مشاوره پیش از ازدواج و فرآیند آن

مشاوره پیش از ازدواج و فرآیند آن

مشاوره پیش از ازدواج و فرآیند آن

یکی از تصمیم های مهم زندگی هر فردی، تصمیم گیری برای ازدواج است.

ازدواج مسئله ی مهمی است که بخش اعظمی از زندگی را به خود اختصاص می دهد.

بنابراین نیاز است که برای حفظ و تداوم آن و بهتر شدن رابطه تمام تلاش خود را داشته باشیم.

یکی از قدم های بسیار مهمی که می توانیم برای داشتن ازدواج موفق برداریم، مراجعه به مشاور پیش از ازدواج است.

امروزه بسیاری از افراد به اهمیت مشاوره ی پیش از ازدواج، واقف هستند و برای تصمیم گیری در مورد ازدواج و انتخاب شریک زندگی شان، حتما برای مراجعه به مشاور پیش از ازدواج اقدام می کنند.

ولی هنوز هم افرادی هستند که از اهمیت این مسئله غافل هستند و نسبت به این امر بی اهمیت هستند که یکی از دلایل آن می تواند ناآگاهی از تاثیرات مشاوره ی پیش از دواج و همچنین عدم اطلاع از فرآیند آن باشند.

ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کافی را در مورد مشاور پیش ازدواج در اختیار شما بگذاریم.

چرا باید برای مراجعه به مشاوره ی پیش از ازدواج اقدام کنیم؟

می توان گفت که در زمان تصمیم گیری برای ازدواج خیلی از افراد ممکن است دچار هیجاناتی شوند که این هیجانات ناشی از علاقه می تواند سبب خطا و تصمیم اشتباه شود.

ممکن است که بسیاری از خطاها و ایرادهایی که وجود دارد دیده نشود و همین نادیده گرفتن خطاها سبب ایجاد مشکل در زندگی مشترک شود.

مسئله ی دیگر این است که زندگی مجردی و زندگی مشترک تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند و زمانی که فرد زندگی مشترک را آغاز می کند با تغییرات زیادی در زندگی روبرو می شود که اگر برای این تغییرات آمادگی نداشته باشد با مشکلات بسیاری روبرو می شود.

بنابراین نیاز است با این تغییرات از طریق مشاور آشنا شود و نسبت به آنها آگاهی پیدا کند.

مثلا فرد ممکن است در زمان تجرد خود محور باشد و فقط به نیازها و خواسته های خود توجه داشته باشد در صورتی که زندگی مشترک نیازمند دیدگاه رابطه محوری است و فرد نیاز است که نسبت به این امر اگاه باشد و برای آن تلاش کند.

چه کسی می تواند در مشاور پیش از ازدواج به ما کمک کند؟

کسی که در زمینه ی مشاوره ی پیش از ازدواج فعالیت می کند هم می تواند روانشناس باشد و هم اینکه در زمینه ی مشاوره ی خانواده تحصیل کرده باشد و نمی توان تفاوت فاحشی بین این دو قائل بود مسئله ای که در روند بهتر شدن فرآیند مشاوره تاثیر دارد مهارت و تجربه ی فرد مشاور است.

ویژگی های یک مشاور خوب چیست؟

 • داشتن تخصص و مهارت و تجربه کافی
 • صبور بودن
 • عجله نکردن در امر تصمیم گیری
 • داشتن حافظه ی خوب
 • گوش دادن موثر و فعال

هدف مشاور پیش از ازدواج چیست؟

به طورکلی می توان گفت هدف اصلی مشاور پیش از ازدواج سنجش همخوانی دو طرف در امر ازدواج است.

یا به عبارتی هدف مشاور ازدواج، بررسی و ارزیابی مسائل گوناگون ، از جمله:

 • کمک به افراد برای شناخت خود (اگر فرد در ابتدا خودش را بشناسد، در شناخت افراد دیگر موفق تر می شود)
 • بررسی خصوصیات و ویژگی های طرفین (ارزیابی مسائل شخصیتی و شناخت دو جانبه، بررسی تفاوت ها و شباهت ها ی شخصیتی، فکری، علائق، اهداف و آرمان ها)
 • بررسی آمادگی افراد برای ازدواج
 • بررسی تناسب و تطابق زوج ها، یا به عبارتی هم کف بودن زوجین از نظر خانوادگی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی
 • بررسی حساسیت های هر زوج (با شناخت حساسیت میان زوجین، راه برای اینکه هر دو زوج بتوانند رفتار خود را کنترل کنند و حرمت ها را از میان برندارند هموارتر می شود)
 • و در نهایت آموزش مهارت های زندگی است.

مشاوره پیش از ازدواج و فرآیند آن

فرآیند مشاوره ی پیش از ازدواج چگونه است؟

تعداد جلسات مشاوره ی پیش از ازدواج از ۵ تا ۱۰ جلسه متغیر است که بسته به شرایط هر زوج تعداد این جلسات مشخص می شود.

این مسئله بسیار مهم است که زوجین با یکدیگر به یک مشاور مراجعه کنند تا روند مشاوره به خوبی پیش رود.

جلسات مشاوره ی پیش از از ازدواج معمولا به ۳ بخش تقسیم می شود.

 • جلسات مشترک
 • جلسات فردی
 • جلسات پایانی

ابتدا جلسات دو نفری که افراد به صورت مشترک با مشاور صحبت می کنند و در این جلسات نحوه ی آشنایی، میزان شناخت از یکدیگر، شناسایی اهداف افراد از ازدواج و … بررسی می شود.

بعد از صحبت کردن جلسات مشترک نیاز هست که جلسات فردی با مشاور آغاز شود، یعنی مشاور به صورت خصوصی با هریک به صورت جداگانه صحبت می کند.

این امر باعث می شود که اگر فرد مسئله و مشکلی دارد که نمی تواند آن را به راحتی بازگو کند با مشاور در میان بگذارد و از مشاور کمک بگیرد.

اما هدف اصلی تشکیل جلسات فردی این است که مشاور با صحبت کردن اختصاصی با فرد، ویژگی های شخصیتی فرد را به صورت دقیق بررسی کند و اگر فرد از نظر شخصیتی مشکلی دارد آن را شناسایی کند.

مشاور در این مرحله گاهی لازم می بیند که از تست ها و آزمون های شخصیت استفاده کند، استفاده از آزمون ها در مواردی که مشاور در تشخیص اختلال شخصیت با تردید مواجه است کمک کننده است.

البته همیشه اجرای آزمون ها برای تشخیص اختلالات شخصیت نیست بلکه گاهی مشاور تشخیص می دهد برای شناخت دقیق ویژگی های شخصیتی افراد از آزمون ها استفاده کند.

حساسیت مشاور در اجرا، نمره گذاری و تفسیر بسیار مهم است، زیرا نتایج آن می تواند به فرآیند تصمیم گیری افراد تاثیر بگذارد و نتایج اشتباه و تفسیر نادرست می تواند سوء تفاهم ایجاد کند و به جدایی نابهنگام یک زو منجر شود.

در نهایت بعد از جلسات مشترک و جلسات فردی، جلسه ی پایانی تشکیل می شود.

در جلسه ی پایانی همه ی یافته های مشاور از ۲ نفر و نگرشش نسبت به ازدواج آنها به بحث گذاشته می شود.

مشاور سعی می کند با بیان شباهت ها به نقطه ی مشترک بین زوجین برسد و با بیان تفاوت ها، زوجین را آگاه کند و به آنها گوشزد دهد.

بعد از جلسات پایانی مشاور ممکن است این تشخیص را بدهد که زوجین به آموزش مهارت های زندگی از جمله مهارت خودآگاهی، حل اختلاف، حل مسئله، قاطعیت، ارتباط، تصمیم گیری و کنترل خشم نیاز دارند.

به طور کلی اموزش تعامل سازنده تر و بی تنش، در این مرحله بسیار مهم است.

چه زمانی برای مراجعه به مشاور پیش از ازدواج مراجعه کنیم؟

قبل از مراجعه به مشاور پیش از ازدواج نیاز است که زن و مرد یک شناخت نسبی با یکدیگر داشته باشند بنابراین بهتر است که بعد از دو یا سه جلسه قرار ملاقات با یکدیگر و قبل از ایجاد وابستگی و دلبستگی به مشاور مراجعه کنند.

در نهایت چه کسی تصمیم گیرنده است؟

نکته ای که بسیار مهم است اشاره به این نکته است که بعضی افراد گمان می کنند که مشاور به آنها می گوید با فلان شخص ازدواج بکن یا نه.

در صورتی که اینطور نیست و یک مشاور هیچوقت نمی تواند نظر قطعی بدهد، بلکه وظیفه ی مشاور بررسی مسائل گوناگون و پی بردن به آنها است وسعی می کند فرد را نسبت به این تفاوت ها و شباهت ها و گاهی مشکلات پیش رو آگاه کند تا فرد در نهایت با آگاهی از تمام این موارد تصمیم بگیرد.

در آخر

می توان گفت که یکی از پیش شرط های لازم و ضروری برای شناخت یکدیگر و یکی از راهکارهای مثمر ثمر و کاربردی برای پیشگیری ازمشکلات و جدایی و طلاق زوجین مشاوره ی پیش از ازدواج است، پس توجه به آن بسیار ضروری است.

منبع: بهترین مشاوره قبل از ازدواج آنلاین