خیانت یک نوع بیماری روانی است

بیماری خیانت، یکی از آسیب زننده ترین رفتارها در روابط عاطفی است. این رفتار می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای طرفین رابطه به همراه داشته باشد. خیانت می تواند به شکل های مختلفی بروز کند، از جمله رابطه جنسی خارج از ازدواج، عاطفی شدن با فردی غیر از همسر، یا حتی خیانت های مجازی.

علل خیانت:

علل خیانت می تواند بسیار متنوع باشد. برخی از عوامل شایع عبارتند از:

 • عدم رضایت از رابطه: یکی از علل اصلی خیانت، عدم رضایت از رابطه عاطفی است. این عدم رضایت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله مشکلات جنسی، اختلافات فرهنگی، یا عدم توجه همسر.
 • وجود مشکلات شخصیتی: برخی از افراد به دلیل مشکلات شخصیتی، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند. این مشکلات می تواند شامل کمال گرایی، ناامنی، یا نیاز به جلب توجه باشد.
 • عوامل محیطی: عوامل محیطی نیز می تواند در بروز خیانت نقش داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که در معرض روابط خیانتکارانه قرار دارند، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند.

عواقب

خیانت می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای طرفین رابطه به همراه داشته باشد. برخی از عواقب خیانت عبارتند از:

 • شک و تردید: خیانت می تواند اعتماد و اطمینان را در رابطه از بین ببرد. این امر می تواند منجر به شک و تردید دائمی در رابطه شود.
 • افسردگی و اضطراب: خیانت می تواند باعث بروز افسردگی و اضطراب در فرد آسیب دیده شود. این احساسات می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت کاهش دهد.
 • مشکلات جنسی: خیانت می تواند باعث کاهش میل جنسی در فرد آسیب دیده شود. این امر می تواند مشکلات جدی در رابطه جنسی ایجاد کند.
 • پایان رابطه: در بسیاری از موارد، خیانت منجر به پایان رابطه می شود.

درمان خیانت:

درمان خیانت می تواند دشوار و زمان بر باشد. در برخی موارد، ممکن است نیاز به کمک متخصص روانشناس یا مشاور باشد. برخی از روش های درمانی خیانت عبارتند از:

 • صحبت کردن با همسر: اولین قدم در درمان خیانت، صحبت کردن با همسر است. این امر می تواند به فرد آسیب دیده کمک کند تا احساسات خود را بیان کند و به همسر خود بفهماند که چه احساسی دارد.
 • بخشش: بخشش همسر می تواند به بهبود رابطه کمک کند. البته بخشش به معنای فراموش کردن خیانت نیست. بلکه به معنای این است که فرد آسیب دیده تصمیم می گیرد که به رابطه ادامه دهد و گذشته را رها کند.
 • تغییر رفتار همسر: اگر خیانت به دلیل مشکلات شخصیتی همسر باشد، نیاز به تغییر رفتار همسر است. این امر می تواند با کمک متخصص روانشناس یا مشاور انجام شود.

خیانتکاری ژنتیکی

خیانتکاری ژنتیکی، یک نظریه است که بیان می کند برخی از افراد به دلیل ژن های خود، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند. این نظریه بر اساس تحقیقاتی است که نشان می دهد برخی از ژن ها با ویژگی هایی مانند عدم وفاداری، میل به ماجراجویی و ریسک پذیری مرتبط هستند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که ژن های خاصی دارند، بیشتر احتمال دارد که در روابط خود خیانت کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افرادی که ژن مرتبط با میل به ماجراجویی را دارند، بیشتر احتمال دارد که در روابط خود خیانت کنند. مطالعه دیگری نشان داد که افرادی که ژن مرتبط با عدم وفاداری را دارند، بیشتر احتمال دارد که در روابط خود خیانت کنند.

البته، خیانت یک رفتار پیچیده است که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، محیطی و روانشناختی قرار دارد. بنابراین، نمی توان گفت که خیانتکاری ژنتیکی یک عامل قطعی در بروز خیانت است.

افزایش احتمال خیانت

عوامل ژنتیکی احتمال خیانت را افزایش می دهند، اما نمی توانند آن را تضمین کنند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند در بروز خیانت نقش داشته باشند، از جمله:

 • عوامل محیطی: افرادی که در معرض روابط خیانتکارانه قرار دارند، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند.
 • عوامل روانشناختی: افرادی که مشکلات شخصیتی خاصی دارند، مانند کمال گرایی، ناامنی یا نیاز به جلب توجه، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند.
 • عوامل اجتماعی: افرادی که در جوامعی زندگی می کنند که خیانت در آنها پذیرفته شده است، بیشتر از دیگران در معرض خیانت قرار دارند.

تهدید زندگی مشترک

خیانت بحثی است که همواره زندگی زوجین را با تهدید جدی مواجه می کند.اما واقعاً چرا خیانت اتفاق می افتد؟! اصلا چرا باید یک همچین مسئله ای بلای جان بسیاری از زوجینی باشد که به تازگی زندگی خود را شدوع کرده و به زیر یک سقف می روند!

این معضل ریشه در شخصیت، رفتار و نوع تربیت فردی دارد که خیانت می کند. بسیاری از خانم ها و آقایان به دلیل کمبود شخصیت، کمبود محبت و همچنین اختلالات شخصیتی و روانی که دارند دست به خیانت زده و همسر خود را نادیده می گیرند! همسری که با هزار امید و آرزو و همچنین با اعتماد کامل در حال زندگی کردن است و خبر از بحرانی که در زندگی او پدید آمده است ندارد.

خیانت هم می تواند از طرف خانم اتفاق بیافتد و هم از طریق آقا.به نظر نگارنده این مقاله؛ حتی فکر دیگری را کردن نوعی خیانت است چه برسد به خود عمل خیانت! اما زمانی که با کسی عهد بسته ایم و او را به عنوان عشق زندگی خود انتخاب کرده ایم چرا باید خیانت کنیم! واقعا این انسانی است؟ پس وجدان و شرف چه می شود؟!

نتیجه گیری:

خیانت، بیماری روح است که می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای طرفین رابطه به همراه داشته باشد. درمان خیانت دشوار و زمان بر است، اما می تواند به بهبود رابطه کمک کند.

ذکر این نکته ضروری است که کسانی که خیانت می کنند می توانند به طور قطع به یقین منتظر خیانت همسر خودشان هم باشند. البته دلایلی نیز از طرف زوجین وجود دارد که عامل خیانت می باشد. کم توجهی، عدم رسیدگی به کارها و امور خانه و همچنین در دسترس نبودن مردان و مشکلاتی از این قبیل از جمله این عوامل میباشد.

در انتخاب خود برای همسر دقت کنیم و رفتارها و عادات آنان را جویا بشویم. سپس پای انتخاب خود ایستاده و برای رسیدن به خوشبختی تلاش کنیم. آن وقت طعم یک زندگی شیرین را خواهیم چشید.

مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع را در سایت مشاوره ازدواج ببینید

منبع: تریبون آزاد جنسی

4 پاسخ
 1. captive
  captive گفته:

  سلام جوانی ۲۹ ساله هستم تا حدودی شرایط ازدواج رو پیدا کردم اما خیلی از پیش قدم شدن برای آشنایی جهت ازدواج میترسم.اونم به دلیل خیانت زیادی هست که دارم از زنها میبینم.مثلا خانمی رو دیدم که بعد از ۲۵ سال زندگی مشترک به شوهرش خیانت کرده وقتی کسی بعداز ۲۵ سال خیانت میکنه این ترس رو در وجود آدم میندازه که بررای من پیش نیاد یک وقت.همین موضوع باعث شده دیدم به دختری مثبت نباشه و واقعا ترس شدیدی از این مسئله دارم/

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   همیشه همه شرایط برای همه وجود دارد .اینکه شما بخواهید ترس از خیانت داشته باشید مطمئن باشید که موارد دیگری هم هست که اگر به همه توجه داشته باشید و ریز بین شوید هیچ
   وقت نمی توانید ازدواج کنید .مساله خیانت به شما ربط دارد و انتخاب شما و اینکه چقدر همسرتون رو تامین کنید .که بعد ازدواج دچار مشکل نشود مطمئن باشید بحث خیانت دو طرفه است .
   و هر دو نفر مقصر هستند .بهتره در انتخابتون درست عمل کنید و بعد نگرانی ها ی شما کم می شود هر فردی رو که تقریبا مد نظر بود جلساتی داشته باشید انتظاراتتون رو بخواهید .و خوب با صرف زمان و تحقیق محلی از ایشون مطمئن شوید .امیدوارم منطقی تصمیم بگیرید خودتون با مشاوره رفتن متوجه خواسته هاتون بشید و بعد اقدام کنید.موفق باشید

   پاسخ
 2. farahani
  farahani گفته:

  سلام دوستی دارم که حدود ۴ ساله ازدواج کرده و من همسر ایشان را هنوز ندیدم ولی همسرشان از طریق گوشی موبایل به تلفن دوستهای زنش دسترسی پیدا کرده و برای آنها و من مزاحمت از طریق تماس و یا پیامک ایجاد می کند..حرفها و جوکهای رکیک ارسال می کند.به دوستم چیزی نگفتم .چی کار باید کرد؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اگر مطمئن هستید ایشون چنین شرایطی دارند بهتره به صورت غیر مستقیم به همسرشون اطلاع بدید مثلا اینکه بپرسید ایا از شماره های شما همسرشون مطلع هستند ؟؟حساسیت کوچکی ایجاد کنید تا خودشون پیگیر شوند و اگر متوجه چنین مساله ای شدند با لحن مناسب و با شناختی که از همسرشون دارند علت را جویا شوند و مساله را رفع کنند اگر قابل رفع باشد .ممکن هست برای عده ای هم این مساله مهم نباشد که اگر چنین شناختی دارید یعنی می دانید ایشون این مسائل رو مهم نمی دانند و احتمالا از خیلی از رفتارهای همسرشون مطلع هستند ولی چیزی بیان نمی کنند که خب بیان کردنش شاید اصلا مناسب نباشد .در هر حال مسئولیت را وقتی دارید که بخواهید از معضل برزگتری پیشگیری کنید در غیر این صورت اجازه بدهید خودشون متوجه شوند و شما دخالتی نداشته باشید که سو تفاهمی بعدا نسبت به شما ایجاد نشود .موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *