ازدواج فامیلی انتخابی پر اشتباه

ازدواج فامیلی: مزایا، معایب و نکات مهم

ازدواج فامیلی، ازدواجی است که در آن دو نفر با هم نسبت فامیلی دارند. این نوع ازدواج در بسیاری از جوامع جهان رایج است و مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایای ازدواج فامیلی

 • شناخت قبلی: یکی از مزایای ازدواج فامیلی، شناخت قبلی طرفین از یکدیگر است. افراد فامیل معمولاً یکدیگر را از کودکی می‌شناسند و با اخلاق و رفتار یکدیگر آشنا هستند. این امر می‌تواند به سازگاری بیشتر زوجین در زندگی مشترک کمک کند.

به عنوان مثال، دختری که از کودکی با پسرعموی خود بزرگ شده است، با اخلاق و رفتار او آشنا است و می‌داند که می‌تواند با او زندگی کند. این امر می‌تواند به کاهش تنش‌ها و اختلافات در زندگی مشترک کمک کند.

 • هم کفو بودن: افراد فامیل معمولاً از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با یکدیگر هم کفو هستند. این امر می‌تواند به کاهش اختلافات و مشکلات در زندگی مشترک کمک کند.

به عنوان مثال، زوجی که از یک خانواده و طبقه اجتماعی هستند، معمولاً با ارزش‌ها و باورهای مشترکی بزرگ شده‌اند و این امر می‌تواند به پایداری زندگی مشترک آنها کمک کند. این امر می‌تواند به کاهش مشکلات ناشی از اختلافات فرهنگی و اجتماعی کمک کند.

 • حفظ ارزش‌های فرهنگی: ازدواج فامیلی در برخی جوامع به عنوان راهی برای حفظ ارزش‌های فرهنگی و مذهبی تلقی می‌شود.

به عنوان مثال، در برخی جوامع، ازدواج فامیلی به عنوان راهی برای حفظ سنت‌ها و ارزش‌های خانوادگی تلقی می‌شود. این امر می‌تواند به حفظ انسجام اجتماعی و فرهنگی جامعه کمک کند.

 • کاهش استرس: برخی مطالعات نشان داده‌اند که زوج‌های فامیلی نسبت به زوج‌های غیرفامیلی استرس کمتری دارند. این امر ممکن است به دلیل شناخت قبلی طرفین از یکدیگر و حمایت خانواده باشد.

به عنوان مثال، زوجی که از کودکی با یکدیگر بزرگ شده‌اند، معمولاً از حمایت خانواده برخوردار هستند و این امر می‌تواند به کاهش استرس آنها در زندگی مشترک کمک کند. این امر می‌تواند به بهبود سلامت روان و جسمی زوجین کمک کند.

معایب ازدواج فامیلی

 • افزایش خطر بیماری‌های ژنتیکی: یکی از معایب ازدواج فامیلی، افزایش خطر بیماری‌های ژنتیکی است. این امر به دلیل افزایش احتمال انتقال ژن‌های معیوب از والدین به فرزندان است.

به عنوان مثال، اگر دو نفر با یکدیگر خویشاوندی نزدیک داشته باشند، احتمال اینکه فرزند آنها به بیماری‌های ژنتیکی مبتلا شود، بیشتر است. این امر می‌تواند به کاهش کیفیت زندگی فرزندان و افزایش هزینه‌های درمانی آنها منجر شود.

 • کاهش تنوع ژنتیکی: ازدواج فامیلی می‌تواند منجر به کاهش تنوع ژنتیکی جمعیت شود. این امر می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را در جمعیت افزایش دهد. در مور ازدواج دختر خاله پسر خاله چه میدانید؟

به عنوان مثال، اگر همه افراد یک جامعه با یکدیگر ازدواج کنند، احتمال اینکه فرزندان آنها به بیماری‌های ژنتیکی مبتلا شوند، بیشتر است. این امر می‌تواند به کاهش سلامت عمومی جامعه منجر شود.

