نقش مهم و غیر قابل انکاری که زیبایی در ازدواج دارد

درست است که در ازدواج ملاک های زیادی را در نظر میگیریم اما میتوانیم انکار کنیم که زیبایی نقش مهمی در ازدواج دارد

زیبایی چه نقشی در ازدواج دارد؟
شما نمی توانید ازدواج کنید بدون این که چهره همسرتان را بپسندید. مطمئن باشید که اگرچه ظواهر بعد از گذشت مدتی برای شما عادی می شود اما در وهله اول بسیار مهم است که بتوانید با چهره، ظاهر، حرکات همسرتان خو بگیرید نه این که آن را تحمل کنید.

صورت زیبای زن و ظاهر دلپذیر او ، در حفظ و تقویّت عفّت و ایمان همسرش تأثیر دارد. اگر کسی از زیبایی همسرش راضی باشد، چشم و فکر و عملش، متوجه دیگران نخواهد شد و حسرت «زیبایان بیگانه» را نخواهد خورد. پسندیدن ظاهر باعث می شود شما به همسرتان گرایشی همیشگی داشته باشید و از دام خیانت دور بمانید.

گرچه زیبایی ظاهر و تناسب اندام را در انتخاب همسر نمی توان نادیده گرفت، اما نباید به عنوان بزرگ ترین هدف و معیار و ملاک ازدواج محسوب شود، به طوری که دیگر معیارها را تحت الشعاع قرار دهد، بلکه هنگام انتخاب همسر باید هر دو بعد زیبایی ترکیب شود

لازم به ذکر است که مفهوم زیبایی از نظر همه یکسان نیست، بلکه مقابل هم است. زیرا زیبایی همسر از نظر مرد، تناسب اندام، ظرافت مو و ابرو، نازکی لب ها و صدا، ایمان، حیا، عفّت و پاکدامنی زن است و از نظر زن، زیبایی همسر، قدرت، نیرومندی، هیکلی چهارشانه، صدای کلفت، موهای خشن، شهرت اجتماعی، توان دفاع و غیرت و پاکی چشم و فکر و عمل است.

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج مراجعه کنید

منبع:مشاوره-آنلاین.com

21 پاسخ
 1. arezo
  arezo گفته:

  خواستگاری دارم که معیارهای من میخواهم بیشترش را دارد ولی چهره اش به دل من نمیشینه و خانه ی آینده ی او جایی است که من خوشم نمیاد و با کار کردن همسرش نیز مخالف است و من دچار تردید و دودلی هستم.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   دوست گرامی بهتره ایتم ها و نکات مثبت و منفی ایشون از نظرخودتون رو جایی بنویسید و ملاک هایی که شما برای ازدواج دارید بعد مقایسه کنید که تا چند درصد توافق وجود دارد در کدام موارد می توانید گذشت داشته باشید و مساله ای نیست و کدام موارد اصلا قابل پذیرش نیست .مثلا اینکه ظاهر ایشون رو نپسندید یعنی تا چه حدی اگر تا حدی که دیگر مایل نیستید این فرد را ببینید یک مساله است و اگر نه ایشون رو تا حدی که در ذهن و رویاها بوده ندید و انتظار شما براورده نشده که این مساله دیگر است .در مورد شرایط زندگی ایا ایشون در صورت بهبود شرایط کاری می توانند محل زندگی را تغییر دهند یا خیر و شما چقدر این مسئله برایتان اهمیت دارد .در مورد اینکه با کار شما مخالفت دارند اگر شما فردی هستید که تحصیل کردید و کار مناسبی دارید که اصلا حاضر نیستید از ان بگذرید ممکنه این مشکل ساز شود چون ایشون از ابتدا شرایط رو گفتند و اگر فردا شاکی شوید مقصر خود شما هستید ؟چون ایشون شروط رو گفتند و شما پذیرفتید به هر حال بهتر ه بررسی بیشتری انجام دهید و بیشتر صحبت کنید شاید درمواردی هر دو نفر کوتاه بیایید و به سلایق هم احترام بگذارید امیدوارم خوشبخت باشید و تصمیم درستی بگیرد مشاوره پیش از ازدواج هم می تواند کمک کننده باشد

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

   پاسخ
 2. ن-ب
  ن-ب گفته:

  سلام آیا می توان خواستگاری که خوب باشد را به خاطر نداشتن زیبایی او رد کرد؟ آیا عاقلانه است.دختری ۲۰ سال هستم همیشه در خیالاتم تصور میکردم با فردی ازدواج کنم که قد بلند و لاغر باشد.اما با خواستگاری برخورد کردک که مغایر با این اوصاف داشت.اما از جهات دیگر خوب است.میخواستم راهنماییم کنید که آیا درست است من بدین خاطر او را رد کنم ؟ در ضمن آدمی هستم که به حرفهای اطرافیانم اهمیت می دهم و با خودم میگوبم نکند دیگران از من به خاطر این انتخابم سرزنشم کنند.خواهش میکنم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   فکر می کنید عشق برای ازدواج لازم است؟ چه بسا دو نفر که برای آنها اولین اولویت عشق است اما دقیقه ای نتوانند همدیگر را تحمل کنند.

   آیا عشق برای شروع زندگی لازم است؟ خیر.

   اکثر ازدواجهایی که با عشق شروع می شود محکوم به شکست است. زندگی که با عشق و شیفتگی شروع می شود. زندگی که با عشق شروع می شود یعنی از ابتدا خانه آخر را نشان دادن، و این عشق خیلی زود افول می کند.

   افلاطون: وصال مدفن عشق است.

   یک ضرب المثل چینی: ازدواج گورستان عشق است.

   اینهایی که خیلی عاشق اند و بال بال می زنند وقتی به هم می رسند عشقشان تمام می شود. به خاطر اینکه من تمام عشق خودم را در قبل از ازدواج خرج کرده ام. دیگر بعد چیزی ندارم که به پایش بریزم.

   من قبلا گفته ام که ما برای هم مثل لباس می مانیم. درست است که ما لباسی می خریم که شیک باشد اما شیک بادوام. کی حاضر است یک لباس شیک بخرد که دو روز دیگر پاره بشود؟ خب چرا بخریم؟ ازدواجی که بخواهد به بهانه یک عشق کورکورانه شروع بشود مثل خرید لباس شیک بی دوام است.

   دوستان، عشق برای آغاز یک زندگی لازم نیست بلکه مهم این است که فردی که می خواهیم به عنوان شریک زندگی انتخاب کنیم به دل ما بنشیند. و بتوانیم آن را دوست داشته باشیم. نه اینکه عاشق او باشیم. اگر در خواستگاری، دختر خانم و آقا پسر محترم دیدید طرف مقابل شما نوع حرف زندنش، لحن صدایش، هیکلش، رفتارش، قیافه اش، تفکرش، دیدگاهش و… به دل شما ننشست این ازدواج ازدواج خطرناکی است. علف باید به دهان بزی شیرین بیاید.

   سوال: اگر موردی پیدا بشود که به دل همه‌ی اعضای خانواده نشسته ولی به دل من نه چه باید کرد؟ آیا این ازدواج را توصیه می کنید؟

   جواب: خیر. چون تا آخر عمرت چشمت دنبال جنس مخالف در کوچه و خیابان خواهد بود و می گویی من دنبال یک نفر این شکلی می گشتم ولی خانواده ام گفتند نه تو باید با همین ازدواج کنی که به دل ما نشسته.

   سوال: اگر به دل من بنشیند ولی به دل خانواده نه چه باید کرد؟

   جواب: باز هم توصیه به ازدواج نمی کنیم. چون خانواده تا آخر عمر دنبال بهانه می گردند تا به او گیر بدهند. که او را اذیت کنند. و در زندگی تنش ایجاد کنند. و هر گاه مشکلی پیش آمد سرکوفت بزنند.

   ما وقتی با یک نفر درگیر می شویم و به مرور با او رفت و آمد می کنیم، در ارتباط با به دل نشستن سه حالت بین ما پدید می آید:

   حالت اشتیاق: یعنی طرف خیلی به دل آدم می نشیند. در این حالت توصیه به ازدواج می کنیم.

   حالت اکراه: به هیچ وجه طرف مقابل به دل آدم نمی نشیند. در حالت اکراه به هیچ وجه توصیه به ازدواج نمی کنیم چون اکراه آرام آرام به انزجار و تنفر تبدیل می شود.

   حالت تردید: یعنی از طرف مقابل بدمان نمی آید ولی خیلی هم به دلمان نمی نشیند. برای ازدواج تردید و دو دلی را نادیده نگیرید. لطفا تدیدها را دنبال بکنید تا به تصمیم برسید. در تردید تصمیم ممنوع. اگر مردد هستید بیشتر با او رفت و آمد کنید، بیشتر برسی کنید شاید بقیه‌ی ویژگیهای خوب او باعث بشود آن دو تا موردی که به دل شما ننشسته را بی خیال بشوید. حالا اگر رفت و آمد هم کردید ولی باز هم به دل شما ننشست به هیچ وجه توصیه به ازدواج نمی کنیم.

   بعضی از مذهبی ها هستند که فکر می کنند وقتی دختر یا پسری از خانواده‌ای مذهبی است، نجیب و با ایمان است دیگر کافی است.
   شخصی خدمت رسول اکرم (ص) آمدند و گفتند من به خواستاری دختری رفتم و حیا کردم بدون اینکه او را درست نگاه کنم با او ازدواج کردم.

   رسول اکرم (ص) فرمودند: «ای کاش به او نگاه می کردی که این کار برای تداوم زندگی شما بهتر است.»

   ممکن است سوال بشود که حیا چی می شود؟

   رسول الله (ص) فرمودند: دو گونه حیا داریم: حیای عاقلانه و حیای احمقانه. حیایی از روی عقل منشاء در ایمان انسان دارد و بسیار قابل تقدیر و ارزشمند است. و حیای احمقانه همان کم رویی و نابجا و غلط است.

   سوال: اگر یک نفر از نظر اقتصادی و کفیت و اخلاق و نجابت و همه چیز عالی بود ولی به دل ما ننشست چه باید کرد؟

   جواب: توصیه به ازدواج با چنین کسی را نمی کنیم. و متاسفانه پدر و مادرها در چنین مواقعی حول می شوند. و بچه ها را به انحراف می کشانند. و می گویند دیگر همچین کسی گیرت نمی آید. پس پدر و مادر عزیز فرند خودتان را به ازدواج با کسی که به دل او ننشسته وخیلی هم عالی است وادار نکنید.

   امام صادق (ع): با کسی ازدواج کن که او را دوست داری و اگر کسی را پدر و مادرت پسندیدند و تو او را دوست نداری به عنوان همسر انتخاب نکن.

   دختری خدمت رسول اکرم (ص) آمدند و گفتند که پدرم اصرار دارد که با خواستگاری که برایم امده ازدواج کنم هر چند پسر خوبی است ولی من او را دوست ندارم. رسول الله فرمودند که آیا من می توانم از شما خواهش کنم که به احترام پدرت بپذیری؟ گفت: حرمت پدرم در جای خود محفوظ ولی من به این مرد علاقه ندارم. رسول الله فرمودند : «اختیار با خود توست»

   پدر و مادرهای عزیز زمانه عوض شده الان صد سال پیش نیست که شما برای فرندانتان تصمیم بگیرید. من نه با ازدواج سنتی که پدر و مادر برای فرزند تصمیم می گیرند موافق هستم و نه با دوستی های دختر و پسر توی پارک و خیابان. بلکه چیزی بین این دو را قبول دارم.

   اول عاقلانه فکر کنید ببینید که آیا شما دو تا به هم می خورید. بعد ببین آیا به دل شما نشسته یا نه.

   علی (ع): اگر کسی چیزی را دوست نداشته باشد، نگاه به او و یاد او را نیز دوست نخواهد داشت.

   پاسخ
 3. ماهیا
  ماهیا گفته:

  سلام بر همه. من ۲۸ سالمه و آقایی که قراره باشون ازدواج کنم ۳۱ سالشون ولی یه موضوعی که مربوط میشه به ظاهر ایشون منو اذیت میکنه.پاهاشون پرانتزیه … از طرفی بهشون خیلی علاقه دارم و به خودم میگه که در دوست داشتن ، ظاهر مهم نیست و از طرفی دیگه چون فامیلای ما خیلی آدما رو عیب میکنن از این بابت نگرانم .میشه یه ذره راهنماییم کنید و بگید چقدر میتونه مورد مسئله ساز بشه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست عزی مهم اولویت های شماست .اگر برای خودتون ظا۶ر مهم نیست و بعدا هم وارد مقایسه نخواهید شد مساله ای وجوددندارد یعنی انقدر استقلال فکری دارید که تحت تاثیر قرار نگیرید موفق خواهید شد ولی چنانچه شما وارد مقایسه می شوید و حرف دیگران روی انتخاب شما موثر است شما دچار مشکل خواهید شد .مهم تصمیم خود شماست و اینکه ملاک هاتون رو چطور در نظر می گیرید .امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و موفق باشید و خوشبخت .مهم نظر شما و ارزیابی ملاک هاست.

   پاسخ
 4. mehdi
  mehdi گفته:

  با سلام.من چند سالی است با دختری زیبا آشنا هستم ولی رابطه ما فقط در حد آشناییت بوده و قصد ازدواجی در کار نبوده ولی من در این مدت او را دوست داشته ام و دارم.حال که قصد ازدواج دارم هر دختری را که می بینم باید برای خودم ثابت کنم که این دختر از دختری که باهاش آشنا بودم زیبا تر است واین موضوع مرا خیلی اذیت می کند لطفا مرا راهنمایی کنیدو.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   شما که تا این حد دچار مقایسه شدید خب با همین فردی که چهره مورد علاقه شما را دارد و اشنا شدید مساله ازدواج رو مظرح کنید و خواستگاری کنید در غیر این صورت باید اصولی اون رابطه برای شما حل شود تا بتوانید به فرد دیگری فکر کنید اینکه یک ملاک برای ما گاهس اوقات بارزتر از بقیه است برمی گردد به نیازهای ارضا نشده و شاید گاهی کمبودهای درونی خود ما که وقتی به روانشناس مراجعه کنید و شرایط را بررسی کنید خب قطعا بعد از شناخت نیازهای درونی می توانیم به ملاک های درست تری برای ازدواج برسیم ظاهر یک مساله شخصی است و نسبی است ممکن است ظاهری مورد علاقه شما برای فردی دیگر جذابیت نداشته باشد ولی اینکه هر فردی را با فرد مورد علاقه مقایسه کنید این اشتباه است هیچ دو نفری مثل هم نیستند با هر فردی زندگی کنید و متوجه این مقایسه ها شود شرایط برایش ازاردهنده خواهد شد .امیدوارم در عین حال انتخاب درستی داشته باشید و خوشبخت باشید

   پاسخ
 5. pouya14
  pouya14 گفته:

  سلام و خسته نباشید.
  من ۱۹ سالمه دوس دارم از شما مشاوران عزیز یک سوال کنم.
  میگن با ی دختر خوشگل و زیبا ازدواج کنید تا بعدا پشیمون نشید .چون این آرزوی هر مردی است که همسرش زیبا باشه.حالا میخوام بدونم اگه یه پسر به یک دختر با قیافه ساده علاقه داشته باشه.ازدواج کنه به مشکل برخورد میکنه؟ و اینکه احتمال میدم شاید تو سن ۱۹ الی ۲۰ سالکی این تصمیم رو بگیره که میخواد با یه دختر ساده رو و همچنین ساده پوش ازدواج کنه. و بعد ازدواج و همچنین با گذشت زمان انتخاب و علاقش عوض بشه.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   مسلما با تصوراتی که جوانان امروزی دارن بهتره اجازه بدهند تا به بلوغ عاطفی هم برسند بعد ازدواج کنند
   چون شما امروز تحت فشار نیازهای جنسی و احساساتی چنین حرفی رو میزنید ولی بعد از مدتی نظرتون عوض خواهد شد
   به همین خاطر بهتره صبور باشید تا سن بین ۲۱ تا ۲۵ سالگی برسه و شرایط ازدواج رو هم بدست بیارید …
   چون شما سربازی نرفتید …تحصیلتون تمام نشده و کار و درآمد پایداری ندارید

   پاسخ
 6. saman
  saman گفته:

  با سلام.ببخشید یکم صریح عرض میکنم دختری رو بهش علاقه مند شدم اما چند نکته وجود داره که میخواستم نظر بدید.اول این که از نظر ظاهری کمی لاغره و اون ویژگی های جسمی مورد نظر من رو نداره.اگر چه از نظر زیبایی صورت خوبه.من نمیدونم چیکار کنم.از اخلاقش خوشم میاد ولی استیل بدنیش اونی نیست که من میخوام ایا این مساله قابل حله.بعد ازدواج یعنی به وضعیتی که من دوست دارم در بیاد و کمی چاقتر بشه.یا اینکه بیخیالش بشم.البته خیلی سخته و معولم نیست اونی که میخوام بشه یا نه.از طرفی همین گزینه هم از دستم بره.
  ممنون

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام
   اینکه داشتن ظاهر مناسب برای اقایون اهمیت دارد درست است ولی شما هنوز در مورد ایشون به قطعیت نرسیدید و ظاهرا شناختتون کامل نشده درگیر ظاهر جسمی ایشون شدید .خب طبیعتا برای خانم ها بعد از ازدواج ممکنه تغییرات ظاهری اتفاق بیفتد ولی اینکه شما از اندام طرف مقابل یک ایده ال را در ذهن داشته باشید و امیدوار باشید که بعد از ازدواج به ان شرایطی که دوست دارید ایشون نزدیک می شوند ممکنه معقول نباشد .بهتره برای ازدواج فرد رو همان طوری که هست بپذیرید و ملاک ها و معیارهاتون رو در نظر بگیرید .که اگر بعدا تغییری اتفاق نیفتاد در رضایت از زندگی تغییری ایجاد نشود .در هر حال شناخت کافی و بررسی مسائل مهم اخلاقی و رفتاری که در طی زندگی حائز اهمیت است لازم است و در نهایت امیدوارم تصمیم مناسب و عاقلانه ای بگیرید و خوشبخت باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *