اختلاف سطح مالی ازدواج به عنوان یک ملاک مهم به شمار می آید.

”  چند وقتیه با یه پسر خوب آشنا شدم، از نظر اخلاق، قیافه و تحصیلات دقیقا همونیه که من می خوام. تنها چیزی که باهاش مشکل دارم وضع مالی خانوادشه که ما خیلی از اونا سرتریم.

دوس دارم با پسری ازدواج کنم که از نظر شرایط مالی حدااقل با هم در یک سطح باشیم. از طرفی هم می ترسم از دستش بدم.

شاید دیگه همچین پسر باشخصیت و سالمی سر راهم قرار نگیره. موندم چی کار کنم ؟ ”

همه ما برای ازدواج و انتخاب شریک زندگی خود معیارهایی را در نظر داریم.

معیارهای که ممکن است قبل از ازدواج آن ها را نادیده بگیریم و یا به آن پایبند بمانیم.

اختلاف سطح مالی ازدواج

اگرچه ملاک های هر فردی برای ازدواج و انتخاب همسر تا حد زیادی سلیقه ای و بر حسب شرایط متفاوت است اما اطلاعات و آگاهی بیشتر باعث برخورداری از یک چشم انداز می شود.

یکی از این معیارها، شرایط اقتصادی همسر آینده مان است.

برای خیلی از دخترها شرایط مالی خوب همسرشان یکی از مهم ترین ملاک های ازدواج محسوب می شود.

برای عده ای دیگر نیز داشتن شغل و جنم کار یک پسر ملاک مهم تری است.

سطح مالی خانواده در سال های اخیر برای پسرها نیز به یک ملاک مطرح تبدیل شده به طوری که عده ای از پسرها با سرتر بودن شرایط اقتصادی خانواده دختر استقبال می کنند و آن را یک مزیت می دانند.

برعکس عده ای دیگر نیز  با این شرایط به دیده تحقیر نگاه می کنند و نگران انتظارات مالی همسرشان در آینده هستند.

اختلاف سطح مالی و فاصله طبقاتی زن و مرد

عوامل زیادی در ازدواج و رضایت زن و مرد در زندگی مشترک تاثیر دارد.

هماهنگی هر چه بیش تر زن و مرد در زمینه های مختلف از جمله سطح تحصیلات، سن، شرایط اقتصادی و اجتماعی باعث سازگاری و درک بیشترمی شود.

اختلاف سطح مالی نیز فقط به این حیطه محدود نمی شود. مسلما نوع انتظارات خانواده ها از هم در مهریه، خرج کردن، جهیزیه، جشن ازدواج و حتی کادو دادن با یکدیگر تفاوت دارد.

البته موضوع و چالش اصلی برخورد خانواده ها با اختلاف سطح مالی ازدواج است که معمولا دردسرساز می شود.

همچنین شرایط اقتصادی تا حد زیادی تعیین کننده موقعیت اجتماعی افراد است.

به عنوان مثال پسر یا دختری از یک خانواده اشرافی که به دلیل زیبایی، هم دانشگاهی بودن یا عوامل دیگر با فردی از خانواده کارگر ازدواج می کند، بعد از مدتی این تفاوت دو جایگاه می تواند باعث اختلاف و ناسازگاری شان گردد.

جالب است بدانید که در حالی که شرایط اقتصادی برای پسر و دختر دارای اهمیت است، معمولا دخترها با صراحت و به طور مستقیم اما پسرها غیرمستقیم تر به این موضوع اشاره می کنند.

اختلاف مالی در ازدواج

اختلاف سطح مالی ازدواج و مشکلات احتمالی پیش رو

اختلاف سطح مالی ازدواج به صورت های مختلفی نمایان می شود از جمله:

 • خانواده دختر از نظر سطح مالی نسبت به خانواده پسر در شرایط بهتری قرار دارند:

در این شرایط ممکن است پسر جوانی که در یک خانواده فقیر یا متوسط بزرگ شده و فرضا تحصیلاتی نیز دارد نتواند از پس خواسته ها و توقعات همسر خود که زندگی مرفهی را تجربه نموده، برآید.

اگر نگرش خانواده دختر به این شرایط منفی باشد و پسر نیز احساس حقارت و ناتوانی یا نگرانی کند بر سازگاری و صمیمت زن و شوهر تاثیر منفی خواهد داشت.

 • خانواده پسر از نظر مالی نسبت به خانواده دختر سرتر و در رفاه بیشترند:

درصورتی که اختلاف سطح مالی ازدواج به گونه ای باشد که مرد دارای طبقه اقتصادی بالا و زن طبقه متوسط یا پایین باشد نیز پیامدهای ناخواسته ای به همراه دارد:

مسائلی همچون چشم و هم چشمی بین خانواده ها، تفاوت در سبک زندگی و آداب و رسوم نا آشنا، مشغله کاری زیاد و اختلاف سلیقه را در پی دارد.

سوءتفاهم هایی که ممکن است در کشمکش ها پیش بیاید از جمله این که تو بخاطر پول با من ازدواج کردی و.. مواردی است که نه تنها برای زن بلکه برای مرد نیز دلخراش و ناراحت کننده است.

مزایا و معایب ازدواج با فرد ثروتمند

مزایا

 1. شما فوراً ثروتمند می شوید
 2. شما در جامعه مهم می شوید (با مشخصات بالا)
 3. شما نیازی به کار کردن یا کمک به شوهرتان در تجارت ندارید.
 4. رویاهای شما برآورده خواهد شد

معایب ازدواج با فرد ثروتمند

تنها چیزی که نیاز دارید این است که بنشینید و از زندگی خود لذت ببرید. اما، باید به خاطر داشته باشید که عشق را نمی توان خرید. در ابتدا فکر می کنید ازدواج با یک مرد ثروتمند یک ایده عالی است و آرزوی هر دختری است. اما، زندگی شما دیگر هرگز مثل قبل نیست، در زندگی روزمره خود با مسائل جدیدی روبرو خواهید شد.

۱- عدم تحمل و تسلط

افرادی که قبلاً در “قاشق نقره ای” زندگی می کردند نمی دانند چگونه احساسات دیگران را تحمل کنند یا حفظ کنند. گاهی اوقات دل شما را می شکند و باید برای مقابله با آن آماده باشید.

آنها شما را وادار می کنند که آنچه را که می خواهند انجام دهید بدون اینکه به آنچه می خواهید فکر کنید زیرا او می داند که او قدرت اینجا را دارد. نظر شما برای او مهم نیست، زیرا فکر می کند همه چیز را می داند. شما تحت منیت او، انتخاب هایش و دستوراتش زندگی خواهید کرد. شما آزادی کامل خود را از دست خواهید داد.

او خواهد بود که تصمیم می گیرد کدام لباس را بپوشید، با کدام فردی معاشرت کنید، به کدام مکالمه بپیوندید و حتی خانواده شما از او احترام کافی نخواهند گرفت.

شما به تنهایی تمام این چیزها را تحمل خواهید کرد، زیرا این یک نمونه معمولی از یک مرد ثروتمند است. ممکن است نفس او از پولش بزرگتر باشد. این از مضرات ازدواج با یک مرد ثروتمند است.

۲- مشکل زمان در ازدواج با فرد ثروتمند

او کاملاً بسیار شلوغ خواهد بود. یک مرد ثروتمند نسبت به یک کارگر عادی به زمان بیشتری برای کار نیاز دارد. او ممکن است گاهی به یک سفر کاری، یک جلسه نیمه شب، یک جلسه تصادفی در میانه زمان با کیفیت شما برود. به این فکر کنید که یک سفر کاری چقدر می تواند طول بکشد، ممکن است یک ماه یا بیشتر باشد.

پیدا کردن وقت آزاد برای گذراندن با شما یا فرزندانتان برای او بسیار سخت خواهد بود. شما نمی توانید به اندازه کافی وقت باکیفیت با مرد خود داشته باشید مانند زوج های معمولی.

۳-ممکن است اولویت او نباشید

وقتی با یک مرد ثروتمند ازدواج می کنید، باید آماده بپذیرید که هرگز اولویت اول او نباشید. برای یک مرد ثروتمند، او بیشتر از اینکه شما را به عنوان همسرش از دست بدهد، از فقیر بودن می ترسد. او ۲۴ ساعته به کار و سرمایش از فکر می کند.

کارها اولویت اول زندگی او خواهند بود و پول همیشه اولویت دوم زندگی او خواهد بود. ممکن است به جایی بروید یا با او کاری انجام دهید، اما تجارت همیشه در ذهن اوست.

۴-حسادت به زنان دیگر

حسادت یک موضوع معمولی خواهد بود که در زندگی ما با یک مرد ثروتمند ازدواج می کنیم. شما نمی دانید که او با چند زن زیبا در زندگی روزمره خود در دفتر کار خود یا زمانی که به یک سفر کاری رفته بود ملاقات کرده است. احتمالاً می ترسید که او زن دیگری از دفتر کارش باشد، زیرا او بیشتر از شما او را می بیند.

۵٫ دست کم گرفته شده است 

این مورد به احتمال زیاد برای شما اتفاق می افتد نه به خاطر شوهرتان بلکه به خاطر محیط او، دوستانش، خانواده اش. آنها ممکن است به شما از تحقیر نگاه کنند. آنها ممکن است نظر شما را جدی نگیرند، سلیقه شما را حتی انتخاب شما را جدی نگیرند. خانواده او از روی ظاهر شما، نحوه غذا خوردن، نحوه انتخاب لباس، مد و حتی برندی که هر روز استفاده می کنید، به شما نگاه می کنند.

معمولاً یک افراد ثروتمند توانایی زیادی در شخصیت او دارند، مثلاً می توانند گلف، موسیقی کلاسیک بازی کنند یا می توانند برقصند. بر اساس نظر آنها خیلی شما را تحت فشار قرار می دهد، شما تحت نظر آنها زندگی خواهید کرد بدون اینکه آنها به نظر شما اهمیت دهند. آنها متوجه خواهند شد که شما با شوهرتان سازگار نیستید. نه تنها توسط دوستان یا خانواده او، بلکه دوستان و نزدیکان شما هم همین نظر را دارند.

فاصله طبقاتی در ازدواج

چرا زوج ها بر سر پول دعوا می کنند؟

چند دلیل وجود دارد که چرا زوج ها بر سر پول دعوا می کنند. یکی از آنها مربوط به قدرت است. به طور سنتی، مردان پول بیشتری به دست می‌آوردند و قدرت بیشتری در خانواده‌ها داشتند.

در حالی که برخی از زنان برای حمایت مالی منحصراً به شوهران خود متکی بودند.

با این حال، امروزه بسیاری از آنها به اندازه مردان کار می کنند و درآمد خوبی کسب می کنند. از آنجایی که زنان پول بیشتری را وارد خانه می‌کنند، احساس آزادی بیشتری برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه زن و شوهر با این پول چه می‌کنند، می‌شوند.

زوج ها در مورد هزینه کردن بحث می کنند زیرا اولویت های متفاوتی دارند. یکی از طرفین ممکن است فکر کند که پس انداز پول برای آینده مهم ترین چیز است.

در حالی که دیگری معتقد است که پول باید برای خرید چیزهایی که می خواهید فورا مصرف شود. بحث در مورد اولویت ها بسیار مهم است تا نیازهای هر دو طرف برآورده شود.

با هم صحبت کنید

صحبت در مورد پول برای یک رابطه سالم بسیار مهم است. بسیاری از زوج ها می گویند که پول باعث درگیری و استرس در روابط می شود، اما اغلب این پول نیست که مشکل ایجاد می کند.

بیشتر مردم دوست ندارند در مورد مسائل مالی صحبت کنند، اما برای زوج هایی که سعی در حفظ یک رابطه خوب دارند، به خصوص سخت است. اول از همه، هیچ کس نمی خواهد خودخواه باشد.

وقتی صحبت در مورد پول منجر به درگیری می شود، ممکن است احساس کنید که رابطه در حال شکست است.

ثانیاً، به دلیل اینکه گاهی اوقات مردان درآمد بیشتری کسب می کنند، زنان احساس می کنند که حق ابراز احساسات خود را در این مورد ندارند.

 در صورتی که زن در خارج از خانه کار نکند این امر بیشتر دیده می شود. اگر زن در مورد پول تصمیم نگیرد، ارزش مراقبت از کودک و مدیریتی که در خانه انجام می دهد می تواند به حداقل برسد.

بهترین زمان برای شروع صحبت در مورد پول قبل از عروسی است تا هر دو بدانند طرف مقابل چه انتظاری دارد و چگونه پول خود را خرج می کند. با این حال، اکثر زوج ها این کار را نمی کنند.

در اینجا برخی از مسائل مالی وجود دارد که زوج ها باید در مورد آنها صحبت کنند:

اهداف پولی

حتماً با هم روراست و روراست باشید و سعی کنید اهداف همدیگر را با پول درک کنید. اهداف در طول ازدواج تغییر می کنند.

بسیار مهم است که ایده ها را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید و تفاوت های یکدیگر را درک کنید تا آینده مالی با ثباتی را تضمین کنید. اختلاف نظر طبیعی است،

اما باید با هم کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که تصمیماتی که می گیرید هر دوی شما را خوشحال می کند.

هنگامی که در توافق در مورد نحوه خرج کردن پول خود مشکل دارید، به یک مشاور مالی مراجعه کنید و ارزش تلاش برای دریافت مشاوره از یک فرد بی طرف را دارد.

چه انتظاری می رود؟

انتظارات در سازگاری زوج ها با سبک های مختلف مدیریت پول نقش دارند. برخی از خانواده ها قبل از خرید عمده و برنامه ریزی برای هزینه های کلان مانند تعطیلات صحبت می کنند، اما برخی دیگر این کار را نمی کنند.

اگر یکی از زوجین از خانواده‌ای باشد که در مورد مسائل مالی صحبت می‌کردند، اما دیگری صحبت نمی‌کرد، انتظارات آنها ممکن است به‌طور قابل توجهی متفاوت باشد.

انتظارات متضاد می تواند منجر به اختلاف نظر مداوم در مورد نحوه خرج کردن پول شود.

انتظارات ناشی از رعایت قوانین خانواده در مورد پول است. همه خانواده ها قوانینی دارند. زن و شوهر می توانند در مورد قوانین خانواده خود صحبت کنند. “مسابقه زوج ها” در این پست ابزار دیگری برای تخمین سطح سازگاری شما در مورد پول است و نقطه شروع خوبی برای صحبت در مورد انتظارات است.

یک برنامه مکتوب تهیه کنید.

سیستم های مدیریت پول

زوج هایی که پول را با موفقیت مدیریت می کنند، اغلب سیستمی دارند که بر سر آن توافق کرده اند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سیستم به بهترین وجه با یک رابطه خاص سازگار است و پایبندی به آن می تواند استرس ناشی از پول را کاهش دهد. خوب و بد یک سیستم خاص را مورد بحث قرار دهید. صحبت کردن در مورد این به شما کمک می کند تا درک کنید که یک شریک چگونه به رابطه در مورد پول می نگرند. مهم نیست چه سیستمی را اجرا می کنند، مهم این است که آیا آن سیستم کار می کند یا خیر!

سیستم مدیریت مستقل

برخی از زوج ها معتقدند که همه چیز از جمله حساب های بانکی باید جدا باشد. این می تواند برای برخی گزینه سالمی باشد، زیرا به هر فردی اجازه می دهد بدون نیاز به درخواست برای دیگری هدیه بخرد. برای زوج های دیگر، این سبک می تواند مشکلات را در رابطه آشکار کند و می تواند نشان دهنده کمبود جدی ارتباط یا اشتراک گذاری باشد. به یاد داشته باشید، برنامه ریزی مالی منعکس کننده اهداف و اولویت های مشترک است.

سیستم سبد خرید

بسیاری از زوج ها مسئولیت های مالی مشترک دارند. حساب های بانکی ملحق شده و هزینه های خانوار با این حساب پرداخت می شود.

زن و شوهر زمانی را برای بررسی صورت حساب ها و تعیین اهداف تعیین می کنند. آنها آشکارا در مورد پول صحبت می کنند، صادق هستند و به یکدیگر اعتماد دارند.

سیستم حقوق کل

گاهی اوقات بهترین سیستم این است که یکی از زوجین پول را مدیریت کند. منطقی است که کسی که بهترین مهارت های مالی را دارد باید رهبری را بر عهده بگیرد. این شخص می تواند کارهایی مانند پرداخت صورت حساب ها و پیگیری پرداخت ها را انجام دهد. هر کسی که مسئولیت مدیریت این وظایف را بر عهده دارد باید مراقب باشد که خیلی کنترل کننده نباشد و حتما نظر شریک زندگی خود را در مورد تصمیمات مهم مالی بپرسد.

سیستم ترکیبی

روش های مختلفی برای مدیریت پول وجود دارد که هر کدام بسته به اینکه چه چیزی بهترین کار را دارد و چه چیزی برای زوج منصفانه به نظر می رسد بستگی دارد. سیستم های مدیریت پول متضاد باعث ناامیدی و دعوا می شود. در بسیاری از موارد، بیشتر کارهای بدون دستمزد در خانه توسط همسر انجام می شود، از جمله مراقبت از کودکان و کارهای خانه.

در مواردی مانند این، ممکن است ایده خوبی باشد که برای اهداف مختلف، مانند مدیریت خانه و پس‌انداز، حساب‌هایی ایجاد کنید. ممکن است برای همسری که خارج از خانه شاغل نیست مهم باشد که “پول خود” داشته باشد. این موضوع دیگری است که باید در مورد آن صحبت کرد.

کارهایی که باید انجام داد

یک برنامه مخارج مکتوب داشته باشید تا دقیقا بدانید که پول کجا می رود. این به یک زوج کمک می کند تا در مورد عادت های خرج کردن و پس انداز یاد بگیرند. در اسرع وقت برنامه های خود را مکتوب کنید.

در مورد اهداف صحبت کنید. در زن و شوهر، هر یک باید هدف دیگری را درک کند.

آیا یک نفر می تواند قبوض را پرداخت کند؟ هر دوی شما باید در تصمیم گیری در مورد پول مشارکت داشته باشید، اما باید تصمیم بگیرید که واقعاً چه کسی صورت حساب ها را پرداخت می کند.

کارت اعتباری را به اشتراک بگذارید؟ ممکن است ایده خوبی باشد که هر فردی کارت اعتباری خود را داشته باشد. ایجاد یک سابقه اعتباری فردی خوب مهم است و در صورت جدایی زوجین با مشکل کمتری مواجه خواهد شد.
کنترل خود را حفظ کنید. به جای چیزهای دلخواه، چیزهای ضروری بخرید.

تصمیم بگیرید چه چیزی مهم است و قبل از اقدام فکر کنید.

نکاتی برای صحبت در مورد پول

 • زمانی را در هفته به صحبت در مورد مسائل مالی اختصاص دهید. این کار را دور یک میز انجام دهید تا اسناد مالی را قرار دهید. مطمئن شوید که این مکان راحت است.
 • اشکالی ندارد که مخالف باشید. این می تواند برای یک رابطه سالم باشد. اما به یاد داشته باشید، این گفتگو از عشق ناشی می شود. اجازه ندهید اختلاف نظرها از کنترل خارج شود.
 • گفتگوهای سالمی داشته باشید. در مورد افکار و احساسات در مورد پول بدون سرزنش دیگران، دقیق باشید. از جملاتی استفاده کنید که با «احساس می‌کنم» و «من نیاز دارم» شروع می‌شوند. سعی کنید احساسات شریک زندگی خود را با گوش دادن به پاسخ او درک کرده و از آنها قدردانی کنید. به شریک زندگی خود بگویید “من می فهمم” و به شریک زندگی خود بگویید که مورد قدردانی قرار می گیرد. سرزنش دیگران به خاطر اشتباهات فقط باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شود.
 • اگر در تصمیم گیری با مشکل مواجه هستید، راه حلی بین شما دو نفر ایجاد کنید.
 • با هم به پیاده روی بروید. هوای تازه پس از گفتگوهای پولی باعث آرامش می شود.

مسائل مالی و اقتصادی و مشکلاتی که این مسئله در پی دارد همواره در زندگی گریبان گیر خانواده ها به ویژه زوجهای جوان است و این مسئله نیازمند مدیرت و صبوری جوانانی است که با این همه مشکلات و سختی های موجود شروع به زندگی مشترک کرده اند. اما در بسیاری از موارد اختلاف اقتصادی در ازدواج و در واقع اختلاف سطح خانوادگی بین دختر و پسر که با مشکلات مالی هم همراه می شود بیشتر خود را بروز داده و باعث ایجاد اختلافات جدی تر می شود.

دختران و پسرانی که همدیگر را انتخاب کرده اند از مشکلات و همچنین وضعیت مالی یکدیگر با خبر هستند بنابراین لزومی ندارد در هنگام مشاجره و یا به دلیل مشکلاتی خاص آن را به رخ همدیگر کشیده و یا بر سر دیگری بزنند بنابراین توصیه مشاوران ازدواج این است که در ابتدا به تفاوت های سطح خانوادگی و وضعیت خانواده هر فرد توجه شود سپس توصیه دیگر به آن ها این است که اگر زمانی مرد یا زن برای حل مشکلات خانه در زمینه اقتصادی می خواهد از خانواده خود کمک بگیرد، با صحبت با همدیگر و مشورت این تصمیم را گرفته و عملی کنند. از انتخاب خودسرانه درباره گرفتن کمک از والدین جداً جلوگیری کنند.

بنابراین دست است که باید در انتخاب دقت کنیم اما هیچ خانواده ای شبیه هم نبوده و به همین دلیل این خود زوجین هستند که می بایست در هماهنگی زندگی خودشان تلاش کرده و به ثبات برسند.

برای خواندن مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع به سایت ازدواج مراجعه کنید

منبع:مقالات برتر ازدواج و سایت انگلیسی روابط مشاوره ازدواج

برچسب ها:

 • اختلاف طبقاتی در ازدواج نی نی سایت
 • اختلاف طبقاتی در ازدواج هلاکویی
 • اختلاف مالی در ازدواج نی نی سایت
 • اختلاف طبقاتی در ازدواج
 • اختلاف طبقاتی چیست
 • اختلاف طبقاتی نی نی سایت
 • معایب اختلاف طبقاتی
 • تفاوت سطح خانواده ها در ازدواج

Jul 28, 2023

Written By

مرکز مشاوره ازدواج

Edited By

دکتر دادخواه

178 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. آرزو
  آرزو گفته:

  سلام.وقت بخیر
  دختری ۲۷ ساله هستم پزشک هستم ودرامد خیلی خوبی دارم به تازگی با پسری ۳۰ ساله با شرایط فرهنگی و اخلاق خوب آشنا شده ام اما متاسفانه به لحاظ مالی در امد خیلی کمتری از من دارند حدود یک هشتم ( البته از نظر وصعیت اقتصادی خانواده ها انها کمی بالاتر از ما هستند و امکانات اولیه زندگی خانه و ماشین دارند ) البته به لحاط تحصیلاتی دانشجوی دکترا هستند اما احتمال انکه استاد دانشگاه شوند ب و درامد خوب داشته باشند به گفته خودشان کم هست واکنون در مدرسه غیر انتفاعی معلم هستند و حقوق کمی دارند .نطرتان راجع به ازدواج با این شخص چیست؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست گرامی شما ملاک اصلیتون چیه این مواردی که شما مطرح می کنید یعنی ایشون شرایط مناسب تحصیلی و خانوادگی و شان اجتماعی رو دارند منتهی بله بحثی که مطرح است بحث مالی ایشون است اگر واقعا این حپمساله برلتون اهمیت اساسی داره که همسرتون به لحاظ توان مالی و حقوقی درجایگاهی ویژه باشد بهتره با ایشون دیگ در ارتباط نباشید و مساله را کنسل کنید چون به هر حال به امید اینکه درس ایشون تمام شود هیئت علمی دانشگاهی شوند و ایا شرایط شما جو شود یا خیر خوب طبیعتا طول می کشد تا سازگاری شکل بگیرد .و خب تفاوت درامد شاید بعدا باعث ایجاد مشکلاتی شود .که باید دقت داشته باشید بهتره در بحث ازدواج همه توقعات و انتظارات را در نظر گرفته شود به هر حال اگر ایشون اولویت های اصلی و ملاک های شما را دارند و خانواده حمایت گر دارند خوب احتمالا با جسارت و عرضه خودشون می توانند شغل پر درامدی ایجاد کنند .البته هر احتمالی مطرح است .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید .

   پاسخ
 2. ژینوس
  ژینوس گفته:

  دختری ۳۱ ساله هستم که از لحاظ خانوادگی و مالی و تحصیلی در موقعیت بالای هستم.حدود یک سالی است با پسری آشنا شدم که لحاظ تحصیلی و شغلی و اخلاقی نسبتا خوبه و بهش علاقمند شدم اما ما با هم اختلاف طبقاتی داریم به نظر شما اختلاف طبقاتی در آینده مشکل ساز خواهد شد.؟
  آخه من به ظاهر خیلی اهمیت میدم برای همین حسابی دچار تردید شدم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیز بین اختلاف طبقاتی با اختلاف فرهنگی تفاوت است و اختلاف سطح فرهنگی بیشنر از مالی برای زوجین مشکل ساز می شود چون به هر حال مادیات اکتسابی است ولی خب سطح فرهنگ به تربیت خانواده بر می گردد .و خانواده باید به این مساله می پرداختند بسته به فضا و شرایط و بعدا هم اصلاح چندانی نمی شود .و بسیاری از افراد از طبقات پایین جامعه فرهنگ بسیار بالایی دارند .بهتر است که اگر ایشون رو به لحاظ رفتار برخورداخلاق و سطح سواد اجتماعی پسندید به تفاوت مالی اگر خیلی بارز نیست توجه نکنید .اگر ایشون فرد با عرضه و جسارتی باشند حتما می توانند موفق عمل کنند .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید تصمیم درستی بگیرید و از مشاوره پیش از ازدواج هم می توانید بهره ببرید .

   پاسخ
 3. سعید
  سعید گفته:

  بنظر من حتما اهمیت بدین به مسائل مالی.من خودم حقوقم ۶ میلیون تومنه و کارمندم.خونه خوب و ماشین خوب دارم.از بی فکری رفتم با یه دختر که باباش مستاجره و هزار تا مشکل مالی دارن ازدواج کردم.هروقت میرم خونشون احساس پشیمونی میکنم وضع خونه و زندگیشونو میبینم.یه جورایی احساس حقارت دارم پیش فامیلامون با اینکه وضع مالی خودم عالیه.اصلا از پدر بی مسئولیتش متنفر شدم که عرضه گردوندن زندگی رو نداره.همش تو خونه خوابه.همیشه با خودم میگم کاش با خانواده هم سطح خودم ازدواج میکردم تا احساس خوشبختی داشته باشم.اصلا دوس ندارم باهاشون مسافرت برم چون سطحشون پایینه و سربار آدم میشن.بعضی وقتا به خانومم مشکوک شدم که بهشون کمک نقدی میکنه و این داره منو عذاب میده.اگه مطمعن بشم فرداش میرم طلاقش میدم بره به درک با بابای بی عرضش…

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزیر در زندگی خانواده و ..همه و همه اهمیتددارند و درست می فرمایید منتهی همسر شما مقصر است اگر پدرش فردی تن پرور به گفته شماست و کاری ندارد و قطعا بدون اجازه درست نیست کمک مالی کند ولی اونقدراین مساله برای شما مهمه که حاضرید ایشون رو طلاق بدید خوب برای شما که شرایط مالی تا این حد اهمیت دارد و موقعیت و پرستیژ خانواده اشتباه بوده که ایشون رو انتخاب کردید چون با رفتار شما ایشون هم از زندگی رضایتی نخواهد داشت و اصلا اصل زندگی بر پایه شرایط مالی نیست ولی وقتی برای فردی مهم است باید د ر انتخاب جز ملاک های اولیه قرار دهد و حتما تلاش کند فردی متناسب با این ملاک را انتخاب کند .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشی به هر حال ایشون همسر شما هستند هرحرفی دررمورد خانوادش باعث دلسردی در روابط خواهد شد .مهم ترین چیز ویژگی های مثبت خود فرد است که باید دققت داشته باشید .

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات متداول اختلاف مالی در ازدواج

۱ - اختلاف سطح مالی ازدواج چه تاثیری بر سایر جنبه های زندگی زن و مرد دارد؟

زن و مردی که از نظر مالی در یک سطح قرار ندارد ممکن است از بسیاری جنبه های دیگر نیز با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. به عنوان مثال سطح اقتصادی بالا که معمولا با تحصیلات بالاتر و تفریحات متنوع تر همراه است می تواند باعث اختلاف نظر در شیوه نگرش به زندگی، آداب و رسوم و حتی شیوه تربیت فرزند شود.

۲ - بالاتر بودن وضعیت اقتصادی مرد در زندگی مشکل ساز است یا زن؟

توجه داشته باشید که نبود اختلاف سطح مالی به معنای نبود اختلاف در زندگی مشترک نیست. در عین حال معمولا اگر این تفاوت به صورتی باشد که مرد از نظر اقتصادی در سطحی بالاتر قرار گیرد از نظر اجتماعی با پذیرش بیشتر همراه است و برای هر دو ( زن و مرد ) کمتر مشکل ساز می شود.

۳ - در ازدواج با فردی که از نظر مالی با ما فاصله زیادی دارد توجه به چه مواردی کمک کننده است؟

۱-به نگرش خود و طرف مقابل تان نسبت به این تفاوت مالی توجه کنید. در صورتی که نگاه بالا به پایین یا احساس کم شدن اعتماد به نفس دارید، زنگ خطر رابطه به صدا در می آید. ۲-خانواده ها را با این تفاوت مالی و فرهنگی آشنا و آماده سازید. سعی کنید با روی گشاده و پذیرنده از تفاوت های سبک زندگی خود صحبت کند. مشکل ناشی از انکار تفاوت ها صرفا به دلیل عشق و هیجان اولیه، به مرور و در زندگی مشترک خود را نشان می دهد. ۳- متوجه انگیزه ازدواج تان باشید. نگرشی مانند : پول همه مشکلات رو حل می کنه، عشق بر هر چیزی اولویت داره، مرد مثل کارت عابره، زن پولدار یک به هیچ جلوتره و... درآینده مشکل ساز خواهد بود. ۴-از یک روانشناس کمک بگیرید. در تصمیم گیری برای ازدواج و همچنین مهارت و سیاست کم کردن از تاثیرات منفی اختلاف سطح مالی، تجربه و تخصص روانشناس کمک کننده است.

۴ - آیا اختلاف سطح مالی ازدواج لزوما به اختلاف خانوادگی می انجامد؟

اگرچه هم سطح بودن خانواده ها از نظر اقتصادی به سازگاری بیشتر منجر می شود اما لزوما هر اختلاف سطح مالی محکوم به شکست یا ناسازگاری نیست. خانواده هایی که علارغم اختلاف سطح مالی، از نظر فرهنگی، مذهبی و تحصیلات، به هم نزدیک هستند و نسبت به یکدیگر نگرش بالا به پایین یا ارباب رعیتی ندارد، از سازگاری خوبی برخوردارند.