اختلاف تحصیلات در ازدواج در واقعه نشان دهنده سطح درک و فهم فرد از زندگی و طرز تفکر وی است. هنگامی که مردی برای ازدواج اقدام می کند و به خواستگاری می رود می تواند یکی از احتمالات زیر پدید آید:

اختلاف تحصیلی در ازدواج : تفاوت در درک یا مدرک؟!

ملاک های ازدواج برای هر فرد از اولویت و ترتیب خاصی برخوردار است.

عده ای ملاک های بیرونی مانند تناسب و زیبایی ظاهری یا کفایت و قدرت اقتصادی را ارجح می دانند عده ای دیگر نیز بعد درونی یعنی درک و تفاهم اخلاقی را مهم ترین معیار ازدواج خود عنوان می کنند.

در حال حاضر با توجه به همه گیری تحصیلات دانشگاهی، مدرک تحصیلی نیز به عنوان یک ملاک مهم مطرح می شود.

اینکه اختلاف تحصیلی در لیست معیارهای ازدواج تان اهمیت داشته باشد یا نه به دیدگاه تان در همسر گزینی برمی گردد.

ممکن است زن و شوهری را ببینید که از لحاظ به هم شبیه هستند و انگار برای یکدیگر ساخته شده اند و یا زن و مردی را ببینید که به نظر می رسد از هر نوع تناسب و تشابهی به دورند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج

دو نظریه رقیب در حیطه معیارهای همسرگزینی وجود دارد:

دیدگاه همسر همسن

افرادی که در ازدواج به همسان همسری اعتقاد دارند، به دنبال فردی هستند که ویژگی های همسانی با آن ها داشته باشد.

آن ها تفاهم و رضایت را در شباهت می بینند چرا که معتقدند هرچه تجارب و ویژگی های مشترک بین شان بیشتر باشد، بهتر می توانند احساسات و دنیای درونی یکدیگر را درک کنند.

تحقیقات نشان داده که معمولا خانم ها درمورد تحصیلات و شخصیت، همسان همسری و در خصوص جایگاه و منزلت شغلی ناهمسان همسری و برتری مرد را ایده آل می دانند.

دیدگاه ناهمسان همسری

بر این اساس افراد به دنبال ازدواج با فردی هستند که دارای صفات و ویژگی های نقطه مقابل شان ( مکمل ) باشد.

مثلا افرادی که شخصیت مطیع گونه ای دارند مجذوب فردی می شوند که از نظر شخصیتی مستقل و مقتدر است.

اختلاف تحصیلی و سن بالای ازدواج

در حال حاضر که جامعه به سمت مدرک گرایی به پیش می رود، سطح تحصلات به یکی از معیارهای اساسی ازدواج تبدیل شده است.

این اتفاق به دو طریق باعث بالا رفتن سن ازدواج در جامعه شده :

  • افراد به دلیل تحصیلات ازدواج شان را به تاخیر می اندازند و به بعد از فارغ التحصلی موکول می کنند.
  • افراد تحصیل کرده به دنبال ازدواج با فردی هم پایه تحصیلی خود، بسیاری از موقعیت های دیگر ازدواج را رد می کنند.
اختلاف تحصیلی در ازدواج

در ازدواج یکی از احتمالات زیر پیش می آید:

  • مرد و زن هر دو از تحصیلات یکسانی برخوردار هستند. هر دو بی سواد یا دارای سطح تحصیلی پایین و یا هر دو دارای تحصیلات عالیه هستند.
  • مرد از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار است. به عنوان مثال مرد لیسانسه و زن دیپلمه است و یا مرد فوق لیسانس و زن فوق دیپلم دارد. (حالتی که در جامعه پذیرش بیشتری دارد)
  • زن دارای تحصیلات عالیه و مرد از سطح تحصیلات پایین تری برخوردار است. به عنوان مثال زن دارای لیسانس و مرد دیپلمه است. ( حالتی که امروزه به سمت آن پیش می رویم)

تفاوت نگرش درباره تفاوت تحصیلات را جدی بگیرید

در حقیقت هیچ قانون یا معیار خاصی که بتوان با آن حد و مرزی برای ازدواج موفق و اختلاف معیارها ( از نظر تحصیلی و..) بنا نمود، وجود ندارد.

اینکه بگویم صرف وجود اختلاف تحصیلی به شکست در ازدواج منتهی می شود،درست نیست. این موضوع تا حد زیادی به نگرش هر دو فرد بستگی دارد.

بنابراین بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم:

دلیل ترک تحصیل شخص مقابل مان چیست؟

  • آیا علاقه ای به ادامه تحصیل ندارد یا برحسب شرایط مجبور به ترک تحصیل شده و در آینده با حمایت مان اشتیاق و توان ادامه تحصیل را خواهد داشت؟ً

البته این موضوع را در نظر بگیرید که در ازدواج باید از رویای تغییر دادن ویژگی ها و شخصیت فرد مقابل تان دست بردارید.

  • من به عنوان فردی با تحصیلات بالاتر چه نگرش و احساسی به ازدواج با فردی که از تحصیلات کمتری برخوردار است دارم؟

آیا احساس می کنم در حق من اجحاف شده، حیف شدم، من خیلی برتر و سرترم، با معرفی همسرم  احساس خجالت دارم؟

یا اینکه نگرش منفی به تحصیلات پایین تر همسرم ندارم، احساس می کنم همسرم از نظر درک و زبان مشترک خیلی به من نزدیک است و این برایم مهم تر از مدرک تحصیلی او است.

من یا همسرم به عنوان فردی با تحصیلات پایین تر چه نگرشی به این ازدواج داریم؟

از اینکه از نظر تحصیلی در حد همسرم نیستم احساس کهتری و خجالت یا حسادت دارم؟ اعتماد به نفسم را از دست می دهم؟

و یا اینکه با افتخار و گشودگی کامل این اختلاف را می پذیرم و بدون نگرانی مشتاق و شاهد پیشرفت بیش از پیش همسرم خواهم بود؟

مرد و زن هردو دارای تحصیلات عالیه یکسان باشند و یا مرد تحصیلات عالیه داشته و خانم از تحصیلات پایین تری برخوردار باشد و یا اینکه مرد بسیار باسواد بوده و خانم بی سواد می باشد و در بدترین شرایط ممکن خانم باسواد بوده و مرد از تحصیلات کمی برخوردار است.

هرکدام از موارد بالا مقولات مربوط به خود را دارد اما مواردی که در آن سطح تحصیلاتی داری اختلاف فاحش بوده و حتی موردی که خانم دارای تحصیلات بالاتری می باشد همواره مشکلات حادی را ایجاد می کند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج
احتمال ازدواج موفق در دختران تحصیل کرده بالاتر است؟

بله بر اساس تحقیقات بین المللی دختران تحصیل کرده، بهتر می توانند مشکلات و چالش های زندگی خود را حل کنند و عاقلانه تر به موضوعات نگاه می کنند.

البته برخی عقیده دارند زنانی که تحصیلات کمتری دارند باهوش تر هستند و تظاهر به فهمیدن نمی کنند. آن ها خود واقعیشان را نشان می دهند و توقعات کمی دارند. البته گاهی ممکن است نسبت زنان دیگر احساس حقارت داشته باشند.

تفاوت تحصیلی در ازدواج

تفاوت تحصیلی به معنای تفاوت در فکر، اندیشه، راه و روش و شیوه زندگی است. فردی که دارای تحصیلات می باشد در واقع طرز فکری بهتر و بازتر دارد و در مقابل مشکلات بهترین عملکرد را دارد.

فرد تحصیلکرده به ویژه در ایران دارای شخصیت والاتری می باشد و همین موضوع باعث می شود اگر زمانی سطح تحصیلات بسیار متفاوت باشد، فرد تحصیلکرده همین موضوع را اهرمی برای فشار بر فرد مقابل بگذارد کماینکه فرد تحصیل کرده خانم باشد!

مشکلاتی از قبیل درک پایین، اشتراکات کم و این تفکر که نان آور خانه فرد تحصیل کرده است همواره مشکلاتی را برای این زوجین در بر دارد. بنا براین بهتر است برای ازدواج فردی را انتخاب کنیم که از همه نظر در شرایط ما باشد، کافیست که یک لحظه فکز کنید زندگی دو فرد تحصیلکرده تا چه حد می تواند شیرین و لذت بخش باشد!

