کاربر عزیز ، به انجمن مشاوره ازدواج دات کام خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
مزایای ثبت نام در انجمن مشاوره ازدواج دات کام

عضویت افتخاری در کانون مشاوران ایران

30% تخفیف شرکت در کارگروه های مشاوره

عضویت انجمن هیچ گونه هزینه ای ندارد

تبلیغات
  
  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: مناسب ترين سن براي ازدواج

 1. Top | #1
  پري دريا

  مناسب ترين سن براي ازدواج

  سوالاتی مانند چه زمانی مناسب*ترین سن ازدواج است؟ اختلاف سنی مناسب در ازدواج چقدر است؟ و... این سوال*ها به همراه هزاران سوال دیگر در ذهن همه افراد وجود دارند. البته عوامل بسیاری از جمله مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... در تعیین جواب هریك از این سوال*ها نقش دارند. از این*رو مروری بر سن ازدواج در سایر كشورها و فرهنگ*ها و همچنین آداب و رسوم آنها می*تواند برای ما جالب باشد.
  ازدواج كردن فقط به این دلیل كه فكر كنیم زمانش رسیده، ایده كاملا اشتباهی است. هركس باید زمانی ازدواج كند كه از نظر عقلی و احساسی آمادگی پذیرش زندگی جدید را داشته باشد.

  در هیچ كشوری و با هیچ فرهنگی، یك سن مناسب جادویی و خاص برای ازدواج وجود ندارد. در بیشتر فرهنگ*ها، متوسط سن ازدواج بین 18 تا 23 سال برای دختران و 19 تا 25 سال برای پسران است؛ اما به عنوان مثال در اروپای غربی افراد ترجیح می*دهند تا اواخر دهه دوم زندگی (اوایل 30 سالگی) مجرد بمانند؛ اما در اروپای شرقی مردم اغلب در اواسط دهه دوم عمر یعنی حدود 25 سالگی ازدواج می*كنند و در آسیا نیز سن ازدواج به شرایط گوناگونی چون زندگی در شهر یا روستا، سطح تحصیلات، سطح فرهنگی خانواده*ها و... بستگی دارد؛ اما در بیشتر كشورهای آسیایی جوانان بین سنین 18 تا 25 سال ازدواج می*كنند.

  در سال*های اخیر در تمام كشورها با فرهنگ*های مختلف، متوسط سن ازدواج نسبت به سالیان گذشته تفاوت كرده و افزایش نشان می*دهد. افزایش میانگین سن ازدواج در بیشتر جوامع، پدیده*ای است كه در دهه**های اخیر همه آن*را پذیرفته*اند

  متوسط سن ازدواج در بیشتر كشورهای صنعتی افزایش* یافته است، اما این مساله مختص به كشورهای صنعتی نیست؛ كشورهای در حال توسعه یا كمتر توسعه*یافته نیز با این موضوع مواجه هستند. البته افزایش سن ازدواج در خانم*ها بیشتر دیده می*شود.

  عواملی چون مسائل اقتصادی و فرهنگی، نقش مهمی در تعیین سن ازدواج در كشورهای مختلف دارند. در بعضی كشورها، اعتقادات دینی هم از جمله عوامل بسیار مهم و تعیین*كننده در این موضوع است. به عنوان مثال در آمریكا، متوسط سن ازدواج با توجه به شرایط اجتماعی، آداب و رسوم خانوادگی و حتی موقعیت جغرافیایی و محل زندگی افراد تفاوت می*كند. در یك نگاه كلی، افرادی كه در شهرهای بزرگ زندگی می*كنند، ترجیح می*دهند دیرتر ازدواج كنند و بچه*دار شوند. آنها معمولا تا 30 سالگی مجرد باقی می*مانند؛ اما ساكنان مناطق روستایی معمولا زودتر و در اوایل دهه دوم زندگی ازدواج می*كنند.

  در كشورهایی چون هند و پاكستان كه این سنت وجود دارد كه والدین مراسم عروسی فرزندانشان را برگزار می*كنند و هزینه*ها به*عهده پدر و مادر عروس و داماد است، متوسط سن ازدواج 17 سال است و بیشتر دختران در 15 سالگی ازدواج می*كنند.

  زندگی شهری، تحصیلات، آزادی و فعالیت بیشتر زنان در محیط*های كاری، وجود رسانه*ها و... همگی شیوه زندگی و الگوهای فكری افراد را تغییر داده*اند و این بدان معناست كه افراد كنترل زندگی خود را بیشتر به دست گرفته*اند و برای ادامه زندگی خود تصمیم می*گیرند.

  به عنوان مثال در كشورهایی چون هندوستان علی*رغم حفظ احترام والدین، دختران و پسران دیگر حاضر به ازدواج*های كوركورانه و بدون شناخت نمی*شوند.
  بكوشید خودتان را بشناسید. بدانید كه در زندگی چه چیزی می*خواهید؟ چه چیزی می*خواهید به دیگران ارائه كنید و چگونه؟ پس با هدف زندگی كنید و آنگاه شما می*توانید دید مناسبی نسبت به زندگی داشته باشید.

  چند توصیه

  ** كارشناسان می*گویند پیش از ازدواج، فرد باید از لحاظ عقلی و عاطفی به بلوغ رسیده باشد تا بتواند متوجه موارد زیر بشود و آنها را تجزیه و تحلیل كند.

  ** عشق برای ادامه یك زندگی موفق كافی نیست. نگرانی* زوج*ها در زندگی، واقعی است و كوشش آنها برای داشتن شغل، خانه، بیمه و... اموری واقعی و جدی هستند. پیگیری این موضوعات و عدم دستیابی به آنها، زوج*های جوان را واقعا خسته می*كند. پس چرا بعضی افراد در سنین خیلی كم خود را درگیر این مسائل می*كنند؟

  ** اهداف، انتظارات و شرایط خود را برای ازدواج در نظر بگیرید و مطمئن شوید كه آیا شریك شما می*تواند این نیازها را برآورده سازد؟ به یقین برای جوانان سخت خواهد بود تا با تجربه اندك خود بتوانند متوجه این موضوع و همچنین نیازهای طرف مقابل شوند.

  ** شما باید هنگام ازدواج كاملا از نظر احساسی و فیزیكی مستقل باشید و وابسته به خانواده خود نباشید. یك ازدواج موفق به دو فرد مستقل نیاز دارد تا یك مجموعه كامل تشكیل دهد. بسیاری از جوانان معمولا به دلیل این*كه می*خواهند از شرایط بد خانوادگی جدا شوند، ازدواج می*كنند كه این به هیچ*وجه راه*حل مناسبی نیست.

  ** بكوشید خودتان را بشناسید. بدانید كه در زندگی چه چیزی می*خواهید؟ چه چیزی می*خواهید به دیگران ارائه كنید و چگونه؟ پس با هدف زندگی كنید و آنگاه شما می*توانید دید مناسبی نسبت به زندگی داشته باشید.

  اگر در سن ازدواج هستید، امیدواریم با درك صحیح شرایط و با انتخابی معقول، آینده*ای خوش و توام با تفاهم و موفقیت برای خود و همراه زندگی*تان فراهم آورید و ازدواج را به تاخیر نیاندازید.

 2. Top | #2
  Peranses
  من كه ميگم هر وقت شرايط جور بشه بايد ازدواج كرد به سنم توجه نكرد

 3. Top | #3
  وحيد فاضل
  ولي من با پرنسس مخالفم چرا كه سن در ازدواج خيلي مهمه

 4. Top | #4
  moshaver
  خانم ها به طور میانگین 2 الی 3 سال زودتر از آقا پسرها به بلوغ جسمی و جنسی و رشد عقلی، فکری، عاطفی، اجتماعی، اقتصادی وغیره می رسن...

  به همین دلیل زودتر از آقا پسرها به پختگی های لازم برای زندگی مشترک دست پیدا میکنن ...

  همانگونه که دخترها زودتر به بلوغ جنسی می رسن...

  از آن طرف هم، نیازهای جنسی شان زودتر از مردان فروکش میکنه ...

  معمولاً خانم ها در میانسالی دچار سردی در روابط زناشویی میشن...

  حال اگر سن مرد از زن کمتر باشه دوران سردی زن دقیقاً مصادف می شود با دوران گرمی و هیجان مرد ...

  و همین امر ستون های زندگی مشترک شان را متلاشی میکنه ...

 5. Top | #5
  hamrah2
  خب اگه سن دختر بیشتر باشه گاهی در این ازدواج ها نقش زن و شوهری جای خود را به نقش «والد و فرزندی» میده ...

  و زندگی کاملا" از ماهیت زناشویی خارج میشه ...

  زمانی که زن از همسرش خیلی بزرگتر باشه چون بسیاری از امور را تجربه کرده ...

  در دام پند و اندرز و بکن نکن دائمی می افته ... یعنی به جای نقش همسری، نقش مادری را در زندگی ایفا می کند...

  همین امر باعث ایجاد حس کودکی در مرد و سپس خشم و عصبانیت در وی میشه ....

  زن برای اینکه از ارتکاب مرد به اشتباهات مادی و غیر مادی جلوگیری بکنه مدام وی را کنترل میکنه ...

  کنترل دائم مرد نیز باعث خشم و عصبانیت وی و ایجاد اختلاف در روابط زناشویی شان شده و زندیگ رو به سقوط سوق میده ....

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •