در طلاق به دنبال عوامل باشیم نه مقصر!

صداقت و وفاداری لازمه داشتن یک زندگی زناشویی خوب و نبود آن عامل ۲۵ درصد طلاق ها

خیانت ، خیانت است چه در فکر و ذهن باشد و چه به مرحله عمل برسد و بسیار صورت زشتی در جامعه ما و در جوامع دیگر دارد.

یک آسیب‌شناس گفت: وفاداری، پاکدامنی، منزه نگاه داشتن روابط زناشویی از هر نوع خیانت اعم از کلامی، فکری، فیزیکی و زبانی لازم است؛ چراکه روابط زناشویی به علت خیانت و روابط فرا زناشویی مختل و از هم گسیختگی خانواده را موجب می‌شود.

مجید ابهری  افزود: ۲۵ درصد طلاق‌ها به علت کاهش صداقت( دروغگویی، فریبکاری و وفاداری نبودن درروابط زناشویی) و وجود خیانت در روابط زناشویی است. یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی، صداقت است که بدون آن روابط ارکان اجتماعی متزلزل می‌شود و معیارهای اخلاقی مورد هجوم قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: راستگویی، خودداری از تملق و دروغ‌گویی، پرهیز از تهمت و غیبت مبانی ایجاد و تقویت صداقت است.

ابهری با اشاره به محورهایی که در آسیب‌شناسی رفتاری در زمینه‌ کمرنگ شدن صداقت در زندگی زناشویی و جامعه باید به آن‌ها توجه شود، اظهار کرد: یکی از این محورها خانواده و الگوهای اولیه است. زمانی که والدین به یکدیگر دروغ می‌گویند و فرزندان خود را برای این دروغ شاهد قرار می‌دهند، آنان از دوران کودکی دروغ‌گویی را می‌آموزند.

این آسیب‌شناس تاکید کرد: هنگامی که در جامعه‌ای دروغ، ترویج و سوگند دروغ به آن اضافه و ابزار کار قلمداد می‌شود، راستگویی و صداقت کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: صداقت فقط راستگویی زبانی نیست، بلکه افکار صادقانه و نگاه‌های پاک از رفتارهای ضروری روابط زناشویی به حساب می‌آید.

خیانت دستمایه اصلی داستان‌های ۹۵ درصد از سریال‌های ماهواره‌ای

این آسیب‌شناس با اشاره به تنوع‌طلبی و تغییر سبک زندگی اظهار کرد: این وضعیت تحت تاثیر عوامل محیطی مانند ماهواره و اینترنت به وجود آمده است. در حال حاضر ۹۵ درصد از فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای روابط فرا زناشویی و خیانت را دستمایه اصلی داستان‌های خود قرار داده‌اند. فرزندآوری از طریق روابط نامشروع نیز ازعوارض ضعف صداقت در روابط اجتماعی است.

 دروغ در روابط زناشویی باعث تضعیف اعتماد زوجین به هم می‌شود

ابهری با اشاره به فاصله گرفتن جامعه از ارزش‌های دینی و اخلاقی گفت: در باورهای دینی ما دروغ‌گو دشمن خداست، اما درباره سایر بزهکاری‌ها از چنین مفهومی استفاده نشده است. اگر تمام بزهکاری‌ها و آسیب‌ها در یک جا قرار گرفته باشند، کلید آن دروغ است. دروغ در روابط زناشویی باعث تضعیف اعتماد زوجین به هم می‌شود و ضمن ایجاد وسواس فکری، آنان را نسبت به روابط عاطفی بدبین می‌کند.

وی درباره چگونگی برخورد دختران و پسران با افراد متاهل تنوع‌طلب، اظهار کرد: در حال حاضر برخی از افراد تنوع‌طلب که فاقد پشتوانه‌های اخلاقی هستند با انواع حیله‌ها، دختران و پسران جوان را فریب می‌دهند و با هدف سوء استفاده جنسی با آنان ارتباط برقرار می‌کنند. در این شرایط آموزش مهارت‌های زندگی در چگونگی تشخیص صلاحیت این گونه افراد و نپذیرفتن پیشنهادهای آنان موثر است.

ابهری در پایان تاکید کرد: رسانه‌های مکتوب، صوتی و تصویری، آموزش و پرورش و خانواده در انتقال آموزه‌های مربوط به پیشگیری در ابعاد فرهنگی و اجتماعی باید عمل کنند.

برای دیدن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به مرکز مشاوره ازدواج رجوع کنید

 

منبع:فارس پاتوق

2 پاسخ
 1. پیام
  پیام گفته:

  سلام مدتیه با دختر خانمی که بهم معرفی شده برا امر ازدواج در مرحله آشنایی هستیم.چند دیدار حضوری داشتیم و تقریبا همه چی اوکی.ولی من برا کنجکاوی و سنجیدن میزان صداقت ایشون با یه ایدی تلگرام دیگه به ایشون پیغام دادم و گفتم فلانی معرفی کرده میخاستم باهاتون آشنا بشیم برا امر ازدواج در نهایت ناباوری اونم قبول کرد حتی قرار دیدار حضوری هم گذاشت.الان موندم چیکار کنم.ایشون تو صحبتاشون از صداقت و پاکی صحبت میکردن.حتی به طور همزمان با دو تا ایدی من در حال چت بود

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   رفتار شما برای امتحان ایشون درست نبوده چون ممکنه ایشون متوجه شده باشند و از این فرصتا ایشون هم استفاده کردند تا شخصیت شما را بهتر بشناسند .و ببینند ایا اعتراف می کنید که قصد امتحان ایشون رو داشنید یا خیر پس ببینید مسائل را نمی شود صرفا یک طرفه در نظر گرفت و حکم کلی داد ..باید منطقی بررسی کنید .اگر هم ایشون واقعا شما رو نشناخته باشند ممکنه با اطمینان از اینکه فضای مجازی هیچ کس هویت واقعی ندارد شیطنتی کردند .به هر حال اکنون مجرد هستند و هنوز به شما متعهد نشدند .در نهایت برای اطمنان می توانید تحقیق محلی داشته باشید و حتی رفت و امد را مد نظر قرار بدهید به هر حال فردی که رفتارهای نامناسب داشته باشد در شرایط دشوار رفتارهایش تداوم خواهد داشت .و انگاه از اصداقت ایشون مطمئن خواهید شد چون در این محیط ممکن است همه ای برخوردها سو تفاهم باشد و یا از سر کنجکاوی اتفاق افتاده باشد و اصلا قصدی در کار نباشد و ایشون فرد سالم و درستاری هم باشند .به هر حال برای تصمیم نهایی در مورد ازدواج با این خانم همه جوانب را بسنجید و تحقیق کنید امیدوارم موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *