کاربر عزیز ، به انجمن مشاوره ازدواج دات کام خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
مزایای ثبت نام در انجمن مشاوره ازدواج دات کام

عضویت افتخاری در کانون مشاوران ایران

30% تخفیف شرکت در کارگروه های مشاوره

عضویت انجمن هیچ گونه هزینه ای ندارد

تبلیغات
  
  

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: ازدواج مردان جوان با زنان مسن!

 1. Top | #1
  ستاره زيبا

  ازدواج مردان جوان با زنان مسن!

  ازدواج مردهای جوان با زن*های میانسال اتفاقی است که خیلی وقت ها زندگی دو خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد. اتفاقی که اگرچه رو به ازدیاد است اما نگاه منفی جامعه و مخالفت های خانواده ها با آن، سدی در برابر این ازدواج های غیرمتعارف می شود.  چرا این ازدواج ها پذیرفته نمی شود؟  تک ناز : قرن*هاست مردها با زن*هایی ازدواج می*کنند که 20، بلکه 30 سال از خودشان کوچک*تر هستند و ما هیچ وقت نمی*پرسیم چرا! آن قدر این مساله عادی به نظر می*رسد که هیچ کس در پی تحلیل عقده*های روانی نیست؛ مثلا یکی از هنرپیشه*های اروپایی در سن 80 سالگی با یک دختر 20 ساله ازدواج کرده بود. چند سال بعد رسانه*ها نشان می*دادند که چطور این زن جوان از پیرمرد که بیمار بود، پرستاری می*کند. وقتی علت را جویا شدند، زن جوان به سادگی گفت که من عاشق این مرد هستم.  یک عامل مهم در این میان به دست فراموشی سپرده شده است. آن هم عشق است. خیلی از این ازدواج*ها به خاطر عشق صورت می*گیرد. عشق هم که سن و سال نمی*شناسد.  در واقع شاید بتوان گفت که مهم*ترین عامل دخیل در این مساله، احساسات است. دوره جوانی دوره اوج احساسات است. تصمیمات بیش از آنکه منطقی و بر پایه استدلال باشند متاثر از عواطف هستند. در ازدواج*های نامتعارف ممکن است فرد صرفا برای به*دست آوردن طرف مقابل چشم بر مشکلات و موانع ازدواج ببندد. والدین جوان*ها این جور مواقع می*گویند: «پسر یا دخترمان جوان است. احساسات کورش کرده».  درست است که دوره جوانی احساسات در اوج خود هستند اما نه به*این معنا که یک میانسال خالی از احساس است و همه تصمیمات زندگی*اش مبتنی بر عقل است. خلأهای عاطفی و وابستگی*های عاطفی یک زن در میانسالی ممکن است او را در موقعیتی قرار دهد که چنین تصمیمی بگیرد.  شرایط اقتصادی هم یکی دیگر از عوامل است. اما با توجه به نقش خانم*ها در خارج از خانه و اینکه معمولا دارای شغل و در آمد هستند، این احتمال بالا می*رود که مردی به خاطر ثروت یک زن حاضر به ازدواج با او شود.  پیش*بینی جامعه*شناس*ها می*گوید که متاسفانه در آینده جامعه*ای خواهیم داشت با زن*های تحصیلکرده پر مدعا و مردانی بی*سواد اما پولدار. در چنین جامعه*ای ازدواج به حداقل خواهد رسید و اگر فکری به حال ازدواج*های پایدار نکنیم، دچار بی*نظمی غیرقابل مهاری خواهیم شد

  دخترهای نه سنتی؛ نه امروزی  دخترهای امروز جامعه ما الگوی مشخصی برای زندگی*شان ندارند. آنها در دانشگاه تحصیل می*کنند. شغل پیدا می*کنند. فشار غیر مستقیم جامعه به آنها می*گوید که باید شوهر کنند که اگر این کار را نکنند، از طرف دوستان و اطرافیانشان مورد تمسخر قرار می*گیرند. زندگی سنتی را جدی نمی*گیرند و با تمام قوا با آن مبارزه می*کنند اما موقع ازدواج که می*رسد مهریه بالایی را مطالبه می*کنند. کسی که تا به امروز ادعای مدرن بودن را داشته درست موقع ازدواج از الگوهای سنتی تبعیت می*کند آن هم در شرایطی که بر خلاف زن سنتی درآمد مستقلی دارد.  بعد از ازدواج هم زیر بار خانه*داری نمی*رود. استدلال خیلی از پسرها برای ازدواج با زنان بزرگ*تر از خودشان همین است؛ آنها همسر هم سنی را نمی*خواهند که نه خانه*دار است نه یک زن مدرن. زن*ها هر چه بیشتر به عقب برمی*گردیم، کم توقع*تر و سازگارتر هستند. پس پسر جوان می*رود و یک زن میانسال را که به الگوی سنتی و موفق شبیه*تر است، انتخاب می*کند.  پیش*بینی جامعه*شناس*ها می*گوید که متاسفانه در آینده جامعه*ای خواهیم داشت با زن*های تحصیلکرده پر مدعا و مردانی بی*سواد اما پولدار. در چنین جامعه*ای ازدواج به حداقل خواهد رسید و اگر فکری به حال ازدواج*های پایدار نکنیم، دچار بی*نظمی غیرقابل مهاری خواهیم شد.

  عشق  توصیه روانشناسان ازدواج* همسالان است. قدیم، جامعه*پذیری یک فرد از ابتدا تا به انتهای عمر به یک شکل ادامه پیدا می*کرد. پدیده*ای به اسم نو ناخواهی در زندگی*شان جاری بود؛ به عبارت دیگر میلی به*ایجاد تغییر در زندگی*شان نمی*دیدند. پدر بزرگ*ها و مادربزرگ*ها باوجود اصرار*های نوه پنج ساله*شان که به کامپیوتر وارد است، هیچ میلی به نشستن پای کامپیوتر ندارند اما امروز این طور نیست. به خاطر همین است که توصیه می*شود کسانی که می*خواهند با هم ازدواج کنند، متولد یک سال یا در یک محدوده سنی باشند.  اگر دو نفر بخواهند با هم زیر یک سقف زندگی کنند و دنیای هر کدام برای دیگری غریبه باشد، دیر یا زود زندگی*شان به بن*بست خواهد رسید. اما اختلاف سنی یک عامل قطعی و صددرصد برای شکست یک زندگی مشترک نیست. اختلاف سنی همان*قدر می*تواند باعث شکست یک زندگی شود که دیگر عوامل می*توانند.  مردی برای تکیه کردن  یک زن تمایل دارد تا در زندگی به کسی تکیه کند. یک زن هر قدر مستقل، به تکیه*گاه احتیاج دارد؛ کی یک مرد می*تواند تکیه*گاه خوبی برای همسرش باشد؟ وقتی که از نظر رشد عقلی یا هم*سطح با زن باشد، یا کمی رشدیافته*تر. اما نمی*شود قاعده مشخصی برایش تعریف کرد؛ ممکن است مردی آن قدر در زندگی تجربه کسب کرده باشد که حتی اگر سنش کمتر از زن باشد، در اداره مشکلات و مسایل جاری زندگی از او قدرتمند*تر عمل کند.  البته یک شرط دیگر هم وجود دارد. این که *این تفاهمی که طرفین به خاطر آن ازدواج می کنند، ساختگی و دروغین نباشد؛ یعنی وقتی طرفین می*گویند که علایق مشترک دارند، تظاهر نکرده باشند. چون بعد از مدتی که عشق کم رنگ*تر می*شود، افراد به زندگی*های طبیعی و پیشین خود باز می*گردند. در این حالت خیلی زود اختلاف*ها آشکار می*شوند و در بیشتر موارد زندگی از هم می*پاشد.

  مخالفت خانواده ها
  زندگی مثل بازی فوتبال است. برای خودش قواعدی دارد که نمی*توانیم نادیده*شان بگیریم. طبیعتا ازدواج مردی با زنی بزرگ*تر از خودش یک نابهنجاری تلقی می*شود. معمولا خانواده*ها به این نوع ازدواج ها عکس*العمل نشان می*دهند. صرف غیرمتعارف بودن باعث ایجاد مخالفت می*شود. خانواده فرزندش را تهدید می کند، او را طرد کرده و تا مدت ها با فرزندش قطع رابطه می*کند اما وقتی می*بینند که زندگی فرزندشان در مسیر خوبی پیش می*رود از مواضع خود کوتاه می*آیند و اوضاع بهتر می*شود. تا زمانی که بپذیرند. این یک فرایند طولانی است که معمولا هر کسی از پس تحمل آن برنمی آید. بنابراین گاهی سازشکاری با والدین، یا تسلیم شدن اتفاق می افتد.

 2. Top | #2
  moshaver
  البته این به نوع نگاه زن و مرد برمیگرده و خیلی از افراد هستن که میتونن با این مورد سن کنار بیان

  و الان هم دارن در کنار هم به خوبی زندگی میکنن ... به هرحال درسته که در فرهنگ ها ازدواج مرد با سن بالاتر پذیرفته شده

  ولی گاهی این مورد هم میتونه باشه که مردی با زن بزرگتر از خودش ازدواج کنه

  و اگه برای مرد در اجابت جنسیش مشکلی پیش نیاد میتونه زندگی قابل اعتمادی باشه

 3. Top | #3
  hamrah2
  تناسب سنی دختر و پسر با یکدیگر یکی از عوامل ایجاد تفاهم و تناسب بیشتر میان اون دونفره ...

  هر چقدر این فاصله سنی بیشتر و بیشتر شود میزان تفاهم میان زن و مرد کمتر می شود...

  چه برسد به اینکه تفاوت سنی از طرف دختر خانم باشد یعنی سن دختر خانم از آقا پسر بیشتر باشد...

  البته در این امر نیز مثل اصول و امور دیگر استثناهایی وجود دارد. یعنی ممکن است در اطراف شما چنین ازدواجی اتفاق افتاده باشد...

  و طرفین هم از زندگی شان راضی باشند ولی به صرف این چند مورد نمی تواند ریسک کرد...

  شاید شما نتوانید مانند آنها درست انتخاب کنید و خوشبخت شوند...

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •