دختر در ازدواج پیش قدم شود؟ خواستگاری دختر از پسر و چالش های آن

خواستگاری به عنوان مقدمه زندگی مشترک و پیشنهاد ازدواج، بخش مهم و خاطره انگیز زندگی هر پسر و دختری است.

لحظه ای که در سریال ها، رمان ها و خاطرات پدر و مادران مان به عنوان لحظه ای هیجان انگیز که نفس در سینه حبس می شده، یاد می شود!

ارزش ها و نگرش های مربوط به خاستگاری از گذشته تا به اکنون دستخوش تغییرات زیادی شده.

خواستگاری سنتی که در گذشته مرسوم بود، خانواده داماد و عروس با هماهنگ کردن یک وقت مناسب و با جمع بزرگ خانواده و فامیل صورت می گرفت.

دختر در ازدواج پیش قدم شود؟

نگرش قبلی به خواستگاری نیز با نگرش امروزی، دنیایی تفاوت دارد: ” خواستگار باید پاشنه درو از جا بکنه! دختر نباید همون بار اول بله رو بگه و…! ”

در روش خواستگاری مدرن، که دختر و پسر نقش اصلی را برعهده دارند، بعد از مدتی آشنایی در دانشگاه، محل کار، فضای مجازی و… و ایجاد یک رابطه عاطفی موضوع را با خانواده ها در جریان می گذارند.

عده ای از افراد، به ویژه آن هایی که به برابری کامل نقش های زن و مرد اعتقاد دارند، با انتقاد از انتخاب کننده بودن مردها، معتقدند خواستگاری پسر از دختر یک محدودیت برای خانم ها به شمار می رود.

اکنون این موضوع که آیا دختر در ازدواج پیش قدم شود یا نه به یک چالش اساسی تبدیل شده که مخالفان و موافقان خود را دارد.

وقتی دختر پیشنهاد ازدواج را مطرح می کند…

درصورتی که دختر در ازدواج پیش قدم شود، آگاهی او از پیامدهای احتمالی ناخواسته می تواند کمک کننده باشد و آمادگی بیشتری برای برخورد با این شرایط به او بدهد.

از جمله این پیامدهای احتمالی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

احساس تحقیر شدن بعد از شنیدن جواب منفی

شنیدن جواب رد در خواستگاری چه از طرف دختر و چه پسر، احساس ناخوشایندی به همراه دارد.

از یک سو نرسیدن به خواسته قلبی برای ازدواج با فرد موردعلاقه مان سخت است و از سویی دیگر شندین جواب رد معانی ضمنی منفی در پشت خود دارد.

این احساس تحقیر شدن، ناکامل و ناخواستنی بودن در دخترها به دلیل روحیه حسساس، ظرافت و شکنندگی بیشتری که دارند، تجربه ای به مراتب تلخ تر است.

سرزنش دیگران

پیش قدم شدن دختر در ازدواج در شرایطی فعلی که برای این سبک از ازدواج فرهنگ سازی نشده و در شمار موضوعات تابو قرار می گیرد، حتی اگر به ازدواج نیز ختم شود دردسرهایی دارد.

سرزنش شدن از سوی همسر در میان بحث و کشمکش و شنیدن این جمله که ” تو بودی که منو می خواستی و بهم پیشنهاد ازدواج دادی ” برای هیچ زنی خوشایند نیست.

بنابراین تا زمانی که پیش قدم شدن دختر در ازدواج قبیح شمرده می شود، سرزنش یا تحقیر شدن نیز از پیامدهای احتمالی آن خواهد بود.

البته دختر می تواند از طریق یک واسطه این موضوع را مطرح کند.

رابطه ناخواسته با فرد متاهل

راهکارهای پیشنهاد ازدواج دختر به پسر

راهکارهای پیشنهادی برای دخترهایی که پیشنهاد ازدواج می دهند

اینکه در ازدواج دختر پیش قدم شود یا پسر، مهم است. اما موضوع مهم تر از آن گزینه ای است که برای پیشنهاد ازدواج انتخاب می کنیم.

سوال این است که اگر دختری به درستی انتخاب و معیارهای خود باور داشته باشد بهترین تصمیم در این شرایط چیست؟  پا گذاشتن روی غرور یا احساس؟

آیا باید صرفا بخاطر یک سنت قدیمی روی احساس خود پا بگذارد و در حسرت عشق اول خود ، مجرد بماند یا کنار مردی دیگر زندگی کند؟

و یا اینکه روی غرور خود پا بگذارد و خواسته قلبی خود را مطرح نماید؟

وقتی دختر در ازدواج پیش قدم می شود، در نظر گرفتن موارد زیر کمک کننده است.

خواستگاری کردن یک دختر را به جلف بودن، پررویی یا بی حیا بودن او تعبیر نکنید.

اگرچه این موضوع از نظر فرهنگی چندان مرسوم نیست اما پیشنهاد ازدواج یک دختر همان معنایی را می دهد که یک پسر مطرح می کند.

از یک واسطه کمک بگیرید

دقت کنید واسطه ای که انتخاب می کنید، فردی امین و رازدار باشد.

کمک گرفتن از یک واسطه نا آگاه که نسبت به احساس و تصمیم شما نگرشی منفی یا شوخ گونه دارد می تواند مشکل ساز باشد.

درایت داشته باشید

از صحبت کردن بی پرده و صریح درباره احساس خود و پیشنهاد دادن خود داری کنید.

این کار را طی مراحلی انجام دهید. به عنوان مثال ابتدا شما یا واسطه تان نظر کلی که پسر نسبت به ازدواج دارد را جویا شوید.

همچنین دانستن دیدگاه او نسبت به دختری با ویژگی های شما، باعث می شود قدم های بعدی را با اطمینان بیشتری بردارید.

خواستگاری توسط دختران - دختر در ازدواج پیش قدم

از قدیم ودر فرهنگ بسیاری از جوامع، خواستگاری مردان متداول بوده و بیان خواستگاری از طرف دختران عرف نبوده است مهمترین دلیل این کار حفظ حرمت و حیثیت زن و تکریم و احترام به شخصیت بزرگ وی بوده است. عده ای بر این باورند که خواستگاری مردان بر طبق اصول بوده و بیان خواستگاری و ازدواج از طرف دختران، خلاف قانون آفرینش بوده و از عفت و حیا زن به دور است. بنا بر گفته استاد مطهری، این طبیعت مرد است که طلب عشق و اظهار محبت کند و زن مظهر مطلوب و معشوق بوده و در واقع مرد پروانه و زن شمع می باشد. این گفته استاد مطهری نشان دهنده این موضوع است که خواستگاری از سوی مردان نه تنها در کشورمان بلکه در دنیا رواج و مرسوم است زیرا می توان به عنوان قانون طبیعت از آن یاد کرد.

 

اما همانطور که همواره نمی توان یک موضوع طبیعی را به عنوان قانون در نظر گرفت، باید داست که خواستگاری دختران اشکال و مانعی نداشته و ندارد اما برای این کار باید نکاتی را در نظر گرفت. در ابتدا اینکه پسران باید بدانند اظهار عشق از سوی دختران به منزله صداقت و پاک بودن عشق بوده و فقط به قصد ازدواج است و نه چیز بیشتر البته این کار باید زیر تظر والدین صورت پذیرد.در ادامه دختران تا حدی که می توانند باید از اظهار علاقه به قصد ازدواج به پسر مورد علاقه شان به صورت مستقیماً خود داری مرده و روش های غیر مستقیم را پیش رو بگیرد تا ضمن حفظ شأن دختر، عشق و علاقه وی نیز بیان شود. در ضمن باید بدانید که طرح مسئله ازدواج از سوی دختر ، موضوعی جدید نبوده و پیشینه ای تاریخی اسلامی دارد به گونه ای که حضرت خدیجه وقتی کمالات و ایمان پیامبر اکرم (ص) را مشاهده نمود، به آن بزرگوار پیشنهاد ازدواج داد. بنابراین اقدام به خواستگاری از سوی دختران منع شرعی نداشته و ندارد.البته به شرطی که برای دختران باکره به اذن پدر باشد.اما این امر پیامدهایی منفی نیز در بر دارد که البته بسته به پسر و دختر می تواند ضعف و شدت داشته باشد. شنیدن جواب منفی از سوی دختران به همان اندازه که بد و منفی است ، شنیدن نه از سوی پسران نیز می تواند ضربات بدی به روحیه دختران وارد کند بنابراین دختران باید خود را آماده شنیدن جواب رد نمایند. به دلیل اینکه این خواستگاری خارج از عرف می باشد پیامدها و حرف و سخ هایی از سوی آشنایان و اطرافیان را در بر دارد بنا براین زوجین باید خود را آماده این سخنان کرده و برای مدیریت و پشت سر گذاشتن آن خود را آماده نمایند. بنابراین بنا به طبیعت و اینکه همواره مرد اظهار عشق کرده و زن معشوق بوده است خواستگاری از سوی پسران صورت می گیرد البته بیان خواستگاری از سوی دختران موردی نداشته و میتواند صورت بگیرد.

منبع: مرکز مشاوره

سوالات متداول

۱ - چرا پیش قدم شدن دختر در ازدواج غیرمعمول و دردسرساز تلقی می شود؟

در طول تاریخ همواره مرد به عنوان خواهان و کسی که توان نه شنیدن و پیش قدم شدن را دارد، شناخته شده. مسلما مردان از نظر احساسات بیشتر از زنان تاب و تحمل شنیدن جواب منفی و خواستگاری مجدد را دارند. اگرچه خواستگاری کردن مرد بدین معنا نیست که زن آزادی و قدرت انتخاب ندارد. چرا که در نهایت این زن است که تصمیم می گیرد جواب مثبت یا منفی بدهد.

۲ - دخترها چگونه می توانند در بیان احساسات خود پیش قدم شوند؟

قبل از هر چیز مشورت گرفتن از یک مشاور در آگاهی تان نسبت به انتخاب و احتمالات پیش رو کمک کننده است. همچنین، وجود یک واسطه ی امین و رازدار می تواند تا حد زیادی راه گشا باشد. از کوچک کردن خود و بیان خواسته خود به صورت اغراق آمیز و ناگهانی بپرهیزید. می توانید غیر مستقیم یا به کمک واسطه، نظرش نسبت خودتان را جویا شوید.

۳ - ترس ها و مشکلات احتمالی پیش قدم شدن دخترها در ازدواج چیست؟

ترس از شنیدن جواب منفی و احساس شکسته شدن غرور برای یک دختر به مراتب تجربه ای تلخ و ناخوشایند است. سرزنش خانواده همسر یا دوستان حتی در جملاتی غیر مستقیم و با بیانی شوخ گونه " بلاخره پسره رو شکار کردی! ، خوب خودتو قالب کردی ! " نیز می تواند آزار دهنده باشد.

۴ - آیا پیش قدم شدن دختر در ازدواج از نظر قانونی یا شرعی مشکل دارد؟

در فرهنگ غالب اکثر مردم جهان، مرد به عنوان خواستگار و کسی که در ازدواج پیش قدم است، پذیرفته تر است. با این همه پیش قدم شدن دختر در ازدواج از نظر شرعی و قانونی هیچ منعی ندارد. بنابراین این موضوع بیشتر یک مسئله ی فرهنگی است تا شرعی یا حقوقی.