مرکز مشاوره خانواده

رفتار و کرداری مناسب با خانواده همسر

یکی از مباحثی که جوانان امروزی همیشه درباره آن پرسش هایی در زهن خود دارندشیوه صحیح برقراری ارتباط با خانواده همسر می باشد. برخی نیز در مورد ضرورت آن سوالی می کنند و بعضی در مورد حدود این روابط مسئله دارند.

در خانواده هسته ای، باید صمیمانه ترین ارتباط ها بین زوجین برقرار باشد. در این روابط صمیمانه، آنها با یکدیگر رازگویی داشته، به همدیگر اعتماد دارند و علاوه بر آن احساس خوشبختی می کنند، بر کلمات آنها رنگ گرم محبت نشسته و همدیگر را دوست می دارند و دوستی آنها دو سویه و طرفینی است. وجود سر زندگی در خانواده ای بالنده و متعادل، نشان از روابطی عاطفی دارد چنان که اریک فروم که از پیروان مکتب روانکاری است می گوید: اگر به دیگری در حد جاذبه جسمانی علاقمند شوی، یعنی جاذبه جسمانی زمینه ساز علاقه توبه دیگری باشد، نام آن «شیفتگی» است و می گوید: اما عشق بالاتر از شیفتگی است. یعنی شیفتگی همراه با گذشت و صداقت و ایثار و صمیمیت است که عشق را پدید می آورد و حصار بین انسان ها را فرو می ریزد و با فرو ریختن حصار بین دو انسان، هر دوخود را یکی می بینند.

به همین خاطر زن و شوهری که رابطه ای عاشقانه و بسیار نزدیک با هم دارند با طیب خاطر در کنار هم روزگار سپری می نمایند و از زندگی با هم رضایت خاطر دارند و یکدیگر خوش و خرم می باشند. حتی در ساده زیستی و قناعت و کمبود امکانات.

فرزندان دوست دارند که به دیدار والدین خویش نایل آیند و خاطرات دورانی که با والدین خود به سر می بردند، برایشان شیرین است.
فرزندان با حضور در خانه والدین خویش احساس امنیت و آرامش می کنند و دوران کودکی و خاطرات دوره نوجوان و جوانی برای آنان زنده می شود. هر کسی دوست دارد که به دیدار والدین خویش می رود و همسر وی نیز همراهش باشد، زیرا اگر دختری پس از ازدواج، به تنهایی به منزل والدین خویش مراجعه کند، اولین سوالی که در ذهن والدین او مطرح می شود، این است که مگر با همسرت دچار مشکلی شده ای که او به همراه تو نیامده است. حال آنکه اگر با همسر به مهمانی والدین برود چنین شبهه ای ایجاد نمی شود.

زن و شوهر جوانی که تازه ازدواج کرده اند در زندگی جدید خود با دو نوع وابستگی عاطفی روبه رو هستند؛ یکی وابستگی به والدین و اعضای خانواده خود مانند خواهران و برادران .دیگری وابستگی به همسر و خانواده جدید.

نکته اینجاست که افراط در هر چیزی موجب زیان های شده و اعتدال در هر کاری موجب رشد خواهد شد.انسان ها وقتی ازدواج می کنند، باید بدانند که مسئولیت های جدیدی عهده دار شده اند. آنها پس از ازدواج مسئول زندگی زناشویی هستند، هر کدام باید وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند؛ آنها باید بیاموزند حفظ رابطه عاطفی با پدر و مادر ضروری است ولی نباید روابط عاطفی بین خود و همسر را ضعیف کنند و تحت الشعاع قرار دهند. رعایت اعتدال و توازن بین این دو طیف عاطفه یکی از هنرهای زندگی مشترک است. این هنر را باید با اراده و تمرین کسب نمود.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

 

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

2 پاسخ
 1. انوشیروان
  انوشیروان گفته:

  درود. من پسری ۲۸ ساله هستم و آخرای کارشناسی ارشدم با همکلاسیم نزدیک به دو سال ارتباط دارم و قصد ازدواج داریم. امسال پدرمو از دست دادم یه برادر کوچکتر(اختلاف شش سال) و یک خواهر بزرگتر(اختلاف ۲/۵ سال) دارم. به خاطر شغل آینده و تحصیل خودم و برادرم مجبورم ساکن تهران باشم از طرفی خانوادم _ به طور مشخص مادرم_ دوس دارن پیش ما باشن. اما دختری که باهاش در ارتباطم اینو قبول نمیکنه بهم میگه اگه مادرت بیاد اینجا اون حاضر نیست تو اون شهر بمونه وقتی هم دلیلش رو میپرسم جواب درستی بهم نمیده من حتی بهش گفتم مادرم و خانوادم ساکن کرج میشن و ما ساکن تهرانیم ولی بازم قبول نمیکنه. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام .دوست گرامی اینکه به خاطر فوت پدر شما شما خودتون رو متعهد می دونید به خانواده و خب طبیعی است که مسئولیتی در قبال انها دارید و از طرفی این خانم به قول خودتون پاسخ روشنی به شما نمی دهند ایا به نظرتون ایشون مورد مناسبی هستند بله خوب دوسال رابطه و دوستی دلبستگی ایجاد می کند ولی ایشون نباید تا حدی شرایط شما رو درک کنند به عنوان همسر اینده و درکی که برای مردان اهمیت زیادی دارد .ضمن اینکه حداقل دلیلشون رو بگن خوب شاید توانستید مساله را مرتفع کنید و شاید صرفا یک بهانه باشد در هر حال بسیاری از اختلاف های زوجین دقیقا همین مسائل است که افراد قبول نمی کنند که تنها عاشق بودن دلیل ازدواج نیست و اگر همین ناسازگاری ها بعد از ازدواج باشد قطعا ادامه زندگی را با مشکل مواجه می کند .ببینید دوست عزیر بهتره راحت ا ایشون صحبت کنید و بخواهید دلیلشون رو بفرمایند و شما را از بلاتکلیفی رها کنند و اگر واقعا با این شرایط نپذیرفتند هر چند شرایط سختی است ولی اصرار نداشته باشید چون بعدا با مشکل مواجه خواهید شد .امیدوارم تصمیم درست را بگیرید و خوشبخت باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *