اهداف ازدواج بسیار مشخص و واضح است. اهدافی چون احساس رضایت و رسیدن به آرامش درونی، لمس حس خوشبختی و همچنین آرامش حس جنسی به میزان متداول و از این دست اهداف می باشد و اهدافی چون به ازدواج به خاطر پول و یا تنها ارضاء میل جنسی و فرار از خانواده اهدافی پوچ بوده و سرانجامی خوش را در پی ندارد.

ازدواج به خاطر پول درست است یا نه؟

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فرد است که باید با دقت و بررسی فراوان گرفته شود. یکی از عواملی که می‌تواند در تصمیم‌گیری برای ازدواج تأثیرگذار باشد، مسائل مالی است. در برخی موارد، افراد ممکن است به خاطر پول با یکدیگر ازدواج کنند. این مسئله می‌تواند عواقب مثبت و منفی داشته باشد.

دلایل ازدواج به خاطر پول

دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند افراد را به ازدواج به خاطر پول ترغیب کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • نیاز مالی: برخی افراد ممکن است به خاطر نیاز مالی با یکدیگر ازدواج کنند. به عنوان مثال، فردی ممکن است به خاطر تامین هزینه‌های زندگی خود با فردی ثروتمند ازدواج کند.
 • جاه طلبی: برخی افراد ممکن است به خاطر جاه طلبی با یکدیگر ازدواج کنند. به عنوان مثال، فردی ممکن است به خاطر موقعیت اجتماعی و اقتصادی فرد دیگری با او ازدواج کند.
 • ترس از تنهایی: برخی افراد ممکن است به خاطر ترس از تنهایی با یکدیگر ازدواج کنند. به عنوان مثال، فردی ممکن است به خاطر بالا رفتن سن و ترس از تنهایی با فردی ازدواج کند که از نظر مالی وضعیت مناسبی دارد.

عواقب ازدواج به خاطر پول

ازدواج به خاطر پول می‌تواند عواقب مثبت و منفی داشته باشد. از جمله عواقب مثبت این نوع ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع مشکلات مالی: ازدواج به خاطر پول می‌تواند مشکلات مالی یکی از زوجین را برطرف کند. این امر می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کند.
 • دسترسی به امکانات رفاهی بیشتر: ازدواج به خاطر پول می‌تواند به زوجین کمک کند تا به امکانات رفاهی بیشتری دسترسی داشته باشند. این امر می‌تواند زندگی آنها را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کند.

از جمله عواقب منفی ازدواج به خاطر پول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم رضایت از زندگی مشترک: ازدواج به خاطر پول ممکن است باعث شود که یکی یا هر دو زوج از زندگی مشترک خود رضایت نداشته باشند. این امر می‌تواند منجر به مشکلات و اختلافات در زندگی آنها شود.
 • پایداری پایین زندگی مشترک: ازدواج به خاطر پول ممکن است باعث شود که زندگی مشترک آنها پایدار نباشد. این امر به این دلیل است که پایه‌های این نوع ازدواج بر عشق و علاقه بنا نشده است.
 • احساس گناه و شرمندگی: فردی که به خاطر پول با دیگری ازدواج می‌کند، ممکن است در طول زندگی احساس گناه و شرمندگی کند. این امر می‌تواند منجر به مشکلات روحی و روانی برای او شود.

دستیابی به رفاه بیشتر با ازدواج

شرایط اقتصادی و سطح رفاه مالی در حال حاضر هم به عنوان انگیزه ازدواج و هم سد راه ازدواج تلقی می شود.

” من ۲۸ سالمه، کارمند یک شرکتم و درآمد نسبتا خوبی دارم اما ترجیح می دم فعلا مجرد بمونم، چون خانواده ها به ازدواج به چشم یک معامله اقتصادی نگاه می کنند.
من دوست ندارم فعلا از اهدافم دست بکشم و خودم رو در فشار مالی و مشکلات اقتصادی قرار بدم”

بسیاری از افراد ازدواج را مانعی بر سر راه پیشرفت شغلی و اقتصادی خود می دانند و معتقدند ازدواج باعث تحمل فشار اقتصادی، از دست دادن پس انداز مالی و دست کشیدن از بلندپروازی های مالی آن ها می شود.

در مقابل عده ای ازدواج را وسیله ای برای دست یابی به رفاه بیشتر، اتحاد و انگیزه ای برای ساختن یک زندگی غنی می دانند.

به هر حال ازدواج و تشکیل خانواده و به دنبال آن تولد فرزندان، همگی نیازمند صرف هزینه اقتصادی و روانی است.

معمولا نگاه صفر و صدی به ازدواج ( ازدواج به خاطر پول یا ازدواج نکردن بخاطر از دست دادن موقعیت های اقتصادی بهتر) مشکل ساز است.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

اما نگرش درست به ازدواج چیست؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم منطقی در مقابل ازدواج به عنوان تصمیمی اقتصادی یا عاطفی چه پیامدها و مزیت هایی دارد؟

ازدواج به عنوان یک تصمیم عاطفی

معمولا افرادی که بعد از یک دوره دوستی یا دلدادگی تصمیم به ازدواج با یکدیگر را دارند به راحتی بسیاری از ملاک های مهم خود برای ازدواج را نادیده می گیرند.

یکی از این ملاک ها نیز رفاه اقتصادی یا شرایط مالی است که ممکن است افراد با تکیه بر عشق و علاقه به یکدیگر و نادیده گرفتن مشکلات پیش رو، از آن رد شوند.

این افراد ممکن است به دلیل ترس از برداشت منفی همسر آینده خود، ترس از اینکه از نظر او فردی مادی گرا محسوب شوند و یا به علت نگرانی از ایجاد ناراحتی و دلخوری، از صحبت درباره مسائل مالی خودداری کنند.

در مقابل عده ای نیز ممکن است به دلیل ترس از دست دادن محبوب و معشوق خود، با دروغ گفتن یا پنهان کاری به سوالات او پاسخ دهند.

در چنین شرایطی زندگی با محدودیت های مالی بخصوص برای فردی که سال های مجردی را در رفاه اقتصادی گذرانده می توان طاقت فرسا و مشکل ساز گردد.

در حالی که صحبت کردن با صراحت و البته با صداقت در مورد مسائل مالی، باعث روشن شدن انتظارات و داشتن یک چشم انداز منطقی از زندگی مشترک و آینده می گردد.

ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود
ازدواج به خاطر پول محسوب نمی شود

باید پیش از ازدواج بدانید

دانستن موارد زیر موضوعی است که قبل از ازدواج باید به آن توجه شود:

 1. درآمد ماهیانه همسرتان
 2. میزان پس انداز او در بانک
 3. میزان بدهی مالی یا اقساط وام
 4. همچنین سایر حمایت ها یا محدودیت های مالی او

همچنین آگاهی از نحوه خرج کردن، مسئولیت های اقتصادی و انتظارات خود و او در مورد مسائل مالی به آمادگی و شناخت بیشتر می انجامد.

ازدواج به عنوان یک تصمیم اقتصادی

داشتن نگرش اقتصادی به ازدواج و یا ازدواج صرفا با هدف دستیابی به رفاه مالی در افرادی دیده می شود که ازدواج را وسیله ای برای رسیدن به آرزوهای خود می دانند.

مشکلات احتمالی چنین نگرشی نیز به شرح زیر است

افرادی که دستیابی به رفاه بیشتر را مهم ترین ملاک خود در انتخاب همسر می دانند و سایر ملاک ها را نادیده می گیرند در صورت وجود بحران های مالی، از دست دادن حمایت خانواده همسر و یا ورشکستگی، تنش و مشکلات زیادی را متحمل می شوند.

از سویی شنیدن جملاتی از این دست که” اگر ثروتت نبود هرگز با تو ازدواج نمی کردم یا تو بخاطر پولم باهام ازدواج کردی” باعث سردی عاطفی بیشتر و بی اعتمادی به علاقه یا محبت هم می گردد.

marriange money ازدواج به خاطر پول، بازی با زندگی دیگران است

ورشکستی همسر آینده

بنابراین شاید لازم باشد قبل از ازدواج از خود بپرسیم اگر همسرم در آینده ورشکست گردد آیا زندگی با چنین فردی برایم خوشایند است؟

دخالت و رهبری دیگران و خانواده همسر یکی دیگر از معظلات ازدواج با هدف دستیابی به رفاه اقتصادی است.

این موضوع بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که یکی از طرفین از نظر قدرت اقتصادی در سطح بسیار بالاتری قرار دارد.

بنابراین علاوه بر قدرت مالی همسرتان به استقلال مالی و قدرت تصمیم گیری او نیز توجه کنید.

از دست دادن اعتماد به نفس بخصوص در شرایطی که پسر از نظر مالی نسبت به دختر در وضعیت اقتصادی پایین تری قرار دارد، یکی دیگر از مشکلات پیش روی ازدواج با هدف رسیدن به رفاه و تمکن مالی است.

از دیگر مشکلات چنین ازدواجی می توان به اختلاف در سطح فرهنگ و طبقه اجتماعی نیز اشاره نمود.

آیا این هدف پوچ است؟

اما در این میان این متداول شده است که همگان بیشتر به دنبال اهداف پوچ ازدواج کرده و به همین دلیل است که آمار طلاق بالا رفته است بعضی ها دوستی های قبل ازدواج را عامل دانسته و برخی دیگر ازدواج ها امروزی را قبول نداشته و ازدواج های سنتی را بهتر می دانند اما مشکل هیچ کدام نبوده و نیست.

مشکل طرز تفکر غلط جوانان امروزی از ازدواج و همچنین نوع تربیت آنان است بنابراین اگر طرز تفکر درست بوده و اهداف ازدواج مشخص باشد این ازدواج چه می خواهد سنتی باشد چه امروزی و با چه با دوستی دختر و پسر آغاز شده باشد، خوشبختی را در پیش دارد.

یکی از اهداف پوچی که امروزه بسیاری از افراد به دنبال آن هستند ازدواج به خاطر مال و ثروت فرد مقابل است که حال به خاطر پدرش و خانواده اش بوده و یا چه به خاطر خودش.

وقتی ازدواج برای پول را مطرح می کنیم درواقع دختر و پسر هم نمیشناسد، آنان با پول طرف مقابل ازدواج کرده و هیچ گاه عشق و علاقه ای میان آنها نبوده و نخواهد بود و با کوچکترین تزلزلی که برای ثروت فرد پولدار اتفاق می افتد، میزان دوست داشتن و زندگی زناشویی آنان نیز دچار اختلال می شود.

بنابراین اینگونه افراد اصلاً متعهد نبوده و نمی توانند طرف مقابل را خوشبخت نمایند.

برای اینکه دچار اینگونه مشکلات نشویم باید با دقت بسیار انتخاب کرده و درباره فرد مقابل تحقیق کنیم و حساسیت را در تحقیق خود به خرج جداده و سپس مشاوره و مشورت کنیم تا با اطمینان کامل گام برداشته و ازدواج خوبی را داشته باشیم.

نتیجه‌گیری

ازدواج به خاطر پول یک تصمیم شخصی است که باید با دقت و بررسی فراوان گرفته شود. این نوع ازدواج می‌تواند عواقب مثبت و منفی داشته باشد. افراد باید قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج به خاطر پول، جوانب مثبت و منفی این کار را در نظر بگیرند.

راهکارهای پیشگیری از ازدواج به خاطر پول

برای پیشگیری از ازدواج به خاطر پول، افراد می‌توانند از راهکارهای زیر استفاده کنند:

 • آگاهی‌بخشی: افراد باید از عواقب ازدواج به خاطر پول آگاه باشند. این امر می‌تواند به آنها کمک کند تا تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری داشته باشند.
 • رشد شخصیتی: افراد باید به رشد شخصیتی و خودشناسی خود اهمیت دهند. این امر می‌تواند به آنها کمک کند تا در تصمیم‌گیری‌های خود منطقی‌تر عمل کنند.
 • مشاوره پیش از ازدواج: مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به افراد کمک کند تا در مورد مسائل مختلف، از جمله مسائل مالی، با یکدیگر صحبت کنند و به شناخت بهتری از یکدیگر برسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

از کجا کمک بخواهیم؟

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در این راه به افراد کمک می‌کند. این مرکز با داشتن کادری مجرب و متخصص، می‌تواند به افراد کمک کند تا در مورد مسائل مختلف، از جمله مسائل مالی، با یکدیگر صحبت کنند و به شناخت بهتری از یکدیگر برسند.

مشاوران مرکز مشاوره ستاره ایرانیان می‌توانند به افراد کمک کنند تا:

 • از عواقب ازدواج به خاطر پول آگاه شوند.
 • در مورد مسائل مالی با یکدیگر صحبت کنند و به توافق برسند.
 • به شناخت بهتری از یکدیگر برسند و مطمئن شوند که با یکدیگر سازگار هستند.

مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به افراد کمک کند تا تصمیم آگاهانه‌تری برای ازدواج بگیرند و احتمال موفقیت در زندگی مشترک آنها را افزایش دهد.

در اینجا چند نکته برای کمک به افراد در تصمیم‌گیری برای ازدواج به خاطر پول آورده شده است:

 • با مشاوره پیش از ازدواج، با یک متخصص صحبت کنید تا در مورد عواقب ازدواج به خاطر پول آگاه شوید.
 • در مورد مسائل مالی با یکدیگر صحبت کنید و به توافق برسند.
 • به شناخت بهتری از یکدیگر برسند و مطمئن شوند که با یکدیگر سازگار هستند.

اگر شما قصد ازدواج دارید، توصیه می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری نهایی، از خدمات مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنید.

منبع: کانون مشاوران ایران

سایر منابع:

منابع: ۱- بررسی ارتباط عوامل اقتصادی و جمعیت شناختی با رضایت جنسی و زناشویی در یک نمونه از زنان ایرانی در سال های ۹۵_۱۳۹۴، طیبه درونه، گیتی ازگلی، زهره شیخان، ملیحه نصیری، ۱۳۹۵٫ ۲-بررسی عوامل موثر بر نگرش دانشجویان دانشگاه محلات در خصوص ازدواج، سیف زاده، علی؛ قنبری برزیان، علی، ۱۳۹۳٫ ۳- آموزش پیش از ازدواج، مهمدی میر محمد صادقی، ۱۳۸۴٫ منابع در دسترس bard

134 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  من همسرم رو ب خاطر مادیات انتخاب کردم
  ی ماه از عقدم نگذشت ک احساس میکنم عشق ک ب وجود نیومده هیچ، پشیمونم هستم ، اگ ب نیاز های مالی من نه بگه قهر میکنم، خسته شدم از این وضع ، خودش نمیدون این حسو بهش دارم ، تصمیم دارم ب زودی برم مشاوره

  پاسخ
 2. Miss bita
  Miss bita گفته:

  سلام من ۵سال پیش همسرم زن صیغه کرد و طی یک مراحل خیلی سخت شک و افسردگی من خودش بلاخره بهم گفت و ۶ماه دنبال طلاق و جدابودیم بعد اومد خاهش تمنا ک پشیمونم جبران میکنم الان از همون موقع ک بیکاره و هرروز روی یک شاخه و از نظر مالی من اذیت میشم ولی میگه سر کار حمالی نمیره خودشم سرمایه و مدرکی نداره اما هرروز وعده وعید قشنگ میده و هیچ کدوم تاالان عمل نکرده اخرشم میگه بدشانسم نشد و…مگه از قصد کردمو…‌من واقعا خسته شدم راهنماییتون چیه

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   به هر حال این مشکل رو باید از طریق بزرگان فامیل و افراد تاثیرگذار حل کنید
   و گرنه اگر به این رفتار باشه ممکنه شرایط سخت تر بشه

   پاسخ
 3. نگار
  نگار گفته:

  من خودم یکی از افرادی هستم ک میخام بخاطر پول خاستگارم باهاش ازدواج کنم ..من بخاطر پول از عشقم گذشتم و ب این شخص جواب مثبت دادم اما حالا ک چیزی به عقدمون نمونده فهمیدم ک بهم خیانت میکنه منم تصمیم گرفتم باهاش عقد کنم و بعد از بنام زدن خونه و ماشین بابت مهریه ام ازش جدا بشم و برم با عشقم زندگی کنم میخام ازش انتقام سوعه استفاده ای که از من کرده رو بگیرم

  پاسخ
 4. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام .من ی خواستگار دارم ک خیلی پول واره ولی اخلاق نداره همینجور بدو بیراه میگه وعصبانیتشو میزاره پای فشارکاری؛وتازگیامتوجه رفتارش شدم ک شک دارم معتاد باشه راستی همه چی رو هم پول میبینه؛و وقتی متوجه میشه ک من میخوام جوابش بدم هزارجورتهدیدم میکنه؛چکارکنم؟ازطرفی اگه ردش کنم تهدیدمیکنه میترسم کاری کنه؛و اگه جوابش بدم زندگی خودم خراب میشه چکار کنم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بهتره از تهدید توخالی این افراد نترسید اگر شما خودتون قوی باشید کسی نمیتونه به شما زور بگه و مجبور به کاریتون کنه
   در این مورد قاطع باشید و حتما” خوانواده رو از این مشکل اگاه کنید ( با فردی صحبت کنید که منطقی باشه و بتونید بهش اعتماد کنید )

   پاسخ
 5. سعید
  سعید گفته:

  سلام . من واقعا نیاز به مشاور خانواده دارم . اگر در قم مشاور حضوری خوب میشناسید معرفی کنید خواهشا . ۲۴سالمه و فقط ۹ماه هست ک ازدواج کردم
  متاسفانه به مشکلاتی برخوردم که هرگز فکرنمیکردم . شاید میتونم بگم گول خانواده محترم و خوبشو خوردم
  تفکراته منو خانومم زمین تا آسمون فرق داره و من واقعا خسته شدم.اگه میشه راهنمایی کنید من مشاوره حضوری نیاز دارم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
 6. شبنم
  شبنم گفته:

  من خودم یه خواستگار دارم خیلی پسر خوبیه یعنی پسرعمومه دانشجوی ارشد برق من شهرستان واونا تهرانن من ۲۳ اون ۲۵ولی به خاطره وضع مالی میخوام ردش کنم به نظرتون کار درستیه …….دارم احساسمو نادیده میگیرم به نظرتون در اینده به مشکل بر میخورم…..

  پاسخ
 7. شبنم
  شبنم گفته:

  تو این وضع مملکت بی پولی دردسره هی الکی نگین بی پولی مهم نیست از کجا بیارید بخورید بپوشید و……حتما عشق معجزه میکنه پول مهمه دیگه!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 8. نینا
  نینا گفته:

  ما خونمون پایین شهره…هرکس از من خوشش میاد اول میاد به یه نحوی آدرسو می پرسه….بعد ناپدید میشه…..

  پاسخ
 9. تraha
  تraha گفته:

  salam, khedmate azizan omidvaram k hameghi betunim entekhabe aghelane va movafaghi dashte bashim. man ravanshenase balini hastam.nazari ke mitunam bedam in hast ke ma bayad entekhabemuno bar mabnaye tavanayie edareye zendegi va salahiyate akhlaghi bezarim na pul.na inke pul mohem nabashe,balke bande eteghad daram fardi k b lahaze akhlaghi saleme,mitune az rahe maghul kasbe daramadam bokone ama fardi ke az nazare mali dar sathe khubiye,aghar salahiyate akhlaghi nadashte bashe,hamun pul ro ham momkene az das bede

  پاسخ
 10. مريم
  مريم گفته:

  راستی درآمد خوبی هم داره سمت کاریشم خوبه …… به نظرپسر زرنگی میاد .اما انگار میترسه …. توروخدا بگید چه کنم؟

  پاسخ
  • Anonymous
   Anonymous گفته:

   اینا استرس قبل ازدواجه طبیعیه باید بهش بفهمونید که بعد از ازدواج شما با برنامه ریزی میتونید از عهده مخارج بر بیاید

   پاسخ
 11. مريم
  مريم گفته:

  خوب بچه ها آخه بدون در نظر گرفتن مسائل مالی هم که نمیشه …….. . من یه خواستگار خوب دارم اما همش میگه میترسم از اینکه نتونم مشکلات مالیو حل کنم ….. من پرتوقع نیستم زیاد اما اون خیلی میناله موندم چیکار کنم بااین بشر.

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات متداول ازدواج به خاطر پول

۱ - به چه صورت می توان قبل از ازدواج انتظارات و سوالات مربوط به مسائل مالی و رفاه اقتصادی را مطرح نمود؟

درحالی که شناخت و آمادگی بیشتر برای ازدواج و داشتن یک چشم انداز دقیق با بیان سوالات و انتظارات مالی ممکن می شود، این موضوع می تواند برای عده ای شرم آور یا دشوار باشد. در چنین مواقعی افراد می توانند با قرار دادن سوالات این حیطه ( حیطه اقتصادی ) در بین سوالات دیگر، به صورت پیش رونده و بدون نگرانی به شناخت بهتری از فرد موردنظرشان دست یابند. همچنین مشاوره پیش از ازدواج نیز فرصت مناسبی برای شناخت همه جانبه تر از شرایط خود و همسرتان است.

۲ - نگرش اقتصادی به ازدواج و تمرکز صرف روی دستیابی به رفاه بیشتر چه پیامدهای احتمالی با خود به همراه دارد؟

نگاه اقتصادی و تجاری به ازدواج و در نظر نگرفتن سایر ملاک ها معمولا دردسرساز ناخوشایند است. تفکراتی از این قبیل که " پول همه مشکلات رو حل می کنه " بدون در نظر گرفتن:  سطح استقال مالی که فرد از خانواده خود دارد  میزان تلاش و جنم کاری او  میزان اختیارات او و شما در تصمیم گیری های اقتصادی و دخالت دیگران  نگرش او نسبت به نحوه دخل و خرج روزانه، پس انداز یا ولخرجی تصمیم عاقلانه ای نیست.

۳ - پیامدهای ناخواسته نگاه عاطفی به ازدواج و بی توجهی به مسائل یا مشکلات اختلاف اقتصادی در ازدواج چیست؟

ازدواج با نگرش " عشق جبران همه نداشته هاست" در ادامه ممکن است باعث ظاهر شدن مشکلاتی گردد. این موضوع بخصوص برای افرادی که در دوران مجردی و خانه پدری از سطح رفاه مطلوبی برخوردار بوده اند بیشتر به چشم می آید. به طور کلی تحقیقات از همبستگی و ارتباط بین رضایت زناشویی با سطح نسبی رفاه اقتصادی حکایت دارد. در عین حال که دستیابی به رفاه لازم در ازدواج باعث آرامش بیشتر و کم شدن از محرومیت ها و تنش های اقتصادی می گردد، لزوما با افزایش میزان درآمد یا ثروت نیز شاهد افزایش میزان رضایت و احساس خوشبختی نخواهیم بود.