✔️بهترین سن برای ازدواج کیه؟

سن مناسب یا محدوده سنی مناسب برای ازدواج؟

 عده ای معتقدند که هر کاری سنی دارد، تحصیلات، ازدواج، فرزندآوردن و بازنشستگی. حتی ممکن است سن خاصی برای مرگ هم در نظر بگیرند! ” دیگه عمرش رو کرده بود”!

معمولا جامعه و فرهنگ هر کشوری، سن مناسب در حیطه های مختلف شغلی، تحصیلی و روابط را تعیین می کند.

شاید تعیین سن مناسب برای تحصلات و بازشستگی و … به اندازه سن مناسب برای ازدواج چالش برانگیز نباشد.

طبیعی است که انجام نشدن کارها در سن مناسب خود باعث احساس عقب افتادن از زندگی و حتی استرس و وسواس فکری خود فرد و خانواده او شود.

✔️چه زمانی ازدواج کنیم؟ آنالیز سن ازدواج

آیا باید در ۲۵ سالگی از مجرد ماندنم نگران شوم یا تا ۳۰ سالگی فرصت دارم؟

آیا در ۱۷ سالگی آمادگی لازم برای ازدواج را دارم یا باید تا سن مناسب آن صبر کنم؟

امروزه روانشناسان به جای سن مناسب ازدواج از محدوده سنی مناسب برای ازدواج صحبت می کنند. موضوعی که تا حد زیادی فردی و بسته به موقعیت هر شخص می تواند متفاوت باشد.

در گذشته معمولا بعد از بلوغ جسمانی، نوجوانان اقدام به ازدواج می کردند. موضوعی که اکنون کمتر از گذشته تابع اعتقادات جمعی و جبری قرار دارد سن ازدواج است.

ازدواج در سن مناسب، سنی که هر دو نفر با بلوغ فکری کامل یکدیگر را انتخاب کرده اند، یکی از مهم ترین عوامل رضایت زوجین در تشکیل زندگی مشترک است.

 • اما مشکلات ناشی از سن بالا یا پایین برای ازدواج چیست؟
 • و سن افراد چه نقشی در الگوهای همسرگزینی و انتخاب شریک زندگی دارد؟
بهترین سن ازدوج - سایت مشاوره ازدواج - عکس عاشقانه

✔️بخت افراد کم سن و سال در ازدواج چه رنگی است؟ ( من دیگه بچه نیستم!)

با افزایش دسترسی نوجوانان به فضای مجازی، محیط های تحریک کننده و سهولت در برقراری رابطه دوستی با جنس مخالف، امروزه شاهد کاهش سن بلوغ هستیم.

ممکن است عده ای ازدواج در سن کم را دلیل بر موفقیت، پیش افتادن در زندگی و نوعی برتری بدانند که باعث پاک ماندن شان در ارتباط با جنس مخالف و یا محافظت از شکست عشقی شده است.

در مقابل عده ای نیز معتقدند با ازدواج در سن کم، از خوشی های دوران مجردی، تحصیلات و تجربیات زیادی محروم شده اند.

با وجود این که سن مناسب ازدواج برای هر فردی متفاوت  است و این موضوع به عواملی از جمله میزان مهارت های فرد و شناخت درست او بستگی دارد.

به طور کلی تحقیقات مختلف نشان داده است که ازدواج زیر ۲۰ سال با افزایش طلاق، نارضایتی و مشکلات جسمانی در بارداری های زودرس همراه است.

نکته مهمی که اغلب نادیده گرفته می شود، تغییر ملاک های همسرگزینی است.

هر فردی قبل از ازدواج، بخصوص در سال های نوجوانی که سن رویاپردازی است معیارهایی برای انتخاب همسر در نظر دارد که ممکن است با گذر از مرحله نوجوانی و رسیدن به ثبات شخصیتی این ملاک ها دستخوش تغییراتی شود.

به عنوان مثال ممکن است در سال های نوجوانی، اهمیتی که نوجوان به قضاوت و نظر دیگران قائل است در انتخاب شریک زندگی تاثیر گذار باشد.

موضوعی که معمولا با افزایش سن از اهمیت آن کاسته می شود.

✔️ آنالیز سن ازدواج:

✔️خوشی ها و ناخوشی های ازدواج در سن بالا:

ازدواج در سن بالا، موضوعی که اکنون بیشتر از هر زمانی پذیرفته و شیوع پیدا کرده است؛ به یکی از چالش های مهم زندگی خانواده ها ( نگرانی والدین ) و جوانان تبدیل شده است.

عوامل تاثیرگذار در بالا رفتن سن ازدواج می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سهولت برقراری ارتباط با جنس مخالف و تامین نیازهای عاطفی و جنسی
 • تجربه دوستی های متعدد، شکست عشقی و بی اعتمادی به دیگران
 • غرق شدن روی مسائل مربوط به شغل و ادامه تحصیل
 • سخت گیری زیاد در انتخاب همسر
 • مشکلات اقتصادی در تامین هزینه ازدواج، جهیزیه و…
 • ناامیدی ( باور به اینکه زمان مناسب برای ازدواج و تجربه ی عشق را از دست داده اند).

آنالیز سن ازدواج: ازدواج در سن بالا از مزایایی از جمله رسیدن به ثبات شخصیتی، انتخاب عاقلانه تر، داشتن شرایط شغلی و اقتصادی بهتر و همچنین مهارت های لازم برای زندگی مشترک همراه است.

با این حال توجه داشته باشید که افزایش بیش از حد سن ازدواج با خطراتی از جمله کم شدن بعد عاطفی و هیجانی، افزایش فاصله سنی با فرزندان و حتی کاهش احتمال بارداری همراه است.

✔️آیا سن ازدواج عدد خاصی دارد؟

در کل سن مناسب ازدواج عدد خاصی ندارد اما اینگونه تعریف می شود که هنگامی که یک جوان چه دختر و چه پسر به آن حد از بلوغ فکری و ذهنی برای اداره یک زندگی و رویارویی با مشکلات برسند می توانند  ازدواج کنند.

البته این تعریف به صورت تئوری بوده و عوامل بسیاری در ازدواج دخیل هستند همچون بحث بسیار مهم مالی و یا تفاهم و علاقه و سلامت روانی و اخلاقی که از این مطلب خارج هستند.

بنابراین نمی توان به طور قطع یک سن خاصی را برای ازدوج تعیین کرد اما به صورت معمول برای دختران سنی بین ۲۲ تا ۲۵ سال و پسران ۲۴ تا ۲۷ سال را مناسب برای ازدواج می دانند.

زیرا در این سنین بلوغ فکری حاصل شده و از نظر جسمی هم توانایی های لازم برای ازدواج فراهم شده است.

✔️آنالیز سن ازدواج

سن ازدواج، سنی است که در آن فرد برای ازدواج آمادگی جسمی و روانی دارد. این سن در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی بستگی دارد.

سن قانونی ازدواج، سنی است که در آن ازدواج از نظر قانونی مجاز است. در ایران، سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است. البته در شرایط خاص، با اجازه دادگاه، دختران از ۱۳ سالگی و پسران از ۱۵ سالگی می‌توانند ازدواج کنند.

میانگین سن ازدواج، سنی است که در آن افراد در یک جامعه ازدواج می‌کنند. این سن در طول زمان و در جوامع مختلف متفاوت است. در ایران، میانگین سن ازدواج در دهه‌های اخیر افزایش یافته است. در سال ۱۳۹۹، میانگین سن ازدواج برای زنان ۲۳.۴ سال و برای مردان ۲۶.۲ سال بوده است.

✔️عوامل موثر بر سن ازدواج

عوامل مختلفی بر سن ازدواج تاثیر می‌گذارند، از جمله:

 • شرایط اجتماعی: شرایط اجتماعی مانند سطح تحصیلات، اشتغال و وضعیت اقتصادی خانواده می‌توانند بر سن ازدواج تاثیر بگذارند.
 • شرایط اقتصادی: شرایط اقتصادی مانند تورم، بیکاری و هزینه‌های زندگی می‌توانند بر سن ازدواج تاثیر بگذارند.
 • شرایط فرهنگی: شرایط فرهنگی مانند ارزش‌ها و باورهای اجتماعی می‌توانند بر سن ازدواج تاثیر بگذارند.
 • شرایط مذهبی: شرایط مذهبی مانند قوانین و احکام دینی می‌توانند بر سن ازدواج تاثیر بگذارند.

✔️ عواقب ازدواج زودهنگام

ازدواج زودهنگام می‌تواند عواقب مختلفی برای زنان و مردان داشته باشد، از جمله:

 • عواقب جسمی: ازدواج زودهنگام می‌تواند منجر به مشکلات جسمی مانند سوء تغذیه، کم خونی و زایمان زودرس شود.
 • عواقب روانی: ازدواج زودهنگام می‌تواند منجر به مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد مخدر شود.
 • عواقب اجتماعی: ازدواج زودهنگام می‌تواند منجر به مشکلات اجتماعی مانند ترک تحصیل، بیکاری و فقر شود.

✔️ اقدامات برای کاهش ازدواج زودهنگام

برای کاهش ازدواج زودهنگام، می‌توان اقدامات مختلفی انجام داد، از جمله:

 • افزایش آگاهی: افزایش آگاهی افراد در مورد عواقب ازدواج زودهنگام می‌تواند به کاهش آن کمک کند.
 • تقویت حمایت‌های اجتماعی: تقویت حمایت‌های اجتماعی از زنان و دختران می‌تواند به آنها کمک کند تا در تصمیم گیری برای ازدواج به سن بلوغ برسند.
 • تغییر قوانین و مقررات: تغییر قوانین و مقررات برای افزایش سن قانونی ازدواج می‌تواند به کاهش ازدواج زودهنگام کمک کند.

✔️ اختلاف سنی چند سال خوب است؟

کارشناسان معتقدند که پسران بین ۰ تا ۵ سال باید از دختران بزرگتر باشند تا یک ازدواج خوب سر و شکل بگیرد زیرا دختران زودتر به بلوغ فکری رسیده و زودتر از لحاظ جنسی و باروری به حد ازدواج می رسند بنابراین بهتر است که زودتر ازدواج کنند.

اما پسران دیرتر بالغ شده و همچنین برای مقدمات ازدواج باید تلاش کنند بنابراین زمان بیشتری را نیاز دارند. ازدواج باید به گونه ای باشد که تمامی مقدمات آن فراهم بوده تا مشکلی برای زندگی زوجین پیش نیاید.اما همانطور که گفتیم، اختلاف سنی زیاد بین پسر و دختر به هیچ وجه الزامی نبوده و نیست.

زیرا ممکن است پسری بسیار زودتر بالغ شده و آماده ازدواج شود زیرا نحوه بلوغ جنسی و فکری هر فرد متفاوت بوده و علاوه بر مسائل ژنتیکی نوع تربیت نیز در آن دخیل است.

✔️ تاثیر بلوغ فکری و جسمی در آمادگی ازدواج

پس سن ازدواج و زمانی که باید ازدواج کنیم به دو عامل بستگی دارد. یک اینکه آن بلوغ فکری و ذهنیت از ازدواج کامل شده و فرد توانایی اداره زندگی را داشته باشد و دو اینکه تمامی وسایل و مقدمات یک زندگی را فراهم کرده باشد تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

 مشاوره ازدواج در برترین مراکز مشاوره

منابع: تکنیک های مشاوره ازدواج، دکتر دادخواه،چه زمانی ازدواج کنیم ؟ (آنالیز سن ازدواج) ۱۳۹۸٫ ۲-تاثیر سن ازدواج، الگوهای همسرگزینی و تفاوت سنی زوجین بر کیفیت زندگی زناشویی زنان شهر تهران، مریم ولدخانی، عبدالباسط محمدپور، کیومرث فرح بخش، حسین سلیمی بجستانی، ۱۳۹۵٫ ۳-رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج، بابک وزیری. ۴- سن ازدواج در حال افزایش: بررسی عوامل پشتیبان، حسین محمودیان،

The last comment needs to be approved.
192 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. وحید
  وحید گفته:

  من ۲۱ سال سن دارم تا حالا با هیچ دختری هم رابطه نداشتم دختر عموم دوست دارن که ۱۷ ساله است میخواستم بدونم که این فکر که حالا زوده و چون تا حالا با هیچ دختری رابطه نداشتم حول نشم و صبر کنم شاید در آینده پشیمون بشم.و موقعیت های بهتری پیش بیاد درسته یا نه همین که الان دوستش دارم کافیه آخه الان چند ساله دوسش دارم سواله دیگه اینکه زیبایی چقدر مهمه؟

  پاسخ
 2. Shahab
  Shahab گفته:

  سلام من یه مدتی هست که به دختری علاقمند شدم.ایشون از اقوام تقریبا نزدیک هستند ولی در شهر دیگه ای زندگی می کنند و من تقریبا هر ماه ۲ مرتبه میتونم ببینمش.البته در هر وعده دیدار خانوادهای ما دور هم جمع میشن و میشه گفت دیدار کاملیه. از این علاقه بیش از ۱سال میگذره و میدونم که اون هم به من علاقه نسبی داره(از خواهرش شنیدم) . ولی ی سری اوقات پیش میاد که بهش شک میکنم یعنی درواقع نسبت بهش بی اعتمادم. با توجه به اینکه ما زیاد همو نمیبینیم (طبق توضیحاتی که عرض کردم) ایا این بی اعتمادی و شک عادیه یا نه؟؟
  و سال بعدیم ایه که : چه طور میتونم در مورد این دختر اطلاعات بیشتری کسب کنم؟؟ یعنی بهترین زاه چیه؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز بی اعتمادی در چه زمینه ای اتفاق می افتد که شما را نگران کرده است .به هر حال شما دور از هم هستید اگر به لحاظ مسائلداخلاقی بی اعتماد هستید باید بدانید قدم اول خواستگاری رسمی و جلو رفتن است تا از خواست طرف مقابل مطمئن باشید و بعد تحقیقات را انجام دهیدد.طبیعی است که شما راجب دختر خانم تحقیق کنید و به فرض که نظر مثبتی هم داشته باشید ولی ایشون نظرشون منفی باشه و خب زمان رو تلف کردید و وقت را برای فردی گذاشتید که از خواستش مطمئن نبودید .در هر حال حرف خواهر ایشون سند محکمی نیست کاملا از راه درست اقدام کنید و بعد مراحل بعدی را انجام دهید .خوشبخت باشید

   پاسخ
   • Shahab
    Shahab گفته:

    بی اعتمادی در زمینه اخلاقی و شاید رفتاری اون طرفه …چون من شناخت کافی در مورد اون ندارم. و اگر حرفی یا هرچیز دیگه ای که به یک شکل بتونه به اون مربوط بشه چه خوب چه بد انواع اقسام فکرهای مختلف راجب اون به سراغم میاد که خودم فکر میکنم به خاطر شناختی هستش که نداریم.
    پس اینجور که شما میگید تحقیقات باید بعد از مراسم خواستگاری انجام بشه درسته؟

   • Shahab
    Shahab گفته:

    بی اعتمادی در زمینه اخلاقی و شاید رفتاری اون طرفه …چون من شناخت کافی در مورد اون ندارم. و اگر حرفی یا هرچیز دیگه ای که به یک شکل بتونه به اون مربوط بشه چه خوب چه بد انواع اقسام فکرهای مختلف راجب اون به سراغم میاد که خودم فکر میکنم به خاطر شناختی هستش که نداریم.
    پس اینجور که شما میگید تحقیقات باید بعد از مراسم خواستگاری انجام بشه درسته؟

   • مشاور
    مشاور گفته:

    با سلام
    به هر حال دوست گرامی ابتدا باید از خواست طرف مقابل اگاه شوید و بعد زمان بگذارید طبیعتا اگر از کانال خانواده ها اقدام شود و رسمی باشد بسیار بهتر است و بعد تحقیقات را انجام دهید البته که قبل از ان هم می توانید در مواردی که برای شما اهمیت دارد تحقیق کنید که اگر مورد قبول نبودند اصلا اقدام نکنید و ذهن ایشون رو هم درگیر نکنید .البته اگر شرایط تحقیق قبل از خواستگاری وجود دارد .چون ممکنه صحبت اولیه با خود ایشون حضوری هم نقش تعیین کننده ای در انتخاب شما داشته باشد به همین خاطر بعد از خواستگاری شاید شرایط بهتری برای تحقیقات برای هر دو نفر باشد .در نهایت امیدوارم درست تصمیم بگیرید و خوشبخت باشید

 3. Shahab
  Shahab گفته:

  Ba Salam
  من یه مدتی هستش که به دختری علاقمند شدم که از اقوام هستند و در شهری دیگر زندگی میکنند و تقریبا ماهی دو مرتبه میتونم ببینمش.میدونم که اون هم علاقه نسبی به من داره. ولی خیلی وقتا پیش میاد که بهش شک میکنم. منظورم از شک کردن اینه که بهش بی اعتمادم.
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه من ایشون رو زیاد نمی بینم (با توجه به توضیحاتی که عرض کردم) ایا این بی اعتمادی وشک که هر از گاهی برام پیش میاد عادیه یا نه؟؟؟
  و سوال بعدیم اینه که : چه طور میتونم در مورد این دختر تححقیق کنم ؟ یعنی از چه راهایی ؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   گر منظورشان از دو شهر دو فرهنگ متفاوت و فاحش باشد که تشابه فرهنگی بهتر است ولی اگر می خواهند با دو فرهنگ متفاوت ازدواج کنند، اول باید دو تا کار انجام دهند . یکی این که فرهنگ را بشناسند که موقع خواستگاری شوکه نشوند و دیگری اینکه قدرت انطباق داشته باشند . اگر کسی این قدرت انطباق را ندارد ما توصیه می کنیم این کار را نکنند . ولی اگر منظور این است که دو شهری هستند که دو فرهنگ متفاوت ندارند و یا خیلی فرهنگ هایشان با هم فرق ندارد.این کاملا سلیقه ای است . ما در اینجا نمیتوانیم حکمی بدهیم . آدمها با هم فرق دارند . ما آدمهایی را داریم که می خواهند با فرهنگ متفاوتی ازدواج کنند تا این بهانه ای بشود که با شهر و استان دیگری آشنا بشوند . تا سالی چند بار به مسافرت بروند . ما اینجا حرفی نداریم. ولی کسانی هستند که برعکس همین مسافرت رفتن را سخت می دانند و هزینه آن هم برایشان مهم است . یا ممکن است وقت برایش مهم است .این ها سلیقه ای است . دو نکته مهم عرض می کنم . دخترانی که می خواهند با شهر دیگری ازدواج کنند ببینند چه روحیه ای دارند و چقدر مامانی هستند ؟ چقدر با مادر ارتباط عاطفی دارند ؟ چقدرمی توانند دوری مادر را تحمل کنند . الان احساس بر شما غالب میشود و ممکن است بگویید: مشکلی ندارد . ولی ببینید چه روحیه ای دارید و فردا دلتنگی نکنید . این برای خانم ها است و اگر روحیه تان این جوری نیست ، من شهر های دور را صلاح نمی بینم و به آقایان هم عرض می کنم ، الان که شما شرط را قبول می کنید که در شهری که زن گرفته اید بمانید ، نکند فردا پشیمان بشویید . بعد بخاطر پدر و مادر پیرتان زیر قولتان بزنید و در آن شهر نمانید. حتی موردهایی داشته ایم که شرط ضمن عقد هم بوده است ولی نتوانستند به قولشان عمل کنند سعی کنید در این مورد هم ، هم کفو و همتای خود را انتخاب کنید

   پاسخ
 4. سینا
  سینا گفته:

  سلام… من ۱۸ سالمه..از یه دختری که ۲سال از من بزرگتر هستش خیلی خوشم اومده.این دختر و خانوداششون از اقوام هستند. درواقع جرقه این اتفاق رو خانواده هر دو ما زدند و من طی صحبتهایی که با خواهر ایشون داشتم متوجه شدم که ایشون هم از من خوشش میاد.اما من یه کنکوری هستم و باید کنکورم رو اولویت قرار بدم. میخواستم از شما یه راهنمایی دراین باره که چگونه در این سالی که برای من هم از لحاظ شغلی و هم مسایل دیگه مهمه با این دختر خانم ارتباط داشته باشم؟ ارتباطی که باعث لطمه زدن به کنکورم نشه..یعنی تا چه حد پیش برم و تا چه حد بکشم عقب.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   اگر قراره کنکور بدید فقط باید به این موضوع فکر کنید در غیر اینصورت از کنکور سال دیگه انتظار معجزه نداشته باشید
   چون مسایل عاطفی در این سن و در این مرحله بیشتر شمارو از موفقیت در کنکور دور میکنه …اجازه بدید اول شرایط شما با ثبات تر بشه بعد در مورد ازدواج حتی فکر کنید

   پاسخ
   • سینا
    سینا گفته:

    با گفته شما موافقم…اما ایا راه حلی وجود داره که من بتونم تا جایی که ممکنه امسال کمتر درگیر این مسایل بشم؟؟ چون فامیل هم هستیم خواه ناخواه همدیگر رو میبینیم. و اگر حسی حتی اگر کم وجود داشته باشه میتونه درگیری ذهنی ایجاد کنه.

   • مشاور
    مشاور گفته:

    خالی کردن ذهن تنها در ۱۵ دقیقه (افزایش قدرت ذهنی)

    سلام

    امروز می خوام یک تجربه جدید و بسیار مفید رو مطرح کنم که با استفاده از اون می تونیم هم از حداکثر توانایی ذهنمون استفاده کنیم و هم اینکه از شر خیلی از افکار و زباله های ذهنی خودمون راحت بشیم.

    مطمئناً شما از این مطلب استفاده زیادی خواهید کرد. مثلاً برای موارد زیر:

    پاکسازی ذهن (مخصوصا وقتی که ذهن شما خیلی شلوغ هست)
    آرامش دادن به خود در زمانهای پر استرس، انجام کارهای سخت و وحشتناک
    آزاد سازی انرژی ذهن (مخصوصا زمانی که احساس خستگی شدید ذهنی میکنید)

    حالا بریم سر اصل مطلب که برای من خیلی مفید بود و میدونم که برای شما هم خیلی مفید خواهد بود و اگر اونو آزمایش کنید همیشه ازش استفاده خواهید کرد.

    این روش چگونه کار میکند – با افزایش RAM ذهن

    تصور کنید ذهن شما مانند یک کامپیوتر هست که برای انجام یک سری از کارها باید از حافظه و رم استفاده کند. خوب همه می دونیم که هرچی بیشتر رم آزاد باشه سرعت انجام کارها در کامپیوتر بالاتر میره. مثلا ۳D Studio Max و یا یک بازی بسیار پیشرفته برای اینکه به خوبی کار کنند و یا اصلا کار کنند نیاز دارند که حافظه بالایی آزاد باشه. حالا برای اینکه بخواهیم از آنها به بهترین حالت ممکن استفاده کنیم باید یک سری برنامه هایی بی استفاده رو از حافظه پاک کنیم یا از آنها خارج شویم. همانطور که می دانید مثلا در ویندوز در هر زمان برنامه هایی زیادی بصورت پشت صحنه در حال کارهستند که ممکن است به آنها نیاز نداشته باشیم و با بستن آنها می توانیم میزان رم بیشتری را آزاد کنیم.

    خوب حالا ذهن شما نیز دقیقا مانند یک کامپیوتر برای انجام کارهای خود مانند فکر کردن، آنالیز کردن، محاسبه کردن و یا حتی انجام امور نا خودآگاه نیاز به میزان رم آزاد دارد که بتواند بخوبی از عهده آنها بربیاید. پس شما اگر ذهن خالی تری داشته باشید بهتر می توانید روی کارهایتان تمرکز کنید و آنها را انجام دهید.

    بصورت عادی معمولا ما همیشه نیمی از میزان رم ذهنمون پر هست از موارد درهم و برهم و بی استفاده که واقعا نیازی به نگه داشتن آنها در ذهن نداریم. مثل چی؟ همه چیز می تونه باشه، کارهایی که باید انجام بدیم، موسیقی که مثلا تو فروشگاه شنیدیم، تبلیغاتی که در تلویزیون دیدم یا هر چیز دیگه.

    بیشتر این به همریختگی های ذهنی ناشی از محرکهای بیرونی هستند که در طول روز وجود دارند. از صبح که ما بیدار میشیم تا شب که دوباره می خوابیم بسیاری از این محرکهای بیرونی روی ذهن ما تاثیر میزارند. هر چی شما با افراد و موضوعات بیشتری درگیر باشید این محرکهای نیز بیشتر می شوند. حتی اگر شما درون یک غار زندگی کنید و با محیط بیرون ارتباطی نداشته بشید بازهم در معرض برخی از محرکهای بیرونی هستید.

    این محرکهای بیرونی همان برنامه های بی استفاده در ویندوز را درون ذهن ما اجرا میکنند که فقط باعث هدر رفتن میزان رم کامپیوتر شما می شود.

    خوشبختانه ما یک ابزار بیولوژیکی داریم برای خالی کردن ذهن بصورت طبیعی و اون هم خواب هست. البته باید توجه داشت که منظور خواب عمیق هست. معمولا حداکثر ۲۵% زمانی که در خواب هستیم در خواب عمیق قرار داریم و تنها در اون زمان هست که مقدار زیادی از فضای ذهنمون از افکار و محتویات درهم و برهم خالی میشه.

    همچنین یکی از روشهای تخلیه ذهن از موارد بی استفاده، مدیتیشن هست. امروزه خیلی از افراد در دنیا از روشهای مختلف مدیتیشن استفاده میکنند تا بتونن به آرامش ذهنی برسند. اما یک سری محدودیتهایی هم در انجام این روش هست. اینکه شما معمولا نمی توانید در هر جایی به مدیتیشن بپردازید، هم اینکه برای رسیدن به حد نهایت آرامش نیاز به تمرین زیادی هست که هر کسی هم ممکنه به اون حد نرسه، از همه مهمتر اینه که مدیتیشن چون باعث پایین اومدن فعالیت ذهنی میشه معمولا در بسیاری از افراد باعث خواب آلودگی میشه. پس باید یک راه حل دیگه ای پیدا کرد…

    حالا می خوام تجربه امروز رو براتون بگم،

    خالی کردن ذهن با استفاده روش بیرون ریزی ذهن

    در این روش شما باید هر چیزی که در ذهنتون هست بیرون بریزید. حالا چطوری؟! با استفاده از نوشتن!

    ۱- یک ابزار برای نوشتن انتخاب کنید: می تونید از قلم و کاغذ استفاده کنید و یا از یک نرم افزار واژه پرداز (مثل word یا notepad). نوعش مهم نیست مهم اینه که با کدوم راحتترین. من خودم به شخصه ترجیح میدم تایپ کنم چون اینطور حداقل می تونم اونها رو ذخیره کنم.

    ۲- هرچیزی که به ذهنتون میرسه رو بنویسید: وقتی میگم هر چیزی دقیقا یعنی هر چیزی! یعنی اینکه مثلا وقتی به صفحه خالی نگاه میکنید و با خودتون میگین که “وای چه صفحه سفیدی” همون رو بنویسید “وای چه صفحه سفیدی” یا اینکه مثلا میگین “خوب چی بنویسم چیزی به ذهنم نمیرسه” بنویسید “خوب چی بنویسم چیزی به ذهنم نمیرسه”. دقیقا هرچیزی که به ذهنتون اومد رو بنویسید و اصلا لازم نیست به اون چیزی که می خواین بنویسید فکر کنید.

    ۳- اینکار رو به مدت ۱۵ دقیقه ادامه بدید: تا زمانی که ذهن شما احساس خالی شدن کرد اینکارو ادامه بدید. ممکنه شما در ۱۰ دقیقه بتونید هر چیزی رو که تو ذهنتون هست بنویسید ممکن هم هست که ۱ ساعت طول بکشه که این معمولا وقتی فکر خیلی مشغولی دارید اتفاق میفته.

    این نوشته ها و فایلها رو می تونید نگه دارین و بعضی وقتها به اونها مراجعه کنید چون ممکنه توش چیزای خوبی پیدا کنید. مثلا گاهی اوقات وقتی بعد از مدتی به اون نوشته های قبلی مراجعه می کنید ممکنه یک سری مطالب جالب رو پیدا کنید که ممکنه از یادتون رفته باشه و یا بعضی کارها که باید انجام میدادید یا یک فکر و ایده جالب که به ذهنتون خطور کرده بود رو انتخاب کنید و روش کار کنید.

    همانطور که گفتم این روش واقعا کارساز هست و شما با این کار می تونید کارایی ذهن خودتون رو به مقدار غیر قابل باوری افزایش بدین. در مقایسه با دیگر روشها مثل خواب و یا مدیتیشن هم مزایای زیادی داره که از اون میشه سرعت بالای دستیابی به ذهن آزاد رو بیان کرد که در مقایسه با خوابیدن خوب همونطور که گفتم شما باید حداقل ۳ ساعت بخوابید تا به خواب عمیق فرو برید و ذهنتون آروم بشه و یا مدیتیشن هم شما باید در شرایط خاصی باشید تا بتونید مراقبه خوبی داشته باشید و نتیجه بگیرید.

    پس این روش رو همین الان امتحان کنید مطمئن هستم که دیگه کنارش نمیزارید و در همه شرایط از اون استفاده می کنید. حالا سرعت تخلیه ذهن شما بستگی داره به سرعت نوشتن و یا تایپ شما.

    من از این روش برای زمانی که ذهن خیلی درگیری دارم و یا اینکه می خوام یک کاری رو شروع کنم که نیاز به تمرکز داره، استفاده می کنم. حالا شما هم از این روش استفاده کنید و تجربیات خودتون رو در بخش نظرات بزارید تا روش رو کاملتر و کاراتر کنیم تا همه بتونیم ذهن آرام و کارایی بالاتری داشته باشیم.

    امیدوارم که از این تجربه هم استفاده کنید و به دوستان خود هم معرفی کنید.

« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات متداول آنالیز سن ازدواج

۱ - بهترین سن برای ازدواج کیه؟

روانشناسان معمولا به جای سن ازدواج از محدوده سنی مناسب برای ازدواج صحبت می کنند. بهترین محدوده سنی برای ازدواج نیز بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی در نظر گرفته می شود. البته بهترین سن برای ازدواج برای هر فردی متفاوت است و آمادگی برای ازدواج به عواملی همچون میزان مهارت های لازم، خودآگاهی، شناخت طرف مقابل و انگیزه ازدواج بستگی دارد. علاوه بر این در کنار اعداد و ارقام یا سن عددی بایستی به سن عقلی، سن بلوغ عاطفی و سن اجتماعی فرد نیز توجه نمود. در یک کلام بهترین سن برای ازدواج سنی است که دو طرف به بلوع عاطفی و شناختی لازم برای درک یکدیگر و تشکیل زندگی مشترک دست یافته باشند. همچنین برای تشخیص آمادگی و میزان تناسب دو نفر برای ازدواج، مهم ترین راه کار کمک گرفتن از متخصصین حوزه روانشناسی و مشاوران مربوطه است. ادامه سایت مشاوره ازدواج...

۲ - دلایل ازدواج در سن کم چیست؟

در بررسی علت ازدواج در سن پایین می توان به دو عامل اصلی اشاره نمود: ۱-میل و خواست خود فرد: ممکن است علت ازدواج در سن کم، تجربه عشق نوجوانی و اصرار برای تشکیل خانواده باشد. همچنین ممکن است نوجوان ازدواج را راه حلی یرای رهایی از فشارهای خانواده و استقال از آن ها بداند. ۲-میل و خواست خانواده ها: ازدواج در سن کم می تواند به دلیل باورهای خانواده از جمله باور به پاک ماندن فرزندشان از ارتباط با جنس مخالف و یا به علت فشارهای اقتصادی خانواده صورت گیرد.

۳ - عوامل تاثیرگذار در بالارفتن سن ازدواج چیست؟

عوامل زیادی در افزایش سن ازدواج نقش دارند از جمله این عوامل می توان به دسترسی راحت تر جوانان به یکدیگر و رفع نیازهای جنسی و عاطفی در قالب رابطه دوستی، بی اعتمادی، ترس از تعهد و مشکلات اقتصادی اشاره نمود. همچنین سن مناسب برای ازدواج تا حد زیادی تحت تاثیر گرایش های فرهنگی و قومیتی قرار دارد. به عنوان مثال زنان بلوچ و لر در مقایسه با سایر مناطق در سن پایین تری ازدواج می کنند.

۴ - سن در ازدواج و ملاک های انتخاب همسر چه نقشی دارد؟

معمولا ملاک های انتخاب همسر و ایده آل هایی که هر فرد در نظر دارد با دیگری متفاوت است. علاوه بر این ملاک های انتخاب همسر برای هر فردی بسته به سن و مرحله رشدی نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است اولویت های انتخاب همسر برای افراد تغییر کرده و یا ملاک زیبایی یا تامین عاطفی ( تجربه عشق ) جای خود را به وجهه اجتماعی و تفاهم اخلاقی دهد.