اختلال غیر قابل درمان مصرف ماری جوانا

اختلال غیر قابل درمان مصرف ماری جوانا

تحقیقات نشان می دهد که اختلال مصرف ماری جوانا با سوء مصرف مواد مخدر/اختلالات و ناتوانایی های ذهنی و روانی دیگر درارتباط است.
اختلال مصرف ماری جوانا در ایالت متحده آمریکا شایع است،اغلب با سایر اختلالات مصرف مواد،مشکلات رفتاری و ناتوانایی ها در ارتباط است و عمدتا غیرقابل درمان است.بر اساس مطالعات جدید انجام شده توسط موسسه ملی سوء استفاده از الکل(بخشی از موسسه ملی بهداشت):
تجزیه و تحیلیل ها نشان داد که ۲۵درصد از بزرگسالان-نزدیک به ۶ میلیون نفر-اختلال مصرف ماری جوانا را در سال گذشته تجربه کرده اند،درحالی که ۳/۶درصد افراد نیز معیارهای تشخیصی برای این اختلال را در برخی از مقاطع زندگیشان داشتند.
یک گزارش از مطالعه ای که توسط بریجت گرانت در آزمایشگاه “ان ال ای ای” از اپیدمیولوژی و بیومتری انجام گرفت یافته های جدیدی را در مجله امریکایی روانپزشکی به نمایش گذاشت.
برطبق گفته ی جرج کووب مدیر “ان ال ای ای” :”مجموعه تجزیه و تحلیل های جدید در سطح مطالعات جمعیت شناسی توسط گروه دکتر گرانت مطالعه شد که نشان می دهد که مصرف ماری جوانا می تواند منجر به پیامدهای مضری برای افراد و جامعه شود”.
در گزارش اخیر،دکتر گرانت و تیم او پی بردند که درصد آمریکایی هایی که مصرف ماری جوانا را درسال گذشته گزارش داده اند بیشتر از دوبرابر نسبت به سالهای مابین ۲۰۰۲-۲۰۰۱و۲۰۱۳-۲۰۱۲است،و افزایش اختلالات مصرف ماری جوانا در طول این زمان تقریبا زیاد بوده است.مطالعه ی جدیدی که داده ها را درباره مصرف ماری جوانا که در۲۰۱۳-۲۰۱۲موج بررسی ملی اپیدمیولوزیک “ان ال ای ای”در الکل و شرایط مرتبط با ان قرار گرفت،تجزیه و تحلیل کردند بزرگ ترین مطالعه ای است که تا کنون درباره مصرف الکل،مصرف دارو و شرایط روانی مرتبط با آن صورت گرفته است.
محققان با بیش از ۳۶ هزار نفر از جمعیت بزرگسالان ایالت متحده آمریکا درباره مصرف الکل،مصرف دارو و شرایط روانی مرتبط مصاحبه کردند.قابل ذکر است،مطالعه اخیر برای تشخیص معیارهای اختلال ماری جوانا از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ویراست پنجم استفاده کرده است.(دی اس ام فایو)
در دی اس ام فایو،وابستگی به ماری جوانا و سوءمصرف آن به صورت یک اختلال واحد ترکیب شده اند.برای تشخیص این اختلال افراد باید حداقل ۲ تا از ۱۱ علائم اصلی را که شامل،ولع مصرف،کناره گیری،فقدان کنترل و اثرات عاطفی منفی برمسئولیت شخصی و حرفه ای هستند را داشته باشد.شدت اختلال از طیف خیف،متوسط،شدید بسته به تعداد علایم درجه بندی می شود.
مطابق یافته های قبلی،داده های جدید نشان داد که اختلال مصرف ماری جوانا در مردان حدودا دوبرابر نسبت به زنان رایج است،درگروه های سنی جوان تر نسبت به افراد ۴۵ ساله و بالاتر خیلی بیشتر احتمال دارد تجربه شود.این عامل خطر برای شروع این اختلال در اواخر نوجوانی و دراوایل ۲۰ سالگی به اوج می رسد و در عرض ۳تا۴ سال رو به بهبود می رود.
همچنین در همراهی با یافته های قبلی این مطالعات جدید نشان داده است که اختلالات مصرف ماری جوانا،مخصوصا آن هایی که شکل شدید این اختلال را دارند،ناتوانایی ذهنی قابل ملاحظه ای را تجربه می کنند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که برخی از ناتوانایی ها حتی بعد از بهبودی اختلال مصرف ماری جوانا باقی می مانند.تحقیقات همچنین گزارش می دهند که درمقایسه با کمی کمتر از۱۴ درصد از مردم با اختلال مصرف ماری جوانا در طول عمر،تنها حدود ۷ درصد مردم با اختلال مصرف ماری جوانا در سال گذشته هیچ گونه درمان خاصی دریافت نکرده اند.
نورا ولکا می گوید:”این یافته ها نشان می دهد که مردم با اختلال مصرف ماری جوانا نسبت ببه دیگر اختلالات سلامت روانی هم آسیب پذیر هستند”
“این مطالعه به نیاز برای برخی افرادی که کمک هایی از طریق درمان های مبتنی بر شواهد دریافت می کنند تاکیید می کند که این شرایط همبستگی را نشان می دهد”
نویسندگان این تحقیقات به ضرورت شناخت و اجرای پیشگیری و درمان های موثربرای اختلال مصرف ماری جوانا توجه می کنند وبا تغییرات مداوم در وضعیت حقوقی این دارو در سطح دولت و تغییر در باورها در مورد خطرات مرتبط با استفاده از آن،آن ها همچنین توجه می کنند که تحصیلات عمومی درباره ی خطرات مرتیط با مصرف ماری جوانا برای نشان دادن این عقیده به مردم که مصرف ماری جوانا مضر است بسیار اهمیت دارد.
ماری جوانا و الکل عمدتا با هم استفاده می شوند،بیشتر تحقیقات همچنین نیاز به شناخت تاثیرات استفاده ترکیبی این دو ماده را دارند.مطالعات نشان می دهد که مصرف ماری جوانا و الکل با هم رانندگی را از مصرف هرکدام به تنهایی بیشتر مختل می کند و مصرف الکل ممکن است منجر به افزایش جذب ماری جوانا شود،

مواد شیمیایی روانگردان در ماری جوانا یافت شده است.

مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع را در سایت مشاوره قبل ازدواج ببینید

منبع: کودک و نوجوان