بهترین سن برای ازدواج کیه؟

سن مناسب یا محدوده سنی مناسب برای ازدواج؟

عده ای معتقدند که هر کاری سنی دارد، تحصیلات، ازدواج، فرزندآوردن و بازنشستگی. حتی ممکن است سن خاصی برای مرگ هم در نظر بگیرند! ” دیگه عمرش رو کرده بود”!

معمولا جامعه و فرهنگ هر کشوری، سن مناسب در حیطه های مختلف شغلی، تحصیلی و روابط را تعیین می کند.

شاید تعیین سن مناسب برای تحصلات و بازشستگی و … به اندازه سن مناسب برای ازدواج چالش برانگیز نباشد.

طبیعی است که انجام نشدن کارها در سن مناسب خود باعث احساس عقب افتادن از زندگی و حتی استرس و وسواس فکری خود فرد و خانواده او شود.

اما سن مناسب برای ازدواج کیه؟

آیا باید در ۲۵ سالگی از مجرد ماندنم نگران شوم یا تا ۳۰ سالگی فرصت دارم؟

آیا در ۱۷ سالگی آمادگی لازم برای ازدواج را دارم یا باید تا سن مناسب آن صبر کنم؟

امروزه روانشناسان به جای سن مناسب ازدواج از محدوده سنی مناسب برای ازدواج صحبت می کنند. موضوعی که تا حد زیادی فردی و بسته به موقعیت هر شخص می تواند متفاوت باشد.

در گذشته معمولا بعد از بلوغ جسمانی، نوجوانان اقدام به ازدواج می کردند. موضوعی که اکنون کمتر از گذشته تابع اعتقادات جمعی و جبری قرار دارد سن ازدواج است.

ازدواج در سن مناسب، سنی که هر دو نفر با بلوغ فکری کامل یکدیگر را انتخاب کرده اند، یکی از مهم ترین عوامل رضایت زوجین در تشکیل زندگی مشترک است.

  • اما مشکلات ناشی از سن بالا یا پایین برای ازدواج چیست؟
  • و سن افراد چه نقشی در الگوهای همسرگزینی و انتخاب شریک زندگی دارد؟
بهترین سن ازدوج - سایت مشاوره ازدواج - عکس عاشقانه

بخت افراد کم سن و سال در ازدواج چه رنگی است؟ ( من دیگه بچه نیستم!)

با افزایش دسترسی نوجوانان به فضای مجازی، محیط های تحریک کننده و سهولت در برقراری رابطه دوستی با جنس مخالف، امروزه شاهد کاهش سن بلوغ هستیم.

ممکن است عده ای ازدواج در سن کم را دلیل بر موفقیت، پیش افتادن در زندگی و نوعی برتری بدانند که باعث پاک ماندن شان در ارتباط با جنس مخالف و یا محافظت از شکست عشقی شده است.

در مقابل عده ای نیز معتقدند با ازدواج در سن کم، از خوشی های دوران مجردی، تحصیلات و تجربیات زیادی محروم شده اند.

با وجود این که سن مناسب ازدواج برای هر فردی متفاوت است و این موضوع به عواملی از جمله میزان مهارت های فرد و شناخت درست او بستگی دارد.

به طور کلی تحقیقات مختلف نشان داده است که ازدواج زیر ۲۰ سال با افزایش طلاق، نارضایتی و مشکلات جسمانی در بارداری های زودرس همراه است.

نکته مهمی که اغلب نادیده گرفته می شود، تغییر ملاک های همسرگزینی است.

هر فردی قبل از ازدواج، بخصوص در سال های نوجوانی که سن رویاپردازی است معیارهایی برای انتخاب همسر در نظر دارد که ممکن است با گذر از مرحله نوجوانی و رسیدن به ثبات شخصیتی این ملاک ها دستخوش تغییراتی شود.

به عنوان مثال ممکن است در سال های نوجوانی، اهمیتی که نوجوان به قضاوت و نظر دیگران قائل است در انتخاب شریک زندگی تاثیر گذار باشد.

موضوعی که معمولا با افزایش سن از اهمیت آن کاسته می شود.

خوشی ها و ناخوشی های ازدواج در سن بالا:

ازدواج در سن بالا، موضوعی که اکنون بیشتر از هر زمانی پذیرفته و شیوع پیدا کرده است؛ به یکی از چالش های مهم زندگی خانواده ها ( نگرانی والدین ) و جوانان تبدیل شده است.

عوامل تاثیرگذار در بالا رفتن سن ازدواج می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سهولت برقراری ارتباط با جنس مخالف و تامین نیازهای عاطفی و جنسی
  • تجربه دوستی های متعدد، شکست عشقی و بی اعتمادی به دیگران
  • غرق شدن روی مسائل مربوط به شغل و ادامه تحصیل
  • سخت گیری زیاد در انتخاب همسر
  • مشکلات اقتصادی در تامین هزینه ازدواج، جهیزیه و…
  • ناامیدی ( باور به اینکه زمان مناسب برای ازدواج و تجربه ی عشق را از دست داده اند).

ازدواج در سن بالا از مزایایی از جمله رسیدن به ثبات شخصیتی، انتخاب عاقلانه تر، داشتن شرایط شغلی و اقتصادی بهتر و همچنین مهارت های لازم برای زندگی مشترک همراه است.

با این حال توجه داشته باشید که افزایش بیش از حد سن ازدواج با خطراتی از جمله کم شدن بعد عاطفی و هیجانی، افزایش فاصله سنی با فرزندان و حتی کاهش احتمال بارداری همراه است.

آیا سن ازدواج عدد خاصی دارد؟

در کل سن مناسب ازدواج عدد خاصی ندارد اما اینگونه تعریف می شود که هنگامی که یک جوان چه دختر و چه پسر به آن حد از بلوغ فکری و ذهنی برای اداره یک زندگی و رویارویی با مشکلات برسند می توانند ازدواجکنند. البته این تعریف به صورت تئوری بوده و عوامل بسیاری در ازدواج دخیل هستند همچون بحث بسیار مهم مالی و یا تفاهم و علاقه و سلامت روانی و اخلاقی که از این مطلب خارج هستند.

بنابراین نمی توان به طور قطع یک سن خاصی را برای ازدوج تعیین کرد اما به صورت معمول برای دختران سنی بین ۲۲ تا ۲۵ سال و پسران ۲۴ تا ۲۷ سال را مناسب برای ازدواج می دانند زیرا در این سنین بلوغ فکری حاصل شده و از نظر جسمی هم توانایی های لازم برای ازدواج فراهم شده است.

line-separator

اختلاف سنی چند سال خوب است؟

کارشناسان معتقدند که پسران بین ۰ تا ۵ سال باید از دختران بزرگتر باشند تا یک ازدواج خوب سر و شکل بگیرد زیرا دختران زودتر به بلوغ فکری رسیده و زودتر از لحاظ جنسی و باروری به حد ازدواج می رسند بنابراین بهتر است که زودتر ازدواج کنند.

اما پسران دیرتر بالغ شده و همچنین برای مقدمات ازدواج باید تلاش کنند بنابراین زمان بیشتری را نیاز دارند. ازدواج باید به گونه ای باشد که تمامی مقدمات آن فراهم بوده تا مشکلی برای زندگی زوجین پیش نیاید.اما همانطور که گفتیم، اختلاف سنی زیاد بین پسر و دختر به هیچ وجه الزامی نبوده و نیست.

زیرا ممکن است پسری بسیار زودتر بالغ شده و آماده ازدواج شود زیرا نحوه بلوغ جنسی و فکری هر فرد متفاوت بوده و علاوه بر مسائل ژنتیکی نوع تربیت نیز در آن دخیل است.

تاثیر بلوغ فکری و جسمی در آمادگی ازدواج

پس سن ازدواج و زمانی که باید ازدواج کنیم به دو عامل بستگی دارد. یک اینکه آن بلوغ فکری و ذهنیت از ازدواج کامل شده و فرد توانایی اداره زندگی را داشته باشد و دو اینکه تمامی وسایل و مقدمات یک زندگی را فراهم کرده باشد تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

منابع: تکنیک های مشاوره ازدواج، دکتر دادخواه، ۱۳۹۸٫ ۲-تاثیر سن ازدواج، الگوهای همسرگزینی و تفاوت سنی زوجین بر کیفیت زندگی زناشویی زنان شهر تهران، مریم ولدخانی، عبدالباسط محمدپور، کیومرث فرح بخش، حسین سلیمی بجستانی، ۱۳۹۵٫ ۳-رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج، بابک وزیری. ۴- سن ازدواج در حال افزایش: بررسی عوامل پشتیبان، حسین محمودیان،

سوالات متداول

۱ - بهترین سن برای ازدواج کیه؟

روانشناسان معمولا به جای سن ازدواج از محدوده سنی مناسب برای ازدواج صحبت می کنند. بهترین محدوده سنی برای ازدواج نیز بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی در نظر گرفته می شود. البته بهترین سن برای ازدواج برای هر فردی متفاوت است و آمادگی برای ازدواج به عواملی همچون میزان مهارت های لازم، خودآگاهی، شناخت طرف مقابل و انگیزه ازدواج بستگی دارد. علاوه بر این در کنار اعداد و ارقام یا سن عددی بایستی به سن عقلی، سن بلوغ عاطفی و سن اجتماعی فرد نیز توجه نمود. در یک کلام بهترین سن برای ازدواج سنی است که دو طرف به بلوع عاطفی و شناختی لازم برای درک یکدیگر و تشکیل زندگی مشترک دست یافته باشند. همچنین برای تشخیص آمادگی و میزان تناسب دو نفر برای ازدواج، مهم ترین راه کار کمک گرفتن از متخصصین حوزه روانشناسی و مشاوران مربوطه است. ادامه سایت مشاوره ازدواج...

۲ - دلایل ازدواج در سن کم چیست؟

در بررسی علت ازدواج در سن پایین می توان به دو عامل اصلی اشاره نمود: ۱-میل و خواست خود فرد: ممکن است علت ازدواج در سن کم، تجربه عشق نوجوانی و اصرار برای تشکیل خانواده باشد. همچنین ممکن است نوجوان ازدواج را راه حلی یرای رهایی از فشارهای خانواده و استقال از آن ها بداند. ۲-میل و خواست خانواده ها: ازدواج در سن کم می تواند به دلیل باورهای خانواده از جمله باور به پاک ماندن فرزندشان از ارتباط با جنس مخالف و یا به علت فشارهای اقتصادی خانواده صورت گیرد.

۳ - عوامل تاثیرگذار در بالارفتن سن ازدواج چیست؟

عوامل زیادی در افزایش سن ازدواج نقش دارند از جمله این عوامل می توان به دسترسی راحت تر جوانان به یکدیگر و رفع نیازهای جنسی و عاطفی در قالب رابطه دوستی، بی اعتمادی، ترس از تعهد و مشکلات اقتصادی اشاره نمود. همچنین سن مناسب برای ازدواج تا حد زیادی تحت تاثیر گرایش های فرهنگی و قومیتی قرار دارد. به عنوان مثال زنان بلوچ و لر در مقایسه با سایر مناطق در سن پایین تری ازدواج می کنند.

۴ - سن در ازدواج و ملاک های انتخاب همسر چه نقشی دارد؟

معمولا ملاک های انتخاب همسر و ایده آل هایی که هر فرد در نظر دارد با دیگری متفاوت است. علاوه بر این ملاک های انتخاب همسر برای هر فردی بسته به سن و مرحله رشدی نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است اولویت های انتخاب همسر برای افراد تغییر کرده و یا ملاک زیبایی یا تامین عاطفی ( تجربه عشق ) جای خود را به وجهه اجتماعی و تفاهم اخلاقی دهد.