سن مناسب ازدواج

سن مناسب ازدواج :از نظر روانشناسی سن ازدواج .

دارای سه اصل  بلوغ جسمانی، روانی و اجتماعی می باشد.

بلوغ جسمانی و سن مناسب ازدواج 

 • بلوغ جسمانی همان دوران توانمندی شخص از لحاظ تولید مثل می باشد.
 • برای دختران ۱۲ تا ۱۴ سالگی و در رابطه با پسران در سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی آغاز می‌شود.
 • بلوغ روانی بلوغی می باشد که روان پزشکان از آن به عنوان شخصیت یاد می کنند.

سن مناسب ازدواج

بهترین سن برای ازدواج!

یکی از مهم ترین تصمیماتی که یک فرد در زندگی خود می گیرد، ازدواج است، این تصمیم به قدری مهم است که می تواند او را به خوشبختی و پیشرفت برساند یا برعکس به پایین ترین نقطه.

یکی از سوالات متدوالی که در زمینه ازدواج وجود دارد این است که سن مناسب برای ازدواج پسر و دختر چند سالگی است؟ ازدواج در سنی می تواند پایدار بوده و احتمال طلاق در آن کم تر است؟

در این بخش قصد داریم این موضوع را از دیدگاه های مختلف بررسی نماییم.

بهترین سن برای ازدواج، ازدواج در سن پایین است؟

ازدواج در سن پایین

در سنین پایین به دلیل تجربه و رشد فکری و عاطفی کم تر، ضعف در تدبیر، مدیریت بحران و کنترل احساسات نیز کمتر است و از آن جا که فرد هنوز به ثبات عاطفی نرسیده است، امکان اشتباه در انتخاب نیز بسیار بالا خواهد بود؛ همچنین در سنین کم وابستگی عاطفی و گاها مالی به والدین وجود دارد، در نتیجه زمینه برای دخالت والدین و مشکلات ناشی از آن نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه ازدواج در سن کم می تواند مشکلات و معضلات زیادی ایجاد کند.

اما این می تواند متناسب با رشد عاطفی دختران متفاوت باشد.

همچنین ازدواج و بارداری در برخی دختران زیر ۱۸ سال می تواند احتمال ابتلا به فشار خون بالای دوران بارداری، کم خونی، عوارض زایمان، نوزاد زودرس با وزن کم، نوزاد مرده و نوزاد با بهره هوشی پایین را افزایش دهد.

بهترین سن برای ازدواج، ازدواج در سن بالا است؟

ازدواج در سنین بالا

همانطور که ازدواج در سنین پایین با مشکلاتی همراه است، ازدواج در سنین بسیار بالا و تاخیر زیاد در ازدواج نیز می تواند با مشکلاتی همراه باشد. این مشکلات عبارتند از:

 • کاهش شادابی و نشاط دختر و پسر
 • کاهش فرصت های ازدواج به خصوص برای دختران
 • ایجاد فاصله سنی زیاد با فرزندان که باعث مشکلاتی در درک متقابل می گردد.
 • احتمال ایجاد مشکلات در باروری، افزایش خطرات بارداری و فرزنددار شدن

با توجه به مطالب گفته شده، سن مناسب ازدواج دقیقا چه سنی است؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین سن برای ازدواج، از نظر روانشناسی

سن ازدواج از دیدگاه روانشناختی

در گذشته این تصور وجود داشت که سنی وجود دارد که نشان دهنده آمادگی فرد برای ازدواج است. اما امروزه مطالعات روانشناختی نشان می دهد که، با توجه به روحیات متفاوت و میزان بلوغ هر فرد، سن خاصی برای ازدواج وجود ندارد. در واقع سن ازدواج برای هر فرد متفاوت از فرد دیگری است و صرفا رسیدن به بلوغ جنسی نمی تواند معیاری برای ازدواج باشد.

یکی از نشانه هایی که بیان گر آمادگی برای ازدواج است بلوغ روانی و عاطفی است. بلوغ عاطفی بیانگر این است که شخص می تواند احساسات خود را به طور صحیح مدیریت، کنترل و ابراز کند. چنین شخصی در قبال مسئولیت زندگی، رابطه عاطفی و زناشویی نیز متعهدانه رفتار می کند و نسبت به همسر خود نیز وفادار است، این نوع وفاداری به خاطر عرف جامعه و در نظر گرفتن نظرات و قضاوت های دیگران نیست، بلکه فرد، خود را متعهد به وفادار ماندن می داند.

یکی از نشانه های دیگر که به خصوص برای پسران نیاز است، رسیدن به استقلال مالی و توانایی تامین حداقلِ نیازها در زندگی مشترک است.

از زمینه های دیگری که می تواند آمادگی فرد برای ازدواج را تعیین کند، می توان به بلوغ فکری، رشد جسمی و روحی، رشد اجتماعی و شخصیتی، استقلال فکری، ثبات عاطفی و قدرت مدیریت بحران (مواجهه با مشکلات و بحران های زندگی) اشاره کرد.

معمولا کارشناسان سن ۲۷-۲۴ سالگی برای دختران و ۲۹-۲۷ سالگی برای پسران را مناسب ازدواج می دانند؛ اما همانطور که در بالا گفته شد سن به تنهایی نمی تواند معیار خوبی برای تعیین آمادگی ازدواج باشد.

سن ازدواج از دیدگاه آماری

طبق بررسی های آماری انجام گرفته در آمریکا بسیاری از ازدواج های زیر ۱۸ سال منجر به طلاق می شوند، احتمال طلاق در افرادی که در ۲۵ سالگی ازدواج می‌کنند، ۵۰ درصد کمتر از افرادی است که در ۲۰ سالگی ازدواج می‌کنند. این روند با افزایش سن ادامه می یابد و احتمال جدایی در نیز کمتر می شود. اما نتیجه تحلیل نیکولاس وُلفینگرِ جامعه شناس روی داده ها از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ نشان می دهد که احتمال جدایی در اواسط دهه سی(۳۵ سالگی به بالا) نسبت به دهه بیست بیشتر می شود. از نظر این جامعه شناس با توجه به نمودار، بهترین سن برای ازدواج بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی می باشد؛ قبل از این محدوده‌ی سنی، شیب نمودارِ احتمال طلاق، همچنان کاهشی است، اما بعد از آن دوباره شروع به بالا رفتن می‌کند.

وُلفینگر تجزیه و تحلیل خود را روی داده‌ های سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ تکرار کرد و دوباره همان روند را مشاهده کرد. شاید دلیل این اتفاق این است که افرادی که تا ۳۵ سالگی ازدواج نمی‌کنند، عموما برای رسیدن به ثبات مالی ازدواج نمی‌کنند و احتمالا دغدغه و تمایل آن ها به موفقیت در ازدواج کمتر است و یا شاید گزینه‌هایی مانند رفع نیاز جنسی بدون ازدواج، انگیزه‌ ی افرادی که بعد از ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنند را برای متعهد ماندن کاهش می‌دهد.

سن ازدواج از نظر دکتر هلاکویی

به گفته دکتر فرهنگ هلاکویی، در طول تاریخ سن به عنوان معیاری برای ازدواج دختران و میزان دارایی، معیاری برای آمادگی پسر برای ازدواج بوده است، البته این معیارها در جوامع مختلف با فرهنگ های مختلف می تواند بسیار متنوع و پیچیده تر باشد.

دکتر هلاکویی معتقد است در دنیای امروز برای ازدواج آمادگی هایی لازم است که یکی از آن ها سن است؛ ازدواج قبل از ۲۲ سالگی اصلا مناسب نیست و حداقل سن مناسب برای ازدواج بین ۲۳ تا ۲۶ سالگی است این سن برای دختر و پسر تفاوتی ندارد.

معیار دیگری که نشان دهنده ی آمادگی فرد برای ازدواج است، رسیدن به مراتبی از بلوغ از نظر جسمی، جنسی، ارتباطی و اقتصادی و عقلی و جنبه های متفاوت دیگری از رشد و بلوغ می باشد.

سومین معیاری که نشان می دهد فردی برای ازدواج آمادگی دارد، ثبات و قرار است، به این معنا که فرد باید زمانی برای ازدواج اقدام کند که از نظر فکری و در اصول و جنبه های کلی زندگی به ثباتی نسبی رسیده باشد. دلیل اصلی که ازدواج دختر و پسر در ۱۸ یا ۱۹ سالگی با شکست مواجه می شود، در اکثر مواقع این است که هر دو در حال تغییر هستند و ممکن است به مرور زمان چیزهایی که دوست دارند را دوست نداشته باشند یا برعکس. پس رسیدن ثبات در ازدواج بسیار مهم است.

سن ازدواج از نظر اسلام

خانواده با ارزش ترین بنیان در اسلام می باشد و ازدواج در قرآن بسیار مورد ترغیب و تشویق قرار گرفته اس؛. به گونه ای که پیامبر(ص) می فرمایند: «کسی که ازدواج کند نیمی از دینش را کامل کرده است».

در دین اسلام به طور کلی، شرط سنی خاصی برای ازدواج و صحیح بودن آن تعیین نشده است و تصمیم گیری در رابطه با این موضوع را در اختیار زن و مرد و والدین قرار دارد.

به بیان دیگر در اسلام معیار سنی خاصی برای ازدواج وجود ندارد و پسر و دختر با رسیدن به سن بلوغ شرعی می توانند ازدواج کنند؛ تنها حکمی که در این رابطه بیان شده، این است که زمانی که امکان ارتکاب به گناه به خاطر رفع نیاز جنسی وجود داشته باشد، ازدواج واجب می شود.

بهترین سن برای ازدواج از نظر قانونی

سن قانونی ازدواج در ایران

سن قانونی ازدواج در ایران در طی سال ها تغییرات زیادی داشته است. برای مثال در سال ۱۳۱۳ حداقل سن برای دختر ۱۵ سالگی و برای پسر ۱۸ سالگی در نظر گرفته شده بود که در موارد استثنا دختر در ۱۳ سالگی و پسر در ۱۵ سالگی می توانستند ازدواج کنند.

این قانون چندین بار تغییر یافت تا در سال ۱۳۵۳ با تصویب قانون حمایت از خانواده، حداقل سن قانونی برای دختر ۱۸ سال و برای پسر ۲۰ سال سال تمام شمسی در نظر گرفته شد که البته با فرهنگ جامعه آن زمان مغایرت داشت.

نهایتاً در سال ۱۳۷۰ حداقل سن ازدواج برای دختر ۱۳ و برای پسر ۱۵ سالگی در نظر گرفته شد و ازدواج زیر این سن با اجازه ولی و به شرط رعایت مصلحت فرزند و با تشخیص دادگاه امکان پذیر می باشد.

نکات پایانی در مورد سن ازدواج

با توجه به مطالب گفته شده، می توان فهمید که معیار و فرمول خاصی برای تعیین یک سن خاص برای ازدواج وجود ندارد و این سن با توجه به تفاوت های فردی و اجتماعی، رشد جسمی، عقلی، اجتماعی، شرایط مالی و شغلی، اهداف تحصیلی و مسائل عرفی می تواند طیف بسیار متغیری داشته باشد.

خود شخص می تواند، سن مناسب برای ازدواجش را تشخیص دهد و در صورت لزوم می تواند از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک بگیرد.

بلوغ روانی و ازدوج

از نظر حقوقی بلوغ روانی به عنوان رشد شناخته می شود.

ولی اختلافی که در این رابطه در حقوقدان ها اتفاق افتاده است.

و اعتقاد دارند که فقط کافی می باشد که توان تشخیص دادن صلاح خود را دارا باشد.

اما نظر روانپزشکان در این می باشد که :

 • شخص باید از نظر شخصیتی و توانمندی و همینطور پخته بودن در رشد به حدی برسد.
 • که علاوه بر این که نسبت به خود شناخت کافی داشته باشند.
 • و صلاح خود را شناسایی کند بلکه نسبت به شخصی که در نظر خواهند گرفت.
 • یا می‌خواهند با او ازدواج کنند شناخت کافی کسب کنند.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

بلوغ اجتماعی و ازدوج

بلوغ اجتماعی به معنای توانمند بودن ضروری برای کنترل کردن امور اجتماعی  و همینطور همسر و خانواده می‌باشد.

در رابطه با این عوامل احتیاج های اقتصادی بهداشتی و آموزشی و غیره برای زندگی کردن ضروری می باشد.

تا بتواند با آن مسکن و حداقل احتیاج های خانواده را به تامین کردن بپردازد.

پیدا کردن این خصوصیات بستگی به شخص دارد.

یک شخص امکان دارد در سن ۲۰ سالگی  شرایط های گفته شده را به طور کامل به آن دست پیدا کند.

درصورتی که شخصی دارای سن زیادی می باشد و هنوز نتوانسته آن را به دست بیاورد.

در رابطه با خانم ها هم همین صورت می باشد.

یک دختر جوان امکان دارد در سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی از لحاظ جسمانی به رشد کامل رسیده باشد.

ولی رشد روانی و شخصیتی آن کامل نشده است .

و مهارت ایجاد کردن یک رابطه صحیح با همسر، فرزند و اطرافیان خود را ندارد.

پس تنها سن ملاک اصلی برای تشکیل دادن خانواده نمی باشد.

منبع: مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

در این رابطه بخوانید :

ایران سن ازدواج در چند سال اخیر

فاصله سنی زیاد

مقالات مرتبط:

امتیاز سن مناسب ازدواج
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.