اختلاف سطح مالی ازدواج به عنوان یک ملاک مهم به شمار می آید.

”  چند وقتیه با یه پسر خوب آشنا شدم، از نظر اخلاق، قیافه و تحصیلات دقیقا همونیه که من می خوام. تنها چیزی که باهاش مشکل دارم وضع مالی خانوادشه که ما خیلی از اونا سرتریم.

دوس دارم با پسری ازدواج کنم که از نظر شرایط مالی حدااقل با هم در یک سطح باشیم. از طرفی هم می ترسم از دستش بدم.

شاید دیگه همچین پسر باشخصیت و سالمی سر راهم قرار نگیره. موندم چی کار کنم ؟ ”

همه ما برای ازدواج و انتخاب شریک زندگی خود معیارهایی را در نظر داریم.

معیارهای که ممکن است قبل از ازدواج آن ها را نادیده بگیریم و یا به آن پایبند بمانیم.

اختلاف سطح مالی ازدواج

اگرچه ملاک های هر فردی برای ازدواج و انتخاب همسر تا حد زیادی سلیقه ای و بر حسب شرایط متفاوت است اما اطلاعات و آگاهی بیشتر باعث برخورداری از یک چشم انداز می شود.

یکی از این معیارها، شرایط اقتصادی همسر آینده مان است.

برای خیلی از دخترها شرایط مالی خوب همسرشان یکی از مهم ترین ملاک های ازدواج محسوب می شود.

برای عده ای دیگر نیز داشتن شغل و جنم کار یک پسر ملاک مهم تری است.

سطح مالی خانواده در سال های اخیر برای پسرها نیز به یک ملاک مطرح تبدیل شده به طوری که عده ای از پسرها با سرتر بودن شرایط اقتصادی خانواده دختر استقبال می کنند و آن را یک مزیت می دانند.

برعکس عده ای دیگر نیز  با این شرایط به دیده تحقیر نگاه می کنند و نگران انتظارات مالی همسرشان در آینده هستند.

اختلاف سطح مالی و فاصله طبقاتی زن و مرد

عوامل زیادی در ازدواج و رضایت زن و مرد در زندگی مشترک تاثیر دارد.

هماهنگی هر چه بیش تر زن و مرد در زمینه های مختلف از جمله سطح تحصیلات، سن، شرایط اقتصادی و اجتماعی باعث سازگاری و درک بیشترمی شود.

اختلاف سطح مالی نیز فقط به این حیطه محدود نمی شود. مسلما نوع انتظارات خانواده ها از هم در مهریه، خرج کردن، جهیزیه، جشن ازدواج و حتی کادو دادن با یکدیگر تفاوت دارد.

البته موضوع و چالش اصلی برخورد خانواده ها با اختلاف سطح مالی ازدواج است که معمولا دردسرساز می شود.

همچنین شرایط اقتصادی تا حد زیادی تعیین کننده موقعیت اجتماعی افراد است.

به عنوان مثال پسر یا دختری از یک خانواده اشرافی که به دلیل زیبایی، هم دانشگاهی بودن یا عوامل دیگر با فردی از خانواده کارگر ازدواج می کند، بعد از مدتی این تفاوت دو جایگاه می تواند باعث اختلاف و ناسازگاری شان گردد.

جالب است بدانید که در حالی که شرایط اقتصادی برای پسر و دختر دارای اهمیت است، معمولا دخترها با صراحت و به طور مستقیم اما پسرها غیرمستقیم تر به این موضوع اشاره می کنند.

اختلاف سطح مالی ازدواج و مشکلات احتمالی پیش رو

اختلاف سطح مالی ازدواج به صورت های مختلفی نمایان می شود از جمله:

  • خانواده دختر از نظر سطح مالی نسبت به خانواده پسر در شرایط بهتری قرار دارند:

در این شرایط ممکن است پسر جوانی که در یک خانواده فقیر یا متوسط بزرگ شده و فرضا تحصیلاتی نیز دارد نتواند از پس خواسته ها و توقعات همسر خود که زندگی مرفهی را تجربه نموده، برآید.

اگر نگرش خانواده دختر به این شرایط منفی باشد و پسر نیز احساس حقارت و ناتوانی یا نگرانی کند بر سازگاری و صمیمت زن و شوهر تاثیر منفی خواهد داشت.

  • خانواده پسر از نظر مالی نسبت به خانواده دختر سرتر و در رفاه بیشترند:

درصورتی که اختلاف سطح مالی ازدواج به گونه ای باشد که مرد دارای طبقه اقتصادی بالا و زن طبقه متوسط یا پایین باشد نیز پیامدهای ناخواسته ای به همراه دارد:

مسائلی همچون چشم و هم چشمی بین خانواده ها، تفاوت در سبک زندگی و آداب و رسوم نا آشنا، مشغله کاری زیاد و اختلاف سلیقه را در پی دارد.

سوءتفاهم هایی که ممکن است در کشمکش ها پیش بیاید از جمله این که تو بخاطر پول با من ازدواج کردی و.. مواردی است که نه تنها برای زن بلکه برای مرد نیز دلخراش و ناراحت کننده است.

اختلاف سطح مالی ازدواج - سطح طبقاتی

مسائل مالی و اقتصادی و مشکلاتی که این مسئله در پی دارد همواره در زندگی گریبان گیر خانواده ها به ویژه زوجهای جوان است و این مسئله نیازمند مدیرت و صبوری جوانانی است که با این همه مشکلات و سختی های موجود شروع به زندگی مشترک کرده اند. اما در بسیاری از موارد اختلاف اقتصادی در ازدواج و در واقع اختلاف سطح خانوادگی بین دختر و پسر که با مشکلات مالی هم همراه می شود بیشتر خود را بروز داده و باعث ایجاد اختلافات جدی تر می شود.

line-separator

دختران و پسرانی که همدیگر را انتخاب کرده اند از مشکلات و همچنین وضعیت مالی یکدیگر با خبر هستند بنابراین لزومی ندارد در هنگام مشاجره و یا به دلیل مشکلاتی خاص آن را به رخ همدیگر کشیده و یا بر سر دیگری بزنند بنابراین توصیه مشاوران ازدواج این است که در ابتدا به تفاوت های سطح خانوادگی و وضعیت خانواده هر فرد توجه شود سپس توصیه دیگر به آن ها این است که اگر زمانی مرد یا زن برای حل مشکلات خانه در زمینه اقتصادی می خواهد از خانواده خود کمک بگیرد، با صحبت با همدیگر و مشورت این تصمیم را گرفته و عملی کنند. از انتخاب خودسرانه درباره گرفتن کمک از والدین جداً جلوگیری کنند.

line-separator

بنابراین دست است که باید در انتخاب دقت کنیم اما هیچ خانواده ای شبیه هم نبوده و به همین دلیل این خود زوجین هستند که می بایست در هماهنگی زندگی خودشان تلاش کرده و به ثبات برسند.

برای خواندن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به سایت ازدواج مراجعه کنید

 

منبع:مقالات برتر ازدواج و سایت انگلیسی روابط مشاوره ازدواج

سوالات متداول

۱ - اختلاف سطح مالی ازدواج چه تاثیری بر سایر جنبه های زندگی زن و مرد دارد؟

زن و مردی که از نظر مالی در یک سطح قرار ندارد ممکن است از بسیاری جنبه های دیگر نیز با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. به عنوان مثال سطح اقتصادی بالا که معمولا با تحصیلات بالاتر و تفریحات متنوع تر همراه است می تواند باعث اختلاف نظر در شیوه نگرش به زندگی، آداب و رسوم و حتی شیوه تربیت فرزند شود.

۲ - بالاتر بودن وضعیت اقتصادی مرد در زندگی مشکل ساز است یا زن؟

توجه داشته باشید که نبود اختلاف سطح مالی به معنای نبود اختلاف در زندگی مشترک نیست. در عین حال معمولا اگر این تفاوت به صورتی باشد که مرد از نظر اقتصادی در سطحی بالاتر قرار گیرد از نظر اجتماعی با پذیرش بیشتر همراه است و برای هر دو ( زن و مرد ) کمتر مشکل ساز می شود.

۳ - در ازدواج با فردی که از نظر مالی با ما فاصله زیادی دارد توجه به چه مواردی کمک کننده است؟

۱-به نگرش خود و طرف مقابل تان نسبت به این تفاوت مالی توجه کنید. در صورتی که نگاه بالا به پایین یا احساس کم شدن اعتماد به نفس دارید، زنگ خطر رابطه به صدا در می آید. ۲-خانواده ها را با این تفاوت مالی و فرهنگی آشنا و آماده سازید. سعی کنید با روی گشاده و پذیرنده از تفاوت های سبک زندگی خود صحبت کند. مشکل ناشی از انکار تفاوت ها صرفا به دلیل عشق و هیجان اولیه، به مرور و در زندگی مشترک خود را نشان می دهد. ۳- متوجه انگیزه ازدواج تان باشید. نگرشی مانند : پول همه مشکلات رو حل می کنه، عشق بر هر چیزی اولویت داره، مرد مثل کارت عابره، زن پولدار یک به هیچ جلوتره و... درآینده مشکل ساز خواهد بود. ۴-از یک روانشناس کمک بگیرید. در تصمیم گیری برای ازدواج و همچنین مهارت و سیاست کم کردن از تاثیرات منفی اختلاف سطح مالی، تجربه و تخصص روانشناس کمک کننده است.

۴ - آیا اختلاف سطح مالی ازدواج لزوما به اختلاف خانوادگی می انجامد؟

اگرچه هم سطح بودن خانواده ها از نظر اقتصادی به سازگاری بیشتر منجر می شود اما لزوما هر اختلاف سطح مالی محکوم به شکست یا ناسازگاری نیست. خانواده هایی که علارغم اختلاف سطح مالی، از نظر فرهنگی، مذهبی و تحصیلات، به هم نزدیک هستند و نسبت به یکدیگر نگرش بالا به پایین یا ارباب رعیتی ندارد، از سازگاری خوبی برخوردارند.