آزمون روانشناختی ابزار ارزیابی است که به دنبال اندازه گیری ویژگی های روانشناختی خاص یا ویژگی های شخصیتی عمومی فرد مورد نظر است.

به طور کلی، این اندازه گیری ها بر اساس یک چیز است: رفتار. نحوه رفتار ما اساس اندازه گیری این ابزارها است.

سایر انواع آزمون‌ها بیشتر بر دانش و شناسایی استعدادها متمرکز هستند، به همین دلیل مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد شغلی که مثلاً تحصیل کنید، یک آزمون شرکت کنید.

حقیقت این است که تست های زیادی وجود دارد، اما رایج ترین یا مورد استفاده در همه شاخه های روانشناسی موارد زیر است:

تست روانشناسی چیست؟

هدف آزمون روانشناختی به دست آوردن تظاهراتی از ساختار روانی فرد است. هنگامی که قصد اندازه گیری وضعیت روانی در مقادیر عینی قابل مقایسه با یکدیگر باشد، به آن آزمون روانسنجی می گویند .

آزمون روان‌شناختی که با معیارهای روان‌سنجی انجام می‌شود ، استاندارد است و از قبل نمره‌هایی را مشخص کرده است. با توجه به پاسخ های فرد مورد نظر، در پایان ارزیابی نمره مشخصی را کسب می کند که می تواند با آمار مرجع مقایسه شود.

تست

تست‌های روان‌شناختی فرافکنی اغلب بر اساس نقاشی‌ها هستند.

محبوب ترین تست های روان سنجی

مفهوم تست روان‌سنجی بر این ایده استوار است که انسان‌ها همیشه صادقانه به ابزارهای آماری پاسخ می‌دهند و می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند موارد زیر:

* تست دومینو : می‌تواند به صورت فردی یا جمعی انجام شود و برای تخمین هوش عمومی افراد با اندازه‌گیری سرعت بینایی، ارتباط آن‌ها با اعداد، توانایی تشخیص شباهت‌ها و تفاوت‌ها و استعداد آنها برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود . یک چالش؛

* تست ماتریس های پیشرو : برای اندازه گیری ظرفیت فکری و هوش از طریق استدلال قیاسی و تضاد اشکال استفاده می شود.

* آزمون استعدادهای افتراقی : همچنین می تواند به صورت گروهی انجام شود و با هدف ارزیابی انواع استدلال از جمله کلامی، عددی، مکانی، مکانیکی و انتزاعی و همچنین میزان دقت در ادراک، املا، سرعت و روابط فضایی؛

* ۱۶ عامل شخصیتی : این پرسشنامه برای نوجوانان یا بزرگسالان است که شخصیت را از طریق سؤالات آسان برای پاسخ ارزیابی می کند که شانس صداقت را از طرف آزمودنی افزایش می دهد.

تست های روانشناختی فرافکنی

از سوی دیگر، آزمون‌های روان‌شناختی فرافکنی وجود دارد که به جریان پویا تعلق دارد و به دنبال آزمایش فردیت پاسخ‌های آزمودنی است تا ویژگی‌های مختلف شخصیت او را مشخص کند. برخی از اصلی ترین آنها به شرح زیر است:

* تست رورشاخ : متعلق به گروه تکنیک های ساختاری است و شامل ارائه یک سری برگه (در مجموع ۱۰ برگ) با لکه های جوهر متقارن است که می تواند به روش های مختلف تفسیر شود.

* تست روزنزوایگ : روانشناس چندین نقاشی را به موضوع نشان می دهد که در آن یک فرد دیگری را ناامید می کند. سپس از او می‌خواهد آنچه را که قربانی ناامیدی می‌گوید، بنویسد، بدون اینکه مشخص کند کدام یک است. وارد تکنیک های موضوعی می شود و نسخه هایی برای سنین مختلف دارد.

*آزمون ترسیم خانواده : این تست روانشناسی که جزء تست های بیانی است به خوبی شناخته شده است زیرا معمولا در بسیاری از پیش دبستانی ها و دبستان ها بر روی دانش آموزان انجام می شود . به سادگی، از فرد خواسته می شود که خانواده خود را ترسیم کند، پس از آن یک سری از جنبه های کار ارزیابی می شود که می تواند درگیری های مختلف را نشان دهد.

* آزمون مردم : متعلق به تکنیک های سازنده است و آزمودنی را ملزم می کند که برخی از قطعات را به شیوه ای خاص ساختار دهد.

* تست دوس : از طریق تداعی داستان های کوتاه، عبارات یا کلمات به دنبال تعارض ها و عقده ها باشید. این یک تکنیک انجمنی است.

۲٫ TAMAI- آزمون خودارزیابی چند عاملی سازگاری دوران کودکی

کودکان همیشه موضوع بسیار جذابی برای مطالعه روانشناسی بوده اند، زیرا بسیاری از آسیب شناسی ها و ویژگی های شخصیتی در سنین بسیار پایین جعل می شوند.

به همین دلیل است که این تست بسیار شناخته شده و مهم است. این به طور ویژه برای شناسایی عواملی که باعث ایجاد ناسازگاری کودکان با محیط های خاص مانند خانه یا مدرسه می شود ایجاد شده است.

این یک آزمون نسبتا ساده و رایج است که شامل پاسخ دادن به یک سری سؤالات و جملات تأییدی با بله یا خیر است.

بر اساس پاسخ ها، می توان ویژگی های محیطی یا شخصیتی خاصی را که باعث مشکلات ناسازگاری می شوند، شناسایی کرد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

  • بدبینی
  • کم ارزش گذاری
  • نفرت از خود
  • تعارض با هنجار.
  • رها شدن.

سادگی آن باعث ایجاد یک محیط نزدیک بین متقاضی و کودک مورد نظر می شود که باعث موفقیت ساز می شود.

۳٫ آزمون MMPI – پرسشنامه شخصیت

آزمون پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا از نظر فرمت شبیه به آزمون قبلی است، با این حال، بسیار گسترده تر و کامل تر است، زیرا برای مخاطبان بزرگسال در نظر گرفته شده است.

هدف آن ارزیابی ویژگی های شخصیتی و نشان دادن وجود آسیب شناسی های روانی برای تعیین اینکه آیا شما دارای هر گونه مشکل سلامت روانی و/یا بالینی هستید است.

دو نسخه وجود دارد، یکی با ۵۶۷ مورد و دیگری ساده تر با ۳۳۸، که همه با روش درست یا غلط پاسخ داده شده اند.

این آزمون به قدری اندیشیده شده است که حتی دارای مقیاس های اعتباری است که با حواشی خاصی   بسته به اینکه فرد مورد نظر صادق بوده است، مشخص می کند که آیا آزمون برای هدف خود مفید است یا خیر.

دسته بندی مطالب تست های روانشناسی

مقالات تست روانشناسی

درباره سایت مشاوره ازدواج

این سایت با بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در زمینه راهنمایی و مشاوره ازدواج فعالیت دارد. ما می توانیم در زمینه آشنایی اصولی و منطقی در راه شناخت همسر مناسب به شما کمک کنیم.

شماره تماس مراکز:

۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