 • افزایش خطر طلاق: برخی مطالعات نشان داده‌اند که زوج‌های فامیلی نسبت به زوج‌های غیرفامیلی بیشتر در معرض طلاق هستند. این امر ممکن است به دلیل فشار خانواده، عدم شناخت کافی از یکدیگر و مشکلات ناشی از بیماری‌های ژنتیکی باشد.

به عنوان مثال، زوجی که با فشار خانواده ازدواج می‌کنند، ممکن است نتوانند در زندگی مشترک خود موفق باشند. این امر می‌تواند به افزایش هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی منجر شود.

نکات مهم 

اگر قصد ازدواج فامیلی دارید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • قبل از ازدواج، حتماً از نظر ژنتیکی مشاوره بگیرید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا از خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی در فرزندانتان آگاه شوید.
 • با خانواده و دوستان خود در مورد تصمیم خود صحبت کنید. نظرات آنها می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم درستی بگیرید.
 • برای شناخت بیشتر از یکدیگر، زمان کافی بگذارید.
 • قبل از ازدواج، حتماً مشاور بگیرید.

آیا شما با ازدواج فامیلی موافق هستید؟

ازدواج فامیلی بحثی که امروزه با توجه به بالا رفتن آگاهی مردم از خطرات آن بسیار کمرنگ شده و کمتر کسی یراغ آن می رود اما نمی توان گفت که این قبیل ازدواج ها به صفر مطلق رسیده هنوز هم بسیاری هستند که ازدواج فامیلی را ترجیح داده و آن را در اولویت های خود قرار می دهند بی آنکه از مشکلات و عواقب آن بی خبر باشند. البته بسیاری نیز تجربه ازدواج فامیلی داشته و خوشبخت بوده اند بی آنکه مشکلی داشته باشند به زندگی خود ادامه داده و موفق بوده اند اما ما در اینجا به مشکلاتی می پردازیم که اکثر این قبیل ازدواج ها به آن دچار هستند.

جدا از اینکه ازدواج فامیلی باعث بروز مشکلات ژنتیکی و تولد فرزندانی با مشکلات جسمی شود، ازدواج فامیلی از لحاظ روحی و ایجاد آرامش نیز دچار مشکلاتی است. دو جوانی که تا قبل از این همدیگر را در خانواده می دیدند، به همدیگر سلام کرده و همدیگر را مثل یک فامیل می دیدند حال باید در زیر یک سقف به صورت زن و شوهر زندگی کنند و با مشکلات زناشویی دست و پنجه نرم کنند. از طرف دیگر خانواده شوهرشان فامیل خودشان است و بسیاری از مسائل بدین گونه نادیده گرفته شده و یا بسیار پرنگ می شوند.

ازدواج فامیلی علاوه بر مشکلات پزشکی و خانوادگی که دارد، می تواند باعث از بین رفتن صمیمیتی که قبل از ازدواج بین زن و شوهر کنونی و دختر و فامیل شوهر قبلی شده و خشم و کینه به جای آن بیاید. پس زمانی که می توانیم این امر الهی را به نحوی بهتر انجام دهیم، چرا خود را با انتخابی اشتباه و سنتی قدیمی دچار مشکل می کنیم.

برای خواندن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به سایت ازدواج مراجعه کنید

منبع: کانون مشاوران ایران

10 پاسخ
 1. mehrsam
  mehrsam گفته:

  سلام.بنده ۲۳ سال دارم و میخوام ازدواج کنم.دو تا مشکل هست یکی اینکه کلا خانواده ام با ازدواج من مخالف هستن و میگن سنت کمه و دوم اینکه کلا مادرم خیلی تاکید داره که ازدواج حتما باید فامیلی باشه.اما من اصلا از ازدواج فامیلی و دخترای فامیلمون خوشم نمیاد .هر چند من تا حالا هیچ دختری رو بهشون معرفی نکردم و دختر خاصی هم مد نظرم نیست فقط آشنا نیمخوام ۲۳ ساله هستم و از سربازی معاف شدم و شاغلم هستم.شرایط ازدواج رو دارم اما این دو مشکل رو ککه عرض کردم .ممنون میشم که برای دو تا مشکل کمکم کنید.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام در مورد اول خب رفتار خود فرد و سطح پختگی او تعیین کنند ه است ممکنه در زمان هایی رفتارهایی دیده باشند ک۶ باعث شده باشد فکر کنند که هنوز ازدواج برای شما زود است و توان اداره زندگی رو ندارید که خودتان باید با رفتارهاتون این مساله رو ثابت کنید .در مورد مساله دوم خب ازدواج فامیلی به جهت شناخت خانواده ها استرس کمتری دارد ولی شما که مایل به این مدل ازدواج نیستید بهتره اگر فردی مد نظرتون بود به خانواده معرفی کنید تا بدانند فردی وجود دارد که خارج از خانواده نظر شما را جلب کرده چون هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و یا واسطه ای موردی غیر از فامیل معرفی نکرده نمی شود در مورد پذیرش خانواده صحبت کرد .گاها دیده شده خیلی از خانواده ها عقاید خانواده شما را دارند ولی وقتی فردی از بیرون معرفی می شود انقدر برایشان مقبول می افتد که تصمیم دیگری می گیرند .امیدوارم موفق باشید و تصمیمات درستی در این مسیر بگیرید

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بله میتونه مشکلساز باشه و نیاز به مشاوره ژنتیک هست
   در غیر اینصورت باید برای بچه دار شدن تحت نظر پزشک معالج در این مورد قرار بگیرید تا در صورت احتمال کودک معلول و یا بیمارژنتیکی بتونید اقدام کنید

   پاسخ
 2. باران
  باران گفته:

  سلام من یک برادر معلول دارم که فلج است مشکل ایشون ژنیتیکی نبوده از سن ١٣سالگی دچار این مشکل شده به علت تصادف چون پدر و مادرم پسرخاله و دختر خاله بودن و من هم قراره با پسر خالم ازدواج کنم خیلی نگرانم لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   ضرورت انجام مشاوره پزشکی قبل از ازدواج‌
   وجود ‪ ۱۳‬هزار نوع بیماری ژنتیکی ، انجام مشاوره‌های پزشکی قبل از ازدواج‌ را ضروری کرده است.

   زوجین دارای نسبت فامیلی باهم، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوجین ، سابقه نازایی ، سقط و مرده زایی از نشانه‌های خانواده‌های در معرض خطر تولد کودکان بیمار هستند و قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری با هدایت مراکزی از جمله بهزیستی ، دفترخانه‌های ثبت ازدواج ، مطب‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی می‌توان از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت‌ها پیشگیری کرد.

   درصد شیوع بیماری سندرم داون در کشور ناشی از ازدواج‌های فامیلی بالا است و بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به‌رغم صرف هزینه‌های میلیونی در دهه دوم زندگی فوت می‌کنند. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی پرهیز کرده و در صورت اصرار ، این ازدواجها باید کنترل شده و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره‌های ژنتیکی باشد.
   مشاوره ژنتیکی گامی مهم برای پیشگیری بیماریها
   هدف از مشاوره ژنتیکی ، ارائه اطلاعات و حمایت از خانواده‌های در معرض خطر داشتن اختلالات ژنتیکی یا خانواده‌هایی که هم اکنون دارای اعضای مبتلا به نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی می‌باشند، است. ژنتیک بالینی با تشخیص و اداره جنبه‌های طبی ، اجتماعی و روان شناختی بیماریهای ارثی سروکار دارد. همانند سایر حوزه‌های طب ، گذاشتن تشخیص صحیح و فراهم سازی درمان مناسب که باید شامل کمک به فرد مبتلا و اعضای خانواده او ، جهت درک ماهیت و پیامدهای اختلال باشد، ضروری است. به هر حال وقتی شک به ارثی بودن یک اختلال وجود دارد، بعد دیگری هم به آن اضافه می‌شود که آن هم نیاز به اطلاع دهی به سایر اعضای خانواده در مورد خطر برای آنها و شیوه‌های موجود برای تغییر دادن این مخاطرات است.
   ازدواجهای فامیلی ، عامل مهم تولد کودکان معلول
   اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواجهای فامیلی مهمترین دلیل تولد کودکان معلول است که این مساله با افزایش آمار ازدواجهای فامیلی و عدم مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک ، چشمگیرتر شده است. به دنبال ازدواجهای خویشاوندی ، شیوع بیماریهای تالاسمی ، حاملگی در سنین بالا ، کمبود امکانات و برنامه‌های مناسب بهداشت عمومی و عدم آگاهی مردم در خصوص احتمال پیشگیری از بیماریها و ناتوانیهای ژنتیکی و مادرزادی از جمله دلایل عمده بروز معلولیت به شمار می‌آید.

   بر اساس آمارهای جهانی ۳ تا ۴ درصد مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ می‌دهد، حتی در دورترین ازدواجهای فامیلی نیز ۵ تا ۶ درصد احتمال تولد کودک معلول در خانواده وجود دارد که این ریسک خطر در ازدواجهای فامیلی نزدیک علاوه بر افزایش ۱۲ درصدی با احتمال تکرار معلولیت در فرزندان بعدی خانواده نیز همراه است اما با این حال حق انتخاب با زوجین است و در برخی موارد نیز دیده می‌شود که والدین علی‌رغم توصیه مشاوران به جای بازداشتن فرزندان از ازدواج با یکدیگر ، بدون در نظر گرفتن عواقب کار آنها را به ازدواج با یکدیگر نیز ترغیب می‌کنند. احتمال تولد کودک معلول در ازدواجهای فامیلی ۲ تا ۳ برابر ازدواجهای معمولی است و این اهمیت انجام آزمایشات ژنتیکی را روشن می‌سازد.

   ازدواجهای فامیلی شایعترین دلیل تولد کودکان نابینا در ایران است.
   بیماریهای ارثی درصد قابل توجهی از علل ابتلا به نابینایی را تشکیل می‌دهد که با اجتناب از ازدواجهای فامیلی و مشاوره ژنتیک می‌توان از پیدایش بسیاری از آنها پیشگیری کرد. این بیماریها طیف وسیعی از عوارض چشمی از قبیل نواقص پلکی ، چپ چشمی ، آب مروارید ، نواقص مردمک ، اشکالات گوناگون در شبکیه و عصب بینایی را شامل می‌شود که بسیاری از آنها علاج موثری ندارند، از اینرو بهتر است در صورت وجود سابقه بیماریهای ارثی در هر کدام از زوجین ، ابتلای یکی از فرزندان به بیماریهای چشمی ارثی و یا در صورت اقدام به ازدواج فامیلی ، مشاوره ژنتیک انجام شود، چرا که معمولا متخصص بیماریهای ژنتیک می‌تواند مشخص کند که تا چند درصد احتمال تولد فرزندان مبتلا به بیماری چشمی وجود دارد.

   در بعضی موارد اقدامات درمانی کمکی از قبیل عینک ، جراحیهای روی قرنیه ، عدسی ، جراحی روی شبکیه کمکهای موثری در بازگرداندن بینایی به بیمار مبتلا می‌نماید، اما گذشته از مشکل بودن هر یک از این اعمال جراحی و بی‌فایده بودن بسیاری از آنها در سنین بالا به دلیل تنبلی عصب چشم ، در بسیاری از موارد نیز به دلیل نوع ضایعه اقدامات درمانی موثر نخواهد بود. بنابراین بهترین روش در اغلب موارد پیشگیری است و برای پیشگیری از بیماریهای ارثی ، تنها راه منطقی اولا خودداری از ازدواجهای نامناسب فامیلی و ثانیا جلوگیری از حاملگی مجدد در صورت ابتلای یکی از فرزندان به بیماری ارثی است. در خانواده مستعد ، انجام مشاوره ژنتیک و عمل کردن به توصیه‌های مشاور ، راه منطقی برای جلوگیری از به دنیا آمدن کودکان معلول و نابینا است.
   وظایف پزشک در قبال فرد مورد مشاوره
   همان گونه که خصوصیت منحصر به فرد بیماری ژنتیکی ، تمایل آن به عود در داخل خانواده‌هاست، جنبه منحصر به فرد مشاوره ژنتیکی ، تمرکز آن نه تنها بر بیمار اولیه ، بلکه بر اعضای خانواده بیمار ، هم در حال حاضر و هم در آینده می‌باشد. مشاوره ژنتیکی که از فعالیتهای محوری در ژنتیک پزشکی است، نه تنها با اطلاع دهی به بیمار و خانواده‌اش ، بلکه با ایجاد مشاوره جهت‌دار از نظر روانشناسی برای کمک به سازگار شدن افراد و تطابق با تاثیرات اختلال در خانواده سروکار دارد.

   استانداردهای تعیین شده مراقبت پزشکی مستلزم آن هستند که ارائه دهندگان خدمات ژنتیکی شرح حالی بدست آورند که شامل اطلاعات خانوادگی و نژادی باشد. در مورد مخاطرات ژنتیکی بیماران و اعضای خانواده‌شان به آنها توصیه‌های لازم را ارائه کنند. آزمایش ژنتیکی یا تشخیص پیش از تولد ، در صورت لزوم ، پیشنهاد دهند و درمان گوناگون یا راههای اداره و تدبیر جهت کاستن خطر بیماری را ذکر کنند. مشاوره ژنتیکی ، محدود به ارائه اطلاعات و محاسبه خطر بیماری نیست، بلکه نوعی روند ارتباطی است. توانایی تعریف و تعیین موضوعات روانی _ اجتماعی پیچیده مرتبط با نوعی اختلال ژنتیکی در یک خانواده ، نقش مرکزی را در این کار ایفا می‌کند. توجه به این موضوعات ، احتمالا به موثرترین وجه از طریق تماس دوره‌ای با خانواده در طول زمان و با مرتبط شدن موضوعات پزشکی یا اجتماعی با زندگی افراد مبتلا ، انجام می‌شود.

   پاسخ
   • باران
    باران گفته:

    من باید چیکار کنم ایا با این شرایط من میتوانم ازدواج فامیلی داشته باشم یا نه ؟؟؟ از نظر پزشکی ایا ازدواج فامیلی با وجود یک معلول صحیح است؟

   • ►Responder◄
    ►Responder◄ گفته:

    در کل ازدواج فامیلی مردوه و شما اگر چنین ریسک و تصمیمی رو داشته باشید ، حتما” می بایست با مشاور ژنتیک صحبت کنید تا در دوره بارداری تحت نظر باشید … که در صورت بروز مشکل قبل از تولد کودک با نقص ژنتیکی بتونید اقدامات لازم رو انجام بدید

   • بب
    بب گفته:

    شما چه مشاوری هستید که میگید ازدواج فامیلی مردوده؟؟؟ هزاران نفر میان توی این سایت برای کمک مانند بنده که ازدواج فامیلی کرده اند و با دیدن این مطلب شما امیدشان از دست می رود لطفا این پست را پاک کنید

   • ►Responder◄
    ►Responder◄ گفته:

    به خاطر مشکلات فراوان ژنتیکی که گریبان بسیار از خانواده ها رو میگره بسیار بهتره که ازدواج فامیلی انجام نشه
    و البته این یک نظره و افراد مختار به انجام انچه که دوست دارن هستن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *