پیش بینی احساسات و رفتار همسر ممکن است؟ ابراز احساسات، چرا اینقدر مهم است؟ همیشه به دنبال خیر و صلاح دیگری باشید، یعنی چه؟ تامل در رفتار خود، چه کاری می تواند برای من انجام دهد؟ و چگونه عشقی را نشان می دهید که به مرزهای دیگران احترام می گذارد، خواه همسر، دوست یا فرزند؟ سایت مشاوره ازدواج، آنچه را که همه مردم در طول زندگی خود تجربه می کنند، توضیح می دهد.

احساسات و رفتار همسر

تأثیرپذیری قبل از صحبت در مورد احساسات، لازم است به طور خلاصه در مورد تأثیرپذیری صحبت کنیم، جنبه ای از روانشناسی ما که به روابط انسانی کمک می کند – یا نه.

عاطفه آن تجربه درونی است که وقتی تحت تأثیر رویدادهایی که در اطراف ما رخ می دهد، احساس می شود. نوزاد تازه متولد شده در آغوش پدرش احساس امنیت می کند. کودکی که توسط یک فرد بزرگسال در اندام خصوصی خود لمس می شود، احساس ترس می کند. یک فارغ التحصیل دبیرستان از اینکه متوجه می شود در یک دانشگاه معتبر پذیرفته شده است خوشحال می شود. احساس اولین قدم برای فهمیدن اینکه چه اتفاقی برایم می‌افتد و تصمیم‌گیری برای پاسخی است که قرار است وقتی برایم اتفاق بیفتد، بدهم .

به همین دلیل، آموزش عاطفه در کودکان بسیار مهم است، زیرا به آنها کمک می کند تا بر احساسات و عواطف خود کنترل داشته باشند. و همچنین به همین دلیل است که بزرگسالان امروزی آسیب دیده اند، زیرا تجربه ای را تجربه کردند که مغزشان برای آن آماده نبود. این مهم است که همه ما که والدین کودکان خردسال هستیم، درک کنیم که تجربه، تعامل و رفتار عمیقاً تحت تأثیر نحوه آموزش یا عدم آموزش تأثیرگذاری است .

احساسات همسر

هر انسانی نیاز عمیقی به ارتباط با دیگری یا با دیگران دارد. این به طور طبیعی از عاطفه متولد می شود. من و تو ساخته شده ایم که با هم ارتباط داشته باشیم، روابط انسانی داشته باشیم. نیاز به وابستگی از نیاز به ایجاد و حفظ روابط با افراد دیگر ناشی می شود .

یافتن تعادل در احساسات وظیفه ای است که از کودکی می توان روی آن کار کرد.

روانشناسان و محققان رشته های مختلف مانند دکتر دانیل سیگل ، پیشگام در این زمینه و مدیر مشترک مرکز تحقیقات آگاهی ذهنی UCLA (دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس) ، سیستم عصبی را از علوم اعصاب مطالعه می کنند. آنها دریافته‌اند که اگرچه هیچ‌کس بیان احساسات را به ما آموزش نداده است، تکنیک‌هایی برای ترویج شکل‌های جدید رفتار وجود دارد . این به این دلیل است که به لطف تحقیقات او و سایر محققان اکنون می دانیم مغزمان چگونه کار می کند. دکتر سیگل در کتاب خود طوفان فکری: قدرت و هدف مغز نوجوان می نویسد : زمانی که ما چیزی در مورد بخش‌هایی که مغزمان را می‌سازند بدانیم، می‌توانیم یاد بگیریم که توجه را به روش‌های جدیدی هدایت کنیم که به عملکرد هماهنگ‌تر و متعادل‌تر آن بخش‌ها کمک می‌کند.»

همان ، سرمقاله آلبا، ۲۰۱۴، صفحه ۱۰۲)

مردم برای این کار بارها به درمان می روند:

  • آنها علاقه مند به رشد به عنوان مردم هستند .
  • تا رابطه با شخص دیگری از بین نرود .

اما نه تنها این. یادگیری ابراز احساسات حتی در بزرگسالی بسیار مهم است تا بدن هیچ تجربه ناخوشایندی را که اغلب در آنجا باقی می ماند و به مرور زمان منجر به بیماری های عصبی، بیماری های ایمنی و حتی سرطان می شود، جسمانی نکند . می دانیم که بسیاری از اشکال سرطان به این دلیل است که فرد رنجش های زیادی را در خود جمع کرده است که به مرور زمان باعث ایجاد این بیماری می شود. به همین دلیل است که یادگیری ابراز احساسات همیشه مهم خواهد بود.

هشدار احساسات

من احساساتی را مانند ناقوس در یک کلیسا تصور می کنم. وقتی آنها به صدا در می آیند به این دلیل است که زمان مراسم مقدس فرا رسیده است. بنابراین، احساسات به ما هشدار می دهند، به ما هشدار می دهند و ما را در مورد واکنش های ما به موقعیت ها و تعاملاتی که به صورت روزانه با مردم رخ می دهد، آگاه می کنند. بسیاری از مردم به روان درمانی مراجعه می کنند زیرا ” من نمی توانم احساسات خود را کنترل کنم .”

احساسات می توانند ما را در مورد موضوع خاصی که به ما ارائه می شود، مراقب خودمان قرار دهند.

احساسات تسلط فرد بر خود را نشان می دهد، اینکه چقدر قاطعیت را آموخته است، در موقعیت هایی که نیاز به هوش هیجانی زیادی دارد چقدر همدل است. احساسات همچنین زمانی را آشکار می کنند که فرد دیگر نمی تواند تحمل کند، زیرا شروع به حملات پانیک می کند یا در افسردگی عمیق فرو می رود یا جیغ می کشد. در این موارد افراد یاد می گیرند که در روان درمانی احساسات خود را تنظیم کنند. در نهایت، احساسات به عنوان پایه ای برای عملکرد آگاهی عمل می کنند (ر.ک. Leslie S. Greenberg و Sandra C. Paivio، کار با احساسات در روان درمانی، ص ۲۴) زیرا مسیری را برای دنبال کردن نشان می دهند.

ویژگی های روانی در مردان و زنان

اگر هر زن و مرد کمی به دانستن نحوه عملکرد روانشناسی یکدیگر اهمیت می دادند، از بسیاری از درگیری ها، به خصوص در ازدواج یا روابط، جلوگیری می شد . هر دو متفاوت هستند و بنابراین مکمل یکدیگر هستند. ممکن است تعادل وجود داشته باشد.

در مورد زنان، آنها تقریباً تمام تجربیات خود را از قلب زندگی می کنند . زن قادر است همه چیز را در اتاق های قلب خود و به شیوه ای بسیار شدید قرار دهد. زن با سر و قلبش همزمان زندگی می کند، به همین دلیل همیشه حواسش به اعضای خانواده است و وقتی مادر می شود، آن ظرفیت شهودی که در دل خودش به وجود می آید و داده می شود در او شکل می گیرد. زنان بنا به ذات خود کار سختی برای ورق زدن دارند.

ممکن است برای شما جالب باشد:با مادر شدن، مغز زن پیچیده تر می شود

در مورد انسان، او از سر خود زندگی می کند (که او را کم بیان و تأثیرگذار می کند) و این بدان معناست که برای هر کاری که زندگی می کند یا انجام می دهد، کشو دارد. کشوی کار، کشوی دوستی، کشوی عشق، کشوی مالی دارد. مردان نمی توانند چندین کار را همزمان انجام دهند، مانند زنان. به همین دلیل است که درگیری ها به عنوان یک زوج بسیار طاقت فرسا است زیرا هیچ یک از آنها نمی دانند دیگری به چه چیزی نیاز دارد.   مرد به دلیل توانایی زیادش در تفکیک چیزها، تجربیات، بیشتر در خطر بی وفایی است، حتی برایش سرگرم کننده است، چون فکر می کند زن و بچه اش در خانه هستند و این چیز دیگری است. از سوی دیگر، خیانت زنان را هزار تکه می کند.

همیشه به دنبال خیر و صلاح دیگری باشید

هنگامی که بین افراد درگیری وجود دارد و شما در میانه آشفتگی هایی هستید که در سیستم سمپاتیک رخ می دهد، سیستمی که بدن را برای پاسخگویی در شرایط اضطراری و استرس آماده می کند، موج جزر و مدی که توسط احساسات تحریک شده ایجاد می شود، اجتناب می کند. بدون شک به دنبال خیر و صلاح دیگری است.

نباید اجازه دهیم احساسات ما را به سمت رفتار بد سوق دهند.

این به این معنی است که هرکسی اگر بخواهد برای همیشه در زندگی کسی بماند، باید نبردهای خود را انتخاب کند، همانطور که در مورد بچه ها وجود دارد . بنابراین، به دنبال خیر و صلاح دیگری چیست؟

  1. این بدان معناست که در لحظه ای که احساس آشفتگی عاطفی کردید، باید متوقف شوید، یک نفس عمیق بکشید تا بتوانید مانع از سرازیر شدن خون در مغزتان و کور کردن آن به فکر کردن شوید، و رفتاری را به نمایش بگذارید که بسیار بالاتر از منیت خودتان است و بیشتر تلاش می کند. برای هماهنگ شدن با دیگری
  2. نگرانی در مورد آموزش عاطفه و احساسات خود . اگر تشخیص داده اید که در کودکی به شما این آموزش داده نشده است، به عنوان یک بزرگسال می توانید یاد بگیرید. “هوش عاطفی” نوشته دیوید گولمن، کتابی است که با آن می توانید آموزش خود را آغاز کنید.
  3. در بحث‌ها، اجازه ندهید احساسات شدید به رابطه‌ای که ایجاد آن طولانی شده است آسیب برساند. بهتر است از اتاق خارج شوید و بگویید که نیاز به آرامش وجود دارد.

به رفتار خودت فکر کن

این مهم است و همچنین مربوط به همیشه به دنبال خیر و صلاح دیگری است. گاهی اوقات احساسات بر ما چیره می شود و کارهایی انجام می دهیم که بعداً پشیمان می شویم. یک تکنیک لوگوتراپی به نام فاصله گیری از خود وجود دارد که برای زوج ها بسیار جواب می دهد. از چه چیزی تشکیل شده است؟

تکنیک آینه به خودآگاهی کمک می کند.

به فرد آموزش داده می شود که در لحظه درگیری، خود را در مقابل آینه تصور کند تا خود را مشاهده کند و رفتار خود را تامل کند.

این تکنیک واقعاً بسیار مؤثر است زیرا هنگام نگاه کردن به جلوی آینه می توانید ژست ها، بیان کلمات و حتی لحن صدا را مشاهده کنید که به فرد نشان می دهد که آیا رفتاری که در آن لحظه انجام می دهد یا خیر. یک فرد بالغ که یاد گرفته فراتر از احساسات خود باشد.

وقتی این کار با میل به رشد به عنوان یک فرد و بهبود رابطه با دیگری انجام می شود، رفتار اصلاح می شود و تحولی رخ می دهد که تغییرات دائمی ایجاد می کند.

شاید باورتان نشود اما این مساله بسیار مهم و حیاتیست. در واقع زن و شوهرها از یکدیگر توقع دارند که طرف مقابلشان در موقعیت‌های مختلف و بر اساس کمترین نشانه‌ها پیش بینی کند چه رفتار و حرکتی باید انجام دهد. گاه پیش آمده است که با یک پیش بینی اشتباه و یا اصلاً عدم پیش بینی، یک رابطه به شکست انجامیده است.

فرقی نمی کند، چه زن باشد چه مرد این احساس را دارد که شریک آینده اش در زندگی باید احساسات و رفتار او را پیش بینی کند و از همه مهمتر عکس العمل مناسب را از خود نشان دهد.

اما این نکته را باید در نظر بگیریم که این پیش بینی و در ادامه آن عکس العمل نیازمند شناختی قوی از یکدیگر است و خوب به طبع این شناخت نیازمند زمان کافی! پس در ابتدا باید به شناخت یکدیگر کمک کنیم و سپس طلبکار باشم!

باور کنید که هیچ چیزی از غرورتان کم نمی شود اگر به شریک زندگی و همسر آینده تان احساستان را بگویید و به او کمک کنید که شما را بهتر و دقیق تر بشناسد.

پس به شناخت  یکدیگر کمک کنید، سپس وقتی شناخت کافی حاصل شد، انتظار یک پیش بینی درست و عکس العمل مناسب را از طرف همسر خود داشته باشید.

برای خواندن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به سایت ازدواج مراجعه کنید

منبع: مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

تاریخ انتشار ۱۳۹۳/۰۴/۰۵

تاریخ به روز رسانی: ۱۴۰۲/۰۵/۱۲