فرار از ازدواج و تن ندادن به ازدواج و دلایل آن؟ درمان ترس از ازدواج چگونه است؟

” من به این راحتی دم به تله نمی دم! آب و نونم کمه که برم زن بگیرم! هیچ جا مثل خونه پدری نمی شه! چرا برای خودم آقا بالاسر بگیرم! “

این روزها درحالی که دخترها و پسرها بیش تر از هر زمان دیگری در تعامل و ارتباط با یکدیگر قرار دارند، شاهدافزایش سن ازدواجو بی رغبتی جوانان برای زندگی مشترک هستیم.

سه گروه فراری از ازدواج محسوب می شوند:

 1. افرادی که تن به ازدواج نمی دهند
 2. افرادی که برای فرار از شرایط سخت خانه پدری ازدواج می کنند
 3. افرادی که ازدواج کردند و شرایط مناسبی در زندگی مشترک ندارد.

فرار از ازدواج

چرا برخی از ازدواج می ترسند؟ خوشبختانه دورانی که در آن افراد به دلیل ترس از حرف مردم ( ترس از ترشیده شدن! )، تن به ازدواج می دادند را پشت سر گذاشته ایم.

در عین حال ترس از تنها ماندن، شاید اصلی ترین دغدغه جوانان مجردی باشد کهنگران افزایش سنخود هستند.

بالارفتن سن ازدواج و تن ندادن جوانان به ازدواج دلایل مختلفی دارد.

مشکلات اقتصادی و نداشتن بودجه لازم برای تشکیل زندگی، پیدا نکردن گزینه مناسب و… را می توان در لیست علت های اصلی مجرد ماندن جوانان پیدا نمود.

اما از همه ی دلایل منطقی که بگذریم ، یکی از اصلی ترین دلایل اکراه و بی رغبتی جوانان برای ازدواج، بهترس از ازدواج و تعهدمربوط می شود.

ترس از ازدواج و تن ندادن به ازدواج

ترس از ازدواج چیست؟

ترس از ازدواج یکی از دلایل اصلی تن ندادن به ازدواج

ترس از ازدواج،ازدواج هراسییاگاموفوبیا، اصطلاحی است که برای توصیفترس غیرعادی از تعهد و ازدواجبه کار می رود.

افراد مبتلا بهگاموفوبیا که برای ازدواجو تشکیل خانواده علاقه و رغبت دارند، به دلیل اضطراب از تعهد از ازدواج خودداری می کنند.

ترس کنترل نشده و غیرمنطقی از ازدواج نامی دارد:گاموفوبیا. مانند بسیاری از فوبیاهای دیگر، این کلمه از یونانی می آید که در آن“gamos”به معنای ازدواج و“phobos” به معنای ترس یا ترس است.

گاموفوبیا چیست؟

بسیاری از افراد می توانند سال ها بدون تمایل به ازدواج با شریک زندگی خود زندگی کنند، اما اگر دلیل اصلی عدم انجام آن ترس است و اگر فقط به فکر کلمهازدواج باشد ، باید با آن روبرو شوید.

از صحبت کردن در مورد آن با شریک زندگی خود اجتناب کنید و قدم برداشتن را به تعویق بیندازید، اما زمانی که مجبور به مقابله با آن هستید، دچار حالت عصبی و طغیان می شوید که باعث فرار شما می شود.

گاموفوبیا می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و باعث ایجاد حالت های اضطراب، استرس و حتی شود موارد وحشت زدگی این فقط وضعیت را بدتر می کند. به همین دلیل است که شناسایی ترس از ازدواج و دست به کار شدن برای یافتن راه حل، بهترین راه برای غلبه بر آن است.

چرا از ازدواج میترسم؟

چرا از ازدواج میترسم؟ چه اشکالی دارد که به کسی که دوستش دارید متعهد شوید؟ چرا از ازدواج می ترسم؟پاسخ‌ها به رنج هراسیمتفاوت است و می‌تواند ناشی از تأثیرات بیرونی و هنجارهای پذیرفته‌شده اجتماعی باشد، یعنی تحلیل نکردن آنچه واقعاً برای زندگی‌مان می‌خواهیم یا تجربیاتی که قبلاً متحمل شده‌ایم.

برخی از رایج ترین ترس ها ازترس از ازدواجبا تأثیر بیرون مشخص می شوند. پیام های منفی در مورد زندگی زناشویی، روتین یا پایان شور و شوق از زمان های بسیار قدیم بر ما تأثیر گذاشته است و نباید چنین تأثیری داشته باشد. بدیهی است که بسیاری از ازدواج ها اشتباه می شوند، اما بسیاری دیگر پس از افزایش میزان تعهدشان تقویت می شوند.

شایع ترین علل ترس از ازدواج در میان جوانان، عدم امکان زندگی در برخی تجارب به دلیلگره خوردن به یک زوج سنتیاست . دیگرانی هستند که نمی خواهند به یک شریک مجرد بپیوندند زیرا عاشق اغواگری هستند، احساس سرزندگی و تجدید می کنند یا از شکست می ترسند.

علل ترس از ازدواج

بنابراین، به طور خاص، می توان گفت که گاموفوبیا یا ترس از ازدواج می تواند ناشی از هر یک از این دلایل باشد:

 • فشار اجتماعی:اگر سنت را در نظر بگیریم، در سنی به نظر می رسد که جامعه ما را به سمت این قدم سوق می دهد. اگر هرگز به ازدواج فکر نکرده‌اید یا اراده واقعی برای این کار ایجاد کرده‌اید، احتمالاً وقتی سؤالاتی می‌شنوید یا به عروسی‌های نزدیک می‌روید، این فوبیا شما را درگیر می‌کند. بسیار مهم است که زمینه را نادیده بگیریم و به آنچه واقعاً می خواهیم فکر کنیم.
 • نظرات یا شوخی ها در مورد جنبه منفی ازدواج:شوخی با وضعیت افراد متاهل، از دست دادن آزادی فردی یا فداکاری های یک زندگی مشترک بسیار رایج است. بدیهی است که هر یک از زوجین با یکدیگر متفاوت هستند و نباید اجازه دهیم این موضوع تا حدی بر ما تأثیر بگذارد که ترس از ازدواج افزایش یابد.
 • شبهات در رابطه:اگر زمانی برسد که یکی از آن دو بخواهد ازدواج کند و دیگری ترس از ازدواج داشته باشد، این احتمال وجود دارد که این موارد به دلیل شک و تردید در مورد چگونگی تحول رابطه و ترس از آینده باشد. با یکدیگر
 • ترس از شکست:همانطور که قبلا گفته شد، اگر داشته ایدشکست در روابط قبلیترس از متعهد شدن مجدد و اینکه این رابطه مانند رابطه قبلی به پایان برسد، امری عادی است. علاوه بر این، این ترس، ترس از ازدواج، می تواند از دوران کودکی یا جوانی ناشی شود، اگر فرد دچار درگیری های مکرر بین والدین خود یا طلاق آسیب زا شده باشد. این ترس برای جلوگیری از تکرار نقش در ازدواج احتمالی آنها در زمان حال افزایش می یابد.

چگونه مردان را تحت تاثیر قرار می دهد

ترساز ازدواج در مردانبه دلایل اجتماعی سنتی مانند فشارهای اقتصادی، محیطی و یا در برخی موارد به دلیل عدم بلوغ عاطفی یا به اصطلاح بیشتر است.سندرم پیتر پان.

با این حال، مشکلی نیست که فقط مردان را درگیر کند وترس از ازدواجدر زنان شایع است و بیشتر در میان جوان‌ترین افراد که ترس از ازدواج را نیز تجربه می‌کنند، شایع است.

چگونه بر زنان تأثیر می گذارد

در مورد ترس زنان از ازدواج، دکتر سوریا به ما می گوید که آنها دلایل دیگری دارند. زنان بیشتر و بیشتری هستندکه از نقش سنتی که زنان متاهل انجام می‌دهند متنفر هستند و این باعث ایجاد گاموفوبیا می‌شود،

بنابراین ناخودآگاه همه شرکای خود را تحریم می‌کنند.» یعنی باز هم تحت تأثیر سنت و فشار اجتماعی و فرهنگی آن چیزی قرار می‌گیرند. ازدواج در طول تاریخ معنی داشته است و آنها نمی توانند آن را با قوانین خود یا دیدگاه های متفاوت تصور کنند.

چگونه بر ترس از ازدواج غلبه کنیم؟

در بسیاری از موارد، افرادی کهاز معنای ترس خود از ازدواجمی ترسند ، تمایل زیادی به گفتن آن به دیگران ندارند. بنابراین، در اینجا ابزارهایی را خواهید یافت که باعث بهبود گاموفوبیا یا ترس از ازدواج می شوند.

 1. روابط خود را ارزیابی کنید:گاهی ترس از ازدواج ناشی از ارزیابی روابط وشکست هاگذشته، هم گذشته خودشان و هم گذشته والدین، اقوام یا دوستانشان که می توانند این واقعیت را نشان دهند. ارزیابی کنید که این تجربیات چگونه بر ازدواج های دیگر تأثیر می گذارد و سعی کنید نگاه اجمالی به اینترس از ازدواجداشته باشید .
 2. ترس را بشناسید:پس از تأیید ترساز ازدواج، یاد بگیرید که ترس ها را نام ببرید، آنها را بشناسید و در مورد آنها با شریک زندگی خود و سایر افراد متاهل صحبت کنید تا آنها بتوانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.
 3. از خود بپرسید که آیا این زوج ایده آل هستند یا خیر:باید در نظر داشت کهچرا این زوج برای ازدواج انتخاب شده اند، اگر ازدواج درستی است، آینده را با آنها چگونه تصور می کنید، همیشه بدون اینکه فراموش کنید که همه ما فضیلت هایی داریم وعیوبو اینکه در طول زندگی زن و شوهر همیشه لحظات خوب و بد وجود دارد. داشتن یک چشم انداز واقع بینانه و نه ایده آل مهم است.
 4. کمال گرایی را پشت سر بگذارید:یک تصویر ذهنی ازاینکه چگونه ازدواج بایدبر اساس واقعیت، خواسته ها، ارزش ها و نیازهای مشترک شما باشد، ترسیم کنید، اما در نظر داشته باشید که در هیچ زوجی کمال وجود ندارد.
 5. از نیازهای فردی آگاه باشید:از نیازهای فردی آگاه باشید وترس را به اشتراک بگذارید که ازدواج به معنای از دست دادن آنهاست. به دنبال تعادل بین نیازهای فردی و نیازهای زوج باشید تا هر دو عضو از زندگی مشترک راضی باشند. گاهی اوقات ترس از ازدواج می تواند قبل از یک چیز خاص باشدوابستگی عاطفیتوسط شریک زندگی شما
 6. از شکست نترسید:یکی از راه‌های غلبه بر ترس از پدر یا مادر بودن یا ترس از ازدواج این است که مفهوم شکست در ازدواج و اینکه طلاق احتمالی در آینده به چه معناست را بیان کنید.
 7. ترس های خود را رد کنید: دلایل اصلی طلاق به پول، ارزش ها و فرزندان مربوط می شود، بنابراین توافق و پاسخ دادن به این سوالات قبل از ازدواج می تواند روش خوبی برای جلوگیری از مشاجرات آینده باشد. تعهدات بلندمدت داشته باشید.

به دنبالکمک یک حرفه ایبرای رفع ترس از ازدواج در زوج درمانی برایغلبه بر ترس از ازدواجباید یاد بگیرید که با آن روبرو شوید. آگاهی از مشکل و علل احتمالی آن ضروری است و پس از حدس زدن، باید سعی کرد از راهبردهای جدید استفاده کرد. اجتناب از آن مشکل را حل نمی کند. اینارتباط در زوجیندر این گونه موارد باید مستقیم و صمیمی باشید.

زوج درمانی برای غلبه بر گاموفوبیا

زوج درمانی جایگزینی برای کسانی است که قبلاً همه چیز را امتحان کرده اند یا کسانی که نمی دانند چگونه با موفقیت ارتباط برقرار کنند. برای مبارزه با ترس از ازدواج، بسیار مفید است زیرا بهشناسایی منابع نگرانیکه باعث این ترس شده اند کمک می کند و به حل آنها کمک می کند. ما در این ویدئو توضیح می دهیم که زوج درمانی چیست.

در پایان، همه چیز مربوط به اعتماد به نفس است: «ترس احساسی است که با درک موقعیت تهدید و خطر ظاهر می شود. دکتر توضیح می‌دهد وقتی ترس از تجربیات خوشایندی که باعث شادی می‌شود ناشی می‌شود، باترسی غیرمنطقیمواجه می‌شویم که در صورت عدم تلاش برای مواجهه و مبارزه با شناخت مثبت ظرفیت‌ها و مشکلات، می‌تواند باعث نارضایتی و ناامیدی زیادی شود. دارد. ارزش گذاری بیشتر برای خود باعث تقویت امنیت در اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده می شود.

رازوج درمانی آنها این نوع ترس‌های غیرمنطقی مانند ترس از ازدواج را حل می‌کنند، و بسیاری از این نوع ترس‌های غیرمنطقی را حل می‌کنند، به برقراری ارتباط، تقویت پیوند بین دو عضو کمک می‌کنند و مشکلات را شناسایی می‌کنند تا آنها را برای زندگی رضایت‌بخش‌تر حل کنند.

دلایل تن ندادن به ازدواج و ترس از نظر مشاور ازدواج

از جمله دلایلی که می توان برای این ترس برشمرد عبارتند از:

ابهام نسبت آینده و ترس از ازدواج

ناشناخته بودن آینده بخصوص آینده و روابط پیش روی دنیای متاهلی برای فردی مجرد، سبک زندگی جدید و ناشناخته، و به تبع آن اضطراب زاست.

به عنوان مثال فردی که تا کنون مجرد و مستقل زندگی کرده و به تنهایی به دنبال اهداف شخصی خود بوده ممکن است ازدواج را مانع پیشرفت خود ببیند.

ترس از صمیمیت و از دست دادن استقلال

این ترس که بیشتر در پسران دیده می شود به نگرانی ازصمیمت بیش از حد با یک زنواز دست دادن استقلال همشیگیاش مربوط می شود.

مردان و زنان هر دو در زمینه آزادی چیزهای زیادی از دست می دهند. اگر زن نتواند مردی را در نقاط خاص خود کنترل کند، فکر می کند که او شایسته نیست. اگر انسان نتواند زمانی را که بخواهد با دوستانش بگذراند، احساس خفگی می کند. با گذشت زمان، چیزهای زیادی در زندگی هر دو جنس تغییر می کند و منجر به آزادی انتخاب کمتر می شود.

فرار از ازدواج و ترس از درست دادن آزادی

ناامنی شخصی و مسئولیت های سنگین

پیش بینی سختی ها، و مسئولیت های بعد از ازدواج یکی دیگر از دلایل ریشه ای اضطراب یا ازدواج هراسی است.

در حالت شدید فرد مبتلا به گاموفوبیا حتی با تصور ازدواج خود و یا دیدن ازدواج اطرافیان ممکن است دچار اضطراب شود.

اگر برای مدت طولانی مجرد بمانید. شما نمی خواهید مسئولیت کسی را بپذیرید. دلیلش این است که در دوران مجردی، بقیه افراد جامعه با شما مانند یک فرد مطرود رفتار می کنند.

باعث می شود که شما گرگ تنها بمانید و کسانی که در این هنر تسلط دارند، نیازی به قبول مسئولیت شخص دیگری ندارند. در واقع آن فرد مجرد تازه یاد گرفته است که زنده بماند، اما جامعه فکر می کند که آنها بی فایده هستند زیرا مسئولیت دیگران را بر عهده نمی گیرند.

ترس از غریبه ها

خنده دار است که چگونه زنان تصمیم می گیرند فردی را غریبه خطاب کنند، اگر او را دوست نداشته باشند یا او را مدبر می دانند. اما اگر منبعی از همان شخص پیدا کنند، دیگر احساس نمی کنند که آن شخص غریبه است.

ازدواج هایی را به خاطر دارید که در آن زنان برای پول با افراد مسن ازدواج می کنند؟ در واقع همه ما با هم غریبه هستیم. این بخش حتی در ازدواج عاشقانه نیز هرگز تغییر نمی کند. ما فقط انتخاب می کنیم که آن را نادیده بگیریم.

استرس والدین برای انتخاب همسر مناسب

پدر و مادر عروس این روزها دوست دارند داماد از پدر و مادر خودش جدا شود. داماد باید برای دخترش و آنها پولدار و مدبر باشد. همه مردان نمی توانند در برابر این سطح از استرس مقاومت کنند. زنان نیز باید با استرس مواجه شوند که به محض گذشت چند ماه از ازدواجشان مجبور به بچه دار شدن هستند. همچنین از او انتظار می رود که در این روند از خیلی چیزها چشم پوشی کند.

تجربه بدو طلاق نزدیکان یا رابطه زناشویی بد آن ها

اگر تجربه بدی با زنان یا ازدواج خواهر و برادر دارید. این می تواند آسیب به زندگی شما نیز وارد کند. این را می توان در اکثر مردانی که تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته اند مشاهده کرد.

فرار از ازدواج بدلیل طراق نزدیکان

سازگاریبا دیگران، مهارتی که یادنگفتند

بسیاری از کارهایی که در زندگی انجام می دهید، سازگاری است. همه می خواهند غذاهای شیک، نکات سفر به خارج از کشور، افراد ثروتمند برای معاشرت داشته باشند.

هیچکس برای روزهایی که این چیزها را از شما می گیرند برنامه ای ندارد. هیچ کس نمی خواهد با کسانی که چیزی برای پس دادن به شما ندارند، دوستانه رفتار کند. این که درک و سازگاری با زندگی مهارتی است که باید آموخت.

نشانه های ترس از ازدواج شامل:

 • پرخاشگری و بدخلقی درصورت اصرار خانواده و اطرافیان به ازدواج
 • عزت نفس پایین
 • علائم فیزیکی اضطراب درصورت فکر کردن به ازدواج شامل :لرزش، افزایش ضربان قلب، تهوع، سرگیجهو غیره
دلایل مخالفت خانواده با ازدواج

ازدواج به عنوان یک فرصت سوزی یا فرصت سازی؟

با یک حساب سر انگشتی و مقایسه سن ازدواج مادر و پدران مان و تعداد مجردهای فامیل متوجه می شویم که افراد دیگر مانند گذشته برای ازدواج در سن پایین ارزش یا استقبال کمتری از خود نشان می دهند.

از جمله دلایل این تغییر روند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تحصیلات و اشتغال مانعی برای ازدواج هستند؟

اکنون دیگر مانند گذشته ازدواج برای زن ها به منزله دریافت حمایت یا سرپرستی مالی نیست.

دخترها ممکن است ازدواج را یک نوع محدودیت برای استقلال دوران مجردی یا مانعی برای پیشرفت شغلی و تحصیلی خود بدانند.

همچنین دختران تحصیل کرده، دایره خواستگارهایی که به دلیل معیار تحصیلات رد می کنند بیشتر است.

فرار از ازدواج بدلیل تحصیل و شغل

بی اعتمادی و افزایش امار خیانت

این روزها بالا رفتن آمار خیانت و ازدواج شکست خورده باعث شده خیلی ها نگرش منفی نسبت به زندگی مشترک پیدا کرده و ازدواج را نه یک فرصت بلکه تهدیدی برای خوشبختی خود بدانند.

بالا رفتن سطح انتظارات زوجین و تن ندادن به ازدواج

معیارهای کمال گرانه و همه چیز تمامی که هرگز پیدا نمی شود و وسواس در انتخاب شریک زندگی یکی دیگر از دلایل تن ندادن به ازدواج است.

انتخاب به عنوان یک محدودیت

مسلما جواب آری به یک نفر به معنای جواب نه به تمام انتخاب های پیش رو و بعدی است.

انتظار و امید برای پیدان کردن موقعیت بهتر می تواند یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج باشد.

برطرف شدن نیازهای عاطفی و جنسی

در شرایط فعلی با دوستی و ارتباط میان پسر و دختر و برطرف شدن نیازهای عاطفی و حتی جنسی در قالب دوستی یکی از اصلی ترین دلایل تن ندادن به ازدواج است.

از سوی دیگر برقراری چنین تعاملاتی باعثبدبینی و بی اعتمادی نسبت به جنس مخالفو بی رغبتی به ازدواج می شود.

ترس از ازدواج و تن ندادن به ازدواج

فرار از ازدواج در دنیای امروزی

به دلیل مسائلی که امروزه در دنیا وجود دارد و تبلیغاتی که در راستای بی بند و باری و عدم تعهد در دنیا راه افتاده است، این تفکر که ازدواج مانع آزادی جوانان است بیش از پیش رواج یافته و جوانان را بهفرار از زادواج، آسودگی و عدم مسئولیت سوق داده است.

ازدواج شیرین است و زیبایی زندگی تعهد و گذاشتن تمام توانیی خود برای شاد کردن یک نفر می باشد. اینکه ازدواج مسئولیت سنگینی را برای همه به وجود می آورد درست است اما زمانی که حس نیاز به آن و همچنین حس مسئولیت در انسان به وجود آمده و شرایط ازدواج مهیا می شود چرا که نه؟!

line-separator

عروس فراری کیست و چرا این کار را انجام می دهد؟

عروس فراری زنی است که عروسی خود را خیلی نزدیکبه زمان مراسم ازدواج یا عقد کنسل می کندیا حتی از خود مراسم فرار می کند. چگونه می توان این پدیده را توضیح داد؟ چرا این زنان در زمان پیشنهاد ازدواج به سادگی «نه» نمی گویند؟

داستان واقعی زیر را در نظر بگیرید.

ربکا و دیوید از کودکی یکدیگر را می شناختند . آنها در نوجوانی با هم آشنا شدند و بعد از گذشت پنج سال از آشنایی خود تصمیم به ازدواج گرفتند. هر دو کاملاً با خانواده یکدیگر آشنا شده بودند.صبح روز عروسی، ربکا با دیوید تماس گرفت و به او گفت که می خواهدعروسی را لغو کند. دیوید با پدر و مادرش رفت تا او را ببیند. او در خانه مادرش بود و حاضر نشد در را باز کند. پس از چند تماس تلفنی دیگر و حدود ساعت ۱۹:۰۰ به طور رسمی اعلام شد که مراسم عروسی که قرار بود ساعت ۲۰:۳۰ شروع شود، لغو شده است. پدر و مادر داماد حدود ۵۰۰۰۰ دلار را که پیش پرداخت برای عروسی پرداخت کرده بودند، از دست دادند. چرا این اتفاق دخ داد؟

Aaron Ben-Zeév، Ph.D

تعداد کمی از زنان ترس از ازدواج دارند. توضیحات این رفتار شامل دلایلی مانند:

 • ترس درونی از عدم توانایی در انجام هر کاری جدی،
 • فوبیا در مورد تعهد طولانی مدت و
 • عدم عشق واقعی به شریک زندگی است.

در بسیاری از موارد، توضیح شامل ترکیبی از این دلایل است. دلیل اول به یک گرایش عمومی در عروس مربوط می شود که صرفاً به عروسی مربوط نمی شود. دلیل دوم به ترس عروس از قرار گرفتن در یک رابطه متعهدانه اشاره دارد و سومی به درک یا احساس عروس نسبت به خود داماد اشاره دارد.

چرا برخی عروس ها فرار می کنند؟

برخی از عروس‌های فراری دامادهای بالقوه‌شان را به هم می‌زنند، زیرا در بیشتر زندگی‌شان همیشهاز مشکلات جدی فرار می‌کنند.

برخی دیگر از عروس ها در آخرین لحظه فرار می کنند زیرا آنهافوبیای تعهددارند. سرمایه‌گذاری بلندمدت در یک رابطه جدی و متعهدانه اغلب افراد را آسیب‌پذیرتر می‌کند – آن‌ها می‌ترسند که رابطه ممکن است شکست بخورد و آنها را سرگردان یا به شدت آسیب ببیند. درنقد فیلم عروس فراری، شخصیتی که جولیا رابرتز بازی می کند، به نظر می رسد انگیزه این نوع فوبیا باشد.

عروس های دیگر به این دلیل پرواز می کنند که واقعاً شریک زندگی خود را دوست ندارند. در آخرین لحظه، آنها متوجه می شوند که نمی خواهند یک سازش عاشقانه در مورد چنین تصمیم مهم زندگی انجام دهند. درک آنها – یا ترس آنها – از اینکه این شریک کامل نیست، و حتی بهترین شریک برای آنها نیست، آنها را فراری می دهد.ادامه مقاله پس از درج آگهی

لازم به ذکر است که ما در اینجا در مورد ازدواج های اجباری صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد تصمیمی است که آزادانه گرفته شده است، البته نه همیشه از روی عشق.

بسیاری از مردم حتی در شب عروسی خود متوجه می شوند که ارزش کلی همسر خود را به خطر انداخته اند. وقتی از آنها می پرسند که چرا عروسی را لغو نکردند، برخی از آنها می گویند امیدوار بودند که با این وجود از شریک زندگی خود خوشحال باشند یا وقتی آنها ازدواج کردند و بچه دار شدند، شریک زندگی آنها تغییر کند.

برخی از موارد عروس فراری ناشی از سازش های عاشقانه است. عروس های فراری احتمالاً تردیدها و احساسات خود را که در حال سازش هستند برای مدت طولانی سرکوب کرده اند.

آنها همچنین ممکن است فکر کنند که مصالحه ای که انجام می دهند به اندازه کافی عمیق نیست که لغو عروسی و آسیب رساندن به شریک زندگی خود و سایر افراد را تضمین کند. با این حال، هر چه روز عروسی نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شود، تردید آنها بیشتر و ضروری‌تر می‌شود. سرانجام در آخرین لحظه تصمیم به سازش ندادن در مورد عشق گرفته می شود.

سازش های عاشقانه و عروس های فراری

در قلب پدیده سازش های عاشقانه و عروس های فراری، در دسترس بودن بسیاری از گزینه های عاشقانه است. مردم می‌توانند به این واقعیت عادت کنند که شریک زندگی‌شان کامل نیست، اما عادت کردن به این شرایط بسیار سخت‌تر است که شرکای ممکن و مایل دیگری وجود دارند که با میل و رغبت انتخاب می‌کنند آنها را دنبال نکنند. عروسی نقطه ای است که در آن از عروس و داماد انتظار می رود که بسیاری از گزینه ها را آزادانه کنار بگذارند و قرار است به یکی از آنها بسنده کنند. برای بسیاری از مردم سخت و تحت فشار قرار دادن خود برای گرفتن چنین تصمیمی برای بستن درها به روی فرصت های دیگر، به ویژه برای چیزی که به طور معمول “تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند” در نظر گرفته شده است، دشوار است.

ملاحظات فوق را می توان در عبارت زیر که ممکن است یک عاشق بیان کند گنجانده شود:

“عزیزم، اجازه بده با هم ازدواج کنیم؛ اما اگر فکر دومی در مورد آن داری، لطفاً حداقل سه روز قبل از عروسی، زمانی که شرکتی که این مراسم را ترتیب می دهد، به من اطلاع بده. عروسی همچنان مایل است ۸۰ درصد از پیش پرداخت ما را بازپرداخت کند. این باعث می شود هر یک از ما منابعی برای سرمایه گذاری در جستجوی شریک دیگری داشته باشیم.”

Aaron Ben-Zeév، Ph.D.

دلایل تن ندارن به ازدواج

دلیل های فرار از ازدواجمتنوع و گوناگون است به عنوان مثال فردی بنا به نوع تربیت و ویژگی هایی که دارد تعهد را از یاد برده و به خوشگذرونی عادت کرده است پسر و دختر هم ندارد اما اگر دختری به این نوع زندگی عادت کرده باشد، خوشبختی برای وی سخت بوده و نمی تواند زندگی خوبی داشته باشد اما برخی فرار از ازدواج را بنا به مسائل مالی و عدم آمادگی عنوان کرده و می توان گفت که حق هم دارند آنان که در زندگی خود مانده اند چگونه می توانند مسئولیت یک فرد دیگر را به دوش کشیده و برای خوشبختی وی تلاش کنند.

برای حل این مشکل فرهنگ اجتماعی نیاز به تغییر دارد. سطح توقع ها باید پایین آمده و ازدواج آسان گردد تا ضمن عدم فرار جوانان از ازدواج زمینه های ریشه کن شدن فساد در جامعه هم فراهم شود. اما برای گروه اول توصیه مشاوران ما اندیشیدن به آینده است تا کی خوشگذرانی؟

آیا می شود تا آخر عمر بدون یک همدم ماند؟ پس حس نیاز به فردی برای زندگی تکیه و درد و دل کردن چه؟ کمی با خود بیاندیشید و سپس برای دریافت راه حل مشکل خود با یک مشاور مشورت کنید البته تا زمانی که خودتان نخواهید هیچ چیز ممکن نیست.

سایتمشاوره قبل ازدواجبه شما در رابطه با این موضوع کمک خواهد کرد

منبع: دلالت های معنایی تاخیر در ازدواج دختران دانشجو، سید فاطمه محبی، مونس سیاح، شیما سادات حسینی،۱۳۹۵٫ ۲٫عوامل اجتماعی بالا رفتن سن ازدواج جوانان، علی محمد پور، نعمت الله تقوی، ۱۳۹۲ ۳٫سن ازدواج در حال افزایش: بررسی عوامل پشتیبان، حسین محمودیان،۱۳۸۳٫ ۴٫دکتر یاسر دادخواه، کتاب تکنیک های مشاوره ازدواج، انتشارات نارون دانش، ۱۳۹۸٫

Jul 28, 2023

Written By

مرکز مشاوره ازدواج

Edited By

دکتر دادخواه

Medically Reviewed By

دکتر کمال آزمندیان

Mar 8, 2009

Written By

دکتر نظری

Edited By

دکتر قلی پور

سوالات متداول

۱ - ترس از ازدواج یا ازدواج هراسی به چه معناست؟

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا به ترس غیرعادی فرد نسبت به تاهل و تعهد اشاره دارد که ریشه آن را باید در اضطراب، ترس از صمیمیت، ابهام نسبت به آینده و ناامنی شخصی نسبت داد. افراد مبتلا به گاموفوبیا از اعتماد کردن و قدم گذاشتن در دنیای ناشناخته، می ترسند و ازدواج را مساوی با از دست دادن استقلال شخصی یا رهاسازی رویاها و اهداف خود می دانند.

۲ - تغییر سبک زندگی چه نقشی در بالا رفتن سن ازدواج دارد؟

بالارفتن سن ازدواج در مناطق شهری در مقایسه با مناطق روستایی خود بیانگر نقش فرهنگ در ازدواج و معیارهای ازدواج است. زندگی مدرنیته که با افزایش استقلال مالی زنان، بالا رفتن انگیزه برای تحصیلات عالیه و برابری زن و مرد همراه است باعث تغییر نگرش نسبت به سن ازدواج شده.

۳ - روابط پیش از ازدواج چه نقشی در تن ندادن به ازدواج دارد؟

روابط پیش از ازدواج باعث برطرف شدن نیازهای عاطفی و جنسی می شود که قرار است در جریان ازدواج به ان پاسخ گفت. برطرف ساختن نیازهای جنسی و عاطفی در چهارچوب روابطی که هیچ گونه تعهد قراردادی و مسئولیتی برای آن مطرح نشده و فرد استقلال شخصی خود را نیز از دست نمی دهد به ادامه دادن این روند و تن ندان به ازدواج دامن می زند. تجربه شکست عشقی یا خیانت، بی اعتمادی به جنس مخالف و کم شدن انگیزه برای ازدواج از دیگر پیامدهای روابط پیش از ازدواج است.

۴ - روش های درمان ازدواج هراسی یا گاموفوبیا چیست؟

گاموفوبیا یا ترس از ازدواج به عنوان یکی از دلایل مهم تن ندادن افراد به ازدواج مطرح می شود. این ترس تا حدی طبیعی و عمومی است اما درصورت شدت زیاد آن بخصوص در افرادی که در کودکی شاهد خیانت و کشمکش والدین و اطرافیان بوده و همچنین در افراد افسرده و اجتنابی که اعتماد به نفس و ریسک پذیری لازم را ندارند بیشتر رخ می دهد. شناخت درمانی به فرد کمک می کند ریشه باورهای منفی و دلیل اصلی اضطراب خود را بشناسد و به اصلاح باورهای بنیادی خود بپردازد. آموزش مهارت های رفتاری و مهارت متعهد شدن، مشخص کردن خواسته ها و ملاک های ازدواج و مواجهه شدن با ترس ها از دیگر راه کارهای درمانی مفید ترس از ازدواج است.