نرمش در مقابل عاشق شدن فرزندمان

نرمش در مقابل عاشق شدن فرزندمان

باز هم تقابل ازدواج سنتی و ازدواج مدرن و باز هم مشکلاتی که بین این دو دیدگاه وجود دارد. در ابتدا دوبراه تعریفی از این دو روش ازدواج داریم. مادری با روابطی که دارد دختری را زیرنظر گرفته و با هماهنگی برای بار اول بدون حضور پسر به خواستگاری رفته و پس از آن با توضیح خصوصیات دختر به پسر اگر نظرات مثبت باشد برای بار دوم و برای آشنایی بیشتر با حضور خود پسر به خواستگاری میروند تا از نزدیک با دختر آشنا شوند این تعریفی دقیق از ازدواج سنتی بوده که البته با توجه به پیشرفت جوامع و نزدیک تر شدن روابط دختر و پسر رو به کاهش است. در سوی دیگر دختر و پسری از طریق دانشگاه، محل کار و یا طوق دیگر با هم آشنا شده در هم دقیقتر می شوند و خودشان گفتگو های اولیه را انجام داده و سپس تصمیم به ازدواج می گیرند در این میان نیز عاشق همدیگر شده و موضوع را با خانواده مطرح می کنند تا خانواده پسر به خواستگاری دختر بروند. به این روش هم ازدواج مدرن یا غیر سنتی می گویند. اما خانواده ها بازخورد ها و واکنش های مختلفی را از خود در برابر عاشق شدن فرزند نشان میدهند. البته بحث عاشق شدن در نوجوانی ،عاشق شدن نوجوان و عاشق شدن کودکان در سنین پایین خود بحث دیگری است که در این مطلب به آن نمیپردازیم.

line-separator

با توجه به جامعه و فرهنگ ما در طی سالیان گذشته همواره ازدواج های سنتی در دستور کار ولدین بوده و آنان با چنین ازدواج های مدرنی همواره مخالفت کرده اند ازدواج سنتی معایب و محاسنی دارد می توان از خوبی های این روش بهره گیری از تجربیات و دیدگاه های بزرگتر ها را نام برد اما از معایب بزرگ آن در نظر نگرفتن نظر خود دختر و پسر و درواقع ازدواج اجباری می باشد که مشکلات جدی را به دنبال دارد. البته با توجه به روابط شغلی، دانشگاهی و دیگر روابط موجود بین دختر و پسر در جامعه امروزی ازدواج سنتی کمتر شده و البته مخالفت های والدین نیز بیشتر شده است.

زمانیکه موضوع ازدواج با یک دختر خاص عموماً از طرف پسر بین خانواده با عنوان عاشق شدم و همسر آینده خود را پیدا کردم ، مطرح می شود، افراد خانواده در ابتدا مخالف شدید خود را ابراز می دارند و با فرزندشان برخورد شدید می کنند و این کار وی را محکوم کرده و می گویند دختری که اینچنین با تو آشنا شده است به درد همسری نمی خورد!! اما واقعاً به چه دلیل این جمله بیان می شود؟ خود شما والدین تا به حال فکر کرده اید چه دلیل جالب و البته غیر منطقی برای مخالفت دارید؟! آنان بدون توجه به جوانب دیگر مواردی که منجر به طلاق شده را بیان می کنند و جالب اینجاست که به موارد موفق اصلاً اشاره ای نمی کنند. در این درگیری خانوادگی، والدین به ازدواج سنتی پافشاری داشته و گاهی فرزند خود را اجبار به پذیرش چنین ازدواجی می کنند.اما تا به حال به عواقب ابن رفتار خودتان فکر کرده اید؟ فکر کرده اید که همین فرزندانی که شما همواره شادی و خوشبختی آنان را می خواهید چه صدمات جبران ناپذیری از این رفتار شما خواهند خورد؟!

line-separator

عدم توجه به درخواست فرزندتان می تواند باعث از بین رفتن اعتماد آنان نسبت به شما شده و این موضوع پنهانی شدن روابط را در پیش داشته و می تواند هر دو را به گناه بکشاند. از بین رفتن این اعتماد و رابطه بین فرزند و والدین می تواند اتفاقاتی را در پیش داشته باشد که فرزندان را نابود نماید.نفس ازدواج غیر سنتی و آشنایی دختر و پسر به منظور ازدواج اصلاً بد نبوده و نیست بلکه می تواند به داشتن یک ازدواج موفقیت آمیز کمک کند زیرا آشنایی لازم برای ازدواج به دست آمده است و تنها مخالفت های والدین گره را کورتر کرده و آن اعتماد را از بین می برد. البته می توان بسیاری از این مشکلات را به الگو های نا مناسب تلویزیونی نسبت داد که در آن هرچه روابط است ار غلط و اشتباه نمایش می دهد.

بنابراین به خواسته فرزندمان احترام بگذاریم و اگر واقعاً خوشبختی و سعادت وی را می خواهیم، بدون پیش داوری و قضاوت به دور از انصاف، حقایق را با توجه به تحقیقان به فرزندمان گفته و تنها به وی مشاوره دهیم. سپس اگر مشکلی جدی نسیت به خواستگاری دختر رفته و به انتخاب و فرصت پیش آمده از طرف فرزندمان احترام گذاشته و همانند دستورات دینی دینمان عمل کنیم زیرا همانطور که در پایین ذکر شده انتخاب خود فرزند در اولویت قرار دارد.

دیگر مقالات مشاوره ازدواج :

مشاوره قبل ازدواج

عشق قبل ازدواج

قصد ازدواج فرزندان

line-separator

عَنِ ابْنِ أَبِی یَعْفُورٍ عَنِ الصَّادِقِ ع قَالَ قُلْتُ إِنِّی أَرَدْتُ أَنْ أَتَزَوَّجَ امْرَأَهً وَ إِنَّ أَبَوَیَّ أَرَادَا غَیْرَهَا قَالَ تَزَوَّجِ الَّذِی هَوِیتَ وَ دَعِ الَّتِی هَوَى أَبَوَاک ابن ابی یعفور از امام صادق (ع)پرسید: من تصمیم گرفته‏ام با زنى معین ازدواج کنم، و پدرم به دیگرى نظر دارد، حضرت فرمود: آنکه خود دوست دارى ازدواج کن، و آنکه را که پدر مى‏خواهد واگذار (الکافی ج  ۵  ص ۴۰(

مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع را در سایت مشاوره قبل ازدواج ببینید

منبع: کودک و نوجوان

8 پاسخ
 1. m&m
  m&m گفته:

  همه گیرا ی طرف گیر پدرو مادر من که میگن ادمای اون شهر از دم بدرد نمیخورن و منی ک ۱۹سالممه میگن ازدواج برام زوده،ولی اخه ماهمو دوس داریم نمیدونم چیگارکنم

  پاسخ
 2. سمیه
  سمیه گفته:

  من ۶ ساله با پسری آشنا هستم. همدیگرو دوست داریم خانوادش بی دلیل، ندیده و نشناخته راضی نیستن. میگن باید حتما خودشون واسش دختر پیدا کنن. آخه من نمیدونم این خانواده ها قراره با طرف زندگی کنن یا پسرشون؟؟

  پاسخ
 3. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  من دختری ۲۰ ساله دارم که مدتی متوجه شدم از پسری خوشش اومد ولی هروقت با او در این مورد صحبت میکنم.از جواب دادن به من خودداری میکنه چطور با او برخورد کنم که در این مورد بامن صحبت کنه؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *