شخصیت هر فرد می تواند متأثر از عوامل مختلفی باشد. این عوامل محیطی و یا رفتاری بوده و نقش به سزایی در شکل گیری شخصیت هر نفر دارد اما به طور کلی اولین نهادی که به یک فرد در جامعه شخصیت داده و به او طرز و نحوه برخورد با دیگران را آموزش می دهد، خانواده می باشد. سپس فرد وارد جامعه شده و بنا به آنچه که وی در خانواده یاد گرفته است و همچنین با مواردی که خود در جامعه تجربه می کند شخصیت خودش را تکمیل کرده و به آن سر و شکل می دهد. حس مسئولیت پذیری، رفتار هی اجتماعی، نوع مدیریت مشکلات و انجام وظایف و همچنین نگرانی و دغدغه و سلایق و افکار های هر فردی بسته به نوع شخصیت وی متفاوت بوده و می تواند جنبه های مثبت و یا منفی داشته باشد.

حاب از کجا بدانیم که ما چه شخصیتی داریم و یا برای بهبود آن و شخصیت شناسی چه کارهایی را باید انجام بدهیم؟!

مشاوران ما در مرکز مشاوره ازدواج و همچنین متخصصان کانون مشاورین ایران، با سالها تحقیق به یک الگویی از روانشناسی شخصیت رسیده اند که بر طبق آن می توان مشخص کرد که هر فرد چه شخصیت و ویژگی هایی داشته و برای بهبود آن چه کارهایی را باید انجام داد. این دستورالعمل در غالب تستی با نام تست شخصیت شناسی طراحی شده و مشخص می کند که هر فرد چه شخصیتی در جامعه داشته و چه انتظاراتی را برآورده می کند.

تست شخصیت با جدید ترین متد و روش توسط این مرکز انجام میشود و هر فردی با انجام تست شخصیت شناسی و تست شخصیت می تواند به راز های درونی خود پی برده و به پرورش ویژگی های خوب در خود و همچنین ترک عادات بد امیدوار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

 مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

مرکز مشاوره ازدواج

چه زمانی دوست دارم را به نامزد بگوییم

چه زمانی برای اولین بار بگوییم “دوستت دارم”؟

چه زمانی دوست دارم را به نامزد بگوییم

دانستن زمان گفتن “دوستت دارم” همیشه آسان نیست. برای برخی افراد این یک لحظه خودانگیخته است، در حالی که برای برخی دیگر گفتن کلمه L برای اولین بار ممکن است ساعت ها فکر و برنامه ریزی را ببرد.

اولین باری که در یک رابطه عاشقانه می گویید “دوستت دارم” می تواند ترسناک باشد. آیا شریک زندگی شما آن را پاسخ می دهد؟ آیا لازم است کلمات واقعی را بگویید؟ آیا چند ماه آشنایی خیلی زود است؟

این احساس و اطمینان نداشتن از زمان مناسب گفتن “دوستت دارم” طبیعی و رایج است. اما راه هایی وجود دارد که می توانید بدانید آیا آماده هستید یا خیر.چه مدت باید قبل از اینکه بگویید “دوستت دارم” قرار ملاقات بگذارید؟

به طور کلی باید صبر کنید تا احساس آمادگی کنید و در رابطه خود احساس امنیت کنید. اما، هیچ جدول زمانی برای گفتن «دوستت دارم» برای اولین بار وجود ندارد.

در واقع، برای برخی از مردم، فکر کردن به اینکه چه زمانی باید بگوییم “دوستت دارم” کار بزرگی نیست. هر زمان که احساس کنند عاشق می شوند، به طور طبیعی و خود به خود اتفاق می افتد.

برای مثال، در یک لحظه حساس، زمانی که محبت متقابل از طرف هر دو طرف قابل لمس است، گفتن «دوستت دارم» ممکن است به آسانی یک «سلام» از زبان خارج شود.

بیشتر اوقات، دانستن اینکه چه زمانی باید بگویید “دوستت دارم” با میزان احساس امنیت در رابطه همراه است.

اگر احساس وفاداری، تعهد و اعتماد را تجربه کنید، ممکن است هر دوی شما احساس راحتی بیشتری در ابراز عشق خود با کلمات داشته باشید.

احساس امنیت عاطفی در رابطه به عوامل زیادی بستگی دارد، نه تنها به مدت زمانی که قرار ملاقات گذاشته اید. ممکن است برای برخی افراد دو ماه برای گفتن “دوستت دارم” خیلی زود باشد، در حالی که همین مدت زمان ممکن است برای زوج های دیگر عالی باشد.

همچنین ممکن است بخواهید احساسات خود را بررسی کنید. شهوت و شیفتگی گاهی اوقات می تواند جنبه های عشق رمانتیک را تقلید کند و می تواند شما را به گفتن “دوستت دارم” پیش از موعد وادار کند.چگونه بفهمیم عاشق شده ای

نظریه محبوب مثلثی عشق روانشناسی که توسط رابرت جی استرنبرگ ارائه شده است نشان می دهد که نشانه های واضح عشق عبارتند از:

 • شور
 • صمیمیت عاطفی و فیزیکی
 • احساس تعهد

گابریلا بالسلز ، زوج درمانگر از نیویورک ، می‌گوید: «روان‌شناسی مبتنی بر دلبستگی می‌افزاید که عشق پیوند اولیه‌ای است که یک فرد به عنوان راهی برای بقا و پیشرفت به‌عنوان یک تیم، با آزادی و شادی بیشتر نسبت به خودمان، ایجاد می‌کند» .چه کسی باید اول بگوید “دوستت دارم”؟

هر یک از طرفین می تواند ابتدا بگوید “دوستت دارم”.

اگر شما آن را احساس می‌کنید و می‌خواهید که شریک زندگی‌تان بداند، اشکالی ندارد که کسی باشید که غوطه‌ور می‌شود.

در سال ۲۰۱۱، یک مطالعه در مورد تعهد رابطه در میان دانشجویان نشان داد که اکثر آنها معتقد بودند که زنان معمولاً ابتدا می گویند “دوستت دارم”. با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که در واقعیت، مردان کسانی هستند که تمایل دارند ابتدا آن را احساس و بیان کنند.چگونه بفهمیم که حاضری برای گفتن “دوستت دارم” یا نه: ۳ عامل

اگر بتوانید تمام چک باکس های اجزای اصلی عشق را علامت بزنید، ممکن است آماده باشید تا آن را به شریک زندگی خود ابراز کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که عشق یک احساس پیچیده است و روابط منحصر به فرد هستند.

چیزی که برای برخی افراد مفید است ممکن است برای همه کارساز نباشد. بنابراین، با گفتن “دوستت دارم”، پیوند خود و میزان احساس امنیت خود را ارزیابی کنید.

این جنبه ها را در نظر بگیرید:

شور

اشتیاق لزوماً به رابطه جنسی اشاره نمی کند.

به اشتراک گذاشتن مشتاقانه علایق و شادی در حضور یکدیگر نوعی اشتیاق است.

«شور به محرک عاشقانه اشاره دارد. الیزابت ارنشاو ، یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز از فیلادلفیا ، می‌گوید: «این چیزی است که ما را وادار می‌کند برای قرار ملاقات‌ها برنامه‌ریزی کنیم، شریک زندگی‌مان را جذب کنیم، و به دنبال هیجان با یکدیگر باشیم .

هنگام ارزیابی رابطه خود، سعی کنید از خود بپرسید که آیا شما و شریک زندگیتان به طور منظم نسبت به یکدیگر ابراز علاقه می کنید؟

صمیمیت

کارشناس مرکز مشاوره ایران توضیح می دهد که صمیمیت در یک رابطه مترادف با نزدیکی است.

او می‌گوید: «ممکن است از نظر عاطفی، جسمی، جنسی، فکری، معنوی یا تجربی به فرد احساس نزدیکی کنیم.

مرکز مشاوره ایران اضافه می کند که می توانید صمیمیت با شریک زندگی خود را در تمام این جنبه ها یا فقط در یکی تجربه کنید.

هر نوع صمیمیت می تواند در دسترس بودن عاطفی و امنیت عاطفی در روابط را تشویق کند ، که می تواند باعث شود شما احساس کنید آماده گفتن “دوستت دارم” هستید.

تعهد

وقتی مایلید هر روز روی حفظ عشق کار کنید، این به عنوان تعهد شناخته می شود.

“این یک انتخاب است. ارنشاو توضیح می دهد که [این] با اقدامی برای قابل اعتماد بودن […] و ادامه تصمیم گیری به نفع رابطه همراه است.

اگر به شریک زندگی خود متعهد هستید و احساس می کنید که او نسبت به شما است، ممکن است آماده باشید کلمه عشق را بگویید .آیا از گفتن “دوستت دارم” می ترسی؟

طبیعی است که در رابطه با گفتن «دوستت دارم» برای اولین بار در یک رابطه تردید کنید.

“در اوایل یک رابطه، اعتراف به اینکه کسی را دوست دارید می تواند به شدت آسیب پذیر باشد. دکتر دیوید هلفاند ، روانشناس بالینی دارای مجوز در سنت جانزبری، ورمونت، توضیح می دهد که بسیاری از ما در مورد احساسات خود از ریسک گریزان هستیم . نادیده گرفتن آنها، انکار آنها و به ویژه عدم ارتباط با آنها آسان تر است.

برخی از دلایلی که ممکن است از گفتن “دوستت دارم” ترس داشته باشید عبارتند از:

 • سبک های دلبستگی ناایمن
 • اضطراب ترک
 • ترس از صمیمیت
 • ضربه
 • شریک عاطفی در دسترس نیست

گفتن آن در مقابل نشان دادن آن

کلمات تنها راه برای ابراز عشق نیستند. در واقع، کلمات حتی ممکن است بهترین راه برای انتقال احساسات قوی و عمیق نباشند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۷ در مورد عشق نشان داد که حرکات کوچک و اعمال محبت آمیز بهترین شاخص های عشق در نظر گرفته می شوند. در دست گرفتن، در آغوش گرفتن، در آغوش گرفتن، و شفقت به عنوان نشانه های اصلی عشق ذکر شده است.

رفتارهای کنترلی ، مانند تملک یا نظارت بر فعالیت ها، به عنوان کمترین حرکات محبت آمیز رتبه بندی شدند.

هلفند می‌گوید: «زوج‌ها باید مطمئن شوند که می‌توانند زبان عشق شریک زندگی‌شان را شناسایی کرده و صحبت کنند . این کافی نیست که بگویید “من عشقم را با خریدن هدیه نشان می دهم.” اگر شریک زندگی شما واقعاً نیاز به شنیدن «دوستت دارم» دارد تا احساس کند دوستش دارید، پس باید رویکردتان را تغییر دهید.»وقتی جواب نمی دهند چه باید کرد

همان دلایلی که می تواند گفتن “دوستت دارم” را برای شما چالش برانگیز کند، می تواند برای شریک زندگی شما نیز فاکتورهایی باشد.

ترس‌های رها شدن، آسیب‌های گذشته، ترس از صمیمیت، و سبک‌های دلبستگی ، همگی نقش‌های کلیدی در گفتن «دوستت دارم» هستند.

اگر بگویید “دوستت دارم” و آنها آن را پاسخ ندادند، می توانید:

آرام بمان

عصبانی شدن یا ناراحت شدن در لحظه واکنش کسی را تغییر نمی دهد. آنها ممکن است برای گفتن آن آمادگی نداشته باشند، اما به این معنی نیست که آن را احساس نمی کنند یا در مسیر رسیدن به آن هستند.

غرور ممکن است به روابط آسیب برساند . بنابراین، هر چقدر که ممکن است احساس ناراحتی کنید، پس از آرام شدن وضعیت را ارزیابی کنید.

برقراری ارتباط

اگر شریک زندگی شما مایل باشد، بحث در مورد عدم پاسخ می تواند به شما بینشی بدهد. آنها ممکن است در لحظه آماده بحث در مورد آن باشند، یا ممکن است لازم باشد به آنها زمان بدهید.

شاید آنها نسبت به رابطه شما احساس خوبی داشته باشند اما به دلیل تجربیات گذشته یا مشاهده اختلافات روابط بین والدین می ترسند.

اگر عشق چیزی است که او از آن می ترسد یا از آن مطمئن نیست، برقراری ارتباط می تواند راه هایی را برای حمایت از شریک زندگی خود به شما نشان دهد.

به خود یادآوری کنید که احساسات شما معتبر هستند

ابراز وجود اشکالی ندارد و با صادق بودن در مورد احساسات خود هیچ اشتباهی مرتکب نشدید.

اگر شریک زندگی شما از نظر عاطفی در یک رابطه نیست، بهتر است که زودتر از آن مطلع شوید.بیایید خلاصه کنیم

چه زمانی در یک رابطه عاشقانه می گویید “دوستت دارم”؟ پاسخ ممکن است منحصر به موقعیت شما باشد.

هیچ جدول زمانی واقعا وجود ندارد. ممکن است چند ماه برای شما زمان کافی باشد یا برای افراد دیگر خیلی زود باشد. ارزیابی اشتیاق، صمیمیت، اعتماد و تعهد در رابطه تان ممکن است به شما کمک کند تعیین کنید که آیا آماده بیان آن هستید یا خیر.

عشق در نگاه اول

عشق در نگاه اول: آیا ممکن است؟

عشق در نگاه اول

چشم هایت را با یک غریبه قفل می کنی و “آن چیز” را احساس می کنی. زمان کند می شود و به نظر می رسد جهان در حال سقوط است – آیا این عشق در نگاه اول است؟ درسته خودشه…

احتمالاً نسخه‌ای از داستان «عشق در نگاه اول» را شنیده‌اید: دو نفر با هم ملاقات می‌کنند، یکی احتمالاً شکاک. جرقه ها پرواز می کنند و جفت متوجه می شوند که “یکی” را ملاقات کرده اند. بعد به قول خودشان بقیه اش تاریخ است.

عشق در نگاه اول مفهوم زیبایی است که در افسانه ها حک شده و در فیلم های محبوب، برنامه های تلویزیونی و مصاحبه های افراد مشهور تکرار می شود، مانند زمانی که شاهزاده هری با مگان مارکل ملاقات کرد .

اما آیا واقعی است؟ شاید این یک ارتباط از پیش تعیین شده و معنوی با همنوع شما باشد. با این حال، ممکن است قبل از شیرجه رفتن، توضیحات دیگری نیز وجود داشته باشد.

آیا واقعاً می توانید در نگاه اول عاشق شوید؟

بسیاری از مردم می گویند که عشق در نگاه اول را تجربه کرده اند. بنابراین، برای آنها امکان پذیر است.

در واقع، این یک مفهوم محبوب است. 

ارقام دقیق کمیاب هستند، زیرا سنجش میزان مشترک بودن عشق در نگاه اول دشوار است. اما یک نظرسنجی قدیمی‌تر گالوپ نشان می‌دهد که ۵۲ درصد از مردم ایالات متحده به عشق در نگاه اول اعتقاد دارند.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ روی بیش از ۵۰۰۰ بزرگسال مجرد نشان داد که از هر ۱۰ نفر از آنها، چهار نفر تجربه عشق در نگاه اول را داشته اند، که اغلب مردان نسبت به زنان بیشتر است.

پس عشق در نگاه اول چیست؟ این احساس معمولاً به شرح زیر است:

 • حس “به خانه آمدن”
 • به اشتراک گذاری یک ارتباط فوری و روحی
 • احساس می کنم تنها دو نفر در اتاق هستند
 • شیمی غیرمعمولی که قبلاً آن را احساس نکرده اید

نشانه های عشق در نگاه اول چیست؟

دکتر برندا وید ، روانشناس در سانفرانسیسکو ، می‌گوید: وقتی عشق در نگاه اول را تجربه می‌کنید، ممکن است به شدت احساس تحریک جنسی کنید و فکر کنید “وای، این یکی است.”

سایر علائم رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب عرق می کند
 • “پروانه” در شکم شما
 • سرخوشی یا احساس تحت تأثیر (عشق مستی)
 • ناتوانی در توقف فکر کردن به آنها
 • به دنبال آنها باشید، حتی زمانی که آنها در اطراف نیستند
 • جاذبه مغناطیسی (عاطفی، فیزیکی، جنسی)

آیا عشق واقعی است؟

وید می گوید که عشق در نگاه اول در واقع یک جاذبه است، نه عشق واقعی. اما، او می افزاید، این می تواند یک ضربه پرانرژی عمیق باشد که فریاد می زند چیز بسیار خاصی در مورد این شخص وجود دارد.

 کارشناسان دریافتند که عشق در نگاه اول یک نوع متمایز از عشق نیست. در واقع، این یک نتیجه قابل پیش بینی بر اساس جاذبه فیزیکی است.

وید می‌گوید: «عشق واقعی به زمان نیاز دارد، آگاهی از اینکه آن شخص کیست و شما کیستید. «مثل یک باغ است. شما باید آن را آبیاری کنید، آن را پرورش دهید، به آن آفتاب بتابید، و صبر داشته باشید تا بتوانید شکوفه هایی تولید کنید که گل دهند.»

با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که چرا آن “آتش بازی” اولیه ممکن است شبیه چیز واقعی باشد. و هیچ چیز نمی گوید که عشق در نگاه اول با توجه به شانس عمل کردن بر اساس آن نمی تواند در واقع به عشق واقعی تبدیل شود.

پشت عشق در نگاه اول چیست؟

فاز ماه عسل

در روزهای اولیه، ممکن است به نظر برسد که شریک زندگی شما هیچ غلطی نمی تواند بکند.

وید می‌گوید: «در ظاهر، به نظر می‌رسد که آن‌ها همه چیزهایی را دارند که شما به دنبال آن هستید و شما در لحظه غرق شده‌اید و نمی‌توانید چشم‌هایتان را از آنها بردارید. “همه چیز در مورد آنها عالی به نظر می رسد زیرا شما هنوز همه چیز را در مورد آنها نمی دانید.”

کارشناسان این مرحله را “مرحله ماه عسل” یک رابطه می نامند.منابع مرکزی روانتعیین مرزهای بهتر از اینجا شروع می شود

هورمون ها

وقتی دو نفر عاشق می شوند، تغییرات متعددی در بدن ایجاد می شود.

دکتر لی فیلپس ، روان‌درمانگر و متخصص جنسی و زوج‌درمانگر در ویرجینیا و نیویورک ، می‌گوید لمس فیزیکی و پیوند عاطفی سیستم لیمبیک را فعال می‌کند، که به عنوان مرکز لذت نیز شناخته می‌شود.

هورمون هایی مانند اکسی توسین نقش مهمی در روابط دارند. این یک هورمون نوروپپتیدی است که در مغز با طیف وسیعی از اثرات تولید می شود.

تحقیقات نشان می دهد که این عصب شیمیایی احساس خوب می تواند: 

 • تقویت پیوند
 • افزایش احساس امنیت
 • خلق و خوی خود را بهبود بخشد
 • افزایش ارتباط اجتماعی

او می افزاید: «این هورمون نقش حیاتی در ایجاد پیوندهای عاشقانه بین همسران بازی می کند، زیرا در طول صمیمیت فیزیکی ترشح می شود.

سبک دلبستگی

فیلیپس می‌گوید اگر احساسات یا عواطف شما توسط مراقبین شما پرورش نمی‌یابد، ممکن است احساس کرده باشید که رها شده‌اید.

او توضیح می‌دهد : «به‌عنوان یک بزرگسال، می‌توانید سبک دلبستگی مضطرب را ایجاد کنید که در آن به شریک خود بچسبید و او را ایده‌آل کنید، زیرا ممکن است نیازهای برآورده‌نشده از دوران کودکی داشته باشید.

نزدیک شدن خیلی سریع به شخص دیگری ممکن است در نگاه اول عشق نباشد، بلکه یک وابستگی مضطرب باشد.عشق واقعی در مقابل عشق ایده آل

فیلیپس می گوید عشق واقعی تعادل سالمی بین صمیمیت عاطفی و جنسی دارد.

هر دو طرف تمام تلاش خود را می کنند تا به مرزهای یکدیگر احترام بگذارند ، برای یکدیگر وقت بگذارند، قدردانی خود را نشان دهند و به یکدیگر احساس امنیت و اعتبار بدهند. همچنین تشویقی برای رشد و جشن گرفتن موفقیت وجود دارد.”

با عشق ایده آل، عدم تعادل وجود دارد، زیرا یکی از طرفین، طرف دیگر را فردی کامل می بیند که او را آزار نمی دهد یا ناامید نمی کند. «حقیقت این است که شرکای ما به ما صدمه می زنند و ما را شفا می دهند. همیشه ناامیدی وجود خواهد داشت و روابط عالی نیستند .»

چگونه با احساسی که دارید کنار بیایید

عاشق شدن در نگاه اول می تواند مانند یک گردباد باشد، اما راه هایی وجود دارد که می توانید با آن کنار بیایید.

سعی کنید از آن لذت ببرید، اما ثابت قدم باشید

وید می‌گوید: «نفس عمیق بکشید و از احساس مسمومیت هیجان‌انگیز لذت ببرید، زیرا این احساس زیبایی است – و شما سزاوار آن هستید.

 در همان زمان، وید به شما پیشنهاد می کند که سر خود را به کار بگیرید و از خود بپرسید:

 • آیا این عشق واقعی است؟
 • آیا آنها واقعا “یک” هستند؟
 • چگونه مسیری پرورش یافته برای رشد و تحکیم عشق خود ایجاد کنیم؟

یک قدم به عقب برگردید، آهسته قدم بردارید و روند واقعی نشان دادن خود واقعی خود و شناخت آنها را آغاز کنید. سپس، با گذشت زمان، ببینید که آیا این یک مسابقه عالی است یا خیر.

سعی کنید از تصمیمات بزرگ خودداری کنید

ممکن است برای شما مفید باشد که مراحل اولیه رابطه را هماهنگ کنید. 

قبل از آشنایی با یکدیگر کمی وقت بگذارید:

 • با هم در حال حرکت کردن
 • ملاقات با خانواده های یکدیگر
 • ادغام گروه های اجتماعی یکدیگر
 • تعهد جدی مانند ازدواج

کار با یک درمانگر را در نظر بگیرید

فیلیپس می گوید، مهم است که قبل از عاشق شدن، ابتدا خودمان را بشناسیم، و کار با یک درمانگر می تواند به این روند کمک کند.

او می‌گوید: «بسیاری از ما متوقف نمی‌شویم و نمی‌پرسیم که چه فکر و چه احساسی داریم. توصیه می کنم ابتدا خودتان را بشناسید و اهداف رابطه خود را تعیین کنید.

به عنوان یک زوج جدید، ممکن است رفتن با هم به درمان نیز مفید باشد.

او می‌گوید: «سکس و زوج‌درمانی یک منبع عالی برای ایجاد تعادل سالم در رابطه است. من همیشه یک درمانگر جنسی معتبر را توصیه می کنم زیرا آنها می توانند هم صمیمیت عاطفی و هم صمیمیت فیزیکی را حل کنند.

بیایید خلاصه کنیم

عشق در نگاه اول می تواند یک چشم انداز قطبی کننده باشد. این به احساس عاشق شدن آنی بدون شناخت رسمی طرف مقابل اشاره دارد.

برخی بررسی ها نشان می دهد که بسیاری معتقدند که وجود دارد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که این به جذابیت فیزیکی، هورمون ها، مرحله ماه عسل و سبک های دلبستگی مربوط می شود.

ممکن است برای شما مفید باشد که آن را آهسته انجام دهید و برای حمایت با یک درمانگر همکاری کنید. همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیوست های سالم و ایمن می تواند مفید باشد .

فیلیپس چند عنوان محبوب را توصیه می کند:

 • « دریافت عشقی که می‌خواهی » اثر هارویل هندریکس
 • ” حفظ عشقی که پیدا کردی ” نوشته هارویل هندریکس
 • « هفت اصل مؤثر در ازدواج » نوشته جان گاتمن و نان سیلور
 • ” پیوست ” توسط امیر لوین و ریچل اس اف هلر

 منبع

 • کارلسون دی (۲۰۰۱). بیش از نیمی از آمریکایی ها به عشق در نگاه اول اعتقاد دارند.
  news.gallup.com/poll/2017/بیش از-نیمه-آمریکایی-ها-باور-عاشق-first-sight.aspx
 • کارتر سی اس و همکاران (2022). اکسی توسین و عشق: افسانه ها، استعاره ها و اسرار.
  Sciencedirect.com/science/article/pii/S2666497621000813
 • لوربر ام، و همکاران. (2015). اثر ماه عسل: آیا وجود دارد و آیا می توان آن را پیش بینی کرد؟
  pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24643282/

تست اضطراب

آزمون اضطراب بک (BAI – Beck Anxiety Inventory) یک پرسشنامه خودارزیابی است که میزان شدن اضطراب در نوجوانان و بزرگسالان را نشان می دهد. در این پرسشنامه ۲۱ سوال وجود دارد، جواب هر سوال به صورت چهار گزینه است که میزان و شدت را مشخص می کند. فرد باید با توجه به میزان و شدت تجربه خود یکی از چهار گزنهرا انتخاب کند. در ادامه این آزمون و تفسیر آن آورده شده است.

عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ - دوست داشتن همسر آینده

عاشق شدن قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

عاشق شدن پیش از ازدواج یا پس از آن؟ یکی از دغدغه های یک فرد مجرد این است که آیا باید اول عاشق شد و بعد ازدواج کرد و یا اول ازدواج کنیم و پس از آن عشق خود به خود به وجود می آید؟
بسیاری از زوج ها را دیده ایم که با وجود عشق زیادی که نسبت به یکدیگر داشته اند، پس از ازدواج رابطه سردی را تجربه می کنند یا حتی ازدواج آن ها به جدایی می رسد؛ در حالی که زندگی مشترکِ دختر و پسری که به صورت سنتی و بدون علاقه ی قبلی، ازدواج کرده اند بسیار موفق و شاد است.

مردانی که به دنبال همسری بسیار کوچکتر از خود هستند بخوانند

ازدواج سن کم چه عواقبی دارد؟ معایب و مزایا

بسیاری از والدین بر این باورند که اختلاف سنی برای دختران و پسران به منظور ازدواج الزامی است. این بحث درست است  اما آنان این نکته را در نظر نمیگیرند که اختلاف سنی در ابتدا برای همگان مشکل ساز نیست به این معنی که بسیاری از زوجین در سال های اخیر با اختلاف سنی کم و یا با سنی یکسان ازدواج کرده و زندگی خوشی را تجربه کرده اند اما بعضی نیز با همین شرایط دچار مشکل می شوند درواقع این موضوع بسته به بلوغ فکری و آن خواست فرد از زندگی دارد و شرایط فکری زوجین است که وضعیت زندگی و شرایط آن را رقم می زند.

94 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. امیر علی
  امیر علی گفته:

  سلام من یکو دوست دارم خودشونم دوسم داره من یه تجربه قبلا داشتم طرف ولم کرد رفت با یکی دیگه الانم میخوام اینطوری نشه برا همین به یسری چیزا گیر میدم چرا اینستگرام داری بجوری شک دارم کلا شک افتاده تو زندگیم با اینکه میدونم دختر خوبیه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام وقتی در شرایطی قرار می گیرید که ضربه عاطفی رو خوردید باید قبل از ورود به رابطه بعدی یک سری مسائل رو برای خودتون حل کنید اینکه چه می خواهید .ملاک هاتون چبه چه رفتارهایی برای شما دال بر بی اعتمادی است و طرف مقابل چه ویژگی های مهمی را باید داشته باشد .همه این ها موارد مهمی هستند ضمن اینکه لهتر است حتما با روانشناس صحبتی داشته باشید تا تردیدهای شما کاهش یابد .و با رفتارهای مختلف باعث ازار طرف مقابل نباشید .موفق باشید

   پاسخ
   • امیر علی
    امیر علی گفته:

    سلام‌ممنون میدونید یجوری شدم میگم اگه الان بهشون نگم اینکار کن اینکار نکن بزارم کار خودشا انجام بده بعد که ازدواج کردیم به مشگل بخوریم

 2. مجتبی
  مجتبی گفته:

  دارم از کسی خیلی دوسش دارم جدا میشم ،حالم خیلی بده چن وقت پیش بهش گفتم گروه داریتو تلگرام گفت نه گفتم قسم بخور گفت ب مرگ پدرو مادرم گفتم بجز من با کسی احساس میکنم هستی گفت خداکمرمو بشکنه اگر من باکسی هستم بجز تو،یهو فهمیدم تو یه گروهه ک با پسراش چت میکنه از اول رابطمون تا الان ک ی سال و خورده ایه،بعد بهش گفتم کدتلگرامتو بهم بده نداد ،بهانه میاوردو میپیچوند ،منم خلاصه ش کردم گفتم کدتو میدی یا نه گفت نه ،گفتم بای،اما یه چیزایی داره ک نشون میده عاشقانه دوسم داره ،الان نمیدونم باید چکار کنم ،سه بارم اون اوایل رفتم خواستگاریش ندادنش،تصمیم گرفتیم دوست باشیم تا ب وقتش،الانم ک اینجورداستانا برام پیش اومده ،دلم خوب گواهی نمیده عقلمم همینطور،کسی راهی داره؟ ی عزیزی میگف ترکش نکن بگیرش زبان ،اخه چقد بگیرمش زبان ؟؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   وقتی کسی به شما علاقه نداشته باشه هر کاری کنید بلاخره روزی از دست شما رها خواهد شد
   بهتره راهتون رو جدا کنید و فرصتهای خودتون بخاطر یک رابطه واهی از بین نبرید …. اگر شما این رابطه رو کات کنید مسلما اگر علاقه ای باشه طرف شما برمیگرده

   پاسخ
 3. تقوی
  تقوی گفته:

  سلام روز بخیر ببخشید میخواستم بدونم که این تست mcmi و تست ۲۰۵سوالی و مراکز مشاوره میتونه بیماری روانی وخلقی مثل دو قطبی و… روهم نشون بده و چقدر میشه به پاسخ این تستها اعتماد کرد

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام دوست گرامی این ازمون ها در حد متوسط قابل اتکا هستند مخصوصا mmpi که فرم بلند و کوتاه دارد و زیاد استفاده می شود و علی رغم اینکه دارای دروغ سنج است ولی باز هم ممکنه فردی با اشنایی قبلی و یا هوش خود بتواند مواردی رو وانمود کند برای بررسی اختلالات شخصیت و یا هر اختلالی باید حضوری مراجعه کرد تا با مصاحبه بالینی و بررسی شرایط تشخیص درست داده شود این ازمون ها در حد غربال اولیه هستند که نمی شود گفت نتایج صد درصد هستند .البته اینکه این تست ها و نتایج ان در چه زمینه ای قرار است استفاده شود اهمیت دارد مثلا برای ازدواج قطعا کامل نیستند و نمی شود تنها به ازمون اتکا کرد ولی ممکنه در بعضی موارد و گزینش ها بشود در حد نتیجه این ازمون ها اتکا داشت و کفایت می کند .امیدوارم در هر زمینه ای که منظور جنابعالی است جوانب امرو شرایط محیطی هم بررسی شود .موفق باشید

   پاسخ
 4. الناز
  الناز گفته:

  من ۳ سال پیش باهاش فرارکرده بودم جونمون واسه هم درمیرفت اما حالا چن وقتیه که فهمیدم مشکوکه تواینترنت دنبال دخترمیچرخه

  پاسخ
 5. یه دختر
  یه دختر گفته:

  سلام من شانزده سالمه نسبتا پررو وی کم تند زبونم که …..درسم خوبه
  یه خواستگار دارم شش سال ازم بزرگتره دانشجوی دبیریه آروم و کم رو
  حس میکنم دلم باش نیست ولی خونوادم موافقن به هیچ وجه نمی ذارن با غریبه ازدواج کنم
  تا یه ماه پیش است به ازدواج فکر نمی کردم
  میترسم بگم آره و پشیمون شم هم از برخورد بعد خونوادم میترسم هم از ایندم چون تو آشنا های ما کسی که شرایط منو داشته باشه همینه فقط…
  کمکم کنید خواهش میکنم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   قدم اول در ازدواج به دل هم نشستنه … وقتی چنین اتفاقی نیفتاده ادامه ارتباط بی دلیله
   در ضمن شما تازه بین ۲۱ تا ۲۵ سالگی به بلوغ عاطفی میرسید و در اون سن ممکنه نظرتون با امروز تفاوت داشته باشه
   پس وقتی در مورد ازدواج با چنین شخصی تردید دارید بهتره یا کات کنید یا مشاوره
   پس بهتره خوب فکر کنید … و درست تصمیم گیری کنید ..تردید شما به خاطر سن کم شما برای ازدواجه

   پاسخ
   • یه دختر
    یه دختر گفته:

    مرسی ولی نمیدونم چطور خونوادمو راضی کنم اونا فک میکنن بهتر از اون برام نیست من حتی با اخلاقش نمیتونم کنار بیام دقیقا بر خلاف منه ولی خونواده قانع نمی شن
    کمک
    خواهش

 6. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من عاشق بکی ام اما به خاطر لج اون و با زور خانواده ام با پسری عقد کردم کردم ازش بدم میاد همه نظر خوبه اما من اصلا نمی تونم ارتباط برقرار کنم باهاش و مداوم دعوا داریم کلا از نظر شیوه ارتباطی متفاوتیم از طرفی همون شخص که عاشقشم باهام رابطه داریم و اون هم مدام گریه می کنه که منو از دست داده من تمومه زندگیمو توی اون می بینمم
  خانواده من نمی ذارن جدا شم به خاطر ابرو
  و من می خوام خودکشی کنم چون هیچ راهی تو زندگیم نمی بینم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   متاسفانه روزگاری نیست که کسی رو به کاری مجبور کنید … پس شما نباید با خودتون لجبازی کنید … خیلی محکم و قوی نظرتون رو اعلام میکردید
   حتی اگر ایشون هم مناسب شما نبود رک و روشن بیان میکردید … قرار نیست برای لجاجت با زندگی خودتون و دیگران بازی کنید
   به همین خاطر بهتره با مشاوران ما مشورت کنید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   بله با شماره های داده شده تماس بگیرید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   دوست عزیز قطعا” میتونه استفاده کنه

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
 7. سوگند
  سوگند گفته:

  سلام من دختری٢٩ساله هستم بعدشکست عشقی که خوردم به هیچی اعتمادندارم همش ادمهایی باموقعیت پایین سرراهم قرارمیگیرن خیلی سردرگومم نمیدونم چیکارکنم ضعیف وخستم

  پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   خب قرار نیست هر کسی سر راه شما قرار گرفت بهش فکر کنید … شما اول باید دیدگاه و معیار انتخاب همسر رو بدونید و بعد بر اساس اون انتخاب کنید
   بهتره از فکر ازدواج بیرون بیایت و کارهایی که دوست دارید رو انجام بدید //// محیط جدید / دوستان جدید و موقعیت جدیدی رو تجربه کنید

   پاسخ
  • ►Responder◄
   ►Responder◄ گفته:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.