• میل جنسی زیاد و بالا ممکن است به دلیل تغییرات در سطوح هورمونی، سن شما یا ورزش زیاد باشد. 
 • افزایش میل جنسی نیز می تواند در نتیجه کاهش سطح استرس یا قطع برخی داروها باشد.
 • اگر احساس می کنید میل جنسی شما به روابط یا شغل شما آسیب می زند، با یک درمانگر جنسی ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ تماس بگیرید.

در حالی که میل جنسی بالا اغلب مشکلی ندارد، گاهی اوقات ممکن است تعجب کنید که چرا میل جنسی شما بالاتر از حد طبیعی به نظر می رسد یا به طور ناگهانی افزایش یافته است.

میل جنسی زیاد

از نظر سایت مشاوره ازدواج علائم میل جنسی زیاد اغلب عبارتند از:

 • رفتار جنسی شما بر سایر زمینه های زندگی شما مانند سلامتی، روابط، کار و غیره تأثیر منفی می گذارد.
 • شما بارها سعی کرده اید رفتار جنسی خود را محدود یا متوقف کنید اما نمی توانید.
 • شما در مورد رفتار جنسی خود رازداری می کنید.
 • شما احساس می کنید به رفتار جنسی خود وابسته هستید.
 • وقتی فعالیت های دیگر را جایگزین رفتار جنسی خود می کنید، احساس رضایت نمی کنید.
 • شما از رفتار جنسی برای فرار از مشکلاتی مانند عصبانیت، استرس، افسردگی، تنهایی یا اضطراب استفاده می کنید.
 • به دلیل رفتار جنسی خود در ایجاد و حفظ روابط پایدار و سالم مشکل دارید.

در اینجا شش دلیل وجود دارد که چرا میل جنسی شما ممکن است به طور غیرعادی بالا باشد:

میل جنسی زیاد - افزایش هرمون ها

۱- سطح هورمون شما در حال تغییر است

سطح هورمون های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون می تواند در طول زندگی شما متفاوت باشد. اما همچنین در طول یک روز و همراه با آنها بر میل جنسی شما تأثیر می گذارد.

برای زنان، سطح استروژن قبل و در طول تخمک گذاری افزایش می یابد و باعث افزایش میل جنسی می شود. در همین حال، سطوح بالای تستوسترون در مردان با میل جنسی بالاتر مرتبط است. سطوح بالای تستوسترون در مردان جوان و ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می کنند رایج است.

یک گزارش در سال ۲۰۱۶ نشان داد که استفاده از استروژن درمانی، مانند یائسگی یا از دست دادن استخوان، ممکن است دلیل افزایش میل جنسی در زنان باشد. علاوه بر این، اگر از تستوسترون همراه با استروژن درمانی با دوز پایین برای اهداف یائسگی استفاده می کنید، ممکن است میل جنسی شما را نیز افزایش

دهد.

میل جنسی زیاد بلوغ و پیری

۲- در دوران بلوغ یا پیری هستید 

کسانی که جوان تر هستند ممکن است میل جنسی بالاتری نسبت به افراد مسن داشته باشند. به عنوان مثال، تولید تستوسترون در پسران نوجوان ۱۰ برابر افزایش می یابد ، که افزایش برانگیختگی یا علاقه به رابطه جنسی در آن دوره رشد را توضیح می دهد.

با این حال، زنان میانسال ممکن است تمایل جنسی بیشتری نسبت به زنان جوان داشته باشند. مطالعه ۲۰۱۰ از زنان بزرگسال دریافتند که افراد بین ۲۷ و ۴۵ به احتمال زیاد به مورد فعالیت های جنسی فکر می کنم بودند، توهمات مکرر جنسی، زندگی جنسی فعال تر، و توهمات جنسی شدید تر از کسانی که در سن ۱۸ تا ۲۶ هستند.

نیاز جنسی زیاد به دلیل ورزش

۳-زیاد ورزش می کنید

یکی از دلایلی که میل جنسی شما ممکن است بیشتر از حد معمول باشد، افزایش فعالیت بدنی یا کاهش وزن. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ نشان داد که یک رابطه مثبت بین آمادگی جسمانی و میل جنسی بالاتر وجود دارد. در واقع، محققان دریافتند که در زنان، برانگیختگی به شدت تحت تأثیر استقامت قلبی عروقی است.

فعالیت بدنی ممکن است باعث شود که ما بیشتر با بدن خود ارتباط برقرار کنیم و می تواند تصویر خود را افزایش دهد. زمانی که نسبت به خود احساس خوبی داریم، احتمالاً تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی مشترک داریم.

کمیل لوئیس، محقق و درمانگر جنسی کالیفرنیای جنوبی

افزایش میل جنسی به دلیل رابطه خوب
افزایش میل جنسی به دلیل رابطه خوب

۴- شما در رابطه جنسی سالم هستید 

برخی از افراد ممکن است افزایش میل جنسی را تجربه کنند اگر خود را در یک رابطه جنسی لذت بخش تر از روابط گذشته خود بیابند.

اگر رابطه جنسی تجربه‌ای خوب و لذت‌بخش است، شما چیز بیشتری می خواهید که حس خوبی داشته باشد و برای شما لذت بخش باشد.

میل جنسی زیاد به دلیل کاهش سطح استرس
میل جنسی زیاد به دلیل کاهش سطح استرس

۵- استرس کمی دارید

میل جنسی شما ممکن است بالاتر از حد معمول باشد زیرا استرس کمتری را تجربه می کنید. کراس می‌گوید سطح استرس بالاتر کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند – هورمون مبارزه یا فرار – که می‌تواند بر میل جنسی شما تأثیر منفی بگذارد.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۸ ، ۳۰ زن میل جنسی و سطح کورتیزول آنها را قبل و بعد از تماشای یک فیلم شهوانی اندازه گیری کردند. این نشان داد که زنانی که کاهش کورتیزول داشتند، میل جنسی بیشتری داشتند.

اگر اخیراً متوجه کاهش سطح استرس خود شده اید، ممکن است افزایش میل جنسی را نیز توضیح دهد. کراس می گوید: «اگرچه رابطه جنسی فیزیکی است، ولی تاثیرات روانی مشهودی دارد.

تغییر میل جنسی با مصرف دارو
تغییر میل جنسی با مصرف دارو

۶- تغییر در مصرف و یا نوع دارو

اگر متوجه تغییر ناگهانی در میل جنسی شدید، ممکن است به این دلیل باشد که اخیراً مصرف دارو را متوقف کرده اید یا دوز مصرفی خود را کاهش داده اید.

روانپزشکان عقیده دارند که داروهای ضد افسردگی، به‌ویژه، می‌توانند بر میل جنسی شما تأثیر منفی بگذارند. در گزارشی در سال ۲۰۱۶، ۴۰ درصد از افرادی که اختلال عملکرد جنسی را تجربه می‌کنند، می‌توانند آن را به مصرف داروهای ضد افسردگی نسبت دهند.

سایر داروهایی که ممکن است مانع میل جنسی شما شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد فشار خون، که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود
 • داروهای ضد شیدایی مانند لیتیوم
 • هورمون هایی مانند لوپرون یا زولادکس

بنابراین، اگر اخیراً یکی از این داروها را قطع کرده اید، ممکن است میل جنسی شما را بیشتر از حد معمول توضیح دهد. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند دارو را قطع یا تغییر دهند، زیرا تأثیر قابل توجهی بر زندگی جنسی آنها دارد.

مهم: اگر فکر می‌کنید این مشکل برای شما یا همسرتان است، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا جایگزین‌های بی‌خطری برای داروهایی وجود دارد که بر میل جنسی تأثیر می‌گذارند.

آیا میل جنسی من خیلی زیاد است؟ 

همانطور که میزان مناسبی از رابطه جنسی برای داشتن وجود ندارد، هیچ میل جنسی “طبیعی” وجود ندارد.

لوئیس می گوید: «زبان شرم آور زیادی در اطراف کسانی که میل جنسی بالاتری دارند وجود دارد. او می‌گوید که مردم اغلب از عباراتی مانند «معتاد به سکس» و «نیمفومنیک» برای توصیف دیگرانی که میل جنسی طبیعی و سالمی دارند استفاده می‌کنند.

پیدا کردن شریکی که میل جنسی مشابهی دارند می تواند راهی مثبت برای کشف تمایلات جنسی شما باشد، اما اگر شریک زندگی شما و شما اساساً میل جنسی متفاوتی دارید، به این معنی نیست که شما ناسازگار هستید.

با این حال، می‌گوید: «اگر میل جنسی بالای شما مانع تعهداتی مانند کار، خانواده یا روابط می‌شود، ممکن است بخواهید به یک درمانگر جنسی مثبت مراجعه کنید تا در مورد نحوه مدیریت میل جنسی خود بدون شرم، حمایت پیدا کنید. لوئیس

کراس می‌گوید اگر شما و شریک زندگی‌تان در یک رابطه نباشید، تا آنجا که میل جنسی دارید، می‌تواند به رابطه استرس وارد کند. دریافت کمک زودهنگام از یک درمانگر جنسی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا تعادلی را پیدا کنید که برای هر دوی شما مفید باشد.

نکات پایانی

دلایلی که میل جنسی شما ممکن است بیشتر باشد شامل سن، سطح هورمون ها و میزان فعالیت بدنی شما می شود.

در حالی که هیچ میل جنسی “طبیعی” وجود ندارد، اگر میل جنسی شما شروع به تداخل در زندگی، کار یا روابط شما کرد، در نظر داشته باشید که با یک درمانگر جنسی تماس بگیرید یا با پزشک خود مشورت کنید.

یکی از مشکلاتی که همواره زوج ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، میل جنسی زیاد یکی از آنان در مقابل دیگری است.این مسئله در شروع زندگی انان مشکلی را ایجاد نمی کند به خصوص برای خانم ها زیرا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از آنان با شروع زندگی میل جنسیشان بالا رفته و دچار مشکل در رابطه جنسی نمی شوند آنان در واقع سرد مزاج نبوده بلکه بنا به دلایلی از برقراری ارتباط ترس و واهمه دارند که پس از گذشت مدتی مشکل آنان برطرف می شود البته برای حل شدن این موضوع شوهر انان نقش مهمی را ایفا می کند. اما هستند کسانی که طرف مقابلشان از میل جنسی زیادی برخوردار بوده و در اصطلاح گرم مزاج است. این موضوع به وابسته و گرم بودن زندگی آنان کمک میکند اما خب مشکلاتی را نیز در بر دارد.

پیشنهاد روانشناس جنسی: چگونه در برابر میل جنسی مقاومت کنیم؟

اگر مردی میل جنسی بیشتری نسبت به خانم دارد

اگر مردی میل جنسی بیشتری نسبت به خانم دارد نیازی به کم کردن آن نیست زیرا این خود به داشتن رابطه بهتر آنان کمک می کند. اما بهتر است در تمامی موارد اعتدال رعایت شود فردی که میل جنسی زیادی داشته و تفکر اینکه همسرش پاسخگوی این احتیاج نبوده و دست به خیانت می زند درواقع آزار دهنده جنسی می باشد. متاسفانه در کشور ما به دلیل خطوط قرمزی که در این مباحث وجود دارد، دختر و پسر قبل از ازدواج نمی توانند در این زمینه با هم گفت و گو کنند و مسائلی از این قبیل را به بعد از ازدواج موکول می کنند که اشتباه بزرگی است زیرا بعد از ازدواج ممکن است مشکلاتی بزرگ پیش آید. اما در برای کم کردن میل جنسی همسران چه راهکار هایی داریم؟!

تاثیر تغذیه بر میل جنسی زیاد

طبق تحقیقات پزشکان و مشاوران در این زمینه، پرهیز غذایی به ویژه غذاهای گرم و گوشتی، گرم نکردن محل خواب، عدم پوشیدن لباس های تنگ، عدم خوردن مواد غذایی محرک مانند پیاز و خرما و ورزش می تواند به کم کردن میل جنسی همسرتان کمک کند. البته خود شما نیز می توانید با گفت و گو با همسرتان و توضیح شرایط این مسئله را بهتر مدیریت نمایید

رزرو وقت مشاوره تلفنی

در رابطه با این موضوع می توانید در سایت ازدواج مقاله های بیشتر را مطالعه کنید

منبع: کانون مشاوران ایران