از خودگذشتگی و گذشت در خانواده

بحث، دعوا و مشاجره!! آری یا خیر؟!

برخی زوجین برای حل اختلاف‌های خود به جدال و بگومگو رو می آورند که منجر به بحث‌های کلامی شدید بین آنها می‌شود. در این روش فرد میپندارد با تخریب شخصیت، به طرف مقابلش می‌تواند غلبه پیدا کند. در نتیجه اختلافات آن‌ها به سمتی سوق پیدا می‌کند که جدال برای آنها، حکم جنگ داشته و باید یکی از آنها پیروز میدان شود تا آرام شود.

اما چرا خود را در این چالش بزرگ بیاندازیم در صورتی که راه های بهتری برای حل مشکلات وجود دارد؟!

همانطور که میدانید بحث، گفت و گو، و یا حتی کمی هم اوغات تلخی جزوی از زندگی زناشویی است و نمی توان از آن به طور کامل دوری کرد. اما اینکه هر موضوعی ارزش این بحث و گفت و گو را دارد، بسیار مهم است.

طبق تحقیقات انجام شده، اکثر جدال ها و مشاجره ها  بین زوجین بر سر مسائل جزئی و پیش پا افتاده است. مسائلی که با یک گفتمان ساده در محیطی آرام قابل حل است.پس چرا خود را با داد و بیداد های بیهوده عصبی کنیم و کار را به جاهای باریک بکشانیم و عواقب بد آن را تجربه کنیم!

در ابتدا باید بدانیم که جر و بحث با گفتگو فرق دارد ،زن و شوهر باید در زندگی مشترک مدام گفت‌وگو داشته باشند. افکار و احساساتشان را با همدیگر در میان گذاشته و اگر دلخوری بین آنها بوجود می‌آید با همدیگر مطرح کنند. زوج‌ها باید شرایط گفت‌وگوی سالم را ایجاد و مهارت‌های مذاکره کردن را در نظر بگیرند و در حین گفت‌وگو احساسات و افکار طرف مقابل را درک کنند، این راه می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات را گرفته و مانع این شود که مذاکرات و گفت‌وگوی آنها به دعوا کشیده شود.

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که تاثیر یک جمله ی عاشقانه و یک دوست دارم ساده حتی در بین یک گفتمان منطقی همراه با کمی اختلاف نظر آنچنان است که می تواند دو فرد را حتی از نظر فکری در باره آن موضوع به هم نزدیک کند. پس تکرار این نکته ضروریست که هر موضوعی ارزش مشاجره را ندارد.

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع:مشاورانه

12 پاسخ
 1. سحر.ق
  سحر.ق گفته:

  سلام ممنون میشم کمکم کنید.همسرمن بعضی مواقع
  لجبازو یه دنده میشه اما از نظر خانوادم اون یه ادم خودخواه و لجبازه مامانم خیلی دخالت میکنه تو رابطمون خیلی دهن بینه واجازه میده بقیه تو رابطه من دخالت کنن به همه میگه دامادم اینجوره،فلانه وبهمان باعث میشن منم فکرکنم شایداونا راست میگن. اما ما باهم کنار میایم وقتی باهمیم نمیدونم به حرف کی گوش کنم بامانمم خیلی بحثم میشه میگم دخالت نکن اما مامانم میگه اون یادت داده اون خواسته،با شوهرم بحثمون میشه بخاطردخالت اونم از حرصش تهدیدم کرد اما عمل نمیکنه به تهدیداش اما نسبت به هم خیلی داریم سرد میشیم.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   وقتی شما خودتون متوجه شدید مشکل کجاست و دهن بینی ها و دخالت رابطه شما دو نفر را مخدوش می کند و مشکلاتی ایجاد می کند .باید با مادرتون صحبت کنید و به همسرتون هم بگید متوجه هستید که مساله روابط بین شما نیست .باعث دلگرمیشون باشید که همه چیز رو به خودشون ربط ندهند .بهتره استقلا ل فکری زندگیتون رو حفظ کنید .مادر شما که در زندگی شما نیستند چرا باید از مسائل مابین شما مطلع باشند وقتی می دانید ایشون حساسیت ها یی دارند و تعبیر بد می شود گرچه قطعا خودشون فکر می کنند دلسوزی است که در حق دخترشون دارند وای به طور کل باید حواستون باشه که مدیر خونه شما هستید .شما باید خودتون اگر مساله ای دارید بین خودتون حل کنید .نه باید دیگران متوجه اختلاف های شما بشوند .این سردی در این شرایط طبیعی است ولی بهتر روند تغییر کند با هم برنامه ریزی برای رفع مشکلات و برخود صحیح داشته باشید بهتره از مشاوره هم استفاده کنید چون قطعا به شما کمک خواهد کرد .
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سارا
  سارا گفته:

  من دختری ۲۴ساله هستم که پسری ۳۰ساله به خاستگاریم اومده ما ۱سال آشناییت داشتیم و الان بیشتر از هم خبر داریم در زمان مشاجره ی بین ما نامزدم همیشه توقع داره من کوتاه بیام و وقتی پررو بازیه منو میبینه میگه با ز بهت رو دادم این حرف منو آزار میده چون من از این شخص سرتر هستم بعد حرف های بدی میزنه تو دعوا میگه خفه شو و برو بابا میخام بدونم این امر عادیه چون وقتی یه طرف کوتاه میاد وقتی همه چی آروم میشه خیلی با هم خوبیم ولی ناسزاها منو اذیت میکنه

  پاسخ
  • دکتر شانه چی
   دکتر شانه چی گفته:

   سلام
   یک جا کلمه ای را به کار بردید >> چون من از این شخص سرتر هستم<< حتماً میدانید که این جمله بار منفی بسیاری را در بر دارد در یک زندگی و برای داشتن یک زندگی خوب این جملت و این تفکرات معنایی ندارد اگر اینگونه فکر می کنید اول باید خود را اصلاح کنید البته کار ایشون بسیار ناپسند است و ناسزا گویی هیچ گاه امر عادی نسیت البته در هنگام دعوا و مشاجره این عادی است که با هم بحث کنید و طبیعی است و اینکه شما در بقیه موارد با هم خوب هستید نشانه خوبی است بنابراین اگر امکان دارد در ابن مورد با او صحبت کرده و بگویید از این جملات آزار میبینید نترسید و بدانید که صحبت کردن بهترین راه حل مشکلات است

   پاسخ
 3. zahra
  zahra گفته:

  و از او خواستم که از من عذرخواهی کند که در جواب گفت خیلی پروویی خودت باید ازمن عذرخواهی کنی من ازش عذرخواهی کردم اونم ازمن عذرخواهی کرد وتصمیم گرفتیم دیگر هیچ اختلافی پیش نیاد بینمون ایا رفتارم با صحیح بود؟

  پاسخ
  • دکتر مهرآرا بهرامی
   دکتر مهرآرا بهرامی گفته:

   بلی بهترین کار را انجام دادید این از خودگدشتگی و کوتاه آمدن بهترین کار است
   این اتفاقات در زندگی طبیعی است و فقط مهم حل کردن ان است
   که شما به خوبی این کار را انجام دادید

   پاسخ
 4. zahra
  zahra گفته:

  من با نامزدم سریه موضوع بحثمان شد به طوری که به من گفت بدرک من در پاسخ به او گفتم درک بخوره توسرت عوضی ازت بدم میاد او ازاین حرفم حسابی ناراحت شدحس میکنم که اشتباه ازمن بود ایا حدسم بجاست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *