قانون جدید و عدم لزوم ثبت ازدواج های موقت

مشاوره ازدواج سوالات

یکسری از سوالات هستند که باید همواره قبل از ازدواج و در مراسم های آشنایی و خواستگاری مطرح شده و مورد بررسی قرار بگیرند این سوالات کمک بسیاری برای شناخت هرچه بیشتر فرد مورد نظرمان برای ازدواج می کند. این سوالات بایستی طیر نظر یک شماور متخصص بوده تا بتوان از جواب هایی که داده می شود نتایج لازم را گرفته و به شناخت لازم و جمع بندی نهایی برای ازدواج رسید. حتماً به این مشکل برخورده اید که نمی دانید باید چه چیز هایی را از همسر آینده تان برای ازدواج بپرسید شما می توانید برای آگاهی از این موضوع و گرفتن مشاوره های لازم به مشاوره ازدواج سوالات تماس گرفته تا مشاوران ما شما را به خوبی راهنمایی کنند تا بتوانید بهترین انتخاب را برای آینده خود داشته باشید

مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع را در سایت مشاوره قبل ازدواج ببینید

منبع:تریبون آزاد

83 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
  • مشاور
   مشاور گفته:

   شب خواستگاری کم از صبح پادشاهی نیست! خواستگاری نقطه مهمترین تغییر در مسیر زندگی است؛ مسیری که می تواند همراه خوشبختی باشد یا نباشد. معلوم است که نمی توان انتظار داشت دو طرف در این شب به شناختی دقیق و کافی از هم برسند ولی به هر حال بعضی اطلاعات را باید همان شب به دست آورد. گاهی اشتباه های ناخواسته در شب خواستگاری می تواند سرنوشت دختر و پسری را تغییر دهد. توصیه های کارشناسان ما را در مورد سوال هایی که باید بپرسید یا نپرسید، رفتارهایی که باید انجام دهید یا ندهید و حرف هایی که باید بزنید یا نزنید بخوانید.

   صحبت کردن
   در جلسه اول،هشت سۆال مشترک از سوی دختر و پسر مطرح می شود وشش سۆال اختصاصی را خانم از آقا می پرسد.

   بهتر است آغاز کننده گفت وگو پسر باشد،زیرا او دست نیاز به سوی دختر گشوده است.هر سۆالی را که پسر می پرسد ،دختر به اختصار پاسخ می گوید و نظر پسر را در همان زمینه می پرسد.

   اگر آقا به جای طرح سۆال، در باره آرا و عقاید خود سخن گفت ، خانم در مواردی که نظر خاص یا مخالفی دارد، آن را بیان می کند.

   بنظر من سوالات باید به گونه ای باشد که فرایند خواستگاری با سوالات زیاد خسته کننده نشود . افراط و تفریط اشتباه است . در ضمن در جلسه اول جای هیچ تنشی نیست . شما فقط می نویسید و بعد تجزیه و تحلیل می کنید. و در جلسه دوم می توانید در مورد سوالشان از ایشان توضیح بخواهید .

   هشت سوال مشترک که آقا مطرح می کند به شرح ذیل می باشد:
   ۱- معرفی: ممکن است خودتان را معرفی کنید و در مورد تعداد اعضای خانواده و شغل والدین محترم توضیح دهید؟آیا والدین (پدر یا مادر) اصلی شما هستند ؟(این سۆال نباید در ازدواجهای فامیلی و آشنا پرسیده شود.)

   ۲- اعتقادات: میزان پایبندی و اعتقادات شما به مسائل دینی چقدر است؟در اعتقادات دینی از مصادیقی که خود به آن ها اعتقاد دارید، سۆال کنید؛از جمله واجبات(نماز،روزه،حج،خمس،زکات و…) ومستحبات(زیارت،محافل مذهبی و…) و مساله تقلید؛ چرا که هریک به شکلی در زندگی مشترک تاثیر گذار خواهد بود.

   (نقش الگویی طرف بر فرزندان در نماز و روزه، موافقت و همراهی برای سفر حج،مصرف از در آمدی که حقوق شرعی آن داده نشده ، اختلاف در فتوای مراجع تقلید و… از جمله این آثار است.)

   شاید عده ای بگویند این سۆال برای افراد متدین است . خیر . افراد غیر متدین هم باید سوال کنند زیرا شاید عمل به اعتقادات طرف، پنج باشد . و این خانم پنجاه باشد . اگر سوال نکنند بعدا برایشان مشکل پیش می آید زیرا اختلاف زیاد است .

   ۳- خط مشی کلی زندگی: آیا می خواهید زندگی خود را بر اساس دستورات دین استوار کنید یا فرهنگ غرب یا سلیقه شخصی ؟( این سوال، هم برای متدین و هم برای غیر متدین باید پرسیده شود .)

   ۴- میزان پایبندی به ارزش های فرهنگی: مثل پوشش (که این سوال مشترک است ). شما در چه محافلی شرکت می کنید ؟ به پارتی و عروسی های آنچنانی می روید یا خیر ؟ آیا در محافل مذهبی شرکت می کنید ؟ نظرتان در مورد استفاده از فن آوری روز از جمله ماهواره چیست؟ (شما با مطرح کردن این سوالات می خواهید بدانید آیا به هفتاد درصد می رسید یا خیر ؟)

   ۵- استقلال فکری: در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان ، اهمیت می دهید ؟ ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم . (با این پرسش می خوهید به دهن بینی،وابستگی به پدر ومادر و دوستان و اجازه دخالت به دیگران در زندگی دست یابید.)

   ۶- اهدف کلی زندگی: هدف کلی و اصلی شما در زندگی چیست؟(ممکن است طرف شما به علم، ورزش، هنر و … علاقه بیش از حد داشته باشد وشما نقطه مقابل او باشید.

   ۷- ارتباطات فامیلی: تا چه اندازه به رفت وآمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟ (می خواهید بفهمید که از تیپ درونگرا است یا برونگرا.وآیا در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجردی زیاده روی می کند یا نه. آیا تمام زندگی خود را برای مهمان بازی می گذارد یا اصلا از مهمانی خوشش نمی آید ؟)

   ۸- ارتباطات اجتماعی: اگر همسر آینده شما در محیط کار یا بین نزدیکان یا نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی ارتباط داشته باشد,چه می کنید؟( خانمی هست که بشدت از اینکه آقا در محیطی کار میکند که چهار تا خانم در آنجا هست ، ناراحت است . این مشکل را اول حل کنید . شما با طرح این سوال می خواهید به میزان سخت گیری وی در این زمینه پی ببرید)
   شب خواستگاری ,فرایند خواستگاری ,جلسه اول خواستگاری

   • سوالهای اختصاصی که خانم می تواند از آقا بپرسدعبارتند از:
   ۱- شهرمحل سکونت: بنا دارید با همسر آینده تان در کدام شهر زندگی کنید؟(حتی دائم یا موقت بودن را سوال کنید . چون متاسفانه مسکوت گذاشته میشود و بعد مشکل ایجاد میشود . )

   ۲- نوع سکونت: آیا می خواهید مستقل زندگی کنید یا می خواهید با والدین خود محل سکونت مشترک داشته باشید؟(در صورت تمایل به زندگی با والدین باید مشخص شود که چگونه(در یک محله،یک مجتمع،یک آپارتمان،یک طبقه یا یک دستگاه) می خواهد با آنان زندگی کند.)

   ۳-جزئیات شغل: شما به چه کاری اشتغال دارید؟(وضعیت شغلی طرف باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این مورد(بازار،واسطه گری، وزارت خارجه و…) کافی نیست؛زیرا در بازار انواع شغلها؛ در کار واسطه گری انواع واسطه ها وجود دارد. به عنوان مثال می گوید در بازار کار می کند . در بازار چه کارمی کند ؟ آیا مغازه دارد یا دلال است ؟ دلال چه چیزی است ؟ حالا یک وقت طرف الان کار ندارد مثلا دانشجو است یا هنرمند است . حتما درباره شغل آینده اش سوال کنید . شغل مرد مهم است . ببینید شما می توانید با آن شغل کنار بیائید . چون بعضی از شغل ها ویژگی خاص دارد وهر خانمی نمی تواند با هر شغلی که همسرش داشته باشد، کنار بیاید. مثلا طرف می خواهد هنر پیشه شود . این شغل خیلی سخت است . مثلا می خواهند مشاور باشند یا شغل نظامی یا سیاستمداری داشته باشد . یا می خواهد روحانی باشد .چون هرکس نمیتواند با این شغل ها کنار بیاید و روحیه خاصی می خواهد .)

   ۴- تحصیل و اشتغال زن: آیا موافق هستید که همسر آینده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خود ادامه بدهد؟

   ۵- فعالیتهای سیاسی اجتماعی زن: آیا موافق هستید که همسر آینده تان فعالیت سیاسی – اجتماعی داشته باشد و تا چه اندازه؟

   ۶- سطح زندگی: در زندگی مشترک تا چه حد به مسافرت و مهمانی دادن توجه خواهید داشت؟( با طرح این سوال می خواهید به روحیه طرف در میزان هزینه کردن برای زندگی و خساست احتمالی او پی ببرید.)

   نکته: در پایان گفت وگوی جلسه اول ، در صورت احساس ، مطالبی را که جنبه خصوصی و سری دارد(مانند بیماری حاد یا خاص، اختلال روحی – روانی، ازدواج پیشین، رابطه قبلی با جنس مخالف ، طلاق والدین و…) و حدود مهریه را مطرح کنید.

   آیا درست است در جلسه اول خواستگاری ، دین دختر زیر سوال برود که متدین است یا خیر ؟
   خیر سوال باید در همین حد باشد که میزان پایبندی طرف به اعتقادات دینی مشخص شود. اینکه چطور مسلمان شدی و آیا تحقیق کرده ای یا خیر، سوال درستی نیست .

   بعضی ها جلسه خواستگاری را با جلسه گزینش برای استخدام اشتباه می گیرند . البته در گزینش های استخدامی هم نمی گویند شما چطور دین تان را انتخاب کرده اید ؟ اینها افراط است . ما در خواستگاری سوالاتی را مطرح می کنیم که مربوط به زندگی آینده است.

   پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام در جلسه اول بهتره دائم دنبال سوال و جواب و دیالوگ نباشید اجازه بدید طرف مقابل در معرفی خودش بسیط صحبت کند و حرف های او را قطع کنید و از سکوت گهگاهی دچار اضطراب نشوید اغلب اوقات افراد فکر می کنند نباید ساکت باشند و باید دیالوگی داشته باشند بنابراین مدام در حال سوال و صحبت هستند و تقریبا بعد از جلسه چیزی از صحبت های طرف مقابل متوجه نشدند حتی عکس العمل های غیر کلامی حائز اهمیت است که باید توجه داشته باشید .ابتدا در جد معرفی و اینکه هدف از ازدواج چیست و برنامه اینده در بین صحبت های طرف مقابل شما در این موارد نکات خیلی مهمی بدست می اید یاد بگیرید شنونده خوبی باشید و در عین حال در پرسیدن سوال عجله نداشته باشید .بلکه با دقت پیش بروید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید .
   امیدوارم موفق و خوشبخت باشید

   پاسخ
 1. sooshiyant
  sooshiyant گفته:

  سوالم اینه که برا جلساتی که برا آشنایی برای ازدواج با یک دختر خانم انجام میشه چه نوع سوالاتی مناسبه؟مثلا جلسه اول و همینطور جلسات بعد سوالم دیگه اینهاز کجا میشه فهمید طرف مقابل چجوریه مثلا آدم ولخرج با اهل زندگی هست یا نه و اینجور موارد…

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   در جلسات اولیه بهتره فرصت شنیدن رو از خودتون دریغ نکنید نوع سوالت هر فرد و پاسخ به برخی سوالت معموای خیلی از مسائل رو مشخص می کند رفتار افراد و ان چیزی که براشون مهمه در همون جلسات اولیه تقریبا مشخص می شود بهتره اولویت ها رو مشخص کنید و به ترتیب براساس هر کدوم سوالاتی رو از قبل اماده کنید و در جلسات بپرسید .طفره نروید و سعی کنید کنترل هیجانات رو داشته باشید مثلا اگر از طرف مقابل خوشتون اومد سعی کنید که توجه به حرفاش داشته باشید نه اینکه صرفا ظاهر فرد در ذهن باقی بماند اگر تحت نظارت خانواده ها خواستگاری رفتید حتما چند جلسه ای بیرون برید رفتار افراد در بیرون و تعاملات با سایر افراد خیلی از نکات مهم رو مشخص می کنه که ممکنه بهش توجه نکرده باشید .در هر حال باید به قصد شناخت بیشتر جلسات بیشتری داشته باشید و تنها جلسه اول کفایت نمی کند البته که در مورد دوستان اون فرد می توانید تحقیق داشته باشید چون قطعا اطلاعات بهتری دارند
   موفق و خوشبخت باشید

   پاسخ
 2. محسن
  محسن گفته:

  سلام من با یه دختره که ۱۰ سال ازم کوچیکه رفتیم پیش مشاور ازدواج وامروز دختره بهم میگه طبق نظر مشاور به درد هم نمیخوریم من باید چیکار کنم تا مشکلو برطرف کنم؟

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   مشاور چشم اندازی از آینده رو با توجه به تجربیات برای شما متصور میشه ولی شما میتونید برخلاف اون به توافق برسید
   و تمامش به درک و خواست دو طرف مربوطه … اگر به درک درستی برسید مسلما” هیچ چیزی نمیتونه مانع خوشبختی شما بشه
   ولی اگر از روز اول با شک و تردید وارد زندگی بشید نباید انتظار معجزه داشته باشید

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *