رئیس انجمن مشاوره ایران با اشاره به آمار های بالای طلاق در 3 سال اول زندگی، گفت: در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی مشاوره پیش از ازدواج برای همه زوج ها اجباری می شود.


شکوه نوابی نژاد اظهارداشت: تمایل به ازدواج به ویژه در پسران کم شده است، روابط خارج از خانواده یکی از چالش ها در این مسیر است.
وی با اشاره به تأثیر رسانه های خارجی بر خانواده ها گفت: حضور رسانه های ماهواره ای موجب تخریب خانواده ها شده است. در سیزدهمین همایش ملی انجمن مشاوره ایران، مقالاتی ارائه شد که نشان می دهد برخی افراد تمایل به همزیستی بدون ازدواج دارند.


وی می افزاید: اینها با ارزش های اعتقادی ما مغایرت دارد و اگر دلسوزی مسئولان و مردم نباشد روند نگران کننده ای خواهیم داشت.


وی با اشاره به ذهنیت نادرست برخی جوانان نسبت به ازدواج که نشات گرفته از ازدواج های ناموفق دیگران است، مشاوره پیش از ازدواج را علاج واقعه عنوان کرد و از اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در صورت تصویب مجلس خبرداد: در صدد آن هستیم تا طرح اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج را به مجلس ارائه دهیم تا بعد از آن هیچ زوجی بدون آموزش و مهارتهای زندگی ازدواج نکنند.


وی ادامه داد: متأسفانه آمار بالای طلاق مربوط به 3 سال اول زندگی است، ما برای اصلاح اینها در محدوده رسالت خودمان این مسئولیت را می پذیریم که مشاوره پیش از ازدواج اجباری شود تا مراکزی که افراد مورد اعتماد و وثوق مردم در آنجا مشغول به کار هستند جوانان را هدایت کنند.


رئیس انجمن مشاوره ایران گفت: باید جوانان را هدایت کنیم تا از ارتباط*های آرمان گرایانه و ایده آل و توقعات بالا و باورهای نادرست دور شوند و به سمت ازدواج های بهنگام سوق پیدا کنند.


وی با اشاره به مناسب ترین سن ازدواج برای دختران و پسران اظهارداشت: 10 سال پیش بنده در کتابم نوشتم سن 18 تا 22 سال برای دختران و 24 تا 28 سال برای پسران مناسبترین سن ازدواج است، اکنون واقعیت های جامعه غیر از اینها است بنابراین الان در دفاتر مشاوره با افرادی با میزان سنی مختلف از 16 تا 35 سال برای خانم ها و از 20 تا 39 سال برای آقایان مواجهیم که هنوز ازدواج نکرده اند یا ازدواج موفقی نداشته اند.


وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم در این سن ازدواج کنید، اگر ازدواج های بهنگام و زیر پوشش خانواده ها انجام شود به سلامت جوانان و جامعه می انجامد.


وی اذعان داشت: در عین حال باید قوانین مربوط به خانواده توسط مسئولان بررسی شود.


وی خاطرنشان کرد: باید بدانیم مسئله ازدواج و خانواده مسئولیت یک نهاد و دو نهاد نیست همه نهادها و مسئولان که به نوعی با مسئله خانواده درگیرند باید تلاش کنند تا جوانان ازدواج های سالم، بهنگام و پایدار داشته باشند.