مشکلات سینمایی

مشکلات سینمایی

مشکلات سینمایی 

باور کنید از زمانی که یادم می‌آید، سینمای هالیوود در حال رفتن به سوی نابودی است. روزهای اولی که سینما اختراع شده بود، می‌گفتند که کسی برای دیدن فیلم نمی‌رود و مردم تئاتر را ترجیح می‌دهند. بعد از چند سال صدا وارد سینما شد، گفتند فیلم‌ها پرهزینه شده و دخل و خرج با هم نمی‌خواند. بعدها که فیلم‌ها رنگی شدند، بهانه‌ها تکرار شد تا این‌که تلویزیون متولد شد. گفتند که تلویزیون پدر ما را در آورده و مردم دیگر برای دیدن فیلم‌ها به سینما نمی‌آیند. تلویزیون‌های کابلی، ماهواره‌ای، دستگاه‌های پخش فیلم خانگی و مانیتورهای بزرگ، یکی یکی و پشت سر هم آمدند تا سینمای هالیوود همیشه یک دشمن فرضی داشته باشد. فروش سینمای هالیوود در ماه اخیر کاهش چشم‌گیری داشته و بار دیگر می‌گویند ما در حال ورشکستگی هستیم. بازیگران هالیوودی هم دپرس شده‌اند انگار و هر کدام یک جورهایی در حال نابودی هستند. این خبرها را که می‌خوانیم، با خودمان می‌گوییم بخشی از حقوق میلیاردی(!) خودمان را برای کمک به این بینوایان بپردازیم. اما آن طرف ماجرایی هم هست که آن‌ها هم خواندنی هستند. مثلا یک بازیگر ۵۰ میلیون دلار برای بازی در یک فیلم می‌گیرد. کافی است گوشی موبایلتان را از جیب در بیاورید و کمی با آن جمع و تفریق کنید. نتیجه حیرت‌انگیز است. خلاصه آن‌که بر و بچز هالیوودی، همیشه می‌خواهند یک جورهایی خبرساز شوند، حالا اگر شده با اخبار بینوایانه. حالا اگر روزی شنیدید که جنیفر لوپز گفته که در خانه ۵۰ متری استیجاری‌اش، به افسردگی دچار شده، یا جانی‌دپ بگوید که چادر زده، چون پولی برای خریدن خانه ندارد، تعجب نکنید.

گزارش‌ها خبر از بی‌پولی می‌دهند

چهار هفته یکی یک ماه است که فروش سینماها در آمریکا و کانادا، نسبت به تاریخ مشابه در سال قبل کمتر شده است. البته آن‌ها مثل ما با مشکل کاغذ روبه‌رو نیستند و یارانه‌هایشان را به موقع می‌گیرند، با این همه در چند وقت گذشته، فروش سینماها ۲۳ درصد کم شد. البته فکر نکنید که سینماها فیلم‌های به دردنخوری نمایش می‌دادند. آن‌ها از همان فیلم‌هایی روی پرده گذاشته بودند که در سال‌های قبل، اصطلاحا می‌ترکاند و می‌فروخت. به نظر می‌رسد در راستای پروژه فرار مغزها باید فکری هم برای مسعودخان کنیم و ایشان را به هالیوود بفرستیم تا با ساختن فیلم‌هایی همچون «اخراجی‌های ۱+۱۲» و «رسوایی‌هایی خودجوش» حال‌وهوای هالیوود را عوض کند و خون تازه‌ای به رگ‌هایش بریزد.

به هر حال فیلم‌هایی مثل «مرگ در حین انجام وظیفه»، «خانه انتهای خیابان» دیگر جواب‌گو نیستند و ۱۳ میلیون دلاری که هر کدام از آن‌ها فروختند تا به طور مشترک در جایگاه اول قرار بگیرند، حتی به درد اجاره یک خانه ۶۰ متری در «هرت آباد» هم نمی‌خورد.

در این میان فردی مثل کلینت ایستوود هم ول‌معطل است. او که زمانی با رقص‌ها می‌رقصید و یک پا کابو بود برای خودش، حالا مجبور است به عنوان یک مرد گنده دنبال توپ بیسبال بدود تا بتواند چند ریال درآمد کسب کند. فیلم بیسبالی «دردسر قوس» فقط ۱۲٫۷ میلیون دلار فروخته است. فیلم «مرشد» به کارگردانی پل تامس اندرسن هم با پنج میلیون دلار در رده هفتم قرار گرفت، در حالی که بچه مرشدهای ما در ایران با یک معرکه‌گیری، هر سال کلی کاسب‌اند. دیگر در مورد فیلم‌های دیگر حرفی نمی‌زنم تا بیش از این سیاه‌نمایی نشود.

بازیگر ناکام تایتانیک

وضعیت اقتصادی هالیوود آن‌قدر بد شده که حتی لئوناردو دی‌کاپریو هم می‌خواهد تا اطلاع بعدی از سینما کناره‌گیری کند. دی‌کاپریو گفته که در سه فیلم پشت هم بازی کرده و آن‌قدر گند زده است که فکر می‌کند فعلا باید به قسمت‌هایی از بدنش استراحت بدهد تا زمین از بوی بد منفجر نشود. ستاره یخی فیلم «تایتانیک» می‌گوید: «پس از بازی در سه فیلم پیاپی، احساس می‌کنم کمی به هواخوری نیاز دارم. باید برای خودم کمی زمان بخرم و بیشتر به کارهای محیطی بپردازم؛ اموراتی جدا از فیلم‌سازی و بازیگری.»

البته ممکن است بعدها کسی به او بازی ندهد، دوستانی که با لئونارد در تماس‌اند، به ایشان بگویند که ممکن است گرفتار مربی پرتغالی شود. پس بهتر است با ناملایمات کنار بیاید و بازی‌اش را بکند. دی‌کاپریو که اخیرا «جانگوی آزادشده» را روی پرده داشت،‌ می‌گوید: «هر چیزی قیمتی دارد،‌ اما هر بار به خودم گوش می‌دهم که درباره‌ آن ارزش‌ها صحبت می‌کنم،‌ حالم شدیدا خراب می‌شود، چون من واقعا خوشبختم که می‌توانم این کارها را انجام دهم. من انسان خوشبختی هستم و چیزی برای شکایت کردن ندارم.»

البته شایعه شده که لئو (حواستان باشد که هر چه بیشتر در موردش حرف می‌زنیم، درجه پسرخاله بودنمان بیشتر می‌شود) می‌خواهد به سلامتی برود خواستگاری و در ۴۰ سالگی، کت و شلوار دامادی تن کند. احتمالا دختر خوشبختی که قرار است به عنوان همسر لئو انجام وظیفه کند، گفته که یا من یا سینما. هنوز هیچ کس نمی‌داند او کیست، اما به احتمال زیاد از اهالی سینما نیست. او هم‌چنین به لئو گفته که باید خط تلفنت را عوض کنی و صفحه فیس‌بوکت را ببندی. به هر حال او دوست ندارد بلایی که بر سر دیگران آورده شده، بر سر او هم بیاید.

هالیوود برای تابستان چه برنامه‌هایی دارد؟

فکر می‌کنید وقتی فروش فیلم‌ها پایین می‌آید، چه باید کرد؟ آیا بهتر نیست هزینه ساخت فیلم‌ها را کم کنیم؟ مثلا فیلم‌هایی که قبلا با یک میلیون دلار ساخته می‌شد، اگر با ۵۰۰ هزار دلار ساخته شود، کمتر ضرر نمی‌کنند؟ اما هالیوودی‌ها نظری کاملا برعکس دارند. استودیوهای اصلی هالیوود تا حد زیادی روی فیلم‌های پرهزینه که می‌توانند اوضاع را تا حد زیادی تغییر دهند.

مثلا به طور عمومی از ۴۵ فیلمی که تا روز کارگر در ایالات متحده و کانادا روی پرده می‌روند، حداقل ۱۸ فیلم با بودجه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ساخته شده‌اند و در میان آن‌ها پنج فیلم با بودجه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار مقابل دوربین رفته‌اند. اما در تابستان ۲۰۱۲ تنها ۱۲ فیلم از ۴۰ فیلمِ اکران‌شده در این مقطع زمانی بودجه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار یا بیشتر داشتند. بارتن کراکت تحلیل‌گر ارشد «لیزارد کپیتال مارکتز» می‌گوید: «هالیوود ظاهرا متوجه شده چه چیزهایی جواب می‌دهد و در همان مسیر حرکت می‌کند: ابرقهرمانان، فیلم‌های انیمیشن کامپیوتری برای کودکان و دنباله‌ها.»

مردم در تابستان بیشتر به سینما می‌روند و به همین دلیل، این فصل معمولا یک فرصت خوب برای صنعت سینماست. پارسال حدود ۴۰ درصد از درآمد کل حاصل از فروش فیلم‌ها در تابستان به دست آمد. مثلا فیلم «انتقام‌جویان» ۱٫۵ میلیارد دلار فروخت و سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما در سطح جهانی شد. البته تماشاگران همه فیلم‌ها را نمی‌بینند و هر سال در فصل تابستان تعدادی فیلم‌های پرهزینه عملکردی ناامیدکننده دارند.

ماجرای دم خروس

هالیوودی‌ها از یک طرف می‌گویند که درآمدشان کم شده و از یک طرف به یک بازیگر ۵۰ میلیون دلار پول می‌دهند. البته گفته‌اند که بودجه فیلم‌هایشان را بالاتر برده‌اند، اما وقتی این خبر را می‌شنویم، با خودمان می‌گوییم که حتما دکورهای بهتری ساخته‌اند یا از جلوه‌های تصویری تازه‌تری استفاده کرده‌اند و اصلا فکرش را نمی‌کنیم که به بازیگری مثل رابرت داونی جونیر این مبلغ را داده باشند. باور کنید اگر او در تست بازیگری «رسوایی ۲» هم شرکت کند، رد می‌شود. حالا دم خروس ماجرا در آمده که این آقا برای بازی در فیلم «انتقام‌جویان»‌ حدود ۵۰ میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است.

داونی جونیر در تازه‌ترین گفت‌و‌گوی خود این خبر را تایید کرد و گفت: «احمقانه نیست؟ آن‌ها خیلی عصبانی شدند. برای خودم هم باورکردنی نیست. من یک هزینه استراتژیک بودم.» البته فیلم‌های او معمولا پرفروش هستند. مثلا همین «مرد آهنی ۳» در هفته اول توانسته ۱۵۰ میلیون دلار بفروشد.

ماجرای هپاتیت سی آنجلینا جولی ربطی به بی‌پولی دارد؟

واقعا در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم. یک ستاره معروف سینما از آمریکا می‌آید و در ترکیه خودش را به یک دکتر معرفی می‌کند و می‌گوید که کارش گیر است. دکتر هم با پررویی می‌گوید که تو هپاتیت سی داری. اصلا یک دکتر، هر چقدر حاذق باشد، چطور می‌تواند به آنجلینا جولی بگوید که تو به زودی می‌میری؟ اصلا مگر دکتر قحطی بوده که او این همه کشور را ول کرده آمده ترکیه؟ مگر ونزوئلا چه چیزی از ترکیه کم دارد؟

ماجرا این است که هنرپیشه مشهور هالیوود و سفیر صلح سازمان ملل که اخیرا برای بازدید از آوارگان سوری در مرزهای ترکیه و سوریه به ترکیه سفر کرده بود، برای درمان بیماری کبد خود با یک پزشک حاذق ترکیه‌ای مشورت کرد. یعنی با خودش گفته «حالا که اومدم ترکیه، بد نیست یه سر برم دکتر ببینم کجام درد می‌کنه…»

ظاهرا آنجلینا جولی به هپاتیت سی مبتلاست و بخش‌های زیادی از کبد خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده است و پزشکان به او گفته‌اند در صورتی که عمل پیوند کبد انجام ندهد، می‌میرد. حالا می‌گویند این دکتر، خوب پیوند کبد می‌زند، اما هنوز در مورد کبد آنجلینا جولی نظر نداده.

با این وضعیت بی‌پولی هالیوود(!) آدم می‌ماند جولی پول عملش را از کجا می‌آورد؟ به هر حال خود من حاضرم ۱۰ درصد از حقوق فروردین ماهم را برای معالجه بدهم. آنجلینا بعد از انجام عمل جراحی، می‌تواند با بقیه پول، یک کشتی تفریحی اجاره کند و چرخی بزند تا روحیه بگیرد.

چشم‌انداز

هرچند ویلیام فاکنر چندین سال قبل درگذشته، اما هنوز آثارش طرفداران زیادی میان مخاطبان و به ویژه سینمایی‌ها دارد. امسال با استفاده از رمان «گور به گور» نوشته این نویسنده، فیلمی سینمایی ساخته می‌شود و با توجه به این که قرار است این فیلم در جشنواره به نمایش در آید، احتمالا اثر آماده نمایش است. به هر حال جشنواره شروع می‌شود و آن‌جا از این خبرها نیست که فیلم را لحظه آخر به دفتر جشنواره ارسال کنند. جیمز فرانکو نویسنده و کارگردان فیلم است.

بازیگران فیلم جدید وودی آلن انتخاب شدند

کالین فیرث و اما استون در فیلم بعدی وودی آلن که در فرانسه فیلم‌برداری می‌شود، بازی می‌کنند. پس از «نیمه‌شب در پاریس» این دومین فیلم آلن است که در فرانسه فیلم‌برداری می‌شود و هم‌چنین هشتمین فیلم اوست که داستانش در اروپا روی می‌دهد. آلن در این پروژه با مدیر فیلم‌برداری، طراح صحنه و طراح لباس تعدادی از تولیدات اروپایی قبلی خود همکاری می‌کند.

جانی دپ و مریل استریپ در یک فیلم موزیکال

جانی دپ و مریل استریپ در حال مذاکره برای پیوستن به جدیدترین پروژه اقتباسی از یک نمایش موزیکال کمپانی دیزنی به نام «در جنگل» به کارگردانی راب مارشال هستند. کارگردانی این موزیکال را راب مارشال در دست خواهد داشت که پیشتر قسمت چهارم فیلم «دزدان دریایی کارائیب» را در کنار دپ ساخته بود.

تقدیر از کارگردان «جن‌گیر»

ویلیام فریدکین، همان کارگردان فیلم مشهور «جن‌گیر»، در هفتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز جایزه شیر طلای یک عمر دستاورد را دریافت می‌کند. برگزارکنندگان جشنواره هم‌چنین یک روز از نمایش یک نسخه ترمیم‌شده از تریلر «ساحر» ساخته سال ۱۹۷۷ فریدکین در این دوره جشنواره خبر دادند.

قوی سیاه در نقش مکبث

ناتالی پورتمن برای بازی در نقش لیدی مکبث در «مکبث» قرارداد امضا کرد. او از مدت‌ها پیش تمایل داشت روزی در این نقش ظاهر شود. این فیلم توسط جاستین کرزل کارگردانی می‌شود و ایان کانینگ و امیلی شرمن این پروژه را برای Film4 تهیه می‌کنند. فیلمنامه «مکبث» را تاد لوییزو و جیکاب کاسکوف نوشته‌اند که انتظار می‌رود این ماه یکی از داغ‌ترین فیلمنامه‌های عرضه‌شده در جشنواره فیلم باشد. پورتمن دو سال قبل با فیلم «قوی سیاه» توانست جایزه اسکار بهترین بازیگری زن را دریافت کند.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

منبع:مقالات کانون مشاوران ایران

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *