شخصیت هر فرد می تواند متأثر از عوامل مختلفی باشد. این عوامل محیطی و یا رفتاری بوده و نقش به سزایی در شکل گیری شخصیت هر نفر دارد اما به طور کلی اولین نهادی که به یک فرد در جامعه شخصیت داده و به او طرز و نحوه برخورد با دیگران را آموزش می دهد، خانواده می باشد. سپس فرد وارد جامعه شده و بنا به آنچه که وی در خانواده یاد گرفته است و همچنین با مواردی که خود در جامعه تجربه می کند شخصیت خودش را تکمیل کرده و به آن سر و شکل می دهد. حس مسئولیت پذیری، رفتار هی اجتماعی، نوع مدیریت مشکلات و انجام وظایف و همچنین نگرانی و دغدغه و سلایق و افکار های هر فردی بسته به نوع شخصیت وی متفاوت بوده و می تواند جنبه های مثبت و یا منفی داشته باشد.

حاب از کجا بدانیم که ما چه شخصیتی داریم و یا برای بهبود آن و شخصیت شناسی چه کارهایی را باید انجام بدهیم؟!

مشاوران ما در مرکز مشاوره ازدواج و همچنین متخصصان کانون مشاورین ایران، با سالها تحقیق به یک الگویی از روانشناسی شخصیت رسیده اند که بر طبق آن می توان مشخص کرد که هر فرد چه شخصیت و ویژگی هایی داشته و برای بهبود آن چه کارهایی را باید انجام داد. این دستورالعمل در غالب تستی با نام تست شخصیت شناسی طراحی شده و مشخص می کند که هر فرد چه شخصیتی در جامعه داشته و چه انتظاراتی را برآورده می کند.

تست شخصیت با جدید ترین متد و روش توسط این مرکز انجام میشود و هر فردی با انجام تست شخصیت شناسی و تست شخصیت می تواند به راز های درونی خود پی برده و به پرورش ویژگی های خوب در خود و همچنین ترک عادات بد امیدوار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

مشاوره جنسی

تفاوت همسران در میل به برقراری رابطه جنسی

 • میل جنسی زیاد و بالا ممکن است به دلیل تغییرات در سطوح هورمونی، سن شما یا ورزش زیاد باشد. 
 • افزایش میل جنسی نیز می تواند در نتیجه کاهش سطح استرس یا قطع برخی داروها باشد.
 • اگر احساس می کنید میل جنسی شما به روابط یا شغل شما آسیب می زند، با یک درمانگر جنسی ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ تماس بگیرید.

در حالی که میل جنسی بالا اغلب مشکلی ندارد، گاهی اوقات ممکن است تعجب کنید که چرا میل جنسی شما بالاتر از حد طبیعی به نظر می رسد یا به طور ناگهانی افزایش یافته است.

میل جنسی زیاد

از نظر سایت مشاوره ازدواج علائم میل جنسی زیاد اغلب عبارتند از:

 • رفتار جنسی شما بر سایر زمینه های زندگی شما مانند سلامتی، روابط، کار و غیره تأثیر منفی می گذارد.
 • شما بارها سعی کرده اید رفتار جنسی خود را محدود یا متوقف کنید اما نمی توانید.
 • شما در مورد رفتار جنسی خود رازداری می کنید.
 • شما احساس می کنید به رفتار جنسی خود وابسته هستید.
 • وقتی فعالیت های دیگر را جایگزین رفتار جنسی خود می کنید، احساس رضایت نمی کنید.
 • شما از رفتار جنسی برای فرار از مشکلاتی مانند عصبانیت، استرس، افسردگی، تنهایی یا اضطراب استفاده می کنید.
 • به دلیل رفتار جنسی خود در ایجاد و حفظ روابط پایدار و سالم مشکل دارید.

در اینجا شش دلیل وجود دارد که چرا میل جنسی شما ممکن است به طور غیرعادی بالا باشد: 

میل جنسی زیاد - افزایش هرمون ها

۱- سطح هورمون شما در حال تغییر است

سطح هورمون های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون می تواند در طول زندگی شما متفاوت باشد. اما همچنین در طول یک روز و همراه با آنها بر میل جنسی شما تأثیر می گذارد.

برای زنان، سطح استروژن قبل و در طول تخمک گذاری افزایش می یابد و باعث افزایش میل جنسی می شود. در همین حال، سطوح بالای تستوسترون در مردان با میل جنسی بالاتر مرتبط است. سطوح بالای تستوسترون در مردان جوان و ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می کنند رایج است. 

یک گزارش در سال ۲۰۱۶ نشان داد که استفاده از استروژن درمانی، مانند یائسگی یا از دست دادن استخوان، ممکن است دلیل افزایش میل جنسی در زنان باشد. علاوه بر این، اگر از تستوسترون همراه با استروژن درمانی با دوز پایین برای اهداف یائسگی استفاده می کنید، ممکن است میل جنسی شما را نیز افزایش

دهد.

میل جنسی زیاد بلوغ و پیری

۲- در دوران بلوغ یا پیری هستید 

کسانی که جوان تر هستند ممکن است میل جنسی بالاتری نسبت به افراد مسن داشته باشند. به عنوان مثال، تولید تستوسترون در پسران نوجوان ۱۰ برابر افزایش می یابد ، که افزایش برانگیختگی یا علاقه به رابطه جنسی در آن دوره رشد را توضیح می دهد. 

با این حال، زنان میانسال ممکن است تمایل جنسی بیشتری نسبت به زنان جوان داشته باشند. مطالعه ۲۰۱۰ از زنان بزرگسال دریافتند که افراد بین ۲۷ و ۴۵ به احتمال زیاد به مورد فعالیت های جنسی فکر می کنم بودند، توهمات مکرر جنسی، زندگی جنسی فعال تر، و توهمات جنسی شدید تر از کسانی که در سن ۱۸ تا ۲۶ هستند.

نیاز جنسی زیاد به دلیل ورزش

۳-زیاد ورزش می کنید

یکی از دلایلی که میل جنسی شما ممکن است بیشتر از حد معمول باشد، افزایش فعالیت بدنی یا کاهش وزن. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ نشان داد که یک رابطه مثبت بین آمادگی جسمانی و میل جنسی بالاتر وجود دارد. در واقع، محققان دریافتند که در زنان، برانگیختگی به شدت تحت تأثیر استقامت قلبی عروقی است. 

فعالیت بدنی ممکن است باعث شود که ما بیشتر با بدن خود ارتباط برقرار کنیم و می تواند تصویر خود را افزایش دهد. زمانی که نسبت به خود احساس خوبی داریم، احتمالاً تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی مشترک داریم.

کمیل لوئیس، محقق و درمانگر جنسی کالیفرنیای جنوبی
افزایش میل جنسی به دلیل رابطه خوب
افزایش میل جنسی به دلیل رابطه خوب

۴- شما در رابطه جنسی سالم هستید 

برخی از افراد ممکن است افزایش میل جنسی را تجربه کنند اگر خود را در یک رابطه جنسی لذت بخش تر از روابط گذشته خود بیابند. 

اگر رابطه جنسی تجربه‌ای خوب و لذت‌بخش است، شما چیز بیشتری می خواهید که حس خوبی داشته باشد و برای شما لذت بخش باشد.

میل جنسی زیاد به دلیل کاهش سطح استرس
میل جنسی زیاد به دلیل کاهش سطح استرس

۵- استرس کمی دارید

میل جنسی شما ممکن است بالاتر از حد معمول باشد زیرا استرس کمتری را تجربه می کنید. کراس می‌گوید سطح استرس بالاتر کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند – هورمون مبارزه یا فرار – که می‌تواند بر میل جنسی شما تأثیر منفی بگذارد.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۸ ، ۳۰ زن میل جنسی و سطح کورتیزول آنها را قبل و بعد از تماشای یک فیلم شهوانی اندازه گیری کردند. این نشان داد که زنانی که کاهش کورتیزول داشتند، میل جنسی بیشتری داشتند. 

اگر اخیراً متوجه کاهش سطح استرس خود شده اید، ممکن است افزایش میل جنسی را نیز توضیح دهد. کراس می گوید: «اگرچه رابطه جنسی فیزیکی است، ولی تاثیرات روانی مشهودی دارد.

تغییر میل جنسی با مصرف دارو
تغییر میل جنسی با مصرف دارو

۶- تغییر در مصرف و یا نوع دارو

اگر متوجه تغییر ناگهانی در میل جنسی شدید، ممکن است به این دلیل باشد که اخیراً مصرف دارو را متوقف کرده اید یا دوز مصرفی خود را کاهش داده اید. 

روانپزشکان عقیده دارند که داروهای ضد افسردگی، به‌ویژه، می‌توانند بر میل جنسی شما تأثیر منفی بگذارند. در گزارشی در سال ۲۰۱۶، ۴۰ درصد از افرادی که اختلال عملکرد جنسی را تجربه می‌کنند، می‌توانند آن را به مصرف داروهای ضد افسردگی نسبت دهند. 

سایر داروهایی که ممکن است مانع میل جنسی شما شوند عبارتند از:  

 • داروهای ضد فشار خون، که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود 
 • داروهای ضد شیدایی مانند لیتیوم
 • هورمون هایی مانند لوپرون یا زولادکس

بنابراین، اگر اخیراً یکی از این داروها را قطع کرده اید، ممکن است میل جنسی شما را بیشتر از حد معمول توضیح دهد. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند دارو را قطع یا تغییر دهند، زیرا تأثیر قابل توجهی بر زندگی جنسی آنها دارد.

مهم: اگر فکر می‌کنید این مشکل برای شما یا همسرتان است، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا جایگزین‌های بی‌خطری برای داروهایی وجود دارد که بر میل جنسی تأثیر می‌گذارند.

آیا میل جنسی من خیلی زیاد است؟ 

همانطور که میزان مناسبی از رابطه جنسی برای داشتن وجود ندارد، هیچ میل جنسی “طبیعی” وجود ندارد.

لوئیس می گوید: «زبان شرم آور زیادی در اطراف کسانی که میل جنسی بالاتری دارند وجود دارد. او می‌گوید که مردم اغلب از عباراتی مانند «معتاد به سکس» و «نیمفومنیک» برای توصیف دیگرانی که میل جنسی طبیعی و سالمی دارند استفاده می‌کنند. 

پیدا کردن شریکی که میل جنسی مشابهی دارند می تواند راهی مثبت برای کشف تمایلات جنسی شما باشد، اما اگر شریک زندگی شما و شما اساساً میل جنسی متفاوتی دارید، به این معنی نیست که شما ناسازگار هستید.

با این حال، می‌گوید: «اگر میل جنسی بالای شما مانع تعهداتی مانند کار، خانواده یا روابط می‌شود، ممکن است بخواهید به یک درمانگر جنسی مثبت مراجعه کنید تا در مورد نحوه مدیریت میل جنسی خود بدون شرم، حمایت پیدا کنید. لوئیس

کراس می‌گوید اگر شما و شریک زندگی‌تان در یک رابطه نباشید، تا آنجا که میل جنسی دارید، می‌تواند به رابطه استرس وارد کند. دریافت کمک زودهنگام از یک درمانگر جنسی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا تعادلی را پیدا کنید که برای هر دوی شما مفید باشد. 

نکات پایانی

دلایلی که میل جنسی شما ممکن است بیشتر باشد شامل سن، سطح هورمون ها و میزان فعالیت بدنی شما می شود.

در حالی که هیچ میل جنسی “طبیعی” وجود ندارد، اگر میل جنسی شما شروع به تداخل در زندگی، کار یا روابط شما کرد، در نظر داشته باشید که با یک درمانگر جنسی تماس بگیرید یا با پزشک خود مشورت کنید.

یکی از مشکلاتی که همواره زوج ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، میل جنسی زیاد یکی از آنان در مقابل دیگری است.این مسئله در شروع زندگی انان مشکلی را ایجاد نمی کند به خصوص برای خانم ها زیرا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از آنان با شروع زندگی میل جنسیشان بالا رفته و دچار مشکل در رابطه جنسی نمی شوند آنان در واقع سرد مزاج نبوده بلکه بنا به دلایلی از برقراری ارتباط ترس و واهمه دارند که پس از گذشت مدتی مشکل آنان برطرف می شود البته برای حل شدن این موضوع شوهر انان نقش مهمی را ایفا می کند. اما هستند کسانی که طرف مقابلشان از میل جنسی زیادی برخوردار بوده و در اصطلاح گرم مزاج است. این موضوع به وابسته و گرم بودن زندگی آنان کمک میکند اما خب مشکلاتی را نیز در بر دارد.

پیشنهاد روانشناس جنسی: چگونه در برابر میل جنسی مقاومت کنیم؟

line-separator
اگر مردی میل جنسی بیشتری نسبت به خانم دارد

اگر مردی میل جنسی بیشتری نسبت به خانم دارد نیازی به کم کردن آن نیست زیرا این خود به داشتن رابطه بهتر آنان کمک می کند. اما بهتر است در تمامی موارد اعتدال رعایت شود فردی که میل جنسی زیادی داشته و تفکر اینکه همسرش پاسخگوی این احتیاج نبوده و دست به خیانت می زند درواقع آزار دهنده جنسی می باشد. متاسفانه در کشور ما به دلیل خطوط قرمزی که در این مباحث وجود دارد، دختر و پسر قبل از ازدواج نمی توانند در این زمینه با هم گفت و گو کنند و مسائلی از این قبیل را به بعد از ازدواج موکول می کنند که اشتباه بزرگی است زیرا بعد از ازدواج ممکن است مشکلاتی بزرگ پیش آید. اما در برای کم کردن میل جنسی همسران چه راهکار هایی داریم؟!

line-separator
تاثیر تغذیه بر میل جنسی زیاد

طبق تحقیقات پزشکان و مشاوران در این زمینه، پرهیز غذایی به ویژه غذاهای گرم و گوشتی، گرم نکردن محل خواب، عدم پوشیدن لباس های تنگ، عدم خوردن مواد غذایی محرک مانند پیاز و خرما و ورزش می تواند به کم کردن میل جنسی همسرتان کمک کند. البته خود شما نیز می توانید با گفت و گو با همسرتان و توضیح شرایط این مسئله را بهتر مدیریت نمایید

رزرو وقت مشاوره تلفنی

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع: کانون مشاوران ایران

 

فرار از ازدواج فقط اقتصادی نیست… درمان فوبیا ازدواج

فرار از ازدواج و تن ندادن به ازدواج و دلایل آن؟ درمان ترس از ازدواج چگونه است؟

” من به این راحتی دم به تله نمی دم! آب و نونم کمه که برم زن بگیرم! هیچ جا مثل خونه پدری نمی شه! چرا برای خودم آقا بالاسر بگیرم! “

این روزها درحالی که دخترها و پسرها بیش تر از هر زمان دیگری در تعامل و ارتباط با یکدیگر قرار دارند، شاهد افزایش سن ازدواج و بی رغبتی جوانان برای زندگی مشترک هستیم.

سه گروه فراری از ازدواج محسوب می شوند:

 1. افرادی که تن به ازدواج نمی دهند
 2. افرادی که برای فرار از شرایط سخت خانه پدری ازدواج می کنند
 3. افرادی که ازدواج کردند و شرایط مناسبی در زندگی مشترک ندارد.

فرار از ازدواج

خوشبختانه دورانی که در آن افراد به دلیل ترس از حرف مردم ( ترس از ترشیده شدن! )، تن به ازدواج می دادند را پشت سر گذاشته ایم.

در عین حال ترس از تنها ماندن، شاید اصلی ترین دغدغه جوانان مجردی باشد که نگران افزایش سن خود هستند.

بالارفتن سن ازدواج و تن ندادن جوانان به ازدواج دلایل مختلفی دارد.

مشکلات اقتصادی و نداشتن بودجه لازم برای تشکیل زندگی، پیدا نکردن گزینه مناسب و… را می توان در لیست علت های اصلی مجرد ماندن جوانان پیدا نمود.

اما از همه ی دلایل منطقی که بگذریم ، یکی از اصلی ترین دلایل اکراه و بی رغبتی جوانان برای ازدواج، به ترس از ازدواج و تعهد مربوط می شود.

ترس از ازدواج و تن ندادن به ازدواج

ترس از ازدواج چیست؟

ترس از ازدواج یکی از دلایل اصلی تن ندادن به ازدواج

ترس از ازدواج، ازدواج هراسی یا گاموفوبیا، اصطلاحی است که برای توصیف ترس غیرعادی از تعهد و ازدواج به کار می رود.

افراد مبتلا به گاموفوبیا که برای ازدواج و تشکیل خانواده علاقه و رغبت دارند، به دلیل اضطراب از تعهد از ازدواج خودداری می کنند.

دلایل تن ندادن به ازدواج و ترس

از جمله دلایلی که می توان برای این ترس برشمرد عبارتند از:

ابهام نسبت آینده و ترس از ازدواج

ناشناخته بودن آینده بخصوص آینده و روابط پیش روی دنیای متاهلی برای فردی مجرد، سبک زندگی جدید و ناشناخته، و به تبع آن اضطراب زاست.

به عنوان مثال فردی که تا کنون مجرد و مستقل زندگی کرده و به تنهایی به دنبال اهداف شخصی خود بوده ممکن است ازدواج را مانع پیشرفت خود ببیند.

ترس از صمیمیت و از دست دادن استقلال

این ترس که بیشتر در پسران دیده می شود به نگرانی از صمیمت بیش از حد با یک زن و از دست دادن استقلال همشیگی اش مربوط می شود.

مردان و زنان هر دو در زمینه آزادی چیزهای زیادی از دست می دهند. اگر زن نتواند مردی را در نقاط خاص خود کنترل کند، فکر می کند که او شایسته نیست. اگر انسان نتواند زمانی را که بخواهد با دوستانش بگذراند، احساس خفگی می کند. با گذشت زمان، چیزهای زیادی در زندگی هر دو جنس تغییر می کند و منجر به آزادی انتخاب کمتر می شود.

فرار از ازدواج و ترس از درست دادن آزادی

ناامنی شخصی و مسئولیت های سنگین

پیش بینی سختی ها، و مسئولیت های بعد از ازدواج یکی دیگر از دلایل ریشه ای اضطراب یا ازدواج هراسی است.

در حالت شدید فرد مبتلا به گاموفوبیا حتی با تصور ازدواج خود و یا دیدن ازدواج اطرافیان ممکن است دچار اضطراب شود.

اگر برای مدت طولانی مجرد بمانید. شما نمی خواهید مسئولیت کسی را بپذیرید. دلیلش این است که در دوران مجردی، بقیه افراد جامعه با شما مانند یک فرد مطرود رفتار می کنند. 

باعث می شود که شما گرگ تنها بمانید و کسانی که در این هنر تسلط دارند، نیازی به قبول مسئولیت شخص دیگری ندارند. در واقع آن فرد مجرد تازه یاد گرفته است که زنده بماند، اما جامعه فکر می کند که آنها بی فایده هستند زیرا مسئولیت دیگران را بر عهده نمی گیرند.

ترس از غریبه ها

 خنده دار است که چگونه زنان تصمیم می گیرند فردی را غریبه خطاب کنند، اگر او را دوست نداشته باشند یا او را مدبر می دانند. اما اگر منبعی از همان شخص پیدا کنند، دیگر احساس نمی کنند که آن شخص غریبه است.

 ازدواج هایی را به خاطر دارید که در آن زنان برای پول با افراد مسن ازدواج می کنند؟ در واقع همه ما با هم غریبه هستیم. این بخش حتی در ازدواج عاشقانه نیز هرگز تغییر نمی کند. ما فقط انتخاب می کنیم که آن را نادیده بگیریم.

استرس والدین برای انتخاب همسر مناسب

پدر و مادر عروس این روزها دوست دارند داماد از پدر و مادر خودش جدا شود. داماد باید برای دخترش و آنها پولدار و مدبر باشد. همه مردان نمی توانند در برابر این سطح از استرس مقاومت کنند. زنان نیز باید با استرس مواجه شوند که به محض گذشت چند ماه از ازدواجشان مجبور به بچه دار شدن هستند. همچنین از او انتظار می رود که در این روند از خیلی چیزها چشم پوشی کند.

تجربه بد و طلاق نزدیکان یا رابطه زناشویی بد آن ها

 اگر تجربه بدی با زنان یا ازدواج خواهر و برادر دارید. این می تواند آسیب به زندگی شما نیز وارد کند. این را می توان در اکثر مردانی که تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته اند مشاهده کرد.

فرار از ازدواج بدلیل طراق نزدیکان

سازگاری با دیگران، مهارتی که یادنگفتند

 بسیاری از کارهایی که در زندگی انجام می دهید، سازگاری است. همه می خواهند غذاهای شیک، نکات سفر به خارج از کشور، افراد ثروتمند برای معاشرت داشته باشند. هیچکس برای روزهایی که این چیزها را از شما می گیرند برنامه ای ندارد. هیچ کس نمی خواهد با کسانی که چیزی برای پس دادن به شما ندارند، دوستانه رفتار کند. این که درک و سازگاری با زندگی مهارتی است که باید آموخت.

 نشانه های ترس از ازدواج شامل:

 • پرخاشگری و بدخلقی درصورت اصرار خانواده و اطرافیان به ازدواج
 • عزت نفس پایین
 • علائم فیزیکی اضطراب درصورت فکر کردن به ازدواج شامل : لرزش، افزایش ضربان قلب، تهوع، سرگیجه و غیره
دلایل مخالفت خانواده با ازدواج

ازدواج به عنوان یک فرصت سوزی یا فرصت سازی؟

با یک حساب سر انگشتی و مقایسه سن ازدواج مادر و پدران مان و تعداد مجردهای فامیل متوجه می شویم که افراد دیگر مانند گذشته برای ازدواج در سن پایین ارزش یا استقبال کمتری از خود نشان می دهند.

از جمله دلایل این تغییر روند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تحصیلات و اشتغال مانعی برای ازدواج هستند؟

اکنون دیگر مانند گذشته ازدواج برای زن ها به منزله دریافت حمایت یا سرپرستی مالی نیست.

دخترها ممکن است ازدواج را یک نوع محدودیت برای استقلال دوران مجردی یا مانعی برای پیشرفت شغلی و تحصیلی خود بدانند.

همچنین دختران تحصیل کرده، دایره خواستگارهایی که به دلیل معیار تحصیلات رد می کنند بیشتر است.

فرار از ازدواج بدلیل تحصیل و شغل

بی اعتمادی و افزایش امار خیانت

این روزها بالا رفتن آمار خیانت و ازدواج شکست خورده باعث شده خیلی ها نگرش منفی نسبت به زندگی مشترک پیدا کرده و ازدواج را نه یک فرصت بلکه تهدیدی برای خوشبختی خود بدانند.

بالا رفتن سطح انتظارات زوجین و تن ندادن به ازدواج

معیارهای کمال گرانه و همه چیز تمامی که هرگز پیدا نمی شود و وسواس در انتخاب شریک زندگی یکی دیگر از دلایل تن ندادن به ازدواج است.

انتخاب به عنوان یک محدودیت

مسلما جواب آری به یک نفر به معنای جواب نه به تمام انتخاب های پیش رو و بعدی است.

انتظار و امید برای پیدان کردن موقعیت بهتر می تواند یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج باشد.

برطرف شدن نیازهای عاطفی و جنسی 

در شرایط فعلی با دوستی و ارتباط میان پسر و دختر و برطرف شدن نیازهای عاطفی و حتی جنسی در قالب دوستی یکی از اصلی ترین دلایل تن ندادن به ازدواج است.

از سوی دیگر برقراری چنین تعاملاتی باعث بدبینی و بی اعتمادی نسبت به جنس مخالف و بی رغبتی به ازدواج می شود.

ترس از ازدواج و تن ندادن به ازدواج

فرار از ازدواج در دنیای امروزی

به دلیل مسائلی که امروزه در دنیا وجود دارد و تبلیغاتی که در راستای بی بند و باری و عدم تعهد در دنیا راه افتاده است، این تفکر که ازدواج مانع آزادی جوانان است بیش از پیش رواج یافته و جوانان را به فرار از زادواج، آسودگی و عدم مسئولیت سوق داده است.

ازدواج شیرین است و زیبایی زندگی تعهد و گذاشتن تمام توانیی خود برای شاد کردن یک نفر می باشد. اینکه ازدواج مسئولیت سنگینی را برای همه به وجود می آورد درست است اما زمانی که حس نیاز به آن و همچنین حس مسئولیت در انسان به وجود آمده و شرایط ازدواج مهیا می شود چرا که نه؟!

line-separator

عروس فراری کیست و چرا این کار را انجام می دهد؟

عروس فراری زنی است که عروسی خود را خیلی نزدیک به زمان مراسم ازدواج یا عقد کنسل می کند یا حتی از خود مراسم فرار می کند. چگونه می توان این پدیده را توضیح داد؟ چرا این زنان در زمان پیشنهاد ازدواج به سادگی «نه» نمی گویند؟

داستان واقعی زیر را در نظر بگیرید. 

ربکا و دیوید از کودکی یکدیگر را می شناختند . آنها در نوجوانی با هم آشنا شدند و بعد از گذشت پنج سال از آشنایی خود تصمیم به ازدواج گرفتند. هر دو کاملاً با خانواده یکدیگر آشنا شده بودند.صبح روز عروسی، ربکا با دیوید تماس گرفت و به او گفت که می خواهد عروسی را لغو کند. دیوید با پدر و مادرش رفت تا او را ببیند. او در خانه مادرش بود و حاضر نشد در را باز کند. پس از چند تماس تلفنی دیگر و حدود ساعت ۱۹:۰۰ به طور رسمی اعلام شد که مراسم عروسی که قرار بود ساعت ۲۰:۳۰ شروع شود، لغو شده است. پدر و مادر داماد حدود ۵۰۰۰۰ دلار را که پیش پرداخت برای عروسی پرداخت کرده بودند، از دست دادند. چرا این اتفاق دخ داد؟

Aaron Ben-Zeév، Ph.D

تعداد کمی از زنان ترس از ازدواج دارند. توضیحات این رفتار شامل دلایلی مانند:

 • ترس درونی از عدم توانایی در انجام هر کاری جدی،
 • فوبیا در مورد تعهد طولانی مدت و
 • عدم عشق واقعی به شریک زندگی است. 

