شخصیت هر فرد می تواند متأثر از عوامل مختلفی باشد. این عوامل محیطی و یا رفتاری بوده و نقش به سزایی در شکل گیری شخصیت هر نفر دارد اما به طور کلی اولین نهادی که به یک فرد در جامعه شخصیت داده و به او طرز و نحوه برخورد با دیگران را آموزش می دهد، خانواده می باشد. سپس فرد وارد جامعه شده و بنا به آنچه که وی در خانواده یاد گرفته است و همچنین با مواردی که خود در جامعه تجربه می کند شخصیت خودش را تکمیل کرده و به آن سر و شکل می دهد. حس مسئولیت پذیری، رفتار هی اجتماعی، نوع مدیریت مشکلات و انجام وظایف و همچنین نگرانی و دغدغه و سلایق و افکار های هر فردی بسته به نوع شخصیت وی متفاوت بوده و می تواند جنبه های مثبت و یا منفی داشته باشد.

حاب از کجا بدانیم که ما چه شخصیتی داریم و یا برای بهبود آن و شخصیت شناسی چه کارهایی را باید انجام بدهیم؟!

مشاوران ما در مرکز مشاوره ازدواج و همچنین متخصصان کانون مشاورین ایران، با سالها تحقیق به یک الگویی از روانشناسی شخصیت رسیده اند که بر طبق آن می توان مشخص کرد که هر فرد چه شخصیت و ویژگی هایی داشته و برای بهبود آن چه کارهایی را باید انجام داد. این دستورالعمل در غالب تستی با نام تست شخصیت شناسی طراحی شده و مشخص می کند که هر فرد چه شخصیتی در جامعه داشته و چه انتظاراتی را برآورده می کند.

تست شخصیت با جدید ترین متد و روش توسط این مرکز انجام میشود و هر فردی با انجام تست شخصیت شناسی و تست شخصیت می تواند به راز های درونی خود پی برده و به پرورش ویژگی های خوب در خود و همچنین ترک عادات بد امیدوار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

با چه کسانی باید ازدواج کرد

با چه کسانی باید ازدواج کرد؟ ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. انتخاب همسر مناسب، تأثیر زیادی بر سعادت و خوشبختی زندگی مشترک دارد. بنابراین، قبل از ازدواج، لازم است معیارهای انتخاب همسر را به دقت بررسی کنید و با توجه به این معیارها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۱٫ به باورها و ارزش های شما احترام می گذارند.

شخصی که با او ازدواج می کنید مجبور نیست در هر موضوعی با شما موافق باشد، اما با این وجود، شما باید برای اعتقادات و ارزش های اصلی یکدیگر احترام متقابل داشته باشید. به صحبت های او دقت کنید آیا ارزش ها و باورهای شما را درک می کند؟ آیا کنار او می توانید همان گونه که باور دارید رفتار کنید یا نگران هستید که باورهای شما را مسخره کند؟

۲٫ آن ها به رشد شخصی شما کمک می کنند.

فردی که با او ازدواج می کنید باید به شما کمک کند تا به نسخه بهتر و کامل تری از خود تبدیل شوید. این بدان معنا نیست که آنها باید با توهین شما را تحقیر کنند یا به شما بگویند که شما “به اندازه کافی خوب” نیستید. اما شریک زندگی شما باید شما را به چالش بکشد تا توانایی های کشف نشده خود را پیدا کنید و این جرعت را به شما بدهد که مسیرهای سخت را انتخاب کنید و خود را به چالش بکشید.

پیشنهاد مشاور: صحبتهای مهم قبل از ازدواج ✔️۱۱۱ سوال تضمینی

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۳٫ به شما اعتماد دارند و شما به آن ها اعتماد دارید.

فردی که با او ازدواج می کنید نباید از طریق تلفن، پیام های خصوصی یا تاریخچه مرورگر شما جست و جو کند. اگر آنها نگران موضوع خاصی هستند، باید باهم صحبت کنید. نباید به هم مشکوک باشید و زوجین نباید رفتارهای مشکوک مانند پنهان کردن گوشی را نشان دهند.

۴٫ تمام شما را دوست دارد.

با چه کسانی باید ازدواج کرد ؟ شخصی که با او ازدواج می کنید باید عاشق تمام و کمال شما باشد. اگر آن ها نمی توانند شما را بپذیرند، یا تلاش می کنند  شما را به شخص دیگری تبدیل کنند، عاقلانه است که رابطه را تمام شده بدانید. هیچ کس نمی تواند دیگری را تغییر دهد. طلاق های زیادی تاکنون بر سر همین تغییر دادن بوده است پس اطمینان حاصل کنید که او را بدون هیچ تغییری دوست دارید و شما را هم بدون تغییر دوست دارد.

۵٫ باعث می‌شوند بخندید.

فردی که با او ازدواج می کنید باید باعث شود که شما احساس شادی و رضایت داشته باشید، نه اینکه غمگین و گرفتار باشید، مشکلات وجود دارد و ممکن است گاهی هردو غمگین باشید اما به طور کلی باید از کنار او بودن احساس شادی داشته باشید.

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۶٫ زمان با هم بودن را در اولویت قرار می دهند.

فردی که با او ازدواج می کنید باید برای شما وقت بگذارد، زیرا حتی بهترین رابطه بدون مراقبت و توجه مناسب نمی تواند دوام بیاورد، ممکن است در هفته روز و ساعتی را به دوستان یا خانواده خود اختصاص دهد اما حتما به اندازه کافی و لازم نیست برای شما و رابطه زمان می گذارد.

۷٫ از شما قدردانی می کنند.

فردی که با او ازدواج می‌کنید باید زحمات شما را درک کند، ویژگی های مثبت اخلاقی، فیزیکی و هر چیزی ک در مورد شما دوست دارد را بگوید و درک کند که شما هم برای رابطه زحمت می کشید. اگر همسرتان یا نامزدتان این کار را نمی کند شما شروع کند و او را نیز با خود همراه سازید.

پیشنهاد مشاور: ۲۰۰ سوال که قبل از ازدواج باید از خودتان بپرسید

۸٫ آنها مایل به سازش هستند.

با چه کسانی باید ازدواج کرد؟ فردی که با او ازدواج می کنید نباید یک فرد ضعیف النفس باشد. شریک زندگی شما باید مایل باشد که در مورد هر مشکلی با شما صحبت کند و مصالحه انجام دهد که ممکن است دقیقاً آن چیزی نباشد که هر یک از شما می خواهید، اما با این وجود برای هر دو شما منصفانه است.

۹٫ به مادر و پدر شما احترام می گذارند.

شخصی که با او ازدواج می کنید لازم نیست از گذراندن وقت با خانواده شما لذت ببرد، اما آنها باید برای انجام این کار احترام کافی داشته باشند. بدون شکایت در طول تعطیلات و مناسبت های خاص که برای شما مهم است باید با خانواده شما وقت بگذرانند.

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۱۰٫ اعتماد شما را برمی انگیزند.

فردی که با او ازدواج می کنید باید فردی باشد که شما آنقدر به او اعتماد دارید که احساس کنید می توانید هر چیزی را به او بگویید. اگر احساس می کنید که باید چیزهایی را در مورد گذشته یا شخصیت خود پنهان کنید، این می تواند نشانه این باشد که با فرد اشتباهی قرار می گذارید. ( نیازی نیست گذشته را بازگو کنید اما نباید نگران گذشته باشید یا نتوانید به او اعتماد کنید)

۱۱٫ می توانند کاستی های خود را بپذیرند.

لازم نیست فردی که با او ازدواج می کنید کامل باشد، اما باید آنقدر صادق باشد که وقتی اشتباه می کند به آن اعتراف کند و آن ها را بدون دعوا و درگیری بپذیرد. اشتباه تا زمانی که با عذرخواهی صادقانه و توضیح صادقانه همراه باشد، اشکالی ندارد. اما اگر شریک زندگی‌تان از همه درگیری‌ها اجتناب می‌کند، همه کاستی‌ها را انکار می‌کند و مایل به عذرخواهی نیست، باید فکری به حال رابطه خود کنید.

پیشنهاد مشاور: نامزدی بهترین زمان برای عشق

۱۲٫ از بودن کنار او لذت میبرید

آیا فیلم مورد علاقه ای دارید که از دیدن آن خسته نشوید؟ بودن کنار همسرتان باید به همین شکل باشد، بودن کنار هم نباید برای شما تکراری و خسته کننده شود.

۱۳٫ صحبت در مورد آینده

کسی که با او ازدواج می کنید لازم نیست دقیقاً همان مسیر زندگی شما را طی کند، اما مسیرهای شما باید در مکان های کافی به هم نزدیک شوند تا هر دو با هم به مقصد نهایی خود برسید. به عبارت دیگر: اگر شریک زندگی شما می خواهد به خارج از کشور سفر کند، اما شما آنقدر می ترسید که حتی وارد هواپیما نشوید، ممکن است مشکل داشته باشید. پس باید اهداف شما در یک مسیر باشد.

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۱۴٫ فداکاری

فردی که با او ازدواج می کنید باید به اندازه کافی فداکار باشد تا شما را با یک عمل کوچک مهربانانه گهگاهی غافلگیر کند، بدون اینکه انتظار داشته باشید  که هدیه ای دریافت کنید. هیچ چیز آزاردهنده تر از افرادی نیست که باید برای هدیه دادن برنامه ریزی و اتفاق خاصی در ذهن داشته باشند. توجه کنید که همیشه هدیه مادی نیست یک تعریف ناگهانی، دعوت به بیرون رفتن، پیامک های ناگهانی عاشقانه همه نمونه ای از این فداکاری ها هستند.

۱۵٫ آنها می توانند در لحظه حال زندگی کنند.

فردی که با او ازدواج می کنید باید بتواند از یک شام عاشقانه یا ماشین سواری هم لذت ببرد بدون اینکه مجبور باشد هر چند ثانیه یکبار به گوشی خود نگاه جگند. آیا واقعاً می خواهید بقیه عمر خود را با شخصی بگذرانید که نمی تواند قدردان عمل ساده نگاه کردن به چشمان شما، غمگین شدن در حضور شما و لذت بردن از سکوت باشد؟

پیشنهاد مشاور: ازدواج فامیلی انتخابی پر اشتباه

۱۶٫ در برابر تغییر مقاوم نیستند.

فردی که با او ازدواج می کنید نباید در برابر تغییرات مقاومت کند. گاهی اوقات زندگی درهای باز فرصتی را در اختیار ما قرار می دهد که می تواند به شغلی جدید، خانه ای جدید ختم شود. برخی آنقدر از تغییر می ترسد که حتی در مورد آن بحث نمی کند. زندگی با این افراد سخت است زیرا نمی توان وارد چالش های جدید و مرحله های سخت زندگی شد.

۱۷٫ مسئولیت شخصی را درک می کند.

فردی که با او ازدواج می کنید باید خود را مانند یک بزرگسال مسئول رفتار کند، نه یک نوجوان بی پروا. در حالی که زندگی باید سرگرم کننده باشد، اما این بدین معنی نیست که مسئولیت ها باید نادیده گرفته شود. اگر شریک زندگی شما گرفتار بدهی است، یا بیکار است و به نظر می رسد اهمیتی نمی دهد باید به رابطه خود دوباره فکر کنید.

با چه کسانی باید ازدواج کرد

۱۸٫ یک دوستی قوی وجود دارد که پایه و اساس این رابطه است

واقعیت هر رابطه طولانی مدت این است که عشق به مرور کاهش می یابد، میل جنسی می آید و می رود و ممکن است دل شما برای رابطه ای که داشتید تنگ شود. بنابراین بهتر است زمانی که این اتفاقات رخ می دهد، فردی را داشته باشید که بتوانید از راه های دیگر روی او حساب کنید. شما باید با کسی ازدواج کنید که نه تنها یک شریک عاشقانه ایده آل برای شما باشد، بلکه دوست شما نیز باشد.

ازدواج صحیح

ازدواج صحیح، ازدواجی است که بر اساس اصول و ارزش‌های اسلامی و انسانی شکل گرفته باشد. در این نوع ازدواج، زن و مرد با آگاهی و اختیار کامل و با رضایت قلبی یکدیگر را برای زندگی مشترک انتخاب می‌کنند.

ویژگی‌های ازدواج صحیح

ازدواج صحیح دارای ویژگی‌های زیر است:

 • پایبندی به اصول و ارزش‌های اسلامی و انسانی
  انتخاب آگاهانه و اختیاری
 • رضایت قلبی
 • مطابقت با نیازهای روحی و جسمی زن و مرد
 • تعادل در حقوق و مسئولیت‌ها

پیشنهاد مشاور: ازدواج سفید به سفیدی برف یا به سیاهی شب؟ مفاید و معایب

اهمیت ازدواج صحیح

ازدواج صحیح دارای اهمیت زیادی در زندگی زن و مرد است. این نوع ازدواج می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد خانواده‌ای سالم و پایدار باشد. خانواده‌ای که در آن زن و مرد با عشق و محبت و احترام متقابل در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، می‌تواند محیطی امن و آرام برای رشد و تعالی فرزندان فراهم کند.

عوامل موثر در ازدواج صحیح

عوامل مختلفی در شکل‌گیری ازدواج صحیح موثر هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • آموزش و آگاهی
 • رشد و بلوغ فکری و عاطفی
 • ارزش‌های خانوادگی
 • فرهنگ و جامعه
صحبتهای مهم قبل از ازدواج

صحبتهای مهم قبل از ازدواج ✔️۱۱۱ سوال تضمینی

صحبتهای مهم قبل از ازدواج می تواند به زوج ها کمک کند تا اطمینان حاصل کنند که برای زندگی مشترک آماده هستند. این گفتگوها می تواند در مورد موضوعاتی مانند انتظارات، ارزش ها، اهداف و ترجیحات باشد.

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

در اینجا چند موضوع مهم برای صحبتهای مهم قبل از ازدواج وجود دارد:

 • ارزش ها و اعتقادات: ارزش ها و اعتقادات شما اساس زندگی شما را تشکیل می دهد. مهم است که مطمئن شوید که شما و همسرتان در مورد مسائل مهمی مانند دین، سیاست، اخلاق و خانواده در یک صفحه هستید.
 • انتظارات: انتظارات شما از ازدواج چیست؟ آیا می خواهید بچه دار شوید؟ آیا می خواهید در خانه کار کنید یا بیرون از خانه کار کنید؟ آیا می خواهید در شهر یا روستا زندگی کنید؟ صحبت در مورد انتظارات شما می تواند به شما کمک کند تا از ناامیدی در آینده جلوگیری کنید.

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

 • مسائل مالی: مسائل مالی یکی از دلایل اصلی طلاق است. مهم است که در مورد مسائل مالی خود با همسرتان صحبت کنید. آیا شما و همسرتان با هم پول پس انداز می کنید؟ آیا شما یک حساب مشترک دارید؟ آیا شما از یک بودجه استفاده می کنید؟

پیشنهاد مشاور: چگونه به آشنایی اینترنتی برای ازدواج اعتماد کنیم؟

 • مسائل سلامتی: سلامتی شما و همسرتان بر زندگی شما تأثیر می گذارد. مهم است که در مورد سابقه سلامتی خود با همسرتان صحبت کنید. آیا شما یا همسرتان بیماری های خاصی دارید؟ آیا شما نیاز به مراقبت های ویژه دارید؟
 • مسائل خانواده: خانواده شما یک بخش مهم از زندگی شما است. مهم است که در مورد خانواده خود با همسرتان صحبت کنید. آیا شما با خانواده خود نزدیک هستید؟ آیا شما انتظار دارید که خانواده شما در زندگی شما دخیل باشد؟

۶ سوال مهم که قبل از ازدواج باید بپرسید

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فرد است. برای اینکه ازدواج موفقی داشته باشید، لازم است که قبل از ازدواج، طرف مقابل خود را به خوبی بشناسید و صحبتهای مهم قبل از ازدواج را مطرح کنید و مطمئن شوید که با هم سازگار هستید. در اینجا ۶ سوال مهم که قبل از ازدواج باید بپرسید آورده شده است:

۱٫برنامه‌ریزی برای آینده: یکی از مهم‌ترین سوالاتی که قبل از ازدواج باید بپرسید، این است که طرف مقابل شما چه برنامه‌ای برای آینده دارد. این سوال شامل برنامه‌های کاری، تحصیلی، مالی و خانوادگی می‌شود. مهم است که مطمئن شوید که برنامه‌های شما با هم سازگار است و می‌توانید در کنار هم به اهداف مشترک خود برسید. سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • برنامه‌هایتان برای آینده شغلی و تحصیلی چیست؟
 • چه اهداف مالی دارید؟
 • چند فرزند می‌خواهید داشته باشید؟
 • چقدر به خانواده‌تان اهمیت می‌دهید؟

۲٫ مسائل مالی: مسائل مالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی مشترک است. بنابراین، مهم است که قبل از ازدواج، در مورد مسائل مالی با طرف مقابل خود صحبت کنید. این سوالات شامل درآمد، هزینه‌ها، پس‌انداز و بدهی‌ها می‌شود. مهم است که مطمئن شوید که دیدگاه‌های شما در مورد مسائل مالی با هم سازگار است و می‌توانید به توافقی برسید که برای هر دوی شما عادلانه باشد. سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • درآمد ماهیانه‌تان چقدر است؟
 • هزینه‌های زندگی‌تان چقدر است؟
 • چقدر پس‌انداز می‌کنید؟
 • آیا بدهی دارید؟

پیشنهاد مشاور: ۲۰۰ سوال که قبل از ازدواج باید از خودتان بپرسید

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

۳٫ عقاید و ارزش‌ها: عقاید و ارزش‌ها بخش مهمی از شخصیت هر فرد هستند. بنابراین، مهم است که قبل از ازدواج، در مورد عقاید و ارزش‌های خود با طرف مقابل خود صحبت کنید. این سوالات شامل مذهب، سیاست، اخلاق و سبک زندگی می‌شود. مهم است که مطمئن شوید که با هم در مورد مسائل مهم توافق دارید. سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • مذهب شما چیست؟
 • دیدگاه‌های سیاسی‌تان چیست؟
 • چه چیزی برای شما در زندگی مهم است؟
 • چه چیزی را در یک شریک زندگی می‌پسندید؟

۴٫ رابطه با خانواده: رابطه با خانواده یکی دیگر از موضوعات مهمی است که باید قبل از ازدواج در مورد آن صحبت کنید. مهم است که بدانید که طرف مقابل شما چقدر به خانواده‌اش اهمیت می‌دهد و چگونه با آنها ارتباط برقرار می‌کند. همچنین، مهم است که مطمئن شوید که دیدگاه‌های شما در مورد رابطه با خانواده با هم سازگار است. سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • چقدر به خانواده‌تان اهمیت می‌دهید؟
 • با خانواده‌تان چقدر ارتباط دارید؟
 • نظر خانواده‌تان در مورد ازدواج با من چیست؟

۵٫ مدیریت اختلافات: اختلافات بخشی طبیعی از هر رابطه هستند. بنابراین، مهم است که قبل از ازدواج، در مورد نحوه مدیریت اختلافات با طرف مقابل خود صحبت کنید. مهم است که مطمئن شوید که هر دوی شما مهارت‌های لازم برای حل اختلافات را دارید. سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • چگونه اختلافات خود را حل می‌کنید؟
 • آیا می‌توانید در مورد مسائل مهم به توافق برسید؟
 • آیا می‌توانید از نظرات یکدیگر احترام بگذارید؟

پیشنهاد مشاور: سوالات مشاوره قبل از ازدواج

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

۶٫ سلامت جسمی و روانی: سلامت جسمی و روانی هر دو برای داشتن یک زندگی مشترک سالم مهم هستند. بنابراین، مهم است که قبل از ازدواج، در مورد سلامت جسمی و روانی طرف مقابل خود اطلاعات کسب کنید. این سوالات شامل سابقه بیماری‌ها، داروهای مصرفی و سلامت روان می‌شود.

سوالاتی که می‌توانید در این زمینه بپرسید:

 • آیا سابقه بیماری خاصی دارید؟
 • آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟
 • آیا مشکل روانی خاصی دارید؟

سوالات مهم قبل از ازدواج از دختر

سوالات مهم قبل از ازدواج از دختر می تواند در دسته های زیر قرار بگیرد:

سوالات کلی

 • هدف شما از ازدواج چیست؟
 • آیا قبلاً ازدواج کرده اید؟ اگر بله، چرا به جدایی منجر شد؟
 • نظر خانواده شما در مورد ازدواج چیست؟
 • آیا برای شما مهم است که همسرتان از نظر مذهبی با شما همسو باشد؟
 • آیا برای شما مهم است که همسرتان از نظر فرهنگی با شما همسو باشد؟

سوالات مربوط به سبک زندگی

 • چه نوع تفریحاتی را دوست دارید؟
 • چه نوع غذاهایی را دوست دارید؟
 • چه نوع لباس هایی را دوست دارید؟
 • چه نوع سرگرمی هایی را دوست دارید؟
 • چه نوع کتاب هایی را دوست دارید؟
 • چه نوع فیلم هایی را دوست دارید؟
 • چه نوع موسیقی هایی را دوست دارید؟

پیشنهاد مشاور: مشاوره ازدواج با زن مطلقه: مزایا، معایب و چالش ها

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

سوالات مربوط به ارزش ها و اعتقادات

 • چه چیزی برای شما در زندگی مهم است؟
 • چه چیزی برای شما در یک رابطه مهم است؟
 • آیا برای شما مهم است که همسرتان موفق باشد؟
 • آیا برای شما مهم است که همسرتان مستقل باشد؟
 • آیا برای شما مهم است که همسرتان وفادار باشد؟

سوالات مربوط به فرزندان

 • آیا می خواهید فرزند داشته باشید؟
 • اگر می خواهید فرزند داشته باشید، چند فرزند می خواهید؟
 • چگونه فرزندان خود را تربیت خواهید کرد؟

سوالات مربوط به امور مالی

 • وضعیت مالی شما چگونه است؟
 • آیا بدهی دارید؟
 • آیا پس انداز دارید؟
 • چگونه با امور مالی خود کنار می آیید؟

سوالات مربوط به آینده

 • چه اهدافی برای زندگی خود دارید؟
 • چه اهدافی برای زندگی مشترک خود دارید؟
 • چگونه می خواهید زندگی خود را بگذرانید؟

البته این سوالات تنها بخشی از سوالاتی هستند که می توان قبل از ازدواج از دختر پرسید. مهم ترین سوالات آنهایی هستند که به شما کمک می کنند تا دید بهتری نسبت به شخصیت، ارزش ها و اهداف همسر آینده خود پیدا کنید.

صحبتهای مهم قبل از ازدواج

در اینجا چند نکته برای پرسیدن سوالات قبل از ازدواج آورده شده است:

 • سوالات خود را به گونه ای بپرسید که پاسخ های روشن و مستقیمی به شما بدهند.
 • از سوالات باز استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • به پاسخ های همسر آینده خود گوش دهید و از آنها سؤال کنید تا مطمئن شوید که آنها را به درستی درک کرده اید.
 • از سوالات بحث برانگیز یا حساس خودداری کنید، مگر اینکه احساس کنید که برای رابطه شما مهم هستند.

پرسیدن سوالات قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا تصمیم آگاهانه تری در مورد ازدواج بگیرید.

صحبت های دوران آشنایی

صحبت های دوران آشنایی، صحبت هایی هستند که دو نفر در دوران آشنایی با یکدیگر دارند تا یکدیگر را بهتر بشناسند. این صحبت ها می تواند در مورد موضوعات مختلفی باشد، از جمله:

 • اطلاعات شخصی: نام، سن، محل زندگی، تحصیلات، شغل، خانواده، دوستان، و…
 • علایق و سرگرمی ها: کتاب، فیلم، موسیقی، ورزش، سفر، و…
 • عقاید و باورها: مذهب، سیاست، فلسفه، و…
 • اهداف و آرزوها: در زندگی، شغل، خانواده، و…

هدف از صحبت های دوران آشنایی، شناخت بهتر یکدیگر و کسب اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در مورد ادامه رابطه است. بنابراین، این صحبت ها باید صادقانه، صریح، و بدون خودسانسوری باشند.

در دوران آشنایی، علاوه بر صحبت های مستقیم، می توانید از روش های غیرمستقیم نیز برای شناخت بهتر یکدیگر استفاده کنید. برای مثال، می توانید به رفتارهای یکدیگر در موقعیت های مختلف توجه کنید، یا با دوستان و خانواده یکدیگر صحبت کنید.

پیشنهاد مشاور: ازدواج با زنان مطلقه ✔️ تضمین یک زندگی موفق

در اینجا چند نکته برای داشتن صحبت های موثر در دوران آشنایی آورده شده است:

 • شنونده خوبی باشید: به حرف های طرف مقابل با دقت گوش دهید و سعی کنید منظور او را درک کنید.
 • صادق باشید: در مورد خودتان و احساسات خود صادق باشید.
 • صریح باشید: از عبارات مبهم و دوپهلو استفاده نکنید.
 • به احترام طرف مقابل احترام بگذارید: حتی اگر با نظرات او مخالف هستید، با او با احترام رفتار کنید.

صحبتهای مهم قبل از ازدواج می تواند نقش مهمی در موفقیت یا شکست یک رابطه داشته باشد. بنابراین، با دقت و توجه به این صحبت ها می توانید تصمیم درستی در مورد ادامه رابطه بگیرید.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

با چه کسانی ازدواج نکنیم ✔️ دکتر انوشه و هولاکویی

با چه کسانی ازدواج نکنیم یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. این تصمیم می‌تواند تأثیر عمیقی بر زندگی فرد داشته باشد و حتی می‌تواند مسیر زندگی او را تغییر دهد. بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج، مهم است که به‌خوبی در مورد آن فکر کنیم و تمام جوانب آن را در نظر بگیریم.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای ازدواج در نظر گرفته شود، ویژگی‌های طرف مقابل است. اگر طرف مقابل ما دارای ویژگی‌های نامناسبی باشد، می‌تواند زندگی مشترک ما را با مشکلات زیادی مواجه کند. در این مقاله، به بررسی ویژگی‌های افرادی می‌پردازیم که نباید با آنها ازدواج کنیم.

با چه کسانی ازدواج نکنیم دکتر انوشه

دکتر انوشه، روانشناس و مشاور خانواده، معتقد است که ازدواج یک تصمیم مهم و سرنوشت‌ساز است و باید با دقت و آگاهی انجام شود. او در سخنرانی‌ها و کتاب‌های خود به نکات مهمی در انتخاب همسر اشاره کرده است.

۱. افراد دارای اختلالات روانی: افراد دارای اختلالات روانی، مانند افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و …، ممکن است در زندگی مشترک مشکلات زیادی ایجاد کنند. این افراد ممکن است رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی داشته باشند و کنترل احساسات خود را نداشته باشند. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار پرتنش و دشوار باشد.

مشاوره پیش از ازدواج یک نوع مشاوره است که به زوجینی که در آستانه ازدواج هستند کمک می کند تا برای زندگی مشترک آماده شوند. برای صحبت با برترین متخصصان ازدواج می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

۲. افراد معتاد: اعتیاد به مواد مخدر، الکل و … می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی مشترک داشته باشد. افراد معتاد ممکن است کنترل زندگی خود را از دست بدهند و به نیازهای همسر خود اهمیتی ندهند. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار ناپایدار و پر از مشکلات باشد.

26931

پیشنهاد مشاور: ازدواج فامیلی ✔️ ممنوع

۳. رفتارهای خشونت‌آمیز: خشونت می‌تواند در هر شکلی، مانند خشونت کلامی، جسمی و روانی، وجود داشته باشد. افراد دارای رفتارهای خشونت‌آمیز، ممکن است همسر خود را مورد آزار و اذیت قرار دهند. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار خطرناک و آسیب‌زا باشد.

۴٫افراد دارای اهداف و ارزش‌های متفاوت: اگر اهداف و ارزش‌های ما با همسرمان متفاوت باشد، ممکن است در زندگی مشترک با مشکلات زیادی مواجه شویم. این تفاوت‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلف، مانند اهداف مالی، اهداف زندگی، ارزش‌های اخلاقی و … وجود داشته باشد. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار دشوار و پرتنش باشد.

۵. افراد تنوع طلب: اگر همسرمان دارای روابط نامشروع باشد، ممکن است به زندگی مشترک ما خیانت کند. خیانت می‌تواند تأثیر بسیار مخربی بر زندگی مشترک داشته باشد و حتی می‌تواند منجر به جدایی شود.

۶. افراد دارای سابقه کیفری: سابقه کیفری می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات شخصیتی فرد باشد. افراد دارای سابقه کیفری ممکن است در زندگی مشترک مشکلات زیادی ایجاد کنند.

۷. افراد دارای توقعات غیرمنطقی: اگر همسرمان دارای توقعات غیرمنطقی باشد، ممکن است همیشه از ما ناراضی باشد. این توقعات می‌تواند در زمینه‌های مختلف، مانند ظاهر، شغل، درآمد و … وجود داشته باشد. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار خسته‌کننده و طاقت‌فرسا باشد.

پیشنهاد مشاور: ۲۰۰ سوال که قبل از ازدواج باید از خودتان بپرسید

با چه کسانی ازدواج نکنیم

۸. افراد دارای نگرش منفی: افراد دارای نگرش منفی، همیشه از زندگی شکایت دارند و دیدگاه مثبتی نسبت به آن ندارند. این نگرش می‌تواند تأثیر منفی بر زندگی مشترک داشته باشد و باعث شود که زندگی مشترک ما نیز پر از مشکلات و نارضایتی باشد.

۹. افراد دارای شخصیت ناسازگار: افراد دارای شخصیت ناسازگار، ممکن است در زندگی مشترک با مشکلات زیادی مواجه شوند. این افراد ممکن است در زمینه‌های مختلف، مانند ارتباط با دیگران، مدیریت خشم و … دچار مشکل باشند. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار دشوار و پرتنش باشد.

۱۰. افراد دارای بلوغ عاطفی و فکری پایین: بلوغ عاطفی و فکری، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای ازدواج در نظر گرفته شود. اگر همسرمان دارای بلوغ عاطفی و فکری پایین باشد، ممکن است در زندگی مشترک مشکلات زیادی ایجاد کند. این افراد ممکن است قادر به کنترل احساسات خود، حل مشکلات و تصمیم‌گیری صحیح نباشند. در نتیجه، زندگی مشترک با آنها می‌تواند بسیار ناپایدار و پر از مشکلات باشد.

مشاوره پیش از ازدواج یک نوع مشاوره است که به زوجینی که در آستانه ازدواج هستند کمک می کند تا برای زندگی مشترک آماده شوند. برای صحبت با برترین متخصصان ازدواج می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

در نهایت، باید توجه داشته باشیم که هیچ‌کس کامل نیست و همه ما ممکن است دارای برخی از ویژگی‌های نامطلوب باشیم. بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج، مهم است که با دقت در مورد طرف مقابل فکر کنیم و تمام جوانب آن را در نظر بگیریم.

پیشنهاد مشاور: ازدواج با دختر بزرگتر از نظر روانشناسیبا چه کسانی ازدواج نکنیم

هرگز با این ۶ نوع زن ازدواج نکنید

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فرد است و انتخاب همسر مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب همسری که با شما در زمینه های مختلف زندگی سازگار باشد، می تواند به ایجاد یک زندگی مشترک موفق کمک کند. در مقابل، ازدواج با فردی که دارای ویژگی های نامناسبی است، می تواند منجر به مشکلات و اختلافات در زندگی مشترک شود.

در ادامه به ۶ نوع زن اشاره می کنیم که بهتر است هرگز با آنها ازدواج نکنید:

۱٫ زن کنترل گر: زن کنترل گر، فردی است که همیشه می خواهد همه چیز را طبق خواسته های خود پیش ببرد. او دوست ندارد که همسرش در تصمیم گیری ها دخالت کند و همیشه می خواهد حرف آخر را خودش بزند. زندگی با یک زن کنترل گر می تواند بسیار دشوار و خسته کننده باشد.

۲٫ زن ناسپاس: زن ناسپاس، فردی است که قدردانی از زحمات همسر خود را نمی داند. او همیشه از همسر خود انتقاد می کند و هرگز از او تعریف و تمجید نمی کند. زندگی با یک زن ناسپاس، می تواند روحیه همسرش را تضعیف کند و منجر به بروز مشکلاتی در زندگی مشترک شود.

پیشنهاد مشاور: تفاوت هایی که باعث اختلاف زن و مرد میشود

با چه کسانی ازدواج نکنیم

۳٫ زن حسود: زن حسود، فردی است که مدام نسبت به همسر خود احساس حسادت می کند. او همیشه نگران این است که همسرش به دیگران توجه کند و از او دور شود. زندگی با یک زن حسود، می تواند بسیار طاقت فرسا باشد.

۴٫ زن ولخرج: زن ولخرج، فردی است که بدون توجه به شرایط مالی، پول را خرج می کند. او ممکن است بدون مشورت با همسر خود، خریدهای گران قیمت انجام دهد و یا حتی بدهی هایی برای خانواده ایجاد کند. زندگی با یک زن ولخرج، می تواند منجر به مشکلات مالی و اقتصادی شود.

۵٫ زن دروغگو: زن دروغگو، فردی است که به راحتی دروغ می گوید. او ممکن است دروغ های کوچک و بزرگی بگوید و یا حتی در مورد مسائل مهم زندگی خود به همسر خود دروغ بگوید. زندگی با یک زن دروغگو، می تواند اعتماد بین همسران را از بین ببرد.

۶٫ زن خشن: زن خشن، فردی است که به همسر خود و یا دیگران، آزار و اذیت فیزیکی یا کلامی وارد می کند. زندگی با یک زن خشن، می تواند بسیار خطرناک باشد و سلامت جسمی و روانی همسر را به خطر بیندازد.

البته لازم به ذکر است که این موارد تنها برخی از ویژگی های نامناسبی هستند که می توانند در یک همسر وجود داشته باشند. در نهایت، تصمیم گیری در مورد اینکه با چه کسی ازدواج کنید، یک تصمیم شخصی است که باید با دقت و توجه انجام شود.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

با این مردان ازدواج نکنید

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فرد است و باید با دقت و وسواس انجام شود. در هنگام انتخاب همسر، باید به عوامل زیادی از جمله شخصیت، ارزش‌ها، اهداف و علایق توجه کرد. برخی از مردان هستند که به دلایل مختلف برای ازدواج مناسب نیستند. در اینجا به شش مرد خطرناک برای ازدواج اشاره شده است:

 • مردان نابالغ و بی‌مسئولیت: این مردان توانایی اداره زندگی خود را ندارند و نمی‌توانند از یک خانواده حمایت کنند. آنها معمولاً وظایف خود را به عهده نمی‌گیرند و مسئولیت‌پذیر نیستند.
 • مردان خشن و کنترل‌گر: این مردان ممکن است همسر خود را مورد آزار و اذیت جسمی یا عاطفی قرار دهند. آنها معمولاً اعتماد به نفس پایینی دارند و سعی می‌کنند با کنترل همسر خود، احساس قدرت کنند.
 • مردان دروغگو و خیانتکار: این مردان نمی‌توانند به همسر خود اعتماد باشند. آنها ممکن است دروغ بگویند، به همسر خود خیانت کنند یا از او سوء استفاده مالی کنند.
 • مردان معتاد: اعتیاد یک بیماری جدی است که می‌تواند زندگی فرد و خانواده‌اش را مختل کند. ازدواج با یک مرد معتاد می‌تواند بسیار دشوار و پرفشار باشد.
 • مردان مذهبی افراطی: این مردان ممکن است ارزش‌ها و باورهای شما را قبول نداشته باشند. آنها ممکن است سعی کنند شما را مجبور کنند تا طبق ارزش‌های آنها زندگی کنید.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

سن ازدواج دکتر انوشه

ایشان در این مصاحبه دلایل خود را برای این نظریه اینگونه بیان کرده‌اند:

 • در سنین ۲۳ تا ۲۷ سالگی، دختران از لحاظ جسمی و روحی به بلوغ رسیده‌اند و آمادگی بیشتری برای ازدواج دارند.
 • در سنین ۲۷ تا ۲۹ سالگی، پسران از لحاظ جسمی و روحی به بلوغ رسیده‌اند و آمادگی بیشتری برای ازدواج دارند.
 • در این سنین، افراد از لحاظ مالی و اجتماعی نیز آمادگی بیشتری برای ازدواج دارند.

البته، دکتر انوشه نیز تأکید کرده‌اند که سن مناسب ازدواج برای هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی مانند شرایط فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌توانند بر این امر تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر فرد در سنین پایین‌تر از ۲۳ سالگی یا بالاتر از ۲۷ سالگی شرایط مناسبی برای ازدواج داشته باشد، می‌تواند در این سنین نیز ازدواج کند.

مشاوره پیش از ازدواج یک نوع مشاوره است که به زوجینی که در آستانه ازدواج هستند کمک می کند تا برای زندگی مشترک آماده شوند. برای صحبت با برترین متخصصان ازدواج می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

پیشنهاد مشاور: مشاوره ازدواج فامیلی: چرا و چگونه؟ مزایا تا معایب

در ادامه، برخی از عواملی که می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند، آورده شده است:

 • شرایط فردی: عواملی مانند شخصیت، سلامت جسمی و روحی، تحصیلات، شغل و اهداف فرد می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند.
 • شرایط اجتماعی: عواملی مانند فرهنگ، سنت‌ها و ارزش‌های جامعه می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند.
 • شرایط فرهنگی: عواملی مانند دین، ملیت و نژاد می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند.
 • شرایط اقتصادی: عواملی مانند وضعیت مالی خانواده، هزینه‌های زندگی و مسکن می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند.

ازدواج با دختر بزرگتر ✔️ از نظر روانشناسی

ازدواج با دختر بزرگتر در گذشته از سن خود برای مردان امری غیرعادی و حتی غیرقابل قبول بود. اما با گذشت زمان و تغییر نگرش‌های اجتماعی، این موضوع نیز به تدریج پذیرفته شد. امروزه، ازدواج با دختر بزرگتر از سن خود امری رایج و عادی است و مزایا و معایب خاص خود را دارد.

برای تصمیم گیری در مورد ازدواج علی الخصوص در فرهنگ ایران، معمولا رایج است که پسر از دختر بزرگ تر باشد ولی با گذشت زمان و مستقل شدن جوانان در امر انتخاب همسر آینده و با تغییر بسیاری از معیارها، این معیار نیز دستخوش تغییراتی شده است و سبب ایجاد ازدواج هایی تحت عنوان ازدواج معکوس شده است.

در ازدواج معکوس همانطور که از نامش پیداست، زنان بزرگتر از مردان هستند. البته ازدواج هایی که دختران بزرگتر بودند بر اساس تحقیقات می تواند موفق باشد در صورتی که تحت نظارت مشاور باشد و اصول زیر را رهعایت کند.

ازدواج با دختر بزرگتر

از نظر روانشناسی، ازدواج با دختر بزرگتر می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد.

مزایای ازدواج با دختر بزرگتر

 • تجربه و پختگی بیشتر: زنان به طور کلی از نظر عاطفی و ذهنی زودتر از مردان بالغ می‌شوند. بنابراین، زنان بزرگتر از نظر تجربه و پختگی نسبت به مردان همسن خود برتری دارند. این امر می‌تواند به ایجاد یک رابطه قوی‌تر و پایدارتر کمک کند.
 • اعتماد به نفس بیشتر: زنان بزرگتر به طور کلی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به زنان جوان‌تر دارند. این امر می‌تواند به ایجاد یک رابطه سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تر کمک کند.
 • استقلال بیشتر: زنان بزرگتر به طور کلی مستقل‌تر از زنان جوان‌تر هستند. این امر می‌تواند به ایجاد یک رابطه برابرتر و عادلانه‌تر کمک کند.
 • استقلال مالی: زنان باتجربه‌تر معمولاً استقلال مالی بیشتری دارند. این امر می‌تواند به کاهش تنش‌های مالی در زندگی مشترک کمک کند.

ازدواج با دختر بزرگتر

معایب ازدواج با دختر بزرگتر

 • اختلاف سنی: اختلاف سنی می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌های فرهنگی، ارزشی و علایق شود. این امر می‌تواند منجر به مشکلاتی در رابطه شود.
 • مشکلات باروری: زنان با افزایش سن، احتمال بارداری و زایمان طبیعی کمتر می‌شود. این امر می‌تواند برای زوج‌هایی که قصد فرزندآوری دارند، مشکل‌ساز باشد.
 • مسائل اجتماعی: در برخی از جوامع، ازدواج با دختر بزرگتر هنوز مورد پذیرش نیست. این امر می‌تواند باعث مشکلات اجتماعی برای زوج‌ها شود.
 • تفاوت در سطح انرژی: زنان و مردان در سنین مختلف، سطح انرژی متفاوتی دارند. بنابراین، ازدواج با دختر بزرگتر می‌تواند به معنای داشتن همسری با سطح انرژی کمتر باشد. این امر می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی مشترک، از جمله فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی، چالش‌برانگیز باشد.
 • تفاوت در انتظارات: انتظارات افراد از زندگی مشترک در سنین مختلف، متفاوت است. بنابراین، ازدواج با دختر بزرگتر می‌تواند به معنای داشتن همسری با انتظارات متفاوت باشد. این امر می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی مشترک، از جمله برنامه‌ریزی‌های آینده، تربیت فرزندان و وظایف خانه، چالش‌برانگیز باشد.
 • اختلاف سنی: اختلاف سنی بین زوجین می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی مشترک، از جمله روابط جنسی، روابط اجتماعی و تفریحی، چالش‌برانگیز باشد.

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد ازدواج با دختر بزرگتر یک تصمیم شخصی است. افراد باید با در نظر گرفتن مزایا و معایب این نوع ازدواج، تصمیم خود را بگیرند.

نکاتی برای بزرگتر بودن زن از مرد

اگر تصمیم به ازدواج با دختر بزرگتر گرفته‌اید، نکات زیر می‌تواند به موفقیت شما کمک کند:

 • تفاوت‌های سنی را بپذیرید: اختلاف سنی یک واقعیت است. سعی نکنید آن را انکار کنید یا پنهان کنید.
 • با یکدیگر ارتباط برقرار کنید: مهم است که با همسر خود در مورد تفاوت‌های سنی و نحوه تأثیر آن بر رابطه صحبت کنید.
 • احترام یکدیگر را حفظ کنید: مهم است که به همسر خود احترام بگذارید، صرف نظر از سن او.
 • برای یکدیگر وقت بگذارید: مهم است که برای یکدیگر وقت بگذارید و رابطه خود را تقویت کنید.
 • مشاوره پیش از ازدواج: بررسی دلایل و طرحواره ها و آموزش های پیش از ازدواج حیاتی است.

با رعایت این نکات، می‌توانید شانس موفقیت در ازدواج با دختر بزرگتر را افزایش دهید. حال در این مقاله در نظرداریم در مورد علت شکل گیری ازدواج معکوس و معایب و مزایای آن صحبت کنیم.

ازدواج با دختر بزرگتر

علت رواج ازدواج با دختر بزرگتر

 • مسائل اقتصادی
 • افزایش امار طلاق
 • کمبود عاطفی پسران و عزت نفس پایین

در سال های اخیر، با توجه به تغییر و تحولات شرایط فرهنگی، زنان حضور پررنگ تری در جامعه پیدا کرده اند و از نظر مالی و اقتصادی به سطح مطلوب و قابل قبولی رسیده اند و مستقل تر شده اند. همچنین باتوجه به افزایش آمار طلاق نیز تعداد زنان مطلقه نسبت به قبل بیشتر شده است.

از آنجا که بسیاری از پسران در حال حاضر از نظرا قتصادی توانایی تشکیل زندگی مشترک را ندارند و یا به نوعی توانایی به جا آوردن خواسته های دختران مجرد را ندارند به سمت زنان بزرگتر از خود و مطلقه و مستقل می روند تا به نوعی از زیر بار فشارهای اقتصادی خلاصی پیدا کنند. بنابراین می توان گفت مهم ترین دلیل افزایش ازدواج معکوس مسائل اقتصادی است.

مورد دیگر کمبود عاطفی پسران است: گاهی مادران آنطور که باید به فرزندان خود محبت نمی کنند و همین امر باعث می شود پسرانی که از نظر عاطفی از طرف مادر خودشان ارضا نشده باشند به دنبال محبت مادرانه، جذب زنان بزرگتر از خود می شوند تا کمبودهای عاطفی شان جبران شود.

معایب ازدواج با دختر بزرگتر

 • عرف جامعه ازدواج های معکوس را کمتر می پذیرد.
 • همچنین این نوع ازدواج ها با مخالفت شدید خانواده ها روبرو می شود.
 • تصورات غالبی (زنان زودتر پیر و شکسته می شوند و در سنین بالا نمی توانند نیازهای زناشویی همسرشان را تامین کنند) و پیشگویی های خود کام بخش زنان ( خودشان در انتظار طلاق هستند)، سبب می شود که کوچکترین اختلافی در زندگی به صورت بزرگترین اتفاق ها تعبیر و تفسیر شود.
 • یکی دیگر از معایب این نوع ازدواج ها این است که معمولا در این ازدواج ها نقش همسری تبدیل به والد – فرزندی می شود و زنانی که بزرگتر از مردان هستند به طور مداوم همسرشان را کنترل می کنند که پس از مدتی این کنترل برای پسران سخت می شود.

اگر ازدواج های معکوس تنها بر اساس موقیعت اقتصادی زن صورت گرفته باشد هنگامی که مرد به ثبات اقتصادی برسد زندگی از هم می پاشد.

ازدواج با دختر بزرگتر

مزایای ازدواج معکوس

با بالا رفتن سن ازدواج بسیاری از پسران توانایی ازدواج ندارند و بسیاری از دختر خانوم ها سنشان به مرور برای ازدواج بالاتر رفته است و ممکن است اگر بخواهند منتظر بمانند که حتما با فردی کوچکتر از خود ازدواج کنند هیچوقت این موقیعت برای آنها پیش نیاید.

بنابراین می توان در کنار اشاره به معایب ازدواج معکوس به مزایای آن نیز توجه کرد، که فرصت ازدواج برای بسیاری از جوانان فراهم می شود.

جلوگیری از پیامدهای منفی

 • زن و مرد اختلاف فاحش و قابل توجهی نداشته باشند، مثلا در بعضی از موارد پیش می آید که خانوم ۱۵ سال از آقا پسر بزرگتر است. در اینصورت احتمال ناپایداری این ازدواج افزایش پیدا می کند. در واقع هرچه تفاوت سنی بیشتر باشد، احتمال ناموفق بودن ازدواج بیشتر است. بهترین تفاوت سنی برای ازدواج ۳ تا ۵ سال است که زن می تواند بزرگتر از همسرش باشد.
 • زن و مرد باید از نظر جسمی، روانی، فیزیولوژیکی و اجتماعی هم کفو هم باشند.
 • ازدواج با آگاهی و شناخت صورت بگیرد.
 • اگر خانواده پسر با ازدواج فرزندشان با دختر بزرگتر مخالف باشند باعث می شود که این ازدواج آسیب زا باشد، هرچند زن و شوهر همدیگر را دوست داشته باشند،.
 • بنابراین در این مورد نیز توجه به نظر خانواده بسیار مهم است.
 • زن و مرد هر دو از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشند.

قبل از تصمیم گیری قطعی، حتما به مشاوره ی پیش از ازدواج مراجعه کنند.

 

ازدواج با دختر بزرگتر

ازدواج با دختری که ۵ سال بزرگتر است

ازدواج با دختری که ۵ سال از شما بزرگتر است، یک تصمیم شخصی است که باید با توجه به شرایط و نیازهای خود و طرف مقابلتان اتخاذ کنید. اگر تصمیم گرفتید که ازدواج با دختری که ۵ سال از شما بزرگتر است، برای شما مناسب است، مهم است که برای موفقیت در این رابطه آماده باشید. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در موفقیت در ازدواج با یک زن بزرگتر آورده شده است:

 • به تفاوت های خود احترام بگذارید: به تفاوت های خود و همسرتان احترام بگذارید و سعی کنید آنها را درک کنید.
 • مستعد یادگیری باشید: مستعد یادگیری از همسرتان باشید و از تجربیات او استفاده کنید.
 • متعهد باشید: متعهد باشید که در رابطه خود کار کنید و آن را سالم نگه دارید.

ازدواج با دختر ۸ سال بزرگتر

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا ازدواج با یک زن بزرگتر برای شما مناسب است یا خیر، یک تصمیم شخصی است. مهم است که تمام جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که با هر نتیجه‌ای کنار می‌آیید.

در اینجا چند نکته برای ازدواج با یک زن بزرگتر آورده شده است:

 • صبور باشید. ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا با هم هماهنگ شوید.
 • با هم صحبت کنید. مهم است که در مورد انتظارات خود از یکدیگر صحبت کنید.
 • به یکدیگر احترام بگذارید. اختلاف سنی نباید باعث شود که یکی از شما از دیگری برتر باشد.

اگر تصمیم به ازدواج با یک زن بزرگتر گرفتید، مطمئن شوید که از تصمیم خود مطمئن هستید و برای مقابله با هرگونه چالشی آماده هستید.

منبع: woman day

اعتماد به نفس در نوجوانان

اعتماد به نفس در نوجوانان ✔️ ۲۱ راهکار روانشناسی

اعتماد به نفس در نوجوانان به معنای باور داشتن به توانایی‌ها و مهارت‌های خود است. یک نوجوان با اعتماد به نفس، از نقاط قوت و ضعف خود آگاه است و به توانمندی‌های خود ایمان دارد. او می‌داند که می‌تواند کارهایی را که می‌خواهد انجام دهد و به اهدافش برسد.

اعتماد به نفس در نوجوانان از عوامل مختلفی مانند ژنتیک، محیط خانواده و اجتماعی، و تجربیات شخصی تأثیر می‌پذیرد. نوجوانانی که در خانواده‌ای حمایت‌گر و محبت‌آمیز بزرگ می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. همچنین، نوجوانانی که در محیطی سالم و مثبت رشد می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که توانایی‌های خود را باور داشته باشند.

اعتماد به نفس یک مهارت است که می‌توان آن را با تمرین و تلاش افزایش داد. والدین و مربیان می‌توانند با حمایت و هدایت نوجوانان، به آن‌ها کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و زندگی شاد و موفقی داشته باشند.

اهمیت اعتماد به نفس نوجوانان

اعتماد به نفس در نوجوانان نقش مهمی در سلامت روان، عملکرد تحصیلی و اجتماعی آنها ایفا می‌کند. نوجوانان با اعتماد به نفس:

 • کمتر در معرض آسیب‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن قرار می‌گیرند.
 • عملکرد بهتری در مدرسه دارند و به احتمال زیاد به دانشگاه می‌روند.
 • روابط اجتماعی سالم‌تری برقرار می‌کنند و محبوب‌تر هستند.
 • در زندگی شغلی موفق‌تر می‌شوند.

پیشنهاد مشاور:اختلال وسواس در کودکی و نوجوانی

اعتماد به نفس در نوجوانان

عوامل موثر بر اعتماد به نفس نوجوانان

عوامل مختلفی می‌توانند بر عزت نفس نوجوانان تأثیر بگذارند، از جمله:

 • عوامل ژنتیکی: برخی از افراد به طور طبیعی اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند تربیت خانوادگی، روابط اجتماعی و تجربیات زندگی می‌توانند بر اعتماد به نفس نوجوانان تأثیر بگذارند.
 • عوامل فردی: عوامل فردی مانند سلامت روان، عزت نفس و تصویر بدنی نیز می‌توانند بر اعتماد به نفس نوجوانان تأثیر بگذارند.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر

نوجوانان دختر در دوره ای از تحولات جسمی، عاطفی و اجتماعی قرار دارند که می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس شود. عوامل مختلفی می توانند بر اعتماد به نفس نوجوانان دختر تأثیر بگذارند، از جمله:

 • تغییرات بدنی: تغییرات بدنی دوران بلوغ می تواند برای نوجوانان دختر دشوار باشد و باعث کاهش اعتماد به نفس آنها شود.
 • انتظارات اجتماعی: نوجوانان دختر اغلب تحت فشار قرار می گیرند تا مطابق با انتظارات جامعه باشند، که می تواند منجر به احساس ناامنی در آنها شود.
 • تجارب منفی: تجارب منفی مانند آزار و اذیت یا شکست می تواند بر اعتماد به نفس نوجوانان دختر تأثیر منفی بگذارد.

در اینجا چند راهکار برای افزایش عزت نفس در نوجوانان دختر آورده شده است:

 • حمایت والدین و اطرافیان: والدین و اطرافیان می توانند نقش مهمی در تقویت اعتماد به نفس نوجوانان دختر ایفا کنند. آنها باید به دختران خود نشان دهند که به آنها باور دارند و از آنها حمایت می کنند.
 • تمرکز بر نقاط قوت: نوجوانان دختر باید روی نقاط قوت خود تمرکز کنند و به آنها افتخار کنند. آنها باید به دنبال فرصت هایی برای استفاده از نقاط قوت خود باشند.
 • مشارکت در فعالیت های مثبت: فعالیت های مثبت مانند ورزش، هنر و موسیقی می تواند به نوجوانان دختر کمک کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.
 • یادگیری مهارت های مقابله ای: نوجوانان دختر باید یاد بگیرند که چگونه با چالش ها و شکست ها مقابله کنند. این مهارت ها به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را در برابر چالش ها حفظ کنند.

پیشنهاد مشاور: عدم قضاوت نقاط ضعف نوجوان

اعتماد به نفس در نوجوانان

دلایل عدم اعتماد به نفس در نوجوانان

برخی از دلایل اصلی عدم عزت نفس در نوجوانان عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی: برخی از افراد به طور ژنتیکی مستعد داشتن اعتماد به نفس پایین هستند. همچنین، برخی از تغییرات هورمونی و جسمی که در دوران نوجوانی رخ می‌دهند، می‌توانند بر نحوه درک نوجوانان از خود تأثیر بگذارند.
 • تجارب زندگی: تجارب منفی زندگی، مانند سوء استفاده، تروما یا طلاق والدین، می‌توانند تأثیر منفی بر اعتماد به نفس نوجوانان بگذارند. همچنین، موفقیت‌های تحصیلی ضعیف یا عدم پذیرش در گروه همسالان نیز می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس نوجوانان شود.
 • الگوهای فکری منفی: نوجوانانی که الگوهای فکری منفی دارند، مانند تفکر سیاه و سفید یا تمرکز بیش از حد بر نقاط ضعف خود، ممکن است اعتماد به نفس پایینی داشته باشند.
 • عوامل محیطی: عوامل محیطی، مانند فشارهای اجتماعی و رسانه‌های اجتماعی، نیز می‌توانند بر اعتماد به نفس نوجوانان تأثیر بگذارند. نوجوانانی که در معرض پیام‌های منفی در مورد ظاهر یا ارزش خود قرار دارند، ممکن است اعتماد به نفس پایینی داشته باشند.

درمان اعتماد به نفس پایین در نوجوانان

با توجه به عوامل موثر بر اعتماد به نفس نوجوانان، می‌توان راهکارهای زیر را برای افزایش اعتماد به نفس آنها در نظر گرفت:

 • تربیت خانوادگی: والدین می‌توانند با ایجاد محیطی حمایتی و تشویق‌کننده در خانه، اعتماد به نفس فرزندان خود را افزایش دهند. والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و به آنها بگویند که دوستشان دارند و به آنها اعتماد دارند.
 • روابط اجتماعی:روابط اجتماعی سالم نیز می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس نوجوانان کمک کنند. نوجوانان باید در فعالیت‌های گروهی شرکت کنند و با افراد جدید آشنا شوند.
 • تجربیات زندگی: تجربیات مثبت زندگی نیز می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس نوجوانان کمک کنند. نوجوانان باید به دنبال فرصت‌هایی باشند تا مهارت‌های خود را توسعه دهند و موفقیت‌هایی کسب کنند.
 • سلامت روان: سلامت روان نیز نقش مهمی در اعتماد به نفس ایفا می‌کند. نوجوانانی که از سلامت روان خوبی برخوردار هستند، معمولاً اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • عزت نفس: عزت نفس به معنای ارزش قائل بودن برای خود است. نوجوانانی که عزت نفس بالایی دارند، معمولاً اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • تصویر بدنی: تصویر بدنی به معنای احساسی است که فرد نسبت به ظاهر خود دارد. نوجوانانی که تصویر بدنی مثبتی دارند، معمولاً اعتماد به نفس بیشتری دارند.

پیشنهاد مشاور: برخوردهای موثر با نوجوان

بازی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

بازی‌ها می‌توانند ابزاری عالی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان باشند. آنها می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا مهارت‌های جدیدی بیاموزند، احساس موفقیت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. برخی از بازی‌هایی که می‌توانند برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان مفید باشند عبارتند از:

 • بازی‌های گروهی: بازی‌های گروهی می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا مهارت‌های کار تیمی، رهبری و حل مسئله را بیاموزند. آنها همچنین می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا احساس تعلق و حمایت کنند.
 • بازی‌های چالش برانگیز: بازی‌های چالش برانگیز می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را در توانایی‌های خود پرورش دهند. آنها همچنین می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا احساس موفقیت و رضایت کنند.
 • بازی‌های خلاقانه: بازی‌های خلاقانه می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا مهارت‌های خود را در زمینه‌هایی مانند هنر، موسیقی، و نوشتن پرورش دهند. آنها همچنین می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا احساس خود بیانی و خلاقیت کنند.

هنگام انتخاب بازی‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان، مهم است که به مهارت‌ها و علایق آنها توجه کنید. همچنین مهم است که بازی‌ها را انتخاب کنید که چالش برانگیز اما نه بیش از حد دشوار باشند. بازی‌هایی که نوجوانان از آنها لذت می‌برند و احساس موفقیت می‌کنند، بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس آنها هستند.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود

راه های زیادی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد. در اینجا چند نکته آورده شده است:

 • نقاط قوت خود را بشناسید. همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. مهم است که نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بر روی آنها تمرکز کنید. وقتی می دانید در چه چیزی خوب هستید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.
 • برای خود اهداف واقع بینانه تعیین کنید. اهداف واقع بینانه به شما کمک می کنند تا احساس موفقیت کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. وقتی اهداف خود را محقق می کنید، احساس می کنید که می توانید کارهای بزرگی انجام دهید.
 • از شکست ها نترسید. شکست بخشی از زندگی است. مهم است که از شکست ها درس بگیرید و به تلاش خود ادامه دهید. هر شکستی که تجربه می کنید، شما را به یک فرد قوی تر و با اعتماد به نفس تر تبدیل می کند.
 • از مقایسه خود با دیگران اجتناب کنید. هر کس مسیر متفاوتی در زندگی دارد. مقایسه خود با دیگران فقط باعث می شود احساس بدبختی کنید. روی خودتان تمرکز کنید و به دستاوردهای خود افتخار کنید.
 • با افراد مثبت و حمایت کننده معاشرت کنید. اطراف خود را با افرادی که به شما باور دارند و شما را تشویق می کنند، پر کنید. این افراد به شما کمک می کنند تا اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.</li>
 • از خود مراقبت کنید. به خودتان اهمیت دهید و از خود مراقبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

نتیجه‌گیری

اعتماد به نفس یک مهارت مهم است که می‌تواند به نوجوانان در زندگی کمک کند. والدین، مربیان و سایر بزرگسالان می‌توانند با ارائه حمایت و راهنمایی، به نوجوانان کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

در این رابطه بخوانید :

برخورد موثر با نوجوان

زندگی با یک نوجوان

 

منبع:مشاورانه

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

94 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. امیر علی
  امیر علی گفته:

  سلام من یکو دوست دارم خودشونم دوسم داره من یه تجربه قبلا داشتم طرف ولم کرد رفت با یکی دیگه الانم میخوام اینطوری نشه برا همین به یسری چیزا گیر میدم چرا اینستگرام داری بجوری شک دارم کلا شک افتاده تو زندگیم با اینکه میدونم دختر خوبیه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام وقتی در شرایطی قرار می گیرید که ضربه عاطفی رو خوردید باید قبل از ورود به رابطه بعدی یک سری مسائل رو برای خودتون حل کنید اینکه چه می خواهید .ملاک هاتون چبه چه رفتارهایی برای شما دال بر بی اعتمادی است و طرف مقابل چه ویژگی های مهمی را باید داشته باشد .همه این ها موارد مهمی هستند ضمن اینکه لهتر است حتما با روانشناس صحبتی داشته باشید تا تردیدهای شما کاهش یابد .و با رفتارهای مختلف باعث ازار طرف مقابل نباشید .موفق باشید

   پاسخ
   • امیر علی
    امیر علی گفته:

    سلام‌ممنون میدونید یجوری شدم میگم اگه الان بهشون نگم اینکار کن اینکار نکن بزارم کار خودشا انجام بده بعد که ازدواج کردیم به مشگل بخوریم

 2. مجتبی
  مجتبی گفته:

  دارم از کسی خیلی دوسش دارم جدا میشم ،حالم خیلی بده چن وقت پیش بهش گفتم گروه داریتو تلگرام گفت نه گفتم قسم بخور گفت ب مرگ پدرو مادرم گفتم بجز من با کسی احساس میکنم هستی گفت خداکمرمو بشکنه اگر من باکسی هستم بجز تو،یهو فهمیدم تو یه گروهه ک با پسراش چت میکنه از اول رابطمون تا الان ک ی سال و خورده ایه،بعد بهش گفتم کدتلگرامتو بهم بده نداد ،بهانه میاوردو میپیچوند ،منم خلاصه ش کردم گفتم کدتو میدی یا نه گفت نه ،گفتم بای،اما یه چیزایی داره ک نشون میده عاشقانه دوسم داره ،الان نمیدونم باید چکار کنم ،سه بارم اون اوایل رفتم خواستگاریش ندادنش،تصمیم گرفتیم دوست باشیم تا ب وقتش،الانم ک اینجورداستانا برام پیش اومده ،دلم خوب گواهی نمیده عقلمم همینطور،کسی راهی داره؟ ی عزیزی میگف ترکش نکن بگیرش زبان ،اخه چقد بگیرمش زبان ؟؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   وقتی کسی به شما علاقه نداشته باشه هر کاری کنید بلاخره روزی از دست شما رها خواهد شد
   بهتره راهتون رو جدا کنید و فرصتهای خودتون بخاطر یک رابطه واهی از بین نبرید …. اگر شما این رابطه رو کات کنید مسلما اگر علاقه ای باشه طرف شما برمیگرده

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *