احساس گناه در زندگی

احساس گناه در زندگی

گناه و در کل مرتکب یک گناه شدن می تواند عواقب خیلی بدی برای فرد داشته باشد  و احساساتی همچون پشیمانی و عذاب وجدان را به همراه دارد. به خصوص اگر فرد با زندگی دیگران بازی کرده و یا در مباحث و مسائل جنسی مرتکب گناه شده باشد. اینجور افراد زندگی خوبی نداشته و همواره فکر گناهانشان آنان را مورد آزار قرار می دهد. درست است که از یک جایی به بعد ارتکاب گناه برای آنان عادی می شود اما فکر و عذاب وجدان هیچ گاه آنان را آسوده نخواهد گذاشت.

line-separator

این افراد برای مقابله با این افکار یا خود را غرق در گناه می کنند و یا از راه خود بازگشته و پشیمان می شوند. بهترین راه برای آنان مشورت با کارشناسان و روانشناس ها است اما یک نکته حیاتی برای این افراد عدم چشیدن طعم خوشبختی در زندگی اینده خودشان است. آنان ازدواج کرده و حتی بچه دار می شوند اما این فکر که فردی گناه کار هستند و گذشته ای بد دارند آنها را مورد اذیت قرار می دهد. تا جایی که توان مقابله نداشته و دست به کارهای افراطی میزنند.

line-separator

توصیه مشاوران به این افراد این است که از هرکجا که می توانندجلوی گناه خود را بگیرند سپس با مشورت و کارشناسی دقیق ازدواج کرده و گدشته خود را با همسرشان قبل از ازدواج در میان بگذارند در این صورت می توانند از عذاب وجدان راحت شده و بسیاری از مشکلات خود را حل نمایند. اما باید بدانند که وقتی ازدواج کرده اند متعهد هستند و دیگر باید به زندگی خود پایبند بوده و برای خوشبختی همسر و فرزندانشان تلاش نمایند.

منبع:e-teb.com

 

 

173 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
 1. فریناز
  فریناز گفته:

  سلام من به دختر ۲۷ ساله هستم و الان ۱ سال هست که عقد کردم..دو سال پیش زمانی که یه کلاس درسی میرفتم ناخواسته عاشق معلمم شدم…ایشون هم مجرد بود…چند بار خواستم منطقی باهاشون صحبت کنم اما هر کاری کردم نتونستم و خجالت کشیدم متاسفانه…اون آقا حداقل ظاهرا آدم فوق العاده خوب و با شخصیت و خوش اخلاق و محجوبی بودن…چند بارم از نزدیک وقتی ازشون سوال درسی میپرسیدم از این حجب و حیایی که داشت لذت بردم..الان با اینکه همسرمو خیلی دوس دارم اما هر موقع که یاد معلمم میوفتم ناراحت میشم..و میگم ای کاش بهش گفته بودم..حس میکنم واقعا عاشقش بودم ..چنین حسی رو به همسرم ندارم واقعا..هر چند هم که اصلا مقایسه نمی کنم همسرمو با ایشون…همسرمو دوست دارم اما عاشق معلمم بودم..یه چیزی که واقعا دست خودم نیست اینه که توی خیال و ذهنم با معلمم حتی عشق بازی میکنم و شدیدا و عمیقا هم لذت میبرم از فکرش !! نمی دونم چکار کنم..نه اینکه این مساله به زندگی و دیدم به همسرم خدشه ای وارد کرده باشه اما فکرش همیشه با من هست..شاید باور نکنید اما حتی گاهی برنامه ریزی میکنم که نزدیک محل کار معلمم برم و وقتی از محل کار بیرون میاد از دور فقط و فقط تماشاش کنم !!!..خیلی دوسش دارم..

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   دوست عزیز اگر قرار بود شما و معلمتون در کنار ه قرار بگیرید مطمئن باشید شرایطی مهیا میشد تا شما حرفتون رو به ایشون بزنید
   همین وقفه ها نشون دهنده این واقعیت هست که شما قرار بوده در مسیر دیگه ای حرکت کنید که امروز در ان قرار دارید
   عمر کوتاست پس از کنارهم بودن با همسرتون نهایت استفاده و لذت رو ببرید

   پاسخ
 2. far.19
  far.19 گفته:

  سلام من قبلا از روی بچگی با کسی رابطه جنسی داشتم و بکارتم آسیب دیده .الان با کسی در حال آشنایی برای ازدواج زیر نظر خانوادهامون هستیم نمیدونم با این موضوع که کابوسم شده چیکار کنم؟ من حتی با مشاوره ای که قبلا حضوری باهاش صحبت کردم گفتن هیچ جور زیر بار نرو وطوری وانمون کن که انگار نه انگار.من دروغ بدم میاد و احساس بدی دارم.نمیدونم کار درست چیه؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اینکه شما بکارت رو از دست دادید قبل از اینکه بخواهید بحث مطرح شدن و نشدن را به میان بیاورید بهتره به پزشک مراجعه کنید در بعضی از مواقع اگر فاصله طولانی از رابطه گذشته باشد و نوع پرده به صورت ترمیمی باشد خب شاید خیلی مساله مشکل ساز نباشد .بله دروغ درست نیست و بهتر است افراد صداقت داشته باشند ولی خودتون فکر کنید ایا مردی پذیرش این مساله را دارد که همسرش قبلا با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است .شما قرار نیست دروغ بگویید اگر ایشون سوالی در این باره داشتند بهتره در زمان مناسب مطرح کنید و سعی کنید شدت هیجانی به مساله ندهید ولی اگر ایشون مطرح نکردند شما هم مطرح نکنید اینکه امروز از کارتون پشیمان هستید و می خواهید زندگی سالمی داشته باشید بسیار مهم است و در مورد رابطه جنسی هم درهمه انواع پر ده ها در مساله زفاف خونریزی وجود ندارد ه نگران باشید ایشون از این طریق متوجه شوند .در هر حال طرف مقابل و شناختی که از ایشون دارید و احیانا درجه پذیرششون نسبت به این مساله هم اهمیت دارد .موفق و خوشبخت باشید

   پاسخ
 3. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام. من مدت سه سال با پسری در ارتباط بودم که واقعا بهش علاقه داشتم ولی در این مدت متوجه شدم که نمیتونم باهاش خوشبخت بشم چون ایشون مرا وادار به رابطه جنسی کردو از لحاظ اخلاقی تفاهم نداشتیم من ازش جدا شدم و توبه کردم و الان علاقه ای در درونم نسبت به ایشون احساس نمیکنم ولی اون نتونسته فراموشم کنه .بنظر شما چیکار باید بکنم؟ و اگر خواستم ازدواج کنم این مسئله رو با طرف مقابلم در میان بذارم؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   باسلام در مورد ایشون که باید سزیع ارتباط تمام شو و اگر باززپیگیری کردند کاملا صریح مساله جدایی و خوشبخت نشدن با هم رو مطرح کنیددالبته اگر واقعا ایشون فرد ایده ال شما نیستند اقدام کنید چون به هر حال رابطه جنسی داشتید و خبرهبپیچ فردی به غیر از ایشون پذیرشی نخواهد داشت .در مورد ازدواج با فرددیگری و تردیددشما مبنی بر اینکه مطرح کنید یا خیر خب اگر واقعا از رفتار خودتون پشیمان هستید و تقریبا مطمئن از اینکه این رفتاررتکرار نخواهد شد مطرح کردنش قطعا مشکلاتی رو به همرا داره هر چند طرف مقاب شما ممکنه ایرادی وارد نکند و درک کند که شرلیط خاصی بوده که مجبور به این کار شدید ولی مطمئن باشید در زندگی اینده همیشه تردید و شک نسبت به شما خواهد داشت و این برای خودتون ازاردهنده می شو یا ممکن است با هر بحثی این مساله را یاداور شود .در هر حال تصمیم گیرنده نهایی خوددشما هستید و هر فردی صلاح خودش .را بهتر می داند هر چند روانشناس به بررسی راهکارها می پردازد .امیدوارم تصمیم درست گرفته شود.

   پاسخ
 4. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من و پسری چهار سال هست با هم رابطه داریم الان قصد ازدواج داریم آیا مشکلی پیش میاد .رابطه جنسی هم داشتیماالبته اایشان الان خارج از ایران هستن و آدم مذهبی هم نیستن

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام منظور از مشکل چیست ؟یعنی می خواهید بدانید چون رابطه جنسی داشتید ازدواج درست است یا خیر .؟در هر حال ایشان اکنون ایران نیستند .ایا از بازگشت ایشون اطمینان دارید باید بدانید رابطه جنسی قبل از ازدواج به خاطر به وجود امدن فضای وابستگی عاطفی خصوصا برای دختر قدرت تصمیم گیری منطقب را از او می گیرد و از طرفی برای پسری که هیجانات جنسی شدیدی دارد و تمایل به برقراری رابطه قبل از اردواج دارد بعد از برقراری رابطه ممکن است به یک باره با ارضا شدن نیازها بدون تعهد و مسئولیت احساس کند دیگر نیازی به ازدواج نیست و ان فرد برایش یکنواخت شود و اهمیت چندانی به متاهل شدن و صرف ازدواج لا این فرد نداشته باسد که باید به این نکات توجه فرمایید به هر حا گاهی تجربه ها هر چتد تلخ بسیار کمک کننده است .در هر حال امیدوارم این اقا شرایط ازدواج داشته باشد و شما با شناخت کافی از ایشون و روحیاتش مایل به ازدواج با ایشان باشید .خوشبخت و موفق باشید .

   پاسخ
 5. ساره
  ساره گفته:

  سلام ببخشید من یه سوال واجب دارم من دختری ۱۷ساله هستمماهه دچار خود ارضایی هستم دوبار بعد از خود ارضایی ترشحات شفافی رو دیدم که رگه های خیلی نازکی از خون داخلش هست ایا برای بکارتم لتفاقی افتاده؟لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   ترشحات واژن در موقع تحریک همراه با رگه های خون که ناشی از انقباض ماهیچه های داخلیه
   واگر خودارضایی شما خارجی باشه و چیزی وارد نشده باشه جای نگرانی نیست

   پاسخ
 6. ناشناس
  ناشناس گفته:

  با سلام من پسری ۲۴ ساله هستم حدود یک سال و نیم هستش با خانمی به صورت جدی دوست هستم و تصمیمون برای ازدواجه خانم من حدود ۲ سال با پسری دوست بوده و هیچ رابطه جنسی نداشتن من به پاک بودنش ایمان دارم ولی گذشتش اینکه ۲ سال با پسر غریبه میرفته بیرون میرفته دست همو میگرفتن احساس داشتن به هم و اسم او پسر لعنتی و هزاران مورد های دیگه داره نابودم میکنه هر روز صبح تا شب داره اینها مثل ی مته تو سرم تکرار میشه من ۱ ساله هر چی سعی کردم از یادم نمیره از صبح تا شب این گذشته ی لعنتی که شاید چیز خاصی ام نبوده جلو چشامه . بغل موهام سفید شده بالای سرم هر روز درد میاد چشام ضعیف شده.واقعا بدترین عذاب دنیاس کنار عشقت نتونی عاشقانه زندگی کنی همیشه میگم ای کاش نمیگفت چیزی که نبوده نمیگف اتفاقی نمیوفتاد.ضمنا ما با هم رابطه از پشت و عشق بازی رو داشتیم اما از جلو نه. چیکار کنم تروخدا واقعا نمیدونم چیکار کنم ایا ازدواج کنیم خوب میشم یا نه سیستم فکری من همینه . فکر نکنم بتونم چند سال بیشتر دووم بیارم. اگه همینجوری باشه هر شبم به امید اینکه فردا خوب میشم خوابیدم اخه اون دختر جونمه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   بهتره با این تفکراتتون از فکر این ازدواج خارج بشید … دوست داشتن شما با این شرایط شک و تردید فقط برای ایشون و حتی خود شما چیزی جز حصار و زندان نداره
   شما همین الان هم از بودن با هم احساس خوشایندی ندارید چون هنوز در شرایط گذشته دختر هستید …

   مسئله ی مهم این است که دررابطه ی فعلی چه چیزهایی را باید و چه چیزهایی را نباید منعکس کرد؟ به خصوص برای خانم ها این سوال پیش می آید که آیا باید روابط قبلی خود را به طرف مقابل بگویند یا نه؟
   در مقوله ازدواج آنچه که برای خانمها آزاردهنده به نظر می رسد، با آنچه برای آقایان ناراحت کننده است کمی متفاوت است. چیزی که اغلب برای خانم ها اهمیت بسیار دارد این است که آقا در رابطه ی قبلی طرد نشده باشد. مثلا از خانمی خواستگاری کرده و جواب منفی شنیده باشد. یا اگر نامزدی داشته، طرف مقابل رابطه را پایان داده باشد. در حقیقت خانم نگران وجود عشقی است که در دل مرد باقی مانده است. این مسئله حتی ممکن است بیشتر از رابطه ی جنسی معمول برای یک خانم اهمیت داشته باشد.
   در مقابل برای اغلب آقایان موضوع متفاوت است و آن چه برایشان در مورد رابطه ی قبلی خانم مهم تر است، مسئله ی رابطه ی جنسی است. جالب این است که در همه جای دنیا مسئله به همین شکل است. هرچند که راستگویی در برخی مواقع به ضرر افراد تمام می شود، اما جزو الزامات ازدواج است و در درازمدت باعث تضمین سلامتی رابطه می شود.
   لازمه ی ازدواج، صداقت
   رابطه ی عاطفی شدید و رابطه جنسی، زمانی می بایست اتفاق بیفتد که یا ازدواج صورت گرفته باشد و یا به صورت یک تعهد اخلاقی درآمده باشد
   لازمه ازدواج خوب صداقت است. تا صداقت نباشد اعتمادی نیز وجود نخواهد داشت و برای اعتماد سازی لازم است افراد جرات حرف زدن با یکدیگر داشته باشند. بهتر است کسی برای ازدواج انتخاب شود که بتوان با او راحت درباره ی خود صحبت کرد. قاعدتا صحبت در مورد یکسری موضوعات عواقب خاص خود را دارد و ممکن است باعث شود رابطه خاتمه پیدا کند. اما اگر دختر و یا پسر میداند، موضوع فوق، برای طرف مقابل بسیار مهم است تا آنجا که اگر بگوید ممکن است منتج به پایان رابطه شود و آنرا بیان نکند، در حقیقت در چنین شرایطی با یک عمر احساس عذاب وجدان زندگی مشترک را شروع می کند و ادامه می دهد.
   پنهان کاری واحساس گناه
   در هرصورت، پنهان کاری به شدت احساس گناه ایجاد خواهد کرد و شاید همین احساس گناه مقدمه ای برای چشم پوشی وکوتاه آمدنهای نابجا باشد. که خود این مهم موضوعی است که می تواند، مقدمه مسائل و مشکلات بسیار زیاد و بزرگتری شود.
   همین کوتاه آمدنها به مرور باعث می شود، احساس عصبانیت و خشم در طرف ایجاد شود. تدوام این خشمها خود باعث عصیان و گاهی افسردگی می شود.
   در هر صورت به خصوص درمورد خانم ها، وقتی مسئله ای در رابطه با گذشته وجود دارد و مطرح نمی شود، آزاری چند برابر برایش به وجود می آورد. پنهان کاری تاثیر سوء خود را در رابطه خواهد گذاشت. وقتی که شخص نمی خواهد درمورد گذشته صحبت کند، چون معتقد است به کسی ارتباطی ندارد، شرایط برایش آزاردهنده خواهد بود.
   فرق ازدواج با روابط دیگر
   هرچند که راستگویی در برخی مواقع به ضرر افراد تمام می شود، اما جزو الزامات ازدواج است و در دراز مدت باعث تضمین سلامتی رابطه می شود
   ازدواج دارای خصوصیاتی است که آن را از دیگر روابط متفاوت می کند. اصولا این مسئله که ما الان به هم رسیده ایم وگذشته ی ما به هم ارتباط ندارد در ازدواج صدق نمی کند. افراد در ازدواج علاوه بر آینده، نگاهی گذشته نگر هم دارند و تمایل دارند از گذشته ی طرف مقابل نیز اطلاعاتی کسب کنند. لذا در قدم اول دختر و پسر باید از اینگونه روابط حذر کنند. قاعدتا رابطه ی عاطفی شدید و رابطه جنسی، زمانی می بایست اتفاق بیفتد که یا ازدواج صورت گرفته باشد و یا به صورت یک تعهد اخلاقی درآمده باشد.
   اگر هم رابطه ای شکل گرفت، باید عواقبش را در نظر بگیرند. در هر صورت اگر یکی از طرفین برایش عدم رابطه جنسی و عدم تجربه آن قبل از ازدواج مهم است. طرف مقابل یا باید رابطه را با وی خاتمه دهد و یا جرات بیان واقعیت را داشته باشد. دختر و پسری هم که صحبت صادقانه طرف مقابل را می شود، باید ارزیابی کند، این رابطه از روی بی اخلاقی و بی اعتقادی فرد بوده و ایشان شخصیت نا سالمی دارد، یا اینکه در حقیقت خطایی است که جای بررسی بیشتر دارد.
   در بیشتر موارد خانم ها از ترس قطع ارتباط و علی رغم میل باطنی شان تن به رابطه ی جنسی می دهند و این کار را به اجبار و نه از روی اشتیاق، انجام می دهند. در اصل این مسئله نوعی تجاوز به عنف محسوب می شود و البته از نوع تجاوز عاطفی. اگر چه مسئولیت فرد نادیده گرفته نمی شود. اما در نهایت دو طرف بایست مجموع شرایط را بسنجند، عجولانه و احساساتی تصمیم نگیرند. اگر فرد واقعا از کار خود نادم و پشیمان است و شرایط امروزش نشان می دهد، معقول تر و محکم تر از همیشه با مسائل برخورد می کند. بهتر است فرصت بررسی و ارزیابی را دو طرف از یکدیگر نگیرند و با موضوع منطقی وسنجیده برخورد کنند.
   هرچند که راستگویی در برخی مواقع به ضرر افراد تمام می شود، اما جزو الزامات ازدواج است و در دراز مدت باعث تضمین سلامتی رابطه می شود. البته لازم به ذکر است که صداقت با ساده لوحی فرق دارد. در ضمن کسی که دروغ می گوید، نمی تواند به سادگی به دیگران اعتماد کند، چون بر این گمان است که دیگران هم مانند او دروغ می گویند.

   پاسخ
   • ناشناس
    ناشناس گفته:

    سپاسگذارم از بذل توجه شما
    اما مسئله ای که هست من در کنار خانم خیلی خوب هستم فکرها به سراغم میاد اما بسیار کم ایا با ازدواج و دائم در کنار هم بودن ابن موضوع رفع نخواهد شد.؟!؟
    چون هیچ رابطه ی جنسی نداشته ان و بنده یقین دارم

   • مشاور
    مشاور گفته:

    تا وقتی که به این درک نرسید که گذشته هر کسی به خودش مربوط میشه هیچ مشکلی حل نخواهد شد … و همین شک و تردید آرامش هر دوی شمارو از بین خواهد برد
    رک و صریح میگم اگر نمیتونید با گذشته ایشون کنا بیایت باید در مورد ترک این رابطه هم جدی فکر کنید… چون هدف از ازدواج فقط رسیدن به آرامشه
    پس با خودتون روراست باشید
    به هر حال به خوبی می شود از لابلای صحبت هایتان داشتن یک زندگی آرام و روابط سالم با همسرتان را فهمید. این که نسبت به روابط همسرتان با نامحرم حساس هستید نشان از غیرت شما دارد ولی در نظر داشته باشید، غیرتی مورد پسند است که از محدوده شرع و عقلانیت خارج نشود.

    جز معصومان و اولیاء خدا که مصون از اشتباه و گناه اند، بقیه انسان ها در معرض خطا و گناه قرار دارند، عده ای با توجه به خداوند بسیار مراقب خود هستند و حداقل خطا و گناه از آنان سر می زند و عده ای متأسفانه درصد خطا کاری و گناهشان زیاد است. در مشاوره هایی که به دختران و پسران جوانان می دهیم بر اهمیت طهارت و پاکی، در قبل از ازدواج تأکید می کنیم، یکی از مهم ترین دلایل این توصیه، جلوگیری از پدید آمدن این چنین مشکلاتی است. دختران و پسران عزیز باید توجه داشته باشند که بالاخره هر کسی روزی زندگی مشترکی تشکیل می دهد که دیگر اساس آن شهوت رانی و هوس بازی نیست، متاسفانه خیلی از دختر و پسرها و به خصوص دخترها به این امر مهم توجه نمی کنند، دوستی های زمان دبیرستان و دانشجویی عاقبت زندگی انسان را تهدید می کند. بر این اساس؛ پیش از هر چیز باید دقت کنیم تا در دوران جوانی و قبل از ازدواج به این گرداب ها گرفتار نشویم که عواقب سوئی خواهد داشت.

    اما دوست عزیز اگر چه کارهای ناسالمی تحقق پیدا کرده است ولی تنها شیطان است که از لطف خداوند نا امید است، مطالبی که بیان می شود را با نگاه پر امید و در خواست رحمت الهی بخوانید.

    در خواست شما از همسرتان برای بیان تمام رازهای زندگیش موضوع درستی نبوده است، زن و شوهر براساس یکسری از ملاک ها و معیارها کنار یکدیگر جمع شده و زندگی مشترکی را آغاز کرده اند. امکان برخی لغزش ها برای همه ما وجود دارد، اگر بخواهیم تجسس کنیم بسیاری از اعتمادها از بین می رود. امام جواد (ع) در روایتی می فرمایند: ” اگر به راز هم آگاه می شدید هم دیگر را به خاک نمى‏سپردید.” [۱] یعنی بعد از آگاهی از اسرار هم، آن قدر از یک دیگر بیزار می شدید که حتی جنازه یک دیگر را به خاک نمی سپردید.

    این که همسرتان در ابتدای زندگی، همه اسرار زندگی اش(با تمام تلخی هایش) را به شما گفته است، نشان از آمادگی او برای شروع یک زندگی صادقانه و براساس محبت به همسرش، را دارد. نشانه این صداقت و عشق همین رفتاری است که شما بیان می کنید، که به هر طریق می خواهد به شما ثابت کند انسان متفاوتی شده است.

    به نظر می آید شما از زندگی با ایشان راضی هستید و قصد دارید تا تنها موردی که گاهی موجب نارضایتی در زندگی تان می شود را از خود دور کنید.

    هر چه زودتر این موضوع را که از فکر به وسوسه شیطانی تبدیل شده است از خود دور کنید، شما هم در جوانی روابطی شاید بدتر از این با جنس مخالف داشته اید، آیا به دختران اجازه می دهید به خاطر این روابط، با شما ازدواج نکنند؟

    با انصاف باشید، زندگی خوبتان را با این وسوسه های شیطانی خراب نکنید، هرگز به این موضوع فکر نکنید، طوری با همسرتان برخورد کنید که احساس کند، بزرگوارانه خطای او را بخشیده اید، راه او را جهت دستیابی به رضایت خودتان کوتاه کنید،حتماً مطمئن باشید با این بخشش مورد لطف خداوند قرار می گیرید. به خداوند توکل کنید و از او یاری بخواهید.

 7. ناشناس
  ناشناس گفته:

  این دخترا چرا خودشونو به فنا میدن؟ زندگی آیندشونو با دوس پسربازی نابود میکنن
  خاک بر سرتون :)))
  آدم میترسه یکی از اینا زنش بشه وااااای

  پاسخ
 8. مهتا
  مهتا گفته:

  وقتی صحنه ی اون‌ بوسه عمیق تو ذهنم تداعی میشه از خودم‌ متنفر میشم حالم بشدت بد میشه و وقتی به خدافکر میکنم گریم میگیره … از انجام‌ این گناه عذاب وجدان دارم پیش خدا شرمندم خیلی شرمنده… توبه کردم خدا ببخشه منو

  پاسخ
 9. مهتا
  مهتا گفته:

  من همش میگم نکنه با نگفتن گذشته و این‌بوسه ی عمیق خیانت در حق همسر آیندمه. ایشون صادقانه گذشتشو برای من گفت حالا منم‌باید گذشتمو صادقانه بهشون‌بگم؟
  من کاری نکردم فقط بوسه ی عمیق بود که الان بسیار پشیمونم و خدارو شکر توبه کردم. خدا منو ببخشه

  پاسخ
 10. مهتا
  مهتا گفته:

  سلام من چند ماه پیش با آقایی برای ازدواج آشنا شدم که در نهایت به توافق نرسیدیم ولی متاسفانه ما هم دیگر رابوسیدیم که بوسه عمیقی بود و من الان که چند ماه از این اتفاق میگذرد دچار عذاب وجدان شدید شدم و پیش خدا شرمندم. من الان یه خواستگار دارم که نمیدونم از این بوسه ی عمیق که در قبلا داشتم بگم یا نه؟

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   چنین تصورات پوچی رو کنار بگذارید و گرنه باید تمام عمرتون رو برای چنین تصوراتی به هدر بدید
   پس از این اصطلاحات خنده دار بوسه عمیق خودتون رو رها کنید
   و در مورد گذشته با خواستگارتون صحبت نکنید چون فقط باعث عدم اعتماد این فرد نسبت به خودتون شده اید

   پاسخ
 11. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام لطفا یکی یه راهی جلو پام بزار بگید باکسی ازطریق دنیای مجازی اشنا شدیم میشه بهش اعتماد کرد؟میشه ازدواج موفقی داشت؟بنظرشما اونکه میگه ازطریق تلفن ویباردیدن عاشق شده راسته؟

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   رابطه ای که با فشار یک دکمه ایجاد بشه با فشار همان دکمه هم میتونه تموم بشه
   بهتره راه های دیگه ای رو برای انتخاب و شناخت استفاده کنید

   پاسخ
 12. ناشناس
  ناشناس گفته:

  احساس عذاب وجدان چطور میشه پاک کرد؟با اینکه گناه ترک بشه ولی احساس عذاب و یاداوری اون لحظه ها تو ذهن میمونه

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   عذاب وجدان: آیا شما احساس گناه میکنید؟

   احساس گناه و عذاب وجدان حسی است همراه با اضطراب و نگرانی، که در خیالاتمان در مورد کاری که می توانستیم انجام دهیم، ولی در انجام آن کوتاهی کرده ایم یا اینکه به نحو احسن آن را عملی نکرده ایم، شکل می گیرد و در این حالت حس نارضایتی و خودخوری تمام وجود ما را در برمی گیرد.

   ندایی از درون، شما را سرزنش می کند که به نوعی شاید همان حس مسئولیت پذیری است.

   این تصورات منفی ذهن شما و عذاب وجدان در وجودتان باقی می ماند و در کوتاه زمانی روح شما را ناتوان و ضعیف می کند، کسانی که در زندگی بطور دائم از احساس گناه رنج می برند، به افسردگی، دلشوره و استرس ناشی از آن دچار می شوند.
   دلایل احساس گناه و عذاب وجدان

   شما در ضمیر ناخودآگاه خود در مورد موضوعی که در انجام آن کوتاهی کرده اید با خود می گویید که ای کاش تلاش خود را می کردید یا حداقل بیشتر سعی می کردید، همه ی این حالات از احساس ضعف و ناتوانی در شما ایجاد می شود.

   آیا از این که به کسی کمک نکرده اید عذاب وجدان دارید؟

   وقتی که دوست داشتید به کسی کمک کنید اما نتواستید و به نوعی فکر می کنید او را تنها گذاشته اید.

   آیا فکر می کنید که می توانستید بیشتر کمک کنید؟

   در این حالت با خود می گویید “من به قدر کافی سعی نکردم به او کمک کنم”

   آیا از اینکه به دیدار کسی نرفته اید عذاب وجدان دارید؟

   با خود می گویید “ای کاش می توانستم بیشتر به او سر بزنم”

   آیا زمانی که در انجام کاری اشتباه کرده اید احساس گناه می کنید؟

   بعضی افراد دائما” اشتباهاتی راکه اصلاً ربطی هم به آنها ندارد را به گردن خود می اندازند و عذاب وجدان تمام وجودشان را فرا می گیرد.

   اگر کسی به شما بگوید تقصیر شما بوده و می توانستید بهتر این کار را انجام دهید، احساس شرمندگی و گناه می کنید؟

   در این حالت به دلیل عدم مهارت و توانایی در مورد مسئله ای مورد انتقاد قرار می گیرد.

   آیا سر کار خود دائماً فکر می کنید همه ی وظایف به دوش شما است و به دلیل عدم انجام کامل آن، عذاب وجدان دارید؟ این حالت بیشتر وقتی است که شما مسئولیت یک گروه را به عهده دارید.

   در تمامی موارد فوق و مشابه آن، خود را از درون خود آزار می دهد، برای آشنایی بیشتر با علائم وقوع چنین حالاتی و غلبه بر این حس به موارد زیر توجه کنید:

   احساس عدم توانایی

   از زمان کودکی حس عدم توانایی و افسردگی ناشی از آن در انسان شکل می گیرد و به تدریج مغز و ذهن ما مثل یک اسفنج تمامی اتفاقات و داده های زندگی را در خود نگاه می دارد، در نتیجه بدون آنکه متوجه شویم می بینیم که تمام ابعاد زندگی، عادات و باورهای ما تحت این افکار شکل گرفته است.

   به این ترتیب با همان الگو پیش می رویم، در اثر گذشت زمان و تکرار مداوم این عادات و افکار در وجود ما، تغییر پذیری این الگو بسیار مشکل است، درست مثل این است که، اسم خواهر شما مریم است، شما از بچگی این را می دانید و به این اسم او را صدا می زنید، اگر کسی به شما بگوید اسم او مریم نیست، اصلاً برایتان قابل قبول نیست و نمی پذیرید. افکار ما نیز به همین صورت در اعماق ذهن و وجود ما شکل می گیرد.

   ایجاد و پیشرفت این عادات و حس عذاب وجدان از زمان کودکی تا به حال، چنان شما را رنج می دهد که به افسردگی های مزمن و نگرانی های ذهنی دچار می شوید، و به تدریج تأثیرات آن بصورت ناتوانی ها و عدم موفقیت در تمام مراحل زندگی نمایان می شود. شاید باورش سخت باشد ولی پایه و روند زندگی ما در بزرگسالی همان تجربیات، افکار و عادات ذهنی است که در سنین ۲ تا ۵ سالگی در ما شکل گرفته است و منشأ تمامی مشکلات و ناهنجاری های ما از همان سن شروع شده است.

   حتماً همگی، این جملات را از کودکی به خاطر دارید؛ “تو باید همیشه اینچنین باشی…، تو هیچ وقت نباید…، تقصیر تو بود که…،”

   تأثیرات منفی این جملات در حین سادگی، اینقدر از کودکی ذهن ما را تحت فشار قرار داده است که حتی در همان سنین کم درون ما ریشه دوانده است. بطور مثال، والدین شما موقع خرید چیزی برایتان می گفتند: “تو فقط کارت شده خرج کردن، هرچقدر پول داشتیم برای تو خرج کردیم!” و در این حالات است که بدون اینکه متوجه باشید از همان دوران، عذاب وجدان و احساس گناه در شما رشد کرده است.

   در این راه بهتر است از کودکی با بچه ها از طریق بیان دلیل و منطق برخورد کنیم و آنها را از انجام کاری باز داریم نه با سرزنش و توبیخ.

   البته جدای از دوران کودکی، احساس گناه و عذاب وجدان از دوران بزرگسالی نیز ایجاد می شود. شاید برای همه ی شما اتفاق افتاده باشد که در محیط کاری احساس کنید که هیچ کار مفیدی انجام نمی دهید یا در عملکرد خود دچار لغزش شده اید. خود را در نگاه دیگران بی ارزش می دانید، اگر از همین حالا جلوی پیشرفت این ناهنجاری ها را نگیرید مطمئناً افسردگی و ناامیدی تمام ابعاد زندگی شما را تا آخر عمر فرا میگیرد.

   علاج پیش از واقعه!

   قبل از ایجاد احساس گناه و عذاب وجدان، عامل آن را پیدا و مانع از شروع آن شوید.

   به دلیل اینکه بیشتر علل این حالت به خاطر عدم انجام وظایف است، قبل از قبول و تعهد برای انجام کاری، باید کاملا” به نوع و حدود مسئولیت خود واقف باشید تا مطمئن شوید که اگر از عهده ی انجام صحیح آن بر می آیید، این مسئولیت را قبول کنید.

   همه شما در زندگی علائم و آثار عذاب وجدان را در صورت، رفتار و روحیه خود تجربه کرده اید، بنابراین اگر هم در ابتدای کار هستید علت آن را بیابید و بکوشید تا این موضوع را همان موقع حل کنید.

   در هنگام عذاب وجدان فرقی نمی کند، در مورد چه موضوعی و در کجای مسیر قرار دارید، این جملات را ۵ بار تکرار کنید: “من نهایت تلاش خود را کردم، از همه ی مهارتها و توانایی هایم استفاده کردم، دیگر بیشتر از این در توانم نیست”

   با تکرار این جمله، می بینید که چطور به مرور زمان از عذاب وجدان شما کاسته شده و متعاقباً اعتماد و اطمینان به نفس خود را افزایش داده اید.

   پاسخ
 13. سارا
  سارا گفته:

  سلام
  دختری ۲۲ ساله هستم ک یه سال پیش افسردگی شدیدی ب خاطر موقعیت تحصیلی و اجتماعیم داشتم.با یه آقای ۶۰ ساله ک خیلی شبیه روانشناس ها حرف میزد و شادم میکرد تو فضای مجازی حرف میزدم یه روز گفت ک بیا بریم کله پاچه بخوریم منم رفتم و اون ب من تجاوز کرد بعد از ترس اینکه خانوادم منو مقصر کنن و دعوام کنن بگن چرا با مرد غریبه رفتی بیرون هیچی نگفتم و تصمیم گرفتم باهاش بمونم و یه خاستگار داشتم ک خیلی دوسم داشت و من این جریان رو بهش گفتم ک الان اون هم داغون شده.نمیدونم چیکار کنم زندگیم مثل یه ویرانه اس

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
 14. ناشناس
  ناشناس گفته:

  من از گذشتم متنفرم همش میگم کاش مرده بودم و دارد این داستان نمیشدم ۶سال قبل یه نفر به زور و با هزار حقه منو وادار به رابطه جنسی کرد بااینکه چندسال گذشته هنوز هرروز تو ذهنم میاد و داغونم میکنه خودم که دلم میخاد تا ابد مجرد بمونم بنظرم این بهترین راهه

  پاسخ
 15. ی دوست
  ی دوست گفته:

  اگه قبل از ازدواج ب گناه کبیره خود ارضایی مرتکب شدیم و بخواهیم ازدواج کنیم برای زندگی آینده چ عواقبی داره؟آیا اینو باید با خواستگارامون مطرح کنیم؟ اصلن تن ب ازدواج بدیم؟

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   فقط با کم کردن تعداد دفعات خودت رو به مرز ترک کردن برسونید و برای ترک نباید در موقعیت های تحریک قرار بگیرید
   برای ازدواج هم باید شرایط شما مهیا باشه که اصلی ترین اون داشتن شغل و درامدی مناسب هست

   پاسخ
 16. ازاده
  ازاده گفته:

  سلام من دختری هستم که با یه پسرروانی که تهدیدم می کرد رابطه جنسی داشتم الان دوساله ازش جدا شدم خیلی پشیمونم واحساس گناه داردم .الان چندماهه با پسری اشنا شدم بهش گفتم که من قبلا با هیچ پسری دوست نبودم تو اولین نفرهستی ولی بعضی وقتا میخوام واقعیتو بهش بگم ولی ترس ازدست دادنش نمیزاره .اون خیلی راحت بهم گفت که قبلا با یه دختررابطه جنسی داشته منم اول گفتم پس نمیتونیم باهم باشیم ولی بعدش قبول کردم الان من خیلی میترسم قبل ازدواج بهم بگه باید ازمایش سلامت بودن یعنی نداشتن رابطه مقعدی رو بدی ا/ه اینو بخواد چی باید چی کارکنم خیلی میترسم بفهمه خیلی دوسش دارم خیلی

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بهتره اینکارو انجام ندید چون تخم شک و تردید رو برای همیشه در دل ایشون کاشتید … فکر نکنید با این صداقت در حق کسی لطف میکنید چون با این صداقت مسموم زندگی رو به پرتگاه خواهید کشاند … برای رهایی از این افکار باید مشاوره کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
 17. دخترک
  دخترک گفته:

  سلام من دختری هستم ک قبلا بایک پسر روانی ک تهدیدم میکردرابطه جنسی داشتم الان دوساله تمومش کردم توبه کردم ازش متنفرم ولی بازعذاب میکشم چون من پاک بودم ب زور وادار ب گناهم کرد بااحساسم بازی کرد……الان بایک پسری اشناشدم ک تابحال باهیچ دختری نبوده عاشقمه ….چن جلسه خواستگاری اومده خیلی باهم صحبت کردیم….اما نتونسم باهاش روراست نباشم گذشتموگفتم ولی درحد عادی ک با ی نفردوست بودم وکمی رابطم ازمذهبی گذشت…..خیلی منطقیه قبولم کرد…ولی میگه من احساسمو واسه توگذاشتم وازین ک تو قبلا باکس دیگه بودی آزارم میده….البته ففط وقتای ک یادش میفتم…..خیلی دوسم داره منم عاشقشم ….جداشدن یعنی مرگمون…ولی میترسیم بعدازندگیمون بخاطراین مسئله بهم بخوره….ترخداکمکم کنید …بایدچبکارکنم؟؟

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه تعداد اشتباهات شما بالاست چه در رابطه قبل و چه در این رابطه … دوست عزیز این صداقتی که شمارو مجبور کرده روراست باشید زندگیتون رو برای همیشه مسموم خواهد کرد
   و بی اعتمادی رو در طرف مقابلتون ایجاد کرده … شما با این صداقت خیانت بزرگی به طرف مقابل و خودتون روا داشتید چون حق ارامش فکری رو از ایشون گرفتید
   این ازدواج اگر به نتیجه هم برسه تا اخر عمر هر کاری که انجام بدید رو میتونه برای طرف مقابلتون تداعی کننده رابطه قبلی شما کنه
   این ازدواج با این تفاسیر مردوده ///
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
   • مرجان
    مرجان گفته:

    سلام خسته نباشید من الان ۲۲ ساله هستم وده سال پیش رابطه جنسی داشتم و نه خون آمد ونه درد ودکتر نرفتم الان هم توبه کردم ومیخواهم ازدواج کنم آیا باید به همسرم بگویم ویا نه وا
    واگر نباید بگویم دردوران عقد اگر خونریزی نداشتم چه جوابی باید به او بدهم واو میفهمد ده سال پیش رابطه داشتم خیلی استرس دارم واگر پزشکی قانونی بروم میفهمد قبلا رابطه داشتم ودر دوران عقد با این شرایط باید رابطه برقرار کنم یا نه
    تورو خدا جوابم بدید ممنون ۵

 18. نغمه
  نغمه گفته:

  سلام خسته نباشید
  من با همسرم ۷ماهه که عقد کردیم و تووو این مدت همسرم ناخواسته درمورد ۴مورد از دوست دخترای گذشتش برای من تعریف کرده
  الان به جایی رسیده که من دیگه اعتمادمو بهش از دست دادم و نمیدونم چیکار باید بکنم
  تورو خدا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه همسر شما با چنین کار نسنجیده ای تخم شک و تردید رو در دل شما برای همیشه کاشته و شما دیگه نخواهید توانست به ایشون اعتماد کنید …
   ادامه این زندگی هم فقط به خواست شما بستگی داره و شم تا در دوران عقد هستید باید در موردش تصمیم گیری کنید

   پاسخ
 19. سینا
  سینا گفته:

  من با دختری آشنا شدم که خیلی عاشقانه هم دیگرو دوست داریم خیلی زیاد عاشق هم هستیم ولی از هم دوریم ولی این باعث نمیشه از هم سرد بشیم یا بهم وفادار نمونیم.مشکل کار اینجاست که این سحر قبلا از من با پسر داییش ۵ سال بودن و هم دیگرو میخواستن من و این که رابطه جنسی هم باهم داشتن ولی محرم نبودن(خود سحرم بهم گفت این ماجرارو) ولی باکره است یک شب که باهم داشتیم صحبت میکردیم بهم گفت اگه باکره نباشم بازم باهام ازدواج میکنی من گفتم آره من عاشقانه دوست دارم و حقیقتو گفتم بهش چون خیلی دوسش دارم بعد پرسیدم هستی گفت نه گفت پس چرا اینو گفتی گفت یک بار که با مصطفی داشتیم سکس نیکردیم آلتش بی اختیار رفت تو … کمی خون اومد من هم ترسیدم رفتم دکتر دکتر گفت سالمی فقط پرده بکارتت آسیب یه خراش کوچولو برداشته.من هم بهش اعتماد کردم بهم گفت یه بار باهم میریم دکتر تا تو مطمعن بشی من گفتم نیازی نیست ولی گفت باید بریم من این طوری میخوام من هم قبول کردم.میخواستم بدونم آیا این چیزا برای شما هم انقد مهم هست که بتونید از عشق واقعی تون چشم پوشی کنید.
  زندگی بدون سحر برام خیلی سخته اصلا امکان نداره.لطفا نظر خودتونو بگید مرسی

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه این دختر با بی فکری که داره و در بازگو کردن داستان خودش فقط شمارو به نسبت به خودش بدبین کرده و تخم شک و تردید رو در دل شما کاشته
   دوست عزیز بهتره برای خودتون نقش بازی نکنید اگر واقعا” این موضوع رو نمیتونید هضم کنید بهتره رابطه رو کات کنید در غیر اینصورت باید تمام موضوع گذشته رو فراموش کنید
   تا بتونید از زندگی لذت ببرید و گرنه در آینده با عادی شدن رابطه شک و تردید شما کارو بهتون سخت خواهد کرد

   پاسخ
   • سینا
    سینا گفته:

    من از این مسِئله گذشت کردم روووزای اول برام وحشتناک بوود تا چند هفته نتونستم لب به غذا بزنم ولی رفتم و حضوری باهم صحبت کردیم وقتی دستشو گرفتم بی اختیار همچی رو فراموش کردم.

 20. یلدا
  یلدا گفته:

  به نظر من نیازی نیست که ادم بعد ازدواج این احساس گناه رو به همسرش بگه.همین که توبه کنی و دیگه مرتکب نشی خدا قبولش میکنه

  پاسخ
 21. tina
  tina گفته:

  من چکار کنم؟ یکی کمکم کنه گناه کارم توبه کردم از زندگی قبلم با شوهرم حرفی نزدم الان خیلی ازم میپرسه خیلی استرس و عذاب وجدان دارم واقعیت رو نمیتونم بهش بگم اما نمیتونم به دروغ جوابش بدم بخدا ۳ ساله دیگه کاری نمیکنم فقط و فقط و فقط ترسم از اینه که ادمای قبل ازدواجم واسم مشکل ساز بشن کمکم کنید میخوام خلاص شم ییکی یه ترفندی واسه طلاق جلو پام بزاره نمیخوام ادم به این خوبی و پاک با من شغال صفت باشه چطوری ازش جدا شم؟ چطوری طلاق بگیرم که بهش ضربه نخوره دارم دیوونه میشم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   دوست عزیز صداقت خوبه ولی نه هر صداقتی … این صداقت شما از نوع مسمومه و زندگی شمارو نابود خواهد کرد …
   ولی اگر قصد طلاق دارید با ایشون صحبت کنید و راه طلاق رو در پیش بگیرید … با بخشیدن مهریه میتونید طلاق بگیرید …
   و این همه ناراحتی و استرس هم نخواهید داشت
   در این مورد میتونید با مشاوران کانون، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
 22. ...........
  ........... گفته:

  احساس گناه میکنم ..ولی توبه عملی رو نمتونم اعتیاد دارم یعنی حتی شروعشم دست من نبود یهو از کلاس ۵ اومدن اون فکرا ونمیدونستم چین اصن از کجا میان تو فکرم ….حس خوب موقتی بعد از خودم بدم میاد اگه بقیه بدونن….میشه یکی کمکم کنه؟

  پاسخ
  • پاسخگو
   پاسخگو گفته:

   دوست عزیز بهتره در این موردبیشتر توضیح بدید تا مشخص بشه مشکل شما در چه زمینه ای هست
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   پاسخ
 23. سارا
  سارا گفته:

  به نظر من خدا گفته گناهتو فقط واسه خودم اعتراف کن نه کس دیگ اصلا اقرار به گناه به غیر از خدا درس نیست ببین عزیز دلم وقتی یک نفر واقعا توبه کرده باشه وحتی در دلش دیگ یک ذره لذت از گذشتش باقی نمونده باشه و هر وقت فکر گناهش میوفته ناراحت میشه و دیگ گناهشو تکرار نمکنه این یعنی توبه واقعی و مطمعنا بدون خدا این بندشو فرقی نمذاره با کسی ک اون گناه و مرتکب نشده وقتی بااین حالت وارد زندگی کسی میشی دیگ نباید گناهتو اقرار کنی واسش چون تو ادم دیگ ای شدی و اصلا قصد بازگشت ب اون گناه و نداری پس چرا باید اقرار کرد چون اون گناه مال اون ادم قبلی بود وتو حالا یک ادم دیگ هستی عزیز دلم .وبدون وقتی مطمعنی توبت واقعی عزیز دلم بدون تو واسه خدا خیلی ارزش داری وفرقی با کسی ک اصلا اون کارو نکرده نداری تو دراغوش خدا هستی و بدون خدا عاشقته چون تو پیش خدا برگشتی پس چ جوری خدا میتونه تو رو قبول نکنه وقتی خدای ب این مهربونی داری دیگ عذاب وجدان نباید داشته باشی البته بگم توبه واقعی نصیب هرکسی نمشه

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.