در بسیاری از موارد، توضیح شامل ترکیبی از این دلایل است. دلیل اول به یک گرایش عمومی در عروس مربوط می شود که صرفاً به عروسی مربوط نمی شود. دلیل دوم به ترس عروس از قرار گرفتن در یک رابطه متعهدانه اشاره دارد و سومی به درک یا احساس عروس نسبت به خود داماد اشاره دارد.

چرا برخی عروس ها فرار می کنند؟

برخی از عروس‌های فراری دامادهای بالقوه‌شان را به هم می‌زنند، زیرا در بیشتر زندگی‌شان همیشه از مشکلات جدی فرار می‌کنند.

برخی دیگر از عروس ها در آخرین لحظه فرار می کنند زیرا آنها فوبیای تعهد دارند. سرمایه‌گذاری بلندمدت در یک رابطه جدی و متعهدانه اغلب افراد را آسیب‌پذیرتر می‌کند – آن‌ها می‌ترسند که رابطه ممکن است شکست بخورد و آنها را سرگردان یا به شدت آسیب ببیند. در نقد فیلم عروس فراری، شخصیتی که جولیا رابرتز بازی می کند، به نظر می رسد انگیزه این نوع فوبیا باشد. 

عروس های دیگر به این دلیل پرواز می کنند که واقعاً شریک زندگی خود را دوست ندارند. در آخرین لحظه، آنها متوجه می شوند که نمی خواهند یک سازش عاشقانه در مورد چنین تصمیم مهم زندگی انجام دهند. درک آنها – یا ترس آنها – از اینکه این شریک کامل نیست، و حتی بهترین شریک برای آنها نیست، آنها را فراری می دهد.ادامه مقاله پس از درج آگهی

لازم به ذکر است که ما در اینجا در مورد ازدواج های اجباری صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد تصمیمی است که آزادانه گرفته شده است، البته نه همیشه از روی عشق.

بسیاری از مردم حتی در شب عروسی خود متوجه می شوند که ارزش کلی همسر خود را به خطر انداخته اند. وقتی از آنها می پرسند که چرا عروسی را لغو نکردند، برخی از آنها می گویند امیدوار بودند که با این وجود از شریک زندگی خود خوشحال باشند یا وقتی آنها ازدواج کردند و بچه دار شدند، شریک زندگی آنها تغییر کند.

برخی از موارد عروس فراری ناشی از سازش های عاشقانه است. عروس های فراری احتمالاً تردیدها و احساسات خود را که در حال سازش هستند برای مدت طولانی سرکوب کرده اند.

 آنها همچنین ممکن است فکر کنند که مصالحه ای که انجام می دهند به اندازه کافی عمیق نیست که لغو عروسی و آسیب رساندن به شریک زندگی خود و سایر افراد را تضمین کند. با این حال، هر چه روز عروسی نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شود، تردید آنها بیشتر و ضروری‌تر می‌شود. سرانجام در آخرین لحظه تصمیم به سازش ندادن در مورد عشق گرفته می شود.

سازش های عاشقانه و عروس های فراری

در قلب پدیده سازش های عاشقانه و عروس های فراری، در دسترس بودن بسیاری از گزینه های عاشقانه است. مردم می‌توانند به این واقعیت عادت کنند که شریک زندگی‌شان کامل نیست، اما عادت کردن به این شرایط بسیار سخت‌تر است که شرکای ممکن و مایل دیگری وجود دارند که با میل و رغبت انتخاب می‌کنند آنها را دنبال نکنند. عروسی نقطه ای است که در آن از عروس و داماد انتظار می رود که بسیاری از گزینه ها را آزادانه کنار بگذارند و قرار است به یکی از آنها بسنده کنند. برای بسیاری از مردم سخت و تحت فشار قرار دادن خود برای گرفتن چنین تصمیمی برای بستن درها به روی فرصت های دیگر، به ویژه برای چیزی که به طور معمول “تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند” در نظر گرفته شده است، دشوار است.

ملاحظات فوق را می توان در عبارت زیر که ممکن است یک عاشق بیان کند گنجانده شود:

“عزیزم، اجازه بده با هم ازدواج کنیم؛ اما اگر فکر دومی در مورد آن داری، لطفاً حداقل سه روز قبل از عروسی، زمانی که شرکتی که این مراسم را ترتیب می دهد، به من اطلاع بده. عروسی همچنان مایل است ۸۰ درصد از پیش پرداخت ما را بازپرداخت کند. این باعث می شود هر یک از ما منابعی برای سرمایه گذاری در جستجوی شریک دیگری داشته باشیم.”

Aaron Ben-Zeév، Ph.D.

دلایل تن ندارن به ازدواج

دلیل های فرار از ازدواج متنوع و گوناگون است به عنوان مثال فردی بنا به نوع تربیت و ویژگی هایی که دارد تعهد را از یاد برده و به خوشگذرونی عادت کرده است پسر و دختر هم ندارد اما اگر دختری به این نوع زندگی عادت کرده باشد، خوشبختی برای وی سخت بوده و نمی تواند زندگی خوبی داشته باشد اما برخی فرار از ازدواج را بنا به مسائل مالی و عدم آمادگی عنوان کرده و می توان گفت که حق هم دارند آنان که در زندگی خود مانده اند چگونه می توانند مسئولیت یک فرد دیگر را به دوش کشیده و برای خوشبختی وی تلاش کنند.

برای حل این مشکل فرهنگ اجتماعی نیاز به تغییر دارد. سطح توقع ها باید پایین آمده و ازدواج آسان گردد تا ضمن عدم فرار جوانان از ازدواج زمینه های ریشه کن شدن فساد در جامعه هم فراهم شود. اما برای گروه اول توصیه مشاوران ما اندیشیدن به آینده است تا کی خوشگذرانی؟

آیا می شود تا آخر عمر بدون یک همدم ماند؟ پس حس نیاز به فردی برای زندگی تکیه و درد و دل کردن چه؟ کمی با خود بیاندیشید و سپس برای دریافت راه حل مشکل خود با یک مشاور مشورت کنید البته تا زمانی که خودتان نخواهید هیچ چیز ممکن نیست.

سایت مشاوره قبل ازدواج به شما در رابطه با این موضوع کمک خواهد کرد

منبع:  دلالت های معنایی تاخیر در ازدواج دختران دانشجو، سید فاطمه محبی، مونس سیاح، شیما سادات حسینی،۱۳۹۵٫ ۲٫عوامل اجتماعی بالا رفتن سن ازدواج جوانان، علی محمد پور، نعمت الله تقوی، ۱۳۹۲ ۳٫سن ازدواج در حال افزایش: بررسی عوامل پشتیبان، حسین محمودیان،۱۳۸۳٫ ۴٫دکتر یاسر دادخواه، کتاب تکنیکهای مشاوره ازدواج، انتشارات نارون دانش، ۱۳۹۸٫

انتخاب دختری ثروتمند یا دیندار به عنوان همسر

به تفاوت های مالی و اقتصادی در ازدواج توجه کنیم

Related posts: بایدها و نبایدهای زمان نامزدی اختلاف بر سر حجاب و پوشش در ازدواج رابطه منتهی به ازدواج ازدواج سن کم چه عواقبی دارد؟ معایب و مزایا ازدواج با فردی از فامیل و خویشاوندان رفتارهایی در زوجین که عامل بروز اختلاف میشوند نیاز به علاقه قبل از ازدواج حد و مرز آشنایی به خصوصیات […]

اختلاف تحصیلی در ازدواج

اختلاف تحصیلی به معنای تفاوت دو اندیشه

میزان تحصیلات در ازدواج در واقعه نشان دهنده سطح درک و فهم فرد از زندگی و طرز تفکر وی است. هنگامی که مردی برای ازدواج اقدام می کند و به خواستگاری می رود می تواند یکی از احتمالات زیر پدید آید:

اختلاف تحصیلی در ازدواج : تفاوت در درک یا مدرک؟!

ملاک های ازدواج برای هر فرد از اولویت و ترتیب خاصی برخوردار است.

عده ای ملاک های بیرونی مانند تناسب و زیبایی ظاهری یا کفایت و قدرت اقتصادی را ارجح می دانند عده ای دیگر نیز بعد درونی یعنی درک و تفاهم اخلاقی را مهم ترین معیار ازدواج خود عنوان می کنند.

در حال حاضر با توجه به همه گیری تحصیلات دانشگاهی، مدرک تحصیلی نیز به عنوان یک ملاک مهم مطرح می شود.

اینکه اختلاف تحصیلی در لیست معیارهای ازدواج تان اهمیت داشته باشد یا نه به دیدگاه تان در همسر گزینی برمی گردد.

ممکن است زن و شوهری را ببینید که از لحاظ به هم شبیه هستند و انگار برای یکدیگر ساخته شده اند و یا زن و مردی را ببینید که به نظر می رسد از هر نوع تناسب و تشابهی به دورند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج

دو نظریه رقیب در حیطه معیارهای همسرگزینی وجود دارد:

دیدگاه همسر همسن

افرادی که در ازدواج به همسان همسری اعتقاد دارند، به دنبال فردی هستند که ویژگی های همسانی با آن ها داشته باشد.

آن ها تفاهم و رضایت را در شباهت می بینند چرا که معتقدند هرچه تجارب و ویژگی های مشترک بین شان بیشتر باشد، بهتر می توانند احساسات و دنیای درونی یکدیگر را درک کنند.

تحقیقات نشان داده که معمولا خانم ها درمورد تحصیلات و شخصیت، همسان همسری و در خصوص جایگاه و منزلت شغلی ناهمسان همسری و برتری مرد را ایده آل می دانند.

دیدگاه ناهمسان همسری

بر این اساس افراد به دنبال ازدواج با فردی هستند که دارای صفات و ویژگی های نقطه مقابل شان ( مکمل ) باشد.

مثلا افرادی که شخصیت مطیع گونه ای دارند مجذوب فردی می شوند که از نظر شخصیتی مستقل و مقتدر است.

اختلاف تحصیلی و سن بالای ازدواج

در حال حاضر که جامعه به سمت مدرک گرایی به پیش می رود، سطح تحصلات به یکی از معیارهای اساسی ازدواج تبدیل شده است.

این اتفاق به دو طریق باعث بالا رفتن سن ازدواج در جامعه شده :

 • افراد به دلیل تحصیلات ازدواج شان را به تاخیر می اندازند و به بعد از فارغ التحصلی موکول می کنند.
 • افراد تحصیل کرده به دنبال ازدواج با فردی هم پایه تحصیلی خود، بسیاری از موقعیت های دیگر ازدواج را رد می کنند.
اختلاف تحصیلی در ازدواج

در ازدواج یکی از احتمالات زیر پیش می آید:

 • مرد و زن هر دو از تحصیلات یکسانی برخوردار هستند. هر دو بی سواد یا دارای سطح تحصیلی پایین و یا هر دو دارای تحصیلات عالیه هستند.
 • مرد از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار است. به عنوان مثال مرد لیسانسه و زن دیپلمه است و یا مرد فوق لیسانس و زن فوق دیپلم دارد. (حالتی که در جامعه پذیرش بیشتری دارد)
 • زن دارای تحصیلات عالیه و مرد از سطح تحصیلات پایین تری برخوردار است. به عنوان مثال زن دارای لیسانس و مرد دیپلمه است. ( حالتی که امروزه به سمت آن پیش می رویم )

تفاوت نگرش درباره تفاوت تحصیلات را جدی بگیرید

در حقیقت هیچ قانون یا معیار خاصی که بتوان با آن حد و مرزی برای ازدواج موفق و اختلاف معیارها ( از نظر تحصیلی و..) بنا نمود، وجود ندارد.

اینکه بگویم صرف وجود اختلاف تحصیلی به شکست در ازدواج منتهی می شود،درست نیست. این موضوع تا حد زیادی به نگرش هر دو فرد بستگی دارد.

بنابراین بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم:

دلیل ترک تحصیل شخص مقابل مان چیست؟

 • آیا علاقه ای به ادامه تحصیل ندارد یا برحسب شرایط مجبور به ترک تحصیل شده و در آینده با حمایت مان اشتیاق و توان ادامه تحصیل را خواهد داشت؟

البته این موضوع را در نظر بگیرید که در ازدواج باید از رویای تغییر دادن ویژگی ها و شخصیت فرد مقابل تان دست بردارید.

 • من به عنوان فردی با تحصیلات بالاتر چه نگرش و احساسی به ازدواج با فردی که از تحصیلات کمتری برخوردار است دارم؟

آیا احساس می کنم در حق من اجحاف شده، حیف شدم، من خیلی برتر و سرترم، با معرفی همسرم  احساس خجالت دارم؟

یا اینکه نگرش منفی به تحصیلات پایین تر همسرم ندارم، احساس می کنم همسرم از نظر درک و زبان مشترک خیلی به من نزدیک است و این برایم مهم تر از مدرک تحصیلی او است.

من یا همسرم به عنوان فردی با تحصیلات پایین تر چه نگرشی به این ازدواج داریم؟

از اینکه از نظر تحصیلی در حد همسرم نیستم احساس کهتری و خجالت یا حسادت دارم؟ اعتماد به نفسم را از دست می دهم؟

و یا اینکه با افتخار و گشودگی کامل این اختلاف را می پذیرم و بدون نگرانی مشتاق و شاهد پیشرفت بیش از پیش همسرم خواهم بود؟

مرد و زن هردو دارای تحصیلات عالیه یکسان باشند و یا مرد تحصیلات عالیه داشته و خانم از تحصیلات پایین تری برخوردار باشد و یا اینکه مرد بسیار باسواد بوده و خانم بی سواد می باشد و در بدترین شرایط ممکن خانم باسواد بوده و مرد از تحصیلات کمی برخوردار است.

هرکدام از موارد بالا مقولات مربوط به خود را دارد اما مواردی که در آن سطح تحصیلاتی داری اختلاف فاحش بوده و حتی موردی که خانم دارای تحصیلات بالاتری می باشد همواره مشکلات حادی را ایجاد می کند.

اختلاف تحصیلی در ازدواج

line-separator
احتمال ازدواج موفق در دختران تحصیل کرده بالاتر است؟

بله بر اساس تحقیقات بین المللی دختران تحصیل کرده، بهتر می توانند مشکلات و چالش های زندگی خود را حل کنند و عاقلانه تر به موضوعات نگاه می کنند.

البته برخی عقیده دارند زنانی که تحصیلات کمتری دارند باهوش تر هستند و تظاهر به فهمیدن نمی کنند. آن ها خود واقعیشان را نشان می دهند و توقعات کمی دارند. البته گاهی ممکن است نسبت زنان دیگر احساس حقارت داشته باشند.

تفاوت تحصیلی در ازدواج

تفاوت تحصیلی به معنای تفاوت در فکر، اندیشه، راه و روش و شیوه زندگی است. فردی که دارای تحصیلات می باشد در واقع طرز فکری بهتر و بازتر دارد و در مقابل مشکلات بهترین عملکرد را دارد.

فرد تحصیلکرده به ویژه در ایران دارای شخصیت والاتری می باشد و همین موضوع باعث می شود اگر زمانی سطح تحصیلات بسیار متفاوت باشد، فرد تحصیلکرده همین موضوع را اهرمی برای فشار بر فرد مقابل بگذارد کماینکه فرد تحصیل کرده خانم باشد!

line-separator

مشکلاتی از قبیل درک پایین، اشتراکات کم و این تفکر که نان آور خانه فرد تحصیل کرده است همواره مشکلاتی را برای این زوجین در بر دارد. بنا براین بهتر است برای ازدواج فردی را انتخاب کنیم که از همه نظر در شرایط ما باشد، کافیست که یک لحظه فکز کنید زندگی دو فرد تحصیلکرده تا چه حد می تواند شیرین و لذت بخش باشد!

انتخاب درست همسر

پس بهترین راه برای جلوگیری از اینچنین مشکلاتی انتخاب درست همسر می باشد که این امر با یک مشاوره دقیق حتی در زمینه تحصیلات محقق می شود اما اگر زمانی ازدواجی را داشته اید که اختلاف تحصیلات شما بسیار زیاد است، این مسئله را بپذیرید زیرا انتخاب شما می باشد پس سعی کنید با رفتاری که دارید این مسئله را نادیده گرفته و برای خوشبختی تلاش نمایید

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

منبع:مشاوره-ازواج.com

منابع:

کتاب روش های مشاوره ازدواج، دکتر یاسر دادخواه، ۱۳۹۷٫

بررسی تجربی دو نظریه رقیب همسرگزینی در ایران، سیدضیاء هاشمی، مجید فوالدیان، زینب فاطمی امین،۱۳۹۳٫

بررسی همسان همسری در بین زوجین تهرانی و تاثیر آن بر رضایت مندی از زندگی زناشویی، عذرا آزادیان، سروش فتحی، ۱۳۹۵٫

آموزش پیش از ازدواج، مهدی میر محمد صادقی،۱۳۸۴٫

تست عشق

تست عشق

تست عشق استنربرگ- یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. ۱- به شدت در فکر راحتی “………” هستم.اصلا خیر شاید کمی

94 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. امیر علی
  امیر علی گفته:

  سلام من یکو دوست دارم خودشونم دوسم داره من یه تجربه قبلا داشتم طرف ولم کرد رفت با یکی دیگه الانم میخوام اینطوری نشه برا همین به یسری چیزا گیر میدم چرا اینستگرام داری بجوری شک دارم کلا شک افتاده تو زندگیم با اینکه میدونم دختر خوبیه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام وقتی در شرایطی قرار می گیرید که ضربه عاطفی رو خوردید باید قبل از ورود به رابطه بعدی یک سری مسائل رو برای خودتون حل کنید اینکه چه می خواهید .ملاک هاتون چبه چه رفتارهایی برای شما دال بر بی اعتمادی است و طرف مقابل چه ویژگی های مهمی را باید داشته باشد .همه این ها موارد مهمی هستند ضمن اینکه لهتر است حتما با روانشناس صحبتی داشته باشید تا تردیدهای شما کاهش یابد .و با رفتارهای مختلف باعث ازار طرف مقابل نباشید .موفق باشید

   پاسخ
   • امیر علی
    امیر علی گفته:

    سلام‌ممنون میدونید یجوری شدم میگم اگه الان بهشون نگم اینکار کن اینکار نکن بزارم کار خودشا انجام بده بعد که ازدواج کردیم به مشگل بخوریم

 2. مجتبی
  مجتبی گفته:

  دارم از کسی خیلی دوسش دارم جدا میشم ،حالم خیلی بده چن وقت پیش بهش گفتم گروه داریتو تلگرام گفت نه گفتم قسم بخور گفت ب مرگ پدرو مادرم گفتم بجز من با کسی احساس میکنم هستی گفت خداکمرمو بشکنه اگر من باکسی هستم بجز تو،یهو فهمیدم تو یه گروهه ک با پسراش چت میکنه از اول رابطمون تا الان ک ی سال و خورده ایه،بعد بهش گفتم کدتلگرامتو بهم بده نداد ،بهانه میاوردو میپیچوند ،منم خلاصه ش کردم گفتم کدتو میدی یا نه گفت نه ،گفتم بای،اما یه چیزایی داره ک نشون میده عاشقانه دوسم داره ،الان نمیدونم باید چکار کنم ،سه بارم اون اوایل رفتم خواستگاریش ندادنش،تصمیم گرفتیم دوست باشیم تا ب وقتش،الانم ک اینجورداستانا برام پیش اومده ،دلم خوب گواهی نمیده عقلمم همینطور،کسی راهی داره؟ ی عزیزی میگف ترکش نکن بگیرش زبان ،اخه چقد بگیرمش زبان ؟؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   وقتی کسی به شما علاقه نداشته باشه هر کاری کنید بلاخره روزی از دست شما رها خواهد شد
   بهتره راهتون رو جدا کنید و فرصتهای خودتون بخاطر یک رابطه واهی از بین نبرید …. اگر شما این رابطه رو کات کنید مسلما اگر علاقه ای باشه طرف شما برمیگرده

   پاسخ
 3. تقوی
  تقوی گفته:

  سلام روز بخیر ببخشید میخواستم بدونم که این تست mcmi و تست ۲۰۵سوالی و مراکز مشاوره میتونه بیماری روانی وخلقی مثل دو قطبی و… روهم نشون بده و چقدر میشه به پاسخ این تستها اعتماد کرد

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست گرامی این ازمون ها در حد متوسط قابل اتکا هستند مخصوصا mmpi که فرم بلند و کوتاه دارد و زیاد استفاده می شود و علی رغم اینکه دارای دروغ سنج است ولی باز هم ممکنه فردی با اشنایی قبلی و یا هوش خود بتواند مواردی رو وانمود کند برای بررسی اختلالات شخصیت و یا هر اختلالی باید حضوری مراجعه کرد تا با مصاحبه بالینی و بررسی شرایط تشخیص درست داده شود این ازمون ها در حد غربال اولیه هستند که نمی شود گفت نتایج صد درصد هستند .البته اینکه این تست ها و نتایج ان در چه زمینه ای قرار است استفاده شود اهمیت دارد مثلا برای ازدواج قطعا کامل نیستند و نمی شود تنها به ازمون اتکا کرد ولی ممکنه در بعضی موارد و گزینش ها بشود در حد نتیجه این ازمون ها اتکا داشت و کفایت می کند .امیدوارم در هر زمینه ای که منظور جنابعالی است جوانب امرو شرایط محیطی هم بررسی شود .موفق باشید

   پاسخ
 4. الناز
  الناز گفته:

  من ۳ سال پیش باهاش فرارکرده بودم جونمون واسه هم درمیرفت اما حالا چن وقتیه که فهمیدم مشکوکه تواینترنت دنبال دخترمیچرخه

  پاسخ
 5. یه دختر
  یه دختر گفته:

  سلام من شانزده سالمه نسبتا پررو وی کم تند زبونم که …..درسم خوبه
  یه خواستگار دارم شش سال ازم بزرگتره دانشجوی دبیریه آروم و کم رو
  حس میکنم دلم باش نیست ولی خونوادم موافقن به هیچ وجه نمی ذارن با غریبه ازدواج کنم
  تا یه ماه پیش است به ازدواج فکر نمی کردم
  میترسم بگم آره و پشیمون شم هم از برخورد بعد خونوادم میترسم هم از ایندم چون تو آشنا های ما کسی که شرایط منو داشته باشه همینه فقط…
  کمکم کنید خواهش میکنم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   قدم اول در ازدواج به دل هم نشستنه … وقتی چنین اتفاقی نیفتاده ادامه ارتباط بی دلیله
   در ضمن شما تازه بین ۲۱ تا ۲۵ سالگی به بلوغ عاطفی میرسید و در اون سن ممکنه نظرتون با امروز تفاوت داشته باشه
   پس وقتی در مورد ازدواج با چنین شخصی تردید دارید بهتره یا کات کنید یا مشاوره
   پس بهتره خوب فکر کنید … و درست تصمیم گیری کنید ..تردید شما به خاطر سن کم شما برای ازدواجه

   پاسخ
   • یه دختر
    یه دختر گفته:

    مرسی ولی نمیدونم چطور خونوادمو راضی کنم اونا فک میکنن بهتر از اون برام نیست من حتی با اخلاقش نمیتونم کنار بیام دقیقا بر خلاف منه ولی خونواده قانع نمی شن
    کمک
    خواهش

 6. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من عاشق بکی ام اما به خاطر لج اون و با زور خانواده ام با پسری عقد کردم کردم ازش بدم میاد همه نظر خوبه اما من اصلا نمی تونم ارتباط برقرار کنم باهاش و مداوم دعوا داریم کلا از نظر شیوه ارتباطی متفاوتیم از طرفی همون شخص که عاشقشم باهام رابطه داریم و اون هم مدام گریه می کنه که منو از دست داده من تمومه زندگیمو توی اون می بینمم
  خانواده من نمی ذارن جدا شم به خاطر ابرو
  و من می خوام خودکشی کنم چون هیچ راهی تو زندگیم نمی بینم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه روزگاری نیست که کسی رو به کاری مجبور کنید … پس شما نباید با خودتون لجبازی کنید … خیلی محکم و قوی نظرتون رو اعلام میکردید
   حتی اگر ایشون هم مناسب شما نبود رک و روشن بیان میکردید … قرار نیست برای لجاجت با زندگی خودتون و دیگران بازی کنید
   به همین خاطر بهتره با مشاوران ما مشورت کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بله با شماره های داده شده تماس بگیرید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   دوست عزیز قطعا” میتونه استفاده کنه

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
 7. سوگند
  سوگند گفته:

  سلام من دختری٢٩ساله هستم بعدشکست عشقی که خوردم به هیچی اعتمادندارم همش ادمهایی باموقعیت پایین سرراهم قرارمیگیرن خیلی سردرگومم نمیدونم چیکارکنم ضعیف وخستم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   خب قرار نیست هر کسی سر راه شما قرار گرفت بهش فکر کنید … شما اول باید دیدگاه و معیار انتخاب همسر رو بدونید و بعد بر اساس اون انتخاب کنید
   بهتره از فکر ازدواج بیرون بیایت و کارهایی که دوست دارید رو انجام بدید //// محیط جدید / دوستان جدید و موقعیت جدیدی رو تجربه کنید

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.