اختلاف تحصیلی به معنای تفاوت دو اندیشه

میزان تحصیلات در ازدواج در واقعه نشان دهنده سطح درک و فهم فرد از زندگی و طرز تفکر وی است. هنگامی که مردی برای ازدواج اقدام می کند و به خواستگاری می رود می تواند یکی از احتمالات زیر پدید آید:

اختلاف تحصیلی در ازدواج : تفاوت در درک یا مدرک؟!

ملاک های ازدواج برای هر فرد از اولویت و ترتیب خاصی برخوردار است.

عده ای ملاک های بیرونی مانند تناسب و زیبایی ظاهری یا کفایت و قدرت اقتصادی را ارجح می دانند عده ای دیگر نیز بعد درونی یعنی درک و تفاهم اخلاقی را مهم ترین معیار ازدواج خود عنوان می کنند.

در حال حاضر با توجه به همه گیری تحصیلات دانشگاهی، مدرک تحصیلی نیز به عنوان یک ملاک مهم مطرح می شود.

اینکه اختلاف تحصیلی در لیست معیارهای ازدواج تان اهمیت داشته باشد یا نه به دیدگاه تان در همسر گزینی برمی گردد.

ممکن است زن و شوهری را ببینید که از لحاظ به هم شبیه هستند و انگار برای یکدیگر ساخته شده اند و یا زن و مردی را ببینید که به نظر می رسد از هر نوع تناسب و تشابهی به دورند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج

دو نظریه رقیب در حیطه معیارهای همسرگزینی وجود دارد:

دیدگاه همسر همسن

افرادی که در ازدواج به همسان همسری اعتقاد دارند، به دنبال فردی هستند که ویژگی های همسانی با آن ها داشته باشد.

آن ها تفاهم و رضایت را در شباهت می بینند چرا که معتقدند هرچه تجارب و ویژگی های مشترک بین شان بیشتر باشد، بهتر می توانند احساسات و دنیای درونی یکدیگر را درک کنند.

تحقیقات نشان داده که معمولا خانم ها درمورد تحصیلات و شخصیت، همسان همسری و در خصوص جایگاه و منزلت شغلی ناهمسان همسری و برتری مرد را ایده آل می دانند.

دیدگاه ناهمسان همسری

بر این اساس افراد به دنبال ازدواج با فردی هستند که دارای صفات و ویژگی های نقطه مقابل شان ( مکمل ) باشد.

مثلا افرادی که شخصیت مطیع گونه ای دارند مجذوب فردی می شوند که از نظر شخصیتی مستقل و مقتدر است.

اختلاف تحصیلی و سن بالای ازدواج

در حال حاضر که جامعه به سمت مدرک گرایی به پیش می رود، سطح تحصلات به یکی از معیارهای اساسی ازدواج تبدیل شده است.

این اتفاق به دو طریق باعث بالا رفتن سن ازدواج در جامعه شده :

 • افراد به دلیل تحصیلات ازدواج شان را به تاخیر می اندازند و به بعد از فارغ التحصلی موکول می کنند.
 • افراد تحصیل کرده به دنبال ازدواج با فردی هم پایه تحصیلی خود، بسیاری از موقعیت های دیگر ازدواج را رد می کنند.
اختلاف تحصیلی در ازدواج

در ازدواج یکی از احتمالات زیر پیش می آید:

 • مرد و زن هر دو از تحصیلات یکسانی برخوردار هستند. هر دو بی سواد یا دارای سطح تحصیلی پایین و یا هر دو دارای تحصیلات عالیه هستند.
 • مرد از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار است. به عنوان مثال مرد لیسانسه و زن دیپلمه است و یا مرد فوق لیسانس و زن فوق دیپلم دارد. (حالتی که در جامعه پذیرش بیشتری دارد)
 • زن دارای تحصیلات عالیه و مرد از سطح تحصیلات پایین تری برخوردار است. به عنوان مثال زن دارای لیسانس و مرد دیپلمه است. ( حالتی که امروزه به سمت آن پیش می رویم )

تفاوت نگرش درباره تفاوت تحصیلات را جدی بگیرید

در حقیقت هیچ قانون یا معیار خاصی که بتوان با آن حد و مرزی برای ازدواج موفق و اختلاف معیارها ( از نظر تحصیلی و..) بنا نمود، وجود ندارد.

اینکه بگویم صرف وجود اختلاف تحصیلی به شکست در ازدواج منتهی می شود،درست نیست. این موضوع تا حد زیادی به نگرش هر دو فرد بستگی دارد.

بنابراین بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم:

دلیل ترک تحصیل شخص مقابل مان چیست؟

 • آیا علاقه ای به ادامه تحصیل ندارد یا برحسب شرایط مجبور به ترک تحصیل شده و در آینده با حمایت مان اشتیاق و توان ادامه تحصیل را خواهد داشت؟

البته این موضوع را در نظر بگیرید که در ازدواج باید از رویای تغییر دادن ویژگی ها و شخصیت فرد مقابل تان دست بردارید.

 • من به عنوان فردی با تحصیلات بالاتر چه نگرش و احساسی به ازدواج با فردی که از تحصیلات کمتری برخوردار است دارم؟

آیا احساس می کنم در حق من اجحاف شده، حیف شدم، من خیلی برتر و سرترم، با معرفی همسرم  احساس خجالت دارم؟

یا اینکه نگرش منفی به تحصیلات پایین تر همسرم ندارم، احساس می کنم همسرم از نظر درک و زبان مشترک خیلی به من نزدیک است و این برایم مهم تر از مدرک تحصیلی او است.

من یا همسرم به عنوان فردی با تحصیلات پایین تر چه نگرشی به این ازدواج داریم؟

از اینکه از نظر تحصیلی در حد همسرم نیستم احساس کهتری و خجالت یا حسادت دارم؟ اعتماد به نفسم را از دست می دهم؟

و یا اینکه با افتخار و گشودگی کامل این اختلاف را می پذیرم و بدون نگرانی مشتاق و شاهد پیشرفت بیش از پیش همسرم خواهم بود؟

مرد و زن هردو دارای تحصیلات عالیه یکسان باشند و یا مرد تحصیلات عالیه داشته و خانم از تحصیلات پایین تری برخوردار باشد و یا اینکه مرد بسیار باسواد بوده و خانم بی سواد می باشد و در بدترین شرایط ممکن خانم باسواد بوده و مرد از تحصیلات کمی برخوردار است.

هرکدام از موارد بالا مقولات مربوط به خود را دارد اما مواردی که در آن سطح تحصیلاتی داری اختلاف فاحش بوده و حتی موردی که خانم دارای تحصیلات بالاتری می باشد همواره مشکلات حادی را ایجاد می کند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج

line-separator
احتمال ازدواج موفق در دختران تحصیل کرده بالاتر است؟

بله بر اساس تحقیقات بین المللی دختران تحصیل کرده، بهتر می توانند مشکلات و چالش های زندگی خود را حل کنند و عاقلانه تر به موضوعات نگاه می کنند.

البته برخی عقیده دارند زنانی که تحصیلات کمتری دارند باهوش تر هستند و تظاهر به فهمیدن نمی کنند. آن ها خود واقعیشان را نشان می دهند و توقعات کمی دارند. البته گاهی ممکن است نسبت زنان دیگر احساس حقارت داشته باشند.

تفاوت تحصیلی در ازدواج

تفاوت تحصیلی به معنای تفاوت در فکر، اندیشه، راه و روش و شیوه زندگی است. فردی که دارای تحصیلات می باشد در واقع طرز فکری بهتر و بازتر دارد و در مقابل مشکلات بهترین عملکرد را دارد.

فرد تحصیلکرده به ویژه در ایران دارای شخصیت والاتری می باشد و همین موضوع باعث می شود اگر زمانی سطح تحصیلات بسیار متفاوت باشد، فرد تحصیلکرده همین موضوع را اهرمی برای فشار بر فرد مقابل بگذارد کماینکه فرد تحصیل کرده خانم باشد!

line-separator

مشکلاتی از قبیل درک پایین، اشتراکات کم و این تفکر که نان آور خانه فرد تحصیل کرده است همواره مشکلاتی را برای این زوجین در بر دارد. بنا براین بهتر است برای ازدواج فردی را انتخاب کنیم که از همه نظر در شرایط ما باشد، کافیست که یک لحظه فکز کنید زندگی دو فرد تحصیلکرده تا چه حد می تواند شیرین و لذت بخش باشد!

انتخاب درست همسر

پس بهترین راه برای جلوگیری از اینچنین مشکلاتی انتخاب درست همسر می باشد که این امر با یک مشاوره دقیق حتی در زمینه تحصیلات محقق می شود اما اگر زمانی ازدواجی را داشته اید که اختلاف تحصیلات شما بسیار زیاد است، این مسئله را بپذیرید زیرا انتخاب شما می باشد پس سعی کنید با رفتاری که دارید این مسئله را نادیده گرفته و برای خوشبختی تلاش نمایید

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

منبع:مشاوره-ازواج.com

منابع:

کتاب روش های مشاوره ازدواج، دکتر یاسر دادخواه، ۱۳۹۷٫

بررسی تجربی دو نظریه رقیب همسرگزینی در ایران، سیدضیاء هاشمی، مجید فوالدیان، زینب فاطمی امین،۱۳۹۳٫

بررسی همسان همسری در بین زوجین تهرانی و تاثیر آن بر رضایت مندی از زندگی زناشویی، عذرا آزادیان، سروش فتحی، ۱۳۹۵٫

آموزش پیش از ازدواج، مهدی میر محمد صادقی،۱۳۸۴٫

سوالات متداول

۱ - آیا لزوما اختلاف تحصیلی در ازدواج به شکست یا نارضایتی دو طرف ختم می شود؟

تحقیقات مختلف نشان داده افرادی که  از تحصیلات  یکسانی برخوردارند زبان مشترک و درک بهتری در تعامل با یکدیگر داشته و از نظر تجربیات درونی و ویژگی های شخصیتی شباهت و رضایت بیشتری دارند. اما این موضوع لزوما به معنای درک نشدن یا شکست روابط در افرادی که از نظر تحصیلی با یکدیگر متفاوتند نیست. بررسی نگرش زن و مرد اختلاف تحصیلی، میزان درک هر دو از مسائل و زندگی، و همچنین میزان تفاهم در سایر ملاک های مهم ازدواج، از جمله موارد تاثیرگذار است که باید به آن توجه شود.

۲ - چگونه متوجه شویم که علارغم سطح تحصیلی مشابه ، از هم فکری و تفاهم لازم با یکدیگر برخورداریم؟

قطعا کمک گرفتن از یک متخصص در حوزه مشاوره ازدواج بهترین گزینه برای شناخت بیشتر میزان تفاهم و درک تان از زندگی است. روانشناسان و مشاوران ازدواج با توجه به تحصیلات تخصصی و تجربیاتی که دارند در تصمیم گیری و شناخت بهتر به شما کمک می کنند اما در نهایت این شما هستید که با درایت و دوراندیشی باید برای زندگی خود تصمیم بگیرید.

۳ - درصورت تفاوت سطح تحصیلی با همسر، در زندگی مشترک رعایت چه نکاتی کمک کننده است؟

صحبت های کردن زیاد  تخصصی از رشته و حیطه تخصصی خود در خانه، پند و نصیحت کردن زیاد، و تصمیم گیری های یک طرفه از شما چهره ای مغرور، خود بزرگ بین و خسته کننده می سازد. بنابراین مراقب باشید ( بخصوص خانم ها ) که اقتدار همسرتان زیر سوال نرود و به او احساس کهتری ندهید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
169 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام.
  اینکه آدم مجرد باشه وهمینجوری نظر بده درست نیست من یکساله عقد کردم خودم لیسانس وهمسرم سیکل. نمیگم من باسوادم نه من هیچی بلد نیستم حتما برامم مهم نبوده مثل شماها ک قبولش کردم ولی اینکه توهر جمعی شوهرم پاینتره یه جورایی خجالت میکشم چون کلا به درس ویادگیری علاقه ای نداره وهرجایی بحثی میشه یا حتی تو یه بازی فکری خراب میکنه اوایل خیلی دوسش داشتم اما امروز تو فکر جدایی ام البته هنوز در مورد تصمیمم چیزی بهش نگفتم. همین اختلاف سطح باعث شده ک گاهی بخوام چیزی بهش یاد بدم رو غرور مردانه اش بهش برخوره باعث شده از نظر احساسی ب مشکلات برخورد کنیم خیلی سرد بشیم
  التماس دعا

  پاسخ
 2. زهرا
  زهرا گفته:

  به نظرمن سطح فرهنگ مهمه واینکه آدم تودنیابراخودش عقیده ای داشته باشه وازش دفاع کنه.ودختروپسرهم عقیده باشن،اهمیت سطح تحصیلات رومنکرنمیشم،ولی خودمون خیلی بزرگش کردیم،وقتی دوطرف به هم میان،هم عقیدن،ازهم خوششون میادوروحیه هم روپسندیدن،نبایدمیزان تحصیلات طرف رومعظل کنیم.

  پاسخ
 3. هدی
  هدی گفته:

  من یه سوال دارم و نیاز دارم تا عصر امروز جواب بگیرم،من فوق لیسانس هستم،خانواده ام هم تحصیل کرده اند،۲۹ سال دارم،خواستگاری دارم که دیپلمه و مغازه دار هست،هم سن خودم،نمیدونم چه کار کنم همیشه ملاک اصلی من تحصیلات بوده اما الان به خاطر سنم مردد شدم،لطفا راهنمایی ام کنید.چی جواب بدم؟

  پاسخ
  • Anonymous
   Anonymous گفته:

   دوست عزیز اگر ملاکتون تحصیلات بوده پس در آینده به مشکل برخورد خواهید کرد …بهتره در این مورد بیشتر فکر کنید … دقیقا” همونقدر که خرید یک شلوارو با وسواس زیادی انجام میدید در این خصوص هم کمی صبور باشید و فکر کنید … اگر نیاز دارید بهتره مشاوره ای حضوری داشته باشید

   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
 4. چیچک
  چیچک گفته:

  خیلی ممنونم ازاینکه وقت گذاشتین ومشکل بنده رو خوندین.بله ما خودمون مشکلی نداریم ولی مامانم بشدت مخالفن فکرمیکنن پرنس سواربراسبی بایدبیادومنوببره.من ازاینکه عمرم اینجوری درانتظاری نامعلوم هدرمیشه واقعاناراحتم.نمیدانم چیکارکنم چجوری اقدام کنم که موفق بشم؟

  پاسخ
 5. چیچک
  چیچک گفته:

  سلام آقایون ویاخانم های دکتر! من بعداز مدتها سرچ تونستم این سایت رو پیداکنم ونیاز خیلی شدید به همفکریتون دارم.من یه ۳۴ ساله ام.در۲۲سالگی یه نامزدی نافرجام داشتم که به دلایل مختلف باشکست روبرو شد.والان باگذشت ۱۲سال هنوزهم نتوستم ازدواج کنم.دلیلشم فرهنگ جامعه ودیدشون نسبت به دخترایی مثل منه.من که فقط یه عمل شرعی داشتم متعفنم ولی دخترایی که سرپوشیده هزارکارنامناسب انجام میدن برای انتخاب ارجحترن.من فوق لیسانس هستم وازلحاظ ظاهری هم کاملا مناسب هستم. حدود ۶ساله که بایه انسان به تمام معنا آشناشدم.فقط ایشون دیپلم هستندولی ازنظرشخصیت وپختگی وشعور وفرهنگ درحدبسیارعالی هستند.ماازهرنظرتفاهم کامل داریم وایشون مشوق من درتمام زمینه های تحصیلی بودن وعلاقه زیادی هم برای ادامه تحصیل بیشترم دارن.من کاملامیدونم که برای دختری باشرایط سنی من که یبارم عقدکرده وتاالانم خاستگاربه درد بخوری نداشته این ازدواج کاملا منطقیه.من یابایدازبعضی ایده آلهام چشم پوشی کنم یاباید تاآخرعمرتنهابمونم.که تنهایی به هیچ وجه برام قابل تحمل نیست.اگراین موقعیت روازدست بدم ازلحاظ روحی نمیتونم سالم بمونم.مشکلم اینه که اولا نمیدونم که حرفام منطقی هستن یانه دارم اشتباه میکنم.دوم اینکه خانواده م نمیخان شرایطموبپذیرن وواقعیت زندگی منوقبول کنن.ومخالف این ازدواجن میگن موقعیاتای بهترم پیش میاد ولی من نمیتونم بایه احتمال خیالی بیشترازاین عمرموهدرکنم و این مورد رو هم از دست بدم.لطفابگین طرزفکرم منطقیه؟واینکه چطورخانواده مومتقاعد کنم؟ضمنا من چون استطاعت مالی ندارم این راه روبرای مشاوره انتخاب کردم.عاجزانه درخواست کمک دارم.ممنونم.یه دلشکسته ناامید.

  پاسخ
  • Anonymous
   Anonymous گفته:

   دوست عزیز داشتن مدرک دلیلی بر داشتن شعور و درک خوب و بالا در فرد نیست … البته در این مورد باید گفت ایشون ظاهرا” با مدرک بالای شما مشکلی ندارن و درک خوبی دارن … اگر شما هم مشکلی در این مورد ندارید و در سایر موارد هم تفاهم متقابل دارید میتونید وارد مرحله شناخت و ادواج بشید … به هر حال شما شش ماه نامزد خواهید ماند تا بیشتر با شرایط آشنا بشید
   و حال که تصمیمتون رو گرفتید قاطع و محترمانه در این مورد با خانواده صحبت کنید
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   پاسخ
 6. فرشته ح
  فرشته ح گفته:

  مردی که ادم رو دوست داشته باشه خیلی مهمه . در ضمن اینرو هم بگم که همه تحصیلکرده ها با سواد نیستن الان با این وضع دانشگاهها و فارغالتحصیلها . پس خیلی هم نمیشه رو تحصیلات تکیه کرد . مرد باید جوهر وجودی داشته باشه غیرت و تعهد و احساس مسئولیت داشته باشه . باقیش حله . الان هم مورد ازدواج خیلی کمه باید معیار رو رو چیزهای مهم گذاشت نه چشم و هم چشمی فامیل .

  پاسخ
 7. نسیم
  نسیم گفته:

  سلام.من امشب توی سرچ با وبلاگتون آشنا شدم.شدیدا به کمک احتیاج دارم. من پارسال قرار بود ازدواج کنم ولی به علت مخالفت خانواده هامخصوصا خانواده ایشون بهتره بگم به خاطر بهانه گیری های مادرشون وبه دلایل نامعلوم که هیچوقت به نتیجه ای نرسیدم که چرامخالفن این قضیه سرنگرفت.هردوخانواده مقیدومذهبی بودیم ولی گویانوع اسلام مون فرق میکرد.خلاصه بهم خوردالبته الان میگم خداروشکرچون مرد ضعیفی بود ونمیشد بهش تکیه کرد وخانوادش مخصوصامادرش کاملا براون مسلط بودند.۹ ماه این رابطه طول کشید.برای من شکست سختی بود چون عاشقش بودم و۹ ماه طول کشید تا یه کم از حال شکست دربیام وسعی کنم به روال عادی برگردم که آن هم همش به لطف خدا بود که صدامو شنیدو کمکم کرد.به محض اینکه این ۹ ماه تموم شدپسری توزندگیم پیداشدکه ۳سال از من کوچکتره ازهمه لحاظ ازمن کمتره ازم خواستگاری کرد ردش کردم ولی نرفت خودش معترف هست که از من کمتره ولی به هیچ عنوان نه من براش مهم نیست این جدیتش وپافشاریش برام عجیب بود به قول خودش که درست هم میگه من یه دختر کاملی ام از همه لحاظ گفت ۳ ساله دارم دنبال دختردلخواهش براازدواج میگرده ومنوپیداکرده شدیدا مطمینه که به من میرسه پسرپاک وسالم وخوبیه مهربونه کاری وتلاشگره ومحکم وقوی که میشه بهش تکیه کرد ولی از لحاظ تحصیلی ازمن خیلی پایینتره ولی بااین وجود از لحاظ علمی پره اوایل که همش ردش کردمودست کمش پرفتم بعدازیه مدت قابلیتهاشوکه دیدم دیگه بهش نه نگفتم وگفتم که تردید دارم ولی به خاطر اینکه توشهرمون شناس هستیم نمیتونم برم پیش مشاور برا همین گفتم اینترنتی مشکلمو مطرح کنم ومشاوره بخوام خیلی ویژگی هایی داره که منو درمورد خودش به فکر فرومیبره ولی ازاون طرف من باخودم قرار گذاشته بودم با کسی ازدواج کنم که از پسر قبلی که ازدواجم باهاش بهم خورد بالاتر باشه اما این یکی ازلحاظ تحصیلی وشغلی ودرامدوخونه وماشین از اون قبلی پایین تره خانوادش راضی اند ولی من هنوز اجازه ندادم که خانوادش بیان برا خواستگاری.تردیددارم میگم بهتر ازایشون هم برام پیدامیشه ازیه طرف میترسم که آدمی به این محکمی ومحبت واراده پیدانکنم.نمیدونم چیکارکنم؟نمیدونم؟کمکم کنین.خواهش میکنم….

  پاسخ
  • Anonymous
   Anonymous گفته:

   سلام شما باید مطمئن شید که تصمیمی که میخواین بگیرید از روی احساس باشه نه به خاطر اینکه قبلأ شکست داشتین و برای فرار از ناراحتی بخواین با ایشون ازدواج کنید اگه نمیتونید حضوری به یک مشاوره مراجعه کنید میتونید تلفنی هم از خدمات مشاوره ای استفاده کنید

   پاسخ
   • Anonymous
    Anonymous گفته:

    به نظر من که اختلاف تحصیل مهمه ولی نه خیلی اگه باقی موارد خوبه میتونید این مورد رو هم نادیده بگیرید

 8. ناشناس
  ناشناس گفته:

  Salam, man ye dokhtare 24 sale hastam lisans daram. namzadam 27saleshe va dare doktoraye reshteye khodamo mikhune. be nazare shoma ekhtelafe tahsilat dar ayande moshkel eijad nemikone vasamoon??

  پاسخ
  • sevin
   sevin گفته:

   آره، چرا که نه! بعضی پسرا دیپلم دارن ولی شعورشون از بعضعی دانشگاه رفته ها خیلی بیشتره و آدم های روشن فکری هستن و حتی میشه گفت از لحاظ علم تجربی هم بالاتر هستن. باید به طرفت نگاه کنی اگه اخلاق و ایمان داره، کار مناسبم داره، به دلتم نشسته پس میشه زندگیتون رو با همین محبت بینتون شروع کنید و بعد بقیش رو بسپرید به خدا و حتی گاهی میشه زمینه رو فراهم کرد و با تشویق باعث شد که طرف مقابل ادامه تحصیل بده که البته همچین انتظاری کمی آرمانیه و نمیشه گفت صد در صد جواب میده یعنی نباید به این امید وارد زندگی شد که طرف حتما ادامه تحصیل میده چون ممکنه بعدا شرایطش نباشه. اما خب گذشته از این گاهی اوقات دو ترم دانشگاه رفتن هم میتونه کلی رو طرز تفکر تاثیر بذاره و ذهن رو بازتر کنه که بازم بستگی داره…
   با آرزوی خوشبختی و عاقبت بخیری برای همه جوونا…

   پاسخ
 9. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  من دانشجوی لیسانسم خواستگارم به من میگه نباید ادامه بدم و دیگه دانشگاه نرم البته از هر نظر خوبه و من دوسش دارم به نظر شما چکار کنم؟

  پاسخ
 10. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام. مدرک تحصیلیم فوق لیسانس.الان یه خواستگار دارم که از هر نظر خوبه وبه او علاقه مندم ولی مدرک تحصیلی او دیپلم .آیا میتونیم در کنار هم ازدواج موفقی داشته باشیم؟

  پاسخ
 11. هلینا
  هلینا گفته:

  من و همسرم تحصیلات یکسانی داریم اما ایشون مهندسی و من در رشته های عمومی اما هرازچندگاهی خانواده همسرم این موضوع را به من گوشزد می کنند که ایشون مهندس هستند چی کنم؟

  پاسخ
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی گفته:

   سلام
   شما باید درباره این موضوع با همسرتون صحبت کنید و مشکل خودتون را بگید. سپس از ایشون بخواهید که با خانواده خودشون صحبت کنند تا مشکل حل شود

   پاسخ
  • نازنین
   نازنین گفته:

   سلام

   من واقعا معذرت میخوام این حرفو میزنم خیلی حرفتون برام سنگین بود. من اصلا رشته مهندسی رو قبول ندارم از بدون ازمون ریخته تا علمیکاربردی و … همه مهندسن. این چه حرفیه اخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عجباااااااااااا

   پاسخ
 12. alireza
  alireza گفته:

  salam man diplome hastam az hamkaram ke foghe lisanse khastgrai kardam ishun ba in ekhtelafe tahsili moshkeli nadaran vali be nazare shoma badan moshkel ijad mishe beinemun?

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام.من ۲۶سالمه و دانشجوی ارشد هستم.با یه پسری دوساله دوستم و ایشون دیپلم دارن ولی گفتن که از مهر شروع میکنم به درس خوندن.خونواده من همشون تحصیلکرده هستن.و ایشون میخوان هرچی زودتر بیان خواستگاری ولی من هم میترسم با مخالفت خونوادم روبرو بشم هم میترسم به مشکل بخوریم. لطفا کمکم کنید

   پاسخ
   • ►Responder◄
    ►Responder◄ گفته:

    خب اگر به مخالفت خانواده برخورد کنن خواست خودشون بوده … پس در این مورد با ایشون اتمام حجت کنید

دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *