسخ
 8. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام خدمت دوستان
  من قبلا نامزدی ناموفقی داشتم دو سال پیش .الان خواستگاری دارم که از همه لحاظ خوب هستن اما مشکل من به خاطر شکستی که خوردم کلا هدفمو از دست دادم.سردرگمم نمیدونم چه ملاک و معیارهایی باید داشته باشم که انتخاب درست داشته باشم یه مشکل دیگه اینه که بقیه هی در گوشم میخونن قدش زیادی واسه تو بلنده ایشون ۲۰ سانت از من بلندتر هستن.واقعا قدرت تصمیم گیری ندارم .لطفا راهنماییم کنید.نمیخوام فرصتامو از دست بدم به خاطر ترس.ممنون

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست عزیز به خاطر همه تردیدها یی که دارید بهتره حتما به روانشناس مراجعه کنیدچون شما یک ازدواج ناموفق داشتید و تجربه ناخوشایندی رو پشت سرگذاشتید حالت اکنون شما طبیعی است .منتهی این بار سعی کنید درست تصمیم بگیرید خودتان با دقت انتخاب کنید قطعا می دانید برخی از ملاک ها ماندگاری ندارند .که بخواهید حساسیت نشان بدهید مثل قد و …بلکه اخلاق ادم ها و شخصیت انها را نمی شود عوض کرد .نمی شود با فردی که رفتار درست را بلد نیست زندگی کرد .اینکه فردی همراه شما باشد که شما را درک کند انتظارات شما را بداند و معقول و منطقی اگر اشکالی بود شما را متوجه ان کند و حمایت عاطفی و اجتماعی داشته باشد مرد ایده ال است .گاهی در گیر ظواهر می شویم و بعد تجارب زیسته نشان می دهد خیلی زود این ملاک های موقتی رنگ می بازند و ان چیزی که باقی می مانند اصالت انسان هاست امیدوارم خوشبخت باشید و انتخاب درستی داشته باشید .

   پاسخ
 9. parisa
  parisa گفته:

  سلام خسته نباشید.من دختری دانشجو هستم حدود سه ماه پیش در دانشگاه با پسری آشنا شدم در بیشتر موارد تفاهم داریم.همو دوست داریم و کنار هم آرامش داریم .اما من قدم ۱۸۰ و او تقریبا ۱۷۰ .و این مسئله سبب رنجش ما از اطرافیان میشه.لطفا راهنمایی کنیدو.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اگر این مساله ظاهری برای خود شما مهم است و ازار دهنده شاید بهتر است ادامه ندهید .و حتی اگر اکنون فکر می کنید مساله مهمی نیست ولی ممکن است بعدا این شرایط مقایسه ای و صحبت های دیگران موجب رنجش شود باز هم مشکلاتی به همراه خواهد داشت ولی اگر شما نسبت به ایشون شناخت کاملی پیدا کردید .و فکر می کنید می توانید با هم خوشبخت شوید و این اختلاف قد و ظاهر برای شما اهمیت ندارد مخصوصا وقتی با هم هستید دید و نگاه دیگران مهم نیست خب مشکلی وجود نخواهد داشت ولی وقتی با همه علاقه حتی از اطرافیان ازار می بینید و تمایل دارید با هم بیرون نروید و یا با هم شما را نببینند بدانید در زندگی اینده پذیرش این فرد برایتان سخت خواهد شد در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید

   پاسخ
   • م .ا
    م .ا گفته:

    سلام من قدم ۱۷۵ و خاستگارم حدودا ۱۶۵ و ۱۰ سانت اختلاف قدی داریم من هم راستش همش میترسم از این ک کنارم راه میاد عذاب بکشه و ناراحت کننده باشه واسش کنارمن راه رفتن برای همین ..وقتی باهم ی جا هستیم سعی میکنم فاصله رو رعایت کنم ک مشخص نشه کوتاه تر هستش …..
    بنظرتون باید چیکار کنم .خیلی هم بهش علاقه دارم و نمیتونم تحمل کنم جدایی شو ..هر چن این تنها بخش کمی از مشکلات ما هستش ..و هر دوخانواده راضی ب این ازدواج نیستند. راهنماییم کنید مرسی

   • مشاور
    مشاور گفته:

    با سلام
    اگر شما واقعا علاقه مند می شدید خیلی اختلاف قد رو نمی دید چون اصولا در علاقه خیلی از مسائل ظاهری رنگ می بازد و توجهی به ان نمی شود .درسته به ایشون علاقه دارید ولی بحث یک عمر زندگیه و اینکه بخواهید بعدا در تمام مراودات و تعاملاتی که دارید فاصله بگیرید و براتون سخت باشه کنار ایشون باشید خب بعدا مشکل ساز میشه .به هر حال اگر قضاوت و نظر دیگران براتون مهم نیست خب به خاطر همه ویزگی مثبتی که دارند به ایشون پاسخ مثبت بدهید ولی بدونید اگر قرار باشه به خاطر همین اختلاف قد فاصله بگیرید و یا هر چیز دیگری بعدا دلسردی ایجاد می شود وقتی بخواهید فردی رو به عنوان همسر انتخاب کنید قدم اول این است که بتوانید فرد رو به لحاظ ظاهری قبول کنید و این یعنی نظر خود شما نه دیگران .بهتره با مشاور ه هم حضوری صحبت کنید امیدوارم خوشبخت باشید

 10. دختر روستایی
  دختر روستایی گفته:

  راستش دلم شیطونی میخواد اما از ادنطرف همسرم رو هم دوس دارم.
  گنده بودن بده
  لطفا خانمهای عزیز با مرد کوتاه تر از خودتون ازدواج نکنید

  پاسخ
 11. محمد
  محمد گفته:

  سلام قدمن۱۷۳هستش وخیلی احساس کوتاهیه قدمیکنم ازطرفی بخاطرقدم خجالت میکشم باکسی وارد رابطه بشم حتی افسردگی گرفتم من تقریبانوزده سالمه وبلوغم کامل شده ایاامکان داره قدم کمی بلندتربشه حداقل دوسه سانت

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   بیشتر موارد کوتاهی قد را در صورتی که بموقع تشخیص داده شود، می‌توان درمان کرد؛ بنابراین حتما پیش از پایان بلوغ و قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانی باید مشکل کوتاهی قد را تشخیص داده و آن را درمان کرد.
   به عنوان نمونه برای درمان کوتاهی قد دختری که از شروع قاعدگی‌اش گذشته یا پسری که در سنین حدود شانزده سالگی است و تاکنون از نظر کوتاهی قد بررسی نشده‌، کار زیادی نمی‌توان انجام داد و حتی اگر مشکل تشخیص داده شود هم دیگر دیر شده است؛ زیرا در این سنین صفحات رشد بسته شده و استخوان‌ها دیگر رشد طولی نخواهند داشت؛ بنابراین پس از این سنین حتی اگر بخواهند نوجوان را درمان کنند و از هورمون رشد کمک بگیرند باز هم استخوان‌ها رشد طولی ندارد و فقط عرض آنها زیاد می‌شود، در نتیجه بر میزان قد تاثیری نمی‌گذارد.

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   شما هنوز ۱۹ ساله هستید و در بعضی موارد بله قد در سن ۱۹ سالگی افزایش می یابد .البته اگر ورزش هایی مثل بسکتبال و ..را بیشتر انجام دهید که قد افزایش یابد .و البته می توانید با مراجعه به پزشک هم درمان کنید .از داروهای مخصوص افزایش قد می توانید استفاده کنید البته زیر نظر پزشک معالج .موفق باشید

   پاسخ
 12. ^____^
  ^____^ گفته:

  من قدم ۱۵۵عه ولی دوست پسرم ۱۹۰ ولی به هر حال قیافه و تیپ و اخلاقم خوشگل و شیک وجذابه(راست میگم خب تعریف الکی نیست)!!اولا که در این مورد حرف می زدیم اون میگفت من مشکلی ندارم من میگفتم ولی من مشکل دارم}: تازه این به کنار مشکلات بیشتری هم هست مثلا اینکه ما از اونا خیلی ثروت مند تریم در عوض اون از من خیلی نخبه تره!!!و اینکه ما هم سنیم)))):با این مشکلا فعلا ۶ ماهی هست که باهمیم و هم دیگرو دوست داریم ولی نمیدونم اخرش چی میشه!!خیلی سر در گمم ک چه تصمیمی باید بگیریم؟اخه از ادمایی که همینجوری برا تفریح با هم رابطه دارن نیستیم اصلا….

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اگر فکر می کنید اختلاف قد ممکنه مشکل ساز بشه خب بهتره از روانشناس هم بهره ببرید و شاید در بحث مسائل زناشویی کمی به مشکل بربخورید که البته دلیل قطعی برای این مساله وجود ندارد و بستگی به پذیرش طرفین دارد .اگر واقعا قصد ازدواج است جدی این مساله رو مطرح کنید و اگر طرف مقابل مشکلی ندارد خودتون ببینید چقدر این مساله براتون اهمیت داره و قابل گذشت یا غیر قابل گذشت است و بعد تصمیم به ا دامه یا قطع رابطه بگیرید .گاهی هیکل افراد تفاوت قد را نشان نمی دهد و گاهی بالعکس همه این مسائل باید در نظر گرفته شود .موفق باشید

   پاسخ
 13. mahnish
  mahnish گفته:

  با سلام دختری ۲۵ ساله هستم با قدر ۱۵۲ و وزن ۴۸٫خواستگاری دارم که قدش ۱۹۷ ئ ۱۰۵ کیلو وزن دارد و بسیار سمج.و عنوان میکند با قدم مشکلی ندار.من هم از همه لحاظ تاییدش میکنم اما میترسم در مسایل جنسی به مشکل بخوریم چون قد و وزن او زیاد است و… ایا به نظر شما من توانایی رفع نیاز او را دارم و آیا برای بچه دار شدنمان مشکلی پیش نمی آید/

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   در هیچکدام از این مسایل مشکلی نخواهید داشت مگر از نظر این مورد که عدم تناسب بین شما دو نفر ایجاد مشکل کنه …که باید به این موضوع توجه کنید

   معیار خیلی از خانم‌ها برای انتخاب همسر داشتن قدبلند است، اما برخلاف تصور آنها مردانی که قد کوتاه دارند به زندگی مشترک پایبندتر هستند. با اینکه مردان قدبلند زودتر اقدام به تشکیل خانواده می‌کنند، اما زندگی مشترک آنها دوام کمتری دارد. مطالعاتی که از ۴۰ سال پیش در ایالات‌متحده آغاز شده، نشان می‌دهد نرخ طلاق در میان مردانی که قدکوتاه دارند به طور باورنکردنی کمتر از مردان قدبلند است.
   با اینکه عجیب به‌نظر می‌رسد اما مردان کوتاه سعی می‌کنند کوتاهی قد خود را با درآمد بالاتر و توجه بیشتر به همسر خود جبران کنند. جذابیت‌های ظاهری نقش مهمی در شروع یک رابطه دارد، اما در طولانی‌مدت هیچ نقشی در حفظ زندگی مشترک ندارد. با اینکه مردان کوتاه‌قد معمولا دیر ازدواج می‌کنند، اما در عوض نرخ طلاق هم بین آنها بسیار کمتر از متوسط جامعه است. در عوض مردان بلندقد بیشتر در کار خانه به همسر خود کمک می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد میزان همکاری مردان قدبلند در کار خانه بین ۲۵ تا ۳۰درصد از کوتاه‌ها بیشتر است.
   مردان، کوتاه‌تر از خود را می‌پسندند
   درصد زیادی از مردان هستند که به هیچ عنوان برای خواستگاری از دختران بلندتر از خود پیشقدم نمی‌شوند و از اینکه مجبور شوند هنگام نگاه کردن به همسر خود سرشان را بالا بگیرند، بیزارند، اما چرا مردان ترجیح می‌دهند همسری کوتاه‌تر از خود انتخاب کنند. باید علت این موضوع را در طول هزاران سال تکامل انسان‌ها جست‌وجو کرد. در گذشته انسان‌ها برای انتخاب همسر به قدرت باروری زن‌ها توجه زیادی داشتند و معتقد بودند زنان قدبلند از توانایی کمتری در این زمینه برخوردار هستند. شاید به دلیل آنکه زنان قدبلند دیرتر به سن بلوغ می‌رسیدند، این عقیده در بین مردان آن زمان به وجود آمده است. البته جالب است بدانید بر اساس مطالعات ژنتیک قد مادر و پسر و قد دختر و پدر به هم مرتبط هستند. به این ترتیب مادران قدبلند با احتمال بیشتری صاحب پسر با قد متوسط یا کمتر می‌شوند.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام قد و وزن در رابطه جنسی تا حدی موثر است.البته به طودر کل زنان در رابطه جنسی نسبت به مردان منعطف تر هستند و با شرایطی بسیار متفاوت با ظاهر خودشان هم می توانند دابطه رضایت بخشی داشته باشند و این بستگی به خود شما دارد که در درجه اول می توانید این فرد را در کنار خودتان به عنوان همسر بپذیرید یا خیر ؟اگر ایشون به دل شما بنشیند و قدم اول نظر شما مثبت باشد شرایط بعدی را هم می توانید تحمل کنید .ضمن اینکه برای برقراری رابطه جنسی پوزیشین های متفاوتی وجود دارد وکه با شناخت انها مشکل بعضی مسائل مثل قد و وزن حل می شود و افراد می توانند رضایت خوبی از زندگی زناشویی خود داشته باشند .موفق باشید

   پاسخ
 14. دختر روستایی
  دختر روستایی گفته:

  سلام

  مشکلی که من دارم رو کمتر کسی از شما داره.

  من دختری بودم از یک روستا!! تو منطقه ما به خاطر ژنتیک و شرایط آب و هوایی و تغذیه سالم خیلی ها قد بلند هستن. به طوری که من در سن ۱۳ سالگی قدم ۱۸۵ سانتی متر بود.

  ۱۱ سال پیش در منطقه ما قرار شد یک سد احداث بشه و این باعث شد پای مهندسان تهرانی به اونجا باز شد. پسری جوان و خوش تیپ که سنش ۱۳ سالی هم از من بزرگتر بود اما قدش حدود ۱۷۰ بود من رو دید. کم کم به خانواده ما نزدیک شد. برادر و پدرم رو وارد پروژه شون کرد و باهاشون دوست شد. و به واسطه منزلت اجتماعی و مالی به پدرم گفت دوست داره با من ازدواج کنه و پدرم هم بدون نظر سنجی از من موافقت کرد. گذت و گذشت. من قدم بلند تر شد و نمیدونم چرا اون کوچیک تر شد.

  دوستان الان من توی تهران زندگی میکنم و خیلی راحت هستم اما…

  قد من ۱۹۰ و وزنم ۹۳ کیلو. اون ۱۷۰ و وزنش ۶۵ کیلو.

  توی روابط زناشویی مشکلاتمون زیاده و اصن رضایت بخش نیست. اصلا رضایت بخش نیست. 

  دوستان یک توصیه میکنم. هرگز با مردی که حتی یک سانت از خودتون کوتاه تره ازدواج نکنید. مطمئن باشید اندازه اعضای خاص یک زن بزرگ تر و درشت تر برای یک مرد کوتاه تر خیلی بزرگ تره و این طراحی خدا بوده که زنی با مثلا ۱۶۰ قد اندامش مناسب یک مرد مثلا ۱۸۰ باشه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   خیلی ممنون که تجربیات خودتون رو به اشتراک می گذارید .ولی باید بدونید مشکلات جنسی به قد و وزن و ..برنمی گردد اگر چه می تواند موثر باشد .شما اگر به زوجین در جامعه نگاه کنید همه همسرشون به لحاظ ظاهر دلخواهشون نیست .ولی بسیار خوشبخت هستند شاید این متن شما مبنای تصمیم گیری برای دیگران باشد و باعث اشتیاه در زندگی شود .شما اگر مشکلی دارید بهتر است مراجعه کنید به هر روانشناسی که مد نظر دارید و مطمئن باشید خیلی از مشائل مرتفع می شود .ظاهر در انتخاب اولیه موثر است ولی د رادامه اخلاق و شخصیت افراد نقش تعیین کننده دارد .
   موفق باشید.

   پاسخ
   • دختر روستایی
    دختر روستایی گفته:

    ممنون. ما مشکل خاصی نداریم که بخوام به روانشناس برم. راستش تو خوابم هم همچین شوهری گیرم نمی اومد.
    اما موضوع فقط بحث روابط زناشوییه که واقعا من تعجب می کنم که چطور میگید قد اهمیت نداره.
    فکر نکنم اجازه داشته باشم وارد مسائل ریز بشم. اما اگه اجازه دادید حاضرم بصورت موردی بگم چه مشکلاتی داریم

   • دوست خوب
    دوست خوب گفته:

    لطفا اگه میشه بیشتر توضیح بدین که چه مشکلاتی ایجاد میکه اختلاف قد؟

    بنظرتون اختلاف قد ۲۵ سانت کوتاهتر خانم توی رابط زناشوویی مشکل ایجاد میکنه؟ کجاها مثلا؟

   • مشاور
    مشاور گفته:

    با سلام
    در رابطه با اختلاف قد خوب زیاد گفته شده و مهم پذیرش طرفین است و خوب اگر خانم قد بلند ترباشد شاید بازخورد جامعه باعث دلزدگی شود البته برای فردی که نظر دیگران برایش اهمیت دارد و برخلاف ان زیاد مساله ساز نیست .و تا کنون گزارش نشده که مشکل خاصی ایجاد کرده باشد .در مورد رابطه زناشویی بستگی به خود شما دارد .خب اختلاف زیاد شاید تا حدی در نوع رابطه و پوزیشن ها موثر باشد ولی اصلا قرار نیست رضایت زناشویی به دنبال نداشته باشد این ها همه فردی است و هیچ تحقیقی مشکل ایجاد شدن در زمینه روابط زناشویی را ثابت نکرده است .امیدوارم خودتون بتونید کنار بیاید و درست تصمیم بگیرید بستگی به خود شما دارد .موفق باشید

 15. فاطیما
  فاطیما گفته:

  یکی از بزرگترین ترسم از ازدواجه
  من۱۷۲قدمه وافعا هرطرف نگا میکنم پسر قد بلتد نمیبینم
  و دلم نمیخواد زن یه کسی بشم هم قد خودم😐😐

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اینکه قد شما از نورم زنان ایرانی بلند تر است خب می تونه مزیت باشه ولی در بحث ازدواج قد و ظاهر در حدی است که طرفین به دل هم بنشینند و بتوانند یکدیگر را بپذیرند .شاید هنوز اون فردی که شما بهش علاقه مند بشید نیومده تا این شرایط رو تجریه کنید که وقتی عاشق فردی باشید ظاهرش رنگ می بازد و حتی از ملاکهایتان می گذرید .بهتره در مورد ازدواج منطقی فکر کنید .این خواسته که بلند قد تر از شما باشد شاید هیچ وقت محقق نشود البته امیدوارم این اتفاق بیفتد ولی در هر حال اگر این ملاک شما تامین نشود ممکنه مواردی رو رد کنید که خیلی شرایط مناسبی داشتند و با اونها می تونستید خوشبخت باشید و موقعی متوجه شوید که شرایط خوب رو از دست دادید .امیذوارم درست تصمیم بگیرید هیچ یافته علمی گزارش نکرده قد بلند یا کوتاه باعث خوشبختی و بدبختی است .
   بار هم می توانید از مشاوره حضوری استفاده کنید .

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   درصد زیادی از خانم‌ها یکی از معیارهای مهم خود برای انتخاب همسر را داشتن قدبلند عنوان می‌کنند. باور عموم جامعه این است که مرد باید از همسر خود بلندتر باشد و به همین دلیل بسیاری از دختران قدبلند برای یافتن همسر دچار مشکل می‌شوند. موارد زیادی پیش آمده که دو طرف با وجود داشتن تفاهم فقط به‌دلیل نامتناسب بودن قد از ازدواج صرف‌نظر کردند. اما یک مطالعه که چند وقت پیش منتشر شد تمام این باورها و ایده‌آل‌ها را زیر سؤال برد.
   دانشمندان با بررسی هزاران زوج متوجه شدند اگر دختران با مردان کوتاه‌تر از خود ازدواج کنند زندگی موفق‌تری خواهند داشت و احتمال جدایی آنها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. حال این سؤالات مطرح می‌شود که واقعا تفاوت قد ایده‌آل بین همسران چه میزان است؟ آیا قد می‌تواند روی ویژگی‌های اخلاقی یک فرد اثر بگذارد؟ آیا منطقی است که به‌دلیل نامتناسب بودن قد، از ازدواج با یک نفر منصرف شد؟
   معیار خیلی از خانم‌ها برای انتخاب همسر داشتن قدبلند است، اما برخلاف تصور آنها مردانی که قد کوتاه دارند به زندگی مشترک پایبندتر هستند. با اینکه مردان قدبلند زودتر اقدام به تشکیل خانواده می‌کنند، اما زندگی مشترک آنها دوام کمتری دارد. مطالعاتی که از ۴۰ سال پیش در ایالات‌متحده آغاز شده، نشان می‌دهد نرخ طلاق در میان مردانی که قدکوتاه دارند به طور باورنکردنی کمتر از مردان قدبلند است.
   با اینکه عجیب به‌نظر می‌رسد اما مردان کوتاه سعی می‌کنند کوتاهی قد خود را با درآمد بالاتر و توجه بیشتر به همسر خود جبران کنند. جذابیت‌های ظاهری نقش مهمی در شروع یک رابطه دارد، اما در طولانی‌مدت هیچ نقشی در حفظ زندگی مشترک ندارد. با اینکه مردان کوتاه‌قد معمولا دیر ازدواج می‌کنند، اما در عوض نرخ طلاق هم بین آنها بسیار کمتر از متوسط جامعه است. در عوض مردان بلندقد بیشتر در کار خانه به همسر خود کمک می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد میزان همکاری مردان قدبلند در کار خانه بین ۲۵ تا ۳۰درصد از کوتاه‌ها بیشتر است.
   مردان، کوتاه‌تر از خود را می‌پسندند
   درصد زیادی از مردان هستند که به هیچ عنوان برای خواستگاری از دختران بلندتر از خود پیشقدم نمی‌شوند و از اینکه مجبور شوند هنگام نگاه کردن به همسر خود سرشان را بالا بگیرند، بیزارند، اما چرا مردان ترجیح می‌دهند همسری کوتاه‌تر از خود انتخاب کنند. باید علت این موضوع را در طول هزاران سال تکامل انسان‌ها جست‌وجو کرد. در گذشته انسان‌ها برای انتخاب همسر به قدرت باروری زن‌ها توجه زیادی داشتند و معتقد بودند زنان قدبلند از توانایی کمتری در این زمینه برخوردار هستند. شاید به دلیل آنکه زنان قدبلند دیرتر به سن بلوغ می‌رسیدند، این عقیده در بین مردان آن زمان به وجود آمده است. البته جالب است بدانید بر اساس مطالعات ژنتیک قد مادر و پسر و قد دختر و پدر به هم مرتبط هستند. به این ترتیب مادران قدبلند با احتمال بیشتری صاحب پسر با قد متوسط یا کمتر می‌شوند.
   قدبلندها با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟
   همان‌طور که گفتیم مردان قدکوتاه سعی می‌کنند کوچکی اندام خود را با درآمد بیشتر جبران کنند، به همین دلیل تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتری دارند یا سطح تحصیلات‌شان پایین‌تر از خودشان است.
   در عوض مردان قدبلند سعی می‌کنند از جذابیت ظاهری خود استفاده کنند و به همین دلیل تمایل بیشتر با ازدواج با زنانی دارند که درآمد یا سطح اجتماعی بالاتری نسبت به خودشان دارند. آمارهایی که در مورد ازدواج زنان و مردان و اختلاف قد آنها به‌دست آمده واقعا جالب است. مردان قدکوتاه با احتمال ۲۶۹درصد بیشتر از مردان با قد متوسط ممکن است با یک زن هم‌قد خود ازدواج کنند. احتمال ازدواج آنها با یک زن بلندتر از خودشان ۱۴۵۰درصد بیشتر از یک مرد قدبلند است. اما احتمال آنکه یک مرد قدبلند با زنی هم‌قد خود ازدواج کند بسیار پایین است، چه برسد به اینکه آن زن بخواهد از همسرش بلندتر هم باشد.
   زنان چه قدی را می‌پسندند؟
   یکی از مهم‌ترین معیارهای زنان برای انتخاب همسر آینده، داشتن قدبلند است. اما واقعا چند سانتی‌متر بلندتر مطلوب زنان است؟
   محققان با مطالعه دقیق متوجه شدند زنان دوست دارند همسران‌شان تقریبا بین ۱۲ تا ۱۳ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. این میزان درست برابر با اختلاف قد بین شاهزاده انگلستان و همسرش یعنی ویلیام آرتور و کیت میدلتون است. در مطالعاتی که روی دو هزار خانم انجام شده، نزدیک به ۷۰درصد اعلام کردند که دوست دارند همسران‌شان از آنها بلندتر باشند. تقریبا ۲۰درصد اختلاف بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر را ایده‌آل دانستند و فقط ۱۰درصد اعلام کردند دوست دارند با همسران‌شان هم‌قد باشند.
   البته ۷درصد از خانم‌ها بیش از اندازه زیاده‌خواه هستند و دوست دارند همسران‌شان بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. با این حال این آمار چندان نگران کننده نیست و معمولا زنان و مردان به مرور زمان با قد همسر خود کنار می‌آیند. نزدیک به ۸۳درصد از زنان و ۸۹درصد از مردان از قد همسر خود راضی هستند و فقط ۱۴درصد از قد همسر خود ابراز ناخوشایندی کردند.
   درآمد بیشتر برای قدبلندها
   این یافته نتیجه تحقیقات دانشمندان استرالیایی است. آنها متوجه شدند مردانی که بالای ۱۸۰سانتی‌متر قد دارند، به طور متوسط در سال ۱۰۰۰ دلار درآمد بیشتر به‌دست می‌آورند. به طور کلی درنظر مردم افراد قدبلند، قدرت و هوش بیشتری دارند و برای مشاغل مدیریتی مناسب‌تر به‌نظر می‌رسند.
   مقایسه حقوق هزاران نفر در استرالیا، نشان می‌دهد ۵سانتی‌متر قد بیشتر می‌تواند تا ۹۵۰دلار درآمد سالانه یک فرد را افزایش دهد. دانشمندان انگلیسی و آمریکایی هم با انجام تحقیقات مشابه در کشورشان متوجه شدند یک شخص با قد ۱۸۲سانتی‌متر می‌تواند در سال تا چند هزار دلار درآمد بیشتری نسبت به یک شخص با قد ۱۷۲سانتی‌متر داشته باشد. افراد قدبلند اعتماد به نفس بیشتری دارند و با احتمال بالاتری برای انجام کارهای جدید ریسک می‌کنند. مدیریت این افراد در سازمان‌های مختلف هم مقبول‌تر است و درصد بیشتری از آنها در شغل خود ارتقا می‌گیرند.
   زنان قدبلند مدیر می‌شوند
   داشتن قدبلند در زنان تاثیر بیشتری روی درآمد بالا نسبت به مردان دارد. تقریبا در سراسر جهان کارمندان خانمی که بیش از ۱۷۲سانتی‌متر قد دارند در محیط کاری خود موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. قدبلند می‌تواند احتمال درآمد بالای یک زن را تا دوبرابر افزایش دهد. احتمال اینکه یک زن با بالای ۱۸۲ سانتی‌متر قد به مشاغل مدیریتی برسد تا ۸۰درصد بیشتر از یک خانم با قد متوسط یا کوتاه است.۲۰درصد از زنان قدبلند معتقدند ظاهر فیزیکی آنها باعث می‌شود آنها قدرت و اعتبار بیشتری داشته باشند. همین مسئله باعث می‌شود بسیاری از زنان قدبلند تمایلی به ازدواج با مردان کوتاه‌تر از خود نداشته باشند. البته این ویژگی می‌تواند برای بعضی زوج‌ها دردسرساز باشد، چون معمولا مردان باید دارای اقتدار و توانایی بیشتری نسبت به همسر خود باشند.
   تاثیر قد روی جذابیت صدا!
   همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، صدای مردان قدبلند طرفداران بیشتری بین خانم‌ها دارد. محققان متوجه شدند انسان‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند فقط با گوش دادن به صدای یک فرد، قد او را تخمین بزنند.
   مردان قدبلند معمولا مسیر تنفسی و ریه‌های بزرگ‌تری دارند. همین موضوع باعث عمیق‌تر شدن تن صدای آنها می‌شود. به همین دلیل در ۷۰درصد موارد شما می‌توانید با گوش دادن به صدای یک فرد بلندی یا کوتاهی او را تخمین بزنید. زنان به‌طور ناخودآگاه صدای عمیق را ترجیح می‌دهند و به سمت مردان صاحب این صدا جذب می‌شوند. البته این تن صدا نشان دهنده بیشتر بودن قدرت باروری مردان هم هست، به همین دلیل مردانی که صدای بم‌تر دارند، بیشتر صاحب فرزند می‌شوند. صدای عمیق تاثیر بیشتری روی مردم می‌گذارد، به همین دلیل مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلستان روی تن صدای خود کار می‌کرد تا آن را بم‌تر کند.
   حسادت در کوتاه‌قدها
   دانشمندان دانشگاه آکسفورد یکی دیگر از تاثیرات داشتن قد کوتاه روی رفتار را کشف کردند. آنها متوجه شدند در بسیاری از مردم که قد زیر متوسط دارند یک بیماری به نام «سندرم مرد قد کوتاه» وجود دارد. افرادی که قد کوتاهی دارند، ممکن است دچار این حالت شوند و احساس ترس، نگرانی و استرس داشته باشند. مبتلایان به این بیماری از دیگران می‌ترسند و همیشه تصور می‌کنند ممکن است فردی به آنها آسیب برساند. افراد کوتاه‌قد همچنین با احتمال ۵۰درصد بیشتر دچار حسادت می‌شوند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی قرار دارند.
   صبر کدام بیشتر است؟
   از زمانی که ناپلئون بناپارت جنگ با اروپا را آغاز کرد، این باور در مردم به‌وجود آمد که صبر افراد قد کوتاه کمتر است، خشن‌تر هستند و زودتر عصبانی می‌شوند. برای فهمیدن حقیقت دانشمندان از دو گروه از مردان خواستند در یک بازی کامپیوتری شرکت کنند که باعث بروز رفتارهای خشن می‌شد. با انجام این کار مشخص شد برخلاف تصور عموم مردم، افراد قدبلند زودتر خشمگین می‌شوند و دست به رفتارهای پرخاشگرانه می‌زنند. در طول صدها سال این باور بین مردم به‌وجود آمده که افراد کوتاه‌قد سعی می‌کنند. کوچکی جثه خود را با نشان دادن خشونت بیشتر جبران کنند. اما حقیقت این است که معمولا افرادی که قد کوتاه دارند مهربان‌تر هستند و صبر بیشتری دارند.
   قدبلندها شادترند
   در حالت کلی افراد قدبلند در زندگی خود شادترند. براساس یافته‌های دانشمندان آمریکایی افراد قدبلند از زندگی خود رضایت بیشتری دارند، نسبت به خود دیدگاه مثبت‌تری دارند و از زندگی خود بیشتر لذت می‌برند. همچنین قدبلندها کمتر دچار استرس می‌شوند، دیرتر عصبانی می‌شوند و غم و اندوه در زندگی آنها نسبت به دیگران کمتر دیده می‌شود. معمولا افرادی که خود را بدبخت‌ترین گروه جامعه می‌دانند و همیشه خود را بسیار دست‌کم می‌گیرند به‌طور متوسط ۵/۲ سانتی‌متر نسبت به متوسط جامعه کوتاه‌ترند.
   قدبلند به اندازه پول زیاد می‌ارزد
   تقریبا همه مردان عاشق داشتن قدبلند هستند. این موضوع برای آنها آنقدر اهمیت دارد که اگر یک مرد دارای قد متوسط بتواند صاحب قدبلند شود همان‌قدر خوشحال می‌شود که حقوق ماهانه او ۳۰درصد بیشتر شود. به این ترتیب محققان محاسبه کردند به ازای هر دو سانتی‌متر که به قد فردی اضافه شود به همان میزان رضایت او از زندگی افزایش پیدا می‌کند که حقوق ماهانه او نزدیک به چهار درصد افزایش پیدا کند. این تحقیقات نشان داد که پول نقش بسیار مهمی در تلقی افراد از زندگی دارد و به عبارت دیگر بسیاری از افراد میزان رضایت خود از زندگی را با میزان درآمدشان می‌سنجند، به همین دلیل میزان رضایت افراد قدبلند به علت داشتن درآمد متوسط بیشتر نسبت به کوتاه‌قدها از زندگی بیشتر است.
   کدام گروه عمر طولانی‌تری دارند؟
   شاید خیلی از افرادی که قدبلند ندارند، با شنیدن این خبر نظر خود را در مورد ظاهرشان عوض کنند. تحقیقاتی که روی ۸هزار مرد انجام شده، نشان می‌دهد قد کوتاه یکی از نشانه‌های داشتن عمر طولانی است. افرادی که قدشان از ۱۵۷سانتی‌متر کمتر است، بیشترین طول عمر در بین همه گروه‌های سنی دارند. به‌نظر می‌رسد وجود یک ژن خاص در بدن که در دوره رشد مانع بلند شدن قد می‌شود، می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند. کوتاهی قد نه‌تنها عمر را طولانی می‌کند، بلکه احتمال ابتلا به انسولین و سرطان را هم کاهش می‌دهد. به‌طور متوسط کوتاه‌ها نزدیک به دو سال بیشتر از بلندقدها عمر می‌کنند.
   قدبلند در زنان هم خطرناک است
   خطرات قدبلند فقط محدود به مردان نیست و می‌تواند زنان را هم هدف قرار دهد. تحقیقات نشان می‌دهد زنان قدبلند بیشتر از خانم‌های دیگر به بیماری سرطان دچار می‌شوند. دانشمندان آمریکایی اعلام کردند زنان قدبلندی که به سن یائسگی رسیده‌اند با احتمال بیشتری ممکن است به بیماری سرطان مبتلا شوند. در حقیقت به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر بلندتر بودن قد از میزان متوسط، احتمال دچار شدن به این بیماری تا ۱۳درصد افزایش پیدا می‌کند.
   نکته جالب اینجاست که محققان متوجه شدند ارتباط ابتلا به سرطان در زنان بیشتر از وزن است. به این ترتیب سرطان انسان‌های قدبلند را بیشتر از انسان‌های چاق تهدید می‌کند. همان‌طور که می‌دانید سرطان ارتباط زیادی به هورمون‌های رشد و فرآیندهایی مشابه با آن دارد، به همین دلیل است که قدبلندها بیشتر ممکن است این بیماری را تجربه کنند. بلندی قد ارتباط زیادی به سرطان سینه، کلیه، تخمدان، معده و تیروئید دارد.
   حمله قلبی سراغ قد کوتاه‌ها می‌آید
   اما افراد قدبلند در یک زمینه از دیگران سالم‌تر هستند و آن هم احتمال کمتر ابتلا به حمله قلبی است. احتمال سکته کردن در افراد قدبلند معمولا کمتر از دیگران است، چون خون کمتر در رگ‌های آنها لخته می‌شود. قدبلند بودن احتمال تشکیل پلاک‌های خونی در رگ‌ها را کاهش داده و به همین دلیل احتمال سکته قلبی را کمتر می‌کند. تصاویر سی‌تی‌اسکن نشان می‌دهد احتمال تشکیل پلاک در رگ‌های خونی افراد قدبلند ۳۰درصد کمتر از قدکوتاه‌هاست. معمولا افرادی که قدبلند دارند در دوران کودکی تغذیه خوبی داشته‌اند که همین عامل احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد.
   نتیجه ۵۲ تحقیق مختلف که در مجموع روی بیش از سه میلیون نفر انجام شده، نشان می‌دهد افراد دارای قد کوتاه با احتمال ۵/۱ برابر بیشتر از بلند قدها به بیماری‌ قلبی دچار شده و بر اثر آن جان خود را از دست می‌دهند. رگ‌های خونی در افراد کوتاه‌قد اندازه کوچک‌تری دارد و خون بیشتر در آنها لخته می‌شود.
   قدبلندها باهوش‌ترند
   مشکلات کوتاه‌قدها محدود به ویژگی‌های ظاهری نیست، زیرا بعضی دانشمندان ادعا کردند میزان ضریب هوشی این افراد هم کمتر از افراد قدبلند است. به نظر می‌رسد عوامل ژنتیک و محیطی که باعث بلند شدن قد یک فرد می‌شود، به همان اندازه هم می‌تواند ضریب هوشی او را افزایش دهد.
   یکی از موضوعات جالب دیگری که توجه محققان را به خود جلب کرد این بود افرادی که نتوانسته بودند تحصیلات دوران دبیرستان خود را به پایان برسانند نسبت به افراد دارای قد متوسط بیش از ۵/۲ سانتی‌متر و نسبت به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از ۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر بودند که این نشان می‌دهد افراد قدبلند در تحصیلات و ورود به دانشگاه نسبت به کوتاه‌قدها موفق‌تر عمل می‌کنند..موفق باشید

   پاسخ
 16. محیا
  محیا گفته:

  سلام به نظر شما آیا کوتاه بودن زن از مرد میتونه تو زندگی زناشویی مشکل ساز باشه یا خیر؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست عزیز در هیچ متن علمی این مساله گزارش نشده و علمی نیست منتهی اینکه ظاهر که یکی از معیاراش قد هست .برای طرف مقابل مهم باشه ممکنه در رضایت زناشویی موثر باشد ولی اگر فردی همسرش رو همین طور که هست پذیرفته و مشکل خاصی ندارد اصلا تاثیر ی در رابطه ندارد .ارتباط زناشویی رضایت بخش وقتی اتفاق می افتد که هر دو نفر درک درستی از نیازهای یکدیگر داشته باشند و توانایی ارضای یکدیگر را داشته باشند و دچار اختلال جنسی و مشکلات روحی و ..نباشند .اصلا جای نگرانی وجود ندارد و مهم پذیرش زن از طرف مرد است .موفق باشید و خوشبخت .

   پاسخ
 17. یونس
  یونس گفته:

  با سلام و احترام
  من یه پسر ۲۷ ساله هستم که قدم ۱۶۸ سانتیمتره و این موضوع برام بسیار ناراحت کننده ست مشاور گفتن امکان افزایش قد بعد از سن بلوغ هم هست این مسلئه چطوری امکان پذیره خواهشا راهنمایی بفرمایین اگه راه حلی برای افزایش قد دارین

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   هنگامی که صحبت از افزایش قد میشود، اولین چیزی که به ذهن خطور میکند محدودیت سنی است. تقریبا اکثر افراد میدانند که روند رشد قد در دختران تا سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی و در پسران تا ۲۴ سالگی ادامه خواهد داشت و تا این سنین هورمون رشد که توسط هیپوفیز ترشح میشود، مسئول افزایش قد است.

   با توجه به کاهش ترشح هورمون بعد از بلوغ، افزایش قد و بلندتر شدن کمی سخت است. در بیشتر موارد اپی فیز استخوانهای بلند بسته شده اند و تمام نقاط غضروفی باقیمانده به استخوان تبدیل میشوند و همین باعث میشود تا دیگر استخوانهای بلند جایی برای رشد نداشته باشند. با اینحال اگر هورمونها به صورت طبیعی ترشح شوند روند افزایش رشد مشهود خواهد بود. با این تفاسیر سوالی که مطرح میشود این است که :

   چطور میتوان بعد از سن ۲۵ سال افزایش قد داشت؟

   همانطور که گفته شد با توجه به توقف رشد استخوانهای بلند افزایش قد بعد از سن ۲۵ سالگی واقعا دشوار است و از طرف دیگر انجام جراحی و یا استفاده از هورمونهای دشد برای بالغین میتواند بسیار خطرناک باشد و عوارض جبران ناپذیری بر جای بگذارد. با اینحال میتوان با درنظر گرفتن چند روش و نکته چند سانتی متری به قد اضافه کرد و کمی بلندتر شد.

   رژیم غذایی مناسب و تغذیه کافی

   تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست نقش اساسی و بسیار مهمی در افزایش قد شما خواهد داشت. بدن شما برای اینکه به وزن و قد مناسبی برسد به ویتامینها، مواد معدنی و مغذی نیاز دارد. رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم، فسفر، ید و منیزیوم برای رشد کافی ضروری است. مصرف چربی های ترانس و چربیهای اشباع شده باید محدود شوند چراکه هضم آنها دشوار است و مانع جذب سایر مواد غذایی میشود. برای دریافت مقدار کافی از پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و کلسیم میتوانید به لیست غذایی زیر توجه داشته باشید و آنها را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید:

   هویج
   زرده تخم مرغ
   گوشت گوساله
   ماهی
   جگر
   سبزیجات سبز و تازه
   سیب زمینی
   مغزها مثل مغز بادام و بادام زمینی
   گوشت مرغ و جوجه
   لوبیا و نخود
   میوه جات بخصوص سیب و موز
   شیر و سایر محصولات لبنی

   نقش کلسیم در رشد بدن انسان نباید فراموش شود. مواد غذایی ذکر شده برای رشد و استحکام استخوانها و غضروفها حیاتی است. بنابراین شدیدا توصیه میکنیم با مصرف شیر و لبنیات تازه نیازهای بدن خود را به کلسیم پاسخ دهید. علاوه بر این، باید روزانه میزان ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا سموم بدن شما دفع شوند.

   در معرض نور خورشید باشید

   نور خورشید یکی از مهمترین منابع برای تامین ویتامین D است. ویتامین دی تاثیر زیادی در رشد بدن دارد چرا که رشد استخوانها نیاز مستقیم به این ویتامین دارد. اگر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید بدن شما از طریق پوست، میزان کافی ویتامین D را جذب خواهد کرد. بهترین زمان برای حمام آفتاب صبح ها و غروبها است زمانی که نور خورشید به صورت مستقیم به شما نمی تابد، به همین دلیل نگرانی در خصوص اشعه های مخرب نور خورشید نیز نخواهید داشت.

   انجام ورزش، بویژه تمرینات کششی

   ورزش کردن یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم برای تحریک رشد بدن است و این تحریک برای افزایش رشد با ورزشهای کششی بسیار بیشتر خواهد شد. علاوه بر تمرینات کششی، فعالیت های ورزشی نظیر دوچرخه سواری و شناکردن نیز بسیار بر افزایش قد تاثیرگذار هستند.
   افزایش قد بعد از سن بلوغ و رشد تبلیغ می کنند، مطمئناً قصد دارند فقط پول افراد را با فروش محصولات بی ارزش و دروغین خود به جیب بزنند.
   اینها در تبلیغات خود می گویند ” در هر سنی که باشید ، می توانید با استفاده از فلان ماده، قد خود را تا هر اندازه که بخواهید، افزایش دهید”. در صورتی که این حرف واقعیت ندارد و در عمل چنین چیزی ممکن نیست. دلیل ردّ این گفته را نیز برای شما بیان می کنیم.
   ابتدا برای شما توضیح می دهم که قد چگونه افزایش می یابد. استخوان از تمام قسمت های خود امکان رشد طولی ندارد ، بلکه فقط مراکز رشد که اپی فیز ( قسمت نرم و غضروفی استخوان ) نامیده می شوند و نزدیک دو سر استخوان هستند، امکان رشد طولی را برای استخوان فراهم می کنند. وقتی فرد در سن بلوغ است، استخوان در ناحیه اپی فیز رشد طولی دارد، ولی به مرور این مراکز رشد یکی پس از دیگری بسته می شوند تا اینکه با اتمام سن بلوغ، این مراکز برای همیشه بسته می شوند ( یعنی اپی فیز کاملاً استخوانی و سفت می شود) و استخوان ها دیگر نمی توانند رشد طولی کنند. بنابراین بعد از تمام شدن سن رشد و بلوغ ، قد فرد هرگز بلندتر نخواهد شد.
   بعد از اتمام سن بلوغ قسمت نرم و غضروفی اسخوان های دراز کاملاً سفت می شوند و دیگر امکان رشد قدی وجود نخواهد داشت. پس تبلیغات افزایش قد کاملاً غیر استاندارد و دروغین هستند و فقط روشی برای پر کردن جیب سرمایه داران می باشد.
   حتی قبل از اتمام سن رشد، ممکن است این مواد تبلیغاتی تأثیری بر افزایش قد شما نداشته باشد. این تبلیغات ادعا می کنند که این مواد مخلوطی از گیاهان دارویی و املاح هستند که ۲۳ نوع گیاه نام برده شده و بیشتر آنها از انواع درخت مو می باشند. درخت مو سریعاً رشد می کند. در حقیقت با این گونه تبلیغات می خواهند به شما بگویند قد شما هم مثل درخت مو سریع رشد می کند و بلند قد خواهید شد. علت رشد سریع درخت مو ، ساختار ژنتیکی آن است که DNA نامیده می شود. ولی شما با خوردن یک گیاه نمی توانید DNA آن را بدست آورید، زیرا DNA گیاهی در معده و روده شما به اجزاء تشکیل دهنده خود یعنی اسید نوکلئیک شکسته می شود که هیچ تأثیری بر DNA بدن انسان نخواهد داشت.
   این موضوع وقتی ناراحت کننده است که می بینیم افراد و به خصوص جوانان، تحت تأثیر این تبلیغات منفی ، پولی را که با سختی بدست می آورند، صرف خرید اینگونه محصولات پوچ می کنند و در حقیقت جیب سرمایه دارانی را پر می کنند که مردم را به مسخره گرفته اند. حتی در کشورهای خارجی برای کسب اطمینان مشتری می گویند که این محصول ۳۰ روز گارانتی ( ضمانت ) دارد و بعد از این مدت اگر تاثیری بر افزایش قد شما نداشت، می توانید آن را پس بدهید و در عین حال توصیه می کنند که برای دیدن اثر این ماده بر
   افزایش قد خود، حداقل باید ۶ ماه آن را مصرف کنید. پس در حقیقت این گارانتی (ضمانت) یک نوع حقه و فریب تجارتی است. در ضمن بیشتر افراد خجالت می کشند که بعد از یک ماه پول خود را پس بگیرند و اگر هم بخواهند این کار را بکنند، متوجه خواهند شد که این گارانتی فقط نوعی کلاه برداری بوده است و هرگز پولی به آنها پس داده نخواهد شد.موفق باشید

   پاسخ
 18. PILOT
  PILOT گفته:

  ۱۷ سالمه و ۱۷۶٫ احساس کوتاهی میکنم. ایا جای رشد دارم.؟؟ دکتر که رفتم میگفت باید تا ۲۰ سالگی به ۱۸۵ برسی. منم دهنم وا مونده بود..مگه میشه. البته تو فامیل بجز پدر و مادرم مثلا عموهام و دایی هام و پدربزرگم همه بالای ۱۸۰ هستن و رشد ناگهانی داشتن. یه سوالی داریم اینه که اگه آدم هیکلی باشه قد بلند تر میزنه یا متوسط یا متوسط رو به باریک.؟ چون من متوسط به باریک میزنم تقریبا

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   علم ژنتیک معتقد است که وقتی کودکی متولد می شود، میزان قد او از قبل و بر اساس قد پدر و مادرش تعیین شده است. در این صورت اگر پدر و مادر کوتاه قد باشند، به دلیل به ارث بردن ژن های کوتاه قدی، در آخر فردی کوتاه قد خواهید بود.

   اما واقعیت این است که اگرچه ژن ها نقش مهمی در میزان قد سن بلوغ شما دارند، ولی رازهایی وجود دارد که به وسیله ی آنها می توان بر توقف قد ژنتیکی غالب شد، چراکه علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی نیز بر روند رشد قدی موثرند.

   درست است که ۶۰ تا ۸۰ درصد قد سن بلوغ از وراثت ژنتیکی ناشی می شود، اما ۲۰ تا ۴۰ درصد دیگر وابسته به زندگی و رفتارهای روزمره ما خواهد بود و نباید از آن غافل شد.

   عامل سوم در روند افزایش قد، میزان سن است. حتما دقت کرده اید که با افزایش سن، قد ما چند سانتیمتر کاهش می یابد.

   در میان تمام تغییرات بدنی که در زمان بلوغ رخ می دهد، یک اتفاق قابل توجه این است که بعد از بلوغ افزایش قد مخصوصا در جنس زن به سختی ایجاد می شود. معمولا در پایان ۱۷ سالگی، رشد قدی زنان متوقف می شود. این توقف رشد قدی اگرچه در جنس مذکر نیز بعد از بلوغ وجود دارد، ولی بیشتر می توان آن را کاهش سرعت رشد قدی در نظر گرفت تا توقف آن. چراکه افزایش رشد قدی مردان معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه خواهد داشت. با این حال راه هایی وجود دارد که شما بر این توقف رشد قدی غلبه کنید.

   با کمک رموز افزایش قد قادر خواهید بود، قدتان را ۵ تا ۱۴ سانتی متر بلندتر کنید. البته اگر هنوز در سن رشد باشید، ممکن است قد بلندتری نیز به دست آورید. پس در هر سنی حتی پس از دوران بلوغ، می توانید قدتان را چند سانتی متر بلندتر کنید. ممکن است فکر کنید که این میزان افزایش قد نیاز به چند سال زمان دارد، ولی اینطور نیست. تنها چند ماه زمان برای رسیدن به این هدف مورد نیاز است.

   پاسخ
 19. Ariana
  Ariana گفته:

  با سلام. دختری هستم با قد ۱۵۹-۱۶۰ . چند. هفته پیش پدر و مادر شخصی مرا دیدند و جهت خواستگاری پا پیش گذاشتند و در جلسه اول فقط مادر پسر. و خواهر ایشان به منزل امدند و دلیل انها هم مشاهده ی بنده از. لحاظ جثه بود تا ببیند با پسر ایشان سازگاری دارم یا نه. بعد. از ان پیغام دادند که از من خوششان امده و بنده جهت اشنایی بیشتر با پسر. بیرون رفتم که ایشان تقریبا قد. ۱۸۰-۱۸۴ داشتند و درشت اندام و همدیگر را پسندیدیم . اما حالا مادر ایشان بیشتر روی قد تاکید دارند و احساس میکنم حرفشان برای پسر. مهم است با اینکه از هم خوشمان امده ولی احساس ترس دارم چون بالطبع حرف خانواده برایش مهم است یا شاید بعدها مشکل ساز شود

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست عزیز اینکه مادر ایشون روی قد تاکید داشتند خب برای همه مادران ظاهر عروس اینده و این مساله مهم است مخصوصا که پسرشون هم قد بلند است به قول خودتون .ولی این دلیلی برای اینکه شما فکر کردید حرف خانواده مهم است یا هر ذهنیتی نیست .اینکه برای یک پسر اهمیت به خانواده و احترام مهم باشد مطمئن باشید برای شما هم در زندگی کم نخواهد گذاشت و احترام متقابل را رعایت می کند و این مساله اساسی است که ارتباط پسر با مادر را در نظر بگیرید .اینکه باقی مسائل به سیاست های رفتاری شما بر می گردد .و اینکه چگونه بتوانید در عین احترام به خانواده طرف مقابل حرف خودتون رو هم بزنید تا مشکلی پیش نیاید .بهتره جلساتی رو داشته باشید تا از انتخابتون مطمئن شوید و امیدوارم خوشبخت و موفق باشید .

   پاسخ
 20. Shabnm
  Shabnm گفته:

  به نظر من قد زیاد مهم نیست. ولی جثه مهمه به نسبت. من خودم قدم ۱۶۷ هیکلم ریزه ولی قدم بلنده، شوهرمم قدش ۱۶۴ ولی هیکلش درشته.. خیلیم کنارش احساس امنیت و ارامش میکنم، خیلی هم خوش اخلاق و مهربونه ^-^

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز اینکه دو نفر در کنار هم حس ارامش و خوشبختی داشته باشند یعنی بقیه مسائل کاملا سلیقه ای است و بیشترین چیزی که در زندگی نمود دارد رفتار و اخلاق طرفین است و امیدوارم همیشه خوشبخت و موفق باشید

   پاسخ
 21. الی
  الی گفته:

  من دختری هستم با ۱۷۲ ساتیمتر قد ولی همه خواستگارام تا الان هم قد من بودن یا کوتاهتر برای من قد فاکتور بسیار مهمیه ولی الان میخوام با پسری ازدواج کنم که از خودم کوتاهتره چون هر چی میگذره نه تنها خواستگار قد بلند نمیاد بلکه ممکنه دیگه خواستگاری نداشته باشم همیشه با خودم میگم شاید اگه قدم کوتاهتر بود حتما با یه مرد قد بلند ازدواج میکردم اصلا باورم نمیشه که تو این دنیا مرد قد بلند هم هست اینو فهمیدم که تو این دنیا هر چیزی برات مهمتر باشه کمتر به دستش میاری

  پاسخ
 22. سحر
  سحر گفته:

  کسی حاضر ه با من ازدواج کنه ۲۵ سالمه ۱۴۰ سانتم کارمندم و ارشد می خونم به خاطر قدم خواستگار نمیاد هر چقدم نذر کردم فایده اینداشت

  پاسخ
 23. آرتان
  آرتان گفته:

  من موندم بعضیا وااسه چی الکی فتوا میدن قد اختلافش خوبه فلان تا فلان باشه…دوستان کافی عاشق بشین…همه اینا پوچ میشه…من خودم ۱۸۸ ولی عشقم ۱۵۲….انقدم خوشگل و ریزس….عاشق همینش شدم..بماند چقدر خانمِ…..ولی چه معنی داره دختر بلند باشه….از اولم از دخترای درشت و بلند خوشم نمیومد..

  پاسخ
 24. زهرا
  زهرا گفته:

  من دختری هسم که قدم ۱۷۴هست و با مردی ازدودج کردم که قشنگ یه سروگردن ازم کوتاه تره هنوز به خیلی از فامیلامون نشونش ندادم چون از عکس العملشون میترسم و فکر جدا شدن ذهنمو مدتیه مشغول کرده نمیدونم چکارکنم از طرفی پسر خوب و زحمت کشیه و منو خیلی دوس داره….

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   درصد زیادی از خانم‌ها یکی از معیارهای مهم خود برای انتخاب همسر را داشتن قدبلند عنوان می‌کنند. باور عموم جامعه این است که مرد باید از همسر خود بلندتر باشد و به همین دلیل بسیاری از دختران قدبلند برای یافتن همسر دچار مشکل می‌شوند. موارد زیادی پیش آمده که دو طرف با وجود داشتن تفاهم فقط به‌دلیل نامتناسب بودن قد از ازدواج صرف‌نظر کردند. اما یک مطالعه که چند وقت پیش منتشر شد تمام این باورها و ایده‌آل‌ها را زیر سؤال برد.

   دانشمندان با بررسی هزاران زوج متوجه شدند اگر دختران با مردان کوتاه‌تر از خود ازدواج کنند زندگی موفق‌تری خواهند داشت و احتمال جدایی آنها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. حال این سؤالات مطرح می‌شود که واقعا تفاوت قد ایده‌آل بین همسران چه میزان است؟ آیا قد می‌تواند روی ویژگی‌های اخلاقی یک فرد اثر بگذارد؟ آیا منطقی است که به‌دلیل نامتناسب بودن قد، از ازدواج با یک نفر منصرف شد؟

   معیار خیلی از خانم‌ها برای انتخاب همسر داشتن قدبلند است، اما برخلاف تصور آنها مردانی که قد کوتاه دارند به زندگی مشترک پایبندتر هستند. با اینکه مردان قدبلند زودتر اقدام به تشکیل خانواده می‌کنند، اما زندگی مشترک آنها دوام کمتری دارد. مطالعاتی که از ۴۰ سال پیش در ایالات‌متحده آغاز شده، نشان می‌دهد نرخ طلاق در میان مردانی که قدکوتاه دارند به طور باورنکردنی کمتر از مردان قدبلند است.

   با اینکه عجیب به‌نظر می‌رسد اما مردان کوتاه سعی می‌کنند کوتاهی قد خود را با درآمد بالاتر و توجه بیشتر به همسر خود جبران کنند. جذابیت‌های ظاهری نقش مهمی در شروع یک رابطه دارد، اما در طولانی‌مدت هیچ نقشی در حفظ زندگی مشترک ندارد. با اینکه مردان کوتاه‌قد معمولا دیر ازدواج می‌کنند، اما در عوض نرخ طلاق هم بین آنها بسیار کمتر از متوسط جامعه است. در عوض مردان بلندقد بیشتر در کار خانه به همسر خود کمک می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد میزان همکاری مردان قدبلند در کار خانه بین ۲۵ تا ۳۰درصد از کوتاه‌ها بیشتر است.

   با مردان کوتاه قد ازدواج کنید!

   مردان، کوتاه‌تر از خود را می‌پسندند

   درصد زیادی از مردان هستند که به هیچ عنوان برای خواستگاری از دختران بلندتر از خود پیشقدم نمی‌شوند و از اینکه مجبور شوند هنگام نگاه کردن به همسر خود سرشان را بالا بگیرند، بیزارند، اما چرا مردان ترجیح می‌دهند همسری کوتاه‌تر از خود انتخاب کنند. باید علت این موضوع را در طول هزاران سال تکامل انسان‌ها جست‌وجو کرد. در گذشته انسان‌ها برای انتخاب همسر به قدرت باروری زن‌ها توجه زیادی داشتند و معتقد بودند زنان قدبلند از توانایی کمتری در این زمینه برخوردار هستند. شاید به دلیل آنکه زنان قدبلند دیرتر به سن بلوغ می‌رسیدند، این عقیده در بین مردان آن زمان به وجود آمده است. البته جالب است بدانید بر اساس مطالعات ژنتیک قد مادر و پسر و قد دختر و پدر به هم مرتبط هستند. به این ترتیب مادران قدبلند با احتمال بیشتری صاحب پسر با قد متوسط یا کمتر می‌شوند.

   قدبلندها با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟

   همان‌طور که گفتیم مردان قدکوتاه سعی می‌کنند کوچکی اندام خود را با درآمد بیشتر جبران کنند، به همین دلیل تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتری دارند یا سطح تحصیلات‌شان پایین‌تر از خودشان است.

   در عوض مردان قدبلند سعی می‌کنند از جذابیت ظاهری خود استفاده کنند و به همین دلیل تمایل بیشتر با ازدواج با زنانی دارند که درآمد یا سطح اجتماعی بالاتری نسبت به خودشان دارند. آمارهایی که در مورد ازدواج زنان و مردان و اختلاف قد آنها به‌دست آمده واقعا جالب است. مردان قدکوتاه با احتمال ۲۶۹درصد بیشتر از مردان با قد متوسط ممکن است با یک زن هم‌قد خود ازدواج کنند. احتمال ازدواج آنها با یک زن بلندتر از خودشان ۱۴۵۰درصد بیشتر از یک مرد قدبلند است. اما احتمال آنکه یک مرد قدبلند با زنی هم‌قد خود ازدواج کند بسیار پایین است، چه برسد به اینکه آن زن بخواهد از همسرش بلندتر هم باشد.

   زنان چه قدی را می‌پسندند؟

   یکی از مهم‌ترین معیارهای زنان برای انتخاب همسر آینده، داشتن قدبلند است. اما واقعا چند سانتی‌متر بلندتر مطلوب زنان است؟

   محققان با مطالعه دقیق متوجه شدند زنان دوست دارند همسران‌شان تقریبا بین ۱۲ تا ۱۳ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. این میزان درست برابر با اختلاف قد بین شاهزاده انگلستان و همسرش یعنی ویلیام آرتور و کیت میدلتون است. در مطالعاتی که روی دو هزار خانم انجام شده، نزدیک به ۷۰درصد اعلام کردند که دوست دارند همسران‌شان از آنها بلندتر باشند. تقریبا ۲۰درصد اختلاف بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر را ایده‌آل دانستند و فقط ۱۰درصد اعلام کردند دوست دارند با همسران‌شان هم‌قد باشند.

   البته ۷درصد از خانم‌ها بیش از اندازه زیاده‌خواه هستند و دوست دارند همسران‌شان بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. با این حال این آمار چندان نگران کننده نیست و معمولا زنان و مردان به مرور زمان با قد همسر خود کنار می‌آیند. نزدیک به ۸۳درصد از زنان و ۸۹درصد از مردان از قد همسر خود راضی هستند و فقط ۱۴درصد از قد همسر خود ابراز ناخوشایندی کردند.

   درآمد بیشتر برای قدبلندها

   این یافته نتیجه تحقیقات دانشمندان استرالیایی است. آنها متوجه شدند مردانی که بالای ۱۸۰سانتی‌متر قد دارند، به طور متوسط در سال ۱۰۰۰ دلار درآمد بیشتر به‌دست می‌آورند. به طور کلی درنظر مردم افراد قدبلند، قدرت و هوش بیشتری دارند و برای مشاغل مدیریتی مناسب‌تر به‌نظر می‌رسند.

   مقایسه حقوق هزاران نفر در استرالیا، نشان می‌دهد ۵سانتی‌متر قد بیشتر می‌تواند تا ۹۵۰دلار درآمد سالانه یک فرد را افزایش دهد. دانشمندان انگلیسی و آمریکایی هم با انجام تحقیقات مشابه در کشورشان متوجه شدند یک شخص با قد ۱۸۲سانتی‌متر می‌تواند در سال تا چند هزار دلار درآمد بیشتری نسبت به یک شخص با قد ۱۷۲سانتی‌متر داشته باشد. افراد قدبلند اعتماد به نفس بیشتری دارند و با احتمال بالاتری برای انجام کارهای جدید ریسک می‌کنند. مدیریت این افراد در سازمان‌های مختلف هم مقبول‌تر است و درصد بیشتری از آنها در شغل خود ارتقا می‌گیرند.

   زنان قدبلند مدیر می‌شوند

   داشتن قدبلند در زنان تاثیر بیشتری روی درآمد بالا نسبت به مردان دارد. تقریبا در سراسر جهان کارمندان خانمی که بیش از ۱۷۲سانتی‌متر قد دارند در محیط کاری خود موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. قدبلند می‌تواند احتمال درآمد بالای یک زن را تا دوبرابر افزایش دهد. احتمال اینکه یک زن با بالای ۱۸۲ سانتی‌متر قد به مشاغل مدیریتی برسد تا ۸۰درصد بیشتر از یک خانم با قد متوسط یا کوتاه است.۲۰درصد از زنان قدبلند معتقدند ظاهر فیزیکی آنها باعث می‌شود آنها قدرت و اعتبار بیشتری داشته باشند. همین مسئله باعث می‌شود بسیاری از زنان قدبلند تمایلی به ازدواج با مردان کوتاه‌تر از خود نداشته باشند. البته این ویژگی می‌تواند برای بعضی زوج‌ها دردسرساز باشد، چون معمولا مردان باید دارای اقتدار و توانایی بیشتری نسبت به همسر خود باشند.

   تاثیر قد روی جذابیت صدا!

   همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، صدای مردان قدبلند طرفداران بیشتری بین خانم‌ها دارد. محققان متوجه شدند انسان‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند فقط با گوش دادن به صدای یک فرد، قد او را تخمین بزنند.

   مردان قدبلند معمولا مسیر تنفسی و ریه‌های بزرگ‌تری دارند. همین موضوع باعث عمیق‌تر شدن تن صدای آنها می‌شود. به همین دلیل در ۷۰درصد موارد شما می‌توانید با گوش دادن به صدای یک فرد بلندی یا کوتاهی او را تخمین بزنید. زنان به‌طور ناخودآگاه صدای عمیق را ترجیح می‌دهند و به سمت مردان صاحب این صدا جذب می‌شوند. البته این تن صدا نشان دهنده بیشتر بودن قدرت باروری مردان هم هست، به همین دلیل مردانی که صدای بم‌تر دارند، بیشتر صاحب فرزند می‌شوند. صدای عمیق تاثیر بیشتری روی مردم می‌گذارد، به همین دلیل مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلستان روی تن صدای خود کار می‌کرد تا آن را بم‌تر کند.

   حسادت در کوتاه‌قدها

   دانشمندان دانشگاه آکسفورد یکی دیگر از تاثیرات داشتن قد کوتاه روی رفتار را کشف کردند. آنها متوجه شدند در بسیاری از مردم که قد زیر متوسط دارند یک بیماری به نام «سندرم مرد قد کوتاه» وجود دارد. افرادی که قد کوتاهی دارند، ممکن است دچار این حالت شوند و احساس ترس، نگرانی و استرس داشته باشند. مبتلایان به این بیماری از دیگران می‌ترسند و همیشه تصور می‌کنند ممکن است فردی به آنها آسیب برساند. افراد کوتاه‌قد همچنین با احتمال ۵۰درصد بیشتر دچار حسادت می‌شوند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی قرار دارند.

   صبر کدام بیشتر است؟

   از زمانی که ناپلئون بناپارت جنگ با اروپا را آغاز کرد، این باور در مردم به‌وجود آمد که صبر افراد قد کوتاه کمتر است، خشن‌تر هستند و زودتر عصبانی می‌شوند. برای فهمیدن حقیقت دانشمندان از دو گروه از مردان خواستند در یک بازی کامپیوتری شرکت کنند که باعث بروز رفتارهای خشن می‌شد. با انجام این کار مشخص شد برخلاف تصور عموم مردم، افراد قدبلند زودتر خشمگین می‌شوند و دست به رفتارهای پرخاشگرانه می‌زنند. در طول صدها سال این باور بین مردم به‌وجود آمده که افراد کوتاه‌قد سعی می‌کنند. کوچکی جثه خود را با نشان دادن خشونت بیشتر جبران کنند. اما حقیقت این است که معمولا افرادی که قد کوتاه دارند مهربان‌تر هستند و صبر بیشتری دارند.

   با مردان کوتاه قد ازدواج کنید!

   قدبلندها شادترند

   در حالت کلی افراد قدبلند در زندگی خود شادترند. براساس یافته‌های دانشمندان آمریکایی افراد قدبلند از زندگی خود رضایت بیشتری دارند، نسبت به خود دیدگاه مثبت‌تری دارند و از زندگی خود بیشتر لذت می‌برند. همچنین قدبلندها کمتر دچار استرس می‌شوند، دیرتر عصبانی می‌شوند و غم و اندوه در زندگی آنها نسبت به دیگران کمتر دیده می‌شود. معمولا افرادی که خود را بدبخت‌ترین گروه جامعه می‌دانند و همیشه خود را بسیار دست‌کم می‌گیرند به‌طور متوسط ۵/۲ سانتی‌متر نسبت به متوسط جامعه کوتاه‌ترند.

   قدبلند به اندازه پول زیاد می‌ارزد

   تقریبا همه مردان عاشق داشتن قدبلند هستند. این موضوع برای آنها آنقدر اهمیت دارد که اگر یک مرد دارای قد متوسط بتواند صاحب قدبلند شود همان‌قدر خوشحال می‌شود که حقوق ماهانه او ۳۰درصد بیشتر شود. به این ترتیب محققان محاسبه کردند به ازای هر دو سانتی‌متر که به قد فردی اضافه شود به همان میزان رضایت او از زندگی افزایش پیدا می‌کند که حقوق ماهانه او نزدیک به چهار درصد افزایش پیدا کند. این تحقیقات نشان داد که پول نقش بسیار مهمی در تلقی افراد از زندگی دارد و به عبارت دیگر بسیاری از افراد میزان رضایت خود از زندگی را با میزان درآمدشان می‌سنجند، به همین دلیل میزان رضایت افراد قدبلند به علت داشتن درآمد متوسط بیشتر نسبت به کوتاه‌قدها از زندگی بیشتر است.

   کدام گروه عمر طولانی‌تری دارند؟

   شاید خیلی از افرادی که قدبلند ندارند، با شنیدن این خبر نظر خود را در مورد ظاهرشان عوض کنند. تحقیقاتی که روی ۸هزار مرد انجام شده، نشان می‌دهد قد کوتاه یکی از نشانه‌های داشتن عمر طولانی است. افرادی که قدشان از ۱۵۷سانتی‌متر کمتر است، بیشترین طول عمر در بین همه گروه‌های سنی دارند. به‌نظر می‌رسد وجود یک ژن خاص در بدن که در دوره رشد مانع بلند شدن قد می‌شود، می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند. کوتاهی قد نه‌تنها عمر را طولانی می‌کند، بلکه احتمال ابتلا به انسولین و سرطان را هم کاهش می‌دهد. به‌طور متوسط کوتاه‌ها نزدیک به دو سال بیشتر از بلندقدها عمر می‌کنند.

   قدبلند در زنان هم خطرناک است

   خطرات قدبلند فقط محدود به مردان نیست و می‌تواند زنان را هم هدف قرار دهد. تحقیقات نشان می‌دهد زنان قدبلند بیشتر از خانم‌های دیگر به بیماری سرطان دچار می‌شوند. دانشمندان آمریکایی اعلام کردند زنان قدبلندی که به سن یائسگی رسیده‌اند با احتمال بیشتری ممکن است به بیماری سرطان مبتلا شوند. در حقیقت به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر بلندتر بودن قد از میزان متوسط، احتمال دچار شدن به این بیماری تا ۱۳درصد افزایش پیدا می‌کند.

   نکته جالب اینجاست که محققان متوجه شدند ارتباط ابتلا به سرطان در زنان بیشتر از وزن است. به این ترتیب سرطان انسان‌های قدبلند را بیشتر از انسان‌های چاق تهدید می‌کند. همان‌طور که می‌دانید سرطان ارتباط زیادی به هورمون‌های رشد و فرآیندهایی مشابه با آن دارد، به همین دلیل است که قدبلندها بیشتر ممکن است این بیماری را تجربه کنند. بلندی قد ارتباط زیادی به سرطان سینه، کلیه، تخمدان، معده و تیروئید دارد.

   حمله قلبی سراغ قد کوتاه‌ها می‌آید

   اما افراد قدبلند در یک زمینه از دیگران سالم‌تر هستند و آن هم احتمال کمتر ابتلا به حمله قلبی است. احتمال سکته کردن در افراد قدبلند معمولا کمتر از دیگران است، چون خون کمتر در رگ‌های آنها لخته می‌شود. قدبلند بودن احتمال تشکیل پلاک‌های خونی در رگ‌ها را کاهش داده و به همین دلیل احتمال سکته قلبی را کمتر می‌کند. تصاویر سی‌تی‌اسکن نشان می‌دهد احتمال تشکیل پلاک در رگ‌های خونی افراد قدبلند ۳۰درصد کمتر از قدکوتاه‌هاست. معمولا افرادی که قدبلند دارند در دوران کودکی تغذیه خوبی داشته‌اند که همین عامل احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد.

   نتیجه ۵۲ تحقیق مختلف که در مجموع روی بیش از سه میلیون نفر انجام شده، نشان می‌دهد افراد دارای قد کوتاه با احتمال ۵/۱ برابر بیشتر از بلند قدها به بیماری‌ قلبی دچار شده و بر اثر آن جان خود را از دست می‌دهند. رگ‌های خونی در افراد کوتاه‌قد اندازه کوچک‌تری دارد و خون بیشتر در آنها لخته می‌شود.

   قدبلندها باهوش‌ترند

   مشکلات کوتاه‌قدها محدود به ویژگی‌های ظاهری نیست، زیرا بعضی دانشمندان ادعا کردند میزان ضریب هوشی این افراد هم کمتر از افراد قدبلند است. به نظر می‌رسد عوامل ژنتیک و محیطی که باعث بلند شدن قد یک فرد می‌شود، به همان اندازه هم می‌تواند ضریب هوشی او را افزایش دهد.

   یکی از موضوعات جالب دیگری که توجه محققان را به خود جلب کرد این بود افرادی که نتوانسته بودند تحصیلات دوران دبیرستان خود را به پایان برسانند نسبت به افراد دارای قد متوسط بیش از ۵/۲ سانتی‌متر و نسبت به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از ۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر بودند که این نشان می‌دهد افراد قدبلند در تحصیلات و ورود به دانشگاه نسبت به کوتاه‌قدها موفق‌تر عمل می‌کنند.

   پاسخ
 25. فرزانه
  فرزانه گفته:

  من خواسگاری دارم بسکتبالیست که قدش ۲متر هس..منم نزدیکه۱۷۰ هستم .شرایط خیلی خوبی داره اما چون ازمن خیلی بلنده دودلم کرده..

  پاسخ
 26. آناهیتا
  آناهیتا گفته:

  درسته میگن بیشتر دخترا ، آقایون قد بلند تر از خودشون رو دوست دارن .
  ولی برای من که یه دخترم ، همیشه آقایون قد کوتاه تر برام جذاب تر و با نمک تر بودن . نمی دونم چرا 😂😂

  پاسخ
 27. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام به اعضای محترم سایت
  به کمک شما نیاز دارم،دختری هستم۲۷ساله که ۳سال پیش خواستگاری داشتم از همه نظر خوب و عالی، تحصیلات ،شغل،خانواده،هم کفو بودن از همه نظرفقط من همیشه در ذهنم مردی ایده آل از همه نظر برای خودم تصور میکردم ایشون فقط از نظر قیافه و قد با اون چیزی که من در نظر داشتم فرق دارن،من۱۷۳وایشون۱۸۳قد دارن و از نظر قیافه من سرتر هستم البته قیافه بدی ندارن و مردونه هستن ولی من زیاد به دلم ننشستن،ایشون حتی با وجود مخالفت خانواده ام ۳ساله تحمل کرده و عاشقانه منو دوست داره،دوست داشتم قدم کوتاه بود تا وقتی خودم تو آغوشش تصور میکنم سرم رو شونه هاش باشه،دوستام و همکارام میگن من سرترم و حیف منه و بهتر از این شخص لایق منه،اما اون اونجوری که دیگرون میگن بد نیست و در کل من حس بدی ندارم ،من ۲تا مشکل دارم
  ۱-آیا اگه جواب مثبت بدم تو زندگی دچار مشکل نمیشم و مساله قد و چهره (با اینکه من ایده آل دیگه ای داشتم)مشکل ساز نمیشه؟
  ۲-اینکه باتمسخر دیگران و نظراتی که میدن باید چطور رفتار کنم که جواب دندون شکنی بهشون بدم تا دیگه نظر بدی ندن؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با چنین تفسیری که از ایشون و خودتون انجام دادید مشخصه که ایشون به دلتون نتونسته بشینه

   من قبلا گفته ام که ما برای هم مثل لباس می مانیم. درست است که ما لباسی می خریم که شیک باشد اما شیک بادوام. کی حاضر است یک لباس شیک بخرد که دو روز دیگر پاره بشود؟ خب چرا بخریم؟ ازدواجی که بخواهد به بهانه یک عشق کورکورانه شروع بشود مثل خرید لباس شیک بی دوام است.

   دوستان، عشق برای آغاز یک زندگی لازم نیست بلکه مهم این است که فردی که می خواهیم به عنوان شریک زندگی انتخاب کنیم به دل ما بنشیند. و بتوانیم آن را دوست داشته باشیم. نه اینکه عاشق او باشیم. اگر در خواستگاری، دختر خانم و آقا پسر محترم دیدید طرف مقابل شما نوع حرف زندنش، لحن صدایش، هیکلش، رفتارش، قیافه اش، تفکرش، دیدگاهش و… به دل شما ننشست این ازدواج ازدواج خطرناکی است. علف باید به دهان بزی شیرین بیاید.

   پس در زندگی مشترک به معیار به دل نشستن طرف توجه کنید چون بحث یک عمر زندگی شماست ….

   پاسخ
 28. بهار
  بهار گفته:

  قد بدرش ۱۵۰ هست .قد من ۱۴۸٫قد دخترم ۱۴۰

  قد خودم هم کوتاه هست همچنین قد باباش .کلا قد کوتاه زیاد داریم تو خانواده .دخترم بلوغ زود رس داشته ومن موقعی به فکر افتادم که دیر شده بود

  من مادرم.مادر یک دختر کوتاه قد .عذاب وجدان داره خفم می کنه .همش با خودم میگم قصور من بوده که دخترم قد کوتاه مونده .موقعی که تو سن بلوغ بود من مدام درگیر بیماری برادرش بودم . حواسم بهش نبود .این موضوع من رو تا مرز جنون پیش برده .

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد سریعا ” با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ر میتوان بعد از سن ۲۵ سال افزایش قد داشت؟

   همانطور که گفته شد با توجه به توقف رشد استخوانهای بلند افزایش قد بعد از سن ۲۵ سالگی واقعا دشوار است و از طرف دیگر انجام جراحی و یا استفاده از هورمونهای دشد برای بالغین میتواند بسیار خطرناک باشد و عوارض جبران ناپذیری بر جای بگذارد. با اینحال میتوان با درنظر گرفتن چند روش و نکته چند سانتی متری به قد اضافه کرد و کمی بلندتر شد.

   ۱ رژیم غذایی مناسب و تغذیه کافی

   تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست نقش اساسی و بسیار مهمی در افزایش قد شما خواهد داشت. بدن شما برای اینکه به وزن و قد مناسبی برسد به ویتامینها، مواد معدنی و مغذی نیاز دارد. رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم، فسفر، ید و منیزیوم برای رشد کافی ضروری است. مصرف چربی های ترانس و چربیهای اشباع شده باید محدود شوند چراکه هضم آنها دشوار است و مانع جذب سایر مواد غذایی میشود. برای دریافت مقدار کافی از پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و کلسیم میتوانید به لیست غذایی زیر توجه داشته باشید و آنها را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید:

   هویج
   زرده تخم مرغ
   گوشت گوساله
   ماهی
   جگر
   سبزیجات سبز و تازه
   سیب زمینی
   مغزها مثل مغز بادام و بادام زمینی
   گوشت مرغ و جوجه
   لوبیا و نخود
   میوه جات بخصوص سیب و موز
   شیر و سایر محصولات لبنی
   نقش تغذیه در افزایش قد

   نقش کلسیم در رشد بدن انسان نباید فراموش شود. مواد غذایی ذکر شده برای رشد و استحکام استخوانها و غضروفها حیاتی است. بنابراین شدیدا توصیه میکنیم با مصرف شیر و لبنیات تازه نیازهای بدن خود را به کلسیم پاسخ دهید. علاوه بر این، باید روزانه میزان ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا سموم بدن شما دفع شوند.

