کاربر عزیز ، به انجمن مشاوره ازدواج دات کام خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
مزایای ثبت نام در انجمن مشاوره ازدواج دات کام

عضویت افتخاری در کانون مشاوران ایران

30% تخفیف شرکت در کارگروه های مشاوره

عضویت انجمن هیچ گونه هزینه ای ندارد

تبلیغات
  
  

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: مراحل رشد و تكامل دندان هاي شيري كودكان

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Jun 2014
  عنوان کاربر
  معاونین سایت
  نوشته ها
  1,637
  پسندیده
  43
  مورد پسند
  50

  Lightbulb مراحل رشد و تكامل دندان هاي شيري كودكان
  مرحله آغازين تشكيل دندان هاي شيري در هفته هفتم جنيني مي باشد. اختلال در اين مرحله مي تواند باعث فقدان دندان يا دندان اضافي گردد. آكهي شدن دندان هاي شيري از يك ماهگي به جنيني شروع مي شود و تقريبا ميناي تمام دندان هاي شيري تا يك سالگي كودك كامل مي شوند. چنانچه در زمان جنيني يا در يك سال اول تولد اختلال سيستميك مثل تب، تشنج، مصرف داروهايي چون نتراسايكلين، مصرف فلورايد بيش از حد معمول، مصرف آب با املاح خيلي زياد اتفاق افتد، اين عوامل بر روي ميناي دندان در حال تكامل اثر مي گذارند. به عنوان مثال چنانچه مادر در دوران بارداري بعضي داروها را مصرف نمايد، مثل تتراسايكلين يا دچار تب هاي طولاني و شديد شده باشد، در اين زمان آهكي شدن دندان هاي شيري و حتي اولين دندان آسياي دامي تحت تاثير قرار مي گيرد. مثلا در مصرف تتراسايكلين توسط مادر دوره بارداري علائم به صورت خطوط زرد رنگ مايل به قهوه اي روي دندان هاي شيري و حتي آسياي اول دائمي كودك مشاهده مي شود.

  مصرف فلورايد بيش از حد (مثلا در آب مناطق جنوبي كشور) توسط مادر باردار باعث مي شود كه دندان هاي آسياي اول دائمي كودك دچار نقاط سفيد رنگ پراكنده شود كه فلورروزيس ناميده مي شود. اولين دنداني كه در دهان كودك رويش پيدا مي كند، دندان هاي قدامي پايين مي باشند كه بين 6 تا 10 ماهگي كودك رشد مي كند. رويش دندان در دختران نسبت به پسران سريع تر صورت مي گيرد. تا حدود 6 ماه تسريع يا تاخير رويش در محدوده طبيعي است و در اين صورت معمولا ترتيب رويش به هم نمي خ ورد.

  وجود فضا بين دندان هاي شيري در قسمت اقدامي امري طبيعي ا ست. اين فضاها براي رشد بعدي دندان هاي دائمي مورد نياز هستند. به طوري كه اگر در سيستم دنداني شيري كمبود فضا وجود داشته باشد، مي توان پيش بيني كرد كه كودك در سيستم دنداني دائمي نيز داراي كمبود فضا و در نتيجه شلوغي و نامرتبي دندان ها خواهد شد.

  در هر فک ده عدد دندان شیری وجود دارد که در سمت چپ و راست مشابه و قرینه اند. هر فک به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. نامگذاری دندان های شیری با حروف بزرگ انگلیسی انجام می شود. رویش دندان های شیری از حدود شش ماهگی معمولا از فک پایین شروع می شود و در حدود 2 تا 5/2 سالگی به طور معمول کودک باید بیست عدد دندان دردهان خود داشته باشد. در صورتی که تعداد دندان های شیری کمتر یا بیشتر باشد، باید با دندانپزشک مشورت کنید.

  جالب است بدانيد دندان جزو سیستم سلامتی بدن است. در بسياري موارد دندان بطور مستقیم یا در بعضي مواقع غیر مستقیم می تواند بر روی سلامتی فرد تاثير بگذارد. خيلي مريضي ها و در بعضي مواقع حتی مريضي های قلب و عروق در کودکان نارس به وجود می آید، ارتباط زيادي به دندان دارد. در بعضي از مواقع مادرانی که مريضي لثه شدید دارند و داراي عفونت های لثه ای حاد هستند، بچه ای که به دنیا می آورند، به طور معمول داراي وزن پاييني هستند، ولي این ارتباط ها را به طور مستقیم احساس نمی کنیم و متوجه نمي شويم كه اين موارد پيش مي آيد.

  همچنين داشتن دندان هاي شيري مسئول حفظ فضاهاي مناسب براي روييدن دندان هاي دائمي كودك هستند. اين دندان ها راهنماي روييدن دندان هاي هميشگي در موقعيت درست هستند. آنها به رشد و تكامل صورت و فكين كمك كرده، بر رشد، ارتفاع و شكل صورت اثر مي‏گذارند. در خيلي از مواقع دندان ها در زيبايي شخص و داشتن حس اعتماد به نفس در افراد مختلف بسيار موثرند. دندان ها به طور حتم در اولين گام براي هضم شدن غذا به فرد كمك مي‏كنند. داشتن دندان هاي شيري سالم و بدون پوسيدگي براي دندان هاي دائمي محيط سالمي را فراهم مي‏كنند و به فرد كمك زيادي مي كنند تا راحت تر غذا را ميل كند.

  در صورتي كه یکی از دندان های شیری بی‏موقع کشیده شود، دندان كناري آن بعد از گذشت چند ماه به مرور زمان به سمت جلو حركت كرده و جای خالی دنداني را كه از دست رفته می‏گیرد، نتيجتا دندان دائمی فضای لازم برای رویش را ندارد و به صورت اجباري یا به صورت نهفته می‏ماند یا در یک مسیر غیر نرمال می‏روید.

  در خيلي از موارد والدين به اين مسئله معترضند كه چرا در مدارس به دندان هاي فرزندمان توجهي نكرده اند و بعد از گذشت مدت ها پي به اين موضوع برده اند. در اينجا بايد به اين والدين محترم گفت كه مگر در مدرسه مي توان اين همه نفرات را هر چند وقت يك بار مورد بازديد قرار داد و دندان هايشان را چك كرد؟ خوب است كه خود شما نيز هر چند وقت يك بار با مراجعه به پزشكان به اين موضوع پي ببريد كه دندان هاي فرزندتان در حال پوسيده شدن است و نياز مبرمي به بازسازي دارند. اگر اين كار را بكنيد، قطع به يقين به اين مرحله نمي رسيد كه بخواهيد هم هزينه زيادي را پرداخت كنيد و هم اينكه به اين صورت دندان ها به صورت يكجا خراب شوند و ديگر قادر به كارايي قبلي نباشند. پس نتيجتا اگر خودمان بيشتر پيگير اين ماجرا باشيم و به صورت مداوم و هر چند وقت يك بار به اين پزشكان سري بزنيم و دندان هاي فرزندانمان را نشان دهيم، خيلي بهتر نتيجه مي گيريم و از پوسيدگي و يا خراب شدن دندان هايشان پيشگيري مي كنيم.

  خوب است بدانيد كه بقیه دندان های دائمی زمانی می‏رویند که دندان شیری مربوط به آنها افتاده باشد و فقط دندان های آسیاب بزرگ اول دوم و سوم هستند که دندان شیری جانشین ندارند. دندان عقل یا آسیاب بزرگ سوم تنها دندانی است که می‏تواند در درصد بسیار زیادی به صورت نهفته باقی بماند و سال‏ها رویش نیابد برخلاف تصور عده زيادي از والدين كه براي دندان هاي شيري اهميتي قائل نيستندو كوشش جهت تميز كردن آنها نمي‏كنند، مراقبت از دندان هاي شيري از ابتداي رويش آنها در دهان الزامي است.

  در بسياري از موارد تنها با مراقبت هاي ويژه از دندان هاي شيري كودكان مي‏توان انتظار رويش صحيح دندان هاي دائمي را به جاي آنها داشت. اين مطلب به خصوص در مورد دندان هاي آسياي شيري كودكان اهميت بيشتري دارد، زيرا اين دندان ها بايد تا حدود 10 سالگي به طور سالم در دهان باقي بمانند. متاسفانه اغلب پدرها و مادرها بر اين باورند كه زود خراب شدن دندان هاي شيري و كشيدن آنها مهم نيست، چرا كه دندان هاي دائمي به جاي آنها خواهند روييد، به اين ترتيب با عدم مراقبت كامل باعث پوسيدگي زودرس و از دست رفتن آنها حتي در سنين سه، چهار سالگي مي‏شوند كه نتيجه آن كج روييدن يا نروييدن دندان هاي دائمي زيرين است.

  به چه صورت از زود افتادن دندان هاي شيري و رويش نادرست دندان هاي دائمي جلوگيري كنيم؟
  تا حد امكان كودك را از مصرف مواد قندي و شيرين باز داريم، با نظافت دندان هاي شيري مانع از خرابي و پوسيدگي آن‏ها شويم، كودك را در هر سال به طور منظم براي معاينه نزد دندانپزشك برده، از سلامت دندان هاي شيري وي مطمئن شويم، در صورت بروز پوسيدگي فورا به ترميم و پر نمودن دندان شيري اقدام نماييم، به خصوص پوسيدگي‏هايي كه در بين دندان هاي آسياي شيري به وجود مي‏آيد. اين مسئله به جز ايجاد درد و ناراحتي و خطر كشيده شدن زود هنگام دندان شيري مي‏تواند سبب نزديك تر شدن آسياهاي شيري به يكديگر و كاهش فضاي مورد نياز براي رويش دندان هاي دائمي گردد، هرگاه به دليل پوسيدگي بيش از حد، خارج نمودن يك دندان شيري از دهان لازم باشد، بهتر است قبل از هرگونه اقدامي با يك دندانپزشك مشاوره نماييم تا با بررسي تمام جوانب مشخص نمايد كه آيا نيازي به حفظ فضاي خالي و استفاده از فضا نگهدارنده، وجود دارد يا خير؟

  لازم به تذکر است که تاج دندان های شیری در زمانی ساخته می‏شوند که طفل هنوز در مرحله جنینی و داخل رحم مادر است از این رو مواردی که مادر در دوره بارداری از آنها تغذیه می‏کند تاثیر بسیار زیادی در چگونگی و قوت و ضعف دندان های فرزند او خواهد داشت.

  مهم‏ترین موادی که برای تقویت و استحکام دندان های طفل لازم و مؤثر شمرده می‏شود و بهتر است که خانم‏های باردار با آگاهی از خواص این مواد به میزان لازم و کافی از آنها تغذیه کنند عبارتند از: کلسیم و فسفر که اغلب از طریق مصرف شیر و لبنیات به دست می‏آید؛ ویتامین d در روغن ماهی، گوشت ماهی، کره، پنیر و زرده تخم مرغ به مقدار زیاد موجود است؛ ویتامین c که به مقدار زیاد در پرتقال، گوجه فرنگی و سبزیجات وجود دارد و سایر ویتامین‏ها از جمله ویتامین b و a که در جگر، لبنیات، غلات و حبوبات به مقدار فراوان وجود دارد.

  در پوسیدگی میکروب ها تاثیر گذار هستند و پوسیدگی بیماری است که قابل سرایت است. وقتی در درهان مادر پوسیدگی زیاد باشد، این واکنش را ما در کودک می بینیم که کودک هم پوسیدگی های زیادی در دهانش دارد. اگر مادر بتواند پوسیدگی دهان خودش را در هنگام بارداری کنترل بکند، احتمال پوسیدگی در کودک کمتر می شود. وقتی کودک بدنیا آمد، پدرها و مادرها سعی کنند که پوسیدگی در دهان خودشان را کمتر بکنند و این در مورد کودکان زیر پنج سال تاثیرگذار است و پوسیدگی دندان آنها هم کمترمی شود. از شش ماهگی باید تمیز کردن دهان و دندان بچه شروع بشود.
  ما حتما باید از چندین روش برای بهداشت دهان و دندان استفاده بکنیم تا کار خودش را نشان بدهد. ما به بزرگسالان توصیه می کنیم که در روز دو بار مسواک بزنند یکی شب قبل از خواب ودیگری صبح بعد از بلند شدن از خواب. از خمیر دندان حاوی فلورایداستفاده بکنند از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده بکنند و حتما از نخ دندان استفاده بکنند. دندان هایی که بهم چسبیده اند با مسواک قابل تمیز کردن نیستند و باید برای تمیز کردن آنها حتما از نخ دندان استفاده بشود.

  حال بايد ديد كه چه عواملي در ناهنجاري هاي دنداني فكي در دوره دنداني شيري موثرند:
  ارث: فاكتور مهمي در تعيين اندازه، مسير رشد فك ها و رابطه اسكلتي بيمار مي باشد، ولي به علت محدوديت هاي تشخيص درماني در سيستم دندان هاي شيري، مداخله و درمان اين مشكلات تا سنين رسيدن به دندان هاي مختلط به تعويق مي افتد.

  از دست دادن زودرس دندان: شايع ترين عامل دنداني است كه در سيستم دندان هاي شيري مي تواند سبب ايجاد مشكلات دنداني - فكي شود. از دست دادن زودرس دندان هاي شيري به دليل پوسيدگي و ندرتا مشكلات ناشي از ضربه به دندان ها مي باشد.

  عادات دهاني: عادات دهاني مانند مكيدن انگشت مي تواند سبب بروز مشكلات دنداني - فكي گردد.
  ویرایش توسط moshaver : 10-25-2014 در ساعت 02:27 PM
  شانس نام مستعار خداست.
  آنجا که نمی خواد،امضایش پای داده هایش باشد.

موضوعات مشابه

 1. اس ام اس روز درختكاري
  توسط ستاره زيبا در انجمن اس روز
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 04-22-2014, 10:48 AM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •