عشق باید یک خیابان دو طرفه باشد

فاصله بین عشق و نفرت یک مرز کوچک بوده و تفاوت آن در یک اتفاق کوچک نمایان می شود.

کسی که فردی را عاشقانه دوست دارد لزومی ندارد که آن فرد هم او را دوست داشته باشد و این امر به همین دلیل باعث به وجود آمدن این داستان شده که جستجو برای یافتن فردی که همتیپ ما بوده و در همه موارد با ما اشتراک داشته باشد و در واقع ما را هم دوست داشته باشد ادامه دارد.

عشق یک طرفه سرگردانی میان بیم و امید

”  تقریبا سه ماه میشه عاشق یکی از پسرای کلاسمون شدم، بعد از کلی کلنجار رفتن با خودم بلاخره موضوع رو بهش گفتم. اما اون گفت که هیچ حسی بهم نداره…

از وقتی همچین جوابی بهم داد خیلی دلشکسته و غمگین شدم، با این وجود بازم دوستش دارم و نمی تونم ازش دل بکنم.

از طرفی دنبال یه راهی ام که ازم خوشش بیاد و از طرف دیگه با خودم می گم اون پسره و جواب ردی که بهم داده حرف دلش بوده نه از روی ناز کردن و..”

سخنان نفری درگیر عشق یکطرفه

عشق ایده آل یا عشق دو طرفه در نظر همه ما رابطه ای است که در آن بده بستان عاطفی و صمیمیت و علاقه دوطرفه وجود داشته باشد.

با این وجود، عده ای از افراد علارغم میل یا خواست قلبی خود، درگیر عشق یک طرفه می شوند.

عشق یک طرفه را می توان رابطه ای توصیف نمود که در آن فرد با تمام وجود در دنیای ذهنی خود شیفته کسی است که به او چنین حسی ندارد.

در عشق یک طرفه بده بستان عاطفی صورت نمی گیرد به نحوی که یک طرف رابطه دائم در حال از خود گذشتگی بوده، بدون اینکه حتی انتظار از خودگذشتگی متقابل را داشته باشد.

عشق یک طرفه - عکس عاشقانه

عشق یک طرفه ممکن است به صورت مختلف تجربه شود :

 • عشق و علاقه زیادی که سال ها با صبوری و سکوت در دل پنهان می ماند.
 • عشق و علاقه یک طرفه در رابطه ای که در آن بی توجهی معشوق را تحمل می کند.
 • عشق یک طرفه در جریان رابطه ای که طرف مقابل به صورت تصنعی یا از روی ترحم به آن پاسخ می دهد.

عشق یک طرفه: از شناخت تا رهایی

شاید همه افراد در زندگی انقدر خوش شانس نباشند که عشقی متقابل از کسی که دوستش دارند را دریافت کنند. آیا تا به حال شده است در زندگی خود به شخصی علاقه داشته باشید که او اصلا از آن با خبر نبوده است یا حس متقابلی به شما نداشته است؟

در این قسمت در مورد عشق یک طرفه، نشانه های آن و دلیلی که باید از یک عشق یک طرفه دست بکشید را بیان خواهیم کرد.

معنی عشق یک طرفه

عشق یک طرفه در واقع زمانی اتفاق می افتد که فردی به دیگری علاقه دارد و در خیالات خود تصور می کند که طرف مقابل نیز حسی مشابه به او دارد، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

عشق و علاقه به فردی که شما و احساسات شما را نمی بیند و یا آن را نادیده می گیرد؛ این احساسات می تواند بسیار ناامید کننده و دردناک باشد. گاهی اوقات این عدم علاقه طرف مقابل می تواند به خاطر شناخت کم و ناکافی از شما باشد و گاهی نیز علیرغم شناخت کافی، این حس متقابل وجود ندارد.

در ادبیات ایرانی نیز داستان هایی زیادی در مورد عشق یک طرفه وجود دارد، یکی از آن ها داستان شیرین و فرهاد است. فرهاد با تمام وجود برای معشوق خود جانفشانی می کند در حالی که این عشق را از طرف مقابل دریافت نمی کند.

 عشق یک طرفه حتی در بین زوج هایی که قصد ازدواج دارند هم دیده می شود، یکی از طرفین تمام مدت از خودگذشتگی و ابزار محبت می کند اما طرف مقابل به ندرت علاقه ای از خودت نشان می دهد.