   ۲ در معرض نور خورشید باشید

   نور خورشید یکی از مهمترین منابع برای تامین ویتامین D است. ویتامین دی تاثیر زیادی در رشد بدن دارد چرا که رشد استخوانها نیاز مستقیم به این ویتامین دارد. اگر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید بدن شما از طریق پوست، میزان کافی ویتامین D را جذب خواهد کرد. بهترین زمان برای حمام آفتاب صبح ها و غروبها است زمانی که نور خورشید به صورت مستقیم به شما نمی تابد، به همین دلیل نگرانی در خصوص اشعه های مخرب نور خورشید نیز نخواهید داشت.

   ۳ انجام ورزش، بویژه تمرینات کششی

   ورزش کردن یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم برای تحریک رشد بدن است و این تحریک برای افزایش رشد با ورزشهای کششی بسیار بیشتر خواهد شد. علاوه بر تمرینات کششی، فعالیت های ورزشی نظیر دوچرخه سواری و شناکردن نیز بسیار بر افزایش قد تاثیرگذار هستند.

   نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید خود ورزش کردن است. افرادی که به طور مرتب ورزش میکنند نسبت به افرادی که فعالیتهای ورزشی ندارند دارای قد و وزن متناسب تری هستند. در تمام رشته های ورزشی، قبل از شروع تمرین اصلی انجام تمرینات کششی الزامی است. حال اگر شما بسکتبال کار میکنید، یا والیبالیست هستید و یا حتی فوتبالیست یا بدنساز تفاوتی نمیکند، میتوانید در کنار ورزش اصلی خود، حرکات کششی را انجام دهید.

   اینکه تصور کنید با نشستن و یا مصرف برخی محصولات و داروهای گیاهی و شیمیایی میتوانید افزایش قد داشته باشید سخت در اشتباهید. اگر واقعا نیاز دارید که قد شما بلندتر شود باید ورزش کنید. در مقالات قبلی در خصوص تمرینات کششی و تمرینات یوگا برای افزایش قد صحبت کرده بودیم که میتوانید از طریق لینکهای زیر به مطالب قبلی دسترسی داشته باشید:

   » تمرینات یوگا برای افزایش قد

   » تمرینات ورزشی کششی برای بلندتر شدن

   » تبلیغات افزایش قد، فریبنده یا واقعی؟

   همچنین ممکن است در این زمینه سوالی برای شما پیش بیاید که آیا گودی کمر میتواند در کوتاهی قد مؤثر باشد؟

   پاسخ به این سوال نیازمند این است که بدانیم گودی کمر چیست اما به طور کلی اصلاح گودی کمر میتواند چندسانتی متری به قد شما اضافه کند و این بستگی به میزان گودی کمر دارد. در مطلب زیر گودی کمر و تمرینات مؤثر برای اصلاح آن را برای شما آماده کرده ایم:

   » گودی کمر و تمرینات ورزشی برای اصلاح آن

   افزایش قد بعد از ۲۵ سالگی

   ۴ خواب کافی

   خواب کافی یک نیاز مبرم و بسیار بسیار مهم است چرا که هورمون رشد کار خود را زمانی انجام میدهد که شما به خواب عمیق فرو رفته باشید. توجه داشته باشید که بسیاری از هورمونهای بدن در زمانهای خاصی ترشح میشوند و اینطور نیست که در هر زمان از شبانه روز تاثیر یکسانی داشته باشند. از اینرو خواب کافی شب هنگام بسیار برای رشد بدن ضروری است. بهترین زمان برای خواب ساعت ۱۰ (و حداکثر ۱۱) شب میباشد و بدن نیز بین ۷ تا ۸ ساعت به خواب احتیاج دارد.

   نحوه ی خوابیدن نیز در رشد و فرم بدن دخیل است. در صورتی که اطلاعی در خصوص نحوه ی صحیح خوابیدن ندارید و نمیدانید کدام وضعیتها برای خوابیدن مناسب نیستند به مطلب زیر مراجعه کنید:

   » حالات صحیح و ناصحیح خوابیدن

   خواب کافی در کنار تغذیه مناسب و ورزش کردن به صورت مداوم و پیوسته جزو شرایط جدایی ناپذیر برای افزایش قد هستند. گرچه افزایش قد در سنین بعد از ۲۵ سال سخت است ولی رعایت نکات ذکر شده شانس موفقیت را در شما بسیار افزایش میدهد.

   پاسخ
 29. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  لطفا کمکم کنین
  من نزدیک سه سالی میشه با یه دختر رابطه دارم
  بهش پیشنهلد ازدواج دادم و خیلی همدیگرو دوست داریم.من قدم ۱۸۹ و دختره ۱۶۰ .وقتی کنارش هستم خیلی حس میکنم از من کوتاهتره و به هم نمیخوریم.یه جورایی دل زدم میکته قدش ولی به خاطر اخلاق و وابستگی و کلا همه چیزش اصلا نمیتونم قیدشو بزنم.از طرفی ام بابت قدش خیلی میترسم و چرکینه دلم.واقعا دوراهی خیلی خیلی بدی گیر افتادم و رابطمون خیلی عمیق شده نمیشه به هم زدش.لطفا کمکم کنین

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   وقتی ایشون با معیارهای شما همخوانی نداره پس نه به ایشون پیشنهاد ازدواج بدید و نه با احساسات یک فرد بازی کنید
   خیلی محترمانه از این رابطه بیرون بیایت و یادبگیرید و از این اتفاق تجربه بگیرید که چطور برای زندگی آینده خودتون بدون اینکه احساسات دیگران رو زیرپا بگذارید تلاش کنید

   پاسخ
   • ناشناس
    ناشناس گفته:

    پیشنهاد ازدواج دادم
    رابطه احساسی ام برقرار شده
    روزی ام که بهش پیشنهاد دادم این جزو معیارام نبود ولی بعد از اینکه چند نفر بهم گفتن ازت کوتاهتره و توی انتخابت عجلله نکن تا حدودی دچار وسواسه فکری شدم .الانم چون نمیخوام با احساسات کسی بازی کنم نمیتونم به هم بزنم واقعا نمیتونم و در توانم نیست با احساساتش بازی کنم و از طرفی ام پای زندگیم درمیونه.واقعا نمیدونم چکار کنم و هیچ کس درک نمیکنه شرایطو و فقط میگه به هم بزن .تجربه اخه به چه قیمتی

   • ناشناس
    ناشناس گفته:

    اصلا به نبودش و برهم زدن رابطه فکر نمیکنم و دنبال اینم که وسوسه فکری خودما از بین ببرم و دارم تلاش میکنم این کارا بکنم و برا همین به این سایت اومدم و الا میدونم همه بهم میگن تموم کن رابطه رو ولی من دنبال این کار نیستم چون واقعا ادم خوب و کاملی و انتخاب کردم

 30. سجاد
  سجاد گفته:

  با سلام به همه ، من پسرى با قد ۱۶۵ سانت هستم ، به نظرتون تو ایران این رنج قد کوتاهه یا متوسط ؟! با سپاس

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   این جدول نیز وضعییت قد مردان ایرانی و کشورهای نزدیک به ایران را نشان می دهد کشور ما همواره رتبه بین ۴۰ تا ۵۰ را در بین کشورهای جهان داشته است.

   ردیف کشور قد
   ۴۰ آذربایجان ۱۷۲
   ۴۱ اروگوئه ۱۷۱٫۸
   ۴۲ آرژانتین ۱۷۱٫۳
   ۴۳ کره جنوبی ۱۷۱
   ۴۴ سوریه ۱۷۱
   ۴۵ مراکش ۱۷۰٫۷
   ۴۶ ایران ۱۷۰٫۶
   ۴۷ پرتغال ۱۷۰٫۵
   ۴۸ ساحل عاج ۱۷۰٫۴
   ۴۹ مصر ۱۷۰٫۳
   ۵۰ تونس ۱۷۰٫۳

   پاسخ
 31. سعید-تاج
  سعید-تاج گفته:

  با عرض سلام /من یه پسر ۳۵ سالم با قد حدود ۱۸۷ سانت که با یه دختر که قد ایشون حدود ۱۵۸ سانته و ۳۱ سالشه میخاستم ازدواج کنم میشه گفت حدودا ملاکهای ازدواجم رو مثل خانواده تحصیلات سطح فرهنگ خانواده ها و غیره رو داره و اینکه چهره زیبا و جذابی هم داره /البته تقریبا دوساله پیش یک بار قدم جلو گذاشتم ولی منصرف شدم /ولی هنوز هیچ دختری نزدیک به این ملاک ها نبوده یا طرف قدش بلند بوده خانواده نداشته یا قدش و هیکلش مناسب بوده مشکلاته تفاوت فرهنگی داشته ……مشکلم اینجاست ذهنمو درگیر کرده که باز اقدامی برای ازدواج با این خانوم بکنم ///چون از این طرف همه دیگه نمیشه دفعه دوم قدم جلو گذاشت باز منصرف شد مردم مسرخره من نیستند …گیر کردم سره دوراهیکه اگر کیسه خوبی هست ازدستش ندم……کمکم کنید….منتظر جواب هستم…متشکرم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   اینطور که شما گفتید مشخصه علاقه ای به ایشون ندارید و جالبه به جای بیان ویژگیهای ایشون اول در مورد قدش صحبت کردید و به همین خاطر لازمه در این مورد خودتون با خودتون کنار بیایت
   چون اگر ایشون به دل شما نتونه بشینه هیچ تلاشی به ثمر نمیرسه و شما در آینده دچار مشکل خواهید شد
   همین امروز خودتون رو در سالهای بعد و آینده تصور کنید …ببینید در اون سالها هم علاقه دارید در کنارش باشید ؟
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
   • سعید-تاج
    سعید-تاج گفته:

    جناب کارشناس محترم/ من خیلی دوست دارم به قضیه ازدواج عاقلانه نگاه کنم و تمام ابعاد قضیه رو بررسی کنم …به همین خاطر تنها موردی که از این خانوم به نظرم رسید عرض کردم….اینکه شما فرمودید من چند سال آینده رو تجسم کنم خیلی ممنونم…و من اینو میخام بدونم …که از نظر مسایل جنسی و زندگی زناشویی به مشکل نخواهیم خورد بحث دل نشستن به کنار….چون حدود ۳۰ سانت اختلاف داریم و این قضیه مشکلی در اجتماع و انظار برای ما بوجود نمیاره یا اینکه بعدن در بچه آینده مون که متولد بشه مشکل کوتاهی قد نمیگیره….این چند تا نکته ذهنمو درگیر کرده عاجزانه خواهشمندم کمک این بنده حقیر بکنید و از اطلاعاتتون در اختیار ما بگذارید….با تشکر…

« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *