تاثیر کوتاهی قد در ازدواج

دختر و پسرهای مجرد در بحث ازدواج، معیارها و ملاک هایی از جمله کوتاهی یا بلندی قد همسر را برای انتخاب خود در نظر دارند که جز ویژگی های طاهری می باشد. قد یکی از ملاک های ظاهری نسبتا مهم است که هم دختران و هم پسران در انتخاب خود به آن دقت می کنند.

معمولا پسران تمایل به ازدواج با دختری دارند که قد کوتاه تری نسبت به آن ها داشته باشند و دختران نیز قد بلندی پسر را ملاکی برای انتخاب خود در نظر می گیرند. این مساله گاهی باعث می شود تا گزینه هایی که شرایط مناسب و ملاک های دیگر را داشته اند، به خاطر مساله قد کنار گذاشته شوند.

اما آیا صرفا بلندی یا کوتاهی قد ملاک و معیار مناسبی برای انتخاب است؟

ریشه و علت توجه به قد چیست؟

شاید این نکته برای شما جالب باشد که این مساله به هزاران سال پیش بر می گردد. یکی از ملاک های مهم در ازدواج، قدرت باروری بوده است و باور گذشتگان این بوده است که دختران قد بلند، قدرت باروری کم تری دارند، چون دیرتر به بلوغ می رسند، در نتیجه مردها برای ازدواج دخترانی با قد کوتاه تر را انتخاب می کردند.

همچنین قد بلند در پسران نشان دهنده قدرت، هوش و مردانگی بیشتر بوده است، بنابراین این باورها نیز می تواند دلیل محبوبیت مردان قد بلند نزد دخترها باشد. احتمالا این باورها از نسل گذشته به نسل های بعدی منتقل شده است.

این معیارها می تواند برای ازدواج پسرانی با قد کوتاه و دخترانی با قد بلند مشکلاتی ایجاد کند و انتخاب های آن ها را محدود سازد.

جالب است بدانید که مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که قد پسر به مادرش و قد دختران به پدرش مرتبط است و مادران قد بلند با احتمال بیش تر پسری با قد کوتاه و یا متوسط خواهند داشت.

قد ایده آل مردان از دید خانم ها

معیار انتخاب ظاهری انتخاب دختران، بلند قد بودن مرد است. مردانی که قد کم تر از ۱۷۰ داشته باشند، کوتاه قد محسوب می شوند.

اما معیار انتخاب خانم ها اختلاف قدی مرد با آن ها است. ۷۰ درصد خانم ها تمایل به ازدواج با مردی قد بلندتر از خود نشان داده اند. درصد زیادی از خانم ها اختلاف قدی ۲۰-۱۵ سانتی متری را مناسب می دانند و درصدی نیز هم قد بودن را ترجیح می دهند.

قد ایده آل خانم ها از دید آقایان

نتایج تحقیقات نشان می دهند که مردان ازدواج با زن کوتاه تر از خود را ترجیح می دهند.  میانگین قدی که مردان برای انتخاب همسر ایده آل می دانند بین ۱۶۲ تا ۱۷۰ سانتی متر می باشد. البته تفاوت قدی زیاد نیز برای مردان نامطلوب است، آن ها اختلاف قدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر را ترجیح می دهند.

جالب است بدانید که مردان در این زمینه منعطف تر از خانم ها عمل می کنند. قد همسر برای خانم ها از اهمیت بالاتری برخوردار است و انعطاف کم تری در برابر آن نشان می دهند.

آمار طلاق بخاطر قد

بر اساس گزارشی که در سال ۱۳۹۸ منتظر شد آمار طلاق به موضوعاتی همچون، اقتصادی، خیانت، بی توجهی، شکستن خط قرمزها، دعوای مادر شوهر و مادر زن و اختلالات روان پرداخته شده است اما گزارش در مورد مشکلات ناشی از قد همسر حدود یک یا دو مورد بوده است که خانم یا آقا در جامعه مورد تمسخر قرار گرفته و این عدد بسیار ناچیز است.

تاثیر قد مردان در مسائل مختلف

 • ارتباط قد و اخلاق

تحقیقات نشان می دهد که مردانی که قد کوتاه تری دارند نسبت به مردان بلندقد، خوش اخلاق تر، مهربان تر و صبورتر هستند، آن ها همچنین از ملایمت بیشتری برخوردارند. این مساله می تواند به این علت باشد که افرادی با قد کوتاه، برای کم کردن تاثیر کوتاهی قدشان، تلاش زیادی می کنند.

در تحقیقی که در امریکا روی این موضوع انجام شد، مشاهده شد افرادی با قد کوتاه در بازی ویدیوئی که نیاز به صبر زیادی داشت، صبوری بیشتری نسبت به افراد قد بلند نشان دادند. در حین این آزمایش مشاهده شد که افراد قد بلندتر زودتر عصبانی می شدند و با عصبانیت بازی را ترک می کردند، این در حالی بود که تعداد زیادی از افرادی که کوتاه قد بودند، موفق به اتمام بازی شدند و درصد کمی از آن ها صبر خود را از دست داد.

نتیجه این آزمایشات می تواند دلیلی خوبی باشد که بلندقد یا کوتاه قد بودن مردان نمی تواند معیار خوبی برای انتخاب همسر و ازدواج باشد و خوشبختی و موفقیت در ازدواج بیشتر به اخلاق و ویژگی های رفتاری فرد وابسته است تا قد او.

 • ارتباط قد و میزان عمر

مطالعات و آزمایشات نشان می دهد که یکی از معیارهایی که می تواند روی طول عمر انسان ها اثرگذار باشد، قد است. نتایج این تحقیقات بیان گر این موضوع است که افراد کوتاه نسبت به افراد بلندقد طول عمر بیشتری دارند.

 • ارتباط قد و موقعیت اجتماعی

یکی از مشکلاتی که اغلبِ مردان کوتاه قد با آن دست و پنجه نرم می کنند، اعتماد به نفس پایین است و این موضوع می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در اجتماع برای آن ها شود. از طرفی مردان بلندقد اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند، همین موضوع باعث می شود افراد بلند قد در گرفتن شغل موفق تر عمل کنند و در نتیجه موقعیت اجتماعی بهتری داشته باشند.

 • ارتباط قد و بیماری های روانی

مردان قد کوتاه، به علت کوتاهی قد خود معمولا احساس امنیت کم تری دارند و به افراد بلند قد حسادت می کنند، همچنین اعتماد به نفس پایین تری نیز دارند؛ این مسایل می تواند احتمال ابتلا به بیماری های روحی و روانی را در افراد کوتاه قد افزایش دهد.

احتمال ابتلا به بیماری روانی در مردان کوتاه قد نسبت به مردان بلندقد بیشتر خواهد بود.

 • تاثیر قد بر روی صدا

از آن جا که مردان قد بلند، مسیر تنفسی و ریه بزرگ تری دارند، صدای بم تر و تاثیرگذارتری نیز خواهند داشت و این باعث جذابیت صدای آن ها می شود. خانم ها نیز به جذابیت صدای مرد توجه زیادی دارند و همین موضوع نیز می تواند باعث جذب شدن خانم ها به مردان قد بلند شود.

تاثیر قد روی ازدواج

نتایج تحقیقاتی که توسط محققان در سرتاسر جهان انجام شده است، نشان می دهد که خانم هایی که با مردهای کوتاه تر از خود ازدواج کرده اند، رندگی بهتری داشته اند و ازدواج ناموفق در این گروه کمتر بوده است. این اتفاق می تواند به دلایل زیر باشد:

 • همان طور که قبلا هم گفته شد، مردان کوتاه قد برای جبران این موضوع، تلاش بیش تری برای بهبود سایر زمینه ها از جمله زمینه های اقتصادی و ویژگی های اخلاقی می کنند تا رضایت و توجه طرف مقابل خود را کسب کنند و همچنین اعتماد به نفس آن ها افزایش یابد.
 • قدبلند بودن مرد فقط روی جذابیت های ظاهری و میزان اعتماد به نفس او تاثیر گذار است و روی ویژگی ها و ملاک های مهم دیگر مثل اخلاق تاثیرگذار نخواهد بود.
 • از آن جا که پسران قدکوتاه انتخاب محدودتری دارند و احتمالا دیرتر نیز ازدواج می کنند، از پختگی و بلوغ فکری بیشتر برخودار بوده و در انتخاب خود، دقت بیشتری به خرج می دهند.

به طور کلی اختلاف قد در ازدواج می تواند با سایر معیارها از جمله جذابیت ظاهری و موفقیت های علمی، اقتصادی و موقعیت اجتماعی و … تا حدودی جبران شود.

نکته پایانی: الویت شما در مورد کوتاهی قد در ازدواج چیست؟

در پایان این مطلب باید بگوییم که این مقاله به این دلیل نوشته شده است تا اطلاعاتی بر پایه تحقیقات در مورد تاثیرات اختلاف قد در ازدواج را بیان کند و نتایج تحقیقات و مطالعات محققان در این زمینه را بازگو نمیاد.

اما در مورد تصمیم گیری شما برای ازدواج با مرد کوتاه تر از شما، تنها شخص تصمیم گیرنده خودتان هستید؛ اگر موضوع قد برای شما موضوعی بسیار با اهمیت است، نباید صرفا با خواندن این مطلب و مطالب مشابه نظر و معیارتان را نادیده بگیرید؛ بهتر است برای اینکه تصمیم بهتر و مناسب تری داشته باشید از یک مشاور ازدواج مجرب کمک بگیرید.

 

بحث ازدواج علاوه بر مشخصه های اخلاقی و رفتاری و همچنین مسائل اقتصادی و شخصیتی که دارد، ویژگی های ظاهری طرف مقابل را هم در بر می گیرد. هیچ دختر یا پسری دوست ندارد که همسر آینده وی از لحاظ ظاهری بد بوده و یا زشت باشد البته این تشخیص بسته به سلیقه خودتان بوده ، اختلاف قد بین زن و شوهر و هر فرد متناسب با ظاهر خودش، یک تیپ ظاهری را برای همسرش می پسندد. یکی از این مشخصه های ظاهری قد و جثه می باشد.

line-separator

به طور معمول ازدواج بین دختر و پسری که دختر خانم از قد و جثه بزرگتری برخوردار است متداول نمی باشد و اصولاً دختران دوست دارن که پسرانی با قد و هیکل بزرگتر نسبت به خودشان را انتخاب کنند و همچنین پسران اصلاً تمایلی به ازدواج با دخترانی با قد و جثه بزرگتر نسبت به خودشان ندارند. طبق تحقیقات به عمل آمده بر روی انتخابهای افراد برای اولویت ازدواجشان، مردان انعطاف بیشتری نسبت به زنان در مورد انتخاب هایشان دارند به این معنی که مردان حاضرند با برخی از انتخاب ها که دختران  قد بلندتری دارند کنار بیایند اما دختران جوان به هیج وجه اینگونه عمل نمی کنند. جالب است بدانید براساس همین تحقیقات زمانی که سن دختران بالا می رود ، آنان هستند که انعطاف بیشتری نسبت به گزینه ای خود نشان می دهند.

line-separator

اگر مسائل ظاهری را که اهمیت بسیاری نیز دارند و دختر و پسر از لحاظ قدی و هیکلی باید کاملاً به هم بیایند را کنار بگزاریم، قد بلندتر و جثه ی بزرگتر خانم می تواند مشکلات جدی را از لحاظ مسائل زناشویی پدید بیاورد.اما در کل این انتخاب سلیقه ای بوده و تا حد بسیاری به خود فرد برمیگردد این خود فرد است که باید انتخاب کند و تا انتها پای انتخاب خود بایستد. بنابرایم برای جلوگیری از هر مشکلی می توان با دقت انتخاب کرد و همچنین در انتخاب خود با افرادی آگاه مشورت کرد تا بتوان زندگی خوب را رقم زد.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

در بخش کامنت ها سوالات خود در موضوعات زیر را مطرح کنید:

 • قد و هیکل در ازدواج
 • اختلاف قد زن و شوهر
 • ازدواج با مرد قد کوتاه
 • عکس مرد با قد ۱۶۰
 • شوهر قد کوتاه
 • ازدواج با دختر کوتاه قد
 • مشکلات داشتن زن قد بلند
 • اختلاف قد و تردید در ازدواج

منبع:ساینس دیلی

سکستراپی مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج بسیار مهم است و ما می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم. ترس از آینده رابطه جنسی شما قابل درک است و ما با متخصصانی رجه یک در کنار شما هستیم. آموزش جنسی جهت بهبود رابطه زناشویی و همسران بسیار اهمیت دارد.
سکستراپی مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج

سکستراپی و مشاوره ازدواج بسیار مهم است و ما می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم. ترس از آینده رابطه جنسی شما قابل درک است و ما با متخصصانی رجه یک در کنار شما هستیم. آموزش جنسی جهت بهبود رابطه زناشویی و همسران بسیار اهمیت دارد.
700 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. ندا
  ندا گفته:

  سلام من چند روزه که خواستگاری دارم که از همه لحاظ هیچ مشکلی ندارن علاوه بر این از خوب هم خوب ترن از لحاظ اخلاقی و دینی و فقط تنها مشکل ایشون اینه که قدشون از من کوتا هتره شاید پنج سانت و قد من ۱۶۸ سانتی متره و از لحاظ ظاهری بلند تر به نظر میرسم من هم از قبل به ایشون علاقه داشتم و از نظر من مشکلی نداشتن و با این حال که میدونستم از من کوتاه ترن ولی خیلی برام مهم نبود. ولی از زمانی که از من خواستگاری کردن و با خانواده ام درمیون گذاشتم نظر اون ها این بود که چون از تو کوتاه تره باید جواب منفی بدی البته اجباری هم برام تایین نکردن و اونها هم از لحاظ اخلاقی قبولش دارن و مدام به من میگن که تو شرایط خیلی خوبی داری و خواستگارهای بهتر و وقعیت های بهتری برات پیش میاد که البته از قبل هم خواستگارهام همه از لحاظ مادی و اجتماعی موقعیت خوبی داشتند و خانواده ام هم قبولشون داشتن ولی من با آوردن بهانه ی اینکه چون غریبه هستن و میترسم از لحاظ اخلاقی واقعا اون کسی که نشون میدن نباشن اون ها رو رد میکردم ولی شاید دلیل اصلی که داشتم علاقه ام به همین خواستگاریم بود که الان دارم چون ایشون از اقوام ما هستن. ولی الان با درمیون گذاشتن با خانواده ام و گفته هاشون دچار تردید خیلی شدیدی شدم و به این فکر میکنم که بعد از ازدواج بارم مشکل ایجاد بشه و برام با اهمیت تر بشه این مشکل و باعث بشه زندگیم خراب بشه و از لحاظ روحی برام مشکل پیش بیاد لطف کمکم کنید تا بتونم تصمیم درست رو بگیرم چون میترسم بعد از جواب منفی دادن هم پشیمون بشم که دیگه نمیشه کاری کرد. البته برادران ایشون قدشون بلند و به نظرتون اگه جواب من مثبت باشه ممکنه در آینده قد بچه مون کوتاه نباشه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست عزیز قد فرزند اینده شما بخشیش
   زنتیک و بخشی از اون رو نوع تغذیه تعیین می کند و خب طبیعتا خود شما به نسبت نورم خانم ها بلند قد هستید و فرزند شما می تونه کاملا منطبق با شما باشه و یا حتی با وجود خهمسر قد بلند فرزندتون قدش بلند نباشه این ها درگیری های ذهنی هستند و مهم نیستند که بخواهید تا این حد به ان بپردازید فعلا مساله مهم انتخاب شماست تا فکرکردن به قد فرزند و حتی ظاهر
   به هر حال سلامت جسمی مهمترین چیز است و باقی مسائل حاشیه ای در مورد فرزند ولی در مورد این فرد اگر شما به ایشون علاقه دارید و خواستگارهایی را هم رد کردید و خودتون با قد ایشون مشکلی ندارید بهتره کمی زمان بیشتر برای شناخت ایشون بگذارید و حتی جلساتی بیرون بروید ببینید می پذیرید که همسرتون باشند وقتی کنارشون راه می روید احساس ارامش دارید اینها همه مسائل مهمی هستند که باید پرداخته شود و بعد پاسخ دهید اگر با شناختی که از خودتون دارید فکر می کنید نمی توانید با مساله کنار بیایید و برای شماسخت است که کنار فردی با این شرایط قرار بگیرید بهتره حتما و حتما تجدید نظر کنید ب هر حال قبول کردن شرایط ظاهری برای ازدواج مساله مهی است که باید توجه داشته باشید شاید نظر خانواده هم براساس شناختی باشد که از شما دارند درهر حال امیدوارم خوشبخت باشید .

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۴۴۰۳۴۴۹۰
   موفق باشید

   پاسخ
 2. fd
  fd گفته:

  با سلام.من هم یک خاستگار دارم ک هم قد همیم من ۱۷۳.و من همیشه دوست داشتم ک طرف مقابلم حداقل ۱۸۰ داشته باشه.و همش دارم درمورد قد ایشون فکر میکنم.حتی ممکنه از لحاظ استخوان بندی من از ایشون درشت تر باشم.ویژگی های اخلاقی خوبی دارن و با ایمان ولی کارشون هم زیاد خوب نیس.من لیسانس و ایشون دیپلم.با هر کسی که مشورت میکنم میگن خوبه ادم قد بلند بیاد ولی اخلاق نداشته باشه.ولی فک میکنم از بس به قد ایشون فکر کردم دچار وسواس فکری شدم.و میترسم در آینده بخاطر قدشون بهشون سرکوفت بزنم.و کل فامیل میدونن ک من دوست دارم ک طرف مقابلم قد بلند باشه.ولی ایشون اولین کسی هستن ک از لحاظ دینی و اخلاق به دلم نشسته

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز اگر مساله قد و تحصیلات جز اولویت های شماست بهتره بیشتر روی این مورد فکر کنید چون ممکنه بعدا وارد مقایسه بشید و شرایط سخت شود ولی اگر که فکر می کنید به ایشون تمایل پیدا کردید ملاک های بهتری نسبت به قد و تحصیلات دارند .و خب برای شما هم همان ها مهم است خب بهتره بیشتر فکر کنید و با ایشون جلساتی رو داشته باشید به هر حال مهمه که موارد اصلی بررسی شود تحت تاثیر صحبت های دیگران نباشید بهتره ببیید خواسته خودتون چیه و از زندگیتون چی می خواید اگر واقعا ایشون شرایط مورد نظر رو دارند ورای مسائل ظاهری که خودتون باید به توافق برسید بهتره سریع رد نکنید و به هر حال همیشه وفت برای دادن پاسخ منفی دارید.منتهی اگر بدون دلیل مشخص رد کنید ممکنه بعدا پشیمان بشید ولی در مورد اینکه چه خواسته ای دارید و طبیعتا چقدر این خواسته ها ایده ال است بهتره تصمیم درستی بگیرید .چون اگر فردی باشید که وارد مقایسه می شوید انتخاب فردی که از نظر ظاهری و غیره مد نظر شما نیست ممکنه در روحیه شما تاثیر سویی داشته باشید در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید
   و تصمیم درستی بگیرید

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

   پاسخ
 3. مشاور
  مشاور گفته:

  با سلام
  دوست عزیز یک سال تفاوت سنی که مشکلی ایجاد نخواهد کرد مگر به لحاظ رشد عقلی متفاوت باشید در غیر این صورت با یک سال تفاوت مشکلی ایجاد نمی شود که شما بخواهید از ادامه اشنایی و ارتیاط منصرف شوید .ولی در مورد قد ببنید مساله علاوه بر خود شما جامعه است اگر فردی باشید که رای و نظر دیگران اهمیت داشته باشد و فردی باشید که مدام به خاطر حرف دیگران وار مقایسه شوید ممکنه کمی شرایط سخت شود .مساله قد هم سلیقه ایست و هم ممکنه در برخی موارد بر رابطه زناشویی و رضایت زناشویی تاثیر بگذارد .البته هیچ چیز قطعی نیست و خوب زوج های زیادی با این شرایط و اختلاف مشابه زندگی می کنند وخوشبخت هستند باید سطح پذیرش شما را در نظر گرفت و اینکه خودتون چقدر این مسائل براتون مهمه ممکنه برای فردی اهمیت نداشته باشد و اصلا جز اولویت های او نیاشد ولی برای فردی مهم باشد ولی دلبستگی عاطفی اجازه تصمیم گیری را به فرد ندهد و همین بعدا مساله ساز شود .به هر حال رفتن به مشاوره توصیه می شود چون شما اگر تردیدی نداشتید سوال براتون مطرح نمیشد ولی همین که سوال می پرسید یعنی خودتون فکر می کنید ممکنه در زمینه ای مساله ایجاد شود که اکنون ان را پیش بینی نمی کنید در هر حال امیدوارم تصمیم درست بگیرید و خوشبخت باشید

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
  موفق باشید

  پاسخ
 4. مسیح
  مسیح گفته:

  سلام خسته نباشید.من با دختر خانومی قصد ازدواج دارم و خیلی خصوصیاتیو ملاک های که من میخوامو کامل دارن و من قدم ۱۸۰ و ایشون ۱۵۵ و یک سالی هم از من بزرگتر هستن آیا این دو مورد باعث میشود که در زندگی باهاشون به مشکلی بر بخورم.با تشکر.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   قد همسر:
   دوست عزیز وقتی طرح سوال کردید نشان میده برای شما از اهمیت زیادی برخورداره .. پس لازمه در این مورد خوب فکر کنید
   و بهترین توصیه این هست که خودتون رو در ده سال دیگه بطور مثال فرض کنید … و ببینید آیا با این شرایط میتونید در کنارش راه برید ؟
   در مورد سن ایشون یک سال مشکلی نیست هر چند بهتره دختر کوچیکتر از مرد باشه ولی با درک دو طرف این مورد قابل حل و فصل خواهد بود

   پاسخ
  • مسیح
   مسیح گفته:

   ممنونم که جواب دادید.قدهم یکمکی واسم مهم هس. ولی خب خیلی دختر خوب و با خانواده ای هستن و بهم هم قول دادیم نمیش. بزنیم زیر قولو قرارامون.باتشکر

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   وقتی قد کمی کوتاه تر باشد، مرد مجبور است بخاطر اینکه حرف را بشنود یا دقیقاًبا او گرم بگیرد، خود را بشکند تا با او هم اندازه شود و این در سلامت روابط زن و شوهر مؤثر است.
   درصد زیادی از خانم‌ها یکی از معیارهای مهم خود برای انتخاب همسر را داشتن قدبلند عنوان می‌کنند. باور عموم جامعه این است که مرد باید از همسر خود بلندتر باشد و به همین دلیل بسیاری از دختران قدبلند برای یافتن همسر دچار مشکل می‌شوند. موارد زیادی پیش آمده که دو طرف با وجود داشتن تفاهم فقط به‌دلیل نامتناسب بودن قد از ازدواج صرف‌نظر کردند. اما یک مطالعه که چند وقت پیش منتشر شد تمام این باورها و ایده‌آل‌ها را زیر سؤال برد.
   دانشمندان با بررسی هزاران زوج متوجه شدند اگر دختران با مردان کوتاه‌تر از خود ازدواج کنند زندگی موفق‌تری خواهند داشت و احتمال جدایی آنها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. حال این سؤالات مطرح می‌شود که واقعا تفاوت قد ایده‌آل بین همسران چه میزان است؟ آیا قد می‌تواند روی ویژگی‌های اخلاقی یک فرد اثر بگذارد؟ آیا منطقی است که به‌دلیل نامتناسب بودن قد، از ازدواج با یک نفر منصرف شد؟
   معیار خیلی از خانم‌ها برای انتخاب همسر داشتن قدبلند است، اما برخلاف تصور آنها مردانی که قد کوتاه دارند به زندگی مشترک پایبندتر هستند. با اینکه مردان قدبلند زودتر اقدام به تشکیل خانواده می‌کنند، اما زندگی مشترک آنها دوام کمتری دارد. مطالعاتی که از ۴۰ سال پیش در ایالات‌متحده آغاز شده، نشان می‌دهد نرخ طلاق در میان مردانی که قدکوتاه دارند به طور باورنکردنی کمتر از مردان قدبلند است.
   با اینکه عجیب به‌نظر می‌رسد اما مردان کوتاه سعی می‌کنند کوتاهی قد خود را با درآمد بالاتر و توجه بیشتر به همسر خود جبران کنند. جذابیت‌های ظاهری نقش مهمی در شروع یک رابطه دارد، اما در طولانی‌مدت هیچ نقشی در حفظ زندگی مشترک ندارد. با اینکه مردان کوتاه‌قد معمولا دیر ازدواج می‌کنند، اما در عوض نرخ طلاق هم بین آنها بسیار کمتر از متوسط جامعه است. در عوض مردان بلندقد بیشتر در کار خانه به همسر خود کمک می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد میزان همکاری مردان قدبلند در کار خانه بین ۲۵ تا ۳۰درصد از کوتاه‌ها بیشتر است.
   مردان، کوتاه‌تر از خود را می‌پسندند
   درصد زیادی از مردان هستند که به هیچ عنوان برای خواستگاری از دختران بلندتر از خود پیشقدم نمی‌شوند و از اینکه مجبور شوند هنگام نگاه کردن به همسر خود سرشان را بالا بگیرند، بیزارند، اما چرا مردان ترجیح می‌دهند همسری کوتاه‌تر از خود انتخاب کنند. باید علت این موضوع را در طول هزاران سال تکامل انسان‌ها جست‌وجو کرد. در گذشته انسان‌ها برای انتخاب همسر به قدرت باروری زن‌ها توجه زیادی داشتند و معتقد بودند زنان قدبلند از توانایی کمتری در این زمینه برخوردار هستند. شاید به دلیل آنکه زنان قدبلند دیرتر به سن بلوغ می‌رسیدند، این عقیده در بین مردان آن زمان به وجود آمده است. البته جالب است بدانید بر اساس مطالعات ژنتیک قد مادر و پسر و قد دختر و پدر به هم مرتبط هستند. به این ترتیب مادران قدبلند با احتمال بیشتری صاحب پسر با قد متوسط یا کمتر می‌شوند.
   قدبلندها با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟
   همان‌طور که گفتیم مردان قدکوتاه سعی می‌کنند کوچکی اندام خود را با درآمد بیشتر جبران کنند، به همین دلیل تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتری دارند یا سطح تحصیلات‌شان پایین‌تر از خودشان است.
   در عوض مردان قدبلند سعی می‌کنند از جذابیت ظاهری خود استفاده کنند و به همین دلیل تمایل بیشتر با ازدواج با زنانی دارند که درآمد یا سطح اجتماعی بالاتری نسبت به خودشان دارند. آمارهایی که در مورد ازدواج زنان و مردان و اختلاف قد آنها به‌دست آمده واقعا جالب است. مردان قدکوتاه با احتمال ۲۶۹درصد بیشتر از مردان با قد متوسط ممکن است با یک زن هم‌قد خود ازدواج کنند. احتمال ازدواج آنها با یک زن بلندتر از خودشان ۱۴۵۰درصد بیشتر از یک مرد قدبلند است. اما احتمال آنکه یک مرد قدبلند با زنی هم‌قد خود ازدواج کند بسیار پایین است، چه برسد به اینکه آن زن بخواهد از همسرش بلندتر هم باشد.
   زنان چه قدی را می‌پسندند؟
   یکی از مهم‌ترین معیارهای زنان برای انتخاب همسر آینده، داشتن قدبلند است. اما واقعا چند سانتی‌متر بلندتر مطلوب زنان است؟
   محققان با مطالعه دقیق متوجه شدند زنان دوست دارند همسران‌شان تقریبا بین ۱۲ تا ۱۳ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. این میزان درست برابر با اختلاف قد بین شاهزاده انگلستان و همسرش یعنی ویلیام آرتور و کیت میدلتون است. در مطالعاتی که روی دو هزار خانم انجام شده، نزدیک به ۷۰درصد اعلام کردند که دوست دارند همسران‌شان از آنها بلندتر باشند. تقریبا ۲۰درصد اختلاف بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر را ایده‌آل دانستند و فقط ۱۰درصد اعلام کردند دوست دارند با همسران‌شان هم‌قد باشند.
   البته ۷درصد از خانم‌ها بیش از اندازه زیاده‌خواه هستند و دوست دارند همسران‌شان بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. با این حال این آمار چندان نگران کننده نیست و معمولا زنان و مردان به مرور زمان با قد همسر خود کنار می‌آیند. نزدیک به ۸۳درصد از زنان و ۸۹درصد از مردان از قد همسر خود راضی هستند و فقط ۱۴درصد از قد همسر خود ابراز ناخوشایندی کردند.
   درآمد بیشتر برای قدبلندها
   این یافته نتیجه تحقیقات دانشمندان استرالیایی است. آنها متوجه شدند مردانی که بالای ۱۸۰سانتی‌متر قد دارند، به طور متوسط در سال ۱۰۰۰ دلار درآمد بیشتر به‌دست می‌آورند. به طور کلی درنظر مردم افراد قدبلند، قدرت و هوش بیشتری دارند و برای مشاغل مدیریتی مناسب‌تر به‌نظر می‌رسند.
   مقایسه حقوق هزاران نفر در استرالیا، نشان می‌دهد ۵سانتی‌متر قد بیشتر می‌تواند تا ۹۵۰دلار درآمد سالانه یک فرد را افزایش دهد. دانشمندان انگلیسی و آمریکایی هم با انجام تحقیقات مشابه در کشورشان متوجه شدند یک شخص با قد ۱۸۲سانتی‌متر می‌تواند در سال تا چند هزار دلار درآمد بیشتری نسبت به یک شخص با قد ۱۷۲سانتی‌متر داشته باشد. افراد قدبلند اعتماد به نفس بیشتری دارند و با احتمال بالاتری برای انجام کارهای جدید ریسک می‌کنند. مدیریت این افراد در سازمان‌های مختلف هم مقبول‌تر است و درصد بیشتری از آنها در شغل خود ارتقا می‌گیرند.
   زنان قدبلند مدیر می‌شوند
   داشتن قدبلند در زنان تاثیر بیشتری روی درآمد بالا نسبت به مردان دارد. تقریبا در سراسر جهان کارمندان خانمی که بیش از ۱۷۲سانتی‌متر قد دارند در محیط کاری خود موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. قدبلند می‌تواند احتمال درآمد بالای یک زن را تا دوبرابر افزایش دهد. احتمال اینکه یک زن با بالای ۱۸۲ سانتی‌متر قد به مشاغل مدیریتی برسد تا ۸۰درصد بیشتر از یک خانم با قد متوسط یا کوتاه است,۲۰درصد از زنان قدبلند معتقدند ظاهر فیزیکی آنها باعث می‌شود آنها قدرت و اعتبار بیشتری داشته باشند. همین مسئله باعث می‌شود بسیاری از زنان قدبلند تمایلی به ازدواج با مردان کوتاه‌تر از خود نداشته باشند. البته این ویژگی می‌تواند برای بعضی زوج‌ها دردسرساز باشد، چون معمولا مردان باید دارای اقتدار و توانایی بیشتری نسبت به همسر خود باشند.
   تاثیر قد روی جذابیت صدا!
   همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، صدای مردان قدبلند طرفداران بیشتری بین خانم‌ها دارد. محققان متوجه شدند انسان‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند فقط با گوش دادن به صدای یک فرد، قد او را تخمین بزنند.
   مردان قدبلند معمولا مسیر تنفسی و ریه‌های بزرگ‌تری دارند. همین موضوع باعث عمیق‌تر شدن تن صدای آنها می‌شود. به همین دلیل در ۷۰درصد موارد شما می‌توانید با گوش دادن به صدای یک فرد بلندی یا کوتاهی او را تخمین بزنید. زنان به‌طور ناخودآگاه صدای عمیق را ترجیح می‌دهند و به سمت مردان صاحب این صدا جذب می‌شوند. البته این تن صدا نشان دهنده بیشتر بودن قدرت باروری مردان هم هست، به همین دلیل مردانی که صدای بم‌تر دارند، بیشتر صاحب فرزند می‌شوند. صدای عمیق تاثیر بیشتری روی مردم می‌گذارد، به همین دلیل مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلستان روی تن صدای خود کار می‌کرد تا آن را بم‌تر کند.
   حسادت در کوتاه‌قدها
   دانشمندان دانشگاه آکسفورد یکی دیگر از تاثیرات داشتن قد کوتاه روی رفتار را کشف کردند. آنها متوجه شدند در بسیاری از مردم که قد زیر متوسط دارند یک بیماری به نام «سندرم مرد قد کوتاه» وجود دارد. افرادی که قد کوتاهی دارند، ممکن است دچار این حالت شوند و احساس ترس، نگرانی و استرس داشته باشند. مبتلایان به این بیماری از دیگران می‌ترسند و همیشه تصور می‌کنند ممکن است فردی به آنها آسیب برساند. افراد کوتاه‌قد همچنین با احتمال ۵۰درصد بیشتر دچار حسادت می‌شوند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی قرار دارند.
   صبر کدام بیشتر است؟
   از زمانی که ناپلئون بناپارت جنگ با اروپا را آغاز کرد، این باور در مردم به‌وجود آمد که صبر افراد قد کوتاه کمتر است، خشن‌تر هستند و زودتر عصبانی می‌شوند. برای فهمیدن حقیقت دانشمندان از دو گروه از مردان خواستند در یک بازی کامپیوتری شرکت کنند که باعث بروز رفتارهای خشن می‌شد. با انجام این کار مشخص شد برخلاف تصور عموم مردم، افراد قدبلند زودتر خشمگین می‌شوند و دست به رفتارهای پرخاشگرانه می‌زنند. در طول صدها سال این باور بین مردم به‌وجود آمده که افراد کوتاه‌قد سعی می‌کنند. کوچکی جثه خود را با نشان دادن خشونت بیشتر جبران کنند. اما حقیقت این است که معمولا افرادی که قد کوتاه دارند مهربان‌تر هستند و صبر بیشتری دارند.
   قدبلندها شادترند
   در حالت کلی افراد قدبلند در زندگی خود شادترند. براساس یافته‌های دانشمندان آمریکایی افراد قدبلند از زندگی خود رضایت بیشتری دارند، نسبت به خود دیدگاه مثبت‌تری دارند و از زندگی خود بیشتر لذت می‌برند. همچنین قدبلندها کمتر دچار استرس می‌شوند، دیرتر عصبانی می‌شوند و غم و اندوه در زندگی آنها نسبت به دیگران کمتر دیده می‌شود. معمولا افرادی که خود را بدبخت‌ترین گروه جامعه می‌دانند و همیشه خود را بسیار دست‌کم می‌گیرند به‌طور متوسط ۵/۲ سانتی‌متر نسبت به متوسط جامعه کوتاه‌ترند.
   قدبلند به اندازه پول زیاد می‌ارزد
   تقریبا همه مردان عاشق داشتن قدبلند هستند. این موضوع برای آنها آنقدر اهمیت دارد که اگر یک مرد دارای قد متوسط بتواند صاحب قدبلند شود همان‌قدر خوشحال می‌شود که حقوق ماهانه او ۳۰درصد بیشتر شود. به این ترتیب محققان محاسبه کردند به ازای هر دو سانتی‌متر که به قد فردی اضافه شود به همان میزان رضایت او از زندگی افزایش پیدا می‌کند که حقوق ماهانه او نزدیک به چهار درصد افزایش پیدا کند. این تحقیقات نشان داد که پول نقش بسیار مهمی در تلقی افراد از زندگی دارد و به عبارت دیگر بسیاری از افراد میزان رضایت خود از زندگی را با میزان درآمدشان می‌سنجند، به همین دلیل میزان رضایت افراد قدبلند به علت داشتن درآمد متوسط بیشتر نسبت به کوتاه‌قدها از زندگی بیشتر است.
   کدام گروه عمر طولانی‌تری دارند؟
   شاید خیلی از افرادی که قدبلند ندارند، با شنیدن این خبر نظر خود را در مورد ظاهرشان عوض کنند. تحقیقاتی که روی ۸هزار مرد انجام شده، نشان می‌دهد قد کوتاه یکی از نشانه‌های داشتن عمر طولانی است. افرادی که قدشان از ۱۵۷سانتی‌متر کمتر است، بیشترین طول عمر در بین همه گروه‌های سنی دارند. به‌نظر می‌رسد وجود یک ژن خاص در بدن که در دوره رشد مانع بلند شدن قد می‌شود، می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند. کوتاهی قد نه‌تنها عمر را طولانی می‌کند، بلکه احتمال ابتلا به انسولین و سرطان را هم کاهش می‌دهد. به‌طور متوسط کوتاه‌ها نزدیک به دو سال بیشتر از بلندقدها عمر می‌کنند.
   قدبلند در زنان هم خطرناک است
   خطرات قدبلند فقط محدود به مردان نیست و می‌تواند زنان را هم هدف قرار دهد. تحقیقات نشان می‌دهد زنان قدبلند بیشتر از خانم‌های دیگر به بیماری سرطان دچار می‌شوند. دانشمندان آمریکایی اعلام کردند زنان قدبلندی که به سن یائسگی رسیده‌اند با احتمال بیشتری ممکن است به بیماری سرطان مبتلا شوند. در حقیقت به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر بلندتر بودن قد از میزان متوسط، احتمال دچار شدن به این بیماری تا ۱۳درصد افزایش پیدا می‌کند.
   نکته جالب اینجاست که محققان متوجه شدند ارتباط ابتلا به سرطان در زنان بیشتر از وزن است. به این ترتیب سرطان انسان‌های قدبلند را بیشتر از انسان‌های چاق تهدید می‌کند. همان‌طور که می‌دانید سرطان ارتباط زیادی به هورمون‌های رشد و فرآیندهایی مشابه با آن دارد، به همین دلیل است که قدبلندها بیشتر ممکن است این بیماری را تجربه کنند. بلندی قد ارتباط زیادی به سرطان سینه، کلیه، تخمدان، معده و تیروئید دارد.
   حمله قلبی سراغ قد کوتاه‌ها می‌آید
   اما افراد قدبلند در یک زمینه از دیگران سالم‌تر هستند و آن هم احتمال کمتر ابتلا به حمله قلبی است. احتمال سکته کردن در افراد قدبلند معمولا کمتر از دیگران است، چون خون کمتر در رگ‌های آنها لخته می‌شود. قدبلند بودن احتمال تشکیل پلاک‌های خونی در رگ‌ها را کاهش داده و به همین دلیل احتمال سکته قلبی را کمتر می‌کند. تصاویر سی‌تی‌اسکن نشان می‌دهد احتمال تشکیل پلاک در رگ‌های خونی افراد قدبلند ۳۰درصد کمتر از قدکوتاه‌هاست. معمولا افرادی که قدبلند دارند در دوران کودکی تغذیه خوبی داشته‌اند که همین عامل احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد.
   نتیجه ۵۲ تحقیق مختلف که در مجموع روی بیش از سه میلیون نفر انجام شده، نشان می‌دهد افراد دارای قد کوتاه با احتمال ۵/۱ برابر بیشتر از بلند قدها به بیماری‌ قلبی دچار شده و بر اثر آن جان خود را از دست می‌دهند. رگ‌های خونی در افراد کوتاه‌قد اندازه کوچک‌تری دارد و خون بیشتر در آنها لخته می‌شود.
   قدبلندها باهوش‌ترند
   مشکلات کوتاه‌قدها محدود به ویژگی‌های ظاهری نیست، زیرا بعضی دانشمندان ادعا کردند میزان ضریب هوشی این افراد هم کمتر از افراد قدبلند است. به نظر می‌رسد عوامل ژنتیک و محیطی که باعث بلند شدن قد یک فرد می‌شود، به همان اندازه هم می‌تواند ضریب هوشی او را افزایش دهد.
   یکی از موضوعات جالب دیگری که توجه محققان را به خود جلب کرد این بود افرادی که نتوانسته بودند تحصیلات دوران دبیرستان خود را به پایان برسانند نسبت به افراد دارای قد متوسط بیش از ۵/۲ سانتی‌متر و نسبت به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از ۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر بودند که این نشان می‌دهد افراد قدبلند در تحصیلات و ورود به دانشگاه نسبت به کوتاه‌قدها موفق‌تر عمل می‌کنند

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز تا این اختلاف قدی رو هودتون پذیرفتید و مشکلی ندارید البته اگر دوستی صرف باشد شاید این تفاوت ها معنی دار نباشد چون بعد از مدتی جدا می شوید و به هر دلیلی ممکنه دیگه ارتباطی نباشه ولی اگر ایشون رو برای ازدواج انتخاب کردید باید بدونید که حتما و حتما به تفاوت های ظاهری دقت داشته باشید که ممکنه در رضایت زناشویی هم تاثیر داشته باشد البته باز استثنائاتی وجود مثلا اینکه شما با همین تفاوت ایشون رو بپذرید و مشکلی نداشته باشید خب اون موقع منکنه زندگی رضایت بخشی داشاه باشید ولی اگر دید دیگران براتون مهمه به هر حال شما با ایشون بیرو خواهید رفت و در معرض قضاوت ها قرار خواهید گرفت اگر این رفتازها و قضاوت ها برای شما سخت است به هیج وجه اقدام به ازدواج نکنید الباه می توانید از مشاوره پیش از ازدواج هم کمک بگیرید ولی همان طور که گفتم اگر قصد صرفا دوستی است مشکلی هم نیست چون اصولا در دوستی ها هیج تعهدی وجود ندارد و افراد بعد از مدتی هم ممکنه به خاطر اختلاف نظرها به دوستی پایان دهند در هر حال امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و موفق باشیددر این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

   پاسخ
 5. Yazdan
  Yazdan گفته:

  سلام من قدم ۱۸۱ هست ولی دوست دارم بلند تر بشم ایا قرص بخورم یانه
  هم اینکه در مسئله ازدواج من زن ۱۷۳ دوست دارم ولی مامانم میگه برای تو بلنده زن چه قدی بگیرم اگه میشه کمکم کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   علم ژنتیک معتقد است که وقتی کودکی متولد می شود، میزان قد او از قبل و بر اساس قد پدر و مادرش تعیین شده است. در این صورت اگر پدر و مادر کوتاه قد باشند، به دلیل به ارث بردن ژن های کوتاه قدی، در آخر فردی کوتاه قد خواهید بود.

   اما واقعیت این است که اگرچه ژن ها نقش مهمی در میزان قد سن بلوغ شما دارند، ولی رازهایی وجود دارد که به وسیله ی آنها می توان بر توقف قد ژنتیکی غالب شد، چراکه علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی نیز بر روند رشد قدی موثرند.

   درست است که ۶۰ تا ۸۰ درصد قد سن بلوغ از وراثت ژنتیکی ناشی می شود، اما ۲۰ تا ۴۰ درصد دیگر وابسته به زندگی و رفتارهای روزمره ما خواهد بود و نباید از آن غافل شد.

   عامل سوم در روند افزایش قد، میزان سن است. حتما دقت کرده اید که با افزایش سن، قد ما چند سانتیمتر کاهش می یابد.

   عوامل موثر در افزایش قد زنان و مردان عبارتند از:
   ۱- عوامل محیطی
   رژیم غذایی، ورزش و شرایط زندگی نقش مهمی در قد مردان و زنان دارند. افرادی که در جوامع فقیر، کشورهای درحال جنگ و یا گرفتار بلایای طبیعی زندگی می کنند، در مقایسه با جوامع غنی و مرفه، به طور متوسط قد کوتاه تری دارند.

   نژاد افراد نیز نقش مهمی در قد نهایی آنها دارد. برای مثال مردان ژاپنی به طور متوسط ۲٫۵ سانتی متر کوتاه تر از مردان آمریکایی می باشند.
   معمولا در پایان ۱۷ سالگی، رشد قدی زنان متوقف می شود. این توقف رشد قدی اگرچه در جنس مذکر نیز بعد از بلوغ وجود دارد، ولی بیشتر می توان آن را کاهش سرعت رشد قدی در نظر گرفت تا توقف آن
   ۲- تغییرات جنسیتی
   معمولا مردان بلندتر از زنان هستند. رشد قدی زنان معمولا ناگهانی و در هنگام بلوغ است و قد نهایی یک زن معمولا تفاوت چشمگیری با قد او در پایان سن بلوغ و شروع قاعدگی ندارد. در حالی که افزایش قد در مردان روندی تدریجی دارد که معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه می یابد. دلیل این تفاوت مرد و زن ها تفاوت در کروموزوم های آنهاست. کروموزموم های XY در مردان و XX در زنان نقش مهمی در تفاوت های قدی دو جنس دارند.

   متوسط قد
   در سال ۲۰۰۴ آمارهای جمع آوری شده از مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در سراسر دنیا، نشان داد متوسط قد مردان در سنین ۲۰ تا ۷۴ سالگی، ۱۷۴ سانتیمتر و میانگین قد زنان ۱۶۲ سانتی متر است. از این رو زنانی که قد ۱۶۲ سانتی متر دارند و مردانی که قد ۱۷۴ سانتی متر دارند، به عنوان افراد با قد طبیعی و متوسط در نظر گرفته می شوند.

   معمولا از چه سنی افزایش قد متوقف می شود؟
   در میان تمام تغییرات بدنی که در زمان بلوغ رخ می دهد، یک اتفاق قابل توجه این است که بعد از بلوغ افزایش قد مخصوصا در جنس زن به سختی ایجاد می شود. معمولا در پایان ۱۷ سالگی، رشد قدی زنان متوقف می شود. این توقف رشد قدی اگرچه در جنس مذکر نیز بعد از بلوغ وجود دارد، ولی بیشتر می توان آن را کاهش سرعت رشد قدی در نظر گرفت تا توقف آن. چراکه افزایش رشد قدی مردان معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه خواهد داشت. با این حال راه هایی وجود دارد که شما بر این توقف رشد قدی غلبه کنید.

   با کمک رموز افزایش قد قادر خواهید بود، قدتان را ۵ تا ۱۴ سانتی متر بلندتر کنید. البته اگر هنوز در سن رشد باشید، ممکن است قد بلندتری نیز به دست آورید. پس در هر سنی حتی پس از دوران بلوغ، می توانید قدتان را چند سانتی متر بلندتر کنید. ممکن است فکر کنید که این میزان افزایش قد نیاز به چند سال زمان دارد، ولی اینطور نیست. تنها چند ماه زمان برای رسیدن به این هدف مورد نیاز است.

   مدت زمان رشد قدی در کودکان و نوجوانان
   رموز افزایش قد
   ۱- ورزش: همانطور که ورزش مداوم برای تناسب اندام ضروری است، برای افزایش قد نیز لازم است. یوگا ورزشی است که در این زمینه جدا تاثیرگذار است و منجر به افزایش قد تا ۸ سانتی متر می گردد. ورزش یوگا باعث افزایش ترشح و نیز فعالیت هورمون های رشد می شوند. شنا، بدمینتون، دوچرخه سواری، پرش، کشش و ژیمناستیک از سایر ورزش هایی هستند که می توانند منجر به افزایش قد بدن شوند.

   ۲- خواب کافی: یکی دیگر از رمز های افزایش قد خواب کافی است. مطالعات نشان داده اند خواب کافی، حداقل ۸ ساعت در شبانه روز تاثیر مهمی در افزایش قد دارد. تاثیرات خواب کافی از تاثیر آن بر هورمون های بدن ناشی می شود.
   در واقع در هنگام خواب، هورمون رشد که مسئول اصلی افزایش قد است، بیشتر ترشح می شود و از این رو افزایش قد تسهیل می شود. از طرفی خوابیدن، وضعیت بدنی شما را اصلاح می کند. زمانی که شما به پشت می خوابید، فشار از روی ستون فقرات برداشته شده و استخوان ها در موقعیت صحیح قرار می گیرند و این منجر به رشد بهتر و بیشتر می گردد. تغییر عادات خوابیدن ممکن است در ابتدا سخت باشد، اما فراموش نکنید که بعد از گذشت دو هفته، بدن به شرایط خواب جدید عادت می کند.

   ۳- قرص ها و داروهای تزریقی: با بلوغ زودرس، قد فرد کوتاه تر می ماند. اما راه های درمانی وجود دارد که یک پزشک حاذق می تواند به شما کمک کند. مصرف برخی قرص ها و داروهای تزریقی در افزایش قد کمک کننده خواهد بود. اما لازم است قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک متخصص مشورت نمایید. امروزه داروهای زیادی در بازار وجود دارند که علی رغم تبلیغات کاذب در خصوص افزایش سریع قد، عوارض جبران ناپذیری بر سلامت شما برجای می گذارند و فراموش نکنید که داروهای افزایش قد، هرگز معجزه افزایش قد نخواهند بود.

   ۴- جراحی: یکی دیگر از راه های افزایش قد، جراحی برای افزایش طول اعضای بدن است. اما در این خصوص نیز لازم است در ابتدا اطلاعات کافی در خصوص نحوه عمل جراحی و پزشک متخصص را کسب کنید. در این زمینه نتیجه ی بسیاری از عمل ها مطلوب نخواهد بود و ممکن است به درد همیشگی و آزاردهنده در اعضای بدن منجر شود. پس بهتر است از جراحی هایی که با قیمت پایین سعی در جلب کردن توجه شما دارند پرهیز کنید. نتایج نامطلوب جراحی به آسیب های مداوم منجرخواهد شد.

   دختران جوان بدانند درست است که به طور معمول روند افزایش قد تا سن ۱۷ سالگی متوقف می شود، اما نترسید. شما می توانید به آرامی و به طور پیوسته قدتان را بلند کنید.

   برای شروع بهتر است با یک ورزش کششی شروع کنید. برنامه ورزشی روزانه را در برنامه خود قرار دهید. به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

   پزشک در صورت لزوم، برای شما داروهایی را تجویز می کند که می تواند در افزایش قد شما تاثیرگذار باشند. در خصوص تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی برای افزایش قد با پزشکتان مشورت کنید. سعی کنید تا حد امکان برای افزایش قد، به فکر جراحی نباشید.

   پاسخ
   • Yazdan
    Yazdan گفته:

    بسیار متشکرم و جواب مادر را چی کار کنم من زن قد بلند دوست مثل ۱۷۴ ولی میگه که برات بلنده چی کار کنم

  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز ملاک ها و اولویت های شما در ازدواج چیست ؟اگر واقعا قد انقدر اهمیت دارد که هم در پی بلند کردن قد خود هستید و هم تمایل دارید همسر اینده بلند قد باشد خوب بهتره واقعا دنبال فردی بلند قد باشید ولی بدونید قد شما نسبت به نورم جامعه مطلوب است و حتی اینکه قد بلند محسوب می شوید و اینکه به فرض اینکه فردی در کنار شما قرار بگیرد که به لحاظ قد مطلوب باشد ایا این همه ماجراست و ایا این تضمین خوشبختی است ؟قطعا این طور نیست و این اصلا مساله ای نیست که شما بخواهید روی ان مانور بدهید .قد بلند تر یا کوتاه تر مهم ملاک هایی است که در زندگی شما موثر خواهد بود شما نمیتوانید اخلاق این ادم را نادیده بگیرید .به ره حال بهتره دنبال مسائلی باشید که واقعا تضمینن کننده خوشبختی هستند وقتی ذهنتون درگیر یکی از ابعاد باشد ممکن است بر همین اساس هم تصمیم اشتباهی بگیرید و وفردی که ان ملاک خاص را دارد صرفا انتخاب کنید و همین مشکلاتی در زندگی ایجاد کند چون جنبه های مهم تر را نادیده گرفتید .در هر حال خوشبخت باشید و تصمیم درستی بگیرید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

   پاسخ
 6. آتوسا
  آتوسا گفته:

  سلام من چند هفته پیش خواستگاری داشتم که طی چند بار از تمام رفتارش خوشم اومده قیافه خوبی داره هیکل و اخلاق و خانواده خوب تحصیلات و درآمد خوب.اما مشکل بزرگ من قد این آقاست که خیلی کوتاهه یعنی با من ۵ سانت تفاوت داره.خیلی این مسئله منو عذاب میده.خیلی به دلم نشسته اما وقتی فکر میکنم میگم قد کوتاهش همیشه عذابم میده.به نظر شما چیکار کنم از این همه خوبی بگزرم با قدش چطور کنار بیام؟ اینم بگم من تا حالا خیلی ها رو رد کردم خانواده خیلی اصرار دارن ازدواج کنم.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست عزیز وقتی می فرمایید به دل شما نشسته وشرایط مطلوبی دارد بدونید برای زن بعد از ازدواج بیشتز از ایده ال های ظاهری قبل از ازدواج اخلاق و رفتار طرف مقابل مهم می شود و اینکه چقدر درک متقابل وحود داشته باشد .و شای خیلی از مسائل ظاهری منوط به قبل از ازدواج است و بارزترین ملاک یک فرد محسوب می شود چون هنوز وارد زندگی نشده با مشکلات دست و پنجه نرم نکرده و نمی داند در زندگی مشترک چه ملاک هایی می توانند حائز اهمیت باشند .در مورد مورد شما هم بدونید هیچ وقت نمی تونید ادم صد در صد رو پیدا کنید .ممکنه فردی این ملاک رو داشته باشه ولی مطمئن باشید یک سری ملاک های دیگر رو نخواهد داشت .در هر حال بیشتر فکر کنید حتی برای رفع تردید به مشاوره حضوری بروید ولی بدانید که بهتره منطقی تر تصمیم بگیرید تا بعدا پشیمان نشوید .وقتی فردی در زندگی به لحاظ عاطفی و اخلاقی تامین کننده باشد مطمئن باشید به عنوان زن خیلی از مسائل برای شما بی اهمیت خواهد شد .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید

   ر این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

   پاسخ
 7. فاطمی
  فاطمی گفته:

  سلام رزوتون بخیر خسته نباشین دوستان

  من با دوست دخترم اختلاف قد داریم دوس دخترم ۱۹۰ قدشه و ۸۸ تقریبا وزنش من ۱۷۵ قدمه و ۸۲ وزنم.میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد تو ازدواج ما و زندگی زناشویی.البته خودمون اصل مشکل نداریم با این قضیه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   دوست عزیز وقتی چنین مسایلی برای شما مهمه که طرحش میکنید پس مسلما در آینده برای هر دوی شما ایجاد مشکل خواهد کرد

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز هیچ مطالعه اثبات شده و علمی وجود ندارد که به این مساله بپردازد که قد در زندگی اینده مشکل ساز است .مخصوصا در روابط زناشویی اصلا به این مساله پرداخته نشده است .البته که ممکنه از بیرون و منظر دیگران قضاوت هایی صورت بگیرید که اکنون که می فرمایید که برایتان مهم نیست بعدا تحت فشارها این مساله برای شما حائز اهمیت شود .و بعدا دچار مشکلاتی شوید مخصوصا اگر هر طرف جریان جز افرادی باشید که به دیگران و نظرات انها اهمیت بدهید .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید اگر در سایر زمینه ها تفاهم وجود دارد شناخت کافی پیدا کردید و هر دو نفر معیارهای هم را براورده کردید .برای اطمینان از مشاوره پیش از ازدواج نیز می توانید لهره ببرید .

   پاسخ
 8. مهر
  مهر گفته:

  سسلام .میخواهم در مورد یک انتخاب با شما مشورت کنم .اگر یک دختر خانمی تمام شرایط ازدواج را داشته باشه ولی قدش کوتاه باشد چیکار باید کرد آیا میشود جلو رفت به امید اینکه در آینده این مسئله عادی می شود.از طرفی هم خیلی مایل به دختر قد بلند دارم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز .اگر منظورتان این است که قد ۱۶۰ برای ازدواج مناسب است یا خیر یادتان باشد تمام ظواهر امروزه به طور نسبی اهمیت دارد و بستگی به طرف مقابل شما دارد گاهی زیباترین فرد برای یک فرد دیگر خنثی است و در سایر موارد همچون قد هم همین طور خب طبیعتا وقتی فردی قد بلند است تمایل دارد همسرش نیز قد مناسبی داشته باشد .و خب وقتی پسری قد خود کوتاه یا متوسط باشد دوست دارد که همسرش خیلی اختلاف قد نداشته باشد و این مسائل کاملا طبیعی است .و بهتره به دنبال شناخت مسائل مهم تری باشید که در ازدواج موثر است و نبود ان ها مشکلات را ایجاد می کند این مسال کاملا سلیقه ای و دلبخواهی است .خوشبخت باشید

   پاسخ
 9. sib-g
  sib-g گفته:

  سلام جوانی تازه به خواستگاری من اومده به نظرم چون هم خانواده هامون هم کف هستیم به هم میخوریم من شرایط اون رو پسندیدم اما تنها چیزی که منو آزار میده این هست که من همیشه مرد آرزوهامو یه مرد قد بلند با سایر شرایط تصور میکردن اما از اونجایی که ایشون از من بلند تر هست اما اون قدی که من همیشه دوست داشتم رو ندارد در رد کردن او دودلم به نظر شما من کار درستی میکنم ؟ درسته به انتظار بشینم شاید یه روزی مرد رویاهام از راه برسد؟ و یک مشکل دیگه ای هم هست من دهن نینم میگم شاید دوستانم از همسر م خوششون نیاد به نظر شما فکر کنم عقلانی هست؟ لطفا من رو قانع کنید.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام در مورد این مساله ای که می فرمایید دقت داشته باشید خودتون می گویید در رویاها مگر قرار است همه رویاها به تحقق بیانجامد .خب قطعا چنین چیزی نیست .و می فرمایید از شما بلند تر هستند و سایر شرایط هم مناسب است فکر نکنید به فرض ادم مرد رویاها خوشبخت باشید به طور کل خوشبختی با ان چیزی که افراد قبل از ازدواج ذهنی سازی می کنند از زمین تا اسمان متفاوت است .و خب این ذهنی سازی ها باعث تردید در انتخاب می شود چون واقع بینانه نیست و فرد فکر می کند همیشه موقعیتی پیش خواهد امد که به فرد دلخواهش برسد .در صورتی که اولا چنین اتفاق بسیار احتمال کمی دارد که پیش بیاید و ثانیا مشخص نست اصلا ملاک های شما چقدر ارزشمند است یعنی در زندگی اینده موثر است برای مثال فردی ظاهر بسیار زیبا تحصیلات خاص و شرایط مالی خاص را در ذهنش مجسم می کند و لی نمی داند که این ها اکتسابی هستند و ظاهر هم باید ر حد مورد قبول واقع شدن اهمیت داشته باشد و زندگی در کنار زیبا ترین فرد هم ملاکی برای خوشبختی نخواهد بود و ان چیزی که می ماند اخلاق و شخصیت طرف مقابل است که قاعدتا قابل تغییر نخواهد بود.در هر حال امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و خوشبخت باشید ضمن اینکه نکته اخر خودتون بسیار مهم است اگر تا این حد دهن بین هستید که با دیدن شرایط ظاهری سایرین و بدون ا طلاع از باطن زندگی حسرت خواهید خورد و در زندگی شما تاثیر خواهد گذشت شاید بهتر باشد اقدامی نکنید و ادامه ندهید چون بعدا با توجه به قرار گرقتن در شرایط مقایسه ای هر دو نفر ازار می بینید

   پاسخ
 10. غزل
  غزل گفته:

  سلام
  آیا از دوست پسرانم که داشته ام و سالهاست با آنها قطع رابطه کرده ام به خواستگارم چیزی بگویم؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام .به هیچ وجه .البته امیدوارم تجربه شده باشد و در زندگی اینده تداوم داشته باشد .ولی گفتن ان به خواستگار اینده بدبینی ایجاد خواهد کرد حتی اگر فرضا ایشون خودشون هم چنین شرایطی را تجربه کرده باشند چون برای مردان این مساله مهم است .و حس تملک ایجاد می شود و ممکنه در زندگی اینده به شما بدبین شوند .و هر رفتاری را دال بر این مساله قلمداد کنند .ولی ان چیری که اهمیت دارد این است که خودتون بخواهید زندگی اینده را درست بنا کنید .امیدوارم خوشبخت باشید

   پاسخ
 11. یلدا.
  یلدا. گفته:

  ببخشید من نیاز به مشاوره دارم من با یک آقا آشنا شدم و قصد ازدواج داریم ولی قدش کوتاه است البته از من بلند تر است ولی نسبت به مردهای دیگر کوتاه است.خانواده من روی این موضوع حساس هستند و این مساله را با شوخی بیان می کنند.من هم دچار ترید شدم امیدارم راهنماییم کنید .ممنون هستم ازتون

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام .ظاهر افراد ملاک خوشبختی نیست ولی باید برای شما که می خواهید با این فرد زندگی کنید مقبول باشد .و البته باید ببینید که چقدر فردی هستید که حرف خانواده برای شما اهمیت دارد .اگر بعدا قرار است در برابر تمسخر ها به طرف مقابل فیدبک بدهید که مورد پذیرش شما و خانواده نیست و یا خانواده بعد از ازدواج هم ایشون رو مورد تمیخر قرار بدهند خب قطعا شرایط برای شما سخت خواهد شد .در بحث ازدواج بتید دنبال ملاک های ماندگار بود که برای فرد اهمیت دارد .چون ملاک هایی مثل ظاهر در حد به دل نشستن اهمیت دارد چون بعدا در رضایت زناشویی نقش دارد .تحصیلات وضعیت مالی اکتسابی هستند و بعدا هم فرد در صورت داشتن انگیزه و پشتکار می تواند دست یابد .ولی اخلاق تغییر نمی کند و بیشتر ذاتی است بنابراین دنبال ملاک های ماندگار باشید .امیدوارم خوشبخت باشید .

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *