۲۱ نشانه اصلی برای پایان یک رابطه

۲۱ نشانه اصلی برای پایان یک رابطه چیست? رابطه عاطفی همانند موجود زنده ای است که دایما به مراقبت، توجه و بازنگری نیازمند است.

در صورتی که در حال حاضر در یک رابطه ی عاطفی قرار دارید و احساساتی از قبل سردرگمی، ناراحتی و آشفتگی را تجربه می کنید.

وقت آن است تا سلامت ارتباط تان را مورد ارزیابی دقیق تری قرار دهید.

این ۱۲ نشانه به شما کمک می کند تا بتوانید برای ادامه رابطه تان تصمیم معقول تری بگیرید:

۱) شما دیگر شبیه خودتان نیستید.

یکی از بهترین راه ها برای درک اینکه آیا رابطه شما موثر است، این نیست که به شریک زندگی خود نگاه کنید، بلکه به خودتان نگاه کنید.

آیا مثل خود واقعیتان رفتار می­کنید یا دیوانه­وار و عاطفی عمل می­کنید؟ آیا اغلب بابت آن­چه در هنگام گفتگو با پارتنر خود می­گویید هراس دارید؟

اگر هنگام برخورد با پارتنرتان همواره با احتیاط فراوان عمل می­کنید، یا مجبورید ارزش­ها، ‌اهداف و شخصیت خود را جهت خوشامد وی تغییر دهید، احتمالاً در رابطه­ای سالم و قوی قرار نگرفته­اید، و در طولانی مدت خوشحال نخواهید بود.

در حقیقت،‌ بهترین روابط آن است که می­توانید در آن خود واقعیتان باشید، پس اگر آزادی برای ارائه خود واقعیتان ندارید،‌ نشانه­ای واضح بر پایان دادن به رابطه است.

۲) او باعث می­شود حس بدی نسبت به خودتان داشته باشید.

اگر در مجاورت پارتنرتان عزت نفس تان کاهش می­یابد، نظرات توهین آمیز (هرچند با شوخی) دریافت می­کنید، و همواره نگران هستید که شاید چیز یا چیزهایی در شما واقعا اشتباه است، و در مجموع حس بدی نسبت به خودتان دارید،‌ احتمالا این رابطه به نفع شما نیست.

این یک اتفاق شایع (البته نه به طور قطعی)، در رابطه با یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی است.

آن­ها عاشق احساس کنترل هستند، و پایین آوردن شما باعث می­شود، بتوانند شما را کنترل کنند، و بر احساس حقارت ناخودآگاه خود سرپوش بگذارند.

دکتر روبرتا شالر،‌ این­گونه افراد را «آدم­ربا» می­نامند، زیرا در جهت رسیدن به موضع قدرت و کنترل، رابطه را به سمت اهداف خود می­ربایند.

۳) در حال تجربه مداوم اضطراب رابطه هستید.

از آن­جایی که مقدار خفیفی از اضطراب بخش جدانشدنی هر رابطه عاطفی­است، جهت تفکیک آن از حالت نابهنجار به سه سؤال پاسخ دهید:

۱) آیا مرتبا از رفتارهای او در غیاب خودتان سؤال می­کنید؟

۲) آیا دائماً به عشق او نسبت به خودتان شک دارید؟

۳) آیا دائماً به خود و ارزش خود، که در رابطه ارائه می­دهید، شک می­کنید؟

پس اگر دائما این سوالات را در ذهن خود نشخوار می­کنید و به تعادل و علاقه دو سویه در این رابطه شک دارید، بایستی برای ادامه رابطه بررسی بیشتری داشته­ باشید.

۴) دائما به فکر ارتباط با افراد دیگر هستید.

فکر گاه به گاه، به ارتباط داشتن با شخص دیگر، عادی است، اما اگر این چیزی باشد که نمی­توانید جلوی تصور مداومش را بگیرید، و وقتی در مورد پارتنر خود در رختخواب فکر می­کنید هیجان زده نمی­شوید، احتمالا از نظر شما رابطه خسته کننده است.

البته به خاطر داشته باشید، که هر رابطه طولانی مدت هر چند وقت یک­بار کم­رنگ می­شود.

طبق مطالعه‌ای که در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، مرحله ماه عسل روابط جدید جنسی تقریباً ۲-۳ سال به طول انجامد.

۵)تجربه خیانت در رابطه

اگر خیانت او ثابت شده و رابطه عاطفی عمیقی بین شما وجود داشته باشد، علی رغم آن­که به نظر می­رسد بهترین تصمیم جدا شدن است، اما این انتخاب همیشه به آسانی در عمل صورت نمی­پذیرد.

در این شرایط دودلی شما می­توانید چند سوال برای تصمیم­گیری بهتر از خودتان بپرسید:

۱) آیا او اصلا می­فهمد که به شما آسیب رسانده است و به آن اهمیت می­دهد؟ و آیا او واقعاً از عمل خود پشیمان است؟

۲) آیا تمام واقعه خیانت او را می­دانید؟ آیا او در واقع با شما صادق بوده است؟

۳) آیا می­توانید از آن عبور کنید؟ یا واقعیتی که او خیانت کرده ­است همیشه در ذهن شما خواهد بود؟ به عبارتی، آیا می­توانید دوباره به او اعتماد کنید؟

۴) آیا این رابطه ارزش حفظ شدن را دارد؟ یا بهتر است که از خیر آن بگذرید؟

به این سؤالات صادقانه پاسخ دهید، و خواهید فهمید که آیا رابطه ارزش حفظ کردن را دارد یا خیر.

۱۲ نشانه اصلی برای پایان یک رابطه

۶) دچار پارتنر آزارگر شده­اید.

براساس نظرسنجی سال ۲۰۱۵ که توسط مرکز کنترل و پیش­گیری از بیماری­ها انجام شده­است، از هر چهار زن و نیز هر ۱۰ مرد، یک نفر، قربانی خشونت پارتنر خود شده ­اند.

دلایل زیادی من جمله ترس از انزوا یا تهدید به اخاذی یا خشونت جسمی توسط پارتنر، منجر به ادامه این نوع روابط می­شود.

به گفته کریسلر،‌ خروج از این نوع روابط دشوارتر از حد تصور است.

«شما باید واقعا خود را دوست داشته باشید» تا بتوانید از چنین رابطه­ای خارج شوید.

۷)پارتنر خود را دوست ندارید، علی رغم این­که عاشقش هستید.

بله درست است، شما می­توانید عاشق کسی باشید که در حقیقت دوستش ندارید! و در رابطه با او خوشحال نیستید!

خارج شدن از چنین رابطه­ای بسیار دشوار است.

به گفته کریسلر، راه چاره این است که به جای تسلیم شدن در برابر واکنش­های شیمیایی سرخوشی که عشق می­تواند باعث آن­ها شود ، به بخش منطقی مغز گوش دهید.

۸) او را از افراد مهم زندگی­تان (دوستان و خانواده) پنهان می­کنید، و یا آن­ها با وجود اطلاع از این رابطه حمایت نمی­کنند.

اگر شما پارتنر خود را دوست دارید، ولی نزدیکان و دوستان شما حس مشابهی به او ندارند، احتمالا باید به عقب برگردید و رابطه خود را مجددا بررسی کنید.

اگر هدف اصلی نزدیکان شما مراقبت از شماست، پس شاید عشق شما مانع از دیدن حقایق شده ­است.

بنابراین، اگر دوستان و خانواده شما در مورد این رابطه به شما هشدار می­دهند ، این یک پرچم قرمز غول پیکر است.

۹) نیازها و خواسته­های شما یا پارتنرتان در رابطه برطرف نمی­شود­.

یکی از اساس­های برقراری رابطه در انسان­ها برآورده کردن نیازها و خواسته­هاست.

اگر نیازها و خواسته­های شما معقول هستند، اما پارتنر شما هیچ تمایلی به مذاکره کردن در مورد آن­ها در جهت برآورده سازی­شان ندارد، بهتر است در رابطه تجدید نظر شود.

هم­چنین ممکن است شرایط عکس آن اتفاق بیفتد، و نیازهای پارتنر شما در حیطه توانایی شما برای رفع آن­ها نباشد.

در این شرایط نیز نیاز است کل رابطه بررسی شود.

۱۰) در آمد و رفت فراوان به رابطه هستید.

اگر بارها و بارها پس از ارتباط گیری مجدد، بر سر موضوعات مشابه دعوا و اختلاف نظر دارید، پس احتمالا موضوع اختلاف مذکور، قابل حل شدن نیست.

شاید زمان آن رسیده­است که از خود بپرسید آیا چیزی به طور جدی تغییر کرده­­است؟ و اگر این­طور نیست شاید بهتر است برای همدیگر آرزوی خوشبختی کنید!

۱۱) در مورد بهبود رابطه در آینده صحبت می­کنید.

شما هر دو متقاعد شده اید که رابطه­تان، «هنگامی که پول بیشتری دارید»، یا «زمانی که او در کارش استرس کمتری داشته باشد»، بهتر خواهد شد.

اما واقعیت این است که مشکلات بیرونی هیچ­گاه دست از سر ما برنمی­دارند!

بسیاری از مردم “امید” دارند که پارتنرشان تغییر خواهد کرد، اما هرگز این اتفاق به وقوع نمی­پیوندد.

شما باید رابطه خود را بر اساس آنچه در حال حاضر احساس می کنید، قرار دهید.

و اگر احساس شما افتضاح است! تکلیف رابطه­تان در آینده هم مشخص است!

۱۲) در حالی­که بیش از یک سال است روی رابطه­تان کار می­کنید، اما هم­چنان در رابطه خوشحال نیستید.

اگر هر دو شریک می­خواهند که رابطه­­شان پیشرفت کند،‌ بایستی از مشاوره زوجین کمک بگیرند.

اما به گفته کریسلر بایستی برای آن محدوده زمانی یک ساله تعریف کنند.

پس از گذشت حدود یک سال فعالیت فعالانه در رابطه، و تلاش ناموفق برای برآورده کردن نیازهای یکدیگر، تصمیم دشوار برای جدا شدن احتمالا بهترین تصمیم است.

۱۳-بسط دادن

علاوه بر نشانه های اصلی که در پاسخ قبلی ذکر شد، برخی نشانه های دیگر نیز می توانند نشان دهنده پایان یک رابطه باشند. این نشانه ها عبارتند از:

 • تغییر در رفتارهای جنسی.اگر شریک زندگی شما علاقه ای به رابطه جنسی با شما ندارد یا رفتارهای جنسی او تغییر کرده است، ممکن است نشانه ای از این باشد که او دیگر علاقه ای به رابطه ندارد.
 • تغییر در عادات و علایق.اگر شریک زندگی شما ناگهان شروع به تغییر عادات و علایق خود کرده است، ممکن است نشانه ای از این باشد که او به دنبال چیز جدیدی در زندگی خود است.
 • تغییر در ظاهر.اگر شریک زندگی شما ناگهان شروع به تغییر ظاهر خود کرده است، ممکن است نشانه ای از این باشد که او به دنبال جلب توجه دیگران است.
 • تغییر در نحوه ارتباط.اگر شریک زندگی شما ناگهان شروع به ارتباط متفاوت با شما کرده است، ممکن است نشانه ای از این باشد که او دیگر احساس راحتی در کنار شما ندارد.

مثال زدن

برای مثال، اگر شریک زندگی شما دائماً دیر به قرارها می رسد یا به شما قول هایی می دهد که نمی تواند آنها را انجام دهد، این می تواند نشانه ای از این باشد که او به رابطه اهمیتی نمی دهد. یا اگر شریک زندگی شما دائماً در مورد مشکلات کاری یا مالی خود با شما صحبت می کند و به شما توجهی نمی کند، این می تواند نشانه ای از این باشد که او دیگر علاقه ای به رابطه ندارد.

۱۵-گسترش دادن

علاوه بر نشانه های رفتاری، برخی نشانه های عاطفی نیز می توانند نشان دهنده پایان یک رابطه باشند. این نشانه ها عبارتند از:

 • احساس غم و اندوه.اگر احساس می کنید که شریک زندگی شما دیگر شما را دوست ندارد یا دیگر به رابطه اهمیتی نمی دهد، ممکن است احساس غم و اندوه کنید.
 • احساس عصبانیت.اگر احساس می کنید که شریک زندگی شما شما را مورد آزار و اذیت قرار می دهد یا به شما خیانت کرده است، ممکن است احساس عصبانیت کنید.
 • احساس سردرگمی.اگر نمی توانید بفهمید که شریک زندگی شما چه احساسی دارد یا چه می خواهد، ممکن است احساس سردرگمی کنید.

اگر متوجه یکی یا چند مورد از این نشانه ها در رابطه خود شدید، مهم است که با شریک زندگی خود صحبت کنید و سعی کنید علت مشکل را پیدا کنید. اگر رابطه شما قابل نجات نیست، بهتر است آن را به پایان برسانید.

نکاتی برای پایان دادن به یک رابطه

علاوه بر نکات ذکر شده در پاسخ قبلی، در اینجا چند نکته دیگر برای پایان دادن به یک رابطه آورده شده است:

 • ۱۶-زمان و مکان مناسبی را برای صحبت انتخاب کنید.بهتر است در زمانی که هر دوی شما آرام هستید و از نظر عاطفی آماده هستید، با شریک زندگی خود صحبت کنید.
 • ۱۷-از بهانه تراشی خودداری کنید.اگر تصمیم به پایان دادن به رابطه دارید، بهتر است مستقیماً به شریک زندگی خود بگویید که می خواهید رابطه را تمام کنید.
 • ۱۸-از متهم کردن شریک زندگی خود خودداری کنید.تمرکز شما باید بر روی پایان دادن به رابطه باشد، نه بر روی سرزنش شریک زندگی خود.
 • ۱۹-به شریک زندگی خود فرصت دهید تا احساسات خود را بیان کند.حتی اگر می خواهید رابطه را تمام کنید، مهم است که به شریک زندگی خود اجازه دهید احساسات خود را بیان کند.
 • ۲۰-از بازگشت به رابطه خودداری کنید.اگر رابطه شما به پایان رسیده است، بهتر است از بازگشت به آن خودداری کنید. بازگشت به یک رابطه شکست خورده می تواند دردناک و دشوار باشد.

۲۱-پایان دادن به یک رابطه می تواند یک تجربه دشوار باشد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که شما شایسته یک رابطه سالم و رضایت بخش هستید. اگر رابطه شما قابل نجات نیست، بهتر است آن را به پایان برسانید و به دنبال روابط جدید باشید.

منبع: بهترین مشاوره قبل از ازدواج آنلاین