انواع مختلف عشق یک طرفه

هر شخص ممکن است در مقطعی از زمان عشق یک طرفه را تجربه کرده باشد، به این صورت که به فردی علاقه مند شده باشد که او چنین احساسی به شما نداشته است. عشق یک طرفه یک تجربه فراگیر است، اما فقط در این نوع خلاصه نمی شود، عشق یک طرفه می تواند به روش های زیر ظاهر شود:

 • علاقه داشتن به شخصی که از احساس شما بی خبر است و یا احساسات مشابهی به شما ندارد.
 • علاقه به شخصی که درگیر رابطه عاطفی دیگری است. برای مثال علاقه به همکار یا همکلاسیتان زمانی که می دانید او به شخص دیگری علاقه دارد.
 • علاقه به کسی که اصلا در دسترس نیست، برای مثال عاشق یک بازیگر یا خواننده معروف شدن.
 • علاقه به کسی که با او دوست یا همکار هستید و رابطه ی دوستانه نزدیکی دارید، اما نشانه هایی از علاقه خاص در او وجود ندارد.
 • علاقه ماندگار شما به فردی که از او جدا شده اید.

گاهی اوقات احساس وابستگی و یا برانگیختگی نسبت به یک فرد به عشق تعبیر می شود و با عشق واقعی اشتباه گرفته می شود.

انواع مختلف عشق یک طرفه

علائم تشخیص عشق یکطرفه

نشانه هایی که می گویند شما درگیر عشق یک طرفه هستید.

به گفته کیم ایگل، مشاور ازدواج و زوج درمانگر « برای تشخیص عشق یک طرفه لازم است که با خود در مورد واقعیت هایی که وجود دارد، صادق باشید». این اتفاق زمانی می افتد که شما به سیگنال های طرف مقابل خود توجه کنید و آن ها را هر چقدر هم که سخت باشد، بپذیرید.

در ادامه علائمی را بیان می کنیم که نشان می دهد احتمالا عشق شما دو طرفه نیست.

تلاش شما برای ایجاد رابطه نزدیک تر بی نتیجه است.

زمانی شما به شخصی علاقه مندید، دوست دارید ارتباط عمیق و نزدیک تری با او داشته باشید؛ بنابراین از او به مناسبت های مختلف دعوت می کنید تا با او زمان بیش تری بگذارنید. اگر هر وقت شما او را دعوت می کنید و سعی میکیند به او نزدیک شوید، او از شما فاصل می گیرد و یا پیشنهاد می کند تا دوستان دیگرتان را نیز دعوت کنید و یک قرار دسته جمعی داشته باشید؛ احتمالا درگیر عشقی یک طرفه هستید.

گاهی نیز عدم علاقه طرف مقابل در رفتار او نیز نمایان است، برای مثال او علاقه ای به صحبت کردن در مورد باورها، عقاید و مسائل شخصی خود با شما ندارد و زمانی که شما در مورد این مسائل از او سوالی می پرسید، پاسخ کوتاه می دهند و علاقه ای به ادامه بحث نشان نمی دهند، برای مثال از شما سوالات مشابه و یا شخصی نمی پرسد.

پاسخ تماس و پیام های شما را دیر می دهند.

اگر الگوهای زیر را در ارتباط با طرف مقابل خود به طور مکرر مشاهده می کنید، احتمالا درگیر یک عشق و رابطه یک طرفه هستید.

فقط شما هستید که برای صحبت و ارتباط پیش قدم می شوید و فرد مقابل با شما تماس نمی‌گیرد و برای وقت گذراندن با شما تمایلی نشان نمی دهد و یا او جواب پیام های شما را خیلی دیر می دهد و دعوت شما را تا آخرین لحظه تایید نمی کند، مثلا می گوید «بهت خبر میدم».

شما روی نشانه های کوچک تمرکز کرده اید.

گاهی اوقات برای اینکه خود را قانع کنید که طرف مقابل هم عاشق شماست، فقط روی نشانه های ضعیف تمرکز می کنید و سیگنال های مهم تر را نادیده می گیرید. برای مثال موارد زیر را علامت دوست داشتن تلقی می کنید:

 • شما را در آغوش گرفته است.
 • از شما تعریف می کند.
 • به شما اعتماد دارد و از شما مشورت می گیرد.

اما باید دقت کنید که بعضی از افراد کلا گشاده رو هستند و رفتاری محبت آمیز دارند و این می تواند باعث سو تفاهم شما شود و یا اینکه باعث شود، شما قادر به فهمیدن میزان علاقه او به خودتان نباشید.

همان طور که گفته شد، زمانی می توانید تشخیص دهید که عشق شما یک طرفه است که با خود روراست باشید. مهم نیست چه قدر تلاش می کنید، عشق یک طرفه به شما صدمه خواهد زد؛ بنابراین برای اینکه خود را از این درد نجات دهید باید از مرحله انکار عبور کنید.

برای جذب کردن او هر کاری می کنید.

ممکن است شما برای جذب طرف مقابل تلاش کنید و به روش هایی که می توانید خود را در نظر او جذاب کنید فکر می کنید؛ این روش کاملا طبیعی است و گاهی نیز ممکن است کارآمد باشد؛ اما زمانی که شما بیش از حد وقت و انرژی خود را صرف این کار کرده اید یا از هر روشی برای این کار استفاده کنید و نتیجه بخش هم نبوده است، احتمالا شما درگیر عشقی یک طرفه هستید. حتی ممکن است شما از طریق اطلاعاتی که از او دارید این کار را انجام دهید، برای مثال اگر او عاشق اسکی است، شما به طور کاملا ناگهانی اسکی را شروع می کنید تا او را تحت تاثیر قرار دهید، در حالی که خودتان از سرما و حتی این ورزش متنفر هستید.

احساسات ناخوشایندی را تجربه می کنید.

به گفته استرینگر، عشق یک طرفه اغلب شامل چرخه ای از احساسات است؛ او توضیح می‌دهد:« این الگو معمولاً با امیدواری شروع می‌شود، زیرا شما ترفند‌هایی را برای ایجاد یک رابطه عاشقانه استفاده می کنید، اما هنگامی که این تلاش ها با شکست مواجه می شوند، با حس طرد شدن و احساسات همراه آن مثل غم، خشم، رنجش، اضطراب و شرم مواجه می شوید».

همیشه و مدام پیگیر هستید که کجا می رود و چه می کند.

به گفته ایگل، عشق یک طرفه معمولاً با احساس اشتیاق همراه است که می تواند احساسات و رفتار شما را تحت تأثیر قرار دهد؛ این احساسات می تواند در طول روز بخش های مختلف ندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، برای مثال ممکن است:

 • شبکه های اجتماعی او را مدام چک کنید، تا بفهمید آیا پست جدید گذاشته است، پست شما را پسندیده است؟ چه کسی را دنبال کرده است و …
 • برای اعتراف به احساسات خود نامه ها یا متن هایی بنویسید، بدون این که آن را ارسال کنید.
 • برای دیدن او از هر فرصتی استفاده کنید، مدام از دوستان مشترکتان سراغش را بگیرید و اگر اطلاعات جدیدی به دست نیاورید، ناراحت می شوید و احساس ناامیدی می کنید.
 • اغلب در مورد آن ها صحبت کنید.
 • مدام در حال تصور سناریوهایی باشید که در آن احساستان را به او اعتراف می کنید.
نشانه های عشق یکطرفه

دلایلی که باید از عشق یک طرفه دست بکشید.

عشق یک طرفه می تواند به شدت آسیب زا و دردناک باشد، خصوصا اگر فرد تمایلی به پذیرش و ترک آن نداشته باشد. در ادامه دلایلی که باید عشق یک طرفه خود را کنار بگذارید را بیان خواهیم کرد.

عشق یک طرفه شکنجه است.

شما منتظر چیزی هستید که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد؛ نگاه کردن به کسی که شما را نمی بیند، فکر کردن شبانه روزی به کسی که حتی ممکن است لحظه ای هم به ذهن او نیایید، مدام منتظر تماس یا پیامی از طرف او هستید، هرچقدر با اشتیاق به سمت او می روید باز پاسخی نمی گیرید و با بی تفاوتی بیش تری روبرو می شوید، این عشق نیست بلکه شکنجه ای روحی است که هر چه زودتر باید از آن رها شوید.

مشاورانه

عشق یک طرفه میدان جنگ است.

در عشق یک طرفه شما با احساسات خود و با واقعیت در حال جنگ هستید. با همه واقعیت هایی که دوستان و اطرافیان شما در این باره می گویند مخالفت می کنید و فقط خیالات خود را باور دارید. همه وجودتان در حال جنگیدن در نبردی است که نمی توانید در آن برنده باشید. جنگی که بارها و بارها در آن شکست می خورید و در نهایت شما را نابود می کند.

عشق یک طرفه، دل شکستگی دارد.

در این رابطه تنها کسی که محبت و عشق خود را ابراز می کند شما هستید، بدون این که طرف مقابل پاسخی دهد و حرکت مثبتی انجام دهد. شما همیشه امیدوارنه در تلاش هستید که عشقی دو طرفه بسازید در حالی که طرف مقابل از آن فرار می کند. شما برای طرف مقابل هر کاری می کنید اما او حتی به شما فکر هم نمی کند و در نهایت این شما هستید که همیشه در حال گریه هستید در حالی که او می خندد. بنابراین سراسر این عشق فقط دل شکستگی خواهد بود.

عشق یک طرفه نوعی خود ویرانگری است.

شخصی که دچار عشق یک طرفه است، مدام در حال زیر سوال بردن خودش است، به این فکر می کند که چرا کافی نیست، چرا انتخاب نمی شود، نقاط ضعف خود را بزرگ می کند.

مدام به خودتان نگاه می کنید و دنبال دلیل و ایرادی هستید که ممکن است باعث شده باشد که او شما را انتخاب نکند. این احساس به شما دست می دهد که هرگز دوست داشته نخواهید شد، هیچ کس نمی تواند شما را دوست داشته باشد، چون کسی که تو به او علاقه داری تو را نمی خواهد.

عشق یک طرفه فرد را به هم می ریزد.

عشق واقعی، یک عشق دو طرفه، واقعی و متقابل است که در آن وفاداری، اعتماد، تعهد و صمیمیت وجود دارد. عشق واقعی با درک و صبر همراه است. عشق واقعی این است که دو نفر که یکدیگر را به کمال میل پذیرفته اند و همه قسمت های بد و خوب یکدیگر را دوست دارند، مسیر زندگی را با انگیزه با هم طی کنند.

در حالی که یک عشق واقعی درمان می کند، اما عشق یک طرفه رنج آور و دردناک است و فرد را می شکند.

دلایل رهایی از عشق یک طرفه
دلایل رهایی از عشق یک طرفه

آسیب های روانی عشق یک طرفه

عشق یک طرفه می تواند زندگی شما تحت تاثیر قرار دهد و در بلندمدت سلامت روان شما به خطر بیاندازد و منجر به آسیب های جبران ناپذیری در زندگی شما شود. از جمله آسیب‌های عشق یک طرفه باید به موارد زیر اشاره کرد:

 کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس

زمانی که شما برای جلب توجه و محبت شخصی که به او علاقه دارید، حاضر به انجام هر کاری باشید و در نهایت نیز با بی تفاوتی روبرو شوید، اولین و مهم ترین آسیبی که در این مسیر به خود وارد می کنید، کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس شما است که برای از بین بردن اثرات آن باید زمان زیادی را تحت درمان با درمانگر قرار بگیرید.

احساس تنفر و خشم

احساس خشم و تنفر نسبت به کسی که یک طرفه به او علاقه داشته اید، یکی از آسیب هایی که است که به خاطر نرسیدن به خواسته هایتان تجربه خواهید کرد. این احساس می تواند به مرور زمان گسترش پیدا کرده و در ابعاد مختلف زندگی شما تاثیرگذار شود و حتی آنقدر این خشم بزرگ شود که شما را به فردی دیگری تبدیل نماید.

افسردگی و احساس سرخوردگی

نرسیدن به خواسته ها و رویاهایی عاشقانه ای که در سر می پروراندید و بی تفاوتی طرف مقابل به شما باعث ایجاد حس غم، رنجش، سرخوردگی خواهد شد و در نهایت این تجربه می تواند منجر به افسردگی در شما شود و شما را از لذت های زندی محروم نماید.

بدبینی در عشق یک طرفه

شما یک عشق یک طرفه را تجربه کرده اید، این اتفاق تلخی است که می تواند شما را نسبت به عشق و همه افرادی که به شما ابراز علاقه می کنند نیز، بدبین کند. بدبینی می تواند در تمام ابعاد زندگی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

آسیب های روانی عشق یک طرفه

راه کارهای فراموشی عشق یک طرفه

همانطور که گفته شد، عشق یک طرفه می تواند آسیب های زیادی به شما وارد کند، پس بهتر است باید هر چه زودتر از آن دور شوید. افراد زیادی در زندگی خود، تجربه یک عشق یک طرفه را دارند، بدون اینکه راه های مدیریت و کنترل احساسات خود را بدانند. راهکارهایی که به شما در فراموش کردن کمک می کند در زیر بیان شده است.  

آگاهی نسبت به احساساتتان

مهم ترین قدم این است از احساسات خود آگاه باشید و دلایل و ابعاد احساسی خود را بشناسید. بهتر است در مورد نوع احساس خود بازنگری کنید و بفهمید این احساس واقعی بوده است یا بخاطر فرار از تنهایی، وابستگی، جبران کمبودها. زمانی که احساسات خود و دلیل به وجود آمدن آن را بشناسید، بهتر می توانید با آن کنار بیایید.

سرگرم کردن خودتان

زمانی که وقت زیادی برای فکر و خیال و رویا پردازی داشته باشید، به عشق خود پر و بال می دهید و احساسات خود را بیشتر بر می انگیزید. بنابراین بهتر است خود را سرگرم کنید و فعالیت های مورد علاقه خود را شروع کنید. بدین ترتیب وقت کم تری برای خیال پردازی دارید و کنترل بیش تری رو افکار خود خواهید داشت.

 خودتان را دوست داشته باشید.

گاهی اوقات کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس و دوست نداشتن خود، شما را به سمت عشق یک طرفه سوق می دهد و جرات بیرون آمدن از آن را از شما می گیرد. دوست داشتن خود را تمرین کنید و حس ارزشمندی را در خود تقویت نمایید.

برای خود اهدافی تعیین کنید.

احتمالا در طول تلاش برای جلب توجه و محبت طرف مقابل، خودتان را فراموش کرده اید و اهداف خود را کنار گذاشته اید. بهتر است به اهداف خود برگردید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید. با این کار حس ارزشمندی نیز در شما تقویت شده و اعتماد به نفس شما نیز بهبود می یابد.

صحبت کردن با دیگران

صحبت کردن در مورد احساساتتان می تواند بسیار کمک کننده و تسکین دهنده باشد. با دوستان و نزدیکان امن خود در مورد این تجربه و احساسات خود صحبت کنید و اجازه دهید عشقتان را از دریچه نگاه دیگران ببینید. این کار می تواند به رها شدن شما از این عشق یک طرفه کمک کند. 

کمک گرفتن از متخصص

یکی از راه کارهای موثر برای حل مشکلات کمک گرفتن از متخصص آن حوزه است. شما می توانید برای کنار گذاشتن عشق یک طرفه خود نیز از روانشناس و درمانگر کمک بگیرید.

درمانگر به شما راه کارهای علمی و منطقی ارائه می دهد که بتوانید مشکل خود را حل کنید. بنابراین کمک گرفتن از متخصص، زمانی که به خاطر عشق یک طرفه آسیب دیده اید می تواند بسیار مفید باشد.

راهکار فراموشی عشق یکطرفه

مراحل فراموش کردن طرف مقابل

زمانی که کسی را دوست داشته اید ولی احساس مشابه ای از طرف مقابل خود دریافت نکرده اید و با این واقعیت روبرو شده اید که او شما را دوست ندارد، پنج مرحله زیر برای شما اتفاق خواهد افتاد:

انکار کردن

ممکن است فراموش کردن کسی که دوست دارید غیر ممکن به نظر برسد. زمانی که با این واقعیت روبرو می شوید که طرف مقابل شما را دوست ندارد، تجربه کردن احساساتی مثل کرختی، بی حسی و شوکه شدن کاملا طبیعی است. به مرور زمان میزان این احساسات کاهش پیدا خواهد کرد.


عصبانیت

زمانی که از مرحله انکار می گذرید و واقعیت را می پذیرید، احساس عصبانیت به سراغ شما خواهد آمد. کنترل و مدیریت خودتان در این مرحله بسیار سخت خواهد بود. در این مرحله شما هر گونه کمکی را رد می کنید و به کسی اجازه نمی دهید از شما حمایت کند. در این مرحله هر چیزی و هر کسی را سرزنش خواهید کرد و به دنبال پاسخی برای سوالاتی مثل «چرا من؟» و «چرا من را رها کرد؟» می گردید.

چانه زدن

مرحله ی چانه زدن که پس از مرحله عصبانیت است، زمانی است که شما تمام تلاش خود را برای برگرداندن شخص مقابل خود انجام می دهید و می خواهید به هر نحوی و به هر وسیله ای از رفتن او جلوگیری کنید.

افسرده شدن

وقتی شما نبودن طرف مقابل خود را می پذیرید و کاملا ناامید می شوید در مرحله چهارم قرار گرفته اید. در این مرحله فراموش کردن شخص مقابل برای شما کاملا غیرممکن بنظر می رسد و این شما را دچار یک فقدان ناتوان کننده خواهد کرد.

احساساتی مثل غم، پوچی، ناامیدی، کناره گیری از دیگران در این مرحله طبیعی هستند. در این مرحله باید بین غمگین بودن که احساسی طبیعی ناشی از فقدان است با افسردگی بالینی که نیاز به درمان دارد تفاوت قائل شد.

پذیرفتن واقعیت

آخرین مرحله ی فراموش کردن، مرحله پذیرش می باشد. در این مرحله شما کم کم به خودتان می آید، با خود آشتی می کنید و برای گذشتن از این فقدان خود را آماده می کنید. در حالی که قبلا از محبوب خود عصبانی بودید، اکنون با او در صلح هستید و به مرور رفتن او را پذیرفته و به زندگی عادی بر می گردید.

چرا درگیر رابطه یا عشق یک طرفه می شویم؟

عشق یک طرفه به عنوان جاده ای نامشخص است که از یک سو با سرگردانی و نا امیدی و از سویی دیگر با  خیال بافی و امید به دست آوردن معشوق همراه است.

ورود به این مسیر ناخوشایند مسلما با تصمیمی خود خواسته یا برنامه قبلی همراه نیست. اما قبل از پرسیدن سوال هایی نظیر “چرا اون منو دوست نداره؟” به دلایل بروز عشق یک طرفه نگاهی بیاندازیم.

از جمله علل احتمالی شکل گیری عشق یک طرفه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بروز ندادن احساس درونی خود

گاهی فرد به دلیل خجالتی بودن یا ضعف اعتماد به نفس از ابراز عشق و علاقه و پیش گرفتن رابطه خود داری می کند.

ترس از شنیدن جواب منفی، ویژگی های شخصیتی مانند درون گرایی، از جمله دلایل پنهان نمودن احساس و خود داری از ابراز علاقه است.

سوء تفاهم و یا برداشت اشتباه از رفتارهای فرد

برخلاف مورد قبلی ( که در آن فرد احساس می کند از سوی معشوق خود پذیرفته نمی شود) در مواردی نیز افراد دچار سوء تفاهم شده و  با بت سازی یا ایده آل نگری، رفتارهای بی منظور شخص مقابل را بر عشق و تمایل او تعبیر می کنند.

به عنوان مثال دانشجویی که کمک های دلسوزانه استاد خود را حمل بر علاقه او می داند و به مرور با چنین تصور و تخیلاتی درگیر یک عشق یک طرفه می شود.

شخصیت وابسته

افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند، معمولا بیشتر مستعد قرار گرفتن در یک رابطه مجنون وار و تعلق خاطر افراطی به دیگران هستند.

خیال بافی، اعتماد به نفس و محرومیت عاطفی

یکی دیگر از دلایل تجربه عشق یک طرفه بخصوص در نوجوانی، نسبت به سلیبریتی ها و ستارگان ورزشی و سینمایی، خیال بافی، عدم اعتماد به نفس و نبود حمایت عاطفی در خانواده است.

عشق یک طرفه - عکس عاشقانه

عشق یک طرفه و راهکارهای پیشنهادی مقابل آن ( از آرزو تا اراده )

اما  در مقابل تجربه عشق یک طرفه چه کنیم؟

واقعیت را بپذیریم و سعی کنیم احساسات مان را سرکوب و فراموش کنیم ؟

یا اینکه منتظر و عاشق بمانیم  و به امید تغییر دادن نظر او همچنان تلاش کرده و سایر موقعیت ها را از دست دهیم؟

 • قبل از هر چیز به دلیل انتخاب و احساس خود دقت کنید: درصورتی که علاقه شما یک حس زودگذر نبوده و فرد مورد نظرتان ملاک ها و تفاهم لازم با شما را دارد برای به دست آوردنش تلاش کنید.

برای اینکه معشوق تان احساس متقابلی به شما داشته باشد به جای سرزنش یا ناقص دیدن خود، صبور باشید و از جذابیت های خود استفاده کنید.

نشان دادن اشتیاق بیش از حد یا سوال هایی از این قبیل که چرا منو دوست نداری و انجام کارهای عجیب و غریب برای تحت تاثیر قرار دادن او بیشتر باعث فاصله تان می شود.

 • از کمک های تخصصی روان شناسان و مشاوران و درد و دل کردن برای تسکین یا راه کار گرفتن برای تصمیم، غافل نشوید.
 • مراقبت از خود:

اگر عشق یک طرفه ای که درگیر آن شده اید باعث بی توجهی و غفلت از خودتان گشته وقت آن است که مروری دوباره بر اهداف خود داشته باشید، به تغذیه و ظاهر خود رسیدگی کنید، ورزش کنید و  در جمع اجتماعی حضور بیشتری داشته باشید تا از تنهایی یا خیال بافی نجات یابید.

line-separator

عشق دو طرفه درست است؟

عشق باید همانند یک خیابان دو طرفه باشد همان مقدار که شما فردی را دوست دارید او هم باید شما را دوست داشته باشد در غیر اینصورت، این دوست داشتن نبوده و عواقب بدی را در پی دارد. عشق یکطرفه می تواند زندگی فرد را نابود کرده و او را از عرش به فرش بکشاند.

بسیاری از افرادی که به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه کرده و خواهان بازسازی زندگی خود هستند آنان از عشقی نافرجام که به طرف مقابل داشته گفته اند و اینکه وی اصلاً علاقه ای به او نداشته و این عشق یکطرفه بوده است. توصیه اکید مشاوران این است که در این مواقع، تصمیم گیری از روی منطق بوده و احساسات را کنار بگذارند. یه خوشبختی خود و به زندگی خوشی که در آینده دارند فکر کنند.

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع:۱-مرکزمشاوره ستاره ایرانیان ۲-جستارهایی در باب عشق، آلن دوباتن، ترجمه گلی امامی، ۱۳۹۴٫ ۳-از «عشق واقعی» به «دوست داشتن منطقی»: یک مطالعه‌ی‌ پدیدارشناسانه ( تجربه‌ زیسته کنشگران متأهل شهر اصفهان)، زهرا مختاری، مسعود کیانپور، احسان آقا بابایی، ۱۳۹۷٫

 

سوالات متداول

۱ - علت تجربه عشق یک طرفه چیست ؟

عشق یک طرفه معمولا تجربه ای ناخواسته است که افراد به دلایل مختلفی ممکن است آن را تجربه کنند. سوء تفاهم و تعبیر عاشقانه از اعمال طرف مقابل، خیال پردازی زیاد یا داشتن تجربیات تلخ و عدم حمایت عاطفی و شخصیت های خود دار که در ابراز عواطف و ایجاد رابطه پیش قدم نمی شوند را می توان عوامل آسیب پذیری در مقابل تجربه عشق یک طرفه نام برد.

۲ - دنیای عشق یک طرفه چه رنگی است؟

مسلما تجربه ی دوست داشتن کسی که تمایل و احساسی به ما ندارد سخت و رنج آور است. ممکن است در پی چنین تجربه ای شور و نشاط قبلی خود را از دست دهیم و افسرده و ناامید شویم. یا تمرکز لازم روی انجام سایر کارها و اهداف مان مشکل شود و دل و دماغ انجام هیچ کاری جز خیال بافی و تصور وصال به معشوق مان را نداشته باشیم. مطمئنا در چنین شرایطی پناه بردن به یک رابطه جدید یا ازدواج از روی دلشکستگی، یک تسکین موقتی است که در درازمدت می تواند به ضرر مان تمام شود.

۳ - نشانه های درگیری در یک عشق طرفه چیست؟

علائم زیر نشان دهنده درگیری در یک رابطه عاشقانه است:  فقط شما هستید که دائم به او فکر می کنید و در مورد وصال به یکدیدگر خیال پردازی می کنید.  اکثر مواقع یا همیشه شما، از خود یا دوستانش حال او را جویا می شوید.  حاضرید برای به دست آوردنش فداکاری و از خودگذشتگی نشان دهید و چنین انتظار متقابلی در شما کمرنگ است.  خودتان را دست کم می گیرید و او را بسیار کامل و بی نقص می بینید.  او اهمیت کافی به شما و تلاش تان برای صمیمیت نمی دهد و بیشتر اوقات درگیر دوستان یا اهداف شخصی خود است.  این شما هستید که همیشه کوتاه می آید حتی بخاطر اشتباهاتی که او مقصر است و شما آن کسی هستید که برای خوشحال کردن او تلاش می کنید.

۴ - راهکارهای پیشنهادی مقابل عشق یک طرفه چیست؟

داشتن اجبار برای رابطه با کسی که تمایلی به شما ندارد ممکن است در آینده باعث تجربه رابطه ای توام با کم محلی، بی توجهی، فرسودگی، پشیمانی و حتی خیانت گردد. در عین حال سکوت کردن یا عدم تلاش و سرکوب روی احساسات واقعی مان نیز راه کار مناسبی نیست. مشورت گرفتن با یک مشاور یا روانشناس و بررسی علت احساساتان به شما در تسکین یافتن و انتخاب تصمیم درست کمک می کند. همچنین سرگرم نگه داشتن خود و مطالعه کتاب های خودیاری نقش موثری در بهبود این شرایط خواهد داشت.

182 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام به خدمت شما.بنده پسرس هستم ۳۵ساله که متاسفانه یه کم دیر به صورت جدی به فکر ازدواج افتادم،از طرف خانواده یه دختری را بهم پیشنهاد دادند که قبلا یک نامزدی نا موفق داشته،والان که من به ایشون علاقه دارم یه خواستگار دیگه داره که فکر نکنم با هم به توافق برسن چون هر دو طرف را میشناسم. الان نمیدونم چکار کنم،از یه طرف به شدت از دست خانوادم رنجش دارم که چرا کاری یرام انجام نمیدن وپیش قدم نمیشن،از یه طرف دیگه واقعا خودم هم نمیتونم کاری برای خودم انجام بدم،شدیدا به راهنمایی وکمکتون نیاز دارم(سپاس}

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز خوب طبیعتا خود شما در تاخیر در ازدواج بیشتر از خانواده مسئول هستید بناوبه هر دلیلی دیرتر اقدام کردید ولی خب مساله ای که وجود دارد در جامعه امروزی این سن مخصوصا برای پسر سن بالایی به حساب نمی اید که نگران باشید اگر حالا شرایط مالی و توانایی به عهده گرفتن زندگی مشترک را دارید ضمن اینکه به لحاظ روحی هم امادگی دارید و این مورد مورد علاقه شماست چه مشکلی وجوددارد خانواده معرفی کردند و راحت تر می توانید اقدام کنید البته اگر مساله خود شما بحث نامزدی قبلی ایشون است خب مساله ایست که باید حل شود .یعنی برای شما این مساله قابل پذیرش باشد .و خوب نباید روی حساب اینکه این خانم به خواستگار فعلی پاسخ مثبت نخواهد داد بنشینید و کاری نکنید و اقدامی صورت نپذیرد به هر حال بهتره برای رفع تردیدهای احتمالی و بررسی اینکه خود شما دقیقا از زندگی چه می خواهید به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید .امیددارم خوشبخت باشید .در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

   پاسخ
 2. del-morde
  del-morde گفته:

  سلام عاشق یه دخترم خیلی دوستش دارم خیلی ولی هیچ راهی نداره.هیچ الان مدت ها میشه هیچ دختر دیگه ای به چشمم نمیاد جز اون الان سالهاست تنهام.افسردگی شدید دارم بگین چیکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز حتما باید حضوری مراجعه کنید چون اگر تشخیص واقعا افسردگی بوده باشد خوب ماندن در این حالت فرصت های اینده زندگی را از شما می گیرید و منکن است مسائل و مشکلات حادتری ایجاد شود .اینکه شما به فردی علاقه مند بودید که به ان نرسیدید قابل درک است ولی دقت داشته باشید که شما که با این فرد زندگی نکردید و صرفا در ذهنتان ساخته و پرداخته کردید بنابراین فقط لحژات خوش ثبت شده و باور بودن در کنار فرد دیگر سخت شده است و به فرض اینکه بعد از مدنی ازدواج هم کنید مدام این فرد را مقایسه خواهید کرد و خب این برای هر زنی عذاب اور می شود منتهی نگران نباشید اگر مراجعه داشته باشید تا شرایط و علل این وابستگی بررسی شود و مسائل ناهشیار تا حدی هشبار شود و به علل ها پی ببرید می توتنید این جریان را درست مدیریت کنید نه اینکه فرصت های اینده را از دست بدهید که بعدا پشیمانی به همراه داسته باشد .شما هنوز فزصت های بسیاری برای رفع تنهایی دارید و مطمئن باشید اگر ابن قضیه حل شود می توانید ازدواج موفقی داشته باشید و خوشبخت شوید و امیدوارم این مساله به زودی محقق شود .مهم خود شما هستید که بخواهید این وضعیت تغییر کند.

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *