کاربر عزیز ، به انجمن مشاوره ازدواج دات کام خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
مزایای ثبت نام در انجمن مشاوره ازدواج دات کام

عضویت افتخاری در کانون مشاوران ایران

30% تخفیف شرکت در کارگروه های مشاوره

عضویت انجمن هیچ گونه هزینه ای ندارد

تبلیغات
  
  

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: بزرگ بودن دختر

 1. Top | #1
  حسین

  بزرگ بودن دختر

  سن دختر بزرگ تر از پسر باشه دو سال چقدر اختلاف انداز هست ..

 2. Top | #2
  عباس
  دختر سنش بیشتر باشه از پسر ایا مشکی پیش میاد

 3. Top | #3
  moshaver
  واقعیت این است که شرایط اجتماعی مانند آشنایی در محل تحصیل و كار باعث شده است پسر و دختر شرایط سنی را در نظر نگرفته و در مواردی سن دختر نسبت به سن پسر در ازدواج بیشتر باشد. همانطور كه در دنیای امروز خیلی از ارزش*ها شكسته شده است در بحث ازدواج نیز ارزش*ها تغییر كرده است.

  اگر ازدواج سنجیده و آگاهانه باشد و مولفه*های دیگری مانند تحصیلات بالا، شغل خوب، خانواده اصیل و معتبر، زیبایی و .. وجود داشته باشد كه بتواند بالاتر بودن سن دختر را بپوشاند، تا دو سال بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر مشكل چندانی پیش نمی*آورد.

  در کنار این ها باید به شرایط فیزیكی و فیزیولوژی مرد و زن توجه شود كه البته این قضیه در افراد مختلف، متفاوت است. همچنین شرایط خانواده*ها، میزان نفوذ و احاطه خانواده بر فرزند نیز می تواند در این موضوع تاثیر داشته باشد.

  اما باید این را هم در نظر داشت که بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر در ازدواج به عنوان یك فاكتور و معیار از جانب پسر نیست. در گذشته دختران كمتر به دانشگاه می*رفتند و زود هم ازدواج می*كردند ولی امروزه اكثر دختران تحصیلاتشان را ادامه می*دهند و زمانی كه یك دختر و پسر در دانشگاه با هم آشنا می*شوند، اگر دختر تحصیلات بالا، خانواده معتبر، زیبایی و ... داشته باشد بالاتر بودن سن دختر را در نظر نمی گیرد.
  از نظر روانی زن*ها دوست دارند با مرد بزرگتر از خودشان ازدواج كنند و مردها تمایل دارند همسرشان از آنها كوچكتر باشد. در کنار این ها، مرد به دنبال طراوت و زیبایی زن است اما برای خانم*ها موقعیت اجتماعی، وضعیت اقتصادی و تكیه گاه بودن مرد جذاب تر است

  مخالف ها چه می گویند؟
  برخی از کارشناسان معتقدند که ازدواج با دختر بزرگتر از بعد روانشناختی پسندیده نیست چون مرد و زن تفاوت*های زیستی، اجتماعی و عاطفی دارند و باید این تفاوت*ها در موضوع ازدواج در نظر گرفته شود. یکی از این تفاوت*ها بلوغ جنسی و اجتماعی آنها است. در خانم*ها بلوغ جنسی و اجتماعی زودتر بروز می*كند و همچنین به دلیل مسائل زیست شناختی و وضع حمل در خانم*ها احتمال افت در قوای جسمی و روانی در سنین میانسالی و بالاتر وجود دارد.

  از طرف دیگر، در احادیث نیز اشاره شده است كه مرد باید در چند شاخصه بالاتر از زن باشد كه از جمله آنها سن، قد، وجه اجتماعی و خانوادگی است.
  البته این فقط سن نیست که مخالفان ازدواج های وارونه به آن انتقاد می کنند. انتقادات منطقی تری که آنها به عدم تناسب زن و مرد دارند، مربوط به شرایط ظاهری، شغل، مدرك و یا وضعیت مالی و ثروت است که نباید در زن بالاتر از مرد باشد تا عدم تناسب و وارونگی اتفاق نیفتد.

  از نظر روانی زن*ها دوست دارند با مرد بزرگتر از خودشان ازدواج كنند و مردها تمایل دارند همسرشان از آنها كوچكتر باشد. در کنار این ها، مرد به دنبال طراوت و زیبایی زن است اما برای خانم*ها موقعیت اجتماعی، وضعیت اقتصادی و تكیه گاه بودن مرد جذاب تر است.مردها همسری كه از نظر ظاهری خوب باشد دوست دارند و بزرگتر بودن همسرشان ممكن است باعث شود همسرشان به دلیل مشكلات زندگی زودتر شكسته شود و در درازمدت ممكن است مرد احساس پشیمانی كند.

  گاهی اوقات هم پسر یا دختر در ازدواجشان به دنبال جایگزین هستند. به عنوان مثال یك پسر همسر انتخاب نمی كند بلكه مادر انتخاب می كند تا نیازهای مادرانه اش را جبران كند، غذایش را بدهد، از او مراقبت كند و از عاطفه*ای كه در رابطه مادرانه وجود دارد بهره ببرد و بالعكس یك دختر نیز ممكن است همسر انتخاب نكند بلكه یك بچه را انتخاب كند.  نكته دیگری كه در ازدواج*های با بیشتر بودن سن دختر از پسر مطرح است، عدم تقاضا در روابط عاطفی و هیجانی بویژه روابط جنسی در بین زوجین خواهد بود چرا كه اصولا مردان در میانسالی از انرژی بالایی بویژه در مسائل جنسی برخوردارند و زنان در سنین بالاتر پاسخگوی تمام نیاز مردان نخواهند بود و این تعارضات زناشویی و سرخوردگی در روابط اتفاق می افتد كه نتایج آن می تواند باعث شكست در ازدواج، طلاق، ازدواج مجدد یا بدتر از آن باعث روابط خارج از محیط زناشویی شود.
  از دیگر مشكلات این گونه ازدواج*ها عدم پذیرش اقتدار و مدیریت مرد است. در این ازدواج ها به نوعی جابجایی نقش ها اتفاق می افتد. معمولا زنان در این ازدواج*ها خواسته و یا ناخواسته به دلایل سن بالاتر و داشتن تحصیلات بالاتر نقش مادرانه، توصیه گرانه و نصیحت گرانه پیدا می كنند و این از نظر روانشناختی مخل یك زندگی خوب و خوشبخت خواهد بود.
  نكته دیگر عدم پذیرش این نوع ازدواج*ها از بعد فرهنگی و اجتماعی است. در جامعه برخورد با این افراد چندان جالب نیست و زوجین را دچار سرخوردگی خواهد كرد.


  استثنا همیشه وجود دارد
  ازدواج زن با فرد سن پایین تر به معنای بدبخت شدن نیست چرا كه در مواردی خانواده*های خوشبخت نیز در میانشان دیده می شود اما در مجموع تاكید می شود سن آقا از خانم بیشتر باشد و اگر نهایتا سایر شاخصه*ها خوب باشد همسان بودن سن در مواردی اشكال ندارد و در موارد كمتر معمولی كه سن خانم بالاتر باشد توصیه می*شود حتماً از این نوع ازدواج پرهیز شود.
  البته بزرگتر بودن دختر از پسر در ازدواج بین یك تا دو سال مشكلی ایجاد نمی كند، گفت: به طور مثال یك دختر 22 ساله با یك پسر 20 ساله خیلی با هم متفاوت نیستند ولی اگر یك دختر 30 ساله با یك پسر 25 ساله ازدواج كند، بیشتر دچار مشكل می*شوند چون احتمالا از نظر بلوغ فكری و اجتماعی تفاوت دارند. معمولاً بلوغ فكری خانم*ها زودتر اتفاق می*افتد و همچنین درك زنان بالاتر و بین شان نسبت به زندگی متفاوت است.
  اما در شرایطی که دختر و پسر از نظر بلوغ فكری برای هم مناسب باشند مشکلات به مراتب کمتر خواهد بود.

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •