سن مناسب ازدواج چه زمانی است؟  ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. این تصمیم می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی شخصی، اجتماعی و مالی فرد داشته باشد. از این رو، انتخاب سن مناسب برای ازدواج بسیار مهم است.

عوامل تأثیرگذار

عوامل مختلفی بر سن مناسب ازدواج تأثیر می‌گذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • آمادگی جسمی و روحی: فرد باید از نظر جسمی و روحی آمادگی ازدواج را داشته باشد. به عنوان مثال، فرد باید از نظر جسمی سالم باشد و بتواند از عهده مسئولیت‌های زندگی مشترک برآید. همچنین، فرد باید از نظر روحی و روانی بالغ باشد و بتواند با چالش‌های زندگی مشترک کنار بیاید.
 • استقلال مالی: فرد باید از نظر مالی مستقل باشد و بتواند هزینه‌های زندگی مشترک خود را تأمین کند.
 • ثبات شغلی: فرد باید شغلی پایدار داشته باشد و بتواند از عهده تأمین مخارج زندگی مشترک خود برآید.
 • تحصیلات: تحصیلات فرد می‌تواند تأثیر زیادی بر موفقیت زندگی مشترک او داشته باشد.
 • عوامل فرهنگی و اجتماعی: عوامل فرهنگی و اجتماعی نیز می‌توانند بر سن مناسب ازدواج تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، در برخی فرهنگ‌ها، ازدواج در سنین پایین‌تر رایج‌تر است.

سن مناسب ازدواج در ایران

در ایران، سن قانونی ازدواج برای مردان ۱۸ سال و برای زنان ۱۳ سال است. با این حال، این بدان معنا نیست که همه افراد در این سنین آمادگی ازدواج را دارند. در واقع، سن مناسب ازدواج برای افراد مختلف متفاوت است.

بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، سن مناسب ازدواج در ایران بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. در این سنین، افراد معمولاً از نظر جسمی و روحی آمادگی ازدواج را دارند. همچنین، افراد در این سنین معمولاً تحصیلات و شغل مناسبی دارند و می‌توانند از عهده مسئولیت‌های زندگی مشترک برآیند.

مزایای ازدواج در سنین مناسب

ازدواج در سنین مناسب مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • ازدواج موفق‌تر: افراد در سنین مناسب معمولاً از نظر جسمی و روحی سالم‌تر هستند و می‌توانند رابطه‌ای موفق‌تر داشته باشند.
 • تولد فرزندان سالم‌تر: زنان در سنین مناسب معمولاً شانس بیشتری برای داشتن فرزندان سالم دارند.
 • افزایش رضایتمندی از زندگی: ازدواج می‌تواند باعث افزایش رضایتمندی از زندگی افراد شود.

معایب ازدواج در سنین نامناسب

ازدواج در سنین نامناسب نیز می‌تواند معایبی داشته باشد. برخی از این معایب عبارتند از:

 • ازدواج ناموفق: افراد در سنین نامناسب ممکن است از نظر جسمی و روحی آمادگی ازدواج را نداشته باشند. این امر می‌تواند منجر به ازدواج ناموفق شود.
 • افزایش احتمال طلاق: ازدواج در سنین نامناسب می‌تواند منجر به افزایش احتمال طلاق شود.
 • افزایش مشکلات مالی: افراد در سنین نامناسب ممکن است از نظر مالی مستقل نباشند. این امر می‌تواند منجر به مشکلات مالی در زندگی مشترک شود.

نظرات مختلف در مورد سن ازدواج مناسب

دکتر هلاکویی، روانشناس و مشاور خانواده، معتقد است که سن مناسب ازدواج بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. او معتقد است که در این سنین، افراد معمولاً از نظر جسمی و روحی آمادگی ازدواج را دارند. همچنین، افراد در این سنین معمولاً تحصیلات و شغل مناسبی دارند و می‌توانند از عهده مسئولیت‌های زندگی مشترک برآیند.

انوشه، روانشناس و مدرس مهارت‌های زندگی، نیز معتقد است که در این سنین، افراد معمولاً از نظر شناختی و عاطفی رشد کافی را داشته‌اند و می‌توانند تصمیمات درستی در مورد زندگی مشترک خود بگیرند.

سایر صاحبنظران نیز نظرات مشابهی در مورد سن مناسب ازدواج دارند. آنها معتقدند که ازدواج در سنین نامناسب می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی در زندگی مشترک شود.

در ادامه، نظرات برخی از صاحبنظران در مورد سن مناسب ازدواج را بیان می‌کنیم:

 • دکتر سارا نظری مقدم: «سن مناسب ازدواج بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. در این سنین، افراد معمولاً از نظر جسمی و روحی بالغ هستند و می‌توانند از عهده مسئولیت‌های زندگی مشترک برآیند.»
 • دکتر یاسر دادخواه، روانشناس: «ازدواج یک تصمیم مهم و سرنوشت‌ساز است. افراد باید با توجه به عوامل مختلف، سن مناسب برای ازدواج خود را تعیین کنند.»
 • دکتر سارا میرزایان، مشاور خانواده: «ازدواج در سنین نامناسب می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی در زندگی مشترک شود. افراد باید قبل از ازدواج، آمادگی جسمی، روحی و مالی خود را ارزیابی کنند.»

در نهایت، انتخاب سن مناسب برای ازدواج یک تصمیم شخصی است. افراد باید با توجه به عوامل مختلف، سن مناسب برای ازدواج خود را تعیین کنند.

حتما آنالیز سن ازدواج را انجام دهید.

اهداف ازدواج

اهداف ازدواج بسیار مشخص و واضح است. اهدافی چون احساس رضایت و رسیدن به آرامش درونی، لمس حس خوشبختی و همچنین آرامش حس جنسی به میزان متداول و از این دست اهداف می باشد و اهدافی چون به ازدواج به خاطر پول و یا تنها ارضاء میل جنسی و فرار از خانواده اهدافی پوچ بوده و سرانجامی خوش را در پی ندارد.

دستیابی به رفاه بیشتر با ازدواج

شرایط اقتصادی و سطح رفاه مالی در حال حاضر هم به عنوان انگیزه ازدواج و هم سد راه ازدواج تلقی می شود.

” من ۲۸ سالمه، کارمند یک شرکتم و درآمد نسبتا خوبی دارم اما ترجیح می دم فعلا مجرد بمونم، چون خانواده ها به ازدواج به چشم یک معامله اقتصادی نگاه می کنند.
من دوست ندارم فعلا از اهدافم دست بکشم و خودم رو در فشار مالی و مشکلات اقتصادی قرار بدم”

بسیاری از افراد ازدواج را مانعی بر سر راه پیشرفت شغلی و اقتصادی خود می دانند و معتقدند ازدواج باعث تحمل فشار اقتصادی، از دست دادن پس انداز مالی و دست کشیدن از بلندپروازی های مالی آن ها می شود.

در مقابل عده ای ازدواج را وسیله ای برای دست یابی به رفاه بیشتر، اتحاد و انگیزه ای برای ساختن یک زندگی غنی می دانند.

به هر حال ازدواج و تشکیل خانواده و به دنبال آن تولد فرزندان، همگی نیازمند صرف هزینه اقتصادی و روانی است.

معمولا نگاه صفر و صدی به ازدواج ( ازدواج به خاطر پول یا ازدواج نکردن بخاطر از دست دادن موقعیت های اقتصادی بهتر) مشکل ساز است.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

اما نگرش درست به ازدواج چیست؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم منطقی در مقابل ازدواج به عنوان تصمیمی اقتصادی یا عاطفی چه پیامدها و مزیت هایی دارد؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم عاطفی

معمولا افرادی که بعد از یک دوره دوستی یا دلدادگی تصمیم به ازدواج با یکدیگر را دارند به راحتی بسیاری از ملاک های مهم خود برای ازدواج را نادیده می گیرند.

یکی از این ملاک ها نیز رفاه اقتصادی یا شرایط مالی است که ممکن است افراد با تکیه بر عشق و علاقه به یکدیگر و نادیده گرفتن مشکلات پیش رو، از آن رد شوند.

این افراد ممکن است به دلیل ترس از برداشت منفی همسر آینده خود، ترس از اینکه از نظر او فردی مادی گرا محسوب شوند و یا به علت نگرانی از ایجاد ناراحتی و دلخوری، از صحبت درباره مسائل مالی خودداری کنند.

در مقابل عده ای نیز ممکن است به دلیل ترس از دست دادن محبوب و معشوق خود، با دروغ گفتن یا پنهان کاری به سوالات او پاسخ دهند.

در چنین شرایطی زندگی با محدودیت های مالی بخصوص برای فردی که سال های مجردی را در رفاه اقتصادی گذرانده می توان طاقت فرسا و مشکل ساز گردد.

در حالی که صحبت کردن با صراحت و البته با صداقت در مورد مسائل مالی، باعث روشن شدن انتظارات و داشتن یک چشم انداز منطقی از زندگی مشترک و آینده می گردد.

ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود
ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود

باید پیش از ازدواج بدانید

دانستن موارد زیر موضوعی است که قبل از ازدواج باید به آن توجه شود:

 1. درآمد ماهیانه همسرتان
 2. میزان پس انداز او در بانک
 3. میزان بدهی مالی یا اقساط وام
 4. همچنین سایر حمایت ها یا محدودیت های مالی او

همچنین آگاهی از نحوه خرج کردن، مسئولیت های اقتصادی و انتظارات خود و او در مورد مسائل مالی به آمادگی و شناخت بیشتر می انجامد.

ازدواج به عنوان یک تصمیم اقتصادی

داشتن نگرش اقتصادی به ازدواج و یا ازدواج صرفا با هدف دستیابی به رفاه مالی در افرادی دیده می شود که ازدواج را وسیله ای برای رسیدن به آرزوهای خود می دانند.

مشکلات احتمالی چنین نگرشی نیز به شرح زیر است

افرادی که دستیابی به رفاه بیشتر را مهم ترین ملاک خود در انتخاب همسر می دانند و سایر ملاک ها را نادیده می گیرند در صورت وجود بحران های مالی، از دست دادن حمایت خانواده همسر و یا ورشکستگی، تنش و مشکلات زیادی را متحمل می شوند.

از سویی شنیدن جملاتی از این دست که” اگر ثروتت نبود هرگز با تو ازدواج نمی کردم یا تو بخاطر پولم باهام ازدواج کردی” باعث سردی عاطفی بیشتر و بی اعتمادی به علاقه یا محبت هم می گردد.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

ورشکستی همسر آینده

بنابراین شاید لازم باشد قبل از ازدواج از خود بپرسیم اگر همسرم در آینده ورشکست گردد آیا زندگی با چنین فردی برایم خوشایند است؟

دخالت و رهبری دیگران و خانواده همسر یکی دیگر از معظلات ازدواج با هدف دستیابی به رفاه اقتصادی است.

این موضوع بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که یکی از طرفین از نظر قدرت اقتصادی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد.

بنابراین علاوه بر قدرت مالی همسرتان به استقلال مالی و قدرت تصمیم گیری او نیز توجه کنید.

از دست دادن اعتماد به نفس بخصوص در شرایطی که پسر از نظر مالی نسبت به دختر در وضعیت اقتصادی پایین تری قرار دارد، یکی دیگر از مشکلات پیش روی ازدواج با هدف رسیدن به رفاه و تمکن مالی است.

از دیگر مشکلات چنین ازدواجی می توان به اختلاف در سطح فرهنگ و طبقه اجتماعی نیز اشاره نمود.

طرز تفکر

اما در این میان این متداول شده است که همگان بیشتر به دنبال اهداف پوچ ازدواج کرده و به همین دلیل است که آمار طلاق بالا رفته است بعضی ها دوستی های قبل ازدواج را عامل دانسته و برخی دیگر ازدواج ها امروزی را قبول نداشته و ازدواج های سنتی را بهتر می دانند اما مشکل هیچ کدام نبوده و نیست.

مشکل طرز تفکر غلط جوانان امروزی از ازدواج و همچنین نوع تربیت آنان است بنابراین اگر طرز تفکر درست بوده و اهداف ازدواج مشخص باشد این ازدواج چه می خواهد سنتی باشد چه امروزی و با چه با دوستی دختر و پسر آغاز شده باشد، خوشبختی را در پیش دارد.

یکی از اهداف پوچی که امروزه بسیاری از افراد به دنبال آن هستند ازدواج به خاطر مال و ثروت فرد مقابل است که حال به خاطر پدرش و خانواده اش بوده و یا چه به خاطر خودش.

شناخت ناکافی

وقتی ازدواج برای پول را مطرح می کنیم درواقع دختر و پسر هم نمیشناسد، آنان با پول طرف مقابل ازدواج کرده و هیچ گاه عشق و علاقه ای میان آنها نبوده و نخواهد بود و با کوچکترین تزلزلی که برای ثروت فرد پولدار اتفاق می افتد، میزان دوست داشتن و زندگی زناشویی آنان نیز دچار اختلال می شود.

بنابراین اینگونه افراد اصلاً متعهد نبوده و نمی توانند طرف مقابل را خوشبخت نمایند.

برای اینکه دچار اینگونه مشکلات نشویم باید با دقت بسیار انتخاب کرده و درباره فرد مقابل تحقیق کنیم و حساسیت را در تحقیق خود به خرج جداده و سپس مشاوره و مشورت کنیم تا با اطمینان کامل گام برداشته و ازدواج خوبی را داشته باشیم.

نتیجه‌گیری سایت مشاوره ازدواج

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. انتخاب سن مناسب برای ازدواج بسیار مهم است. افراد باید با توجه به عوامل مختلف، سن مناسب برای ازدواج خود را تعیین کنند.

مرکز مشاوره

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

منبع: کانون مشاوران ایران

سایر منابع:

منابع: ۱- بررسی ارتباط عوامل اقتصادی و جمعیت شناختی با رضایت جنسی و زناشویی در یک نمونه از زنان ایرانی در سال های ۹۵_۱۳۹۴، طیبه درونه، گیتی ازگلی، زهره شیخان، ملیحه نصیری، ۱۳۹۵٫ ۲-بررسی عوامل موثر بر نگرش دانشجویان دانشگاه پیام نور محلات در خصوص ازدواج، سیف زاده، علی؛ قنبری برزیان، علی، ۱۳۹۳٫ ۳- آموزش پیش از ازدواج، مهمدی میر محمد صادقی، ۱۳۸۴٫