کمتر شدن ساعت کاری بانوان به ضرر آنهاست

به گفته یکی از فعالان حوزه زنان انجام شدن و ثبت شدن قوانینی به سان کمتر شدن ساعت کاری برای خانم ها فقط به ضرر بانوان جامعه است..

شهیندخت مولاوردی افزود: ایجاد تسهیلات برای زنان شاغل همواره مورد حمایت فعالان حوزه زنان بوده است؛ البته به شرطی که این کار در دراز مدت به نفع آنان باشد و خود به عنوان مانعی برای اشتغال و فعالیت آنان در بازار کارعمل نکند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است چنین قوانینی با بررسی های دقیق و کارشناسانه تدوین و در دستور کار قرار گیرد، در ادامه گفت: در زمینه لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل پیش بینی می کنم که در کوتاه مدت از آن استقبال شود و به زنان مشمول این لایحه در حل مشکلاتشان کمک کنند؛ اما در دراز مدت به عنوان مانعی در عرصه اشتغال و استخدام آنان عمل خواهد کرد.

این عضو ائتلاف اسلامی زنان تاکید کرد: با توجه به اینکه زنان مشمول لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل (زنان سرپرست خانوار یا دارای فرزند زیر هفت سال یا معلول یا دارای همسریا فرزند مبتلا به بیماری های صعب العلاج) به درآمد ناشی از کار خود به شدت نیازمند هستند، باید راهکارهایی اتخاذ شود که به نفع آنان باشد و در نهایت به حذف آنان از عرصه اشتغال منجر نشود.

مولاوردی اضافه کرد: در مقطعی به مسائلی پرداختیم که بتواند در جهت حل پارادوکس حضور اجتماعی زنان و مسئولیت خانوادگی به زنان شاغل کمک کند. ساعت کار منعطف و شناور زنان – که در بسیاری از کشورهای دنیا به خوبی تجربه شده است، راه اندازی مهدکودک در کنار ادارات و سازمان ها تا زنان شاغل بتوانند به کودکان زیر هفت سال خود دسترسی داشته باشند، از جمله این موارد بود.

وی یادآور شد: لازم است با توجه به نیاز زنان شاغل از جمله زنان سرپرست خانوار به درآمد خود، به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تصویب قوانین موجب وارد شدن زیان به خود و خانواده آنان نشود.

مولاوردی در پایان درباره طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» نیز اظهارکرد: به نظر می آید که این طرح در کنار برخی سیاست های دیگر نشان دهنده وجود اراده ای برای خانه نشین کردن زنان و محروم کردن نیمی از سرمایه های انسانی کشور است. حضور اجتماعی زنان بیش از آنکه نیاز آنان باشد، نیاز اجتماع است و جامعه ای که نتواند در مسیر رشد خود از تمام ظرفیت ها و سرمایه های انسانی خود استفاده کند، به طور قطع از جوامعی که ازاستعدادهای خود به صورت بهینه بهره می برند، عقب خواهد ماند.

مقاله های بیشتر در رابطه با این موضوع را در سایت مشاوره قبل ازدواج ببینید

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *