بزرگ تر بودن دختر ، ازدواج پسر با دختر بزرگتر خوب است یا بد؟

 با دختر بزرگ تر از خودت ازدواج کنی در حقیقت زنت برات مادری می کنه و تعیین تکلیف خونه رو به دست می گیره…!

حوصله داری می خوای بچه داری کنی با پسر کوچیک تر از خودت ازدواج کنی دقیقا انگار داری بچه بزرگ می کنی، مرد باید بزرگ تر از خودت باشه، باید بتونی بهش تکیه کنی…!

من بخاطر اینکه ظاهرم خیلی کم سن و سال نشون میده همیشه خواستگارهایی داشتم که از خودم کوچیکتر بودن، با اینکه با بعضی هاشون تفاهم داشتم اما همیشه از ازدواج با پسر کم سن تر از خودم ترسیدم!”

جملات بالا بخشی از کلیشه های فرهنگی در خصوص بزرگ تر بودن دختر در ازدواج است.

بزرگ تر بودن دختر

از نظر فرهنگی و در طول تاریخ همیشه زن و مرد ایده آل در ذهن مردم، حالتی تصور می شده که در آن مرد، بزرگ تر یا لااقل هم سن با زن باشد.

امروزه با تغییر ارزش ها، ازدواج هایی با شرایط معکوس سنتی، یعنی بزرگ تر بودن دختر از پسر را شاهد هستیم.

از آنجا که دختران زودتر از پسران به بلوغ جسمی می رسند و جامعه نیز از دخترها زودتر از پسرها انتظار رفتار بزرگسالانه دارد، بنابراین نگرش جامعه به کم سن بودن دخترها در ازدواج مثبت تر است.

در عین حال با تغییر سبک زندگی، ادامه تحصیل دخترها و شاغل بودنشان، شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده است.

تفاوت سن زن و مرد

تحقیقات صورت گرفته درمورد تفاوت سن زن و مرد نشان می دهد که :

 • در ازدواج میان دو فرد مجرد، معمولا دخترها نسبت به پسرها کم سن و سال تر هستند.
 • مواردی که زن برای دومین بار ازدواج می کند و مرد برای اولین بار، تفاوت سنی و بزرگ تر بودن دختر آشکار تر است.

اما چرا بزرگ تر بودن دختر از پسر همچنان یک ویژگی منفی محسوب می شود؟

دردسرها یا مشکلات احتمالی بزرگ تر بودن دختر در زندگی مشترک چیست؟

صرف اینکه دختر بزرگتر است باید از ازدواج با گزینه مورد نظر دست کشید؟

بزرگ تر بودن دختر ، ازدواج پسر با دختر بزرگتر

مشکلات احتمالی بزرگ تر بودن دختر در زندگی مشترک

صرف نظر از بزرگ تر بودن دختر یا پسر، فاصله سنی زیاد موضوعی است که می تواند باعث فاصله دنیای روانشناختی بین زن و مرد شود.

از جمله مشکلات و چالش های احتمالی بزرگ تر بودن دختر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بزرگ تر بودن دختر ممکن است باعث شود برخی اوقات اشتباهات و بی تجربگی مرد برای زن غیرقابل تحمل شود.

در واقع اگر فاصله سنی زن و مرد زیاد باشد، زن ممکن است با مشاهده اشتباهات همسرش به عنوان مسائلی که خود سال ها پیش با آن ها دست و پنجه نرم کرده، خسته و کم حوصله شود.

 • وقتی دختر از همسر خویش بزرگ تر باشد گاه با گذشت بیش از حد یا پند و اندرز دادن به همسر خویش، نقش والد را بازی می کند.

مسلما وقتی ارتباط بین زن و شوهر تبدیل به ارتباط والد_ کودک شود، جاذبه جنسی زن و مرد نسبت به هم کم خواهد شد.

 • بزرگ تر بودن دختر ممکن است از زاویه ای دیگر خود را در زندگی مشترک نشان دهد

ممکن است زن برای جلب رضایت همسر خویش، از خواسته های خود دست بردارد و رفتارهای سن پایین تر را انجام دهد.

همچنین ممکن است مرد برای جلب رضایت، نزدیکی و ایجاد تفاهم بیشتر با همسرش، مطابق میل زن رفتارهای مناسب سن بالاتر را از خود نشان دهد.

بزرگ تر بودن دختر ، ازدواج پسر با دختر بزرگتر

آیا  فاصله سنی زیاد به معنای فاصله روانشناختی است؟

فاصله سنی زیاد بخصوص بزرگ تر بودن دختر اغلب باعث مشکلات و چالش های ناخواسته ای می شود. اما لزوما این شرایط لزوما به معنای عدم رضایت یا شکست در زندگی مشترک نیست.

بزرگ تر بودن دختر معمولا با شرایط مالی بهتر، سطح تحصیلات بالاتر یا جایگاه شغلی مناسبی همراه است.

این شرایط بخصوص برای پسرهایی که ترجیح می دهند همسرشان باتجربه تر و تکیه گاهی برای زندگی باشد، می تواند خوشایند باشد.

اما سن عقلی مهم است یا سن شناسنامه ای؟

”  سن فقط یه عدده!  فلانی خیلی بیشتر از سنش می فهمه و..”

فارغ از اعداد و ارقام ریاضی و تعداد سال های مناسب یا نامناسب فاصله سنی، موضوع مهمی که در مورد تفاوت سنی نادیده گرفته می شود، سن عقلی است.

خیلی مواقع زن یا مرد از نظر سنی کم تر یا هم سن همسر خود است اما از عدم پختگی یا رفتارهای کودکانه همسرش ابراز ناراحتی می کند.

بنابراین توجه به میزان پختگی زن و مرد و سایر خصوصیات از جمله برون گرا بودن یا درون گرا بودن همسر، پیش بینی کننده خوبی برای میزان تفاهم است.

در این خصوص کمک گرفتن از یک روانشناس می تواند در کسب شناخت بهتر نسبت به خود و گزینه مورد نظرتان کمک کننده باشد.

سن مناسب ازدواج1

سال هاست که ازدواج در بین مردان و زنانی صورت می گیرد که اصولاً مردان از زنان کوچکتر بوده و گاهی این اختلاف سنی به بیش از ۲۰ سال می رسد که مشکلات خاص خود را دارد و مقالات و بحث های بسیاری در این زمینه شده است اما کسی درباره ازدواج هایی که در آن مردان از زنان کوچکتر بوده و مشکلات و مسائل آنان بحثی به میان نیاورده است.

طق آمار ثبت احوال کشور در بیش از ۱۰ الی ۱۵ درصد ازدواج هایی که در همین چند ماه اخیر صورت گرفته است، مردان از زنان کوچکتر بوده است. درست است که این رقم نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و رو به ازدیاد است اما نگرش منفی جامعه نسبت به این ازدواج مانع رشد بی رویه آن است. البته ذکر این نکته حیاتی است که منظور از بزرگتر بودن خانم مواردی است که در آن خانم ها بیش از یک سال تا چندین سال اختلاف سنی دارند در غیر این صورت مواردی نیز هستند که در آن زوج ها همسن بوده و اختلافات سنی آنان به چند ماه می رسد گرچه در این موارد نیز مشکلاتی وجود دارد اما مشکلات آنان قابل مقایسه با گروه اول نمی باشد. طبق نظر کارشناسان ازدواج با اختلاف سنی دو سال که دختر بزرگتر باشد آسیب اجتماعی نمی باشد اما چیزی که رواج پیدا کرده است بوده که این یک آسیب اجتماعی جدی است.

line-separator

اما چه چیزی باعث این نوع ازدواج می شود؟! مشکلات جامعه و مشکلات اقتصادی عواملی است که جوانان را برای ازدواج با دختر بزرگتر که به ویژه یکبار هم ازدواج کرده باشد ترغیب می کند زیرا آن خانم تنها به دنبال مردی برای تکیه کردن است و مسائلی که یک دختر جوان به آن اهمیت می دهد را مهم نمی داند بنا براین ازدواج آسان می شود. اما عرف جامعه و مخصوصاً خانواده پسر مشکلات بسیاری را برای آنان پدید می آورد. برای جلوگیری از چنین ازدواج هایی خانواده ها بسیار تاثیرگذار هستند بدین صورت که می توانند در ازدواج و خواسته های خود کمی آسانتر رفتار کرده تا پسر دغدغه کمتری در فراهم کردن مقدمات ازدواج داشته باشد.

line-separator

اما در هر صورت زمانی که با یک دختر بزرگتر ازدواج میکنید باید تمامی مسائل را در همان ابتدا حل نموده و دیگر درباره سنتان سخن نگویید اینکه من بزرگتر هستم و تصمیم گیرنده علاوه بر خورد کردن شخصیت و قدرت مدیریت مرد، او را زیر سوال برده و مشکلات حادی را به وجود می آورد. بنا براین پس از انتخاب سعی در درست زندگی کردن کنید نه اینکه از هم ایراد گرفته و سن را به رخ بکشید. در این میان مشاوره ازدواج چه قبل و چه بعد از ازدواج می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد.

برای خواندن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به سایت ازدواج مراجعه کنید

مقالات بیشتر دراین زمینه :

ازدواج با بزرگتر از خود

ازدواج با دختر یک سال بزرگتر

ازدواج با فاصله سنی معکوس

منبع:

 •  کانون مشاوران ایران
 • آموزش پیش از ازدواج، مهدی میر محمد صادقی،۱۳۸۲٫
 • تأثیر سن ازدواج، الگوهای همسرگزینی و تفاوت سنی زوجین بر کیفیت زندگی زناشویی زنان شهر تهران، مریم ولد خانی، عبدالباسط محمود پور، کیومرث فرحبخش، حسین سلیمی بجستانی،۱۳۹۵٫
 • بررسی عوامل موثر بر نگرش دانشجویان دانشگاه پیام نور محلات در خصوص ازدواج، علی سیف زاده، علی قنبری برزیان، ۱۳۹۳٫
341 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
 1. بسته بندی اثاثیه
  بسته بندی اثاثیه میگه:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   موفق باشید

 2. مهدی
  مهدی میگه:

  سلام خدا قوت اختلاف سنی من با کسی که میخوام برم خواستگاریش کمتر از یک ساله ولی مسیر زندگی مان یکیست ابا مشکتی ایحاد میشود

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام .خیر اختلاف سنی یک ساله قرار نیست مشکل ساز شود مهم این است که شما دونفر چقدر در زندگی اهداف و انتظارات مشترکی داشته باشید .و چقدر نسبت به هم شناخت پیدا کنید و خب خصوصیات اخلاقی به هم بخورد و منطبق باشد و خب این ها با صرف زمان و داشتن جلسات است در نهایت خود این یک سال به خودی خود مساله ساز نخو اهد بود .امیدوارم خوشبخت باشید

 3. A.p
  A.p میگه:

  سلام.ببخشید دباره مزاحم شدم من نمی تونم به خانواده بگم می ترسم و هم از پدر دختر مورد علاقم می ترسم چی کار باید بکنم چطور باید فرد مقابل رو عاشق خودم کنم.
  ممنون.

  • A.p
   A.p میگه:

   می شه جواب دین

 4. A.p
  A.p میگه:

  ببخشید دباره مزاحم شدم جواب شما رو خوندم من قصد ندارم همین الان ازدواج کنم حدقل ۲۱ یا ۲۲ سالم باید بشه بعد الان جوری علاقه دارم که نمی خوام کسی براش به عنوان خواستگار بیاد جوری که اگه کسی بیاد می خوام طرف رو بزنم تا منصرف شه هر روز بهش فکر می کنم و دوست دارم زنم شه هر جوری شده.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام .دوست عزیز توجه داشته باشید که هر موقعی که بخواهید ازدواج کنید و شرایط را داشته باشید باید واقع بین باشید که به هر حال در مورد دختر نمی شود تضمینی داشته باشید چون به هر حال نمی توانند منتظر باشند چون خانواده ها نگران اینده هستند و حتی اگر دخترشان هم بخواهد صبر کند انها نمی پذیرند .پس اگر تا این حد به این خانم علاقه دارید بهتر است با خانواده مطرح شود و اگر امکان نامزدی وجود داشته باشد خوب اقدام کنید .امیدوارم خوشبخت باشید .

   • A.p
    A.p میگه:

    ممنون اگه شد نامزد می کنم بابات راهنمایی هاتون خیلی تشکر می کنم

 5. mehrdad
  mehrdad میگه:

  سلام من ۱۴ سالمه به یه دختری که سه سال از من بزرگتره علاقه مند شدم ولی اون نمی دونه آیا می تونم باهاش دوست شم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام .دوست عزیز این سن به غیر از فضای عاطفی چیز دیگری دلیل بر عاشق شدن نیست وقتی دوستی هایی در این سن شروع می شود بعدا برایرشما و اینده زندگیتون مخاطرات زیادی دارد .البته پذیرش طرف مقابل هم اهمیت دارد ولی کار عاقلانه ای نیست .بهتره در این سن دچار این درگیری های ذهنی نشوید .موفق باشید این احساسات زودگذر است .

 6. A.p
  A.p میگه:

  سلام من ۱۷ سالم عاشق شدم یه دختری که ۳ سال بزرگ تر از من هست توصیح های شما رو به دیگران رو خوندم می خواستم بدونم چند سال بعد من با ایشون ازواج کنم به مشکل می خورم.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   شما شرایط ازدواج و ندارید و هنوز وارد بلوغ عاطفی نشدید (۲۱ تا ۲۵ سالگی) … از طرفی سربازی نرفتید و استقلال مالی ندارید
   امروز با احساسات خودتون تصمیم گیری میکنید …و به همین خاطر دنبال کسی میگردید که تاییدتون کنه
   در ضمن ایشون از شما بزرگتره که مهمه چون زنان در اثر بارداری زودتر افتاده میشن و ممکنه در مسایل جنسی دچار مشکل شوند
   بهتره از این دوران جوانب نهایت استفاده رو ببرید تا بخوایت وارد روابط عاطفی بشید و افسردگی و استرس دروو کنید

 7. مریم
  مریم میگه:

  سلام.یه خاستگاردارم که شیش ماه ازم کوچیکتره خیلی هم به هم علاقه داریم.اما برادر من مخالف ازدواجمون هست طوریکه روی نظر پدرم هم اثر گذاشته.میخام بپرسم که چطور میشه راضیشون کرد?خاستگارم ازهمه نظر خوب وعالیه .

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام دوست عزیز باید دید دلیل مخالفت برادرتون چیست اگر رحث سنی است که این اختلاف جزئی مشکل ساز نیست و هر پدر و پادری ارزوی خوشبختی فرزندشون رو دارند و اگر طبق گفته شما همه شرایطشون ایده ال است پس خانواده باید بیشتر فکر کنند .اگر لیل برادرتون مساله دیگری است که ما هم مطلع نیستیم ممکنه کاملا درست و به جا باشد باید مورد تو جه قرار بگیرد.به هر حال شاید مشاوره فردی برای فهم همه شرایط و کمک به شما و دادن راهکا ر موثر تر باشد چون باید از خلقیات پدر و ..دانست تا اگر شرایط به هر لحاظی مناسب باشد بشود اقدام کرد و ایشون رو راضی کرد .امید وا رم خوشبخت باشید

 8. امیر۰۹
  امیر۰۹ میگه:

  ببخشید دباره مزاحم شدم.من رفتم پیش یه روانپزشک تو تبریز خود ارصای داشتم این دارو رو داد مشکل بعدا ایجاد نمی کنه نتونم زنم رو ارصا کنم مدروکسی پروژسترون

 9. امیر۰۹
  امیر۰۹ میگه:

  سلام.من ۱۶ سالم هست من عاشق یه دختر شدم که حدود ۲ یا ۳ یال بزرگ تر هست واقعا عاشقش هستم البته اون هنوز نمی دونه چطور باید دلش رو بدست بیارم من ۴ سال بعد باید حتما با ایشون ازدواج کنم.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست عزیز شما در سن نوجوانی هستید و خوب در این شرایط احساسی که به ایشون دارید عشق نیست .قطعا چون عشق بعد تعهد را دارد که هنوز برای یک فرد ۱۶ ساله این بعد شکل نگرفته است .و اینکه می فرمایید بعد از ۴ سال باید با ایشون ازدواج کنید یعنی شرایط را منطقی بررسی نکردید .به هر حال بهتره به جای ایجاد درگیری هنی نسبت به این فرد وشرایط روحی که برای شما ایجاد شده است و قابل درک است تلاش کنید به این مساله منطقی فکر کنید که شما وقتی در سن ۲۵ سالگی به بعد قرار بگیرید حتی دیگر ملاک های امروز را هم نخواهید داشت .و شاید به این مساله امروز به نگاه احساسی تصمیم گرفتن بنگرید بنابراین این حس شما نسبت به ایشون در این سن بیشتر به خاطر تغییرات جسمی و روحی دوره ای است که در ان قرار گرفتید و افراد گرایش زیادی به جنس خالف پیدا می کنند و رفتارهایی که از طرف مقابل می بینند .مورد قبول واقع می شود و به این عشقی که فرمودید روزبه روز افزوده می شود و فکر می کنند به غیر از این فرد با هیچ فرد دیگری خوشبخت نخواهند بود .در صورتی که متوجه اشتباه خودشون و اینکه برای یک فرد رو انقدر به لحاظ روحی و ذهنی وقت می گذارند را متوجه نمی شوند و وقتی به این فکر کنند به ان فرد نخواهند رسید ضربه روحی سنگینی در این سن به انها وارد می شود .امیدوارم متوجه شرایط باشید و خوشبخت باشید

   • امیر۰۹
    امیر۰۹ میگه:

    بله متوجه شدم.اما من خود ارضایی می کردم بخواطرش ترک کردم چاق هستم دارم به خاطرش لاغر می کنم.

 10. سیاه
  سیاه میگه:

  سلام ۹ ماهی هست جدا شدم و الان یه خواستگار دارم که ایشون هم از همسرش جدا شده و تقریبا همه معیارها رو دارن غیر اینکه ایشون سه سال از من کوچیکترن و این منو دچار تردید کرده چون میترسم بعد ها مشکل ایجاد کنه مخصوصا بعد زایمان و با بالا رفتن سن و جوانتر بودن ایشون.من ۳۲ ساله و ایشون ۲۹ ساله هستند در ضمن هیچکدوم فرزند نداریم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   خب ایشون باید بپذیرند این شرایط رو که اگر قبول کردند یعنی فکر این مسائل رو هم کردند که قطعا برای هر مردی اهمیت دارد .درسته شما دغدغه دارید .ولی اگر باز هم مردد هستید .بهتره به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید چون هر دو تجربه ناموفقی داشتید و براتون مهمه که دیگر دچار تصمیم نادرستی نشوید .امیدوارم خوشبخت باشید البته که دغدغه های شما اهمیت دارد ولی گاهی هم وسواس فکری زیاد شاید درست نباشد چون در تصمیم گیری درست دخالت دارد .

 11. Kamran
  Kamran میگه:

  ببخشید من ۱۴ سالمه به یه دختر ۲۰ ساله علاقه پیدا کردم توضیح میدین چی کار کنم
  داره منو دیوونه میکنه

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام احتمالا خودتون متوجه هستید نه سن شما برای این علاقه معقول است و نه حسی که دارید و صرفا یک احساس زودگذر است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اتفاقا در این سن شما را از اهراف و برنامه های پیش رو عقب بیندازد .حتما باید به روانشناس مراجعه کنید این حس ها اصلا طبیعی نیستند و دلایلی برای علاقه های اینچنینی وجود دارد البته حال شما قابل درک است ولی علاقه سنجیده ای نیست .زود حل نشود در اینده هم ب ای شما ایجاد مشکل خواهد کرد .موفق باشید

   • فاطمه
    فاطمه میگه:

    سلام مادری هستم که پسرم قصد ازدواج با دختری که دو سال بزرگتره رو داره شش سال با هم دوست هستن یک جلسه به عنوان خواستگاری به منزلشون رفتیم که متوجه شدیم از لحاظ فرهنگی ومادی با هم ناسازگاریم با اینکه پسرم از لحاظ قیافه وظاهر ومادی سرتره و۲۸ سالشه و میتونه گزینه های بهتری داشته باشه ولی نمیتونم قانع به انصراف از این ازدواج کنم وبیشترین مشکل من بزرگتر بودن دختره میباشد لطفا راهنمایی کنید

   • مشاور
    مشاور میگه:

    با سلام
    باید دید پسر شما چه ویزگی های مثبتی از ایشون رو مطرح کردند و براشون اهمیت داشته .چون در هر حال برای یک مرد که به قول شما به هر لحاظی سرتر هستند انتخاب اینچنینی که رضایت خانواده را حالا به هر دلیلی به همراه ندارد .می تواند دلایل داشته باشد کما اینکه اگر صرف بزرگ تر بودن برای شما مشکل است .خوب امروزه ازدواج های اینچنین بسیار اتفاق می افتد و قرار نیست صرف این مساله ایجاد مشکل کند اگر سایر شرایط مناسب باشد چون اگر فرد با درک و شعور و ویژگی های اخلاقی و …که برای شما و فرزندتون اهمیت داشته باشند ایشون دارند .
    خب شاید بتوانید چند جلسه ای برای درک و شناخت باشد .ولی اگر به طور کل تناسبی نیست و فرزندتون اصرار دارند بهتره شرط ادامه را رفتن پیش مشاور و نظر ایشون بدانید .چون اگر واقعا انتخاب احساسی باشد و منطقی پشت این انتخاب نباشد ایشون متوجه خواهند شد .و فرزند شما راب رای ادامه ندادن راضی خواهند کرد شاید فکر کنند حرف شما به عنوان مادر صرفا به خاطر ناراضی بودن باشد وباید ایشون رو متوجه کنید که هیچ منظورو برداشتی وجود ندارد مگر به این خاطر که متوجه تفاوت هستید به خاطر تجربیاتی که دارید و مایل هستید خوشبختی فرزندتان را ببینید .ولی صریحا مخالفت ممکنه نتیجه معکوس داشته باشد
    امیدوارم مساله رفع شود .

 12. قیمت باطری ماشین
  قیمت باطری ماشین میگه:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   موفق باشید

 13. غزاله قاسمی
  غزاله قاسمی میگه:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   موفق باشید

 14. علی
  علی میگه:

  سلام می خواستم بگم لطفا یوال منو پاک کنید
  لطفا خواش می کنم
  اینو هم پاک کنید
  تشکر

 15. asir
  asir میگه:

  سلام
  بنده به یک دختر خانمی علاقه مند شده ام که جدیدا فهمیده ام ۱۱ روز از من بزرگتر است.خودم فکر میکردن با این مسئله مشکلی ندارم.اما شنیده ام میگن حتی یک روز هم باید دختر کوچیکتر باشه.به نظرتون مسئله ی قابل ملاحظه ای است؟آیا ممکنه خانواده مخالفت کنن؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   این اصلا مسئله مهمی نیست و اصلا علمی نیست که شما می فرمایید مشکل ساز می شود و وقتی خودتون اونقدر این قضیه براتون پررنگه خب حق بدهید که خانوادهاتون هم همانقدر حساسیت نشان دهند.در صورتی که اختلاف ۱۱ روزه قرار نیست موجب تغییر رفتاری شود .و یا اینکه شخصیت متفاوت شود برای تصمیم درست بهتره از مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرید .و کلید ازدواج موفق در شناخت درست افراد و بیان خواسته ها و انتظارات است و تصمیم معقول و منطقی گرفتن است .بهتره تلاش کنید ملاک ها و ایده ال هاتون رو بررسی کنید و موضوعات مهم و تاثیر گذار را در ازدواج در نظر بگیرید و به سمت مسائل کم اهمیت ذهنتون رو درگیر نکنید .البته اگر این ۱۱ روز براتون مهمه بهتره جلو تر نرید .در هر حال امیدوارم تصمی درستی بگیرید و خوشبخت باشید

 16. علی
  علی میگه:

  سلام من سنم کمه ۱۷ ام عاشق یه دختر که ۶ سال ازم بزرگه شدم
  و اونم عاشقمه تا جای که یه بار شوخی کردم که ول می کنم دست به خود کشی زد

  و هر دو تصمیم ازدواج داریم اما برای فعلا نه
  چند سال بعد
  حال می خوام بفهمم به هم میرسیم یا نه
  وقتی برسیم بعد از ازدواج مشکلی خواهیم داشت یا نه ممنون ……..

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست عزیز شما در سنین نوجوانی هستید و قطعا سطح بلوغ فکری شما کامل رشد پیدا نکرده است و درگیر عواطف هستید .و اینکه اون خانم ۴ سال از شما بزرگترند ولی با صحبت جدایی شما دست به خودکشی زدند احتمال دارد ایشون هم در نوجوانی مانده اند و هویت کاملی ندارند .نه به خاطز انتخاب شما بلکه به خاطر خودکشی در پاسخ شوخی شما ..این ازدواج که قطعا به صلاح نیست و مساله مشخصی است حالا هر چند سال دیگر هم بخواهد اتفاق بیفتد .ازدواج مساله مهمی است و چیز کوچکی نیست که شما راحت از ان بگذرید و قطعا در این سن دید ی از دورنمای ازدواج ندارید هر چند به نظر دیگران پخته باشید و پخته رفتار کنید.و اینکه شما قطعا در چند سال دیگر ملاک ها و اولویت هاتون تغییر می کنه پس این درگیری ذهنی در حال حاضر شما رو از اهداف زندگی اینده باز می دارد .اجازه بدید زمان و پخته شدن ها در طی ان اتفاق بیفتد و بعد برای یک عمر زندگی تصمیم بگیرید .شما خودتون هم در سن ازدواج نیستید که بحث به خاطر اختلاف سنی باشد .بلکه مساله مهم دوستی عاطفی شما دو نفر است و این خانم هم حتتما خلاهایی دارید که با وحود شما کامل شده و وابستی ایجاد کرده است .موفق باشید

 17. Ail
  Ail میگه:

  من عاشق یک دختراز خودم بزرگ تر شدم
  چکهر باید بکنم
  میشه باهاش ازدواج کرد یا نه

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام دوست عزیز بستگی به اختلاف سنی دارد .اگر خیلی بزرگ تر از شما باشند این عشق طبیعی نیست به این خاطر که مردان به خاطر نیاز های غریزی و ذاتی خود به داشتن فرزند همیشه تمایل دارند همسری جوان تر داشته باشند که بتواند نسل انها را تداوم بخشد و نیازهای جنسی انها را تامین کند .و این اصل مهمی است وقتی عاشق دختری بزرگ تر می شوید یعنی نیازهای مادرگونه توسط مادر برطرف نشده و احتیاج به حمایت هایی وجود دارد که توسط این دختر بزرگ تر اتفاق می افتد .یعنی ایشون جایگاه مادری و حامی را پیدا می کنند و نقش زن و شوهری تغییر وضعیت می دهد به عشق های اینچنینی توجه داشته باشید البته استثنا هم وجود دارد و همیشه قرار نیست عدم خوشبختی در این ازدواج ها باشد ولی توصیه می شود حتما به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه داشته باشید .و امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و خوشبخت باشید

   • Ail
    Ail میگه:

    ببخشید فقط چهار سال از من بزرگ تر اون وقط چه جوریه

   • مشاور
    مشاور میگه:

    بهترین و معمولی ترین وضعیت ازدواج این است که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد، یا حداقل مساوی باشند به عنوان مثال اختلاف سنی یک تا پنج سال باشد و این موضوع دلایل مهمی دارد. این در حالی است که ظاهراً در سال‌های اخیر الگوی اختلاف سنی میان زوج و زوجه تغییر کرده است و به تدریج شاهد ازدواج‌هایی هستیم که زن بزرگ تر از مرد است و این اختلاف سنی به یک تا ۳ سال و در مواردی به بیش از این و حتی تا ۱۰ سال هم می‌رسد.

    ***شرایط اجتماعی بزرگتر بودن دختر در ازدواج را بوجود آورده است

    شرایط اجتماعی مانند آشنایی در محل تحصیل و کار باعث شده است پسر و دختر شرایط سنی را در نظر نگرفته و در مواردی سن دختر نسبت به سن پسر در ازدواج بیشتر باشد.

    همانطور که در دنیای امروز خیلی از ارزش‌ها شکسته شده است در بحث ازدواج نیز ارزش‌ها تغییر کرده است.

    اگر ازدواج سنجیده و آگاهانه باشد و مولفه‌های دیگری مانند تحصیلات بالا، شغل خوب، خانواده اصیل و معتبر، زیبایی و .. وجود داشته باشد که بتواند بالاتر بودن سن دختر را بپوشاند، تا دو سال بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر مشکل چندانی پیش نمی‌آورد.

    شرایط فیزیکی و فیزیولوژی مرد و زن باید در نظر گرفته شود که در افراد مختلف، متفاوت است. همچنین شرایط خانواده‌ها، میزان نفوذ و احاطه خانواده بر فرزند نیز می تواند در این موضوع تاثیر داشته باشد.
    در گذشته دختران کمتر به دانشگاه می‌رفتند و زود هم ازدواج می‌کردند ولی امروزه اکثر دختران تحصیلاتشان را ادامه می‌دهند و زمانی که یک دختر و پسر در دانشگاه با هم آشنا می‌شوند، اگر دختر تحصیلات بالا، خانواده معتبر، زیبایی و … داشته باشد بالاتر بودن سن دختر را در نظر نمی گیرد.

    اگر زوج‌های جوان با تفاوت سنی مناسب با هم ازدواج کنند حداقل مشکلات ناشی از اختلاف سنی نامناسب را نخواهند داشت.

    ***بزرگتر بودن دختر در ازدواج از بعد روانشناختی پسندیده نیست

    ازدواج با دختر بزرگتر از بعد روانشناختی پسندیده نیست و بهتر است سن دختر از پسر کمتر باشد.

    ازدواج به عنوان سنگ بنای اولیه زندگی مشترک بسیار حائز اهمیت است و بالطبع اگر تمامی جوانب آن حتی المقدور به طور صحیح در نظر گرفته شود این زندگی می‌تواند دچار عواقب ناخوشایندی شود.
    مرد و زن تفاوت‌های زیستی، اجتماعی و عاطفی دارند و باید این تفاوت‌ها در موضوع ازدواج لحاظ گردد.

    در خانم‌ها بلوغ جنسی و اجتماعی زودتر بروز می‌کند و همچنین به دلیل مسائل زیست شناختی و وضع حمل در خانم‌ها احتمال افت در قوای جسمی و روانی در سنین میانسالی و بالاتر وجود دارد.

    در احادیث نیز اشاره شده است که مرد باید در چند شاخصه بالاتر از زن باشد که از جمله آنها سن، قد، وجه اجتماعی و خانوادگی می‌باشد.

    **کاسته شدن گزینه‌های ازدواج از دلایل ازدواج دختران با مردان با سن کمتر

    اما در شرایط فعلی از آنجایی که سن ازدواج در دخترها بالاتر رفته و بالطبع از عوارض آن کاسته شدن گزینه‌های ازدواج است، یکی از اتفاقاتی که به دنبال آن متصور است، ازدواج دختران با مردانی با سن یکسان یا کمتر از خودشان خواهد بود.

    از علل مرتبط با این موضوع مدرک گرایی و علاقه به تحصیل، بالا بودن سطح توقعات و ایده‌آل گرایی در امر ازدواج، اشتغال و استقلال مالی در خانمهاست. گاهی نگهداری از والدین پیر یا بیمار در خانواده و یا فرهنگ‌هایی مانند ازدواج حتما باید به ترتیب سن باشد و نهایتاً تجملات و جهیزیه‌های سنگین باعث بالا رفتن سن ازدواج در دختران می شود.

    : با بالا رفتن سن دختر تعداد خواستگاران کم می شود.

    ا مردانی که با دختران بزرگتر از خودشان ازدواج می کنند یا دارای نقاط ضعف جدی مانند اعتیاد، بیماری‌های روانی و یا بیماری خاصی هستند و یا اینکه مسائل احساسی و عاطفی خیلی پررنگ و ناپخته‌ای بینشان اتفاق می‌افتد و منجر به ازدواج می شود.

    به جزء شراط سن و ظاهر خانم‌ها، ممکن است زن دارای شغل بالاتر، مدرک بالاتر و یا وضعیت مالی و ثروت باشد بنابراین همه موارد ذکر شده می تواند در امر ازدواج مشکل ساز بوده و به دنبال آن زندگی متزلزلی خواهند شد.

    نکته دیگری که در ازدواج‌های با بیشتر بودن سن دختر از پسر مطرح است، عدم تقاضا در روابط عاطفی و هیجانی بویژه روابط جنسی در بین زوجین خواهد بود چرا که اصولا مردان در میانسالی از انرژی بالایی بویژه در مسائل جنسی برخوردارند و زنان در سنین بالاتر پاسخگوی تمام نیاز مردان نخواهند بود و این تعارضات زناشویی و سرخوردگی در روابط اتفاق می افتد که نتایج آن می تواند باعث شکست در ازدواج، طلاق، ازدواج مجدد یا بدتر از آن باعث روابط خارج از محیط زناشویی شود.

    در این ازدواجها به نوعی جابجایی نقشها اتفاق می افتد. معمولا زنان در این ازدواج‌ها خواسته و یا ناخواسته به دلایل سن بالاتر و داشتن تحصیلات بالاتر نقش مادرانه، توصیه گرانه و نصیحت گرانه پیدا می کنند و این از نظر روانشناختی مخل یک زندگی خوب و خوشبخت خواهد بود.

    نکته دیگر عدم پذیرش این نوع ازدواج‌ها از بعد فرهنگی و اجتماعی است. در جامعه برخورد با این افراد چندان جالب نیست و زوجین را دچار سرخوردگی خواهد کرد.

    ***افسردگی و اضطراب از عوارض روانپزشکی این نوع ازدواج‌ها
    از بعد روانشناختی حتی الامکان سعی کنیم ازدواج‌های این چنینی اتفاق نیفتد چرا که از عوارض روانپزشکی آن افسردگی و اضطراب می باشد.

    همچنین لازم است در راستای رفع عللی که باعث افزایش سن دختران برای ازدواج می‌شود قدم برداریم بدین معنا که تحصیلات را مانع ازدواج ندانیم، توقعات غلط را در مورد ازدواج حل کنیم، تجملات و تشریفات را کاهش دهیم، در راستای تسهیل امر ازدواج بویژه برای آقایان در محیط کاری و تحصیلات تکمیلی اقدام شود. اگر دختری دارای خواستگار با شرایط خیلی عالی پیدا شود احساسی عمل نکند و ترجیحا با فرد سن بالاتری ازدواج کند.

    الزاماً ازدواج زن با فرد سن پایین تر به معنای بدبخت شدن نیست چرا که در مواردی خانواده‌های خوشبخت نیز در میانشان دیده می شود و در مجموع تاکید می شود سن آقا از خانم بیشتر باشد اما اگر نهایتا سایر شاخصه‌ها خوب باشد همسان بودن سن در مواردی اشکال ندارد و در موارد کمتر معمولی که سن خانم بالاتر باشد توصیه می‌شود حتماً از این نوع ازدواج پرهیز شود.

    ***سن بالاتر دختر به تدریج باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود
    اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشکل می شوند و به تدریج در بحث تحکیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود.

    به طور مثال یک دختر ۲۲ ساله با یک پسر ۲۰ ساله خیلی با هم متفاوت نیستند ولی اگر یک دختر ۳۰ ساله با یک پسر ۲۵ ساله ازدواج کند، بیشتر دچار مشکل می‌شوند البته بلوغ فکری و اجتماعی در ازدواج از اهمیت بیشتری برخوردار است.

    برای ازدواج باید شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده ها بررسی شود و به این مساله اهمیت داده شود که زوجین همتا و هم کفو باشند چرا که ازدواج‌های هیجانی، احساساتی و عدم عقلانی و یا ازدواج هایی که ۱۰۰ درصد احساس در آنها دخیل است و هیچ بررسی و تحقیق روی فرد مورد نظر انجام نمی شود با شکست روبرو می شوند.
    موضوع بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر یک بحث روانشناسی دارد و آن این است که بلوغ فکری زوجین مهم است و اگر زوجین از نظر بلوغ فکری برای هم مناسب نباشند دچار مشکل می‌شوند این در حالی است که معمولاً بلوغ فکری خانم‌ها زودتر اتفاق می‌افتد و همچنین درک زنان بالاتر و بین شان نسبت به زندگی متفاوت است.

    سن باروری در خانم‌ها محدودیت دارد ولی در مردان این گونه نیست و اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشکل می شوند و در بحث تحکیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می‌شود که این موضوع قابل تعمیم به همه زوج ها نمی شود و بطور میانگین بین زوجین وجود دارد. والدین به مباحث فرهنگی و آموزش‌های لازم به زوج‌ها برای تحکیم خانواده و داشتن کانون گرم خانوادگی همچنین آموزش مهارت های ارتباطی بین زوجین توجه داشته باشند به عبارتی به فرزندان خود این آموزشها را ارائه دهند.

    ***سن دختر در ازدواج یک یا دو سال بیشتر نباشد

    باتوجه به اینکه طبق نظر روانشناسان و مشاوران خانواده، حداقل فاصله سنی زن و مرد ۲ تا ۷ سال بزرگتر بودن مرد است، همچنین بزرگتر بودن سن تقویمی دختر نباید از یک تا دو سال بیشتر باشد.
    با اشاره به اینکه دو نوع سن تقویمی و سن فیزیولوژیک داریم، افزود: سن تقویمی فرد بر اساس سال تولد او مشخص می‌شود و سن فیزیولوژیک، برداشتی که دیگران از سن فرد دارند می‌باشد به عنوان مثال ممکن است یک فرد ۲۵ ساله ۳۰ ساله به نظر برسد یا یک فرد ۳۰ ساله ۲۵ ساله به نظر برسد.

    از نظر روانی زن‌ها دوست دارند با مرد بزرگتر از خودشان ازدواج کنند و مردها تمایل دارند همسرشان از آنها کوچکتر باشد.

    همچنین از آنجایی که از نظر علمی زن‌ها زودتر به بلوغ فکری، عاطفی و جنسی می رسند، پسر باید این فاصله را در نظر بگیرد و همسر کوچکتر از خودش انتخاب کند تا این فاصله جبران شود.

    از نظر روانی، مرد به دنبال طراوت و زیبایی زن است اما برای خانم‌ها موقعیت اجتماعی، وضعیت اقتصادی و تکیه گاه بودن مرد جذاب تر است. همچنین زن ها بعد از ۳۰ سالگی به دلیل مشکلات زندگی، بارداری و رسیدن به بلوغ ممکن است طراوت و شادابی کمتری داشته باشند در حالی که این بعد برای مردان دارای اهمیت است و در صورت نبودن این مورد، مرد احساس ناراحتی می کند.

    مساله تفاوت روانشناختی زن و مرد این موضوع را بیان می‌کند که مردها همسری که از نظر ظاهری خوب باشد دوست دارند و بزرگتر بودن همسرشان ممکن است باعث شود همسرشان به دلیل مشکلات زندگی زودتر شکسته شود و در درازمدت ممکن است مرد احساس پشیمانی کند.

    د اگر بزرگتر بودن دختر در ازدواج از نظر سنی اتفاق بیفتد اشکال ندارد ولی حداقل از نظر فیزیولوژیک بزرگتر نباشد.

    گاهی اوقات، پسر یا دختر به دنبال جایگزین هستند به عنوان مثال یک پسر همسر انتخاب نمی کند بلکه مادر انتخاب می کند تا نیازهای مادرانه اش را جبران کند، غذایش را بدهد، از او مراقبت کند و از عاطفه‌ای که در رابطه مادرانه وجود دارد بهره ببرد و بالعکس یک دختر نیز ممکن است همسر انتخاب نکند بلکه یک بچه را انتخاب کند.

 18. mani
  mani میگه:

  سلام و خسته نباشید ،یه سوال داشتم و به یه راهنمایی خیلی زیاد نیاز دارم، من ۱۹ سالمه و حدود ۴ ماه پیش با یه خانمی که حدودا ۱۰ سال ازم بزرگتره دوست شدم، برای اولین بار تو زندگیم دروغ گفتم تو این ۴ ماه ما رابطه ی خیلی خوب و جدی داشتیم و داریم .تمام آرزوم رسیدم به این خانم ، من تو این مدت واقعا عاشقش شدم و اون خانم هم همینطور ، من واقعا از این دروغم خسته شدم ولی نمیدونم چی بکنم برای رسیدن بهش چیکار باید خواهش میکنم راهنمایی کنین .ممنون ازتون

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   شما ده سال اختلاف سنی رو مخفی کردید ؟خب ایشون احتمالا به خاطر اینکه ظاهر شما نشون نمیده رابطه رو ادامه دادند اگر این مساله مطرح نیست شاید ایشونم براشون سن اهمیتی نداره و مشکلی نخواهد بود ولی یادتون باشه جایگاه عقلی و تصمیم گیری که شما هستید با اون خانم کاملا متفاوته .و هر چه بیشتر قضیه ارتباطی جدی تر شود متوجه تفاوت های فکری و رفتاری یکدیگر می شوید .اکنون که به سطح تفاهم رسیدید و اصطلاحا عاشق ایشون هستید خبب طبیعیه که خیلی از موارد را نادیده بگیرید ولی کم کم که از هیجان اولیه کمتر می شود و تقریبا عقلانیت بروز پیدا می کند تفاوت و اختلاف ها شما رو ازار خواهند داد .بهتره به ایشون واقعیت رو بفرمایید و تا این حد اختلاف سن ان هم وقتی مرد کوچکتر باشد اصلا در ازدواج توصیه نمی شود .البته ممکن است ایشون واقعا مشکلی نداشته باشند .

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 19. سارا
  سارا میگه:

  خیل ممنونم از راهنماییاتون نه کلا میگن چند سالتونه میگیم همسنیم ولی خوب از این میترسیدم که این ۳ ۴ ماه باعث اخلاف بشه که خدا رو شکر کسی این چند ماهو نمیبینه

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام اصلا جای نگرانی نیست .مهم تفاهم خود شما دو نفر است که ظاهرا برقرار است .سن در موارد اختلاف زیاد ممکن است در زمینه درک طرفیت مشکل ساز شود در غیر این صورت مساله ای نیست .موفق باشید

 20. سارا
  سارا میگه:

  من و یه پسر دیگه همسینیم یعنی من سه ماه ازش بزرگترم و میخواد بیاد خواستگاریم ولی همسنیم ام و در خیلی چیزا هم با هم تفاهم داریم و همو میفهمیم و خیلی همو دوس داریم به نظرتون ۳ ماه زیاده یا کمه یا اصن مشکلی پیش میاد ولی خوب مثلا مامانه من یه سال از بابام بزرگتره و خدا روشکر تا الان با هم دیگه خوب زندگی میکنن خواهش کمک

  • مشاور
   مشاور میگه:

   دوستی شما هیچ گونه ملاکی برای انتخاب نیست … ولی در دوره نامزدی و در رفت و امدها و مراودهایی که بین خانواده صورت میگیرد ..میتونید شناخت کافی پیدا کنید و در این صورت اعتماد کنید … در این مدت باید مشاوره ای حضوری هم انجام بدید تا مسیر شناخت برای هر دوی شما مهیا شود … و گرنه با سه ماه رابطه دوستی هیچ چیزی رو نمیشه متوجه شد

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   اگر شما به لحاظ ظاهری خیلی تفاوتی ندارید منظورم اینکه مشخص شود که سنتون بالاتره و ایشون هم همینطور پذیرفتند .خب مشکلی وجود نخواهد داشت .و فکر نکنید این اختلاف سنی که بسیار کمه مشکل ساز می شود مهم این است که شما در مسائل اساسی اشتراک داشته باشید روحیات هم رو درک کنید .فردی نخواد تو این زندگی فدا شود و نیازها مشترکا مرتفع شود گاهی وقتی خانم ها بزرگترند رابطه مادرانه می شود و خب همین رفتار و تعامل باعث میشه خودشون به لحاظ عاطفی نیازهاشون ارضا نشود و براشون مشکل ایجاد شود .در هر حال با بررسی و شناخت مناسب جای نگرانی وجود نخواهد داشت

 21. mn
  mn میگه:

  سلام.من عاشق یه دخترم که ۶ ماه از من بزرگتره و من میخوام باهاش ازدواج کنم.خودش میگه که از حرف مردم و عواقبش میترسه.به نظرتون چیکار کنم؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دقیقا منظورشون چه حرفیه ؟؟اینکه اختلاف سنی ۶ ماهه است .فکر می کنند در دسر ساز شود .و باید حتما همسرشون کوچکتر باشند .خب این دلیل منطقی نیست ضمن اینکه به لحاظ ظاهر اصلا شرایط سنی مشخص نشود مردم قرار است چطور متوجه این شرایط بشوند البته اگر ایشون همه شرایطون مناسب است و شما شناخت کافی رو بدست اوردید برای گرفتن پاسخ مثبت تلاش کنید .و بهتره بهشون نشون بدید که تمایل وجود دارد .خانم ها براشون خیلی مهمه که پیگیری طرف مقابل را گاها بعد از پاسخ رد ببینند .البته محیط و فرهنگی که هستید مهم است شاید واقعا محیط پذیرای این تفاوت هر چند کم نباشد ولی اصولا مشکلی ایجاد نخواهد کرد همه جوانب امر را در نظر بگیرید و اقدام کنید .موفق باشید

 22. FIGHTER
  FIGHTER میگه:

  با سلام من چند وقتیه که به قصد ازدواج در آینده و آشنایی های بیشتر با دختری در ارتباطم که تقریبا دو سال از من بزرگتره میخواستم ببینم این اخلاف سنی دو ساله مشکل ساز میشه؟ هر دو دانشجوییم ایشون کارشناسی مدیرید و بنده کارشناسی کامپیوتر.البته من متولد ۷۳ ام تا یکی دو سال دیگه شرایط ازدواج براهم فراهم میشه.

 23. sh
  sh میگه:

  با سلام
  بنده عاشق دختری هستم که سه سال ازم بزرگترن من ۲۸ سالمه و پارسال بهش گفتم و گفت مشکلی نیست قرار شده منو ببینن و پارسال من یه روز باهاشون قرار گذاشتم و رفتم دیدنشون و از اونجا که بهم گفته بودن سعی کن فضای شادی بسازی منم زیاد شوخی کردم و این باعث شد ایشون فکر کنن من بچه هستم و الان یک سال هست میگن نمیخام چون بچس.در صورتی که من فقط اشتباه کردم که به حرف دوستم گوش کردم و در ضمن جفتمون کارمند هستیم. حالا من چجوری اون ذهنیشو پاک کنم و آیا دوباره مطرح کنم و در کل چاره چیه که بدبینی شون بمن از بین بره.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   بسیار جالب است که در ابتدای کار با یک جلسه ملاقات متوجه این مساله نشدید که این اختلاف سنی چه ذهنیت متفاوتی ایجاد کرده است ببینید شما در شرایط سنی خودتون به عنوان مرد احساس کردید منظور از فضای شادی شوخی کردن است و شاید هر فرد دیگری جای شما بود این رفتار را می کرد ایشون اگر از شما کوچکتر بودند شاید از این فضا و اخلاق لذت می برند و در تصمیمشون مصمم تر می شدند ولی برای دختری در سن ۳۱ سالگی که به پختگی عقلانی بیشتر ی رسیده است این رفتار بچگانه محسوب شده و پاسخش منفی شده است .دقیقا تفاوت ها برداشتی در زندگی زناشویی اینده هم همین طور اتفاق می افتد که وقتی مردی کوچکتر است زن در جایگاه مادرانه نصیحت کننده و گاها تذکر دهنده قرار می گیرید و دوست دارد مدیریت کند و سایر مسائل و گاها این رفتار مرد را ازار می دهد .و یا حتی فضای شوخی این دو فرد و تفریحات ممکن است با هم متفاوت باشد .البته افراد متفاوت هستند و در مورد همه ممکن است صادق نباشد ولی این تجربه ناخوشایند رو بهش فکر کنید و خودتون در نظر بگیرید که ایا دوباره اقدام کنید یا خیر ؟قطعا علاقه شما قابل درک است و لی قبول کنید شما جزئی از شخصیت خودتون رو نشون دادید که بعدا ممکنه در زندگی هم تکرار شود و مورد قبول ایشون نبوده است .امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و خوشبخت باشید

 24. خوشبخت
  خوشبخت میگه:

  سلام من پسری ۳۳ ساله هستم با یه دختر ۳۵ ساله اشنا شدم و نمیدونم این حدود دوسال بزرگتر بودن چی مشکلاتی داره . از نظر بچه دار شدن و —– چی مشکلاتی به وجود میاره
  راهنمایی کنید

  • مشاور
   مشاور میگه:

   اگر قراره زمان خودتون رو با این شک و تردید بگذورنید بهتره به ازدواج فکر نکنید… ولی اگر با هم تفاهم و هماهنگی دارید پس این دوسال هیچ تاثیری روی زندگی مشترک شما نخواهد داشت
   اگر تفاوت سنی میان زن و مرد سه تا چهار سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. این مورد بستگی به این دارد که چقدر زن و مرد بتوانند این فاصله را باور داشته باشند. این مساله را نمی توان به همه تعمیم داد و به این معنا نیست که همه کسانی که چنین اختلاف سنی ای دارند، زندگی خوبی هم دارند.

   البته هرچه فاصله سنی زوجین کمتر باشد احتمال تفاهم بیشتر است. چراکه دو نفر با تفاوت سنی زیاد در دو مرحله متفاوت از زندگی هستند و نیازها و خصوصیات آنها بالطبع متفاوت است. فاصله سنی از ۱۰ سال به بالا به دلیل اینکه تفاوت زمانی و یک دهه فاصله زندگی کردن بین دو فرد وجود دارد، مشکلاتی برای هر دو زوج به وجود می آورد. مشکلاتی چون عدم درک صحیح و متقابل، برآورده نشدن انتظارات دو طرف بعد از مدتی و بی حوصلگی فرد بزرگ تر، به خصوص احساس پشیمانی و بروز مشکلات بیشتر از عواملی هستند که بین زوج ها با فاصله سنی زیاد دیده می شوند.

   یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است. به هر حال افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه ها و خاطره های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   این که نگران این مسائا هستید با مراجعه و مشاوره پزشکی حل می شود و خب قطعا راهنمایی می کنند در مورد پذیرش فردی بزرگتر شاید این دو سال اختلاف خیلی مشکل ساز نباشد هم به لحاظ مسائل پزشکی و هم رفتاری مهم این است که شما خودتون به توافق رسیده باشید و همه جوانب را بررسی کنید که بعدا از تصمیمتون پشیمان نشید .بهتره برای شناخت هم جلساتی را داشته باشید و ملاک و معیارهای مشترک در زندگی بسیار کمک کننده خواهد بود .

 25. بک لینک
  بک لینک میگه:

  سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

 26. look
  look میگه:

  با سلام و خسته نباشید.من علاقه به دختری پیدا کردم که از من حدود ۵ سال بزرگتره و قصد ازدواج باهاشون رو دارم و میخواستک در این مورد کمکم کنید از نظر من دختری هست که میتونم باهاش زندگی خوبی روداشته باشم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   یکی از مسایلی که در ازدواج باید به اون توجه کرد تناسب سن دختر و پسره و علتش هم اینه که زن زودتر از مرد به خاطر بارداری افتاده میشه و همین امر میتونه روی روند روابط جنسی شما تاثیر گذار باشه … ولی تمام این موارد به خواست و درک هر دوی شما بستگی داره

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   اگر منظورتون اینه که این ۵ سال اختلاف ممکنه مشکلی ایجاد کنه یا خیر ؟باید بدونید دقیقا چرا جذب این خانم شدید و چه ویزگی هایی دارند اگر احساس کردید ایشون برای شما بیشتر می توانند نقش حامی را داشته باشند بدونید بعدا در زندگی رابطه مادرگونه ایشون با شما مشکل ایجاد خواهد کرد .در روابط زناشویی هم ممکنه مشکلاتی ایجاد شود البته هیچ چیز قطعی نیست و بهتره حتما حضوری مراجعه فرمایید .به هر حال ممکنه نسبت به ایشون احساس زود گذری داشته باشید که بعد از ازدواج نظرتون عوض بشه با توجه به اینکه برای زنان باید شرایط بارداری و سایر مسائل باشه ممکنه این ۵ سال اختلاف بیشتر هم به نظر بیاید و البته نظر خانواده و موافقت انها هم اهمیت دارد .در هر حال بزرگ بودن سن زن در ازدواح توصیه نمی شود .ولی باید خودتان با در نظر گرفتن شرایط و جوانب امر تصمیم بگیرید امیدوارم تصمیم درستی بگیرید که خودتون و ایشون بعدا پشیمان نشوید .

 27. فرشاد
  فرشاد میگه:

  میخواستم در مورد سن ازدواج سوال کنم .واقعیتش اینه که من نزدیک دو سال از خانمی کوچیکترم.ئلی دیوانه وار عاشق همیم.خیلی همدیگه رودوست داریم.و دیگران مانع میشن که سنتون مناسب نیست و بعدا مشکل ساز میشه.من خیلی نگرانم لطفا راه درست رو به من بگید.

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست گرامی بحث سن در فرهنگ ما پذیرفته شده نیست و مشکل همین است اگر واقعا از هم شناخت دارید و مطمئنید ایشون می توانند شما رو خوشبخت کنند و بالعکس و صرف احساس تصمیم نگرفتید خب سر حرفتون باشید و بهتره با خانواده صحبت کنید این فرد رو ببیند شاید نظرشون تغییر کرد بعضی از خانم ها اصلا براساس ظاهر نمی شود سنشون رو تخمین زد و رفتار اونها هم انقدر معقول است که خانواده طرف مقابل مورد قبول ایشون رو قبول می دهند در جامعه ما هم کم کم این ازدواج ها صورت می گیرد منتهی اینکه تحقیق مدونی باشد که نشان دهد بالاتر بودن سن انم باعث ایجاد مساله ای شده یا خیر نیست و صرفا بحث قدرت عقلی و فکری و بلوغ فکری در دو فرد است .اینکه اون خانم به خاطر دو سال بزگتر بودن حس مادرگونه نداشته باشد بتواند وظایف زنانگی خودش را بپذیرد .و انتظار اینکه بهتر متوجه می شود وفهم کاملی دارد پس همه تصمیم گیری ها را باید بر عهده داشته باشد در بین نباشد ببینید این ها همه مسائل مهمی هستند که باید به انها توجه شود .و این خود شما هستید که قبل از اصرار کردن به این ازدواج باید موارد را برسی تا از انتخاب خودتون مطمئن شوید امیدوارم موفق باشید

 28. behdad
  behdad میگه:

  با سلام بنده ۹ ماهه به دختری آشنا شدم و واقعا همو دوس داریم.ولی متاسفانه عشقم تو سن ازدواج هست و خواستگارای زیادی داره که همشونو به خاطر من پس زده و اصن نزاشته بیان خواستگاریش.مامانش از قضیه و ارتباط ما خبر داره.و گفته اگه واقعا یه خواستگار بیاد که مطمئن باشم باهاش خوشبختی باید پسره رو ول کنی.مامانش کامل منو میشناسه و گفته به عشقم که اون پسر خوبیه ولی به خاطر سن کمم نمیتونم از مامان بابام بخوام برن خواستگاریش.آخه اون دو سال از من بزرگتره خودش میگه هر اتفاقیم بیفته من منتظظرت می مونم ازدواج نمیکنم ولی من دلواپسم و میترسم هر کیم جای من بود این ترس رو داشت چیکار کنم؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   ایشون دو سال بزرگترند در سن ازدواج هستند خواستگارانی هم دارند به نظرتون رفتارشون برای منتظر شما بودن معقوله ؟؟؟؟به نظر خودتون اینکه چون شما نمی تونید اقدام کنید اون ادم هم همه رو رد کنه مشکلی ایجاد نمی کند .ببینید شما معلوم نیست تا شرایط ازدواج پیدا کنید چقدر روی حرفتون باشید الان طبیعیه که عاشق شدید و دلبستگی ایجاد شده و شاید نتونید به هیچ فرد دیگری فکر کنید ولی اگر تا اماده شدن شرایط حس کردید گزینه های دیگری هم می توانید داشته باشید تکلیف چه خواهد بود .شما قبل از اینکه در حالت بلاتکلیفی قرار بگیرید و به ایشون هم قول بدید باید ببینید چقدر اشتراکات وجود داره و چقدر هر دو معقولانه تصمیم گرفتید و احساسات را در اولویت بعد قرار داده اید .اگر شما ذهنتون درگیر این مساله شده و مدام ترس از دست دادن دارید باید سریع تر شرایط رو برای خواستگاری رسمی فراهم کنید .البته اگر خانواده موافقت داشته باشند ولی با رویا پردازی و غیر واقع بینانه نگاه کردن به ابنده ممکنه هر دوی شما فرصت هاتون رو از دست بدهید .
   امیدوارم در هر صورت تصمیم درستی بگیرید که نفع هر دو نفر در نظر گرفته شده باشد.

 29. رضا
  رضا میگه:

  سلام مدتیه یه موضوعی ذهنم رو به خودش مشغول کرده و اینه که ۲۴۴ سالمه و دوست دارم ازدواج کنم چند وقت پیش عمم خونمون بود بحث ازدواج شد به شوخی به خواهرم میگفت بگو داداشت بیا دخترم بگیره برشون خونه و جهاز میگیرم به شوخی میگفت اما منظورش جدی بود حالا مشکلی که هست اینه که دختر عمم سه سال از خودم بزرگتره و از طرفیم خودم وضع مالی خوبی ندارم یعنی اکه بخوام با دختر دیگه ای ازدواج کنم حداقل تا دو سال دیگه باید نامزد بمونیم تا من کار جور کنم شما بگید چه تصمیمی بگیرم؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   با سلام
   دوست گرامی شما می خواهید زندگی کنید و باید تصمیم بگیرید با شناختی که دارید از خودتون شخصیت انتظارات اولویت ها و بافت فرهنگی منطقهه ای که هستید و اداب و رسوم ها اگر فقط به خاطر نداشتن پول و وضع مالی نامناسب بخواهید به ازدواج با فردی که سه سال بزرگتره تن بدید کاملا اشتباهه در زندگی به غیر از شرایط مالی مسائل مهم تری وجود دارد که باعث پایداری زندگی می شود ولی اگر فکر می کنید مشکلی ندارید و واقعا به ایشون علاقه مند هستید و شرایط اخلاقی و شخصیتی مشابهت داره اون مساله دیگر است .ولی باید بدونید ازدواج مساله ای نیست که جدی نگیریم و بخواهیم سرسری تصمیم بگیریم .اگر انتخابتون فرد دیگری باشد اون فرد حتما شرایط شما رو پذیرفته و قبول کرده و مشکلی با نامزد بودن نخواهد داشت مگر اینکه خودتون بخواهید سریع به شرایط بهتر برسید .امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و خوشبخت شوید.

 30. sloi
  sloi میگه:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 31. احسان
  احسان میگه:

  سلام من با دختری اشنا شدم ک ۱ سال و ۱ ماه بزرگتره ولی از هر نظ میشناسمش و الان حدود ۱ سالی هم هست ک کامل شناخت دارم باهاش و نقاط مثبت زیادی ام با هم داریم
  الان ب نظر شما مشاوران عزیز میخوام راهنماییم کنید.

  هم قد هستیم من متولد ۷۲ ام خانوم متولد ۷۱

  تفکراتمونم یکیه و خانوم محجبه ام هست.

  لطفا کمکم کنید
  ممنونم

  • مشاور
   مشاور میگه:

   دوست عزیز همسر مناسب برای هر کس تعاریف خاص خودش را دارد اما اصولی وجود دارد که باید در همه آنها یکسان باشد. در واقع همسر خوب، همسری است که معیارهای پایه را داشته باشد و بعد از آن معیارهای مورد علاقه شما را تامین کند.

   در این مطلب معیارهای پایه همسر مناسب را خواهید خواند. یادتان باشد این معیارها برای خود شما هم صادق است و باید سعی کنید آنها را در خود تقویت کنید.

   اولین ویژگی یک همسر مناسب آن است که به پختگی لازم برای اداره زندگی رسیده باشد، یعنی بتواند در شرایط مختلف، تصمیم گیری درست و منطقی داشته باشد؛ مهارت سنجیده گویی و کنترل زبان، قدرت کنترل و غلبه بر احساسات را داشته باشد، آینده نگر، واقع بین، انتقادپذیر و دارای قدرت تشخیص و تجزیه و تحلیل صحیح نسبت به مسائل و اتفاقات پیرامون باشد و… در اینجا به تبیین این شاخصه ها می پردازیم.

   کنترل زبان: مهارت استفاده از زبان و گفتار صحیح بسیار ارزشمند است که با دقت، تفکر و تمرین، خوب گوش دادن و گزیده، به موقع و به اندازه سخن گفتن به دست می آید. به این ترتیب بسیاری از مشکلات و سوءتفاهم ها برطرف شده و محبتتان افزایش می یابد.

   کنترل احساسات: کنترل احساسات و هیجانات و ابراز احساسات مناسب شما را از مسیرتان باز نمی دارد، بلکه در مقابل بدی ها و زشتی ها قدرت مقابله پیدا می کنید. باعث می شود در برابر شکست ها ناامید نشده و در پیروزی ها مغرور نشوید. اگر نمی توانید احساسات و هیجانات خود را به خوبی کنترل کنید، باید از ایمان و تفکر درست، عبرت گرفتن و مشورت با افراد آگاه جهت کنترل و بروز مناسب احساسات استفاده کنید.

   آینده نگری: برنامه ریزی منظم و تلاش و فعالیت هدفمند از آثار آینده نگری و نگاه درست به آینده است بنابراین برای آینده خود برنامه مناسب داشته باشید تا برای رسیدن به انگیزه های خود کمتر دچار مشکل شوید.

   انتقاد پذیری: با پذیرش انتقادات سازنده نسبت به خود می توانید از تجربیات رایگاه دیگران استفاده کنید و به اصلاح خطاها و اشتباهایتان در زمان مناسب بپردازید. روحیه انتقادپذیری علاوه بر سازندگی، خوش بینی و حس تعامل، محبت دیگران را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.

   قدرت تجزیه و تحلیل: در روزگاری که خوب و بد در کنار هم قرار دارند و تشخیص مرز میان آن ها به راحتی ممکن نیست می توان با مطالعه و به دست آوردن بینش درست که نتیجه همنشینی با افراد امین است، قدرت تشخیص و تجزیه و تحلیل امور و رویدادهای شخصی و اجتماعی را به دست آورد و از قضاوت و تصمیم گیری های عجولانه در موارد حساس پرهیز کرد.

   استقلال فکری: صلاح مملکت خویش خسروان دانند! درست است که مشورت با افراد آگاه مفید است اما داشتن استقلال فکری و باری به هر جهت نبودن و گاهی پافشاری در تصمیم های درست لازم است، چرا که هر کس به واقعیات درونی و بیرونی خود بیش از دیگران واقف است، البته استقلال فکری با خودسری تفاوت دارد.

   ادب: ادب، عقل را حفظ و شخصیت را استحکام می بخشد، با رعایت ادب، اجازه بی ادبی و سوء استفاده کردن را به دیگران ندهید.

   واقع بینی: گاهی واقعیت به نظر تلخ می آید اما عدم پذیرش آن زندگی را تلخ تر می کند. واقع بینی شما را از خیال پردازی، توقعات نابجا و انتظارات غیرمنطقی دور می نماید، در نتیجه به سرعت و سهولت شما را از بیراهه به شاهراه می رساند.

   مسؤولیت پذیری: تعهد و مسئولیت پذیری فرد در مقابل خانواده، شغل، اجتماع و… نشان دهنده رشد فکری اوست که باعث جلب اعتماد و اطمینان دیگران، کسب اعتبار و وجهه و موفقیت می شود.

   رازداری: حفظ اسرار شما را محبوب و معتمد می کند و تمرینی است تا با میل خود به افشاگری بجنگید.

   خوش اخلاقی: خوش اخلاقی یکی از کمالات انسانی است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: پاداش صاحب اخلاق نیکو مانند پاداش روزه دار شب زنده دار است. اسلام برای اخلاق در امر ازدواج اهمیت بسیاری قائل است تا جایی که آن را به عنوان یکی از معیارهای انتخاب همسر قلمداد می کند.

   انعطاف پذیری: انعطاف پذیری موجب می شود به جای پافشاری روی خواسته ها و نظرات (درست یا نادرست)، انرژی ها صرف تفکر، تغییر و اصلاح بیشتر شود که نتیجه آن آرامش در زندگی خواهد بود. انعطاف پذیری در مقابل عقاید و باورهای دینی… که جزء اصول زندگی هستند و زیربنای فکری را تشکیل می دهند عاقلانه نیست.

   قناعت: قانع بودن در زندگی سبب می شود به دارایی هایتان راضی و خرسند باشید، حسرت نداشته ها را نخورید و در میدان رقابت، چشم و هم چشمی، تجملات و زیاده خواهی ها نیز با آسودگی خیال زندگی کنید.

   گذشت: چشم پوشی از اشتباهات دیگران و گذشت در مقابل خطای آن ها موجب می شود تا از کینه توزی و جدایی دور بمانید و با سازندگی روحی موجب تداوم روابطتان با دیگران شوید.

   حیا: حیا ادب خاصی به فرد می بخشد که در رفتار، نگاه، طرز صحبت کردن و لباس پوشیدن شخص و… خود را نشان می دهد و این باعث می شود که نه شخص وارد حریم خصوصی دیگران شود، نه اجازه دهد دیگران وارد حریم خصوصی او شوند. حیا صفتی ثابت و استوار در اعماق وجود انسان است که او را از ارتکاب حرام های شرعی، عقلی و عرفی دور می سازد، برای نفس محدودیت ایجاد می کند و معیار عام و الهی در انتخاب همسر محسوب می شود. حیا برتر از تقوا است، زیرا تقوا یا پرهیزگاری ما را از گناهان شرعی مصون می سازد، اما حیا باعث اجتناب از زشتی های عقلانی و عرفی می گردد. از آثار مثبت حیا می توان به برطرف شدن عیوب، تسلط بر نفس، آبرومندی، ایمنی از روز قیامت، قبولی عمل، پاکی از گناهان و… اشاره کرد. امام صادق (ع) فرمودند: حیا و ایمان دو رشته ی به هم تنیده اند که چون یکی برود دیگری هم رفته است.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

 32. سعید
  سعید میگه:

  سلام من عاشق دختری شدم که دو سال از من بزرگتر یا به عبارتی وابسته شدم تحت هیچ شرایطی نمیتونم فکر کنم که در آینده نمیتونیم باهم باشیم در صورتی که دختر هیچ حسو علاقه ای نداره کمکم کنید لطفا هیچوقت نمیتونم فراموشش کنم کاملا جذبش شدم من ۱۸سالمه و دختره ۲۰سال خانواده ها هم در جریانن ولی فقط خودش رازی نیس تورو خدا کمک کنید خیلی فشار روم هست

  • مشاور
   مشاور میگه:

   چنین احساساتی در این سن بدون داشتن شرایط ازدواج که ساده ترینش داشتن استقلال مالی هست بیشتر شبیه شوخی می مونه دوست عزیز
   اینکه اصرار میکنید کاملا نشون میده به بلوغ عاطفی نرسیدید و در نهایت اگر ایشون هیچ حسی به شما نداشته باشه ارمغانی جز افسردگی و استرس برای شما نخواهد داشت
   به هر حال برای شما روشی رو میذاریم که بتونید برای جلب توجه ایشون تلاش کنید
   با این سه راز می توانید دل دختر دلخواهتان را به دست آورید و قلبش را تسخیر کنید:
   ۱- آن چیزی که دختران خواهان آن میباشند چیزی نیست جـز عـشق ورزی و رمانتیک بودن. اگر شما خواهان دختری هسـتـیـد، بـایـد نـیازهایش را نیز بر آورده سازید. برخی از مردان با شنیدن واژه رمانتیک وحشت زده می گـردنــد. اما نـــیازی نیست زیاد به مغز خود فشار وارد آورید و یا وقت و
   انــرژی فراوانی برای رمانتیک بودن صرف کنـید. اغلب اوقات
   رمـانـتـیـــک بودن به مفهوم این میباشد که توجهی که یک
   دختر خواهان آن میباشد به وی ارزانی دارید. وی تنها میخواهد مطمئن گردد که دختر شماره یک زندگی شما است و آنکه شیرین ترین، جذاب ترین، و شگفت انگیز ترین زن در قلب شما میباشد. اگر تنها قادر باشید راههایی برای تقویت پیوسته این باورها بیابید، نه تنها قادر به مجذوب ساختن دختر مورد علاقه خود خواهید بود، بلکه خواهید توانست آن دختر را برای همیشه در کنار خود حفظ کنید. اکنون واقعا رمانتیک بودن دشوار میباشد؟ خیر، تنها کاری که باید انجام دهید آن است که:
   همچنین : ۷ راه برای جذب کردن زن مورد علاقه

   * از وی بپرسید که روز خود را چگونه گذرانیده است.
   * برایش بادداشتی بگذارید و در آن بنویسید که وی در خاطر شما میباشد و در قلب شما جای دارد.
   * هرگاه برای شما غذای خانگی تهیه کرد، به وی بگویید که چه سوپ خوشمزه ای شده و آنکه وی بهترین آشپز میباشد.
   ۲- به وی نشان دهید که اهمیت میدهید:
   * و هر کاری را که در آن مهارت دارید را به وی آموزش دهید. خلاصه آنکه تنها راه حل را ارائه ندهید و به اندازه ای صبور باشید که راه حلها را برای وی توضیح و آموزش دهید. حتی اگر آموزش آنها دشوار باشد. اغلب مردان آنقدر بی حوصله و ناشکیبا هستند که حتی حاضر به نشان دادن چگونگی انجام عملی نمیباشند. بنابراین با متفاوت و استثنایی بودن قلب وی را فتح کنید.
   ۳- زنان عاشق مردانی هستند که همزمان هم به آنها وابستگی و هم استقلال فردی داشته باشند. همسرتان از اینکه شما در ضمن آنکه در دنیای خودتان زندگی نموده و استقلال خود را دارید، رابطه تان را نیز حفظ میکنید، مورد ستایش قرار میدهد. بنابراین شما برای مجذوب ساختن دختر رویاهایتان در هنگام گام نهادن در رابطه نباید استقلال فردی و هویت خود را از دست بدهید. علم و آگاهی قدرت محسوب میگردد؛ هر اندازه که شما در مورد طرز تفکر دختران و علل رفتار آنان آگاهی کسب کنید بیشتر در متقاعد ساختن و خوشبخت نمودن آنان موفق خواهید بود. نکته مهم آن که:
   هر قدر شما عشقی را که یک دختر برای شما قائل است بیشتر ارج نهاده و محترم بشمارید، به همان اندازه آن دختر نیز خواسته های شما را بیشتر برآورده میسازد.
   نکات فوق را با کمال صداقت اجرا کنید نه با دورنگی.

 33. تقی
  تقی میگه:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت
  به این خوبی سپاسگزارم

 34. فرهاد
  فرهاد میگه:

  سلام من پسری هستم ۲۰ساله دختری را دوست دارم که سه سال ازم بزرگتره الان همه راضی هستن خودمون میگیم آیا در آینده دچار مشکل نمیشیم نمیدونیم چیکار کنیم خیلی نگرانیم البته خانواده هامون هم زیاد راضی نیستن همین حرف مارو میزنن کمکم کنید تورو خدا

  • مشاور
   مشاور میگه:

   دوست عزیز با توجه به سن شما هنوز به بلوغ عاطفی لازم نرسیدید و قطعا در حال حاضر شغل و درامد مستقلی ندارید
   پس فکر ازدواج برای شما بیشتر شبیه شوخی می مونه … بهتره در این مورد خوب فکر کنید و مشاوره کنید تا بتونید برای آینده و یک عمر زندگی تصمیم درستی رو بگیرید
   از بین معیارهای متعدد انتخاب همسر اختلاف سنی یکی از معیارهای انتخاب همسر است چرا که اگر سن دختر بسیار کمتر باشد در اول زندگی مشکلاتی خواهد داشت و اگر سن دختر بیشتر از پسر باشد در آینده احتمال بروز مشکل خواهد. در نتیجه برای اینکه مرد از عهده این مسئولیت ها برآید و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمین کند و هم خانواده را مدیریت کند باید سن او بیشتر از زن باشد؛ ادله روان شناختی نیز برای این تفاوت وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:
   ۱٫ وقتی سن زن چند سالی کمتر از مرد باشد اطاعت پذیری او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بیشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اینکه زن همیشه دوست دارد همسرش فردی، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنی برای او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنی در یک سطح باشند هیچ گاه زن چنین تصوری را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش می بیند اما اگر شوهر چند سالی بزرگتر باشد و از تجارب بیشتری برخوردار باشد زن احساس می کند همسر او کسی است که شایستگی های لازم را برای اداره منزل دارد و می تواند در پناه او یک زندگی آرامش بخش داشت.
   ۲٫ زن به دلیل زایمان، شیر دادن و … زودتر از مرد شکسته می شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث می شود بعد از یک دهه زندگی و آوردن چند فرزند شادابی زن در حد شادابی و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبیت او نزد شوهر کم شود بنابراین برای پیشگیری از مسئله کاملا طبیعی و زیستی بهتر است این تفاوت سنی همواره بین زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط کافی برخوردار باشد و مطلوبیت او نزد شوهرش کاسته نشود.
   با این وجود اختلاف سنی با وجود شرایطی مضر نیست و کمتر بودن سن دختر، معیار اساسی خوشبختی نمی باشد. در صورتی که دختر و پسر همدیگر را به خوبی درک کنند و از نظر جسمی به هم بیایند و تحمل سرزنش احتمالی اطرافیان را داشته باشند، بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. البته به شرط این که ویژگی های دیگر دختر از جهت تحصیلات و خانواده و زیبایی برتری چشم گیری داشته باشد. وجود این ویژگی ها سن دختر را پوشش می دهد و جبران خواهد کرد. پس اگر دختر دارای ویژگی های ممتازی باشد و پسر و دختر و خانواده های طرفین بپذیرند، مسئله بیشتر بودن سن دختر قابل جبران است و مشکل جدی به وجود نمی آورد به ویژه اگر از نظر ظاهری و جسمی دختر ظریفتر و پسر درشت تر باشد. خلاصه اینکه به طور قطع ویقین نمی توان گفت که اگر سن دختر یکسال بزرگتر باشد زندگی موفقیت آمیزی خواهند داشت یا خیر چرا که موفقیت ویا شکست در زندگی مشترک معلول ده ها عامل است.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

 35. فرشاد
  فرشاد میگه:

  من پسری ۱۹ساله که عاشق دختری شدم اون سندش ۲۱ است خیلی هم دوستش دارم ولی همه میکن هنوز تو کوچیکی به تو نمیخوره ولی ما میگیم صبر میکنیم نمیدونم چیکار کنم تورو خدا کمکم کنید یه راهی نشونم بدین ؟؟؟

  • مشاور
   مشاور میگه:

   دوست عزیز اولا ایشون سنش از شما بیشتره و در آینده بیشتر از اینکه حس همسری داشته باشه حس مادرانه داره …
   و از همه این اختلافات که بگذریم … شما باید حداقل شرایط ازدواج که داشتن استقلال مالیه رو داشته باشید
   و گرنه کسی درخواست شمارو جدی نمیگیره و خودتون بهتر میدونید این احساس شما ریشه ای جز احساسات خالی نداره
   چون شما نمیتونید حتی یکی از هزینه های زندگی مشترک آینده خودتون رو در صورت بیکاری تامین کنید و خیلی زود به بن بست میخورید

« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
ارسال نظر

سوالات متداول

۱ - بزرگ تر بودن دختر تا چند سال مانعی ندارد ؟

معمولا اختلاف سنی در حد یک الی دو سال در کنار سایر جنبه های روانی مشترک چندان مشکل ساز نمی شود. اگر اختلاف سنی زن و مرد در حدی باشد که به تفاوت بین نسلی منجر گردد، در این صورت شاهد زندگی دو فرد با دو جهان متفاوت از هم خواهیم بود که چندان هم بی دردسر نیست.

۲ - در ازدواج با پسری کم سن تر از خود یا دختری بزرگ ت، توجه به چه نکاتی کمک کننده است؟

در نظر گرفتن سن عقلی در کنار سن تقویمی و شناسنامه ای فرد، سن نشاط و میزان سرزندگی دو نفر، میزان پختگی اجتماعی و نگرشی که به زندگی دارند، در انتخاب همسر با تفاوت سنی کمک کننده است. مسلما کمک گرفتن از روانشناسان و مشاورین حوزه ازدواج و داشتن یک چشم انداز واضح و ازدواج آگاهانه در کاهش اختلافات ناشی از سن نقش بسزایی دارد. در مقابل نادیده گرفتن مشکلات احتمالی صرفا به دلیل هیجانات ابتدای آشنایی و عدم آمادگی در مقابل مشکلات احتمالی پیش رو، می تواند دردسر ساز گردد.

۳ - بزرگ تر بودن دختر از پسر چه تاثیری در روابط جنسی دارد؟

در شرایطی که بزرگ تر بودن دختر باعث شود رابطه زن و شوهری بیشتر به یک رابطه والد فرزندی یا استاد شاگردی نزدیک گردد، زن و مرد از نظر جذابت و رابطه جنسی مشکل خواهند داشت. این شرایط که با کاهش اعتماد به نفس مرد و کنترل گری زیاد زن همراه است در رابطه جنسی نیز تاثیر منفی خواهد داشت. البته این موضوع یعنی تفاهم جنسی تا حد زیادی به گرایش و سلیقه جنسی افرد نیز بستگی دارد و نباید نقش تفاوت های فردی را نادیده گرفت.

۴ - بزرگ تر بودن دختر نسبت به مرد در تجربه والدگری چه تاثیری خواهد داشت؟

در شرایطی که دختر از همسر خویش بزرگ تر باشد احتمال اختلاف نظر در خصوص بچه دار شدن نیز وجود دارد. مرد ممکن است به دلیل کم سن تر بودن و عدم آمادگی روانی و اقتصادی مایل باشد دیرتر صاحب فرزند شوند، در عین حال زن ممکن است با نگرانی از افزایش سن، درصدد بچه دار شدن باشند.