آیا زنانی که تحصیلات آکادمیک بیشتری نسبت به همسرانشان دارند بیشتر در معرض طلاق هستند؟

دهه‌ها پیش، در کشورهایی مانند ایالات متحده، زوج‌هایی که در آن‌ها زن تحصیلات بالاتری نسبت به همسرش داشت، در مقایسه با زوج‌هایی که همسرشان تحصیلات بالاتری داشت، با خطر طلاق بیشتری مواجه بودند.

با این حال، یک مطالعه جدید، که توسط تیم جامعه شناس کریستین آر. شوارتز، از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون در ایالات متحده انجام شد، نشان می دهد که دیگر اینطور نیست. او و همکارانش همچنین دریافته‌اند که زوج‌هایی که در آن‌ها هر دو سطح تحصیلات یکسانی دارند، در حال حاضر کمتر از زوج‌هایی که تحصیلات شوهرشان بیشتر از همسرش است، طلاق می‌گیرند.

همانطور که شوارتز استدلال می کند، این روندها با تغییر از مدل قدیمی ازدواج با زن در خانه که منحصراً به کارهای خانه اختصاص داده شده است و مردی که برای کسب درآمد کار می کند، به مدل فعلی ازدواج، برابری طلبانه تر، که در آن هر دو زن و مرد فعالیت حرفه ای دارند و کارهای خانه را به اشتراک می گذارند.

این مطالعه با تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به ازدواج‌های  آمریکایی از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۹ انجام شده است(منبع: NCYT).

از اواسط دهه ۱۹۸۰، نرخ فارغ التحصیلی زنان از کالج از مردان پیشی گرفت و مزیت تحصیلی آنها از آن زمان تا کنون به رشد خود ادامه داده است و هیچ نشانه ای از کاهش نشان نداده است. بر اساس مطالعه جدید، در بین زوج‌هایی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ ازدواج کرده‌اند، بیش از ۶۰ درصد از آن‌هایی که دارای تحصیلات متفاوتی هستند، همسری با سطح تحصیلات بالاتر از همسرش داشته‌اند که این افزایش حدود ۳۵ درصدی نسبت به وضعیت قبل است. اوایل دهه ۱۹۵۰٫ در میان زوج هایی که در دهه ۱۹۹۰ یا بعد از آن ازدواج کردند، مزیت تحصیلی زن نسبت به شوهرش دیگر با افزایش خطر طلاق مرتبط نیست.

به جای پیروی از هنجارهای پوچ و منسوخ اجتماعی که زنان باید سطح تحصیلات پایین تری نسبت به همسران خود داشته باشند، به طور فزاینده ای برای مردان و زنان زوج هایی تشکیل می شود که در آن برتری تحصیلی دارند،

حتی تا جایی که اکنون وضعیت زنان همانطور که شوارتز تاکید می کند، سطح مطالعاتی بالاتر از همسرانشان بیشتر از مردانی است که مطالعات بیشتری نسبت به همسرانشان دارند.

شوارتز معتقد است: “به نظر می رسد رابطه بین سطح علمی افراد، ازدواج آنها و خطر طلاق نشان می دهد که زوج ها در حال تطبیق با واقعیت جمعیتی هستند که زنان تحصیلات آکادمیک بیشتری نسبت به مردان دارند.”

تیم شوارتز و هونگیون هان، از دانشگاه نورث وسترن، در ایوانستون، ایلینویز، دریافتند که زوج هایی که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ ازدواج کرده اند و هر دو نفر از سطح تحصیلات یکسانی برخوردار بوده اند، احتمال طلاق در آنها تقریباً یک سوم کمتر از آن دسته از ازدواج هایی است که در آن ها شوهر سطح بالاتری داشته است.

تحصیلات نسبت به همسر این تفاوت قابل توجهی با وضعیت حاکم در دهه ۱۹۵۰ است، زمانی که ازدواج هایی که در آن هر دو زوج از سطح تحصیلات یکسانی برخوردار بودند، با احتمال طلاق مشابه زوج هایی که شوهر در آنها تحصیلات بیشتری داشت، مواجه بود.

نتایج مطالعه جدید، همانطور که شوارتز تاکید کرده است، با این ایده که محافظه‌کارترین بخش جامعه از آن دفاع می‌کند، که مزیت علمی فزاینده زنان نسبت به مردان اثرات منفی بر ثبات ازدواج داشته است، در تضاد است.

پیشنهاد مشاور : تاثیر میزان تحصیلات در ازدواج چقدر است؟

انتخاب درست همسر

پس بهترین راه برای جلوگیری از اینچنین مشکلاتی انتخاب درست همسر می باشد که این امر با یک مشاوره دقیق حتی در زمینه تحصیلات محقق می شود اما اگر زمانی ازدواجی را داشته اید که اختلاف تحصیلات شما بسیار زیاد است، این مسئله را بپذیرید زیرا انتخاب شما می باشد پس سعی کنید با رفتاری که دارید این مسئله را نادیده گرفته و برای خوشبختی تلاش نمایید

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

منبع:مشاوره-ازواج.com

منابع:

کتاب روش های مشاوره ازدواج، دکتر یاسر دادخواه، ۱۳۹۷٫

بررسی تجربی دو نظریه رقیب همسرگزینی در ایران، سیدضیاء هاشمی، مجید فوالدیان، زینب فاطمی امین،۱۳۹۳٫

بررسی همسان همسری در بین زوجین تهرانی و تاثیر آن بر رضایت مندی از زندگی زناشویی، عذرا آزادیان، سروش فتحی، ۱۳۹۵٫

آموزش پیش از ازدواج، مهدی میر محمد صادقی،۱۳۸۴٫

Jul 28, 2023

Written By

مرکز مشاوره ازدواج

Edited By

دکتر دادخواه

Medically Reviewed By

دکتر کمال آزمندیان

Mar 8, 2009

Written By

دکتر نظری

Edited By

دکتر قلی پور

سوالات متداول

۱ - آیا لزوما اختلاف تحصیلی در ازدواج به شکست یا نارضایتی دو طرف ختم می شود؟

تحقیقات مختلف نشان داده افرادی که  از تحصیلات  یکسانی برخوردارند زبان مشترک و درک بهتری در تعامل با یکدیگر داشته و از نظر تجربیات درونی و ویژگی های شخصیتی شباهت و رضایت بیشتری دارند. اما این موضوع لزوما به معنای درک نشدن یا شکست روابط در افرادی که از نظر تحصیلی با یکدیگر متفاوتند نیست. بررسی نگرش زن و مرد اختلاف تحصیلی، میزان درک هر دو از مسائل و زندگی، و همچنین میزان تفاهم در سایر ملاک های مهم ازدواج، از جمله موارد تاثیرگذار است که باید به آن توجه شود.

۲ - چگونه متوجه شویم که علارغم سطح تحصیلی مشابه ، از هم فکری و تفاهم لازم با یکدیگر برخورداریم؟

قطعا کمک گرفتن از یک متخصص در حوزه مشاوره ازدواج بهترین گزینه برای شناخت بیشتر میزان تفاهم و درک تان از زندگی است. روانشناسان و مشاوران ازدواج با توجه به تحصیلات تخصصی و تجربیاتی که دارند در تصمیم گیری و شناخت بهتر به شما کمک می کنند اما در نهایت این شما هستید که با درایت و دوراندیشی باید برای زندگی خود تصمیم بگیرید.

۳ - درصورت تفاوت سطح تحصیلی با همسر، در زندگی مشترک رعایت چه نکاتی کمک کننده است؟

صحبت های کردن زیاد  تخصصی از رشته و حیطه تخصصی خود در خانه، پند و نصیحت کردن زیاد، و تصمیم گیری های یک طرفه از شما چهره ای مغرور، خود بزرگ بین و خسته کننده می سازد. بنابراین مراقب باشید ( بخصوص خانم ها ) که اقتدار همسرتان زیر سوال نرود و به او احساس کهتری ندهید.