ازدواج موفق از نظر روانشناسی چگونه است؟ برای تشکیل خانواده قبل از تصمیم گیری شناخت لازم است. احتمال گول زدن از یک طرف و ایجاد احساسات ، محبت و آسیب های روحی و روانی از طرف دیگر موجب حساس بودن در برقراری ارتباط و طرز مدیریت آن می شود.

رازهای ازدواج موفق از نظر روانشناسی

امیدها و آرزوها

وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید، باید چند چیز مانند امیدها و رویاهای آنها روشن شود. دانستن امیدهای همسرتان در رابطه با ازدواج مهم است، مانند: ب- انتظارات، خواسته ها، تصمیمات، خواسته ها و غیره او. علاوه بر این، متاهل بودن به این معنا نیست که شما یا همسرتان حد و مرزی ندارید. بنابراین بهتر است انتظارات را بشناسید و به صورت تیمی برای یک زندگی زناشویی موفق کار کنید.

اهداف شغلی

همه تصوراتی از این دارند که شریک زندگیشان چه می کند، اما در مورد اهداف شغلی آینده آنها چطور؟ دانستن اهداف شغلی بلندمدت شریک زندگی به منظور شناخت بهتر آنها در بلندمدت بسیار مهم است. رویاها یکی از مهم ترین جنبه های رابطه هستند تا اطمینان حاصل شود که شرکا در مورد آنچه می خواهند و نمی خواهند واضح هستند.

آروم باش

همانطور که مشاور روابط آنلاین شما   توصیه می کند، شرکا باید از نحوه آرامش خود آگاه باشند. همسران نه تنها باید رویاهای خود را به اشتراک بگذارند، بلکه باید تمام زندگی خود را با هم در میان بگذارند. بنابراین، مهم است که بدانیم آنها وقت خود را در خانه چگونه می گذرانند. بهتر است برنامه های آخر هفته آنها را بدانید تا برنامه های خود را با آنها برای اوقات بهتر ترکیب کنید.

نوشیدنی ها

این ممکن است یک چیز کوچک باشد، اما دانستن آن مهم است. این می تواند نحوه مصرف قهوه، چای یا نوشیدنی هایشان باشد یا اینکه اصلاً از آن لذت می برند. کی نوشیدنی خود را دوست دارید؟ صبح؟ عصر؟ فنجان نوشیدنی عالی شما چه طعمی دارد؟ اینها چیزهای معمولی هستند که باید به خاطر داشته باشید زیرا ممکن است در آینده آنها را آماده کنید.

زبان عشق

هر کس عشق خود را متفاوت نشان می دهد. برخی دوست دارند محبت خود را با قلب یا گل نشان دهند، در حالی که برخی دیگر برای شما صبحانه را در رختخواب می پزند، برخی ممکن است دوست داشته باشند که فراتر از آن عمل کنند، در حالی که برخی دیگر عشق خود را با حرکات کوچک ابراز می کنند. مهم است که بدانید و درک کنید که شریک زندگی شما چگونه می خواهد محبت خود را ابراز کند، خواه به صورت هدیه، تأیید، زمان، یا فقط یک حرکت کوچک که نشان دهنده فداکاری او باشد.

نیازهای پزشکی

شرکا باید از شرایط پزشکی و آلرژی همسر خود آگاه باشند و اقدامات احتیاطی را انجام دهند. بهتر است از بیماری مزمن یا مسائل پزشکی همسر اطلاع داشته باشید تا حمایت و کمک لازم صورت گیرد.

غذا و وعده های غذایی

بعد غذاها و وعده های غذایی که همسران دوست دارند بخورند می آیند. به گفته  مشاوران ازدواج یا رابطه،  این مهم است که بدانید همسران چگونه غذای خود را دوست دارند – با یا بدون نوشیدنی، شور یا بدون نمک، تند یا ساده و غیره. همچنین در مورد غذاهای مورد علاقه همسرتان تحقیق کنید تا مطمئن شوید که حال شما خوب است.

اتفاقات زندگی

هرکسی در زندگی خود لحظات مهمی را پشت سر می گذارد. این می تواند یک تجربه متحول کننده زندگی یا درس کوچکی باشد که برای آنها عزیز است. ممکن است اتفاق بیفتد که همسر دوست نداشته باشد در مورد تولدش سر و صدا کند. بنابراین، از نیازهای آنها ایده بگیرید و از یک زندگی پایدار اطمینان حاصل کنید و ترجیحات آنها را بر اساس آن تنظیم کنید. این کاری است که  مشاوران ازدواج  همیشه به همسران توصیه می کنند که انجام دهند.

برنامه های تلویزیونی و فیلم ها

فعالیت های رفت و آمد کاری است که مردم دوست دارند با عزیزان خود انجام دهند. روانشناسان و روان درمانگران  توصیه های مشابهی را به زوج ها می دهند و چه چیزی بهتر از دانستن اینکه همسرتان دوست دارد در اوقات فراغتش چه چیزی را تماشا کند. این می تواند مورد علاقه آنها باشد یا چیزی جدید از همان ژانر را امتحان کند که به برنامه روزانه آنها اضافه شده است.

زبان ها

اگر می خواهید شریک زندگی خود را بشناسید، زبان هایی را که آنها صحبت می کنند یاد بگیرید. مردم دو زبانه هستند، در حالی که دیگران ممکن است بیش از دو زبان صحبت کنند. بنابراین، شریک ممکن است از زبان دیگری برای ابراز عشق خود به شما استفاده کند، بنابراین دانستن زبان های مختلف بهترین است.

باورهای معنوی و شخصی

اگر تا به حال به یک مشاور ازدواج مراجعه کرده اید، ممکن است از باورهای شخصی و معنوی خود آگاه باشید. مهم است که باورهای شریک زندگی خود را بدانید که ممکن است با باورهای شما همخوانی نداشته باشد. این گفتگوهای معنادار سطح کاملاً جدیدی از پیوند بین همسران را در سطح بسیار عمیق تری ایجاد می کند. می تواند جریان یک رابطه را تغییر دهد و در پایان تفاوت ایجاد کند.

برنامه های خانواده آینده

پویایی خانواده می تواند بسیاری از چیزها را اصلاح کند و روابط بین شرکا را ایجاد کند. بنابراین، مهم است که آینده رابطه خود را بدانید، از جمله برنامه های خانوادگی با همسر. پویایی آینده با پیوستن نوزاد به خانواده تغییر خواهد کرد. بنابراین مطمئن شوید که از قبل یک صحبت سخت در مورد آن دارید.

روابط گذشته

ممکن است شرکا در مورد روابط گذشته همسرشان کمی احساس ناامنی کنند. بنابراین، بهتر است پویایی روابط گذشته آنها و علت از هم پاشیدن آنها را بدانید. همانطور که توسط مشاوران آنلاین ارائه می شود و آنها را تشویق می کنند تا اشتباهات را نادیده بگیرند و در صورت لزوم مصالحه کنند، به جریان رابطه کمک می کند.

تصمیمات خوب و بد

هرکسی انتخاب های بد و خوب خود را دارد، اما هر دو زندگی جدیدی را به رابطه خود می بخشند. جایی که امروز هستید ریشه همه این تصمیمات است. بنابراین، دانستن تاریخچه شخصی او و به دست آوردن بینشی از زندگی او مهم است.

نقاط ضعف

با ویژگی‌های شگفت‌انگیز، ضعف‌ها نیز به وجود می‌آیند. شما باید درک کنید که ضعف یک ویژگی منفی نیست، چیزی است که همه ما با آن متولد شده ایم. بنابراین، هیچ چیز برای شرمساری وجود ندارد و با همکاری یکدیگر روی نقاط ضعف یکدیگر برای ایجاد یک رابطه قوی کار می کنند.

مسائل مالی

مشاوران رابطه به شما می گویند که مسائل مالی یکی از جنبه های اصلی است که می تواند یک رابطه را از بین ببرد. بنابراین، مهم است که بدانید بودجه شرکای آنها، عادات خرج کردن، بدهی، سابقه اعتباری و موارد دیگر چگونه است. این توضیح می دهد که چگونه می توان امور مالی را برای یک زندگی پربار در آینده سازماندهی کرد.

دوستان

جنبه دیگری که مشاوران روابط به زوج ها توضیح می دهند این است که دوستان آنها بخش بسیار مهمی از زندگی آنها هستند. درک دوستان همسرتان می تواند راهی عالی برای پیشرفت در رابطه شما باشد زیرا با جنبه ای کاملا متفاوت از زندگی آنها آشنا می شوید.

آموزش های ازدواج موفق از نظر روانشناسی

درک عمیق تر راه بسیار خوبی برای افزایش صمیمیت در سطح فیزیکی و احساسی است. شخص باید در سطحی آسیب پذیر شخصی شود تا شریک زندگی خود را در این زمینه بشناسد. این می تواند تاریک ترین رازها، فانتزی ها، انتخاب های سفر و جنبه های دیگر از این قبیل باشد. این به ایجاد ارتباط نزدیکتر با شریک زندگی خود و شناخت بهتر آنها کمک می کند.

نکات زیر عموماً در مورد هر دو همسر صدق می کند، اما گاهی اوقات بیشتر در مورد مرد یا زن صدق می کند.

 1. باید آگاه باشید که اکنون زندگی جدیدی را با شخصی که ۲۴ ساعت شبانه روز با او به اشتراک می گذارید، شروع می کنید.
 2. از نظر جسمی و روانی خود را برای ازدواج آماده کنید زیرا لحظات مهم جدیدی پیش خواهد آمد که باید به درستی با آنها برخورد کرد.
 3. به عنوان مثال، ازدواج مانند خانه ای است که افراد مزاحم می توانند به آن آسیب بزنند یا خراب کنند. بنابراین مطمئن شوید که از ازدواج خود محافظت می کنید.
 4. عشق، احترام و مراقبت بخشی از یک رابطه هماهنگ است. احترام همچنین شامل رفتار مناسب و صحیح نسبت به والدین خود و شریک زندگی است. بنابراین مطمئن شوید که با آنها همان طور که همسرتان می خواهد و انتظار دارد رفتار می کنید.
 5. بخشی از ابراز عشق نشان دادن آن از طریق عمل است، انجام کارهایی که شریک زندگی شما دوست دارد و انجام ندادن کارهایی که شریک زندگی شما از آن متنفر است. فقط گفتن “دوستت دارم” کافی نیست. کلمات بدون عمل بی ارزش هستند.
 6. یکی از بخش‌های اساسی یک ازدواج، ارتباط ویژه با یکدیگر از طریق زندگی بدون صمیمیت است. یک پیش نیاز، رعایت بهداشت فردی معقول و دکوراسیون زیبای اتاق خواب است که در آن فرد کاملاً احساس آرامش کند. علاوه بر این، پاسخگویی به نیازهای همسر و ملاقات در وسط برای ایجاد یک رابطه متعادل و رضایت بخش ضروری است.
 7. تلویزیون، شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه خطرات بالقوه ای هستند که می توانند بر ازدواج تأثیر منفی بگذارند. بنابراین این موارد را در حد اعتدال و در چارچوب آنچه مفید است مصرف کنید.
 8. خیر بزرگ و خدشه ناپذیر ازدواج، اسرار و صمیمیت هایی است که بین همسران پدید می آید و حاکم است. تحت هیچ شرایطی این موارد را در اختیار اشخاص ثالث قرار ندهید، اما از همسرتان در برابر خطرات احتمالی که ممکن است از افشای اطلاعات شما ناشی شود محافظت کنید!
 9. برانگیختن غیر ضروری حسادت همسر مضر و خطرناک است. بنابراین باید از تماس با جنس مخالف (“غریبه ها”) اجتناب شود. زیرا آنها می توانند درهای شر را باز کنند و به نابودی ازدواج بینجامند. چرا دیگر چگونه ازدواج ها شکسته می شود؟…
 10. متأسفانه، این روزها دیگر برای بسیاری از افراد حریم خصوصی وجود ندارد و این اغلب روی شخص خود نیز تأثیر می گذارد. متأسفانه در زمان شبکه های اجتماعی، بسیاری تمایل به انتشار مطالب خصوصی و صمیمی و همچنین مطالب ازدواج در اینترنت دارند و باعث حسادت و رنجش می شوند. از این امر بپرهیزید و بدین ترتیب درهای وسوسه را ببندید. خوشبختی و ازدواج شما نباید به کسی ربط داشته باشد، زیرا خیلی ها از شما ناراحت نمی شوند.
 11. سعی کنید از تماس با دوستانی که ممکن است به ازدواج شما آسیب بزنند، اگر نه اجتناب کنید.
 12. وقتی عصبانی هستید، هرگز به این فکر نکنید که عصبانیت و ناامیدی خود را از همسرتان بیرون کنید.
 13. متواضع باشید و بخاطر ثروتی که دارید شکرگزار باشید. تلاش برای بیشتر اشکالی ندارد، به شرطی که از ازدواج غافل نشود و دنیوی را در دست داشته باشد تا در دل.
 14. هرگز به ازدواج و ثروت خود لاف نزنید.
 15. در مورد ثروت هرگز با دیگران رقابت نکنید. به خودتان و ازدواجتان نگاه کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید.
 16. گفتار نقره است، سکوت طلایی است. بنابراین، در موقعیت‌هایی که فرد عصبانی است، ساکت ماندن سالم‌تر و در درازمدت بهتر از پر سر و صدا بودن و توهین‌آمیز بودن است.
 17. هرگز دروغ نگو و تقلب نکن.
 18. هرگز در مورد اشتباهات و کاستی های همسرتان صحبت نکنید، بلکه او را از شایعات و تحقیر دیگران محافظت کنید.
 19. از سرپیچی و تناقض بپرهیزید، اما اگر اختلافی پیش آمد با هم به دنبال راه حل باشید.
 20. از حسادت بیش از حد خودداری کنید که می تواند منجر به هذیان کنترل و اختلالات روانی شود. زیرا این بدان معناست که شما به همسرتان اعتماد ندارید که خطر بزرگی برای ازدواج است.
 21. در مواقع سخت در کنار همسرتان باشید و او را با عشق خود درگیر کنید.
 22. برای اینکه یک ازدواج هماهنگ باقی بماند، بسیار مهم است که هر دو همسر همیشه مراقب سلامتی خود باشند تا جایی که ممکن است با تغذیه سالم و ورزش منظم. هدف خود را تعیین کنید که همیشه برای شریک زندگی خود جذاب بمانید.
 23. سعی کنید هم در لحظات خوب و هم در بد شکرگزار باشید و تا رسیدن به آرامش صبر کنید.
 24. با نجابت با همسرتان صحبت کنید بدون اینکه حرف های آزاردهنده بزنید. همیشه محترم باشید و با او به خوبی ملاقات کنید.
 25. شوخی  بخشی از یک ازدواج سالم است، به شرطی که زیاده روی نکنید.
 26. هنگام تصمیم گیری های مهم خودخواه نباشید، بلکه به همسرتان نیز فکر کنید.
 27. ازدواج مایه عشق و آرامش است. برای ایجاد این امکان، مهم است که مرد از زن مراقبت کند و زن اطمینان حاصل کند که مرد در آپارتمان احساس راحتی می کند. به طور مرتب عشق خود را به یکدیگر ابراز کنید.
 28. صداقت و گشاده رویی با یکدیگر می توانند بسیاری از مشکلات را در کسری از ثانیه حل کنند

موانع ازدواج

برای مانع شدن از عواقب منفی ، ارتباط قبل از ازدواج باید در قالب اخلاق ، شرع و فرهنگ صورت بگیرد و برای رابطه سالم توصیه می شود که خانواده ها مطلع باشند و بر آن نظارت کنند ، همچنین حدود و موازین شرعی رعایت شود.

شناخت در ازدواج

زوجینی که بدون شناخت قبلی ازدواج می کنند باعث جدایی و متارکه آنها می شود ، در سبک های سنتی یا انتخاب بر مبنای عاقلانه به موفقیت نمی رسند. ادامه این امر باعث تنش می شود و باید به یک مشاوره خوب ازدواج مراجعه کنند.

انتخاب همسر در ازدواج

با اینکه گزینه های ضروری برای انتخاب همسر مثل :  منطقی بودن و تایید کردن عرف ، خانواده ها برای شناخت بیشتر باید باهم در ارتباط باشند و در صورت ضرورت به مشاوره رجوع کنند. زیرا هر رابطه ای را نمی شود تایید کرد و رابطه ای را می توان مورد تایید قرار داد که از استوار باشد و برای رسیدن به مقصد باید پیش مشاوره بروند.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

منبع:e-teb.com