کاربر عزیز ، به انجمن مشاوره ازدواج دات کام خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
مزایای ثبت نام در انجمن مشاوره ازدواج دات کام

عضویت افتخاری در کانون مشاوران ایران

30% تخفیف شرکت در کارگروه های مشاوره

عضویت انجمن هیچ گونه هزینه ای ندارد

تبلیغات
  
  

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: ازدواج با وجود سطح طبقاتی کم

 1. Top | #1
  arezoojj

  Unhappy ازدواج با وجود سطح طبقاتی کم

  با سلام من دختری 25ساله هستم.ساکن تهران 10ماه پیش با پسری در نزدیکی محل کارم آشنا شدم اولای رابطه یه کم مشکل داشتیم ولی بعدش خوب شدیم باهم قبل از آشنایی چند ماهی زیر نظرم داشت بعد که مطمن شده بود که دختر خوبی ام پا پیش گذاشت من باهاش هم حالم هم حسم خوبه هم درک میکنه مشکل داشتیم باهم ولی بیشتر اختلاف نظر بود که مهم نبوده بعد 10ماه ایشون چیشنهاد دادن که بیان خاستگاری وقتی ام که اومدن هیچ مشکلی نبود تا اینکه پدرم واسه تحقیق به محل زندگی شون رفتن خونه شون یه جایی بعد اسلام شهر خودش و خونواده ش به نظر نمیرسه مشکل مالی داشته باشن چون پدرش شهرداری اونجا کار میکنه خونه شون اونجاست پدرومادرم به خاطر این قضیه میخوان نه بگن من خودم این قضیه واسم مهم هست ولی چون هم خودشو دوس دارم هم دوس ندارم تو آینده مشکل داربشم محل زندگی خود ماهم نازی اباده پدرم بازنشسته حساب داریه مادرم خانه دار پدر ایشون همراننده لودر و توشهرداری کارمیکنه مادرشم خانه دار برادر بزرگش ناظم و برادر کوچیکشم مهندس برق خودش هم انقلاب مغازه سیم کارت و گوشی فروشی داره و کرایه س مغاره ممنون میشم راهنماییم کنید.

 2. Top | #2
  moshaver
  دوست عزیز تمام این مطالبی که گفتید نسبیه و نمیتونید قاطع در موردشون صحبت کنید

  ولی مسلما تفاوت فرهنگی و طبقاتی بسیار مهمه ... چون توصیه پیامبرم بر همین اصله که با هم کف و هم طبقه باشند

  انسان*ها در آفرینش همگی برابر آفریده شده*اند. اما مسائلی در زندگی وجود دارد که باعث به هم ریختن این تعادل می*شود،يكي از مباحث مهم در جامعه*شناسي تفاوت*هاي موجود ميان افراد، گروه*ها، قشرها، و جامعه*هاي انساني و تأثيري است كه اين تفاوت*ها در زندگي اجتماعي و چند*و*چون آن دارند. شك نيست كه هر فرد، گروه، قشر، و جامعه*اي تفاوت*هايي كم*يا*بيش با ساير افراد، گروه*ها، قشرها و جوامع دارد.

  در زمينه*ی اين تفاوت*ها حداقل دو مسئله*ی مهم قابل طرح، بررسي، و جواب*گويي است: يكي اينكه علت و منش اين تفاوت*ها چيست و ديگر اينكه اين تفاوت*ها خود، علت و منشا چه آثار و نتايج مثبت و منفي*، در استكمال و پيشرفت معنوي و مادي جامعه*ها مي*توانند باشند.

  اختلاف طبقاتی، دقیقاً چیست؟
  وقتی جامعه**شناسان سخن از طبقه اجتماعی می**گویند، به گروهی از افراد اشاره دارند که جایگاه مشابهی را در سلسله**مراتب نظام اقتصادی و روابط تولید دارند (از این رو برخی از واژه socioeconomic class / status استفاده می**کنند). این جایگاه مشابه، بر پایه میزان درآمد، منزلت شغلی فرد و میزان دسترسی وی به ابزارهای قدرت سیاسی و شبکه توزیع امکانات اجتماعی قرار دارد. این سه پایه* اصلی با سبک زندگی یک طبقه مانند نوع سخن**گفتن، محله سکونت و وسعت واحد مسکونی، استفاده از اتومبیل**های مدل بالا/پایین، نوع پوشش، نوع تفریحات و مانند آن که نشانه*های یک طبقه است و همچنین با ویژگی**های ملازم یک طبقه مانند ثبات بی**ثباتی در معاش، وضعیت تحصیلات است.

  اختلاف طبقاتی اجتماعی یک اصطلاح جامعه شناسی است . در مسائل جامعه شناسی معمولاً از این اصطلاح استفاده زیادی می شود. اما این اختلاف طبقاتی در هر جامعه به یک نوع و وسعت متفاوت مشاهده می گردد. مشخصه یا معرف این اختلاف نحوه تقسیم سرمایه های مادی و سرمایه های غیر مادی هر جامعه می باشد . برای مثال می توان از میزان دسترسی افراد به آموزش بi عنوان ثروت غیر مادی نام برد و از طرف دیگر تقسیم دارایی های نقدی و جنسی را بعنوان ثروت مادی شناخت.

  فرضیه این است که افراد یک جامعه ناراضی و ناخرسند خواهند بود وقتی که دائماً شاهد تفاوت های بزرگ درآمدی باشند. بنابراین اختلاف طبقاتی تاثیر قابل مشاهده ای بر روی رضایت باطنی افرادجامعه دارد .

  تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که بالانس اقتصادی در جامعه باعث رضایت و خرسندی افراد آن اجتماع می شود و بر عکس تفاوت طبقاتی یا در آمدی موجب عدم رضایت و ناخرسندی آنها می گردد.

  اعتماد و رفتار دوستانه انتظاری است که مردم یک جامعه از یکدیگر دارند . برای یک جامعه همبستگی بسیار مهم است این سبب می شود که در مقابل غریبه ها به هم اعتماد کنند و چنین احساس اعتماد عمومی موجب تقویت تعلق اجتماعی می شود .

  تفاوت های بزرگ در آمدی موجب کاهش این اعتماد و همبستگی شده و موجب ایجاد عدم رضایت و احساس نا خرسندی در جامعه می گردد .

  ترس از دست دادن موقعیت شغلی و اجتماعی نگرانی است که در جوامع امروزی یکی از دلایل ایجاد استرس فردی می باشد . به نظر محققین این حالت نگرانی و ترس از این است که در چشم اطرافیان به عنوان شخصی که موفقیت اندکی در کسب در آمد دارد بنظر بیاید . این تحقیقات نشان می دهد که تفاوت در آمدی در جامعه زمینه مناسبی برای ایجاد این نگرانی و ترس به وجود می آورد و موجب کاهش احساس رضایت و شادمانی در کل جامعه می شود .

  آخرین تحقیقات در این زمینه حاکی از این است که در کشور های مرفه اعتماد به دولت و سیستم اداری کشور نقش اساسی در احساس رضایت مردم دارد ، در حالیکه در کشور های کمتر مرفه ترس از دست دادن موقعیت شغلی و اجتماعی نقش اصلی در احساس رضایت در جامعه را بازی می کند .

  اختلاف طبقاتی به طور معمول در کشورهایی که وضعیت اقتصادی دارای نوسان را دارند بیشتر به چشم می*خورد، یعنی وضعیت اقتصادی نقش به*سزایی در ایجاد اختلاف طبقات اجتماعی دارد. در تازه*ترین آمارها در کشورهای هنگ*کنگ، سنگاپور، آمریکا، پرتغال، نیوزیلند، ایتالیا، انگلیس، استرالیا، ایرلند و یونان اختلاف طبقاتی زیادی به چشم می*خورد. هرچند علت این اختلاف طبقاتی در این کشورها و کلانشهر تهران بیشتر جنبه*های اقتصادی دارد،

  وی اظهار کرد: در شکاف طبقاتی ، مخصوصا فاصله بین طبقات خط قرمزی ترسیم می*شود، هر چقدر فاصله کمتر باشد خط قرمز با ریک*تر می شود و در نتیجه جرم و جنایت کاهش پیدا خواهد کرد اما اگر این اختلاف زیاد باشد خط قرمز طویل*تر شده و به نسبت بزرگی آثار جرم و جنایت در جامعه افزایش می*یابد.

  تحرک اجتماعی
  رسولی در خصوص تحرک اجتماعی یادآور شد:تحرک اجتماعی به تغییر طبقه یک فرد در جامعه با توجه به استعدادها و تلاش شخصی وی اطلاق می**شود. در برخی جوامع مانند هند در گذشته، امکان تحرک اجتماعی وجود نداشت و هر کس باید در درون طبقه خانوادگی خود باقی می**ماند. اما گاهی بر مبنای قوانین نانوشته نیز ممکن است در یک کشور به ظاهر دموکرات، امکان تحرک اجتماعی در برخی حوزه**های حساس از بین برود یا دست*کم بسیار محدود شود.

  افزایش اختلاف طبقاتی به**خودیِ*خود امر نامطلوبی است اما اگر اختلاف طبقاتی بر مبنای امور نامعقولی چون نژاد، زبان، دین، جنسیت و مانند آن باشد یا اختلاف طبقاتی بر اثر تخلف و بی*قانونی به وجود آمده باشد، بسیار ناپسندتر است. به چنین مواردی تبعیض اجتماعی گفته می*شود.

  پیامدهای فاصله طبقاتی
  این جامعه شناس در پایان خاطر نشان کرد : تفاوت طبقاتی ممکن است اختلافات و مشکلات دیگری را در زندگی زناشویی برای زوجین به وجود آورد که گاهی زندگی آن*ها را به نابودی و جدایی سوق می*دهد. در زیر به چند مورد از اختلافاتی که ناشی از تفاوت طبقاتی زوجین است اشاره می*شود:

  تفاوت* نقش جنسی: ممکن است باورها و اعتقادات زن و مرد در مورد رابطه*ی جنسی تفاوت داشته باشد و نقش*های جنسی که هر کدام از آن*ها نسبت به هم پذیرفته*اند متفاوت باشد. به عنوان مثال مرد در خانواده*ای رشد یافته باشد که نسبت به این رابطه، دیدگاه*های بازتری داشته باشد. در بعضی مواقع او ممکن است بخواهد که همسرش شروع کننده*ی رابطه*ی جنسی باشد ولی همسرش در خانواده*ای پرورش یافته و احساس کند که شروع کردن این رابطه* را منافی عفت و حیاء خود بداند. این مسأله به طور حتم بعد از مدتی زندگی آن*ها را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

  تفاوت در میزان تحصیلات: خانواده*هایی که در طبقات بالای جامعه قرار دارند، معمولاً خیلی بیشتر به تحصیلات و سواد فرزندانشان اهمیت می*دهند. وقتی که زوجین سطح* تحصیلات*شان یکسان یا نزدیک به هم باشد، آن*ها دیدگاه*های نزدیک* به هم دارند و یکدیگر را بهتر درک می*کنند و معمولاً رضایت آن*ها از زندگی زناشویی بیشتر می*شود. در این مورد معمولاً اگر مرد به دلیل این*که ریاست و سرپرستی خانواده را به عهده دارد، سطح تحصیلاتش نسبت به زن بالاتر باشد، مشکلات کمتری ایجاد خواهد شد.

  تفاوت در نگرش مسائل زندگی و مالی: اگر وضعیت مالی یکی از طرفین نسبت به دیگری برتری زیادی داشته باشد، طرف مقابل همواره افزایش میزان دارایی را مهم*ترین مسأله*ی زندگی می*داند، درصورتی که ممکن است به نظر شریک زندگی*اش چیزهای دیگری، مهم*ترین مسائل زندگی* باشد.

  فرزندپروری متفاوت: براساس نتایج پژوهش*ها، معمولاً افراد در جامعه از شیوه*ی فرزندپروری مقتدرانه (محبت و کنترل کافی والدین) استفاده می*کنند. والدینی که دارای سطح تحصیلات عالی هستند، معمولاً بیشتر با فرزندان*شان ارتباط دارند، با آن*ها کتاب می*خوانند، صحبت می*کنند و... درحالی که والدینی که سطح تحصیلات پایین*تری دارند معمولاً دوست دارند که فرزندان*شان دستورات آن*ها را اطاعت کنند و ارتباط دوستانه*ای با فرزندان ندارند.

  بنابراین روان*شناسان توصیه می*کنند که در زمینه*ی ازدواج، بهتر است افراد از طبقاتی که نزدیک هم هستند با یکدیگر ازدواج کنند، زیرا اختلافات آن*ها در ارزش*ها و باورهایشان کمتر است.

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  021-22354282

موضوعات مشابه

 1. چگونه درباره ناراحتی با همسرم صحبت کنم؟
  توسط moshaver در انجمن مشاوره روانشناسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-13-2017, 07:23 AM
 2. رابطه اینترنتی
  توسط رعنا در انجمن مشکلات خانواده
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 10-22-2016, 08:00 AM
 3. نکاتی مهم درباره ی ازدواج کردن!
  توسط moshaver در انجمن مشاوره روانشناسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-16-2016, 06:41 PM
 4. عشق اینترنتی
  توسط eli2 در انجمن روابط دختر و پسر
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 01-24-2016, 03:14 PM
 5. ازدواج اینترنتی
  توسط mona_67 در انجمن مشاوره ازدواج آنلاین
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 07-20-2015, 01:04 PM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •