شخصیت هر فرد می تواند متأثر از عوامل مختلفی باشد. این عوامل محیطی و یا رفتاری بوده و نقش به سزایی در شکل گیری شخصیت هر نفر دارد اما به طور کلی اولین نهادی که به یک فرد در جامعه شخصیت داده و به او طرز و نحوه برخورد با دیگران را آموزش می دهد، خانواده می باشد. سپس فرد وارد جامعه شده و بنا به آنچه که وی در خانواده یاد گرفته است و همچنین با مواردی که خود در جامعه تجربه می کند شخصیت خودش را تکمیل کرده و به آن سر و شکل می دهد. حس مسئولیت پذیری، رفتار هی اجتماعی، نوع مدیریت مشکلات و انجام وظایف و همچنین نگرانی و دغدغه و سلایق و افکار های هر فردی بسته به نوع شخصیت وی متفاوت بوده و می تواند جنبه های مثبت و یا منفی داشته باشد.

حاب از کجا بدانیم که ما چه شخصیتی داریم و یا برای بهبود آن و شخصیت شناسی چه کارهایی را باید انجام بدهیم؟!

مشاوران ما در مرکز مشاوره ازدواج و همچنین متخصصان کانون مشاورین ایران، با سالها تحقیق به یک الگویی از روانشناسی شخصیت رسیده اند که بر طبق آن می توان مشخص کرد که هر فرد چه شخصیت و ویژگی هایی داشته و برای بهبود آن چه کارهایی را باید انجام داد. این دستورالعمل در غالب تستی با نام تست شخصیت شناسی طراحی شده و مشخص می کند که هر فرد چه شخصیتی در جامعه داشته و چه انتظاراتی را برآورده می کند.

تست شخصیت با جدید ترین متد و روش توسط این مرکز انجام میشود و هر فردی با انجام تست شخصیت شناسی و تست شخصیت می تواند به راز های درونی خود پی برده و به پرورش ویژگی های خوب در خود و همچنین ترک عادات بد امیدوار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

عشق یک طرفه - عکس عاشقانه

عشق باید یک خیابان دو طرفه باشد

فاصله بین عشق و نفرت یک مرز کوچک بوده و تفاوت آن در یک اتفاق کوچک نمایان می شود.

کسی که فردی را عاشقانه دوست دارد لزومی ندارد که آن فرد هم او را دوست داشته باشد و این امر به همین دلیل باعث به وجود آمدن این داستان شده که جستجو برای یافتن فردی که همتیپ ما بوده و در همه موارد با ما اشتراک داشته باشد و در واقع ما را هم دوست داشته باشد ادامه دارد.

عشق یک طرفه سرگردانی میان بیم و امید

”  تقریبا سه ماه میشه عاشق یکی از پسرای کلاسمون شدم، بعد از کلی کلنجار رفتن با خودم بلاخره موضوع رو بهش گفتم. اما اون گفت که هیچ حسی بهم نداره…

از وقتی همچین جوابی بهم داد خیلی دلشکسته و غمگین شدم، با این وجود بازم دوستش دارم و نمی تونم ازش دل بکنم.

از طرفی دنبال یه راهی ام که ازم خوشش بیاد و از طرف دیگه با خودم می گم اون پسره و جواب ردی که بهم داده حرف دلش بوده نه از روی ناز کردن و..”

سخنان نفری درگیر عشق یکطرفه

عشق ایده آل یا عشق دو طرفه در نظر همه ما رابطه ای است که در آن بده بستان عاطفی و صمیمیت و علاقه دوطرفه وجود داشته باشد.

با این وجود، عده ای از افراد علارغم میل یا خواست قلبی خود، درگیر عشق یک طرفه می شوند.

عشق یک طرفه را می توان رابطه ای توصیف نمود که در آن فرد با تمام وجود در دنیای ذهنی خود شیفته کسی است که به او چنین حسی ندارد.

در عشق یک طرفه بده بستان عاطفی صورت نمی گیرد به نحوی که یک طرف رابطه دائم در حال از خود گذشتگی بوده، بدون اینکه حتی انتظار از خودگذشتگی متقابل را داشته باشد.

عشق یک طرفه - عکس عاشقانه

عشق یک طرفه ممکن است به صورت مختلف تجربه شود :

 • عشق و علاقه زیادی که سال ها با صبوری و سکوت در دل پنهان می ماند.
 • عشق و علاقه یک طرفه در رابطه ای که در آن بی توجهی معشوق را تحمل می کند.
 • عشق یک طرفه در جریان رابطه ای که طرف مقابل به صورت تصنعی یا از روی ترحم به آن پاسخ می دهد.

عشق یک طرفه: از شناخت تا رهایی

شاید همه افراد در زندگی انقدر خوش شانس نباشند که عشقی متقابل از کسی که دوستش دارند را دریافت کنند. آیا تا به حال شده است در زندگی خود به شخصی علاقه داشته باشید که او اصلا از آن با خبر نبوده است یا حس متقابلی به شما نداشته است؟

در این قسمت در مورد عشق یک طرفه، نشانه های آن و دلیلی که باید از یک عشق یک طرفه دست بکشید را بیان خواهیم کرد.

معنی عشق یک طرفه

عشق یک طرفه در واقع زمانی اتفاق می افتد که فردی به دیگری علاقه دارد و در خیالات خود تصور می کند که طرف مقابل نیز حسی مشابه به او دارد، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

عشق و علاقه به فردی که شما و احساسات شما را نمی بیند و یا آن را نادیده می گیرد؛ این احساسات می تواند بسیار ناامید کننده و دردناک باشد. گاهی اوقات این عدم علاقه طرف مقابل می تواند به خاطر شناخت کم و ناکافی از شما باشد و گاهی نیز علیرغم شناخت کافی، این حس متقابل وجود ندارد.

در ادبیات ایرانی نیز داستان هایی زیادی در مورد عشق یک طرفه وجود دارد، یکی از آن ها داستان شیرین و فرهاد است. فرهاد با تمام وجود برای معشوق خود جانفشانی می کند در حالی که این عشق را از طرف مقابل دریافت نمی کند.

 عشق یک طرفه حتی در بین زوج هایی که قصد ازدواج دارند هم دیده می شود، یکی از طرفین تمام مدت از خودگذشتگی و ابزار محبت می کند اما طرف مقابل به ندرت علاقه ای از خودت نشان می دهد.

انواع مختلف عشق یک طرفه

هر شخص ممکن است در مقطعی از زمان عشق یک طرفه را تجربه کرده باشد، به این صورت که به فردی علاقه مند شده باشد که او چنین احساسی به شما نداشته است. عشق یک طرفه یک تجربه فراگیر است، اما فقط در این نوع خلاصه نمی شود، عشق یک طرفه می تواند به روش های زیر ظاهر شود:

 • علاقه داشتن به شخصی که از احساس شما بی خبر است و یا احساسات مشابهی به شما ندارد.
 • علاقه به شخصی که درگیر رابطه عاطفی دیگری است. برای مثال علاقه به همکار یا همکلاسیتان زمانی که می دانید او به شخص دیگری علاقه دارد.
 • علاقه به کسی که اصلا در دسترس نیست، برای مثال عاشق یک بازیگر یا خواننده معروف شدن.
 • علاقه به کسی که با او دوست یا همکار هستید و رابطه ی دوستانه نزدیکی دارید، اما نشانه هایی از علاقه خاص در او وجود ندارد.
 • علاقه ماندگار شما به فردی که از او جدا شده اید.

گاهی اوقات احساس وابستگی و یا برانگیختگی نسبت به یک فرد به عشق تعبیر می شود و با عشق واقعی اشتباه گرفته می شود.

انواع مختلف عشق یک طرفه

علائم تشخیص عشق یکطرفه

نشانه هایی که می گویند شما درگیر عشق یک طرفه هستید.

به گفته کیم ایگل، مشاور ازدواج و زوج درمانگر « برای تشخیص عشق یک طرفه لازم است که با خود در مورد واقعیت هایی که وجود دارد، صادق باشید». این اتفاق زمانی می افتد که شما به سیگنال های طرف مقابل خود توجه کنید و آن ها را هر چقدر هم که سخت باشد، بپذیرید.

در ادامه علائمی را بیان می کنیم که نشان می دهد احتمالا عشق شما دو طرفه نیست.

تلاش شما برای ایجاد رابطه نزدیک تر بی نتیجه است.

زمانی شما به شخصی علاقه مندید، دوست دارید ارتباط عمیق و نزدیک تری با او داشته باشید؛ بنابراین از او به مناسبت های مختلف دعوت می کنید تا با او زمان بیش تری بگذارنید. اگر هر وقت شما او را دعوت می کنید و سعی میکیند به او نزدیک شوید، او از شما فاصل می گیرد و یا پیشنهاد می کند تا دوستان دیگرتان را نیز دعوت کنید و یک قرار دسته جمعی داشته باشید؛ احتمالا درگیر عشقی یک طرفه هستید.

گاهی نیز عدم علاقه طرف مقابل در رفتار او نیز نمایان است، برای مثال او علاقه ای به صحبت کردن در مورد باورها، عقاید و مسائل شخصی خود با شما ندارد و زمانی که شما در مورد این مسائل از او سوالی می پرسید، پاسخ کوتاه می دهند و علاقه ای به ادامه بحث نشان نمی دهند، برای مثال از شما سوالات مشابه و یا شخصی نمی پرسد.

پاسخ تماس و پیام های شما را دیر می دهند.

اگر الگوهای زیر را در ارتباط با طرف مقابل خود به طور مکرر مشاهده می کنید، احتمالا درگیر یک عشق و رابطه یک طرفه هستید.

فقط شما هستید که برای صحبت و ارتباط پیش قدم می شوید و فرد مقابل با شما تماس نمی‌گیرد و برای وقت گذراندن با شما تمایلی نشان نمی دهد و یا او جواب پیام های شما را خیلی دیر می دهد و دعوت شما را تا آخرین لحظه تایید نمی کند، مثلا می گوید «بهت خبر میدم».

شما روی نشانه های کوچک تمرکز کرده اید.

گاهی اوقات برای اینکه خود را قانع کنید که طرف مقابل هم عاشق شماست، فقط روی نشانه های ضعیف تمرکز می کنید و سیگنال های مهم تر را نادیده می گیرید. برای مثال موارد زیر را علامت دوست داشتن تلقی می کنید:

 • شما را در آغوش گرفته است.
 • از شما تعریف می کند.
 • به شما اعتماد دارد و از شما مشورت می گیرد.

اما باید دقت کنید که بعضی از افراد کلا گشاده رو هستند و رفتاری محبت آمیز دارند و این می تواند باعث سو تفاهم شما شود و یا اینکه باعث شود، شما قادر به فهمیدن میزان علاقه او به خودتان نباشید.

همان طور که گفته شد، زمانی می توانید تشخیص دهید که عشق شما یک طرفه است که با خود روراست باشید. مهم نیست چه قدر تلاش می کنید، عشق یک طرفه به شما صدمه خواهد زد؛ بنابراین برای اینکه خود را از این درد نجات دهید باید از مرحله انکار عبور کنید.

برای جذب کردن او هر کاری می کنید.

ممکن است شما برای جذب طرف مقابل تلاش کنید و به روش هایی که می توانید خود را در نظر او جذاب کنید فکر می کنید؛ این روش کاملا طبیعی است و گاهی نیز ممکن است کارآمد باشد؛ اما زمانی که شما بیش از حد وقت و انرژی خود را صرف این کار کرده اید یا از هر روشی برای این کار استفاده کنید و نتیجه بخش هم نبوده است، احتمالا شما درگیر عشقی یک طرفه هستید. حتی ممکن است شما از طریق اطلاعاتی که از او دارید این کار را انجام دهید، برای مثال اگر او عاشق اسکی است، شما به طور کاملا ناگهانی اسکی را شروع می کنید تا او را تحت تاثیر قرار دهید، در حالی که خودتان از سرما و حتی این ورزش متنفر هستید.

احساسات ناخوشایندی را تجربه می کنید.

به گفته استرینگر، عشق یک طرفه اغلب شامل چرخه ای از احساسات است؛ او توضیح می‌دهد:« این الگو معمولاً با امیدواری شروع می‌شود، زیرا شما ترفند‌هایی را برای ایجاد یک رابطه عاشقانه استفاده می کنید، اما هنگامی که این تلاش ها با شکست مواجه می شوند، با حس طرد شدن و احساسات همراه آن مثل غم، خشم، رنجش، اضطراب و شرم مواجه می شوید».

همیشه و مدام پیگیر هستید که کجا می رود و چه می کند.

به گفته ایگل، عشق یک طرفه معمولاً با احساس اشتیاق همراه است که می تواند احساسات و رفتار شما را تحت تأثیر قرار دهد؛ این احساسات می تواند در طول روز بخش های مختلف ندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، برای مثال ممکن است:

 • شبکه های اجتماعی او را مدام چک کنید، تا بفهمید آیا پست جدید گذاشته است، پست شما را پسندیده است؟ چه کسی را دنبال کرده است و …
 • برای اعتراف به احساسات خود نامه ها یا متن هایی بنویسید، بدون این که آن را ارسال کنید.
 • برای دیدن او از هر فرصتی استفاده کنید، مدام از دوستان مشترکتان سراغش را بگیرید و اگر اطلاعات جدیدی به دست نیاورید، ناراحت می شوید و احساس ناامیدی می کنید.
 • اغلب در مورد آن ها صحبت کنید.
 • مدام در حال تصور سناریوهایی باشید که در آن احساستان را به او اعتراف می کنید.
نشانه های عشق یکطرفه

دلایلی که باید از عشق یک طرفه دست بکشید.

عشق یک طرفه می تواند به شدت آسیب زا و دردناک باشد، خصوصا اگر فرد تمایلی به پذیرش و ترک آن نداشته باشد. در ادامه دلایلی که باید عشق یک طرفه خود را کنار بگذارید را بیان خواهیم کرد.

عشق یک طرفه شکنجه است.

شما منتظر چیزی هستید که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد؛ نگاه کردن به کسی که شما را نمی بیند، فکر کردن شبانه روزی به کسی که حتی ممکن است لحظه ای هم به ذهن او نیایید، مدام منتظر تماس یا پیامی از طرف او هستید، هرچقدر با اشتیاق به سمت او می روید باز پاسخی نمی گیرید و با بی تفاوتی بیش تری روبرو می شوید، این عشق نیست بلکه شکنجه ای روحی است که هر چه زودتر باید از آن رها شوید.

مشاورانه

عشق یک طرفه میدان جنگ است.

در عشق یک طرفه شما با احساسات خود و با واقعیت در حال جنگ هستید. با همه واقعیت هایی که دوستان و اطرافیان شما در این باره می گویند مخالفت می کنید و فقط خیالات خود را باور دارید. همه وجودتان در حال جنگیدن در نبردی است که نمی توانید در آن برنده باشید. جنگی که بارها و بارها در آن شکست می خورید و در نهایت شما را نابود می کند.

عشق یک طرفه، دل شکستگی دارد.

در این رابطه تنها کسی که محبت و عشق خود را ابراز می کند شما هستید، بدون این که طرف مقابل پاسخی دهد و حرکت مثبتی انجام دهد. شما همیشه امیدوارنه در تلاش هستید که عشقی دو طرفه بسازید در حالی که طرف مقابل از آن فرار می کند. شما برای طرف مقابل هر کاری می کنید اما او حتی به شما فکر هم نمی کند و در نهایت این شما هستید که همیشه در حال گریه هستید در حالی که او می خندد. بنابراین سراسر این عشق فقط دل شکستگی خواهد بود.

عشق یک طرفه نوعی خود ویرانگری است.

شخصی که دچار عشق یک طرفه است، مدام در حال زیر سوال بردن خودش است، به این فکر می کند که چرا کافی نیست، چرا انتخاب نمی شود، نقاط ضعف خود را بزرگ می کند.

مدام به خودتان نگاه می کنید و دنبال دلیل و ایرادی هستید که ممکن است باعث شده باشد که او شما را انتخاب نکند. این احساس به شما دست می دهد که هرگز دوست داشته نخواهید شد، هیچ کس نمی تواند شما را دوست داشته باشد، چون کسی که تو به او علاقه داری تو را نمی خواهد.

عشق یک طرفه فرد را به هم می ریزد.

عشق واقعی، یک عشق دو طرفه، واقعی و متقابل است که در آن وفاداری، اعتماد، تعهد و صمیمیت وجود دارد. عشق واقعی با درک و صبر همراه است. عشق واقعی این است که دو نفر که یکدیگر را به کمال میل پذیرفته اند و همه قسمت های بد و خوب یکدیگر را دوست دارند، مسیر زندگی را با انگیزه با هم طی کنند.

در حالی که یک عشق واقعی درمان می کند، اما عشق یک طرفه رنج آور و دردناک است و فرد را می شکند.

دلایل رهایی از عشق یک طرفه
دلایل رهایی از عشق یک طرفه

آسیب های روانی عشق یک طرفه

عشق یک طرفه می تواند زندگی شما تحت تاثیر قرار دهد و در بلندمدت سلامت روان شما به خطر بیاندازد و منجر به آسیب های جبران ناپذیری در زندگی شما شود. از جمله آسیب‌های عشق یک طرفه باید به موارد زیر اشاره کرد:

 کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس

زمانی که شما برای جلب توجه و محبت شخصی که به او علاقه دارید، حاضر به انجام هر کاری باشید و در نهایت نیز با بی تفاوتی روبرو شوید، اولین و مهم ترین آسیبی که در این مسیر به خود وارد می کنید، کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس شما است که برای از بین بردن اثرات آن باید زمان زیادی را تحت درمان با درمانگر قرار بگیرید.

احساس تنفر و خشم

احساس خشم و تنفر نسبت به کسی که یک طرفه به او علاقه داشته اید، یکی از آسیب هایی که است که به خاطر نرسیدن به خواسته هایتان تجربه خواهید کرد. این احساس می تواند به مرور زمان گسترش پیدا کرده و در ابعاد مختلف زندگی شما تاثیرگذار شود و حتی آنقدر این خشم بزرگ شود که شما را به فردی دیگری تبدیل نماید.

افسردگی و احساس سرخوردگی

نرسیدن به خواسته ها و رویاهایی عاشقانه ای که در سر می پروراندید و بی تفاوتی طرف مقابل به شما باعث ایجاد حس غم، رنجش، سرخوردگی خواهد شد و در نهایت این تجربه می تواند منجر به افسردگی در شما شود و شما را از لذت های زندی محروم نماید.

بدبینی در عشق یک طرفه

شما یک عشق یک طرفه را تجربه کرده اید، این اتفاق تلخی است که می تواند شما را نسبت به عشق و همه افرادی که به شما ابراز علاقه می کنند نیز، بدبین کند. بدبینی می تواند در تمام ابعاد زندگی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

آسیب های روانی عشق یک طرفه

راه کارهای فراموشی عشق یک طرفه

همانطور که گفته شد، عشق یک طرفه می تواند آسیب های زیادی به شما وارد کند، پس بهتر است باید هر چه زودتر از آن دور شوید. افراد زیادی در زندگی خود، تجربه یک عشق یک طرفه را دارند، بدون اینکه راه های مدیریت و کنترل احساسات خود را بدانند. راهکارهایی که به شما در فراموش کردن کمک می کند در زیر بیان شده است.  

آگاهی نسبت به احساساتتان

مهم ترین قدم این است از احساسات خود آگاه باشید و دلایل و ابعاد احساسی خود را بشناسید. بهتر است در مورد نوع احساس خود بازنگری کنید و بفهمید این احساس واقعی بوده است یا بخاطر فرار از تنهایی، وابستگی، جبران کمبودها. زمانی که احساسات خود و دلیل به وجود آمدن آن را بشناسید، بهتر می توانید با آن کنار بیایید.

سرگرم کردن خودتان

زمانی که وقت زیادی برای فکر و خیال و رویا پردازی داشته باشید، به عشق خود پر و بال می دهید و احساسات خود را بیشتر بر می انگیزید. بنابراین بهتر است خود را سرگرم کنید و فعالیت های مورد علاقه خود را شروع کنید. بدین ترتیب وقت کم تری برای خیال پردازی دارید و کنترل بیش تری رو افکار خود خواهید داشت.

 خودتان را دوست داشته باشید.

گاهی اوقات کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس و دوست نداشتن خود، شما را به سمت عشق یک طرفه سوق می دهد و جرات بیرون آمدن از آن را از شما می گیرد. دوست داشتن خود را تمرین کنید و حس ارزشمندی را در خود تقویت نمایید.

برای خود اهدافی تعیین کنید.

احتمالا در طول تلاش برای جلب توجه و محبت طرف مقابل، خودتان را فراموش کرده اید و اهداف خود را کنار گذاشته اید. بهتر است به اهداف خود برگردید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید. با این کار حس ارزشمندی نیز در شما تقویت شده و اعتماد به نفس شما نیز بهبود می یابد.

صحبت کردن با دیگران

صحبت کردن در مورد احساساتتان می تواند بسیار کمک کننده و تسکین دهنده باشد. با دوستان و نزدیکان امن خود در مورد این تجربه و احساسات خود صحبت کنید و اجازه دهید عشقتان را از دریچه نگاه دیگران ببینید. این کار می تواند به رها شدن شما از این عشق یک طرفه کمک کند. 

کمک گرفتن از متخصص

یکی از راه کارهای موثر برای حل مشکلات کمک گرفتن از متخصص آن حوزه است. شما می توانید برای کنار گذاشتن عشق یک طرفه خود نیز از روانشناس و درمانگر کمک بگیرید.

درمانگر به شما راه کارهای علمی و منطقی ارائه می دهد که بتوانید مشکل خود را حل کنید. بنابراین کمک گرفتن از متخصص، زمانی که به خاطر عشق یک طرفه آسیب دیده اید می تواند بسیار مفید باشد.

راهکار فراموشی عشق یکطرفه

مراحل فراموش کردن طرف مقابل

زمانی که کسی را دوست داشته اید ولی احساس مشابه ای از طرف مقابل خود دریافت نکرده اید و با این واقعیت روبرو شده اید که او شما را دوست ندارد، پنج مرحله زیر برای شما اتفاق خواهد افتاد:

انکار کردن

ممکن است فراموش کردن کسی که دوست دارید غیر ممکن به نظر برسد. زمانی که با این واقعیت روبرو می شوید که طرف مقابل شما را دوست ندارد، تجربه کردن احساساتی مثل کرختی، بی حسی و شوکه شدن کاملا طبیعی است. به مرور زمان میزان این احساسات کاهش پیدا خواهد کرد.


عصبانیت

زمانی که از مرحله انکار می گذرید و واقعیت را می پذیرید، احساس عصبانیت به سراغ شما خواهد آمد. کنترل و مدیریت خودتان در این مرحله بسیار سخت خواهد بود. در این مرحله شما هر گونه کمکی را رد می کنید و به کسی اجازه نمی دهید از شما حمایت کند. در این مرحله هر چیزی و هر کسی را سرزنش خواهید کرد و به دنبال پاسخی برای سوالاتی مثل «چرا من؟» و «چرا من را رها کرد؟» می گردید.

چانه زدن

مرحله ی چانه زدن که پس از مرحله عصبانیت است، زمانی است که شما تمام تلاش خود را برای برگرداندن شخص مقابل خود انجام می دهید و می خواهید به هر نحوی و به هر وسیله ای از رفتن او جلوگیری کنید.

افسرده شدن

وقتی شما نبودن طرف مقابل خود را می پذیرید و کاملا ناامید می شوید در مرحله چهارم قرار گرفته اید. در این مرحله فراموش کردن شخص مقابل برای شما کاملا غیرممکن بنظر می رسد و این شما را دچار یک فقدان ناتوان کننده خواهد کرد.

احساساتی مثل غم، پوچی، ناامیدی، کناره گیری از دیگران در این مرحله طبیعی هستند. در این مرحله باید بین غمگین بودن که احساسی طبیعی ناشی از فقدان است با افسردگی بالینی که نیاز به درمان دارد تفاوت قائل شد.

پذیرفتن واقعیت

آخرین مرحله ی فراموش کردن، مرحله پذیرش می باشد. در این مرحله شما کم کم به خودتان می آید، با خود آشتی می کنید و برای گذشتن از این فقدان خود را آماده می کنید. در حالی که قبلا از محبوب خود عصبانی بودید، اکنون با او در صلح هستید و به مرور رفتن او را پذیرفته و به زندگی عادی بر می گردید.

چرا درگیر رابطه یا عشق یک طرفه می شویم؟

عشق یک طرفه به عنوان جاده ای نامشخص است که از یک سو با سرگردانی و نا امیدی و از سویی دیگر با  خیال بافی و امید به دست آوردن معشوق همراه است.

ورود به این مسیر ناخوشایند مسلما با تصمیمی خود خواسته یا برنامه قبلی همراه نیست. اما قبل از پرسیدن سوال هایی نظیر “چرا اون منو دوست نداره؟” به دلایل بروز عشق یک طرفه نگاهی بیاندازیم.

از جمله علل احتمالی شکل گیری عشق یک طرفه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بروز ندادن احساس درونی خود

گاهی فرد به دلیل خجالتی بودن یا ضعف اعتماد به نفس از ابراز عشق و علاقه و پیش گرفتن رابطه خود داری می کند.

ترس از شنیدن جواب منفی، ویژگی های شخصیتی مانند درون گرایی، از جمله دلایل پنهان نمودن احساس و خود داری از ابراز علاقه است.

سوء تفاهم و یا برداشت اشتباه از رفتارهای فرد

برخلاف مورد قبلی ( که در آن فرد احساس می کند از سوی معشوق خود پذیرفته نمی شود) در مواردی نیز افراد دچار سوء تفاهم شده و  با بت سازی یا ایده آل نگری، رفتارهای بی منظور شخص مقابل را بر عشق و تمایل او تعبیر می کنند.

به عنوان مثال دانشجویی که کمک های دلسوزانه استاد خود را حمل بر علاقه او می داند و به مرور با چنین تصور و تخیلاتی درگیر یک عشق یک طرفه می شود.

شخصیت وابسته

افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند، معمولا بیشتر مستعد قرار گرفتن در یک رابطه مجنون وار و تعلق خاطر افراطی به دیگران هستند.

خیال بافی، اعتماد به نفس و محرومیت عاطفی

یکی دیگر از دلایل تجربه عشق یک طرفه بخصوص در نوجوانی، نسبت به سلیبریتی ها و ستارگان ورزشی و سینمایی، خیال بافی، عدم اعتماد به نفس و نبود حمایت عاطفی در خانواده است.

عشق یک طرفه - عکس عاشقانه

عشق یک طرفه و راهکارهای پیشنهادی مقابل آن ( از آرزو تا اراده )

اما  در مقابل تجربه عشق یک طرفه چه کنیم؟

واقعیت را بپذیریم و سعی کنیم احساسات مان را سرکوب و فراموش کنیم ؟

یا اینکه منتظر و عاشق بمانیم  و به امید تغییر دادن نظر او همچنان تلاش کرده و سایر موقعیت ها را از دست دهیم؟

 • قبل از هر چیز به دلیل انتخاب و احساس خود دقت کنید: درصورتی که علاقه شما یک حس زودگذر نبوده و فرد مورد نظرتان ملاک ها و تفاهم لازم با شما را دارد برای به دست آوردنش تلاش کنید.

برای اینکه معشوق تان احساس متقابلی به شما داشته باشد به جای سرزنش یا ناقص دیدن خود، صبور باشید و از جذابیت های خود استفاده کنید.

نشان دادن اشتیاق بیش از حد یا سوال هایی از این قبیل که چرا منو دوست نداری و انجام کارهای عجیب و غریب برای تحت تاثیر قرار دادن او بیشتر باعث فاصله تان می شود.

 • از کمک های تخصصی روان شناسان و مشاوران و درد و دل کردن برای تسکین یا راه کار گرفتن برای تصمیم، غافل نشوید.
 • مراقبت از خود:

اگر عشق یک طرفه ای که درگیر آن شده اید باعث بی توجهی و غفلت از خودتان گشته وقت آن است که مروری دوباره بر اهداف خود داشته باشید، به تغذیه و ظاهر خود رسیدگی کنید، ورزش کنید و  در جمع اجتماعی حضور بیشتری داشته باشید تا از تنهایی یا خیال بافی نجات یابید.

line-separator

عشق دو طرفه درست است؟

عشق باید همانند یک خیابان دو طرفه باشد همان مقدار که شما فردی را دوست دارید او هم باید شما را دوست داشته باشد در غیر اینصورت، این دوست داشتن نبوده و عواقب بدی را در پی دارد. عشق یکطرفه می تواند زندگی فرد را نابود کرده و او را از عرش به فرش بکشاند.

بسیاری از افرادی که به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه کرده و خواهان بازسازی زندگی خود هستند آنان از عشقی نافرجام که به طرف مقابل داشته گفته اند و اینکه وی اصلاً علاقه ای به او نداشته و این عشق یکطرفه بوده است. توصیه اکید مشاوران این است که در این مواقع، تصمیم گیری از روی منطق بوده و احساسات را کنار بگذارند. یه خوشبختی خود و به زندگی خوشی که در آینده دارند فکر کنند.

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع:۱-مرکزمشاوره ستاره ایرانیان ۲-جستارهایی در باب عشق، آلن دوباتن، ترجمه گلی امامی، ۱۳۹۴٫ ۳-از «عشق واقعی» به «دوست داشتن منطقی»: یک مطالعه‌ی‌ پدیدارشناسانه ( تجربه‌ زیسته کنشگران متأهل شهر اصفهان)، زهرا مختاری، مسعود کیانپور، احسان آقا بابایی، ۱۳۹۷٫

 

آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!

آیا همسران قد کوتاه مشکل سازند؟!

دختر و پسرهای مجرد در بحث ازدواج، معیارها و ملاک هایی را برای انتخاب خود در نظر دارند که ظاهر نیز یکی از این معیارها می باشد. قد یکی از ملاک های ظاهری نسبتا مهم است که هم دختران و هم پسران در انتخاب خود به آن دقت می کنند.

معمولا پسران تمایل به ازدواج با دختری دارند که قد کوتاه تری نسبت به آن ها داشته باشند و دختران نیز قد بلندی پسر را ملاکی برای انتخاب خود در نظر می گیرند. این مساله گاهی باعث می شود تا گزینه هایی که شرایط مناسب و ملاک های دیگر را داشته اند، به خاطر مساله قد کنار گذاشته شوند.

سن مناسب ازدواج

سن مناسب ازدواج

سن مناسب ازدواج :از نظر روانشناسی سن ازدواج .

دارای سه اصل  بلوغ جسمانی، روانی و اجتماعی می باشد.

بلوغ جسمانی و سن مناسب ازدواج 

 • بلوغ جسمانی همان دوران توانمندی شخص از لحاظ تولید مثل می باشد.
 • برای دختران ۱۲ تا ۱۴ سالگی و در رابطه با پسران در سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی آغاز می‌شود.
 • بلوغ روانی بلوغی می باشد که روان پزشکان از آن به عنوان شخصیت یاد می کنند.

سن مناسب ازدواج

بهترین سن برای ازدواج!

یکی از مهم ترین تصمیماتی که یک فرد در زندگی خود می گیرد، ازدواج است، این تصمیم به قدری مهم است که می تواند او را به خوشبختی و پیشرفت برساند یا برعکس به پایین ترین نقطه.

یکی از سوالات متدوالی که در زمینه ازدواج وجود دارد این است که سن مناسب برای ازدواج پسر و دختر چند سالگی است؟ ازدواج در سنی می تواند پایدار بوده و احتمال طلاق در آن کم تر است؟

در این بخش قصد داریم این موضوع را از دیدگاه های مختلف بررسی نماییم.

بهترین سن برای ازدواج، ازدواج در سن پایین است؟

ازدواج در سن پایین

در سنین پایین به دلیل تجربه و رشد فکری و عاطفی کم تر، ضعف در تدبیر، مدیریت بحران و کنترل احساسات نیز کمتر است و از آن جا که فرد هنوز به ثبات عاطفی نرسیده است، امکان اشتباه در انتخاب نیز بسیار بالا خواهد بود؛ همچنین در سنین کم وابستگی عاطفی و گاها مالی به والدین وجود دارد، در نتیجه زمینه برای دخالت والدین و مشکلات ناشی از آن نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه ازدواج در سن کم می تواند مشکلات و معضلات زیادی ایجاد کند.

اما این می تواند متناسب با رشد عاطفی دختران متفاوت باشد.

همچنین ازدواج و بارداری در برخی دختران زیر ۱۸ سال می تواند احتمال ابتلا به فشار خون بالای دوران بارداری، کم خونی، عوارض زایمان، نوزاد زودرس با وزن کم، نوزاد مرده و نوزاد با بهره هوشی پایین را افزایش دهد.

بهترین سن برای ازدواج، ازدواج در سن بالا است؟

ازدواج در سنین بالا

همانطور که ازدواج در سنین پایین با مشکلاتی همراه است، ازدواج در سنین بسیار بالا و تاخیر زیاد در ازدواج نیز می تواند با مشکلاتی همراه باشد. این مشکلات عبارتند از:

 • کاهش شادابی و نشاط دختر و پسر
 • کاهش فرصت های ازدواج به خصوص برای دختران
 • ایجاد فاصله سنی زیاد با فرزندان که باعث مشکلاتی در درک متقابل می گردد.
 • احتمال ایجاد مشکلات در باروری، افزایش خطرات بارداری و فرزنددار شدن

با توجه به مطالب گفته شده، سن مناسب ازدواج دقیقا چه سنی است؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین سن برای ازدواج، از نظر روانشناسی

سن ازدواج از دیدگاه روانشناختی

در گذشته این تصور وجود داشت که سنی وجود دارد که نشان دهنده آمادگی فرد برای ازدواج است. اما امروزه مطالعات روانشناختی نشان می دهد که، با توجه به روحیات متفاوت و میزان بلوغ هر فرد، سن خاصی برای ازدواج وجود ندارد. در واقع سن ازدواج برای هر فرد متفاوت از فرد دیگری است و صرفا رسیدن به بلوغ جنسی نمی تواند معیاری برای ازدواج باشد.

یکی از نشانه هایی که بیان گر آمادگی برای ازدواج است بلوغ روانی و عاطفی است. بلوغ عاطفی بیانگر این است که شخص می تواند احساسات خود را به طور صحیح مدیریت، کنترل و ابراز کند. چنین شخصی در قبال مسئولیت زندگی، رابطه عاطفی و زناشویی نیز متعهدانه رفتار می کند و نسبت به همسر خود نیز وفادار است، این نوع وفاداری به خاطر عرف جامعه و در نظر گرفتن نظرات و قضاوت های دیگران نیست، بلکه فرد، خود را متعهد به وفادار ماندن می داند.

یکی از نشانه های دیگر که به خصوص برای پسران نیاز است، رسیدن به استقلال مالی و توانایی تامین حداقلِ نیازها در زندگی مشترک است.

از زمینه های دیگری که می تواند آمادگی فرد برای ازدواج را تعیین کند، می توان به بلوغ فکری، رشد جسمی و روحی، رشد اجتماعی و شخصیتی، استقلال فکری، ثبات عاطفی و قدرت مدیریت بحران (مواجهه با مشکلات و بحران های زندگی) اشاره کرد.

معمولا کارشناسان سن ۲۷-۲۴ سالگی برای دختران و ۲۹-۲۷ سالگی برای پسران را مناسب ازدواج می دانند؛ اما همانطور که در بالا گفته شد سن به تنهایی نمی تواند معیار خوبی برای تعیین آمادگی ازدواج باشد.

سن ازدواج از دیدگاه آماری

طبق بررسی های آماری انجام گرفته در آمریکا بسیاری از ازدواج های زیر ۱۸ سال منجر به طلاق می شوند، احتمال طلاق در افرادی که در ۲۵ سالگی ازدواج می‌کنند، ۵۰ درصد کمتر از افرادی است که در ۲۰ سالگی ازدواج می‌کنند. این روند با افزایش سن ادامه می یابد و احتمال جدایی در نیز کمتر می شود. اما نتیجه تحلیل نیکولاس وُلفینگرِ جامعه شناس روی داده ها از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ نشان می دهد که احتمال جدایی در اواسط دهه سی(۳۵ سالگی به بالا) نسبت به دهه بیست بیشتر می شود. از نظر این جامعه شناس با توجه به نمودار، بهترین سن برای ازدواج بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی می باشد؛ قبل از این محدوده‌ی سنی، شیب نمودارِ احتمال طلاق، همچنان کاهشی است، اما بعد از آن دوباره شروع به بالا رفتن می‌کند.

وُلفینگر تجزیه و تحلیل خود را روی داده‌ های سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ تکرار کرد و دوباره همان روند را مشاهده کرد. شاید دلیل این اتفاق این است که افرادی که تا ۳۵ سالگی ازدواج نمی‌کنند، عموما برای رسیدن به ثبات مالی ازدواج نمی‌کنند و احتمالا دغدغه و تمایل آن ها به موفقیت در ازدواج کمتر است و یا شاید گزینه‌هایی مانند رفع نیاز جنسی بدون ازدواج، انگیزه‌ ی افرادی که بعد از ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنند را برای متعهد ماندن کاهش می‌دهد.

سن ازدواج از نظر دکتر هلاکویی

به گفته دکتر فرهنگ هلاکویی، در طول تاریخ سن به عنوان معیاری برای ازدواج دختران و میزان دارایی، معیاری برای آمادگی پسر برای ازدواج بوده است، البته این معیارها در جوامع مختلف با فرهنگ های مختلف می تواند بسیار متنوع و پیچیده تر باشد.

دکتر هلاکویی معتقد است در دنیای امروز برای ازدواج آمادگی هایی لازم است که یکی از آن ها سن است؛ ازدواج قبل از ۲۲ سالگی اصلا مناسب نیست و حداقل سن مناسب برای ازدواج بین ۲۳ تا ۲۶ سالگی است این سن برای دختر و پسر تفاوتی ندارد.

معیار دیگری که نشان دهنده ی آمادگی فرد برای ازدواج است، رسیدن به مراتبی از بلوغ از نظر جسمی، جنسی، ارتباطی و اقتصادی و عقلی و جنبه های متفاوت دیگری از رشد و بلوغ می باشد.

سومین معیاری که نشان می دهد فردی برای ازدواج آمادگی دارد، ثبات و قرار است، به این معنا که فرد باید زمانی برای ازدواج اقدام کند که از نظر فکری و در اصول و جنبه های کلی زندگی به ثباتی نسبی رسیده باشد. دلیل اصلی که ازدواج دختر و پسر در ۱۸ یا ۱۹ سالگی با شکست مواجه می شود، در اکثر مواقع این است که هر دو در حال تغییر هستند و ممکن است به مرور زمان چیزهایی که دوست دارند را دوست نداشته باشند یا برعکس. پس رسیدن ثبات در ازدواج بسیار مهم است.

سن ازدواج از نظر اسلام

خانواده با ارزش ترین بنیان در اسلام می باشد و ازدواج در قرآن بسیار مورد ترغیب و تشویق قرار گرفته اس؛. به گونه ای که پیامبر(ص) می فرمایند: «کسی که ازدواج کند نیمی از دینش را کامل کرده است».

در دین اسلام به طور کلی، شرط سنی خاصی برای ازدواج و صحیح بودن آن تعیین نشده است و تصمیم گیری در رابطه با این موضوع را در اختیار زن و مرد و والدین قرار دارد.

به بیان دیگر در اسلام معیار سنی خاصی برای ازدواج وجود ندارد و پسر و دختر با رسیدن به سن بلوغ شرعی می توانند ازدواج کنند؛ تنها حکمی که در این رابطه بیان شده، این است که زمانی که امکان ارتکاب به گناه به خاطر رفع نیاز جنسی وجود داشته باشد، ازدواج واجب می شود.

بهترین سن برای ازدواج از نظر قانونی

سن قانونی ازدواج در ایران

سن قانونی ازدواج در ایران در طی سال ها تغییرات زیادی داشته است. برای مثال در سال ۱۳۱۳ حداقل سن برای دختر ۱۵ سالگی و برای پسر ۱۸ سالگی در نظر گرفته شده بود که در موارد استثنا دختر در ۱۳ سالگی و پسر در ۱۵ سالگی می توانستند ازدواج کنند.

این قانون چندین بار تغییر یافت تا در سال ۱۳۵۳ با تصویب قانون حمایت از خانواده، حداقل سن قانونی برای دختر ۱۸ سال و برای پسر ۲۰ سال سال تمام شمسی در نظر گرفته شد که البته با فرهنگ جامعه آن زمان مغایرت داشت.

نهایتاً در سال ۱۳۷۰ حداقل سن ازدواج برای دختر ۱۳ و برای پسر ۱۵ سالگی در نظر گرفته شد و ازدواج زیر این سن با اجازه ولی و به شرط رعایت مصلحت فرزند و با تشخیص دادگاه امکان پذیر می باشد.

نکات پایانی در مورد سن ازدواج

با توجه به مطالب گفته شده، می توان فهمید که معیار و فرمول خاصی برای تعیین یک سن خاص برای ازدواج وجود ندارد و این سن با توجه به تفاوت های فردی و اجتماعی، رشد جسمی، عقلی، اجتماعی، شرایط مالی و شغلی، اهداف تحصیلی و مسائل عرفی می تواند طیف بسیار متغیری داشته باشد.

خود شخص می تواند، سن مناسب برای ازدواجش را تشخیص دهد و در صورت لزوم می تواند از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک بگیرد.

بلوغ روانی و ازدوج

از نظر حقوقی بلوغ روانی به عنوان رشد شناخته می شود.

ولی اختلافی که در این رابطه در حقوقدان ها اتفاق افتاده است.

و اعتقاد دارند که فقط کافی می باشد که توان تشخیص دادن صلاح خود را دارا باشد.

اما نظر روانپزشکان در این می باشد که :

 • شخص باید از نظر شخصیتی و توانمندی و همینطور پخته بودن در رشد به حدی برسد.
 • که علاوه بر این که نسبت به خود شناخت کافی داشته باشند.
 • و صلاح خود را شناسایی کند بلکه نسبت به شخصی که در نظر خواهند گرفت.
 • یا می‌خواهند با او ازدواج کنند شناخت کافی کسب کنند.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

بلوغ اجتماعی و ازدوج

بلوغ اجتماعی به معنای توانمند بودن ضروری برای کنترل کردن امور اجتماعی  و همینطور همسر و خانواده می‌باشد.

در رابطه با این عوامل احتیاج های اقتصادی بهداشتی و آموزشی و غیره برای زندگی کردن ضروری می باشد.

تا بتواند با آن مسکن و حداقل احتیاج های خانواده را به تامین کردن بپردازد.

پیدا کردن این خصوصیات بستگی به شخص دارد.

یک شخص امکان دارد در سن ۲۰ سالگی  شرایط های گفته شده را به طور کامل به آن دست پیدا کند.

درصورتی که شخصی دارای سن زیادی می باشد و هنوز نتوانسته آن را به دست بیاورد.

در رابطه با خانم ها هم همین صورت می باشد.

یک دختر جوان امکان دارد در سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی از لحاظ جسمانی به رشد کامل رسیده باشد.

ولی رشد روانی و شخصیتی آن کامل نشده است .

و مهارت ایجاد کردن یک رابطه صحیح با همسر، فرزند و اطرافیان خود را ندارد.

پس تنها سن ملاک اصلی برای تشکیل دادن خانواده نمی باشد.

منبع: مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

در این رابطه بخوانید :

ایران سن ازدواج در چند سال اخیر

فاصله سنی زیاد

مقالات مرتبط:

میزان سلامت ازدواج

مزایا و معایب طولانی شدن یک رابطه

مدت زمان دوره نامزدی و عقد

در کشور ما منظور از دوران نامزدی زمانی است که پسر از دختر به طور رسمی و خانوادگی خواستگاری می کند و قرار است با هم ازدواج کنند. از آن جا که دوران نامزدی یا دوران پیش از عقد، مرحله ای برای شناخت بهتر و بیش تر طرفین از یکدیگر است، این تصور پیش می آید که طولانی بودن این دوران بهتر است، اما باید گفت طولانی شدن دوران نامزدی می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

در این بخش در مورد مزایا و معایب طولانی یا کوتاه بودن دوران نامزدی و بهترین مدت زمان دوره نامزدی و عقد و راه کار کاهش مشکلات این دوران صحبت خواهیم کرد.

مدت زمان دوران نامزدی چقدر باید باشد؟ |زمان مناسب عقد

دوران نامزدی برای شناخت بیش تر زوجین و خانواده ها و همچنین آماده شدن برای مراسم ازدواج و مسئولیت پذیری در زندگی آینده است. بنابراین تصمیم گیرنده اصلی برای تعیین مدت نامزدی خود زوجین می باشند.

زوج باید در دوران نامزدی و پیش از عقد و ازدواج به شناخت کافی نسبت به هم رسیده باشند. از نظر روانشناسان زمان لازم برای رسیدن به شناخت کافی بین ۸تا ۹ ماه می باشد، البته این زمان باید به طور موثر و جدی حول شناخت طرفین از یکدیگر و صحبت کردن در مورد مسائل مهم باشد، در نتیجه دیدارهای زیادی باید در این بین صورت پذیرد.

بسته به نوع آشنایی و ازدواج دوران نامزدی می تواند کوتاه یا بلند شود. برای مثال در ازدواج های مدرن طرفین قبل از خواستگاری با یکدیگر در ارتباط هستند؛ اگر زمان دوستی و آشنایی طولانی بوده است و دو طرف به شناخت نسبی از هم رسیده اند، دوران نامزدی می تواند کوتاه تر باشد و اگر دوران دوستی طرفین کوتاه بوه است، می توانند دوران نامزدی را طولانی تر تعیین کنند.

در ازدواج سنتی که طرفین از قبل هیچ زمینه آشنایی و دوستی قبل از خواستگاری نداشته اند نیز، بهتر است دوره نامزدی بیش از ۶ ماه باشد تا در این مدت طرفین، شناخت نسبی از یکدیگر پیدا کنند و اخلاقیات و تفکرات یکدیگر را بشناسند تا عدم شناخت باعث بروز مشکلات بعد از ازدواج نگردد.

مدت زمان عقد تا عروسی و تعیین مدت دوره نامزدی

تعیین مدت دوره نامزدی | مدت زمان عقد تا عروسی

موارد مهمی که در تعیین طول دوره نامزدی مهم است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط مالی برای تعیین دوران عقد

در برخی موارد خانواده و عروس و داماد در پی خرید جهیزیه و تهیه مسکن و موارد لازم برای ازدواج هستند و به خاطر گرانی ها، ممکن است مشکلاتی به وجود آید. در این شرایط باید انعطاف پذیر بود و با همدلی و درک متقابل مشکلات پیش آمده را حل کرد و زندگی مشترک را با کمی تاخیر ولی با آرامش و عشق آغاز کرد.

میزان همکاری خانواده ها

معمولا در دوران نامزدی حساسیت خانواده ها روی دختر و پسر بیش تر می شود، دخالت خانواده ها، میزان رفت و آمد، مرزهای رابطه در دوران نامزدی و کارها و نظرات پیرامون مراسم ازدواج می تواند زمینه ساز اختلافات شود، در نتیجه اگر خانواده ها همکاری لازم را ندارند بهتر است زمان نامزدی را طولانی نکنید.

سن و سال زوج و فراهم بودن شرایط ازدواج

سنی که در آن نامزدی می کنید نیز بسیار مهم است، زیرا دغدغه و مشکلات فرد ۲۰ ساله با فردی که در ۳۵ سالگی نامزدی می کند بسیار متفاوت است. برای مثال اگر ۲۰ سال دارید بهتر است دوران نامزدی طولانی شود و در این مدت، دانشگاه خود را تمام کنید و تلاش کنید در شرایط بهتری زندگی خود را شروع کنید.

طولانی شدن دوره نامزدی و به تعویق انداختن مراسم عقد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که باعث دلسردی طرفین از ازدواج می شود. در نتیجه باید زمان معقولی برای زمان خواستگاری تا عقد در نظر گرفته شود. این مسائل برای طولانی شدن مدت زمان بعد از عقد نیز صادق است. طولانی شدن زمان پس از عقد نیز می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

در ادامه معایب و مزایای کوتاه یا بلند مدت بودن دوران نامزدی را بیان خواهیم کرد.

مزایای کوتاه بودن نامزدی - طولانی شدن رابطه
مزایای کوتاه بودن نامزدی

مزایای و معایب کوتاه بودن دوره نامزدی

مزایا

 • درابتدای امزدی طرفین اشتیاق و انگیزه زیادی برای تشکیل و شروع زندگی مشترکشان دارند.
 • زمانی که نامزدی کوتاه مدت باشد، شما سریع وارد زندگی مشترک می شود، و به سرعت نیز به آن عادت می کنید.
 • برنامه ریزی عروسی یکی از مسائل پر تنش در زندگی زوج هاست، هر چقدر درگیری با این مساله بیش تر شود استرس نیز بیش تر خواهد شد. نامزدی کوتاه تر باعث می شود، استرس شما فقط برای یک دوره کوتاه مدت باشد.
معایب کوتاه بودن نامزدی - مدت زمان عقد تا عروسی
معایب کوتاه بودن نامزدی – مدت زمان عقد تا عروسی

معایب

 • احتمال اینکه شناخت طرفین از هم کافی نباشد، بسیار بالا می رود و این می تواند تنش های بعد از ازدواج را بیش تر کند. البته بسیاری از اخلاقیات طرف مقابل را فقط زمانی که با او زیر یک سقف زندگی می کنید خواهید فهمید.
 • دوران نامزدی شیرین ترین قسمت زندگی هر فردی است، کوتاه بودن دوران نامزدی باعث کم تر شدن لذت از این دوران خواهد شد و بیش تر زمان زوج صرف مهیا کردن مراسم ازدواج و استرس و دغدغه های آن خواهد شد.
 • دوران نامزدی کوتاه مدت، به خانواده هایی که شرایط مالی ضعیفی دارند، فشارهای زیادی وارد می کند. برای مثال تهیه جهیزیه در مدت کم و با توجه به گرانی برای خانواده دختری که وضعیت مالی مناسبی ندارند، فشار مالی و تنش زیادی ایجاد می کند.

مزایای و معایب طولانی بودن دوره نامزدی

مزایا

 • طولانی بودن دوران نامزدی، به خصوص زمانی که هر دو طرف دانشجو هستند، می تواند مثبت هم باشد و دردسری ایجاد نخواهد کرد.
 • در زمان طولانی نامزدی، طرفین فرصت کافی برای شناخت یکدیگر و پی بردن به زوایای پنهان شخصیتی و اخلاقی یکدیگر را خواهند داشت و این باعث تصمیم گیری و مدیریت درست در رابطه خواهد شد.
 • در این دوران خانواده ها نیز شناخت بیش تری از هم پیدا می کنند.
 • در این دوران فرصت بیش تری برای تامین مخارج عروسی و جهیزیه وجود دارد، در نتیجه خانواده ها و زوج، فشار مالی و استرس کم تری را متحمل خواهند شد.
 •  اگر قبل از خواستگاری بدهی و یا مشکلات مالی و شغلی وجود داشته باشد، در دوران نامزدی طولانی مدت، می توان آن ها را بهتر رفع و رجوع کرد.
 • همچنین این دوران، فرصتی برای فراموش کردن ناکامی های گذشته را به طرفین خواهد داد.

معایب

 • دوران نامزدی و قبل از عقد، مرزهایی برای رابطه جنسی وجود خواهد داشت، طولانی شدن مدت نامزدی می تواند باعث ایجاد وسوسه و بهانه های دل شود؛ همچنین ممکن است نیازهای جنسی در این دوران برطرف نشود.
 • در دوران نامزدی، دختر و پسر از نظر شرعی و قانونی زن و شوهر نیستند و از طرفی غریبه هم نیستند و نمی توانند نیازهای یکدیگر را نادیده بگیرند، این مبهم بودن نقش می تواند در طولانی مدت باعث ایجاد تعارض و مشکلاتی در رابطه آن ها شود.
 • معمولا زمانی که دوران نامزدی طولانی مدت می شود، اطرافیان مدام در مورد زمان عقد و ازدواج سوال می پرسند، این مساله باعث ایجاد فشار و کلافگی در دختر و پسر می شود و می تواند روی کیفیت ارتباط آن ها اثر بگذارد.
 • در ابتدای نامزدی، زوج شور و اشتیاق زیادی برای ازدواج دارند، طولانی شدن نامزدی و ایجاد مشکلات و فشارها می تواند باعث ایجاد دلسردی نسبت به ازدواج در یکی یا هر دوی آن ها شود که می تواند در نهایت به سردی عاطفی و جدایی بیانجامد.
 • بسیاری از خانواده ها در نامزدی به دختر خود اجازه رفت و آمد با نامزدش را نمی دهند. این محدودیت ها باعث دلگیرشدن پسر می شود و بر کیفیت رابطه آن ها تاثیر خواهد گذاشت. همچنین ادامه این محدودیت های سختگیرانه و گاهی بیجا می تواند به ایجاد دلسردی از ازدواج دامن بزند.
مدت زمان نامزدی - مشکلات نامزدی را کاهش دهید - رویارویی با سختی دوران عقد
مدت زمان نامزدی – مشکلات نامزدی را کاهش دهید – رویارویی با سختی دوران عقد
چطور مشکلات دوران نامزدی را کاهش دهیم؟

با توجه به مطالب گفته شده متوجه می شویم که بیش ترین مشکلاتی که ممکن است برای دختر و پسر ایجاد شود، زمانی است که دوران نامزدی طولانی تری را سپری می کنند، پس بهترین راه کار این است که تا حد ممکن زمان نامزدی را کوتاه کنید.

بسیاری از دخترها و پسرها به خاطر ایجاد شناخت کافی قبل از ازدواج، عقد را به تعویق می اندازند و دوران نامزدی را طولانی می کنند. اگر دلیل شما برای طولانی کردن نامزدی این مورد است، باید گفت اگر از روش های اصولی برای شناخت استفاده کنید، مدت زمان زیادی برای شناخت نیاز نخواهید داشت.

می توانید برای یادگیری روش های اصولی شناخت و گرفتن بهترین تصمیم از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید. روانشناس در شناخت ویژگی های شخصیتی و مهارت های رفتاری و ارتباطی یکدیگر به شما کمک خواهد کرد؛ همچنین شما را در شناخت خودتان و تعیین معیارهای انتخاب همسر کمک خواهد کرد.

یکی دیگر از مزایای مشاوره پیش از ازدواج این است که شما با چالش هایی که ممکن است در آینده با  مواجه شوید آشنا می شوید و به کمک هم برای رفع آن ها تلاش خواهید کرد. همه این‌ موارد باعث ایجاد شناخت بهتر و تصمیم گیری بهتر خواهد شد و از طولانی شدن غیرضروری زمان نامزدی جلوگیری می نمایید.

آشنایی دوران نامزدی تا ازدواج را به سلامت طی کنید

روابط بین دختران و پسران با توجه به نوع زندگی امروزی بیشتر بوده است. بنابراین باید این روابط تعریف شده باشد اما قطعاً کسی که قصد ازدواج دارد اهداف خود از ازدواج و زندگی را دانسته و با همین منظور پیش می رود و با فرد مورد نظرش ارتباط برقرار کرده تا آشنایی بیشتر حاصل شود.

در این میان اگر آن فرد هم راغب باشد این ارتباط وارد فاز جدید شده و آشنایی هرروز بیشتر می شود. حال هر آنچه این رابطه طولانی مدت باشد این شناخت عمیقتر بوده و دو نفر به درک بهتری نسبت به هم می رسند. هنگامی که این ارتباط بیشتر می شود دونفر می توانند در همه زمینه ها همدیگر را مورد ارزیابی قرار داده و در چند مقطع مورد آزمایش قرار داده و از انتخاب خود مطمئن شوند.

اما هنگامی که این رابطه که قرار است به ازدواج منتهی شود، و همچنین شناخت آنان کامل شده و به تفاهم رسیده اند، طولانی تر شود حس دلتنگی و همچنین نیاز به باه هم بودن در آنان زیاد شده و منجر به مشکلاتی می شود. دلتنگی های زیاد منجر به درگیری های خفیف بین آنان شده و مدیریت هر دو را می طلبد تا ضمن ناراحت نشدن و درک موضوع، با هم کنار آمده و مدام هدف خود را برای همدیگر بیان کنند. البته اگر ابن روابط برای خانواده ها و آشنایان بازگو شده باشد و جنبه نامزدی را داشته باشد، می تواند مشکلاتی از قبیل حرف و سخن آشنایان و فشار آنان، فشار خانواده و همچنین مشکلات درونی خودشان را تحمل کنند.

اما برای مبارزه با این مشکلات، دو نفرکه قصد ازدواج را دارند و به هر دلیلی رابطه آنان طولانی می شود، می بایست به خود یاد آوری کنند که چه روزهای خوبی را درپیش داشته و برای چه هدفی در حال مبارزه هستند. به خاطرات شیرین یکدیگر فکر کرده و آینده خوبی که در کنار هم دارند را تصور کنند و به خود و طرف مقابل خود دلگرمی دهند تا این راه را ادامه داده و به مقصود خود برسند.

مشاوره ازدواج

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع: مشاورانه

 

تسلیم زرق و برق های مادی برای ازدواج نشوید

ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

اهداف ازدواج بسیار مشخص و واضح است. اهدافی چون احساس رضایت و رسیدن به آرامش درونی، لمس حس خوشبختی و همچنین آرامش حس جنسی به میزان متداول و از این دست اهداف می باشد و اهدافی چون به ازدواج به خاطر پول و یا تنها ارضاء میل جنسی و فرار از خانواده اهدافی پوچ بوده و سرانجامی خوش را در پی ندارد.

دستیابی به رفاه بیشتر با ازدواج

شرایط اقتصادی و سطح رفاه مالی در حال حاضر هم به عنوان انگیزه ازدواج و هم سد راه ازدواج تلقی می شود.

” من ۲۸ سالمه، کارمند یک شرکتم و درآمد نسبتا خوبی دارم اما ترجیح می دم فعلا مجرد بمونم، چون خانواده ها به ازدواج به چشم یک معامله اقتصادی نگاه می کنند.
من دوست ندارم فعلا از اهدافم دست بکشم و خودم رو در فشار مالی و مشکلات اقتصادی قرار بدم”

بسیاری از افراد ازدواج را مانعی بر سر راه پیشرفت شغلی و اقتصادی خود می دانند و معتقدند ازدواج باعث تحمل فشار اقتصادی، از دست دادن پس انداز مالی و دست کشیدن از بلندپروازی های مالی آن ها می شود.

در مقابل عده ای ازدواج را وسیله ای برای دست یابی به رفاه بیشتر، اتحاد و انگیزه ای برای ساختن یک زندگی غنی می دانند.

به هر حال ازدواج و تشکیل خانواده و به دنبال آن تولد فرزندان، همگی نیازمند صرف هزینه اقتصادی و روانی است.

معمولا نگاه صفر و صدی به ازدواج ( ازدواج به خاطر پول یا ازدواج نکردن بخاطر از دست دادن موقعیت های اقتصادی بهتر) مشکل ساز است.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

اما نگرش درست به ازدواج چیست؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم منطقی در مقابل ازدواج به عنوان تصمیمی اقتصادی یا عاطفی چه پیامدها و مزیت هایی دارد؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم عاطفی

معمولا افرادی که بعد از یک دوره دوستی یا دلدادگی تصمیم به ازدواج با یکدیگر را دارند به راحتی بسیاری از ملاک های مهم خود برای ازدواج را نادیده می گیرند.

یکی از این ملاک ها نیز رفاه اقتصادی یا شرایط مالی است که ممکن است افراد با تکیه بر عشق و علاقه به یکدیگر و نادیده گرفتن مشکلات پیش رو، از آن رد شوند.

این افراد ممکن است به دلیل ترس از برداشت منفی همسر آینده خود، ترس از اینکه از نظر او فردی مادی گرا محسوب شوند و یا به علت نگرانی از ایجاد ناراحتی و دلخوری، از صحبت درباره مسائل مالی خودداری کنند.

در مقابل عده ای نیز ممکن است به دلیل ترس از دست دادن محبوب و معشوق خود، با دروغ گفتن یا پنهان کاری به سوالات او پاسخ دهند.

در چنین شرایطی زندگی با محدودیت های مالی بخصوص برای فردی که سال های مجردی را در رفاه اقتصادی گذرانده می توان طاقت فرسا و مشکل ساز گردد.

در حالی که صحبت کردن با صراحت و البته با صداقت در مورد مسائل مالی، باعث روشن شدن انتظارات و داشتن یک چشم انداز منطقی از زندگی مشترک و آینده می گردد.

ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود
ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود

باید پیش از ازدواج بدانید

دانستن موارد زیر موضوعی است که قبل از ازدواج باید به آن توجه شود:

 1. درآمد ماهیانه همسرتان
 2. میزان پس انداز او در بانک
 3. میزان بدهی مالی یا اقساط وام
 4. همچنین سایر حمایت ها یا محدودیت های مالی او

همچنین آگاهی از نحوه خرج کردن، مسئولیت های اقتصادی و انتظارات خود و او در مورد مسائل مالی به آمادگی و شناخت بیشتر می انجامد.

ازدواج به عنوان یک تصمیم اقتصادی

داشتن نگرش اقتصادی به ازدواج و یا ازدواج صرفا با هدف دستیابی به رفاه مالی در افرادی دیده می شود که ازدواج را وسیله ای برای رسیدن به آرزوهای خود می دانند.


مشکلات احتمالی چنین نگرشی نیز به شرح زیر است

افرادی که دستیابی به رفاه بیشتر را مهم ترین ملاک خود در انتخاب همسر می دانند و سایر ملاک ها را نادیده می گیرند در صورت وجود بحران های مالی، از دست دادن حمایت خانواده همسر و یا ورشکستگی، تنش و مشکلات زیادی را متحمل می شوند.

از سویی شنیدن جملاتی از این دست که” اگر ثروتت نبود هرگز با تو ازدواج نمی کردم یا تو بخاطر پولم باهام ازدواج کردی” باعث سردی عاطفی بیشتر و بی اعتمادی به علاقه یا محبت هم می گردد.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

ورشکستی همسر آینده

بنابراین شاید لازم باشد قبل از ازدواج از خود بپرسیم اگر همسرم در آینده ورشکست گردد آیا زندگی با چنین فردی برایم خوشایند است؟

دخالت و رهبری دیگران و خانواده همسر یکی دیگر از معظلات ازدواج با هدف دستیابی به رفاه اقتصادی است.

این موضوع بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که یکی از طرفین از نظر قدرت اقتصادی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد.

بنابراین علاوه بر قدرت مالی همسرتان به استقلال مالی و قدرت تصمیم گیری او نیز توجه کنید.

از دست دادن اعتماد به نفس بخصوص در شرایطی که پسر از نظر مالی نسبت به دختر در وضعیت اقتصادی پایین تری قرار دارد، یکی دیگر از مشکلات پیش روی ازدواج با هدف رسیدن به رفاه و تمکن مالی است.

از دیگر مشکلات چنین ازدواجی می توان به اختلاف در سطح فرهنگ و طبقه اجتماعی نیز اشاره نمود.

اما در این میان این متداول شده است که همگان بیشتر به دنبال اهداف پوچ ازدواج کرده و به همین دلیل است که آمار طلاق بالا رفته است بعضی ها دوستی های قبل ازدواج را عامل دانسته و برخی دیگر ازدواج ها امروزی را قبول نداشته و ازدواج های سنتی را بهتر می دانند اما مشکل هیچ کدام نبوده و نیست.

مشکل طرز تفکر غلط جوانان امروزی از ازدواج و همچنین نوع تربیت آنان است بنابراین اگر طرز تفکر درست بوده و اهداف ازدواج مشخص باشد این ازدواج چه می خواهد سنتی باشد چه امروزی و با چه با دوستی دختر و پسر آغاز شده باشد، خوشبختی را در پیش دارد.

یکی از اهداف پوچی که امروزه بسیاری از افراد به دنبال آن هستند ازدواج به خاطر مال و ثروت فرد مقابل است که حال به خاطر پدرش و خانواده اش بوده و یا چه به خاطر خودش.

وقتی ازدواج برای پول را مطرح می کنیم درواقع دختر و پسر هم نمیشناسد، آنان با پول طرف مقابل ازدواج کرده و هیچ گاه عشق و علاقه ای میان آنها نبوده و نخواهد بود و با کوچکترین تزلزلی که برای ثروت فرد پولدار اتفاق می افتد، میزان دوست داشتن و زندگی زناشویی آنان نیز دچار اختلال می شود.

بنابراین اینگونه افراد اصلاً متعهد نبوده و نمی توانند طرف مقابل را خوشبخت نمایند.

 

برای اینکه دچار اینگونه مشکلات نشویم باید با دقت بسیار انتخاب کرده و درباره فرد مقابل تحقیق کنیم و حساسیت را در تحقیق خود به خرج جداده و سپس مشاوره و مشورت کنیم تا با اطمینان کامل گام برداشته و ازدواج خوبی را داشته باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

منبع:کانون مشاوران ایران

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

سایر منابع:

منابع: ۱- بررسی ارتباط عوامل اقتصادی و جمعیت شناختی با رضایت جنسی و زناشویی در یک نمونه از زنان ایرانی در سال های ۹۵_۱۳۹۴، طیبه درونه، گیتی ازگلی، زهره شیخان، ملیحه نصیری، ۱۳۹۵٫ ۲-بررسی عوامل موثر بر نگرش دانشجویان دانشگاه پیام نور محلات در خصوص ازدواج، سیف زاده، علی؛ قنبری برزیان، علی، ۱۳۹۳٫ ۳- آموزش پیش از ازدواج، مهمدی میر محمد صادقی، ۱۳۸۴٫

94 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. امیر علی
  امیر علی گفته:

  سلام من یکو دوست دارم خودشونم دوسم داره من یه تجربه قبلا داشتم طرف ولم کرد رفت با یکی دیگه الانم میخوام اینطوری نشه برا همین به یسری چیزا گیر میدم چرا اینستگرام داری بجوری شک دارم کلا شک افتاده تو زندگیم با اینکه میدونم دختر خوبیه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام وقتی در شرایطی قرار می گیرید که ضربه عاطفی رو خوردید باید قبل از ورود به رابطه بعدی یک سری مسائل رو برای خودتون حل کنید اینکه چه می خواهید .ملاک هاتون چبه چه رفتارهایی برای شما دال بر بی اعتمادی است و طرف مقابل چه ویژگی های مهمی را باید داشته باشد .همه این ها موارد مهمی هستند ضمن اینکه لهتر است حتما با روانشناس صحبتی داشته باشید تا تردیدهای شما کاهش یابد .و با رفتارهای مختلف باعث ازار طرف مقابل نباشید .موفق باشید

   پاسخ
   • امیر علی
    امیر علی گفته:

    سلام‌ممنون میدونید یجوری شدم میگم اگه الان بهشون نگم اینکار کن اینکار نکن بزارم کار خودشا انجام بده بعد که ازدواج کردیم به مشگل بخوریم

 2. مجتبی
  مجتبی گفته:

  دارم از کسی خیلی دوسش دارم جدا میشم ،حالم خیلی بده چن وقت پیش بهش گفتم گروه داریتو تلگرام گفت نه گفتم قسم بخور گفت ب مرگ پدرو مادرم گفتم بجز من با کسی احساس میکنم هستی گفت خداکمرمو بشکنه اگر من باکسی هستم بجز تو،یهو فهمیدم تو یه گروهه ک با پسراش چت میکنه از اول رابطمون تا الان ک ی سال و خورده ایه،بعد بهش گفتم کدتلگرامتو بهم بده نداد ،بهانه میاوردو میپیچوند ،منم خلاصه ش کردم گفتم کدتو میدی یا نه گفت نه ،گفتم بای،اما یه چیزایی داره ک نشون میده عاشقانه دوسم داره ،الان نمیدونم باید چکار کنم ،سه بارم اون اوایل رفتم خواستگاریش ندادنش،تصمیم گرفتیم دوست باشیم تا ب وقتش،الانم ک اینجورداستانا برام پیش اومده ،دلم خوب گواهی نمیده عقلمم همینطور،کسی راهی داره؟ ی عزیزی میگف ترکش نکن بگیرش زبان ،اخه چقد بگیرمش زبان ؟؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   وقتی کسی به شما علاقه نداشته باشه هر کاری کنید بلاخره روزی از دست شما رها خواهد شد
   بهتره راهتون رو جدا کنید و فرصتهای خودتون بخاطر یک رابطه واهی از بین نبرید …. اگر شما این رابطه رو کات کنید مسلما اگر علاقه ای باشه طرف شما برمیگرده

   پاسخ
 3. تقوی
  تقوی گفته:

  سلام روز بخیر ببخشید میخواستم بدونم که این تست mcmi و تست ۲۰۵سوالی و مراکز مشاوره میتونه بیماری روانی وخلقی مثل دو قطبی و… روهم نشون بده و چقدر میشه به پاسخ این تستها اعتماد کرد

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست گرامی این ازمون ها در حد متوسط قابل اتکا هستند مخصوصا mmpi که فرم بلند و کوتاه دارد و زیاد استفاده می شود و علی رغم اینکه دارای دروغ سنج است ولی باز هم ممکنه فردی با اشنایی قبلی و یا هوش خود بتواند مواردی رو وانمود کند برای بررسی اختلالات شخصیت و یا هر اختلالی باید حضوری مراجعه کرد تا با مصاحبه بالینی و بررسی شرایط تشخیص درست داده شود این ازمون ها در حد غربال اولیه هستند که نمی شود گفت نتایج صد درصد هستند .البته اینکه این تست ها و نتایج ان در چه زمینه ای قرار است استفاده شود اهمیت دارد مثلا برای ازدواج قطعا کامل نیستند و نمی شود تنها به ازمون اتکا کرد ولی ممکنه در بعضی موارد و گزینش ها بشود در حد نتیجه این ازمون ها اتکا داشت و کفایت می کند .امیدوارم در هر زمینه ای که منظور جنابعالی است جوانب امرو شرایط محیطی هم بررسی شود .موفق باشید

   پاسخ
 4. الناز
  الناز گفته:

  من ۳ سال پیش باهاش فرارکرده بودم جونمون واسه هم درمیرفت اما حالا چن وقتیه که فهمیدم مشکوکه تواینترنت دنبال دخترمیچرخه

  پاسخ
 5. یه دختر
  یه دختر گفته:

  سلام من شانزده سالمه نسبتا پررو وی کم تند زبونم که …..درسم خوبه
  یه خواستگار دارم شش سال ازم بزرگتره دانشجوی دبیریه آروم و کم رو
  حس میکنم دلم باش نیست ولی خونوادم موافقن به هیچ وجه نمی ذارن با غریبه ازدواج کنم
  تا یه ماه پیش است به ازدواج فکر نمی کردم
  میترسم بگم آره و پشیمون شم هم از برخورد بعد خونوادم میترسم هم از ایندم چون تو آشنا های ما کسی که شرایط منو داشته باشه همینه فقط…
  کمکم کنید خواهش میکنم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   قدم اول در ازدواج به دل هم نشستنه … وقتی چنین اتفاقی نیفتاده ادامه ارتباط بی دلیله
   در ضمن شما تازه بین ۲۱ تا ۲۵ سالگی به بلوغ عاطفی میرسید و در اون سن ممکنه نظرتون با امروز تفاوت داشته باشه
   پس وقتی در مورد ازدواج با چنین شخصی تردید دارید بهتره یا کات کنید یا مشاوره
   پس بهتره خوب فکر کنید … و درست تصمیم گیری کنید ..تردید شما به خاطر سن کم شما برای ازدواجه

   پاسخ
   • یه دختر
    یه دختر گفته:

    مرسی ولی نمیدونم چطور خونوادمو راضی کنم اونا فک میکنن بهتر از اون برام نیست من حتی با اخلاقش نمیتونم کنار بیام دقیقا بر خلاف منه ولی خونواده قانع نمی شن
    کمک
    خواهش

 6. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من عاشق بکی ام اما به خاطر لج اون و با زور خانواده ام با پسری عقد کردم کردم ازش بدم میاد همه نظر خوبه اما من اصلا نمی تونم ارتباط برقرار کنم باهاش و مداوم دعوا داریم کلا از نظر شیوه ارتباطی متفاوتیم از طرفی همون شخص که عاشقشم باهام رابطه داریم و اون هم مدام گریه می کنه که منو از دست داده من تمومه زندگیمو توی اون می بینمم
  خانواده من نمی ذارن جدا شم به خاطر ابرو
  و من می خوام خودکشی کنم چون هیچ راهی تو زندگیم نمی بینم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه روزگاری نیست که کسی رو به کاری مجبور کنید … پس شما نباید با خودتون لجبازی کنید … خیلی محکم و قوی نظرتون رو اعلام میکردید
   حتی اگر ایشون هم مناسب شما نبود رک و روشن بیان میکردید … قرار نیست برای لجاجت با زندگی خودتون و دیگران بازی کنید
   به همین خاطر بهتره با مشاوران ما مشورت کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بله با شماره های داده شده تماس بگیرید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   دوست عزیز قطعا” میتونه استفاده کنه

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
 7. سوگند
  سوگند گفته:

  سلام من دختری٢٩ساله هستم بعدشکست عشقی که خوردم به هیچی اعتمادندارم همش ادمهایی باموقعیت پایین سرراهم قرارمیگیرن خیلی سردرگومم نمیدونم چیکارکنم ضعیف وخستم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   خب قرار نیست هر کسی سر راه شما قرار گرفت بهش فکر کنید … شما اول باید دیدگاه و معیار انتخاب همسر رو بدونید و بعد بر اساس اون انتخاب کنید
   بهتره از فکر ازدواج بیرون بیایت و کارهایی که دوست دارید رو انجام بدید //// محیط جدید / دوستان جدید و موقعیت جدیدی رو تجربه کنید

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.